Bouwvak geteisterd door A- griep en werkloosheid i In Canada heerst thans grote werkloosheid Lunch der Peregrines Indonesië staakt betaling van Indonesische pensioenen Kruiswoordraadsel Aan 480 woningen ligt het werk Tweehonderdvijftig arbeiders werden ontslagen De zuigkracht van het westen ATOOMWAPENS EN RAKETTEN VOOR EUROPA bij HAAGSE BOUWBEDRIJVEN b Uitkeringen van Sociaal Fonds tot 50 miljoen gestegen De kernreactor bij Petten Immigratie is op het ogenblik niet aan te raden Vrienden van Brazilië komen maandelijks bij elkaar Nederlandse regering past Vliegtuig met A-bom verongelukt Jong Nederland modelleert Thorneycroft spreekt vanavond Groei noord-Nederland blijft achter Werkloosheid sterk toegenomen PAGINA 1957 SLECHT JAAR GEWEEST Mij. Bevordering Geneeskunst Vrouw tot president benoemd Ged. Staten van IS oord- Holland akkoord f r* Toch Deense en Noorse samemverking? Eerste persconferentie van Eisenhower sinds zijn ziekte Stijgende werkloosheid in België Ambassadeur in Liberia Geen ontploffing 8 9 10 11 Acheson verwerpt het voorstel van Kennan Vele arbeiders melden zich weer Betrof zijn aftreden het sociaal beleid? Generaal José Miaja overleden F. P. Q. de Koek t In Zuid-Holland Garnegie-stichting Naar de neer S. R. Rijnierse, voor- sltter van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid in zijn Nieuwjaarsrede heeft medegedeeld heeft 1957, wat de uitvoering van de Ziektewet betreft een belangrijke stijging van hef aantal ziek meldingen in vergelijking met voorat- gaande jaren gebracht Reeds in de loop van het eerste half jaar moest worden besloten de voor schotpremie met bijna de helft te ver hogen. De in het gehel land heersende A-griep voornamelijk in de maanden september en oktober, stelde aan be stuur en administratie zware eisen. Dank zjj een uiterste krachtsinspan ning en bijzondere maatregelen kon een achterstand in de werkzaamheden worden voorkomen. Behoudens in een enkel geval, dat zich ook onder nor male omstandigheden voordoet, kon ook tijdens de griep-epidemie aan alle verzekerden op tijd de postwissel voor de uitkering worden toegezonden. Van de ongeveer 154.000 ziektegeval len die in 1957 by de Bedrüfsvereni- ging voor de Bouwnijverheid werden aangemeld waren er circa 40.000 het gevolg van de A-griep. Wat de overige ziekte-oorzaken betreft betekenden de- se aantallen toch altijd nog een stijging van circa 15.000 gevallen in vergelij king met 1956. Vanzelfsprekend is ook het bedrag dat moest worden uitgekeerd hierdoor belangrijk toegenomen. Dit steeg na melijk van ruim 22 tot ongeveer 30 mil joen gulden. Naarmate de regeringsmaatregelen hun invloed deden gelden steeg boven- dien het aantal werkloosheidsgevallen. Dit had tot gevoig, dat het aantal nieuw aangemelde gevallen in verge lijking met het voorgaande jaar ver dubbelde en ruim 97.ÖOI bedroeg. Ruim 20 miljoen gulden moest aan uitkerin gen worden verstrekt, terwijl daaren boven nog ruim 1.500.000 gulden moest worden uitgekeerd wegens vorstwerk- loosheid. Het aantal werkloosheidsge vallen dat aan het einde van de laatste kalenderweek van 1957 in behandeling was bedroeg 22.326 tegen 5.830 in 1956, Tot president van de Koninklijke ïederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst is benoemd me- frouw Joh. W. van den Blink-Rolder, huisarts te Amsterdam. Zij maakte reeds als vice-presidente deel uit van het bestuur. Mevrouw van den Blink is echter de eerste vrouw, die als voorzitter zal optreden van deze vereniging, die meer dan een eeuw lang onder mannelijk presidium heeft gestaan. op hetzelfde tijdstip. Het laat zich niet aanzien dat hierin spoedig een verbete ring te verwachten valt. De administratie van de Bedrijfsver eniging voor de Bouwnijverheid werd ook in 1957 verzorgd door de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid te Am sterdam. Deze administratie werd ex tra belast door de wijziging van de loongrens en het maximum dagloon voor de sociale verzekeringswetten, de doorberekening van de A.O.W.-bijslag en de huurbijslag en de verplichting op de uitkeringen premie voor de A.O.W. in te houden. Gevolg van een en ander was, dat zowel in januari als in augustus de uitkeringen van alle lopende gevallen, zowel wat de Ziekte wet als de Werkloosheidswet betreft, opnieuw moesten worden berekend en vastgesteld. De "itvoering van ie Kinderbijslagwet daarentegen gaf geen bijzondere pro blemen. De te verwachten verhoging van de kinderbijslagen voor een deel van de werknemers, met ingang van 1 januari 1958 zal er ongetwijfeld toe leiden, dat in het lopende jaar de uit voering van deze wet veel minder een voudig zal worden. Gedeputeerde staten van Noord-Hol land hebben hun instemming be tuigd zij het onder zekere voor waarden ter bescherming van natuur wetenschappelijke waarden met het voornemen in Petten een experimente le kern-energiereactor te bouwen. Dit wordt meegedeeld als antwoord op vra gen van leden van provinciale staten van Noord-Holland. Het Reactor Centrum Nederland had zich met gedeputeerde staten in ver binding gesteld in verband met zijn plannen als plaats van vestiging voor een te stichten experimentele kernener gie-reactor een terrein benoorden het dorp Petten te kiezen. Gebleken is, dat de minister van economische za ken zich met de plannen van het Reac tor Centrum om een dergelijke installa tie in Petten te bouwen en te exploite ren in beginsel kon verenigen. Mede op grond van deze beslissing heeft het Reactor Centrum op een spoedige toe stemming, ook van de zijde van de pro vincie, van de plannen aangedrongen. Hoewel gedeputeerde staten het onjuist bljjven achten, dat zij pas in een zeer laat stadium in de zaak zijn betrokken, hebben zjj geen vrijheid kunnen vinden aan dit project de formeel vereiste in stemming krachtens de wederop- bouwwet te onthouden. Wel hebben zij, aldus hun mededeling, met zorg nage gaan of wellicht een betere plaats na bij Petten kon worden verkregen, maar dit bleek, na afweging van alle belan gen, niet mogelijk. ss Alle leden-staten van de NATO (en dus ook Noorwegen en Denemarken) hebben op de conferentie, die de vori ge maand in Parijs werd gehouden, de noodzaak onderschreven van onmiddel lijke vorming van atoomwapendepots en van de beschikbaarstelling van ra ketwapens. Omtrent de feitelijke plaat sing zal echter eerst worden beslist, wanneer de adviezen van de Atlantische militaire autoriteiten zullen zijn ontvan gen. Minister Luns heeft dit verklaard naar aanleiding van vragen uit de Tweede Kamer over berichten, dat Noorwegen en Denemarken niet bereid zouden zijn atoomwapens of raketten op hun grondgebied toe te laten. In de principiële instemming door al le landen met de te treffen maatrege len ligt, naar de mening van de Neder landse regering, tevens de bereidheid besloten de conclusie te aanvaarden, waartoe het gemeenschappelijk overleg op grond van de militaire adviezen zal leiden. De Nederlandse regering is in ieder geval bereid zo nodig haar mede werking aan de uitvoering te geven. De minister verwijst verder naar het communiqué na afloop van de NATO- conferentie, waarin werd gezegd, dat de Noordatlantische Raad heeft besloten dat: 1. Atoomwapendepots zullen worden gevormd, die, indien noodzakelijk, on middellijk voor de verdediging der bond genoten beschikbaar zullen zijn; 2. Gezien de huidige Sovjetpolitiek in zake kernwapens raketten voor de mid delgrote afstand ter beschikking zullen worden gesteld van het geallieerd op perbevel in Europa; 3. Omtrent de opstelling en de rege- lngen inzake het gebruik dezer depots en raketten beslissingen zullen worden genomen, gebaseerd op de Atlantische verdedigingsplannen en in overeenstem ming met de direct betrokken staten. Het raadhuis van Haastrecht is geheel gerestaureerd. Het zal dezer dagen door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland heropend worden. 4 In Canada heerst op het ogenblik grote werkloosheid en gevreesd wordt dat het probleem nog ernstiger zai worden dan in de afgelopen jaren. Me dio november bedroeg het aantal werk lozen 292.000 en volgens sommige func tionarissen zal dit aantal tegen de maand maart tot 800.000 stijgen, aldus meldt United Press. Maar hoewel men toegeeft dat de grote stroom immigranten in 1957 tot de huidige werkloosheid heeft bijgedra gen blijven regeringsfunctionarissen er bij dat hun aanwezigheid essentieel van belang is voor Canada's groei. ,,De opmerkelijke groei van onze mankracht gedurende 1957 was groten deels te danken aan een volume van immigratie dat slechts wordt overtrof fen door dat van de eerste jaren van deze eeuw toen onze westelijke provin cies werden gekoloniseerd," aldus ver klaarde de minister van arbeid, Mi chael Starr. „Ofschoon dit arbeidspro blemen schiep blijven wij ieder van de ze nieuwe Canadezen en de vele an deren die in de toekomstige jaren zullen emigreren, verwelkomen". Ge durende de eerste drie kwartalen van het jaar kwamen 244.266 immigranten in Canada. Wat de arbeidssituatie betreft, die is over het gehele land algemeen, met sommige streken waar de werkloosheid groter is wegens de heersende econo mische toestanden. De huidige prijzen voor metalen waren de oorzaak dat in President Eisenhower an de Verenig de Staten zal binnenkort opnieuw een grondig medisch onderzoek ondergaan om te zien of hij al geheel van de lichte beroerte, die hem in november trof, Is hersteld. Dit is volgens Reuter meegedeeld door een woordvoerder van het Witte Huis. Morgen zal de presi dent voor het eerst sinds zijn ziekte weer een persconferentie houden. Gisteren is in de Industriële Club te Amsterdam opgericht de „Lunch der Peregrinos", zijnde een soort club van vrienden van Brazilië. Eigenlijk niet eens een club, nog minder een ver eniging, want beide instituten veron derstellen 'n zekere dwang, 'n zekere verplichting. De bedoeling is, een aan tal vrienden van Brazilië van tijd tot tijd aan een lunch te verenigen om hen in de gelegenheid te stellen, over het land hunner sympathie met elkaar van gedachten te wisselen. Het spreekt vanzelf, dat het merendeel der heren, die aan de lunch deelnemen, langere of kortere tijd in Brazilië hebben gewoond en gewerkt, maar ook degenen, die er maar even zijn ge weest, of zelfs zij die er denken te gaan wonen voor lang of kort, hebben alleen in dat feit reeds een aanleiding om lid van de Peregrinos te worden. De ministeries van buitenlandse za ken en van financiën maken bekend: de regering van de Republiek Indone sië heeft doen weten, dat met ingang van 28 december 1957 geen betalingen ten laste van de Indonesische geldmid delen meer zullen plaats vinden terza ke van de pensioenen en daarmede in aard overeenkomende periodieke uit keringen, alsmede wachtgelden ver schuldigd aan gewezen burgerlijke en militaire overheidsdienaren van Indone sië die van Nederlandse nationaliteit zjjn. In verband hiermede heeft de minister raad een analoge beslissing genomen als toen, ingaande 1 mei 1956, de In donesische regering besloot de onder- werpeljjke uitkeringen nog slechts voor 1/S gedeelte ten laste van Indonesië te betalen. By wijze van voorlopige voorziening zal van de zijde der Ne derlandse regering voor de betrokkenen worden bijgepast datgene, waarin de Indonesische regering in gebreke biyft, voorzover het de gegarandeerde pen sioenen en wachtgelden betreft tot het gegarandeerde bedrag. Om administra- tief-technische redenen kunnen de be talingen niet dadeiyk worden aangepast en zullen dus de lopende betalingen nog korte tijd moeten worden voortgezet. Indien nodig zal verrekening later vol gen. De pensioenen zullen thans volledig ioor Nederland worden betaald en der- lalve onderworpen zyn aan de Neder landse loon- en inkomstenbelasting. De Indonesische overgangsbelasting is ter zake uiteraard niet meer van toepas sing. De eerste Almogo dos Peregrinos is veertieD jaar geleden tot stand geko men in Rio de Janeiro. Het is begon nen met een zestal schrijvers, die spoedig journalisten, diplomaten, ar chitecten, zakenlieden, aantrokken en een uitgebreide club gingen vormen, waarvan de leden tot verschillende na tionaliteiten behoorden. De bedoeling van de organisatie was en is nog, in een ongedwongen samenzijn, al of niet over Brazilië te converseren, al naar gelang het uitkomt. Niemand is ver plicht te komen, maar iedere eerste donderdag van de maand zal de lief hebber aan de gemeenschappelijke ta fel verschillende „Pelgrims" kunnen treffen. Ieder komt, wanneer het hem past; de tafel is gedekt van 12 tot half twee. Men kan er Brazilianen aantreffen en men kan gasten introdu ceren, zoals dat ook in Parijs en in Londen gebruikelijk is. Initiatiefnemer tot de Lunch der Pelgrims is de heer G. S. de Clercq, onze oud-cultureel attaché in Brazilië, die meer dan vqf en dertig jaar in Rio heeft gewoond, feilloos Portugees spreekt en wonder boven wonder zijn Nederlands vlekkeloos heeft bewaard. Met de oprichting van de Nederland se Lunch der Pelgrims heeft de heer de Clercq zijn belofte ingelost, aan de vrienden van Rio gedaan om ook in Nederland een aantal sympathisanten met Brazilië op gestelde tijden in ge zelligheid bjj elkaar te brengen, opdat zij het heerlijke Braziliaanse land niet zullen vergeten en de band met Ne derland zullen helpen versterken. Ove rigens zullen de Peregrinos ook bereid moeten zijn buitenlandse gasten te ont vangen. deel te nemen aan herden kingen die met Brazilië verband hou den en bepaalde ontvangsten van al of niet bekende persoonlijkheden voor te bereiden. De eerste bijeenkomst, waarop vrp- wel alle genodigden aanwezig waren, is vlot verlopen. Velen kenden elkaar niet, maar de conversatie over Brazi lië maakte aan die onbekendheid spoe dig een einde. Het ziet er dan ook naar uit, dat het project van de heer de Clercq een groot succes gaat wor den. de mijngebieden meer arbeiders wer den ontslagen dan bjj vorige seizoenen. In de bouw-industrie, die in de winter maanden het hardst wordt getroffen, is de situatie ook ernstig en de autori teiten trachten huis-eigenaars en aan nemers over te halen om nu te bou wen. Meer dan 50.000 van de verleden jaar aangekomen immigranten zijn bouwvakarbeiders. De enige immi grantengroep die moeilijkheden onder vindt bij het zoeken naar werk, zijn de 36.000 Hongaren, van wie velen moei lijk werk kunnen vinden wegens taal moeilijkheden. Met het oog op de moeilijke arbeids situatie in de winter besloot het minis terie van immigratie in de afgelopen zomer om een maand eerder dan ge woonlijk de jaarlijkse quota te vermin deren. Het bepaalde dat alleen immi granten uit Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten zouden worden toegelaten alsmede personen uit ande re landen, die zeker waren van een werkkring of familie-leden hadden die verantwoordelijk waren voor hun le vensonderhoud. Een immigratie-functionaris ver klaarde niettemin dat het op het ogen blik voor toekomstige immigranten niet aan te raden is naar Canada te gaan. In de week van 29 december 1957 tot 4 januari 1958 werden er in België per dag gemiddeld 109.120 volledig en 121.512 gedeeltelijk en toevallig werklo ze. gecontroleerd of in totaal 230.632 werklozen. Vergeleken met de vooraf gaande week werd een vermeerdering van 6.807 volledig en van 30.333 gedeel telijk en toevallig werklozen genoteerd. In de overeenkomstige periode van vorig jaar (30 december 1956 tot 5 ja nuari 1957) bedroeg het aantal volledig werklozen 98.973 en het aantal gedeel telijk en toevallig werklozen 77.575 of in totaal 176.548 werklozen of ruim 54.000 minder dan bij het begin van dit jaar. Bi. K.B. is jhr. G. C. D. Hooft Graaf land benoemd tot hr. ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij de republiek Liberia. De „New York Times" meldt volgens Reuter uit Washington, dat er eens een Amerikaanse bommenwerper met een kernwapen aan boord is verongelukt, maar dat het wapen niet is ontploft. De Amerikaanse regerin- heeft Groot-Brit tannië hiervan op de hoogte gesteld wegens de in dat land levende vrees, dat er een kemontploffing zal ontstaan als een bommenwerper met een kern wapen aan boord neerstort. Het blad deelde mede, dat het ongeluk in de Verenigde Staten is gebeurd, maar het gaf geen verdere bijzonderheden over tijdstip en plaats. Onmiddellijk na het ongeluk was mee gedeeld, dat het een gewoon geval was, waarbij het toestel door brand werd ver nield. Volgens de „New York Times" kan vuur of een schok een atoombom niet tot ontploffing brengen in de toestand, waarin een dergelijk wapen zich ge woonlijk aan boord van een vliegtuig bevindt. De bom kan aan boord van het vliegtuig op scherp worden gesteld, maar dit gebeurt alleen om een hoogst ge wichtige reden. - Horizontaal: 1. nood - auto-kenteken Australië 2. stuf 3. gebrek - eens 4. grond buiten de dijk - p.a.se 5. kluizenaar 6. opschrijven - ne.o.i. 7. meest afgelegen 8. dienster 9. deel van stoep - gewicht 10. voorzetsel - gezantschap 11. guldensteken - toestel voor het opwekken van elektriciteit ic Verticaal: 1. sermoen houden - leiding 2. ongekookt - op alle plaatsen c» 3. bekendmaken 4. meisjesnaam - grond bij huis 5. inwoonster van OO provincie - ral 6. onderscheiding Ov 7. handelend optreden - stad in Oost- Europa 8. tijdduur - godsdienst 9. smakelijk - totalisator 10. Ijzererts 11. bezoek - eer De moeilijkheden die, zoals gemeld, bp enige Haagse bouwbedrijven zijn ontstaan door langzaam-aan-actie en proteststakingen, c urei nog voort. De 'oestand was maandag zodanig dat het werk aan 480 woningen stil lag. Dit gaat om drie werken, een van de Habo gemeente-woningwetwoningen i en twee werken van het bouwbedrijf M iparticuliere woningen). Bij het bouw bedrijf van W. zijn honderd van de drie honderd arbeiders ontslagen. Het is niet zeker dat deze mensen allen weer zul len worden aangenomen als zij zich be reid tot werken tonen. In totaal zijn 250 werknemers ontslagen. „Wij zijn het in principe met het col lege van rüksbemiddefaars eens. Maar de stap die wjj nu hebben ondernomen tot vermindering van de conjunctuur toeslag op de lonen van onze arbeiders zal onze enige stap zijn". Dit hebben woordvoerders vam zes grote Haagse bouwbedrijven maandag op een pers conferentie verklaard. Op de werken, die deze bedrijven in Den Haag uitvoeren, zijn na 2 januari moeilijkheden ontstaan, toen aan de arbeiders werd gezegd dat de conjunc tuurtoeslag op de lonen omlaag zou gaan. Deze conjunctuurtoeslag was in 1954 met medeweten van het college van rijksbemiddelaars ingevoerd. De onder nemers waren tot de vermindering ge dwongen door dit college. Het heeft enige maanden geleden van de zes Haagse ondernemers, die nauw over leg met elkaar onderhouden, geëist, dat de conjunctuurtoeslag wordt afgeschaft. De ondernemers zijn dus bereid tot ver mindering maar niet tot volledige af schaffing van de conjunctuurtoeslag. Dezelfde woordvoerders hebben ver- De vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zake.i Dean Acheson heeft zich volgens United Press gedis- tancieerd van het voorste! van prof. George F. Kennan om de vreemde troepen uit Europa terug te trekken. Kennan, aldus Acheson, heeft deze op vattingen ten tqde van het bewind van de Democratische partij, in 1949 al ver kondigd (Kennan was toen ambas sadeur in Moskou) en zij zijn destijds verworpen. Zij stroken ook nu niet met de opvatting van de Democratische partij. Avheson drukt dit alles in nogal scher pe bewoordingen uit. „Voor zover ik weet, heeft de heer Kennan de reali teiten der machtsverhoudingen nooit be grepen, doch hij heeft er een nogal mystieke houding tegenover. Voor de heer Kennan bestaat er in Europa geen Russische dreiging". Een prijsvraag met een Met die uitverkiezing be zeer voorzichtig omschre- gon voor de jonge ont- ven doel nX „het be drijfsleven in contact te brengen met de jonge ont- diepe indruk gemaakt, ge loven wij, althans bij deze "werpers de jongste die jonge ontwerpers, want aan de prijsvraag meedeed hij dook telkens weer op, was een meisje van zestien in vele variëteiten van werper en het een inzicht uit Breda een tweede één grondpatroon. De be te geven in de mogelijk- grote taak. Want de vijf- langstelling bleek ook uit entwintig deelnemers heb- te gaan naar de pofbroek ben hun eigen ontwerpen jurken, waarvan het pu- ook zelf geknipt en in bliek zich met belang- heden die hieruit zouden kunnen voortvloeien" heeft blijkens de maandag middag gehouden show van de bekroonde ont werpen tot uitbundige re sultaten geleid. Maar we kunnen misschien beter bij het begin beginnen; dat zou dan zijn bij de Neder landse katoenindustrie, die in de afgelopen jaren de invloed van de voorname lijk Franse import pijnlijk is gaan voelen. Men tracht nii uiteraard het verloren terrein te herwinnen door de aandacht van het pu bliek te vestigen op de katoenen stoffen en kunst vezels, die in het eigen land worden gefabriceerd. De firma N. J. Menko uit Enschede heeft daartoe een origineel middel te baat genomen. Men heeft onder de leerlingen van elf mode-academies en instituten voor kunstnij verheidsonderwijs een prijsvraag uitgeschreven voor een aantal modellen, te vervaardigen uit de stoffen die genoemde firma in haar zomercollectie heeft opgenomen. Er kwa men niet minder dan vijf honderd schetsen binnen, en na urenlang wikken en wegen heeft de jury er vijfenveertig uitgezocht die in aanmerking kwamen om te worden verwezenlijkt. in DiieK zien met elkaar gezet, en "met welk stelling afvroeg, hoe je er een verrassend raffine- ooit in of uit zou moeten ment! En het waren ten- komen. „White Rabbit" slotte veelal wéér de ont- heette een zo'n creatie, die werpsters, die als volleer- dwong tot lopen met veel de mannequins hun ere- overleg. Nee, het eeuwig- aties toonden. En waar gehaaste witte konijn uit dit niet mogelijk bleek, Alice in Wonderland haa waren vriendinnen en het er beslist geen twee collega's te hulp gesneld tellen in uitgehouden, om de resultaten van zo- Voor zover de modellen veel noeste vlijt voor het niet draagbaar waren voetlicht te brengen. waren ze in elk geval leuk om naar te kijken, en dus Fantasie en jeugdige glimlachte iedereen ver- overmoed gingen hand in tederd toen een wijduit hand, gistermiddag, en het staande schelpvormige was dan ook geen wonder avondrok met achteloze dat de show een tameiyk zwier de glazen van de wild karakter droeg, af- tafeltjes maaide, zodat men dat de mannequins er zich eerder in een vrolijke gezien nog van het feit keuken waande, dan bij zelf ai behoorlijk de pas een achtenswaardige stof- in hadden. Men begon een fenshow. Bijzonder ver kwartier te laat, en wist leidelijk prijzen waren niettemin een half uur de scheppers van al dit te vroeg te eindigen; er schoons in 't vooruitzicht was dus niet zozeer van gesteld. Bob van Donse- timing als wel van op- laar en Lous Geerlings, schieten sprake. Een niet beiden uit Enschede, won- minder boeiend aspect van nen elk een reis naar de zaak vormden de won- Florence, waar ze de derschone namen, die men shows van de Italiaanse de creaties had meege- modehuizen zullen kunnen geven, van Hey there! bijwonen. Voor drie ande tot Isn 't it?, van Gold ren was er een reis naar Rush tot Beau- Geste, via Parijs die, met betrekking Tea Jungle tot Timimoun. tot de Franse couture, De hemdjurk heeft over dezelfde vooruitzichten het algemeen toch wel zeer biedt. klaard, dat het niet de bedoeling is een loonsverlaging te forceren. „Maar de prestaties moeten omhoog worden ge bracht", zo werd gezegd. Een geschoolde arbeider kan nu een loon verdienen van honderd tot honderdvijfentwintig gulden per week, als hij een goede pre statie levert. Het zit de ondernemers hoog, dat de prestaties van de bouw vakarbeiders in totaal sedert de „wel- vaartsroes" begon medio 1954 zo zeer zijn gedaald dat somtijds percen tages werden vastgesteld van veertig tot zestig procent. Dit heeft tot ernstige ver liezen op de loonbegrotingen geleid, som^ zelfs van dertig tot veertig pro cent. „Als de prestaties van de arbeiders gelijk waren gebleven aan die in 1953, dan zou voor de uitgevoerde werken een kwart of een derde minder arbeiders nodig zijn geweest", zo werd ter pers conferentie opgemerkt. „Een weg terug is er niet meer", aldus de woordvoerders. „Dit is de enige weg om in het bouwbedrijf tot gezonde toestanden te komen, tot een beloning naar prestatie. Alleen dan kan men komen tot een nieuwe CAO" De ondernemers zeiden het jammer te vinden dat juist zij zijn uitgekozen om de spits in deze kwestie af te bijten. Ook in andere grote steden heersen minder goede toestanden. In de situatie in het Haagse bouw bedrijf is enige verandering gekomen. Vanmorgen hebben zich op enkele werken de arbeiders gemeld, onder mededeling, dat zij aan de gestelde voorwaarden inzake tarieven en lonen zullen voldoen en geen langzaam-aan- actie meer zullen voeren. Dit was het geval op een werk in Duttendel, een nieuwe Haagse wijk, waar het groot ste gedeelte van de groep werknemers weer in dienst is genomen. Bij een ander werk aan de Meppelweg, waar 264 woningen onderhanden zijn, ligt het werk nog stil. Ook op een ander werk, waar 55 arbeiders werkzaam wa ren, zijn thans 47 verklaringen van werkwilligen binnengekomen. Verwacht kan worden, dat dit werk zal worden hervat. Op vrijwel alle andere bouw plaatsen wordt normaal gewerkt. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Vanavond zal de heer Thorneycroft, die de vorige week afgetreden is als kanselier van de schatkist, een toe spraak richten tot zijn kiesdistrict en ongetwijfeld enig licht werpen op de re denen, die hem en zijn beide assistent ministers hebben bewogen ontslag te nemen uit de regering. De beide andere ministers, die met hem aftraden. Birch en Powell, hebben reeds hun 'verkla ring gegeven. Birch beweerde de vorige week, dat hq en de beide andere ministers ont slag hadden genomen, omdat de rest van de regering niet bereid was hun strijd tegen de inflatie te steunen. In een hoofdartikel van hedenmorgen be weert het socialistische dagblad „Dai ly Herald", niet ten onrechte, dat En geland en vooral de conservatieve par tij met spanning wachten op wat Thor neycroft vanavond te zeggen zal heb ben. Het blad verklaart, dat de bewering van de Britse regering, alsof het hier zou gaan om slechts een dispuut over een bedrag van vqftig miljoen pond meer of minder op' de begroting, absurd is, een mening, die door velen, ook conservatieve politici, gedeeld wordt. Volgens het socialistische dagblad zou het ontslag het gevolg zijn ge weest van een meningsverschil in de Britse regering over de kwestie hoe ver men zou kunnen gaan met maat regelen. welke de arbeiders van het land in 'het harnas zouden jageff. Thorneycroft en zijn collega's zouden verlangd hebben, dat de regering meedogenloos zou optreden tegen de arbeiders. De rest van de regering, aldus het socialistische dagblad, zou hiervoor te ruggeschrokken zijn. Maar naar da mening van het, niet geheel onbevoor oordeelde, socialistische dagblad, zou de regeringspolitiek nog steeds niet ef fectief kunnen zqn zonder meer werk loosheid. Generaal José Miaja. de man die de Republikeinse verdediging van Madrid leidde tegen generaal Francisco Fran co in de Spaanse burgeroorlog, is van daag te Mexico City op 80-jarige leef tijd aan een hartaanval overleden. Dit meldt United Press. Miaja laat vijf kinderen en 17 kleinkinderen achter. Hij kwam in 1939 naar Mexico, drie maanden na de val van de Spaanse republiek. Miaja heeft Mexico na die tpd niet meer verlaten. Hij was een van de meest vooraanstaande figuren onder de Spaanse vluchtelingen hier. (Van onze correspondent) De burgemeester van Gronin gen, de hevr J. Tuin, heeft in zijn Nieuwjaarsrede maandagavond in de Groninger gemeenteraad het pro bleem besproken van de zuigkracht, die het westen van het land uitoefent met als gevolg, dat een onevenredig groot gedeelte van de economische sociale en culturele krachten van el ders worden weggetrokken, waardoor de harmonische ontwikkeling van ons land als geheel in de knel komt. Als reactie op de brochure „Het wes ten en overig Nederland" stelde de bur gemeester met de NETO en de bei de zusterorganisaties in Friesland en Drenthe dat de ontwikkeling van Noord-Nederland, met name sinds de jongste wereldoorlog ii ernstige mate is gestagneerd. De gevolgen dreigen dermate ernstig te worden, dat ingrij pen op korte termijn geboden is. De ge volgen van deze stagnatie biyken o.m. uit de thans bestaande spreiding van de bevolking over Nederland. Het noorden heeft 25 pet. van het landoppervlak, er woont 11 pet. van de bevolking (152 per km2 bevolkings dichtheid). Het westen met 21 pet. van het landoppervlak herbergt 48 pet. van de bevolking (bevolkingsdichtheid 773 per km2) De overige provincies met (Van onze Haagse redactie) In de leeftüd van 59 jaar is zondag morgen te Wassenaar overleden de heer F. P. C. de Koek, die gedurende meer dan twintig jaar verbonden is geweest aan het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag. De heer de Koek was als bibliothecaris van het Centraal Bureau een vraagbaak voor velen. Talrijke publikaties, vooral -n historische aard, staan op zijn naam. Lar tstelijk was hij medewerker aan de zopas verschenen „Pedagogische Platen atlas" in de katholieke herdrukken de opvoedkundige brochurenreeks. „de kerk en de volksschool". En nog op vele andere plaatsen liggen de bewijzen van zijn veelomvattende kennis van onderwijszaken. De heer de Koek was ook correspondent van „De Gazet van Antwerpen". 54 pet. van het landoppervlak tellen 41 pet. van de bevolking (254 per km2). De burgemeester becijferde, dat alleen al in de periode 1950-1956 uit het noor den des lands 61.000 personen meer vertrokken dan er zich vestigden (25.000 van de produktieve leeftijds groep 15-64-jarigen). Van deze migran ten vestigde zich ongeveer 60 pet. in het westen des lands. Als maatregelen, die kunnen worden genomen, noemde de burgemeester verdere industrialisa tie en gelegenheid scheppen tot indus trialisatie door verbetering van vesti gingsmogelijkheden, woonklimaat en verkeersverbindingen met de rest van Nederland en N.-W.-Duitsland. (Van onze Haagse redactie) In de provincie Zuid-Holland is het werkloosheidscijfer voor mannen in de cember 1957 met een bijzonder grote sprong opgelopen n.L van 8000 in no vember tot 15.000. In dezelfde maand van '52 bedroeg het cijfer echter 30.000, terwijl 1956 een laagterecord van 6500 vertoonde. Voor de bouwnyverheid be droeg het aanbod in december 1957 2800 mannen, de vraag 550. In december 1956 waren deze cijfers resp. 600 en 1700. In de metaalnijverheid toonde de cember 1957 een aanbod van 1500 en een vraag van 5000. Deze cijfers waren voor december 1956 resp. 400 en 10500. De vraag in deze sector moet nog reëel worden genoemd. In januari, zo verwacht men, zal het totale werk loosheidscijfer in Zuid-Holland nog wel met een paar duizend man oplopen. Bij K.B. is met ingang van 15 maart 1958 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan mr. S. J. R. de Monchy als lid en voorzitter van het bestuur der Carnegie-stichting en is als zodanig benoemd jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, minister van i Staat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2