Uit Kemmemerlaed Vandaag is Hoogoven IV aangeblazen Velsen opent de slag om de rente- spaarbrieven voor de woningbouw Propagandabureau ingesteld met C F. van Dam als motor Beverwijkse technici hoorden over ruimtevaart Visserijgolf K.Z.O.S. met „Stefan Borkos" Tl Koffiedrinken met vrouwelijke schaakmeesters Nieuwe fase in ontwikkeling van het bedrijf ingeluid Mevr. Bruinsma opent fancy-fair -'DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE RHAAmJ Voor Lour des-actie Beverwijk Veel belangstelling voor duiven- tentoonstelling Predikanten reizen het land af Heemskerkers moeten in groter getale opkomen OPSTELWEDSTRIJD VOOR DE JEUGD Geen sportprijs vraag 10 DINSDAG 14 JANUARI 1958 PAGINA 11 „KATHOLIEK LEVEN" OVER HET GEZIN Veilingnotering P. v. d. A.-KANDIDATEN VOOR DE RAAD V olleybalprogram HEEMSKERK Vijfentwiniig speelsters uit acht landen in Beverwijk RUSTDAG IN HOOGOVENTOERNOOI JUBILEUM VAN BEKENDE ZAAK Jong leert oud Ook op het werk 4 jaar voor een huis Kath. Vrouwengilde Jaarvergadering R.U.A.Z. KOPEREN PRIESTER FEEST 7 Vanmorgen is op Hoogovens een nieuwe fase in de ontwikkeling van het bedrijf ingeluid, toen ir. A. Vroege, de chef van de afdeling Hoogovens, uit handen van de president-directeur ir. A. H. Ingen Housz de brandende lak kei ontving om daarmee hoogoven IV aan te blazen. Dit gebeurde in tegen woordigheid van de voltallige directie, het personeel van de afdeling hoog ovens, gepensioneerden van de afde ling, personeelsleden van het bedrijf, die bij de bouw betrokken waren en vertegenwoordigers van de firma's, die aan de bouw gewerkt hebben. Zodra ir. A. Vroege de hoogoven had aange blazen, werd op verschillende andere aansteekpunten het vuur in de oven ge bracht door de smeltmeesters van de hoogoven. De voorzitter van de directie ir. A. H. Ingen Housz heeft in het ovenhuis een korte toespraak gehouden, waarin hij zeide dat de totstandkoming van hoogoven IV een belangrijk moment be tekent in de historie van de maatschap- Pij, omdat thans gekomen wordt tot een produktie van een miljoen ton ruw ijzer. Dit is een grote stap. Spreker dacht aan drieëndertig jaar geleden, toen op een koude januari-ochtend de eerste oven ontstoken werd door mevr. Wenckebach. Hij las het telegram voor dat toen die- Pe indruk had gemaakt en dat was ver- Mevrouw Bruinsma, de echtgenote van de burgemeester, heeft zich bereid ver klaard zaterdag de fancy-fair te openen, die twee dagen gehouden wordt m de St Jozefzaal aan de Arendsweg ten bate van het werk van de bekende en sym pathieke I.ourdes-actie, die het reeds vele patiënten uit Beverwijk mogelijk gemaakt heeft een bedevaart naar Lourdes mee te maken. In het jubeljaar, waarin de aandacht van heel de katholieke wereld op Lourdes gericht staat, moet de actie niet alleen worden voortgezet, maar een nog groter resultaat opleveren. Vandaar om deze fancy-fair, waaraan verbonden een dansgelegenheid in de gymnastiekzaal van de H. Hartschool. Wie eerdere fancy-fairs voor dit doel meemaakte, weet dat het de moeite waard is. We zuilen het daarover nog wel hebben dezeweek. De leden van „Katholiek Leven" zijn het nieuwe jaar begonnen met een interessante discussie over het gezin. Dit onderwerp werd ingeleid door de heer J. Remmeren, een lid van de ver- cniging, die opmerkte dat de heden- daagse jongeren bewust willen leven, derhalve ook bewust moeten handelen en de problemen aanpakken. Tevoren had mejuffrouw Rie Smit de avond ge opend en de leden de vele nieuwjaars wensen voorgelezen die van de rela ties van „Katholiek Leven" bij het secretariaat waren binnengekomen. Hetzelfde onderwerp werd onlangs door de heer Oorsouw voor de K.A.B. uitvoerig behandeld, waarover we reeds schreven. De jongeren gingen diepgaand enkele vragen die door de inleider wer den gesteld bestuderen. Vragen als: „Wat stel je je van het huwelijk voor" eii „welke zin heeft voor jezelf het hu welijk" leverden voldoende stof tot vruchtbare gesprekken. Ook heeft men zich beraden over het voor en tegen aangaande de arbeidende gehuwde vrouw en al dicusiërend stelden de aanwezigen zich het ideale goede ge zin in de moderne samenleving voor, waarbij godsdienstige beleving en bo ventijdelijke aspecten van het huwelijk niet over het hoofd werden gezien. Een interessante avond. Maandag 20 januari zuilen de heren Theo Luijpen en Henk Kuys „Katholiek Leven" laten genieten van hun platen verzameling. Afgaand op het succes dat deze heren reeds eerder bij „Katho liek Leven" mochten boeken, kan voor speld worden dat ook deze avond bij zonder aantrekkelijk zal wezen. De in zaal Sport aan de Alkmaarse- weg gehouden postduivententoonstelling Is voor de organiserende vereniging „de Reisduif" een groot succes geworden, want een ongekend groot aantal be zoekers heeft de bijna 200 duiven be wonderd. De heer G. v. d. Winden heeft in zijn openingswoord de loyale houding van de heer Hoogewerf, de eigenaar van café Sport, geroemd, die geheel gratis de zaal afstond. De keurmeester, de heer T. J. Neuman, heeft de mooiste duiven uit de Kring Haarlem gekeurd en was tot de volgende resultaten gekomen (iedere inzender had 4 duiven ingezon den): 1. C. Hoeks, 364 p; 2. J. A. Stynman, 3631 '9 p; 3. P. v. d. Outenaar, 362 p; 4. J" Demmers, 362 p; 5. P. Dekker, 362 p; 6. L. H. Kneppers, 362 p; 7. L. Veldt, 361' p; 8. M. v. 't Hof, 361% p; 9. H. Beentjes 361 p; 10. T. Graven maker 361 p; 11- C. Smit, 360'/2 P>' 12. G. v. d Winden, 360% p; 13. R. Westrate, 360 p; 14. H Beentjes 359 p; 15. W. A. Schouten, 359 p; 16. D. v. d. Bend, 359 p; 17. H. Hoogman, 358% p; 18. G. de Graaf, 358% p; 19. G. v. d. Wiel, 358 p; 20. W. Rijnders, 358 p. Mooie, o er oud: P. v. d. Outenaar; mooiste duif oud: T. Gravenmaker; mooiste doffer jong: J. Demmers; mooi- ste doffer oud: C. Hoeks; mooiste duif van de tentoonstelling had P. v. d. Outenaar. Er waren ook vogels van de Atoom uit Velsen (Noord) en Ons Genoegen (Beverwijk). BEVERWIJK, 13 januari. Andijvie 4367; waspeen, 1019; spruiten, 15 73; witlof. 3465; boetekool, 1020; groenekool, 612; rodekool, 610; prei, 1024; knollen, 623; peen, 613; uien 017. zonden door ir. Wenckebach, de stich ter van het grote bedrijf. In dit tele gram zeide hij: „Zoals heden uit kleine vlam een grote brand ontstond, zo ont stond uit een kleine gedachte een enorm bedrijf. Door eendracht, samenwerking en grote toewijding werd dit bereikt". Daardoor, door deze eendracht, samen werking en grote toewijding is onze maatschappij zo groot geworden. Begonnen werd met een produktie van honderdduizend ton ruw ijzer, die voor de oorlog werd opgevoerd tot drie honderdduizend ton en na de oorlog re gelmatig steeg, totdat nu een produktie van meer dan een miljoen kan worden bere>" t. Steeds grotere produktie, steeds groter afmetingen heeft het bedrijf ge kregen. De grootste hoogoven van Europa gaan wij nu aanblazen. Dit is het teken van onze overtuiging dat de ijzer- en staalindustrie in de IJmond een grote en belangrijke taak in de we reld heeft. Deze nieuwe hoogoven zal nauw samenwerken met de nieuwe staalfabriek die binnenkort geopend wordt. Een sterke eenheid wordt nage streefd om op de meest nuttige manier dit machtige en krachtige bedrijf op te bouwen. Voorts herinnerde ir. Ingen Housz eraan dat aan de bouw van deze oven veertig miljoen gulden was be steed, dat er zeer veel werk aan is ver richt sinds op 15 mei 1956 de eerste spade in de grond gestoken werd. Het werk is het resultaat van prachtige sa menwerking, waarop iedereen trots kan zijn. Ir Ingen Housz overhandigde daar na de fakkel aan ir. Vroege, om deze daarmee geluk te wensen op zijn ver jaardag, die hij juist deze dag viert. Het aanblazen van hoogoven IV, ge volgd door de eerste aftap van ruw ijzer, die morgen zal plaats hebben, luidt op Hoogovens een nieuwe expan sie in, die het machtige bedrijf voort stuwt naar nieuwe mogelijkheden en in aanzien doet groeien onder de ijzer- en staalproducenten in de gehele wereld. De Federatie Beverwijk van de Par tij van de Arbeid lieeft de groslijst voor de gemeenteraadsverkiezing voorlopig vastgesteld. Voor de eerste keer sinds jaren heeft ook een vrouw een verkies bare plaats gekregen. Een referendum onder de leden zal dering aanwezige leden goed hebben ge moeten uitmaken of de op de verga- daan met de onderstaande opstelling: I. W. Alberda, 2. E. Gerritse, 3. J. J. Romunde, 4. S. Coelingh, 5. Mevr. M. E. Schmohl-Heijnes, 6. F. R. W. Kae- bisch, 7. F, J. Scholten, 8. C. J. Peter sen, 9. A. Hogendijk, 10. Th. Rentenaar, II. D. Jaape, 12. H. J. J. Witteman, 13. Mevr. IJ. Kwakkel-Bouma, 14. H. v. d. Wel, 15. D. Jansen, 16. L. Olden burg, 17. J. Th. Thuis, 18. D. Koeman, 19. O. Zalm, 20 G. Eijkenaar. Het volleybalprogramma voor deze week luidt: 15 januari: Heren le klas, gymna sium: V.C.J. 1Kennemers 2, 19.30; Sportbond 2—P.S.V. 1 en V.C.K.-Ken- Kennemers 1, 21.10. Dames 2e klas, Margrietschool, Beverwijk: Sollertia 1 V.G.V. 2, 20. Bij de heren zullen de wedstrijden Sportbond 2P.S.V. 1 en V.C.K. Ken- nemers wel de meeste spanning ople veren. Bij V.C.J. 1 en Kennemers 2 lijkt op het oog V.C.J. favoriet, doch de Beverwijkse reserves zullen trachten een gelijk spel te forceeren teneinde het le team hiermede een goede dienst te bewijzen. In de Groentebeurs organiseert de afdeling van de Kath. bond voor Han dels- Kantoor- en Winkelbedienden op vrijdag 24 januari een belangrijke pro- paganda-vergadering, die door velen bij gewoond zal worden omdat zaken aan de orde komen, die al degenen, die in deze katholieke organisatie, welke o.m. op de bres stond voor de winkel sluiting georganiseerd dienen te zijn, zeer ter harte gaan. Wie preekt er beter dan een Francis caan? Twee Franciscanen! Wie nog niet van deze waarheid overtuigd was, had gisteren in Heemskerks' St.-Lau- rentius moeten luisteren naar de twee preekstoelen-discussie van pater Alber- tinus Krouwels en Randulf Renirie. En als hjj er gisteren niet bjj was, dan kan hij de vier volgende weken zijn schade inhalen. Pater Renirie, met zijn lichtelijk Rot terdams accent, en pater Krouwels, af komstig uit Haarlem, weten hun gehoor in Heemskerk te boeien, zoals ze dat overal doen, of het nu in Schagen is of Antwerpen. Want ze komen overal, met hun Austin reizen ze het hele land af. Zondag was het Susteren, vandaag Heerhugowaard, morgen Goirle donder dag Prumerend en vrijdag Nieuwe Nie- dorp, waar men blijkbaar aan een heel Franciscaner klooster niet genoeg heeft. Werk genoeg dus voor deze twee „voor drachtskunstenaars". Het zijn werkelijk kunstenaars, die er niet bang voor zijn in een schouwburg „op te treden", zo als ze dat in Deventer en andere plaat sen gedaan hebben. Ze zijn zelfs van plan, om in de toekomst veel meer in zalen op te treden. Voor de pauze hou den ze dan hun discussie, en daarna kan het publiek vragen stellen. Dat gaat in een kerk nu eenmaal niet zo gemakkelijk. De twee Franciscanen zijn de enige die dit soort discussies houden. Toen pater Krouwels er in 1953 met zijn con frater van Schalen in Tilburg mee be gon, was het systeem in Nederland nog onbekend. In Italië, Duitsland en Frank rijk was het al zeer populair. Intussen hebben ook anderen het in Nederland geprobeerd, maar met minder succes, zodat pater Renirie, die pater van Schalen verving, omdat die pastoor ge worden was, en pater Krouwels samen aan de vraag van heel Nederland moe ten voldoen. Ook in België hebben ze succes ge had. Uit heel België kwamen de men sen naar de Antwerpse St.-Andreas. De leden overstroomden de paters met ver zoeken om overal te komen, maar he laas was er geen enkele pastoor die hun uitnodigde, zodat ze er voorlopig niet meer heen gaan. De opkomst in Heemskerk is de pa ters, die overal volle kerken gewend zijn, wel wat tegengevallen. Ze hopen, dat het de volgende weken beter wordt, want er staan nog zeer interessante onderwerpen op het programma. Bij voorbeeld, dat van de derde avond: stoppen of biechten. Een discussie over het verkeer, waarover de verkeerspoli tie van Rotterdam zo enthousiast was, dat ze het nog eens moeten overdoen, maar nu in een zaal! Het leed van de woningnood vraagt in deze tijd niet om nog weer eens een beschrijving. Wie het niet aan den lijve ondervindt heeft familie leden en kennissen, die dit kruis van de na-oorlogse jaren dragen. Ieder een komt of rechtstreeks of zijdelings regelmatig in aanraking met wat de burgemeester van Velsen in z\jn nieuwjaarsrede noemde de gesel van onze na-oorlogse tyd. En waar het thans vooral de financiering is, die aan de woningbouw belemmeringen in de weg legt, worden op dit ogen blik alle zeilen bijgezet om aan de nodige geldmiddelen te komen, teneinde de achteropgeraakte woningbouw weer op gang te brengen. De nationale woningbouw-lening 1957 heeft enige honderden miljoenen guldens opge leverd, is boven verwachting geslaagd. Maar daarnaast is thans de moge lijkheid geopend voor de kleine man op aantrekkelijke voorwaarden zijn steentje voor een huis bij te dragen. Men weet het, rentespaarbrieven ter waarde van f 25, f 100 en f 500. Een hoge rente, zo hoog, dat na 13 jaar het gestorte bedrag verdubbeld is. En voor de gemeenten de aantrekke lijke kant, dat de kopers van rente-spaarbrieven hun voorkeur voor een bepaalde gemeente kenbaar kunnen maken. Die gemeente krijgt dan in ieder geval 60 procent van het bedrag ter beschikking voor zijn eigen woningbouw. Vanzelfsprekend zijn alle gemeenten er op gebrand zoveel mogelijk voorkeur voor hun eigen gebied te krijgen. De gemeente Velsen kan en mag daarbij niet achterblijven. Met opzet is echter gewacht tot na de feestdagen, voor de meeste mensen de duurste tijd van het jaar. Maar nu die dan ook achter de rug zijn, gaat de grote slag om de rente- spaarbrieven met voorkeur voor Velsen beginnen. En als eerste en belangrijk ste stap daartoe is het besluit genomen tot de instelling van een propagandabu reau, waarvan de wethouder van fi nanciën, de heer A. de Jong, voorzitter is en die als motor voor de te ontplooien activiteit de heer C. F. van Dam, de be kende propagandachef van de hoog ovens, nog maar nauwelijks gepension- neerd, naast zich heeft. De slag zal met slaande trom gele verd worden. In de loop van de vol gende week zal het strijdgewoel over Velsen hoorbaar worden. Op verschil lende avonden en op de zaterdagmid dagen zullen de muziekgezelschappen van Velsen er op uit trekken. Op tal van punten in de gemeente zullen zij openluchtconcerten geven, terwijl een geluidswagen het corps zal vergezellen om de muzikale prestaties met het ge sproken woord aan te vullen. Middels een geluidsband zal men een wethouder kunnen beluisteren, maar evenzeer een jong paartje, dat al zo lang snakt naar een huis. En misschien komen ook nog De leden van de afdeling Beverwijk- Velsen van de Nederlandse Bond van Technici (N.B.T.) wilden wel eens iets meer weten van de gebeurtenissen in het heelal, wat betreft de ruimtevaart en wat daarmee in verband staat. In de plaats van prof. dr. Minnaert, was de heer T. de Groot van de Ster renwacht „Sonnenborch" van de Rijks universiteit te Utrecht in 't Centrum aanwezig, die de leden heel wat heeft verteld over het mogelijk maken om een raket of een kunstmaan af te schieten. Na te hebben uiteengezet hoe het mogelijk is dat een vliegmachine al leen kan vliegen in een ruimte waar lucht is en een straaljager en een raket ook in de stratosfeer en daar waar hoe genaamd geen lucht is, gaf de heer de Groot een uiteenzetting van het ver brandingsproces en maakte duidelijk, dat hier niet de laatste loodjes het zwaarste wogen, maar de eerste. Was men eenmaal in de bovenste luchtla gen, dan is de weerstand veel minder en kan men met minder brandstof veel meer bereiken. Een reden waarom men tegenwoordig veel gebruik maakt van 2 en 3-trapsraketten. De mensen die interesse vertonen voor deze wetenschap zou de heer de Groot in drie groepen willen splitsen: de militaire, de technieies en de men sen met Jules Vernes allures. Voor de N.C.R.V.-microfoon heeft de Beverwijkse mevrouw de Bock- Luijting maandagmiddag een prettige causerie gehouden over de dames schaakmeesters, die aan het Hoog- ovenschaaktoernooi deelnemen. Wan neer de dames schaken zijn ze vrese lijk ernstig, maar ze vormen een zeer vrolijk gezelschap bij het koffiedrin ken. Met negen van hen zat mevrouw de Bock aan de koffietafel, negen van de vijfentwintig speelsters, uit acht landen, die aan het toernooi in Bever wijk deelnemen. Het wekt misschien verwondering, dat dames schaken. Tot voor kort was dat zo en waarlijk niet alleen in Nederland. Mevrouw Rood- zant was het eerste dameslid van een schaakclub in Nederland en tegen woordig is een schakende vrouw heus geen buitenbeentje meer. Nederland telt thans een tachtigtal georganiseer de schaaksters en het Hoogoventoer nooi is een voorname vitamine voor het damesschaak. Dames schaken anders dan heren. Van de heren beweert men, dat ze veel sterker spelen. De dames geven dat volmondig toe. Een huisvrouw kan zich niet als de man rustig neerzetten om te gaan schaken thuis, want ze moet er telkens af om een kopje kof- fie in te schenken, naar de bel te gaan of naar de telefoon. Om werkelijk een goed schaakster te worden is veel stu die vereist. Feit is dat de regelmatige toernooi en als het Hoogovenschaaktoernooi ook het damesschaak omhoog hebben gebracht. Mevrouw Roodzant, tot 1939 Nederlands kampioene, heeft in vele landen gespeeld. Ze is een bereisde vrouw geworden. Het schaken leerde ze van haar man, en ook de kinderen leerden het. Haar dochters zijn met schakers getrouwd en hun kinderen... Ja, mevrouw Roodzant is al oma, al ziet men het haar niet aan. Ferny Heemskerk, sinds 1939 lands kampioene, heeft in bijna heel Europa gespeeld. Zou ze geen kampioene meer blijven, dan maakt haar doch ter weer een goede kans, want Fenny junior is een enthousiast lid van het Amersfoorts schaakgenootschap. Brigitta Sinka, secretaresse bij een ijzerhandel in Boedapest, is een Hon gaarse, die veel van ons land houdt en er even sympathiek over spreekt als ze zelf is. Ze vindt Nederland een land van rozen, zoals ze zelf bijzonder knap is en vreemd genoeg, nog niet ge trouwd. De Joegoslavische L. Bacis, die vorig jaar aan de universiteit van Belgrado voor Engels slaagde, werkt op het emigratie-bureau van de Ver enigde Naties. Vorig jaar won deze kleine sympathieke speelster in Be verwijk, maar in eigen land is ze geen kampioene. De zeer charmante en le venslustige Franse kampioene me vrouw Chaude de Silans woont met haar man en gezin op een boot in de Seine dicht bij de Eiffeltoren. Ze vindt het verrukkelijk. Tijd om te studeren op het schaken heeft ze niet. De Italiaanse Benini is een snel schaakster. Ze werkt haar partijen vlot af. Zeer veel goede woorden heeft ze in de mond over de gastvrijheid in Nederland. Hopelijk zal ze deze pret tige ervaring mogen blijven behouden. De vrouw met de meeste humor is ongetwijfeld de Engelse schaakster mevrouw Bruce, die schaken leerde van haar moeder, lid werd van de club in Plymouth, waar ze in 1940 trouw de met de leider van de schaakclub. Ze schaakt om de wereld te zien en staat eerlijk en resoluut in het leven. In korte aardige trekken heeft me vrouw de Bock zo de sfeer van het koffieuurtje, waarop de schaaksters van hun leven en hun liefde vertelden, weergegeven. Zodra ze spelen zijn ze er volledig in, geven ze elkaar niets toe, maar prettig en charmant is hun hartelijke omgang. In het Hoogovenschaaktoernöoi werd maandag een rustdag gehouden, waar op alleen enkele afgebroken partijen werden gespeeld, 's Avonds is in Ken- nemer-theater voor de spelers, hun gastvrouwen en gastheren een pretti ge ontspanningsavond georganiseerd, waarop de sfeer voortreffelijk was en bij spel veel vrolijkheid heerste. Met tekeningen op een bord trachtte de heer de Grpot de afstanden duide lijk te maken tussen de hemellichamen, wat neerkomt op enkele honderden miljoenen kilometers. Hoe hoger dan het nuttige gedeelte staat tegenover het onnuttige, hoe hoger de projectie len die worden afgeschoten kunnen ko men. Er is veel te doen geweest over de kunstmaan van Rusland, aldus de heer de Groot, doch de wetenschapsmensen zijn zich er van bewust, dat het een ongelofelijk zware kunstmaan moet zijn, wil men vandaar verder in het heelal doordringen. Beter zou het naar de mening van hen zijn, om gebruik te maken van de maan zelf, voor ver dere verkenningen. Na de pauze werden een groot aan tal foto's vertoond, die een betere kijk gaven op het gesprokene en op de te overwinnen problemen. Zoals is te begrijpen, werd een groot aantal vragen gesteld aan de heer de Groot. Het levensmiddelenbedrijf wed. H. J. Voorderhaak heeft zondag op intieme wijze het 35-jarig bestaan gevierd. In deze periode is de zaak gegroeid tot een belangrijk bedrijf met zaken aan de Graaf Janstraat en aan het Keunen- plein. Verder succes in het zich uitbrei dende Beverwijk zij de firmanten toe gewenst. wel andere mensen vertellen van het directe leed der woningnood. Oudere le den van de jeugdverenigingen zullen meetrekken om het belangstellend pu bliek met raad en daad terzijde te staan, zodat zij weten op welke wijze zij hun spaargelden het beste kunnen beleggen. De „stille" maar voortduren de reclame wordt niet vergeten. Op verschillende plaatsen in de gemeente, zowel ten noorden als ten zuiden van het Noordzeekanaal, worden grote en kleine reclamebiljetten opgehangen, die in kleurrijke tekeningen de spaarbrief- lening bekend maken. De midden standsorganisaties hebben de bereid heid uitgesproken aan het ophangen hiervan eveneens hun medewerking te verlenen en ook daarvoor in aanmer king komende voertuigen zullen er mee door de gemeente rijden. Aan de hoofden van de scholen is een verzoek gericht om de leerlingen van de daarvoor in aanmerking ko mende klassen te laten delnemen aan een opstelwedstrijd. Deze op stellen moeten thuis gemaakt worden en allicht wordt er dan met vader en moeder over gepraat. De resultaten van deze wedstrijd worden beoordeeld naar de klassen (leeftijden), waartoe de jeugdige schrijfster of schrijver be hoort. Als prijzen zijn beschikbaar ge steld een rentespaarbrief van 25.- en boekenbonnen ter waarde van 15 en 10.- De medewerking van de leerkrachten is hierbij onontbeerlijk. Vooraf zal een lesuur aan het onderwerp gewijd moe ten worden. De docent in het vak re kenen zal het begrip rente op rente met het prachtische voorbeeld van de rentespaarbrief kunnen il lustreren. Maar naast dit zakelijke ele ment zal de reden de woningnood niet onbesproken kunnen blijven. En de paedagoog zal in deze materie ongetwij feld ook voldoende aanknopingspunten kunnen vinden voor een daadwerkelijke beoefening van de naastenliefde. Enkele werkgevers in de gemeente Velsen hebben zich reeds eerder opge worpen als strijders In de actie voor burgerzin. Zij hebben voor hun perso neel de mogelijkheid geopend zich een beginkapitaal te verschaffen in de vorm van een spaarbrief. Dit is een nobele gedachte geweest, want er zijn tal van Velsenaren, die niet aan de kant willen blijven staan, maar die eenvoudig de contanten niet beschikbaar hebben om zo maar eventjes een spaarbrief van 100- of zelfs van 25.- te kopen. Men kan geen Ijzer met handen breken! Doch de „baas" is aan de moeilijkheid tegemoet gekomen door zijn medewer ker een voorschot te geven, dat dan in betaalbare termijnen van zijn loon of sa laris weer wordt afgehouden. Groot ri sico loopt de werkgever hier niet, want de spaarbrief houdt zijn waarde, ook al ligt hij voorlopig nog in de brandkast op het directeurskantoor. Burgemeester en wethouders hebben nu ook de andere werkgevers op deze mogelijkheid attent gemaakt. Als de werkenemers er dan maar voor zorgen, dat de aangehechte strook van de brief kaart, waarop de bezitter van de spaar brief de gemeente van zijn voorkeur kan aangeven, tijdig inzendt. Dit kan het beste geschieden bij de gemeente ontvanger, die nu al iedere dag met be langstelling naar de post zit uit te kij ken Terwijl nog verschillende andere plannen op het vuur staan, kan ook een propagandakrant tegemoet gezien wor den. In een oplage van 13.000 exempla ren zal deze over de gehele gemeente verspreid worden met een „ten gelei de" va; burgemeester en wethouders, met artikelen uiteraard over de rente- spaarbrieven, maar ook met artikelen speciaal voor de vrouw, met een ru briek voor de kinderen en met puzzles, waarboven prijzen in de vorm van ren- tespaarbrieven zijn gesteld. Wie een huis aanvraagt, moet door gaans zeer lang wachten. Nu nog heeft het huisvestingsbureau aanvragen lo pen, die dateren uit 1953!!! In het lo pende jaar verwacht men een duizend woningen gereed te krijgen. Maar daar mee is de nood niet gelenigd. De wo ningbouw moet voortgang vinden. Ieder jaar minstens duizend woningen, anders raakt Velsen nog verder achterop. En dan te bedenken, dat sedert 1 juni 1956 voor nieuwe woningbouw geen spade meer in de grond is gegaan. Om die schade te kunnen inhalen is veel geld nodig. Geld, dat niet gegeven, maar ge leend behoeft te worden. En waarbij de voorkeur voor Velsen de garantie geeft, dat men niet alleen zijn eigen bezit in 13 jaar verdubbeld heeft, maar zijn eigen gemeente met 60 pet. van het ge leende bedrag te hulp komt. Het is kort dag. De uitgifte van rentespaarbrieven staat open tot 1 maart 1958. Nog ander halve maand slechts. Velsen rekent nu meer dan ooit op zijn burgerij. De afdeling IJmuiden-oost van het r.-k. vrouwengilde houdt woensdaga vond 8 uur in het patronaatsgebouw te IJmuiden-oost een kien-avond, vooraf gegaan door een korte huishoudelijke agenda. Pater rector dr. Clementinus O.F.M. cap. zal hier officieel weer be groet worden als geestelijk adviseur. Een van de leden zal iets vertellen over haar bezoek aan Lourdes. En daarna komen de "kienplankjes voor de dag. Ook introducé's zijn op deze avond hartelijk welkom. Nu de R.U.A.Z. van Radio-Uitzen ding Antonius Ziekenhuis geworden is de stichting Radio Uitzendingen Afde ling Ziekenhuizen in Noordholland, heeft dit organisatorisch diverse wijzi gingen noodzakelijk gemaakt. Een van de gevolgen daarvan is, dat nu ook een jaarvergadering gehouden moet wor den. De eerste jaarvergadering van de stichting R.U.A.Z: is thans vastge steld op woensdag 22 januari, 's avonds om 8 uur in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat te Velsen-noord. Twee en twintig vaartuigen, waarbij twee trawlers, zorgden er maandag voor, dat de iJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 3800 kisten verse yis, 150 stijve kabel jauwen en 18.000 kilo tongen. Er waren voor de eerste losbeurt zestien vaartui gen met 630 kisten schol, 210 kisten schelvis, 2240 kisten verse haring, 60 kisten makreel. 170 kisten wijtin e'. 140 kisten gul, 50 kisten koolvis, 45 kisten diversen, 150 stijve kabeljauwen en 12.000 kilo tongen. Voor de tweede los beurt waren er acht loggers en kotters met 6000 kilo tongen, 22 kisten tarbot, 217 kisten schol en 27 kisten diversen. De trawlers waren de Medan IJm. 57 met ruim 500 kisten verse vis uit de noord en de Maria van Hattum IJm, 10 met 1200 kisten verse haring uit de Ierse Zee. De haring werd maandag verkocht voor 27 tot 24 per kist van 50 kilo. Wederom een uitstekende prijs. Ma kreel deed 37 tot 30 per kist van 50 kilo. Grote schelvis noteerde 60 tot 58, dichte wijting deed 38 tot 36 en gestripte wijting 58 tot 54 per kist van 50 kilo. Grote schol noteerde 38 tot 33, groot middel 43 tot 37, klein middel 67, schol 1/74 tot ƒ65 en schol II 60 tot 68 per kist van 50 kilo. Beste prijzen dus weer. De groot mid- del_ tong haalde voor de export een prijs van 3,50 tot 3,90, klein middel 4,10 tot 4.50, tong I 3,70 tot 4.20 en tong II 3,50 tot 3,70 per kilo. Een kist grote kabeljauw ging weg voor 222 per kist van 125 kilo. De kleine kabeljauw deed 186 tot 182 per 125 kilo. Middel en klein middel schelvis ging de hal uit voor de hoge prijs van 60 tot 70 per 50 kilo. De pennen de den 73 tot 66 en de braad 58 tot 65, radio deed zelfs 42 tot 46 per kist van 50 kilo. Voor de dinsdagmarkt is de Postboy IJm. 35 binnengelopen met 1500 kisten verse haring uit de Ierse Zee aan boord. De Job Gouda IJm. 79 komt voor woensdag met 720 kisten verse vis uit de noord. Voor woensdag rekent men ook op de trawler Allan Water IJm. 34, die met 600 kisten verse vis, waar van 330 kisten schelvis uit de noord op weg is naar IJmuiden, Voor de donder- dagmarkt zou de trawler Vios IJm. 24 aan de markt komen. De visserij in de Ierse Zee was gedu rende het weekeinde en maandag zeer goed. De schepen gaven vangsten door van 300 tot 500 manden haring. Om de noord werd 80 tot 100 manden hoops ge vangen. Het weer was nu iets beter om de noord, de schepen kunnen thans vis sen. Het koperen priesterfeest, dat kape laan A. J. Hogema van de parochie van O.L.Vrouw van Goede Raad te Be verwijk op 22 maart herdenkt zal offi cieel gevierd worden op zondag 13 april, de zondag Beloken Pasen. Op twee achtereenvolgende avonden bracht K.Z.O.S. „Stefan Borkos" voor een goed bezette zaal, een toneelspel van Arie van der Lugt. Er is moed voor nodig om een stuk te spelen, welks gebeuren zich afspeelt in een land als Hongarije en dan nog onder de echte zigeuners in een sfeer van beklemmen de romantiek, van een pathetisch ge ladenheid, waarin wfl ons, nuchtere Hollanders, moeilijk kunnen verplaat sen. K.Z.O.S. onder regie van de heer A. H. Holtslag, mag zich gelukkig prijzen erin geslaagd te zijn het toneelspel in grote lijnen in deze stijl te hebben kun nen brengen. In een bos bij Budapest zwaait de on gekroonde koning Stefan Borkos de scepter over een zigeunervolk. Hij wil een rechtvaardig en eerlijk vorst voor zjjn waarheidslievende en zo licht ont vlambare onderdanen zijn en heeft in zijn streven de gelukkige medewerking van een oude waarzegster Katinka, die met haar verzonnen omgang met de geesten een alles overheersende invloed heeft op haar bijgelovige stamgenoten. Door een misstap van de toekomstige vrouw van Stefan (zij heeft een blonde boer leren kennen, Roni Szendos, die haar geholpen heeft toen zij in de stad van haar paard viel) komt hij in een zwakke positie te staan, die door zijn adjudant Geza Szikuska aan het hoofd van een troep muiters uitgebuit dreigt te worden. Maar de schrandere waar zegster gedreven door de liefde tot haar volk, fantaseert een onheilswolk, die bo ven het woonkamp van de zigeuners wordt gedreven door de geesten. Door een paar sinistere voorvallen (het sterven van een jong kind en een oude vrouw) worden haar voorspellin gen nog kracht bijgezet en handig ma- nupulerend, weet zij de onrust bij de zi geuners weg te nemen en Stefans gelief de, die hij eerst wantrouwde, weer in zijn armen te voeren. Beschouwen wjj het spel van de ac teurs, dan willen we allereerst noemen mevrouw C. v.d. Linden, die een zeer goed aangevoelde levenswijze zigeune rin bracht en soms diep ontroerde. Van de andere actrices de vertolking van Margitka Lippay door mevrouw G. van Rixel-Webbe en de rol van Illonka Mihales door mevrouw A. Zwanenburg de Weers, welke door hen zeer intens beleefd voor het voetlicht werden ge bracht, wat eveneens gezegd kan wor den van de heer H. Zwanenburg, die de zware rol had van Stefan Borkos. De heren J. Bakkum als Toni Saza- boska, de half-idiote zoon van Katinka en C. Jongejans als Gayula Bullik brachten nog een vrolijke noot door hun goed spel in dit zigeunerdrama. De rollen vein Roni Szendos en Jo seph Ohanky waren beslist zwak bezet. Het prima verzorgde toneel, de juiste belichting en de mooie, kleurrijke costu mes bracht het publiek al meteen na de aanvang, in het aparte leven welk de zigeuners leiden. K.Z.O.S. kan op een zeer geslaagde uitvoering terugzien. Zjj houdt 23 janua ri een contactavond, tevens kienen, voor donateurs. T. M. Wegens het afgelasten van een groot aantal wedstrijden kan de sportprijs- vraag van de afgelopen zondag niet doorgaan. ZWARTE ROTSEN 0'Zit hij dóór verbor- gen nu kón hij niet y/ meer ontsnappen Verdorie Ze hebben ons ontdekt!...Gelukkig is de ingang te smal a Mgn beste Heer Kuifje, reeds bent U aan vele gevdren ontsnaptU ontsnapte zelfs dun mijn bra ve RankoDat is merkwaardig en ik wens U neluk Maar Maar er ts toch iets,waaraan U met kunt ontsnappen de zee!... Het is vloedmijn beste Heer Kuifjeen tenzij U de voor- keur geeft aan Rankozult Uin dat hol verdrinken a/s^~^een rat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11