Acheson tegen Kennan Amerika verzet zich tegen het Indonesische besluit Ruim VIJF MILJOEN aan subsidies van Z.W.O. Amerikaanse regering houdt vast aan oude 3-mijls-zone Nieuwe leider van politieke afdeling Sovjet-leger Omvang van de wereldhandel is thans tweemaal zo groot als in 1938 Uit de pers MARKT- EN VEILINGBERICHTEN TERRITORIALE WATEREN Bemelengeliefd huwêlijksoord Olievoorraden in Europa dienen vergroot te worden O.E.ES.-rapport Geen georganiseerde Valentijndag Sneller herstel dan na eerste wereldoorlog SCHEEPVAARTBERICHTEN DINSDAG 14 JANUARI 1958 PAGINA 9 Kustvaarder strandde en ging verloren Prof. dr. J. Lindeboom overleden Evert van Tright gast- dirigent bij Brabants Orkest Amerikaanse automobiel arbeiders wensen een aandeel in de winst Benoemingen Suezkanaalmij. wil onderhandelen met Egypte Een gesprek Niet alleen Indonesië Katholieke Illustratie I De Amerikaanse oud-diplomaat George F. Kennan heeft de Wes- terse wereld geen goede dienst oewezen met het sensationele voorstel eat hij onlangs in een B.B.C.-uitzending lanceerde. Hij betoogde dat de Ameri- ?a®hse en de Britse troepen zich van net Europese continent zouden moeten terugtrekken, en dat van de Russen geeist zou moeten worden, dat zij hun ?un.jdkrachten eveneens binnen de andsgrenzen zouden houden. Kennan .e®it vooral bezwaar tegen de aanwe- f^gneid van Amerikaanse en Britse een- £eden op het grondgebied van West- ~ujtsland. Hij gelooft dat deze aanwe- f'gheid een van de voornaamste obsta kels vormt voor een Duitse hereniging. ■u°or de vorming van een neutraal •Uuitsland zou er, zijl inziens, een be langrijke stap gezet worden naar de .Vermindering van spanning tussen u°st en West, en vooral de Europese ■veiligheid zou er, volgens hem, in ho- Se mate mee gediend zijn. Kennan gaat "'erbij uit van de hoogst merkwaardige ®Pvatting dat het vrije Europa niet be dreigd wordt door het gevaar van een biilitaire aanval van de zijde van de bovjet-Unie. De bedreiging zou slechts "'erin gelegen zijn dat Moskou West- europa door ondermijnende activitei ten rijp wil maken voor het communis me. Het Kremlin zou de West-Europese naties van binnen uit willen verzwak ken en gereed maken voor een omwen teling, op de manier waarop bijvoor beeld Tsjechoslowakije na de oorlog in de Russische invloedssfeer werd ge bracht. Noch de vrije West-Europese landen, noch een herenigd Duitsland zouden vreemde troepen op hun bodem behoeven te hebben, om zich tegenover de ondergrondse activiteiten te verwe ten, zo werd door Kennan beweerd. Het is een gevaarlijke theorie, die in het Westen ernstige misver standen zou kunnen wekken, vooral omdat zij op zo'n opzienbarende Wijze wereldkundig werd gemaakt. Het was tenslotte de B.B.C., en niet zo maar een obscure omroep, die de boodschap verspreidde, en de spreker was een van de meest vermaarde Ame rikaanse politici. George F. Kennan is immers tussen 19-17 en 1950 Trumans voornaamste ad viseur geweest voor de buitenlandse Politiek van de Verenigde Staten. Bij na elf jaar geleden ontwierp Kennan *?e ..Policy of containment", de be- awmgingspoiitiek, die jarenlang ten grondslag heeft gelegen aan het hele Amerikaanse beleid ten aanzien van de Sovjet-Unie. (In het nummer van ju li 1947 van het tijdschrift „Foreign Af fairs" schreef Kennan onder het ACHESON pseudoniem „Mr. X" een artikel waarin hij zijn denkbeelden ontvouw- ie). Kennan werd in 1952, op grond van eijn grote kennis van de Russische taal en de Russische geschiedenis, tot Ame rikaans ambassadeur in Moskou be noemd, maar zijn verblijf in de Sovjet hoofdstad duurde niet lang, want reeds in 1953 verklaarde het Kremlin hem „persona non grata". Toen vervolgens in Amerika de Republikeinen aan het bewind kwamen, wilden zij de gunste ling van oud-president Truman geen diplomatieke post meer geven, en Ken nan trok zich terug uit de buitenland se dienst. Omdat Kennan indertijd zo zeer het vertrouwen van Truman had, heeft men hier -n daar wel ge meend dat de opvattingen van de oud ambassadeur, zoals hjj die onlangs voor de B.B.C. formuleerde, identiek waren met die van de Amerikaanse Democratische partij. Maar de Demo cratische oud-minister van buitenland se zaken, Dean Acheson, heeft zich zon dag j.l. gehaast om dit misverstand uit de wereld te helpen. De partij is het namelijk helemaal niet eens met wat Kennan op het ogenblik verkondigt. Acheson, die uitdrukkelijk getuigt van zjjn respect voor Kennans eruditie op het gebied van de Russische historie, is van mening dat de man het wezen GEORGE KENNAN van de huidige internationale machtspo litiek niet begrijpt. Terecht heeft Ache son scherpe critiek op de fantastische bewering dat West-Europa geen gewa pende aanval zou behoeven te vrezen, en hij zet uiteen dat West-Europa juist bijzonder bevreesd zou moeten zijn voor Russische ondergrondse activitei ten als er geen Amerikaanse en Britse troepen meer gestationeerd zouden zijn op het Europese continent. „De Rus sen worden er vooral van weerhouden West-Europa hun wil op te leggen". Zo verklaart Acheson, „omdat zjj weten dat Amerika onmiddellijk tussenbeide zou komen". Als de Amerikanen zich op hun eigen grondgebied zouden heb ben teruggetrokken, zouden zij niet snel genoeg meer kunnen ingrijpen, en In Washington is van officiële zijde meegedeeld dat de Verenigde Staten het Indonesische besluit, de territoriale wateren tot 12 mijl buiten de kust te zullen uitbreiden, niet erkennen, aldus meldt United Press. Het Amerikaanse standpunt zal in een nota aan de Indo- nesische regering worden uiteengezet. De Amerikaanse regering betoogt dat op historische gronden geen land het recht heeft de territoriale wateren tot meer dan 3 mijl buiten de kust uit te breiden. De Amerikaanse nota betreffende de 12-mijl-zone is speciaal op verzoek van -:s Z.Ö.A.V.O. landen, de zuidoost-Azia tische verdragsorganisatie, verzonden. Door de Indonesische maatregelen zijn namelijk de verbindingen tussen Australië en Nieuw-Zeeland enerzijds en de zes andere ledenstaten afgeslo ten. Zoals bekend kondigde de Indone sische regering onlangs aan, dat het uit Het hoofd van de politieke afdeling der Sovjet-strijdkrachten, generaal Ale xis Jeltov, is „geruisloos" vervangen door generaal Philip Golikov. Dit blijkt uit de lijst van kandidaten van het cen trale kiescomité der Opperste Sovjet, die dezer dagen in de „Pravda" is ge publiceerd, aldus meldt A.F.P. Jeltov was de man, die dit jaar bij het centrale partijcomité maarschalk Zjoekov aanklaagde wegens belemme ring van het politieke werk in leger, vloot en luchtmacht. Zjoekov is daarop van zijn functie van minister van de fensie ontheven. Generaal Golikov heeft tot op heden geen vooraanstaande politieke rol in de Sovjet-Unie gespeeld. Tijdens de tweede wereldoorlog onderscheidde hij zich als generaal bij de artillerie, toen het Rode Leger in februari 1943 Charkov her overde. Einde 1944 werd hij benoemd tot volkscommissaris voor repatriëring van militairen en burgers. In juni 1955 heeft Golikov partijsecretaris Khroesj- tsjev vergezeld toen deze een kort be zoek aan Boekarest bracht. Enige uren lang hebben leden van de raad voor de scheepvaart te Amsterdam gebogen gezeten over de nautische kaar ten van de westkust van Zuid-Afrika en met name van Port Nolloth, een zeer kleine binnenhaven achter een gevaar lijke rifbarrière, waar op 30 juni vorig jaar de 362 ton metende kustvaarder „Frean" van de rederij F. Alberts te Rotterdam op een bank liep en drie weken later verloren is gegaan. Het motorschip was niet meer te redden. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, achtte de gezag voerder niet te kort geschotei bij de navigatie. De heer Metz stelde de raad voor de kapitein vrij uit te doen gaan. De enige lering, die men volgens de heer Metz uit deze stranding kan trek ken is dat men bij het aandoen van haventjes buiten de normale grote scheepsroutes meer risico's loopt. De havenautoriteiten hadden de gezag voerder niet gewaarschuwd. „Men is in dergelijke haventjes zoals in deze uit hoek, volkomen afhankelijk van de adviezen der lokale havenautoriteiten", aldus de heer Metz. Het Limburgse dorpje Bemelen oefent vooral door zijn schilderach tig en romantisch gelegen kerkje een grote aantrekkingskracht uit op bruidspaartjes. In 1957 zijn in Be melen slechts vi' bruidsparen uit het plaatsje zelf getrouwd. Daarnaast zijn er zeventig paartjes uit andere plaatsen, zelfs uit België en Duits land, in de echt verbonden. Prof. dr. J. Lindeboom, oud-hoogle raar in de theologie aan de rijksuniver siteit te Groningen, is maandagmiddag, toen hij per trein onderweg was van Amsterdam naar Groningen, tengevolge van een hartverlamming overleden. De trein was om 15.29 uit Amsterdam vertrokken. Omstreeks kwart over vier merkten andere inzittenden dat hun medereiziger onwel werd en een hunner trok aan de noodrem. Toen een arts en andere hulp kwamen bleek de hoogle raar reeds te zijn overleden. Prof. Lindeboom is 75 jaar geworden. Evert van Tright, solohoboïst van het Brabants Orkest, die reeds enige jaren het uit strijkers van het Brabants Or kest gevormde Brabants Kameror kest dirigeert, zal enige concerten van het Brabants Orkest dirigeren. Dit ge schiedt ter uitvoering van he* plan „jonge dirigenten" van het contactor gaan van directeuren en administra teurs va-' de Nederlandse symphonie- orkesten. de Russen zouden waarschijnlijk mis bruik maken van deze situatie. Het is goed dat Acheson, als woord voerder van de Democratische partijleiding, de visie van Ken nan officieel van de hand heeft gewe zen. De wereld wordt op het ogenblik overstelpt met plannen voor de ver mindering van de internationale span ning, en het is van belang dat van Wes terse zjjde de kwestie zo helder moge lijk gesteld wordt. Kennans suggestie zou verwarring kunnen stichten in het Westerse kamp, en zij zou aldus de Russische politiek in de kaart kunnen spelen. Eisenhower heeft zojuist, in zijn jongste brief aan Boelganin, een goede uiteenzetting gegeven van de officiële Amerikaanse visie op het grote conflict tussen Oost en West. Deze uiteenzet ting getuigt van een meer realistische kijk op de belangrijkste internationale problemen dan Kennans theorie. 1939, dus ten tijde van het Nederlands bestuur, daterende besluit een 3-mijl- zone aan te houden werd verlaten en dat het „Archipel-concept" zou worden aanvaard. De Indonesische regering kan op deze wijze soevereiniteit uitoefenen over de wateren die de Indonesische eilanden scheiden. Het „Archipel-con cept" houdt in, dat Indonesië ook alle zeeën die de Indonesische eilanden van elkaar scheiden, tot zijn territoriale wateren rekent. Ook Japan heeft vandaag kennis ge geven dat het de recente uitbreiding door Indonesië van zijn territoriale wa teren verwerpt. A.F.P. verneemt uit wel ingelichte kringen te Tokio, dat de Japanse vice-minister van buitenlandse zaken, Katsumi Ohno, vandaag een nota van die strekking heeft overhan digd aan de Indonesische consul-gene raal, Iskander Ishaq. Naar verluidt wordt in de nota op gemerkt, dat de eenzijdige beslissing van Indonesië tot uitbreiding van de territoriale wateren onder het thans geldende internationale recht niet te rechtvaardigen is. Enkele Amerikaanse maatschappij en hebben volgens United Press hun employé's in Indonesië in overweging gegeven uitreisvisa aan te vragen, niet om het land op dit moment te verlaten, maar om daarmee geen rompslomp meer te hebben, mocht een snelle uittocht later geboden zijn. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken werd met nadruk verklaard, dat de Amerikaanse ambassade in Indonesië de Amerikanen niet heeft geadviseerd het land te verlaten. Nadat de olie-commissie van de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) in septem ber 1956 een rapport publiceerde over de Europese oliepositie en haar voor uitzichten heeft deze organisatie thans naar aanleiding van de bjj de Suezcri- o igetreden moeilijkheden in de West- europese olievoorziening een studie ge wijd aan de Westeuropese oliebehoeften en de mogelijkheden tot voorziening daarin bij een mogelijke herhaling van aanvoerverstoringen als ten tijde van de Suezcrisis plaats vonden. In het aan deze studie gewijde rapport wordt aan gedrongen op vergroting van de olie voorraden in West Europa. Ook wordt aanbevolen te streven naar minder af hankelijkheid van één bepaald oliegebied en naar grotere flexibiliteit van de transportmiddelen. Tevens wordt er in het rapport gepleit voor overleg tussen regeringen en de olieindustrie, zowel op nationaal als op internationaal niveau. Het aanhouden van grotere voorra den is mede een kwestie van fir, anci- ele aard. In dit verband wijst de O.E.E.S. op de mogelijkheden voor overleg tussen overheid en oliemaat- schaopiien en eventueel grote verbrui kers. Ten aanzien van de flexibility van de transportmiddelen wordt in het raoport opgemerkt dat hier reeds voor een belangrijk deel in is voorzien on dermeer door de bouw van de super tankers. Gememoreerd wordt dat de vervoerskosten voor een tanker van 65.000 ton die olie uit het Midden-Oos ten via de Kaap naar Europa vervoert en teru in ballast via het Suezkanaal va: vrijwel even hoog zijn als die voor 0.000 tons tankers, die zowel de heen als terugreis via het Suezkanaal maken. Het overgaan naar grotere typen tan kers zal ingetwijfeld de flexibiliteit van het olievervoer ten goede komen. De Suezcrisis heeft de kwetsbaarheid en het grote belang van de olievoorziening van Europa duidelijk aangetoond en de oliecommissie van de O.E.E.S. heeft in middels de uitwerking van de in het rapport gedane aanbevelingen in studie venomen. De vereniging De Nederlandse Bloe misterij te Den Haag zal dit jaar ter gelegenheid van 14 februari, Valentijn dag, geen bloemenhulde organiseren op basis van door derden voorgedragen landgenoten. De vereniging is van me ning, dat haar streven om ieder jaar tenminste eenmaal, ook de vaak ogen schijnlijk kleine, daden van zelfopoffe ring te belonen, ingang heeft gevonden. Zij verwacht dat de Va entijndag bij het publiek zodanige bekendheid heeft gekregen, dat men persoonlek deze groeiende traditie zal willen voortzet ten. De nieuwe directeur van het Rijks museum voor Volkskunde „Het Neder lands Openluchtmuseum" te Arnhem, dr. A. J. Bernet Kempers, te Zeist, zal op 16 januari officieel worden geïn stalleerd in de aula van het openlucht museum. De Münchense prins Carnaval Wolfgang 1 en zijn prinses Carolin hebben hun glorieuze intocht gedaan in het „Duitse Theater", waar zij voor hun komende regeringsperiode gekroond werden- Ondanks vele moeilijkheden en be lemmeringen is de wereldhandel in de eerste elf jaar na de tweede wereldoor log aanzienlijk sneller toegenomen dan ir dezelfde periode na de eerste wereld oorlog. Aldus word verklaard in het eerste deel van het Jaarboek 1956 in houdende de statistieken van de inter nationale handel, uitgegeven door de Verenigde Naties. In 1956, zo zegt het Jaarboek, was de totale omvang van de wereldhandel bij na het dubbele van dat van 1958. In 1929, het elfde jaar na het einde van de eerste wereldoorlog, had de wereldhan del echter een omvang bereikt van niet meer dan 1% van het peil van 1913. Het herstel en de expansie van de wereld handel na de tweede wereldoorlog wer den volgens het jaarboek, tot stand ge bracht door een geleidelijke wederop bouw van de handelsverhoudingen tot zoals die voor de oorlog bestonden. De handel van de dollarlanden (de Verenigde Staten, Canada, Mexico, Co lumbia, Venezuela en de Centraal Ame- rikanse republieken) nam evenwel Het uitvoerende comité van de Amerikaanse United Auto Workers Union is met het plan gekomen van al le winsten, welke de Amerikaanse auto mobielmaatschappijen dit jaar zullen maken en welk hoger liggen dan 10 pet van het geïnvesteerde netto aan delen en geldende kapitaal, een deel af te staan aan de arbeiders. De helft van de winst boven deze 10 pet. zou ten goede mogen komen aan aandeelhouders en bestuur, een kwart moet worden uitgekeerd aan alle arbei ders en personeelsleden en het restant zou kunnen worden verdeeld onder de afnemers van de maatschappij, als kor ting op hun aankoopuitgaven. Het comité heeft voorts aangedron gen op een onmiddellijke en algemene loonsverhoging, een uitbreiding van de werkloosheidsuitkering tot over een ge heel jaar, verhoging van verschillende bonussen en sociale verbeteringen. De vroeger gestelde eis van een vierdaag se werkweek heeft men laten vallen in verband met de economische reces sie. Op eigen verzoek is eervol ontslag verleend als lid van de Centrale Plan- commissie aan J. G. van den Brink, te Utrecht, en prof. H. A. Kaag, te Tilburg. Tot lid van genoemde commissie werd benoemd W Kamerbeek, ec. drs., eco nomisch adviseur van de Nederlandse Katholieke Metaalbewerkersbond St. Eloy, prof. dr. J. Tinbergen, te 's-Gra- venh'age, en dr. G. van der Wal, te Amsterdam, directeur van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs. sterk toe. De waarde van hun exporten besloeg circa 31% van de wereldexport in 1956 tegen bijna 30% in 1955 en 22% in 1938. terwijl de omvang van de ex porten dezer landen in 1956 toegenomen is met 15% ten opzichte van 1955 en met ruim 150% ten opzichte van 1938. Tussen 1938 en 1956 is het aandeel van het Verre Oosten in de totale waarde van de wereldhandel gedaald van 12 tot 7%, hetgeen voornamelijk te wijten is aan het onvermogen van Japan om zijn vooroorlogs handelsvolume even snel als de andere landen te herkrijgen. Ea handel tussen Oost- en West-Euro pa, welke in 1955 nog 3% bedroeg van de wederzijdse handel in 1938, daalde tot 1% in 1956 ondanks het feit, dat de waarde van de uitvoer van het Ver enigd Koninkrijk en West-Duitsland naar Oost-Europa van 1955 op 19t6 een stijging vertoonde. Er is tegen 5 februari a.s. een buitenge wone algemene vergadering van aandeel houders uitgeschreven door de Suezkanaal Maatschappij. Aan de aandeelhouders zal toestemming worden gevraagd voor het voeren van onderhandelingen met de Egyp tische regering over de schadeloosstel ling. Opneminq in deze rubriek fa niet "ik noodzakelij- stemming een bewijs van in- MAÏSTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 13 jan. Noteringen: alle onveranderd. KOFFIETERMIJNMARKT ROTTERDAM, 13 jan. Stemming: kalm. Noteringen: mrt. 231—233 231—233(. mei 229—231 (230—231%), juli 219%—221 (22034—22114). sept. 209—210 (20914—211), dec. 202—204 (202—204). PEPERTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 13 jan. Witte. Stemming: prijsh. Omzet: nihil. Noteringen: loco 233240 (233240), jan. 233—239 (233—239). iebr. 233—239 233— 238), mrt. 234—239 (235—238), apr. 232—238 (232—238), mei 232—238 (232—238), juni 231— 238 (231—237), juli 230—23G (231—234), aug. t.m. dec. 229-234 230-232). Zwarte. Stemming: kalm. Omzet: nihil. Alle noteringen onveranderd. VEILING POELDIJK, 13 jan. Sla A f 18.00—21.00, A II f 9 0016.00. B f 9.50 14 50 B II 6.00—13.50, C f 4.007.50, C II f 4.00—6.00, per 100 stuks. Aanvoer sla 35.000 stuks. Alicante f 2.502.80, Andijvie IJ 51—58 cent, idem afw. 28—36 cent, Stoofsla 16—22 cent. Prei A 11—18 cent. All 10—15 cent. Bil 10 cent. Spinazie 55 cent. Boerenkool 20—22 cent. Spruiten 25—28 cent. Rode kool 7 cent, Savoye kool 6.5 cent. Schorseneren A 4751 cent, B 17—26 cent, alles per kg. Knolselderie 12— 17 cent per stuk. Selderie f 5.008.50, Pe terselie f 16.00 per 100 bos. EIERMARKT APELDOORN, 13 jan. Aan voer circa 175.000 stuks. Grote eieren f 15.0016.25 en henneëieren f 13.0014.65 per 100 stuks. Prijzen opgemaakt aan de hand van 26 noteringen. GRAANMARKT AMSTERDAM, 13 jan. (Boerennotering). Witte en rode tarwe f 23.50—27.85. Zomergerst f 24.00—26.85, Haver f 19.0024.50. Groene erwten f 27.00 33.00, Capucijners f 30.0038.00, Karwiizaad f 51.0058.50, Blauw maanzaad f 110.00 135.00. Ales per 100 kg. GRAANBEURS ROTTERDAM, 13 Jan. Binnenlandse granen. Per 100 kg: Tarwe rode op vochtconditie tot f 29.60, voedergranen naar kw. f 26.0028.00, ex tra kw. f 28 50. Haver naar kleur en droogte f 23.2524.75, extra blanke f 25.75; Rogge doorsneekw. f 20.75; bak- rogge f 22.00. Peulvruchten: Groene erw ten tot ca f 34.00, Schokkers tot ca f 56.00, Bruine bonen tot ca f 50.00. AARD APPELBEURS ROTTERDAM, 13 jan. Kleiaardapelen 35 mm opw.: Alpha f 10.00—11.50. Bintjes f 10.00—12.00, Eigen heimers f 10.0020.00. Bevelanders f 15.0(1 16.00. Furore f 18.0020.00, Meerlander f 14.00—15.50, IJsselster f 13.00—13.50, Bintjes voor export f 13.50. Alpha export in twee maten: Noorderling f 9.00, Li- bertas f 8.00—9.00, Bieneke f 7.508.50, Voeraardappelen f 1.5Ó2.50. Alles per 100 kg. CACAOTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 13 jan. Stemming: vast. Omzet: 260 ton. Noteringen: jan. 322324 (315V2316%), mrt. 323—325 (316—317), mei 324—325% (316%—317%), juli 324—325 (316%—317% sept. 324—325% (316%—318), dec. 313%—315 (306%—308). (Opgave C. W. M. Heslenfeld te Amsterdam). VEEMARKT ROTTERDAM, 13 jan. Aan voer in totaal 2016 dieren, waarvan 1269 vette koeien en 747 varkens. Prijzen in cen ten per kg voor resp. Ie, 2e en 3e kw.: vette koeien 300—320, 270—295 .en 250—270: varkens 168, 166 en 164. PAARDENMARKT UTRECHT, 13 Jan. Aangevoerd 270 paarden. Prijzen: luxe paar den f 9001150, werkpaarden f 9001100, oude paarden f 700—900, 3-jarige paarden f 700925, 2-jarige paarden f 650—825, veu lens f 300550, hitten f 500700, slachtpaar- den f 1.802.20 per kg slachtgew., jonge slachtpaarden f 2.252.35 per kg sl.gew KATOENNOTERING ROTTERDAM, 13 jan. U.S.A. strict middling 1-1/32 Inch staple f 2.94 (2.92%); Mexicaanse strict middling 1-1/32 inch f 2.94 (2.92%) per kg. VEEMARKT AMSTERDAM, 13 jan. Aan gevoerd 259 runderen: le soort f 3.003.20, 2e soort f 2.85—2.95, 3e soort f 2.55—2.75 per kg gesl. gew. Behoorlijke aanvoer, niet duurder. 245 varkens: le soort f 1.98—2.02, 2e soort f 1.982.00, zware varkens f 1.80 t.90 per kg gesl. gew. 9 nuchtere kalveren f 1.551.65 per kg lev. gew RTJBBERTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 13 jan. Stemming: kalm. Omzet: 405 ton. Noteringen: Apr.-juni 2.32 (2.32%). Rest onveranderd. LIJNOLIETERMIJNMARKT ROTTERDAM, 13 jan. Voorl. omzet: 150 ton. Noteringen: jan. 101.50 (102.75), mrt. 103.40 (103.75), mei 104.25 (105.25), juli 10.15 (106.25). COPRATERMIJNMARKT AMSTERDAM, 13 jan. Stemming prijsh. Omzet: nihil. Noteringen: alle onveranderd (70%). KLEIN VEEMARKT APELDOORN, 13 Jan. Aanvoer kippen circa 12.500 stuks. Kippen f 1.801.90 per kg. Oude hanen f 3.50 De Nederlandse organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft voor het jaar 1958 ruim 5.300.000 aan subsidies toegekend. In totaal heeft genoemde organisa tie voor dit jaar een rijksbijdrage van 5.700.000 ontvangen, dat is ongeveer één miljoen meer dan het vorige jaar. In een onderhoud met het A.N.P. sprak de directeur van de organisatie de heer J. H. Bannier, er zijn grote vreugde over uit dat de regering ondanks de bestedingsbeperking dit bedrag voor wetenschappelijk onderzoek beschikbaar heeft willen stellen. Werden onderwijs en wetenschap vroeger vaak slachtof fers van bezuiniging, zo zeide de direc teur, thans is gebleken dat de regering in dit opzicht een andere koers volgt. Meer dan de helft van het totale bedrag der subsidies wordt gegeven aan de stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.). ge zien het grote belang van het na tuurkundig onderzoek in het algemeen De stijging van de subsidie aan de F.O.M. hangt onder andere samen met het onderzoek van de vaste stof, dat thans overal in de wereld in het centrum der belangstelling staat en in het bijzonder met de onlangs door de F.O.M. opgerichte werkgemeen schap voor thermonucleaire reacties, die zich bezighoudt met het probleem van de geleide kernfusie. Dit onder zoek, dat voorlopig nog van zuiver- wetenschappelijke aard is, is van groot belang voor de toekomstige energievoorziening. Vandaar dat men in alle landen naar een oplossing van dit vraagstuk zoekt en Nederland kan hier wellicht een niet te onderschat ten bijdrage leveren. Bovendien moet ons land ook op dit gebied over ex perts kunnen beschikken om niet bij het buitenland achterop te geraken. Verder zijn belangrijke subsidies ver leend aan de „Stichting radiostraling van zon en melkweg", aan het Mathe matisch Centrum te Amsterdam, aan de „Stichting Scheikundig Onderzoek Nederland" (S.O.N.), aan de „Stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie met Roentgen- en Electronenstralen" (F.O.M.R.E.) en aan de Nederlandse deelneming aan het internationale geo fysische jaar. In totaal werden er 137 subsidies ver leend, waarvan 64 voor de geesteswe tenschappen. Tal van aanvragen moes ten worden afgewezen. De Nieuwe Rotterdamse Courant Voelt niets voor de suggesties „om het gesprek met Indonesië weer op gang te brengen", zoals o.m. wordt voorge staan door de socialistische Eerste-Ka- merleden mr. J. in 't Veld en mr. H. Willemse. „Wjj zouden van deze poli tici, die het ongetwijfeld uitstekend be doelen, toch wel bijzonder graag willen vernemen, met welk Indonesisch or gaan op dit ogenblik zou moeten wor den gepraat. Hoe kan men een gesprek beginnen met een land, waarin op dit ogenblik de meest tumultueuze verwar ring heerst" En verder betoogt het blad: „De communisten zijn de sterk ste voorstanders van de thans door de Indonesische regering gevolgde politiek van intimidatie jegens het Westen en Nederland. Wil men hen nu nog verder in het zadel helpen door die zwakke re gering voet voor een gesprek te geven? Heeft men dan werkelijk de illusie op die manier de gematigde figuren een helpende hand te kunnen toesteken? Be grijpt men niet, dat eerst dan juist goed de voorstanders van de tot dusver ge volgde gedragslijn op een enorme pres tigewinst zouden kunnen rekenen met alle gevolgen van dien? Niet dat de mo gelijkheid van een gesprek met de In donesische regering voorgoed uitgeslo ten moet worden geacht. Zelfs met een Indonesische regering waarin commu nisten zitting zouden hebben is een ge sprek denkbaar. Maar wat geen zin heeft is een gesprek met een regering welker reëel gezag, ten gevolge van eigenmachtigheden van communis ten en anderen, zacht gezegd kwestieus is. Neen, in dit stadium heeft praten met de Indonesische regering geen en kele Mn. Om de eenvoudige reden, dat er geen enkele gezagsbasis aan Indo nesische zijde is, waarop een gesprek eventueel zou kunnen steunen". Wij lezen in .Burgerrecht": Onze blikken zijn gericht op Indone sië, waar het naasten van Nederlands bezit onverminderd voortgang vindt. Wij vinden het verschrikkelijk, maar hoe hard de slag ook is aangekomen, zij heeft veler ogen voor een alomtegen woordige realiteit nog niet geopend. Dat is de tragiek van het Westen: dat men, met de V.S. voorop, in feite zo weinig afweet van wat er in de wereld ge beurt en wat er in andere volkeren leeft. Indonesië, zeker, maa. sinds de „bevrijding" van Tunis en Marokko zijn er uit beide landen reeds 165.000 Fran sen gerepatrieerd, zonder dat de wereld er veel notitie van nam. Een groot deel hunner hokt samen in Toulouse en moet maar afwachten of en hoe et in eigen land weer (nog) aan de slag kan ko men. En, zo schreef de speciale corres pondent van Le Monde dezer dagen, de grote uittocht moet nog gaan beginnen. En al worden in deze voormalige Franse koloniale gebieden de koloniale bezittingen niet direct genaast, de Fran sen kunnen deze niet meenemen en nie mand geeft er een behoorlijk bedrag voor. In feite gaat het dus ongeveer eender als in Indonesië, de Fransen i raken hun overzees bezit kwijt. Het nummer van deze week bevat op nieuw een reeks foto's uit Indonesië: acht pagina's tragische beelden, voorna melijk van het afscheid van Nederland se vrouwen en kinderen die het land verlaten, van de echtgenoot die alleen achter blijft.... R. Kalkhoven brengt een reportage over de schouwburg in En schede, de modernste schouwburg van heel Nederland. Rogier van Aerde be sluit zijn artikelen over de terreur der Algerijnen in Frankrijk, vooral in Pa rijs, over hun in Frankrijk werkende landgenoten; een terreur welke in 1957 tot meer dan zevenhonderd moorden heeft geleid en waar regering en poli tie machteloos tegen zijn. Eigen foto's illustreren het verhaal. Interessant is de reportage van de Europese school van de Kolen- en Staalgemeenschap te Luxemburg, waar kinderen van zes ver schillende nationaliteiten gemeenschap pelijk onderwijs ontvangen. Voorts is er een artikel over de werkeloze hou ding van weggebruikers en publiek bij een aantal zware verkeersongelukken voornamelijk in Duitsland; een houding van misdadige apathie, waardoor men senlevens verloren feijn gegaan welke anders nog gered hadden kunnen wor den. Verder nog enige kleinere repor tages. De karakteristiek der week is ge wijd aan Sir Hugh Foot, de nieuwe gouverneur van Cyprus. Jan Cottaar schrijft over de eertijds aanbeden Bar- tali, die financieel aan lager wal is ge raakt en daarvan nu onprettige conse- quenties moet aanvaarden. In dit num mer begmt een nieuw vervolgverhaal „Ontsnapt langs Krakatau", vfcn de Engelse schrnver Alistair Maclean. De voorpagina brengt een kleurenfoto van 'g Hammarskjöld. Van 21-25 mei a.s. vindt te Cork in Ierland het vijfde Internationa] Cho ral Festival plaa s Aan deelnemende koren zal een tegemoetkoming in de reiskosten worden verleend. Inschrijving dient plaats te vinden vóór 1 maart 1958. Nadere inlichtingen en inschrijvingsfor mulieren zijn verkrijgbaar bij: Dermot H. Breen, Organiser, Cork Tostal Office, 25, St. Patrick Street, Cork Ireland. 4.25. per stuk. Jonge hanen f 1702.00 per kg. Wilde konijnen f 2.252.50 per stuk. Tanrune konijnen f 4.507.00 per st. Schapen f 60.00100.00. lammeren f 50.00 70.00, geiten f 25.00—35.00, biggen f 38.00— 58.00. kalveren f 40.0060.00. VEILING TIEL, 13 jan. Resp. a-sorte ring le en 2e soort. Appelen: Brabantse Bellefleur 85—88, 73—83. 57—68; Engelse Bellefleur 75—79, 59—71; Eisdener Klumpkes 87—90 7085, 59—70; Golden Delicious 117—124, 97—:115, 59—87 Goud- reinette 97—105, 94—102, 64—96; Jonathan 96-103, 76-95 55-83; Keuleman, rode 69-75, 50-66; Keuleman witte -, 66-70, «sa—64- Laxton Superbe 9oaö, ai. 6182; Lombarts Calville 96—99, 93—97, 85—90; Ponmie Rosa 87—91, 79—83. 57—/0, Sterappel 56—60; Winston 71—75; Campagnezoet 49—53 48—51, Dijkmanszoet 4160; Jasappel 61 71, 51—64 39—59; Zoete Aag 41—64, Zoete Ermgaard 5760. 36—49, Zoete Huisman 5961; Zoete Pippeling 50—63; Zuur Kroet per 100 kilo 4230—5500. Peren: Zwijndr. Wijnpeer 64—b8; Brederode 104106, 93104, 6981; Gieser Wildeman 89101, 7178; Sint Romy 86—90; Winterjan 91—101, 74—97; IJsbouten 94—97. Groenten; Andijvie 42—44; Knolraap 2—4; Prei 8—14; Rode kool 5—6; Savoye kool 1213; Spruiten 33—47, 1731; Witlof 3740; Wortelen 10—T2; Uien 68. Alles in centen per kilo. tenzij anders vermeld. KOFFIETERMIJNMARKT AMSTERDAM, 13 jan. Stemming; nauw. prijsh. Omzet: 30 ton. Noteringen: mrt. 230232 (230— 233), mei 229—230% (230%—232), juli 219— 220% (220222%), sept. 208—209 209 210%), dec. 202—203 203—204%). PEPERTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 13 jan. - Witte Serawak. Stemming prijs houdend. Omzet: nihil. Noteringen: loco 234—240 (234—240), jan. 233—239 (234—239), febr. 233—239 234237). mrt. 234—238 (236— 238), april 233—238 233—238), mei 233—238 (235—238), juni 232—237 233—237), lult 231—236 232—234), aug. 230235 (231—233), sept. 229—234 230—231). okt. 229—233 (228— 231), nov. 228—233 (228—231), dec. 228—233 (228231) Zwarte. Stemming: prijshoudend. Omzet; nihil. Alle noteringen onveranderd. MARKTBERICHT PURMEREND, 14 jan. Eierveiling. 12.000 kippeéieren f 13 00—14.90 per 100 stuks. 500 eendeëieren f 9.00 per 100 stuks. Veemarkt. Runderen totaal 552 stuks. 310 vette koeien f 2,103.05 per kg, matig. 139 geldekoeien f 490—850 per stuk, matig. 65 melkkoeien f 840—1060 per stuk. matig. 31 pinken f 350—650 per stuk, kalm. 7 stie ren f 850—1750 per stuk, matig. 45 vette kalveren f 180—450 per stuk, stug; f 2.00— 2.50 per kg, stug. 248 nuchtere slachtkalve- ren en nuchtere fokkalveren: nuchtere slachtkalveren f 3555 per stuk, stug; nuchtere fokkalveren f 65125 per stuk. stug. 302 vette slachtvarkens, vette varkens voor de zouterij en vette zeugen; vette slachtvarkens f 1.541.64 per kg, stug: vette varkens voor de zouterij f 1.501.60 per kg, stug; vette zeugen f 1.351.45 per kg. stug. 995 biggen en schrammen: biggen f 4060 per stuk, stug; schrammen f 55 85 per stuk, stug. 6 fokzeugen f 250300 per stuk, stug. 631 vette schapen, weide- lammeren en vette lammeren: vette scha pen f 80—115 per stuk, betere handel; weidelammeren f 55—75 per stuk, betere handel; vette lammeren f 7595 per stuk, betere handel.. 16 bokken en geiten f 10— 55 per stuk, matig. 13 paarden f 500—950 ped stuk, stil. Totaal aantal dieren 2808. Pluimveemarkt. 2100 oude kippen en ha nen, wit en rood, f 1.902.00 per kg. 650 oude kippen en hanen, blauw, f 2.002.05 per kg. 3100 jonge hanen, wit en rood, f 1.90—2.05 per kg. 300 eenden: jonge eenden f 1.752.25 per stuk, oude eenden f 1.001.20 per stuk. 200 konijnen f 3.00— 7.50 per stuk, f 2.00—2.20 per kg. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN, 14 jan. Aanvoer 194 vette varkens. Notering per kg lev. gew.; lichte varkens f 1.62 1.66, zeugen f 1.40—1.45, prima 1 cent bo ven notering. KAASMARKT BODEGRAVEN, 14 jan. Aanvoer 33 partijen. Notering f 2.10—2.30 per kg. d ALMKERK 13 v. Zanzibar n. Tanga. ASTRID NAESS p. 13 Dungeness n. Men» ai Ahmadi. BANTAM 13 v. Singapore n. Bangkok. BILLITON 13 v. Manokwari, 14 te Biak. BOISSEVAIN 14/15 te Singapore. CALTEX R'DAM p. 13 Beira n. R'dam. KOROVINA 13 v. Oslo n. R'dam. MENTOR p. 13 Wight n. Paramaribo. PAPENDRECHT 13 t. Perth Amboy. RADJA 13 dw. Lissabon n. A'dam. PRINS WILLEM III p. 13 Gibr. n. R'dam. STAD DELFT 15 te Pt. Said. VLIST 14 te Newport News. ZEELAND 14 te Belawan. KATELYSIA 13 te R'dam. KLOOSTERDIJK 13 v. R'dam n. Antw. LEMSTERKERK 13 te R'dam. STAD AMSTERDAM 12 v. R'dam n. New Orleans. AEGIS 13 v. Baltimore n. New York. AGAMEMNON 13 v. Puerto Cabello n. Guanta. ALGENIB 14 te Le Havre. ALMDIJK 13 v. Antw. n. Havana. ALPHACCA 13 v. Philadelphia n. Norfolk. AMSTELBRUG p. 13 Ouessant n. R'dam. ANNENKERK 13 v. Marseille n. Barcelona. ARGOS 13 v. Oran n. Algiers. ATTXS 13 v. Port of Spain n. Londen. BATU 13 v. Baltimore n. New York. CALAMARES 14 te New Orleans. ESSO DEN HAAG 13 v. Puerto la Cruz n. Antw. GAASTERKERK 13 v. Antw. n. A'dam. HATHOR 13 v. Thessaloniki n. Hamburg. ISIS 14 te Puerto Cabello. KINDERDIJK 14 te New York. KOSICIA 13 v. Curagao n. R'dam. LANGKOAS 14 te Rastanura. LEKHAVEN 13 v. Las Palmas n. Antw. LIMBURG 13 te Genua. LOMBOK 13 v. Porto of Spain n. Kaapstad. MARIEKERK 13 te Alexandrië. MIJDRECHT 13 te Galveston. ORANJE 14 te Aden. PEPERKUST 13 v. Dakar n. Conakry. PRINS WILLEM V 13 v. Drammen n. Skiën. PURMEREND 14 te Buenos Aires. ORANJE-NASSAU 13 te Kingston. ROEBIAH 13 v. Marseille n. A'dam. SARPEDON 14 v. Curasao n. Aruba. SLOTERDIJK p. 13 kp Race n. Antw. SOMMELSDIJK IV 14 te Boston. SOLON 13 v. Hamburg n. Antw. STAD SCHIEDAM p. 13 Ouessant n. Gi braltar. STRAAT COOK 13 v. Mauritius n. Kaap stad. STRAAT MADURA 14 tc Colombo. STRAAT MOZAMBIQUE 13 v. Singapore n. Semarang. STRAAT TORRES 14 te Semarang. TARA p. 13 Fernando Noronha n. Rio d« Janeiro. TEGELBERG 15 te Mauritius verw. TEUCER 14 v. Suez n. Aden. UTRECHT 13 v. Belawan n. Penang. WILLEM RUYS 14 te Suez. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA; 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 9.35-9.40 Waterst. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 V. h. platteland. 13.20 Ha waiian muz. 16.30 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.10 Toespr. VPRO; 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05'Comm. 20.15 I due Fos- cari, opera. 22.20 Lichte muz. 22.45 Caus 23.00 Nws. 23.15 Gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Pianotrio. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Metropole-ork. 10.05 Gram. 11.00 Hoorsp 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Vocaal dubbelkwart 12.48 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.50 Gigaro's Hochzeit, opera (le, 2e en 3e bedrijf). 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Pianorecital. 17.55 Gram. 18.15 Caus. 18.30 Muz. caus. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Bultenl. overz. 19.50 Gram 20.00 Radiokrant. 20.20 Oude muz. 20.50 Caus. 21.35 Mariniers kapel. 22.05 Filmbeschouwing. 22.15 Radio Filharm. ork. en groot koor. 23.00 Nws 23.15 Sportuitsl. 23.20-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00-17.30 V d. kind VARA 20.30 Pol. discussie 21.00 TV-spel. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 14.40 Gram. 19.45 Volksdansen. 20.00 Gram. 21.00 Symf. ork. 23.45 Gram. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. an gevar. muz. 14.00 Amus. muz. 16.00 Lich te muz. 16.45 Variété-ork. 17.45 Concert ork. en solist. 19.00 Lichte muz. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.00 Amus. nuz NDR/WDR, 309 m: 12.00 Amus. muz. 13.15 Amus. muz. 16.00 Lichte muz. 17.35 Gevar. muz. 21.15 Ork. conc. 22.10 Lichte muz. 23.15 Moderne muz. 0.10-1.00 Lichte muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.00 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.15 Ka- mermuz. 16.55 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 16.02 Gram. 16150 Lich te muz. 19.30 V. d sold. 19.40 Gram. 21.10 Gram. 21.30 Ork. conc. 22.15 Ork. conc. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 en 14.10 Gram 14.15 Ork. conc. 14.55 Gram 15.30 Gram 17.10 Gram. DUITSE TELEV1SIEPROGR. 17.00 V. d. jeugd. 17.30-18.00 Caus. 19.00 Joum. 20.00 Idem. 20.15 Weerber. 20.20 Caus. 20.55 Een sprookje met muz. FRANS-BELG. TELEV1SIEPROGR. 19.00 Reflets du Libéralisme. 19.30 Sport. 20.00 Jourr 20.30 Alfred Hitch cock presenteert21.00 Sportkron. 22.00 Lectures pour tous 22.50 Wereldnws. VLAAMS-BELG TELEV1S1EPROGR 19.00 Ledenmoraa) en filosofie. 19.30 Nws. 20.00 Documentair progr. 20.30 TV- spel. 22.00 Nws. en joum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9