Jubilerende girodienst wil elektronische machines gaan gebruiken Proef met automatisch leesbare girobiljetten Fotografische zetapparatuur voor telefoongidsen e.d. 9000 geleerden vragen om verbod van kernproeven Tekort op handelsbalans 1957 beliep f 3.832 (f 3.278) miljoen Mijn zoon wil niet sterven Vele duizenden uit brandkast gestolen VEERTIG JAAR GIRO T elefonisch gireren? Goedkoper, vlugger en efficiënter Onder de ondertekenaars zijn 36 Nobelprijswinnaars Totale omzet van buitenlandse handel met 9 procent toegenomen Italiaans elftal voor Belfast Mexicanen voorlopig niet te koop Nouveauté bij de Staatsdrukkerij The nun's story Australië opgetogen over zwemsterren Amateurs tegen militair elftal Afgebroken partijen uitgespeeld Althéa Gibson beste atlete van het jaar Militair zevental Petitie aan Hammarskjöld Bij inbraak in waren huis te Apeldoorn Selwyn Lloyd komt met Brits koningspaar naar Nederland De onderhandelingen met de Bondsrepubliek Eind januari de derde Spoetnik? DINSDAG 14 JANUARI 195b PAGINa Bij botsing om het leven gekomen Verbod van voetbalbond Bekerhouder Aston Villa is uitgeschakeld Nederlandsen voor filmrollen uitgenodigd H. Vader verheugd over resultaat Missiezondag - m mm. Schaken in Beverwijk Lijders aan brandend maagzuur voelen zicb geen half mens. Kinnen geen eten zien in t vooruitzicht van zo'n nienve aanval. Dekkingspercentage daalde tot 75 (77) door HARRIET H. HOUSER (Van onze Haagse redactie) Vijfhonderd willekeurig gekozen reke ninghouders onder wie minister Algera van de Postcheque- en Giro dienst hebben van de directeur van het Centraal Giro-kantoor in Den Haag een verzoek ontvangen mee te wer ken aan een proefneming met het in vullen van een nieuw soort biljet. De ze proefneming wordt gedaan in het raam van de bestudering van de auto matiseringsmogelijkheden. Men wil te weten komen of de Nederlandse houder van een girorekening in staat en bereid is een nieuwe gewoonte voor het schrijven van cijfers toe te passen. De volgens het nieuwe systeem het merkroostersysteem ingevulde biljet ten zullen door cijferleesmachines kun nen worden „gelezen". Deze elektro nische machines zijn momenteel nog niet beschikbaar voor de praktijk. Op den duur wil de Girodienst deze ap paratuur gaan gebruiken, wellicht al binnen enkele jaren. De Girodienst bestaat donderdag veer tig jaar. Men kampt met een vijftal grote problemen: Een sterke stijging van het eirover- keer. Het aantal boekingen bedroeg in 1947 honderdnegen miljoen, m 1957 twee honderdachtenvijftig miljoen; 2. Een toenemende vraag naar nieu we rekeningen; 3. Een regelmatig tekort aan perso neel; 4. Grote moeilijkheden met de huis vesting en met de stichting van nieu we gebouwen; 5. Een grote stijging van de kosten. Men houde in het oog dat momenteel negentig procent van de werkzaamhe den bjj de girodienst letterlijk hande ling is. Het aantal boekingen per amb tenaar per werkdag is sinds 1947 met ruim honderd toegenomen. (Stijging van 249 per dag tot 354 per dag) Een boeking is niet één simpele handeling. Om de te verwachten groei te kunnen opvangen is men al enige jaren inten sief bezig met het ontwikkelen van nieu we apparatuur waarmee het hui dige gemechaniseerde administratie systeem van de girodienst zo vergaand mogelijk zou kunnen worden geautoma tiseerd. De boeking in elektronische rekenautomaten, de uitvoer van de boe kingsresultaten, en vervolgens het ver vaardigen van het rekening-courant-af schrift met behulp van zeer snelle druk- machines leveren niet veel moeilijk heden meer op. De apparatuur die hier voor nodig is, wordt al in verschillende uitvoeringen geleverd. Voor de automatisering van de invoer van de te boeken gegevens wordt in verscheidene landen naarstig naar een bevredigende oplossing gezocht. Het gaat hierbij om de vraag hoe cijfers, die door het publiek op formulieren zijn ingevuld, machinaal kunnen wor den gelezen. Handgeschreven cijfers zijn, technisch gezien, niet automatisch te lezen. Het is evenwel technisch en economisch heel goed mogelijk positie- cijfermerken automatisch te lezen. Hierop is de proefneming met het merkrooster-systeem gebaseerd. De rekeninghouders moeten een schrijfwp- ze van cijfers leren gebruiken, die voor dit machinale „lezen' bruikbaar is. De inrichting van het bij wijze van p ~ef te bezigen girobiljet wijkt af van die der algemeen gebruikte inlletten. De Bij- en Afstrookjes zijn hetzelfde gebleven. Het middenstuk_ bevat dezelf de gegevens als het huidige biljet. De naam en woonplaats van de begunstig de, de datum en de handtekening moe ten op de gebruikelijke wijze worden ingevuld. Het over te maken bedrag en het postrekeningnummer moeten nu echter, in plaats van met gewone let ters en cijfers, worden aangeduid door „merken". Op d_ middenstukken zijn daarvoor twee rechthoeken met cijfer- kolommen gedrukt. In de linker recht hoek moet het over te maken bedrag worden gemerkt, in de rechter het postrekeningnummer van de begunstig de. De cijferkolommen lopen van boven naar beneden van één naar nul. Er zijn tien cijfers in elke kolom, waarvan er een zwart of blauw moet worden ge maakt, met inkt en duidelijk. Het laat ste cijfer moet steeds in de laatste ko lom staan. In de niet gebruikte kolom men dient het nulcirkeltje te worden „gemerkt". Nog dit jaar zal de nieuwe Amerikaan se apparatuur worden ingevoerd, waar mee men ervaring in het automatisch verwerken van opdrachten hoopt op te doen Deze apparatuur zal nog wel wor den vervangen voor het nieuwe systeem volledig zal worden doorgevoerd. Men rekent voor deze doorvoering met een termijn van zeven jaar van nu. Binnen tien jaar verwacht men een verdub beling van het aantal boekingen. Daar om komen de nieuwe machines geens zins te vroeg. Met behulp van deze machines zal de Girodienst deze ver dubbeling kunnen opvangen met net zelfde aantal personeelsleden. De in voering zal zeer geleidelijk gebeuren. De gewenste machines kosten naar schatting twintig miljoen gulden. De huur voor dergelijke machines zal per jaar naar schatting vier miljoen gul den zijn. Ot Nederland (waarschijnlijk van Amerika) zal kopen of zal huren valt nog niet te zeggen. Bij het nieuwe systeem zal voor de eerste maal in de geschiedenis van de administratieve techniek gebruik wor den gemaakt van foto-cellen om cijfer- merken, die door het publiek zijn in gevuld, automatisch te lezen. Het per soneel van de Girodienst behoeft niet bevreesd te zijn dat de invoering van de nieuwe elektronische apparatuur tot ontslagen zal leiden. Momenteel moet het personeel jaarlijks met drie- a vier honderd man worden uitgebreid. De jubilerende Girodienst overweegt de bouw van twee nieuwe gebouwen in het Haagse Bezuidenhout: Een directie-ge bouw voor ongeveer zevenhonderd man en een groot gebouw voor vijfduizend man. Met de bouw van het kleine ge bouw hoopt men nog di+ jaar te kunnen beginnen. Beide gebouwen komen te staan aan de Juliana van Stolberglaan. De 37-jarige B. O. uit Tweede Exloër- mond (gem. Odoorn) is vanochtend op slag gedood bij een botsing tussen de door hem bestuurde motor en een te gemoetkomende vrachtauto, welke juist een geparkeerde auto passeerde. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kin deren achter. (Van onze Haagse redactie) Van particuliere zijde hebben de donderdag jubilerende Postcheque- en Girodienst tips bereikt met be trekking tot een „girojoon". Reke ninghouders zouden door het draai en van de kiesschijf van hun tele foontoestellen automatisch hun op drachten voor boekingen moeten kun nen doorgeven. Dat zou mogelijk zijn voor wat de nummers van de rekeningen en de bedragen betreft. Maar hoe moet een rekeninghouder via de telefoon zijn handtekening voor de ogen van de giromensen to veren? Die handtekening is uitein delijk een borg, die grapjes voorkomt. Het idee vindt men bij de Giro ech ter te interessant om het zonder meer op te geven. Er wordt naarstig naar een mogelijke oplossing van het handtekeningenprobleem gezocht. Misschien doen we onze giro's toch nog eens telefonisch af? Voor de wedstrijd tegen Noord-Ier- land, welke woensdag in Belfast in de voorronden van het wereldkampioen schap voetbal (groep 8, Europese zo ne) wordt gespeeld, is het Italiaanse elftal als volgt samengesteld: doel: Bugatti (Napoli), achter: Vicenti (In- ternazionale) en Corradi (Juventus), midden: Internezzi (Internazionale), Ferrario (Juventus) en Segato (Fioren- tina), voor: Ghiggin (Roma), Schiaf- fino (Milan), Pivatelli (Bologna), Mon- tuori (Fiorentina) en Da Costa (Roma).. Behalve Rivatelli bestaat de gehele voorhoede uit Zuid-Amerikanen. De Mexicaanse voetbalbond heeft haar clubs verboden spelers aan het buiten land te verkopen tot na de wereldkam pioenschappen voetbal. Dit besluit is genomen, omdat ver scheidene buitenlandse clubs onderhan delingen hebben geopend met diverse Mexicaanse verenigingen over spelers, die opgesteld staan in het nationale team. Bekerhouder Aston Villa is van ver dere deelneming aan de bekercompeti tie van dit jaar uitgeschakeld. Aston Villa werd met 2-0 verslagen door Sto ke City. Het was zlin tweede „replay" uit de derde ronde. De Londense bookmakers houden het nog altijd op Manchester United. Nadat maandagavond een bijeenkomst was belegd, kwam de volgende verklaring uit de bus. Manchester United blpft fa voriet voor de Engelse voetbalbeker met 5 tegen 1. Wolverhampton, leider van de eerste divisie, 6 tegen 1. West Bromwich 15 tegen 2, De Spurs 9 te gen 1, Newcastle en Chelsea 100 tegen 8, Burnley en Bolton Wanderers 100 te gen 7. Het staatsdrukkerij- en uitgeverijbe drijf te 's-Gravenhage heeft In de Ver enigde Staten fotografische zetappara tuur besteld, waarmee telefoon- en bi bliotheekgidsen en andere aan wijziging onderhevige utiliteitsuitgaven de helft goedkoper en aanmerkelijk vlugger en efficiënter kunnen worden gezet. Het oog is gevallen op een camera (de door de Kodak ontwikkelde „listoma- tic"-camera)een door elektronenbuizen gestuurde machine, met de daarbij beho rende hulpapparaten. Het voordeel ervan is, dat van elke vermelding in de telefoongids een kaart kan worden gemaakt. De originele ge gevens worden voor administratieve doeleinden getikt op een apparaat dat te vergelijken is met een schrijfma chine, zij het dat de mogelijkheden gro ter zijn. Als bijprodukt vervaardigt deze schrijfmachine een ponsband die vervolgens door een „reproducer" wordt gevoerd, die in een snelheid van 34.000 lettertekens per uur de vermel dingen reproduceert op ponskaarten karton. Nadat de kaarten zijn losgestanst pas seren ze (in snelheden van 15.000 kaar ten per uur) de camera, die elke kaart fotografeert. Wanneer de kaarten 2 of 3 regels bevatten, bedraagt de snel heid 30, respectievelijk 45.000 regels per uur. Met het filmen van één gids kan men in één dag klaar zijn. Daarna kan meteen de montage voor de off setplaat worden gemaakt en kunnen de persen draaien. De voordelen van deze Tsjechoslowakije De Tsjechische vice-premier Stefan Sebesta is gisteren uit zijn functie ontheven. Hij zal wor den opgevolgd door Jan Stencl, lid van het comité der Tsjechische communis tische partij. (A.F.P.) De Nederlandse journaliste Norah Berkhuysen, Romeins correspondente van „De Volkskrant", is uitgenodigd de rol van moeder-overste te spelen in de film „The nun's story". In deze film, die geregisseerd wordt door Fred Zinne- man, zal Audrey Hepburn de hoofd rol vertolken. Ook enkele vrouwelijke employé's van de Ned. ambassade bij het Quirinaal en de echtgenote van een Nederlandse journalist in Rome mevr. Sytske Dijkgraaf-Galema, die reeds een riguranten-rol had in „Roman Holiday", zullen waarschijnlijk in de film, die ge maakt wordt naar de Amerikaanse bestseller „The nun's story", optreden. nieuwe methode worden o.m. geacht: dat men door de aanwezigheid van het kaartsysteem de mutaties van dag tot dag kan bijhouden (Tot nu toe le vert elke telefoongids ruim twintig pro cent correctie op). De kaarten zijn ge schikt voor drie- of vierkoloms repro duktie, al naar gelang de behoefte (voor plaatselijke of interlokale telefoongids) Een nadeel voor sommigen is, naar men meent, wellicht, dat uitgangspunt voor het nieuwe systeem een andere letter is dan tot dusver hier toegepast. De gidsen zullen verschijnen in de te- lefoongidsenletter, die voor alle Ameri kaanse gidsen worden gebruikt. „Z.H. de Paus heeft met vreugde ontvangen en met nog meer vreugde gelezen het verslag, dat hem door u zeer dienstwillig is toegezonden en het geen, in getallen uitgedrukt, het resul taat ontvouwt van de wereld-missiedag, zoals deze in oktober j.l. in Nederland werd gevierd", aldus een schrijven van de pro-secretaris der Pauselijke Staats- secretarie mgr. Ang. Dell'Acqua aan mgr. H. J. J. van Hussen, directeur van de Pauselijke Missiegenootschap pen in Nederland. Op Missiezondag van vorig jaar oktober brachten de katho lieken van Nederland 743.782,- bijeen voor de drie Pauseiyke Missiegenoot schappen, meldden zich 188.000 nieuwe leden aan en werden 24 priesterstuden ten geadopteerd. Het schrijven van de staatssecretarie gaat verder: „Tot zijn blijde vertroosting heeft Zijne Heilig heid opgemerkt, dat dit resultaat iede re verwachting heeft overtroffen. Zulk een grote godsdienstijver draagt er toe bij om het licht van het Evangelie over al ter wereld te doen stralen; zij strekt u, uw medewerkers en de gelovigen en inwoners van Nederland tot grote eer. De Heilige yader wenst u geluk met hetgeen bereikt werd en wekt u op om u door niemand te laten overtreffen in de bescherming en behartiging van de ze grote belangen. Bij het uitspreken van deze wensen verleent de H. Vader u als bewijs van zijn liefde gaarne zijn apostolische zegen. Te Barneveld is op 95-jarige leeftijd overleden de heer J. J. Bijleveld, een der prominenten in de geschiedenis van de lichamelijke opvoeding in ons land. Hij genoot vooral in de noordelijke sport wereld bekendheid en was het oudste erelid van het Koninklijk Nederlandsch Gymnasteikverbond. Tevens was hij ere voorzitter van de turnkring Drente. va-av»---.»"-- De Italiaanse Carla Marchelli, gefotografeerd tijdens de 1600 meter lange reuzen slalom, die een onderdeel vormt van de wedstrijden in de 20ste internationale dames-skiwedstrijden in Grindelwald. Carla Marchelli won deze slalom en zag zich derde geplaatst in het algemeen klassement. In de Australische bladen staan gro te artikelen over de „waterbabes" Jon en Ilsa Konrads, die het afgelopen weekeinde in de zwemwereld opschud ding veroorzaakten met het verbeteren van vier wereldrecords. De 13-jarige Il sa en de 15-jarige Jon emigreerden acht jaar geleden van Letland naar Austra lië. Vyf jaar geleden kon Ilsa nog geen baantje zwemmen en nu wordt zij als beste stijlzwemster van Australië be schouwd, een land, dat de laatste ja ren een groot aantal cracks in deze tak van sport heeft voortgebracht. Don Tal bot, de coach verklaarde, dat zowel Il sa als Jon de laatste maanden onge looflijke vorderingen hebben gemaakt en dat zij als „zekere" titelwinnaars bi) de Britse empire-spelen, welke in juli te Cardiff worden gehouden, en als ern stige candidaten voor de olympische ti tels in 1960 te Rome moeten worden be schouwd. Ilsa en haar broer trainen vier uur per dag. Zij staan daarvoor 's morgens om half zes op, maar hun schoolwerk lijdt er niet onder. Ilsa wil onderwijzeres worden, terwijl Jon hoopt naar een Amerikaanse uni versiteit te kunnen gaan, waar hij de studie voor architect en de zwemtrai- ning zou kunnen combineren. Het amateur-bondsteam dat woens dag te Haarlem een wedstrijd speelt tegen het voorlopig Nederlands militair elftal is als volgt samengesteld: d: Wetzels (Maurits), a: Van Bruggen (DFC), Claus (Helmondia '55), m: Michels (Quick H), Peters ('t Gooi), Dekker (VFC 1), v: Trooster (Rigters- bleek), Allart (Neptunus), Schaft (OS V), De Kreek (Feyenoord), Bouwmees ter (NAC), res.: Duran (Quick H), Goldman (HBS), Kelfkens (VUC), Ter- laak (Sparta). Maandagmiddag werden in Beverwijk en kele afgebroken partijen in het Hoogoven schaaktoernooi uitgespeeld. Hoofdgroep: Van SchellingaEuwe ya(fc. 3e invitatiegroep: eerste ronde: Van Se- ters (Belg.)Benl (Oost) ya 4e invitatiegroep: derde ronde: Van Geet (Ned.)—Langeweg (Ned.) V2—V2. Vierde ronde: Kostic (Z.-Slav.)Saemisch (W.- Dld.) 0—1. Damesgroep, eerste ronde: Van der Veen (Ned.)Lazarevic (Joegosl.) 01. De tennisspeelster Althéa Gibson is door 214 Amerikaanse sportjournalis ten gekozen als de beste atlete van 1957. Zoals bekend veroverde zij het vorig jaar de enkelspeltitels te Wim bledon en te Forest Hills. „Ik blijf trainen ter verbetering van mijn spel", verklaarde zij „en ik krijg de indruk, dat ik elke dag vorderingen maak. Bo vendien zal ik hard moeten werken om het vertrouwen, dat menin mij stelt, ook in 1958 te rechtvaardigen". Althéa Gibson verklaarde voorts, dat zij van plan is dit jaar deel te nemen aan het internationaal toernooi in het Ro land Garros-stadion te Parijs, aan de Wimbledon-kampioenschappen en aan de Amerikaanse kampioenschappen te Forest Hills. Zij zal deze winter niet uitkomen in wedstrijden op overdekte banen, maar zij hoopt in het voorjaar een tournee te maken door Latijns-Ame rika. Het Nederlandse militaire waterpolo- team, dat zondag in het sportfondsen- bad te Haarlem uitkomt tegen een Haarlemse combinatie, zal uit de vol gende spelers worden samengesteld: Wagenaar (De Meeuwen), Martel (D ZV), De Boer (Robben), Meesters (Dol fijn), Ran (Zian), Muller (Dolfijn), Sma ling (RZC), Swijghuizen ('t Y), De Bruyn (DWR) en Hoogveld (Neptunus, Amersfoort). Advertentie Rennies herstellen prompt 't evenwicht neutraliseren alle overtollig maag zuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te ver dwijnen. Neem toch Rennies. Gemakke lijk in te nemen gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet néér om in te nemen. Integendeel: smakelijk én onopvallendl Volgens de door het C.B.S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de Nederlandse Invoer in geheel 1957 15.598 miljoen (v.j. 14.154 miljoen), terwijl voor een waarde van 11.766 10.876 miljoen) werd uitgevoerd. Het deficit op de handelsbalans in het jaar 1957 is dus t.o.v. 1956 toegenomen met ƒ544; het bereikte een hoogte van 8.832 3.278 miljoen) Het dekkingspercentage liep terug van 77 tot 75 De totale omzet van de buitenland se handel is sinds het vorig jaar met 9 pet toegenomen. De stijging van de invoer was hierbij slechts weinig ho ger dan die van de uitvoer, n.l. i0 te gen 8 pet. In 1956 was t.o.v. 1955 de toeneming bij de invoer echter aan merkelijk groter dan bij de uitvoer, n.l. 16 tegen 7 pet. Het verschil tussen de waarde van de in- en uitvoer, dat vooral in het le en 2e kwartaal 1957 een zeer grote om vang had aangenomen n.l. 1.219 en 1.246 miljoen, liep in het 3e en 4e kwartaal terug tot resp. 845 en 522 miljoen en lag daarmede in het 3e kwartaal 88 miljoen en in het 4e zelfs ƒ373 miljoen lager dan het deficit in de overeenkomstige kwartalen van 1956. Het maandgemiddelde van de Vertaald door I. Govern— van Geuns. uiiillllllllililllllllllllllllillllllilllililllillllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllltf 67 Fred en Hentz gingen ons voor. Anne was bij ons op bezoek en zij Louise, Leonora en ik volgden la- ter. De kerk was stampvol toen we er aankwamen en we werden naar onze plaatsen geleid, vooraan bij de welpen Ik zag Hentz in zijn rolstoel in de buurt van het orgel; Fred zat dicht bij hem op de eerste bank. Tien of twaalf jonge mannen van het padvin- dersbestuur, waarvan Hentz voorzitter was, zaten op stoelen bij de kansel. De jongen, die die avond tot voortrekker zou worden geïnstalleerd, zat vlak voor ons, zijn hoofd hoog opgeheven boven de kleurige vaardigheidsinsignes op zijn borst. Ik keek naar zijn ouders en kon me hun trots voorstellen. De lichten werden gedoofd en een schijnwerper op het balkon werd gericht op de groep mensen om de kansel. Een van de bestuursleden stond op, ging ach ter de lessenaar staan en begon te lezen. Ik herin ner me niet wat hij voorlas, want ik keek naar Hentz. Uit angst dat ik zou gaan hullen, keek ik naar het gebrandschilderde raam achter Hentz een raam dat gemaakt was ter nagedachtenis aan zijn over grootvader. Vijf jaar geleden werd Hentz in deze zelf de kerk tot voortrekker geïnstalleerd. Toen was hij vijftien. Ik herinner me een dwaas moment: Hentz was doodsbenauwd geweest omdat ik hem had ge zegd, dat hjj als het kleine embleem, met de voorstel ling van een adelaar op mijn revers zou spelden, ik zou gaan zeggen: „Nu ben ik werkelijk vogelmoeder! Ik wou dat ik aan iets anders kon denken om mijn gemoed niet zo op te kroppen. Terwijl ik mijn ge dachten probeerde af te leiden, liep een van de jon gens met een kaars in zijn hand naar voren. Hij gaf zijn kaars zolang aan iemand anders en rolde de stoel van Hentz naar het midden. Omdat Hentz de kaars niet zelf kon vasthouden, zoals het eigenlijk hoorde, ging de jongen ermee naast hem staan. Het bestuurslid ging weer zitten. Met een stem, die verrassend helder en krachtig klonk, begon Hentz te lezen. Zijn kalmte en onge dwongenheid waren ongelooflijk. Het klonk zoals al tijd toen hij zijn toehoorders nog staande kon toe spreken. Ik hield het psalmboek stevig omklemd toen ik hem hoorde zeggen: „Ik wijs op de zin om het leven in dienst te stel len van anderen. U weet, dat als men God wil die nen, men zijn naaste moet dienen. Geen mens kan voor zichzelf leven. Wij zijn allen in meer of min dere mate op elkaar aangewezen. Vanaf de geboorte werd u door anderen verzorgd. Zelfs als men vol wassen wordt en in staat is zelfstandig te helpen, rekent men nog op de hulp, leiding en verantwoor delijkheid van anderen. Diegenen met een leidende functie in het gezin, op school of verenigingsleven, rekenen op de hulp en medewerking van anderen om erop toe te zien, dat iedere opdracht goed wordt uitgevoerd. U heeft nu het spoor der verkenners gevolgd tot aan de hoogste top en u kunt het voorrecht genieten om om u heen te kijken en de schoonheid en ma jesteit te zien van het gebied, dat u heeft doorkruist. U zult vele anderen zien, die het spoor nog volgen sommigen zijn pas begonnen, anderen staan vlak achter u in hun poging de top te bereiken. Zoals u werd geholpen, zo moet ook u de anderen langs het spoor de hand reiken om de top te bereiken, want zij rekenen op Uw hulp. Maar er ligt nog een taak voor u. U leidt de weg; anderen zullen u volgen. Het is uw nobel voorrecht een voorbeeld te zijn voor uw broeders voor hen die verkenners zijn en die verkenner zullen worden. Vergeet niet dat de Padvinderij de grootste jeugd- broederschap is, die de wereld ooit heeft gekend. Een padvinder is een broeder voor allen en staat te allen tijde bereid om anderen te helpen. Terecht wordt gezegd, dat hij zijn leven vindt door het te verliezen in dienst van zijn naaste." Ik keek naar zijn rustige handen toen Hentz de jongen, die naast hem stond, een teken gaf om de kaarsen voor hem aan te steken en ik dacht dat de smart en de schoonheid van wat ik zag mijn hart zou doen ophouden met kloppen. Iemand leidde de rechter in, die het adelaarsem bleem zou overdragen. Terwijl hij sprak, stond hij vlak naast Hentz. Ik keek naar hen1 beiden en het leek of de belemmering van Hentz door de energie en de lichamelijke volmaaktheid van de ander werd geaccentueerd. De rechter was donker en gebronsd en door de tegenstelling leek Hentz bijzonder bleek Plotseling drong het tot me door dat de rechter Hentz aankeek, terwijl hij sprak. Ik herinnerde me hoe vriendelijk deze man, een van onze beste vrienden voor ons was en hoe vele attenties hij Hentz bewe zen had. Hij had van zeer nabij de moed van Hentz meegemaakt. Ik herinnerde me de woorden, die de rechter verschillende malen in het openbaar had ge sproken: „Hentz Houser is wel de grootste kracht geweest, die in mijn leven ten goede gewerkt heeft. Geen mens, geen preek, geen boek en geen erva ring hebben ooit zo'n grote geestelijke invloed op mij gehad als de rustige moed van deze jongen" De rechter eindigde zijn speech met: „Aan deze dienst vanavond hebben meegewerkt Francis Nunn Horac Evans, Allen Whipple en voortrekker Hentz HouserHij noemde nog andere namen. Maar voortrekker Hentz Houser was alles wat ik hoorde. Er was een verrukkelijk gebrek aan bezorgdheid in ons leven. De lichamelijke toestand van Hentz was uitstekend; hij wilde overal naar toe en alles doen wat anderen ook deden en wij gunden hem dat van harte. Maar Fred en ik waren voortdurend in de weer om Hentz te weerhouden zich te schamen over zijn rolstoel en verzorger. Ik moest me werke lijk beheersen als mensen ruw of nieuwsgierig wa ren. In New York had Hentz geen bezwaar gehad om een of andere gelegenheid binnen te gaan want men zag er zoveel mensen met een handicap. Maar in Macon, Atlanta en kleinere plaatsen komt men ze zelden tegen. Soms volgde ik Hentz en zijn verzorger en maakte me kwaad over de nieuwsgierige blik ken van voorbijgangers. De fatsoenlijker lieden wachtten tot Hentz voorbij was en keken dan achter om, maar er waren erbij, die stokstijf stonden te sta ren. Ik wilde hem dit zo graag besparen, maar hoe kon ik dat doen? (Wordt vervolgd) Leiden: A. D. Fokker, H. J. Gloor, H. A. Tolhoek; Nijmegen: S. J. Geerts, E. C. Noyons; Arnhem: P. J. Waarden- burg; Groningen: M. J. Sirks, H. J. Groene wold; Wageningen: T. H. Thung, A. Smit. In de nacht van zondag op maandag hebben inbrekers zich toegang ver schaft tot de kantoren van een waren huis te Apeldoorn. Zij forceerden met een snijbrander de brandkast en namen een aanzienlijk geldbedrag, vele dui zenden guldens, weg. De dieven, die waarschijnlijk ervaren vaklieden zijn, hebben de kantoren kun nen bereiken na een klauterpartij over de daken van de achter het winkelpand gelegen magazijnen. Door het indruk ken van een ruit verschaften zij zich toegang tot de kantoren. De minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, zal, aldus deelt Bucking ham Palace mee, Koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland op hun officiële bezoek aan Nederland van 25 tot 27 maart a.s. vergezellen. Een ver klaring, vrijgegeven door het pers-bu reau van het paleis, deelt mee, dat de Koningin en de Prins ook vergezeld zullen worden door de „mistress of the robes", Mary Duchess of Devon shire en door de particuliere secretaris van de Koningin, luitenant-kolonel sir Michael Adeane. Anderen in het koninklijke gevolg zijn generaal Henry Crerar, Senior Service Officer. Lady Margaret Hay, hofdame, Sir Edward Ford, assistent-particulier secretaris van de Koningin, luitenant ter-zee eerste klas P. Campbell, adju dant van de Koningin, luitenant-kolonel H. Chinnery, adjudant van de Hertog van Edinburgh en de particuliere se cretaris van de minister van buiten landse zaken, D. S. Laskey (U.P.). Prof. Kaufmann, die voor de Duitse Bondsrepubliek de besprekingen met Nederland voert over een aantal tus sen beide landen hangende vraagstuk ken, wordt woensdagavond in Den Haag verwacht. Hjj zal zijn besprekingen met mr. Beyen, die onlangs tot ambassa deur in Parijs is benoemd, voorzetten, ditmaal zonder de gebruikelijke aan wezigheid van deskundigen aan beide zijden. De ontmoetingen zullen ditmaal niet in de Trèves-zaal, maar hoogst- - waarschijnlijk op het ministerie van terwfll voor een waarde van' buitenlandse zaken worden gehouden. T Qk7 rv> l« l nn., 1 rvTO 1s _.;i 1 t i Ruim 9.000 geleerden uit 44 landen hebben met hun handtekening een ver zoekschrift aan de Verenigde Naties bekrachtigd om „nu een overeenkomst te sluiten voor stopzetting van kern proeven". De Amerikaanse Nobelprijs winnaar dr. Linus Pauling stelde het document aan de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie, Dag Ham marskjöld ter hand. De geleerden wijzen op het feit, dat iedere atoombomproef opnieuw een voorraad uitstralende deeltjes naar al le hoeken van de aarde zendt, hetgeen eèn gevaar voor de menselijke gezond heid en voor de toekomstige geslach ten betekent. „Zo lang deze wapens slechts bij drie mogendheden berusten, Amerika, Rusland en Engeland, is een overeenkomst voor controle erop nog mogelijk. Maar indien men voortgaat met proeven nemen en ook andere re geringen de beschikking over deze wa pens krijgen zal het gevaar voor het uitbreken van een catastrofale kern oorlog door roekeloos gedrag van een of andere onverantwoordelijke leider sterk toenemen", aldus de geleerden. Dr. Pauling zei later op een perscon ferentie, dat onder de ondertekenaars 36 Nobelprijswinnaars waren, zoals dr. Albert Schweitzer en de filosoof Ber- trand Russell. Voorts 101 leden van de Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschappen alsook 216 leden en correspondenten van de Russische Aca demie van Wetenschappen. Uit Nederland hebben de volgende professoren, lectoren en verdere geleer den het manifest ondertekend: Amster dam: W. H. J. Hilgevoord, A. S. Rein- ders, J. Offerhaus, J. D. van der Waals, E. C. Slater, S. A. Wouthuysen, J. J. van Leeuwen, A. de Froe, L. H. van der Tweel en J. Kok; Utrecht: M. G. I. Minnaert, N, M. Hugenholtz, H. G. K. Westenbrink, H. C. Burger, G. A. Bretschneider, B. R. A. Nijboer, L. van Hove; Delft: W. T. Koiter, W. Berends; De Moskouse correspondent van het Hongaarse persagentschap M.T.I. heeft in de Russische hoofdstad vernomen, dat de derde Spoetnik aan het einde van deze maand zal worden gelanceerd. Spoetnik 3 zou vrijwel gelijk zijn aan de tweede aardsatelliet. Dit bericht het te Boedapest verschijnende blad „Ma gyar Nemzet". waarde van de invoer beliep in het af gelopen jaar 1.300 (v.j. 1.179) mil joen en dat van de uitvoer 980 906 miljoen. In december 1957 bedroeg de waarde van de invoer 1.132 min. nov. 1.226 957 min. nov. 1.073 min.) werd uit gevoerd. Het dekkingspercentage be droeg 85 (nov. 88). De waarde van de invoer lag in de cember 1957 11 min., de uitvoer echter 106 min. hoger dan in december 1956. Dit had tot gevolg, dat het invoersal- do t.o.v. de overeenkomstige maand van het vorig jaar met 95 min. is ge daald, het dekkingspercentage daaren tegen met 9 punten is gestegen. Verwacht wordt, dat prof. Kaufmann vrijdag naar Bonn za^ terugkeren. Een agenda voor het gesprek, dat afwisselend in Bonn en Den Haag wordt gevoerd, is niet vastgesteld. Aangeno- men wordt, dat prof. Kaufmann en mr. Beyen het gehele complex van vraag, stukken zullen bespreken, waarbij, zo als bij vorige ontmoetingen, naar ver wacht kan worden de Eems-Dollartkwes- tie een belangrijke plaats zal innemen. De achtjarige Virginia Seys uit Newbury, die opgetogen had deelgenomen aan het jaarlijkse kinderfeestje, dat de Lord Mayor van Londen gaf in het Londense Mansion House, waar dit jaar 550 kinderen bijeen kwamen, viel tenslotte moe gespeeld in slaap in de enorme gebeeldhouwde stoel van de Lord Mayor. Zij sliep op die zeer officiële plaats haar onschuldige slaap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7