/iIMMlua zo jaar genade-oord Als een komeet aan het havenfir mament Herinnering aan de glorie der K.H.L. Indonesië verweert zich tegen klacht bij V.N. januari 1933 verscheen de Maagd voor het eerst aan e 12-ia rise Mariëtte Beco De luxe van la belle epoque Zweeds parlemenf geopend „Het is ongerijmd dat Nederland zich op het Handvest beroept' Vastenprediker K.R.O. Verdeling van 40.000 subsidie toezeggingen Particuliere bouw gestimuleerd Kinderen ingeënt met bedorven vaccin Vrouwelijke arts aan de top Nieuwe golf van deportaties in Hongarije? W oningwetwoningen Paniek in Alberobello Italiaanse politie moet wanhopige ouders van ziekenauto's afhouden Pater M. Hensen O.P. uitgenodigd BINNENKORT EEN AMERIKAANSE KUNSTMAAN osie m NALATIGHEID DE OORZAAK DINSDAG 14 JANUARI 1958 PAGINA HL' sS"??S^ >iJ8?SS: - •-•■•*1 rTininrr? 1'•--—»»>«<">"•- f wa<»m» |j? <s^^*mr*vM*»r*¥vi aan Mgr. Kerkhots, bisschop van Luik o na nauwkeurig onderzoek, de gebeur tenissen in het dorpje Banneux, dat sinds 1918 Banneux-Notre-Dame heet als blijk van dankbaarheid voor de bescher ming, die het in 1914 tegen het oorlogs geweld ondervond, officieel te beoor delen. De bisschop keurde de verering van de Maagd der Armen goed en in 1949 erkende hij na hernieuwde onder zoekingen de echtheid der acht ver schijningen. De verering van O.L.Vrouw van Ban neux heeft een grote vlucht genomen over de hele wereld. Talrijk zijn de tij delijke en geest lijke gunsten (opval lende bekeringen vooral onder mannen) door haar voorspraak verkregen Men telt thans reeds 178 heiligdom men ter ere van de Maagd der Armen, verspreid over alle werelddelen. Elke avond wordt te Banneux om zeven uur de hele rozenkrans gebeden. Bedevaart ten volgen elkander onafgebroken op. Er is een internationale Gebedsunie op gericht, waarvan de leden zich verplich ten elke dag, bij voorkeur om 7 uur, het uur der verschijningen, een rozenhoedje te bidden. Slechte twaalf dagen na de laatste verschijning van O.L. Vrouw te Beauring verscheen de H. Maagd opnieuw, wéér i - België, deze keer echter te Banneux, een onaanzienlijk dorpje in het bisdom Luik. De begunstigde vas een meisje van 12 jaar. Mariëtte Beco, de oud-ste uit een gezin van zeven (thans elf) kinderen. Haar ouders waren zeer ar me lieden en vrij ongodsdienstig. Het oordeel van medische en geestelijke zij de over het kind luidt: gezond en sterk, pr iktisch en nuchter, vol werkelijkheids zin, een opvallend gebrek aan verbeel ding, weinig ontwikkeld verstand, stug en helemaal niet vroom. De eerste verschijning had plaats op zondag 15 januarie 1933, 's avonds om zeven uur. Mariëtte zit bij het raam en ziet plotseling buiten in een helder licht ,,een mooie dame in een wit kleed met blauwe ceintuur". Zij waarschuw de haar moeder, maar deze zag niet meer dan een vage, witte gedaante. Toen Mariëtte, op een wenk van de „dar.ie" naar buiten wilde gaan, ver bood haar moeder dit. Drie dagen later zag het kind O.L. Vrouw voor de tweede keer. Haar vader vond haar buiten bezig, geknield, de rozenkrans te bidden. Hij haalde een buurman, die met zijn zoon meekwam en gedrieën waren zij getuigen hoe Ma riëtte door O.L.Vrouw naar een kleine bron naast de weg geleid werd en op bevel van de ..verschijning" haar han den in het water stak. Daarbij herhaal de zij luidop de woorden, die de H. Maagd tot haar sprak: ,.Deze bron is mij voorbehouden". Op donderdag 19 januari, antwoordde O.L.Vrouw op Mariëttes vraag wie zij was: ,,Ik ben de Maagd der armen". Weer werd het kind urar de bron geleid en dt.ar kreeg ze op haar vraag, waar- o. die bron haar voorbehouden was, ten antwoord: ,,Die bron is voor alle volkeren voorbehouden om de zieken te verlichten". Bjj de vierde verschijning, de volgen de dag, 20 januari, vroeg de H. Maagd ter plaatse een kapelletje te bouwen haar ter ere. Daarna gebeurde er drie weken lang niets. Wel ging het kind elke avond om zeven uur naar buiten, maar de ver schijning herhaalde zich niet. Ofschoon er na de eerste keer, steeds getuigen bij elke verschijning aanwezig waren, die bovendien zeer onder de indruk van de gebeurtenissen raakten, werd Mariët te gedurende deze drie weken het voor werp van algemene spot. Op zaterdag 11 januari zag het meis je O.L.Vrouw weer. Bij die gelegenheid zeide zij: „Ik kom het lijden verlich ten". Bij de ze'sde verschijning hoorde Mariëtte de woorden: „Geloof in mij; ik zai in u geloven. Bid veel. Tot weer ziens". Op maandag, 20 februari spoor de de H. Maagd het kind opnieuw tot gebed aan: ..Lief kind, bid veel". De laatste verschijning, de achtste, had plaats op donderdag 2 maart. Toen sprak O.L.Vrouw ,,Ik ben de Moeder van de Verlosser, Moeder van God. Bid veel. Vaarwel". Dit zijn de sobere feiten. Het H. Of ficie te Rome droeg op 2 januari 1942 Het dubbelschroef-stoomschip „Gelna' eens de glorie der K.H.L. welke het bedrijf tot aan de debacle van '35 heeft gedi end. Ter gelegenheid van de opening van het Zweedse parlement werd deze foto van het Zweedse koninklijke gezin gemaakt in het paleis te Stockholm. V.l.n.r. ziet men: prinses Margareta, prins Wilhelm, prinses Birgitta, koningin Louise, koning Gustaf Adolf, prinses Sybilla met voor haar kroonprins Carl Gustaf, print Bertil, prinses Christina en prinses Desirée. staat het monumentale pand op de hoek van Martelaars gracht en Prins Hendrikkade, vanuit de trein ontmoet de blik nog altijd het Llovd Hotel, voor de oudere generatie onverbrekelijk verbonden met de heugenis aan de K.H.L. En wie die het schip gekend heeft, kan een „Gelria" ver geten uit het beeld van de Amsterdamse haven? Trouwens al de „prestige-schepen" van de K.H.L.: Zeelandia, Tuban- tia, Frisia, Orania, Flandria, Hollandia, en als hoogtepunt Limburgia en Brdbantia. Op 15 januari is het 50 jaar geleden, dat te Amsterdam met. steun van het Rijk de N.V. Koninklijke Holland- sche Lloyd werd opgericht, in feite de voortzetting van de Zuid-Amerika Lijn van 1899. Dit jubileum zal wel in stilte voorbijgaan, maar toch wekt het heel wat her innering aan de helaas zo kortstondige glorie van dit trotse Sffdrijf, aan zijn prachtige schepen en heel zijn allure. gant als een komeet aan het Amsterdamse havenfirmament jf ,^e opkomst geweest van dit scheepvaartbedrijf en zijn whtende baan van luttele jaren glanst nog altijd na. Daar De Indonesische regering heeft gis teren het Nederlandse verslag aan de Verenigde Naties inzake de acties te gen Nederlandse burgers en belangen in Indonesië betwist, aldus bericht Reuter. In een brief aan de secretaris generaal der V.N., Dag Kammarskjöld, noemde de Indonesische ambassadeur, Ali Sastroamidjojo, de Nederlandse be wering, dat de Indonesische acties een uitdaging aan de V.N. inhielden, „een klaarblijkelijke verdraaiing van de fei ten, daar deze acties een reactie zijn op het halsstarrige Nederlandse stand punt in het zich verzetten tegen de wil van de overweldigende meerderheid van de V.N.-leden." „Het is niet Indo nesië, maar Nederland, dat, in feite, voortdurend het gezag en het prestige van de V.N. heeft uitgedaagd door zich te verzetten tegen een vreedzame re geling van een politiek geschil door on derhandelingen, in overeenstemming met de beginselen en doelstellingen van het Handvest." „De Indonesische regering verwerpt daarom het protest van de Nederlandse regering. Daaren tegen protesteert de Indonesische re gering hierbij tegen de voortgezette en onrechtmatige bezetting van haar na tionale grondgebied door Nederlandse bezettingstroepen in West-Irian", aldus de brief. Sastroamidjojo noemde het ongerijmd van de Nederlandse regering zich op het Handvest van de Verenigde Naties en de beginselen van recht en vrijheid te beroepen, terwijl zij toch verant woordelijk was voor de spanningen in dc verhouding tussen beide landen door haar „halsstarrige ontkenning van de ze zelfde rechten en vrijheden voor een deel van het Indonesische volk". Het is ook deze regering, die het schandelijke concentratiekamp Boven-Digoel in West-Irian handhaaft. De Indonesische regering heeft de wereld de verzekering gegeven dat het vastbesloten is - en al tijd was - om de menselijke beginselen hoog te houden en dat elke actie tegen Nederlandse economische belangen met strikte inachtneming van deze beginse len uitgevoerd zal worden. Met het treffen van deze maatregelen handelt de Indonesische regering niet alleen in overeenstemming met het internatio nale recht, maar ook met zelfbeheer sing gezien de voortdurende Nederland se provocaties en onverzoenlijkheid. Het is een vraagstuk waarvan de oplos sing niet slechts van het grootste be lang is voor het Indonesische volk, maar blijkens de bifiandeling in de V.N. tijdens de afgelopen vier jaren ook een zaak van direct belang voor de gehele wereldgemeenschap met het oog op het bewaren en versterken der internatio nale veiligheid en vrede, aldus Sastro amidjojo, die de Nederlandse aantijgin gen ongegrond vond. Hij vroeg Ham- marskjöld zijn brief met aanhangsel onder de V.N.-leden te laten circuleren. Het aanhangsel bevat een herhaling van de officiële aankondiging van 11 december inzake de overneming van Nederlandse ondernemingen en plan ts ges in Indonesië. Sastroamidjojo verklaarde in ver band met deze overneming: „Geen en kele onderneming is genaast. Mijn re gering heeft het oppertoezicht over Ne derlandse ondernemingen op zich geno men om er zeker van te zijn dat zij in werking zouden blijven. In incidentele ongewettigde overnemingen van Neder landse bedrijven moest men slechts een uitdrukking van de nationale volksver- ontwaardiging, veroorzaakt door de onverzoenlijke houding van Nederland, zien. De Indonesische regering heeft geen massale uitwijzing van Nederlan ders bevolen. „Het vrijwillig vertrek geschiedde geheel in overeenstemming met de menselijke beginselen", aldus Sastroamidjojo. Sastroamidjojo zei voorts dat, terwijl de Nederlandse regering weigerde om zelfs maar te onderhandelen met de Indonesische regering en alle pogingen van Indonesië om tot een vriendschap pelijke oplossing te komen deed stran den, zij een zeer geprivilegieerde eco nomische en financiële positie in zijn land bleef innemen. Tegen deze achter grond moest men de maatregelen zien, die de Indonesische regering onlangs nam nadat alle pogingen om via bila terale onderhandelingen met behulp van de Verenigde Naties tot een oplossing te geraken waren mislukt door tegen werking van de kant van Nederland. Het geduld van het Indonesische volk was uitgeput, aldus de Indonesische am bassadeur. De hierboven genoemde brief van de Indonesische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties moet worden be schouwd als een pendant van de nota van inlichtingen aan de volkerenorga nisatie, die door de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in de regeringsverklaring van 23 december j.l. is aangekondigd. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft aan de gemeente besturen medegedeeld dat in 1958 naar het zich laat aanzien, de beschikbaarheid va« financieringsmiddelen meer maat gevend zal zijn voor de omvang van de woningproduktie dan de beschikbare bouwcapaciteit. De kapitaalvoorziening van 40.000 woningwetwoningen is wel iswaar gewaarborgd, doch het in aan- bou«' nemen van 46.000 particuliere woningen is allerminst zeker, noch is bekend hoe de initiatieven voor de par ticuliere woningbouw geografisch ge spreid zullen zijn. De minister heeft daarom voor de spreiding van de toewijzingen geen starre contingentering voorgeschreven, doch een zekere mate van bewegings vrijheid nagestreefd. Ten aanzien van de woningwetwonin gen is de minister overgegaan tot een verdeling van het landelijk totaal van 40.000 subsidietoezeggingen in globale aantallen per provincie, onder het voor behoud dat deze aantallen niet als een verkregen recht, maar als een aandui ding van een order van grootte dienen te worden beschouwd. Het totaal van 40.000 voor het gehele land zal echter in geen geval kunnen worden over schreden. De colleges van Ged. Staten zijn belast met de spreiding van de subsidietoezeggingen voor de provincies over de gemeenten. Ten aanzien van de particuliere wo ningbouw acht de minister het, gezien de moeilijke situatie op de kapitaal markt. voorshands niet wenselijk het aantal te subsidiëren woningen pér pro vincie of per gemeente aan enige li miet te binden. Het lijkt hem daaren tegen van het grootste belang dat de bouw van premiewoningen zoveel moge lijk wordt bevorderd en hij hoopt dat het de gemeentebesturen mogelijk zal zijn om wegen te vinden de particuliere bouw zodanig te stimuleren dat de ter plaatste aanwezige bouwcapaciteit zo veel mogelijk wordt benut. Zuid-Amerika was bepaald slecht. Het bedrijf leed catastrofale verliezen een aanbod echter van een Duits- Amerikaanse onderneming om alle varende passagiersschepen over te nemen, werd vooralsnog afgewezen. Maar tenslotte moest men in het be gin der twintiger jaren de Limburgia, Brabantia, Hollandia en Frisia van de hand doen. Weliswaar kwamen het jaar daarop de Orania en Flan dria in dienst, maar het verhoopte herstel bleef uit. De financiële posi tie werd steeds hachelijker en uit eindelijk volgde in 1935 de aanvraag om surseance van betaling. Het ver lies over het lopende jaar bleek ge stegen tot 1.8 miljoen. Dan volgde de tragische uitverkoop: de Gelria ver dween uit de Amsterdamse haven, de uitrusting der schepen werd van de hand gedaan, serviezen, bestek, en op een dag in 1938 niet minder dan 70.00 stuks witgoed: tafel- en bedde- lakens, handdoeken en slopen, servet ten, badmatten enz. Hospita's en pen sioenhouders sloegen hun slag. Het nauwelijks betrokken luxueuze kan toorgebouw werd verkocht. De ge meente Amsterdam heeft het lange tijd gebruikt en thans zetelt er de fir ma Blom van der Aa. Het Lloyd Hotel is vandaag Huis van Bewaring. In 1936 is de N.V. tot voortzetting van de Koninklijke Hollandsche Lloyd tot stand gekomen, die op voorzichtige wijze het bedrijf continueert. Ook zij be schikt thans weer over een vloot van mooie, moderne schepen, zij het meer bescheiden vrachtschepen met passa- giersaccomodatie. Nog onlangs zijn hieraan weer vier schepen toegevoegd, die met hun vlag de Amsterdamse ha ven eer aandoen. FRED THOMAS In het Italiaanse plaatsje Alberobello is een paniek ontstaan nadat gebleken is, dat de vorige week meer dan 1.200 kinderen met bedorven vaccin tegen dif terie zijn ingeënt. In het afgelopen weekeinde zijn vier kinderen overleden. Dit meldt A.F.P. De hele dag rijden ziekenauto's ge ëscorteerd door motorpolitie heen en weer tussen Alberobello en Bari, een afstand van 55 kilometer, om kinderen naar ziekenhuizen over te brengen. Als de ziekenauto's leeg in Alberobello te rug komen, worden zij bestormd door wanhopige ouders, die allemaal willen, dat eerst hun kinderer vervoerd worden. Carabinieri met machinepistolen moe ten voor de ziekenauto's een weg ba nen door de nauwe straten van het stadje. Advertentie Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees 2.w Nu óók voordelige gezins verpakking van ISO dragees f3.7® Phlllpt-Ruane Nederland N.V. - Amsterdam Het Oostenrijkse blad „Kleine Zeitung" heeft gisteren volgens United Press bericht, dat 28 december j.l. in Hongarije een nieuwe golf van depor taties is begonnen en dat tot nog toe 500 mensen zijn weggevoerd uit Boeda pest alleen. De mensen mogen 200 kilo bagage meenemen en krijgen opdracht zich in groepen te melden. Als officiële reden voor deze bevolkingsverhuizing is, zo meldt de „Kleine Zeitung", opge geven dat er in Boedapest overbevol king heerst. Er zijn berichten, volgens het blad, dat de mensen elders in Hon garije opnieuw worden ondergebracht. Het blad verneemt verder, dat de aktie in feite een zuivering is van ele menten, die mogelijk aanleiding zouden kunnen zijn tot een nieuwe opstand in Hongarije. Dit zou kunnen blijken uit het feit, dat zich onder de gedeporteer den velen bevinden, die tijdens de op stand de kant van de arbeidersraden gekozen hebben. Deze mensen zouden in grote groepen worden overgebracht naar een verlaten omgeving diep in Hongarije. Aan pater M. Hensen O.P. uit Zwolle is verzocht dit jaar de traditionele vas- tenpredikaties voor de K.R.O. te ver zorgen. De predikaties zouden gehou den worden in de St. Nicolaasparochie te Baarn op dinsdagavond van 8 tot 9 uur. Waarschijnlijk zal het vermaarde koor van deze parochie, dat onder lei ding staat van Karei Laöut, voor een muzikale omlijsting zorgen. Blijkens een onderzoek naar de oor zaak van de explosie, die vorige week woensdag op het terrein van het hoofd kantoor van de „N.V. Calpam Vloei baar Gas" te Zutphen optrad, heeft een der werknemers waarschijnlijk niet de nodige voorzorgsmaatregelen genomen bij het ledigen van een tankwagen met propaangas. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. De door de explosie en de daarop volgende brand aange richte schade wordt op 70.000,- ge schat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5