[er\c de noorman Pleidooi voor Tienduizenden flesjes met poliovaccin aangekomen Passagiersvervoer in 1957 gestegen tot bijna miljoen n Nieuwe syntaxis van het Middelnederlands BUISMAN Koning Hoessein vliegt de „Friendship Laat Zuidhollandse tuinbouw zijn plaats behouden Egyptisch blad wil sancties tegen Nederland KardWyszynski niet naar Lourdes Inentingsschema kan worden voortgezet Record-aantal bezoekersmeer vluchten14.000 werkers KRUISWOORDRAADSEL Daily Worker" ter ziele Belangrijk wetenschappelijk werk van prof. Van Es te Groningen WOENSDAG 15 JANUARI 1958 PAGINA - Men heeft de mond vol Commissaris van E.E.G. Blijft Rey aan als Belgisch minister Poging tot ontsnapping mislukt Gedetineerde snel gegrepen Russisch militair zou gevlucht zijn na moord Franse invoer tot grote hoogte gestegen Het bezoek van Soekarno Verheffing tot ambassade Vocalistenconcours te 's-Hertogenbosch Jaarverslag van Schiphol Ongerustheid over reddingsploegen in Oostenrijk Eerste Kamer akkoord met nieuwe startbaan op Schiphol KVP-fracties krijgen advies van een sportcommissie i Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Z.W.O.-SUBSIDIE (Van onze speciale verslaggever) „Het is niet alleen een tuinbouwbe- lang maar een landsbelang van de eer ste orde dat de hoogwaardige, sterk ontwikkelde tuinbouwexportindustrie zijn plaats in Zuid-Holland blijft behou den en dat tevens ruimte wordt gege ven voor een normale uitbreiding van deze groeiende en bloeiende be drijfstak". Dit was de slotconclusie van een betoog dat ir. W. v. Soest, rijks- tuinbouwconsulent in Den Haag, dins dagmiddag hield op een in de Stads- doelen in Delft gehouden tuinbouwmid- dag. Deze bijeenkomst werd georganiseerd door de provinciale organisatie van vei lingen in Zuid-Holland en de geweste lijke raad voor Zuid-Holland van het landbouwschap. Een kleine 300 afge vaardigden van veilingen-, vak- en standsorganisaties op tuinbouwgebied onderstreepten door middel van een sterk applaus deze conclusie van ir. v. Soest. Deze deskundige keerde zich met zijn uitspraken tegen de verschillende ideeën, die zijn geuit om de Zuidhol landse tuinbouw te verplaatsen naar Flakkee, noord-Nederland, de Gelder se vallei, Vleuten of het gebied tussen Nijmegen en Arnhem. Ir. v. Soest noem de het spuien van al deze ideeën sol len met de tuinbouwbelangen. Ir. v. Soest zei, dat de tuinbouw zich bewust is van het feit, dat er wel tuin- bouwgronden in het westen van het land zullen moeten worden afgestaan ten be hoeve van de uitbreiding van be staande steden. Hij dacht dat vier vijfhonderd bedrijven hierdoor zou den moeten worden opgeheven. Daar bij wordt dan echter niet gerekend de offers ten behoeve van een nieu- Advertentie van koffie die pas lékker smaakt met BUISMAN. Extra fijne smaak en geur en boven dien besparing op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. ZP De leden van de christelijke volkspartij in de commissie voor economische zaken van de Belgische senaat hebben de com missi e gisteren doen weten, dat zi] de vergadering van de commissie niet kunnen bijwonen, „nadat zij donderdag jongstleden in volledige eensgezindheid met hun collega's van de meerderheid afscheid hebben genomen van de heer minister Rey, benoemd tot lid van de commissie van de Euromarkt". De C.V.P.'ers achten voortzetting van de ministeriële taak door Rey, minister van economische zaken, ongepast, gezien de onverenigbaarheid, die bestaat tussen de functie van minister en die van commissaris van de Europese Econo mische Gemeenschap. Zij kunnen zich niet verenigen met „eer bedrijvigheid die nadelig is voor het gezag van de commissaris en voor de instelling van de gemeenschappelijke markt die hij vertegenwoordigt", aldus de desbetref fende brief van de C.V.P.'ers. Dinsdag heeft een achttienjarige gedetineerde in het huis van bewaring te Rotterdam kans gezien op het dak te klimmen. Hij probeerde via de da ken van aangrenzende dienstwoningen t ontsnappen. De bewakers zagen de klimpartij echter en terwijl zij de ach tervolging inzetten werd ook de Rotter damse politie gewaarschuwd. Deze zet te de omgeving van het huis van bewa ring af en ging op onderzoek uit. De vluchteling werd snel gegrepen. Een be woonster van een van de dienstwonin gen waarschuwde de betrokken politie mannen, dat zy gestommel op zolder had gehoord en de jongeman, die via een raam was binnengeklommen, werd toen gauw ontdekt Hij gaf zich zonder verweer over. Een woordvoerder van het Russische militaire commando in Oost-Berlijn heeft, naar Reuter aan de Frankfurter Rundschau ontleend, gezegd, dat de Russische militair, die in het begin van de maand asiel gezocht heeft bij de Britse autoriteiten gedeserteerd is na een andere militair bij een drinkparty vermoord te hebben. De woordvoerder zei, dat de Britse autoriteiten nog niet geantwoord heb ben op een Russisch verzoek om uitle vering van de betrokkene, sergeant Po- nomarenko. De Britse autoriteiten in West-Berlfln hebben 2 januari verklaard, dat een Russische militair hun om politiek asiel had verzocht en niet meer in Ber- ïyn was. In 1957 heeft de Invoer naar Frankrijk 2.226.000 miljoen francs bedragen, hetgeen een stijging van 14 betekent ten op zichte van het voorafgaande jaar. Voor 1.727.000 miljoen francs kwam van de lan den huiten de Franse unie. Ook gedurende de tweede helft van 1957 is de invoer, ondanks de gedeeltelijke devaluatie van de irene, in gelijke mate gestegen. we stad nabij Den Haag. Dat een der gelijke stad zou moeten komen in een gebied waar zo min mogelijk schade aan land- en tuinbouw zou worden toe gebracht, stelde ir. v. Soest buiten twij fel. Hij stelde in zijn inleiding vast: 1. Dat het tuinbouwcentrum in Zuid-Hol land onverplaatsbaar is; 2. Dat dit tuinbouwcentrum'in stand dient te wor den gehouden. Rekening houden met de tuinbouwbelangen is een nationaal eco nomisch probleem van de eerste orde, aldus ir. v Soest; 3. Dat als er on verhoopt tuinders verdreven moeten worden, deze gecompenseerd dienen te worden, niet alleen in geld maar ook in grond. Het devies luidt, aldus de in leider: een tuin voor een tuin. Vervan gende gronden zijn in Zuid-Holland aan wezig en kunnen met betrekkelijk wei nig kosten ontsloten en tuinbouwrijp gemaakt worden. Dit dient in het ka der van een georganiseerde tuinbouw- vestiging te geschieden. „Onder invloed van gunstige klimato logische, bodemkundige en menselijke factoren is in Zuid-Holland een tuin bouwgebied ontstaan van grote econo mische betekenis. Noemt men Rotter dam het dynamische hart van ons land, dan mag men Zuid-Holland genist het dynamische hart van de Nederlandse tuinbouw noemen. Hier vindt men een hoogwaardige produktie, zowel per h.a. als per man, en wordt de kostbare del- tagrond zeer intensief benut. Geen won der dat men spreekt van een hoogwaar dige, zware tuinbouwindustrie: Znid- HoIIand Eurotuin, aldus ir. v. Soest. Tevoren had drs. W. H. Kemmers van het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland, een in leiding gehouden over de groei en de betekenis van de tuinbouw in Zuid- Holland. Hij stelde daarbij o.m. vast, dat sedert 1950: 1. Het areaal tuin bouw onder glas in Zuid-Holland met 730 ha. is uitgebreid; 2. De omzet van de Zuidholiandse veilingen meer dan verdubbeld is. De omzet is na melijk van 140 tot 291 miljoen gld. gestegen; 3. De Zuidhollandse pro duktie van tomaten is verdubbeld en de stijging in de Zuidhollandse pro duktie van sla en komkommers hier weinig bij achter is gebleven. Bij de bloemen was de ontwikkeling over eenkomstig; 4. De totale Nederland se uitvoer van de produkten. die vee] in Zuid-Holland geteeld worden heel sterk is toegenomen. Duitsland bleef de belangrijkste afnemer. Drs. Kemmers besloot zijn causerie met te zeggen dat, wanneer men de Zuidhollandse tuinbouwers in de toe komst die betrekkelijk kleine ruimte geeft, die zij nodig hebben, zij zullen bewijzen ook in de toekomst een waar devolle bijdrage te kunnen leveren voor de nationale welvaart. Ook opperde het blad de suggestie, dat Egypte vrijwilligerseenheden zou tunr.en organiseren, om Indonesië te helpen. Inmiddels zijn de beide presidenten vanmorgen naar Luxor vertrokken, voor een bezoek aan de beroemde „Vallei der Koningen". Volgens A.F.P. zouden de staatshoof den vanmiddag hun besprekingen over de situatie in het Midden-Oosten voort zetten. Donderdag zal een officieel commu niqué over deze besprekingen worden gepubliceerd. Morgenochtend vertrekt president Soe karno naar Alexandrië, om in de loop van de middag weer naar Cairo terug te keren. Volgens Reuter heeft minister Suban- drio tegenover het Egyptische blad „Ahran" verklaard, dat Indonesië niet de bemiddeling van West-Duitsland tracht te verkrijgen in het geschil met Nederland. „Als wij over bemiddeling mochten denken, zouden wij om de goede diensten van Egypte kunnen ver zoeken." De primaat van Polen, kardinaal Wys zynski, heeft in een brief aan mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lour des. die gisteren is gepubliceerd, ge zegd, dat hy en alle Poolse bisschop pen gaarne dit jaar de eeuwfeesten te Lourdes zouden willen bijwonen maar dat zij gedwongen zijn thuis te blijven met het oog op de „zeer moeilijke om standigheden" waarvoor zij zich ge plaatst zien. Dit wordt door Reuter ge meld. De kardinaal zegt te hopen, dat er een betere tijd zal aanbreken, „maar nu schijnt slechts een zwak licht door zeer donkere wolken van voortdurende dreiging en alarm". Van officiële zijde wordt ons medege deeld dat de regering van het Konink rijk der Nederlanden en de regering van de staat Israël in gemeenschappe lijk overleg hebben besloten, hun weder zijdse politieke vertegenwoordigingen, onderscheidenlijk te Jeruzalem en te 's-Gravenhage, te verheffen tot de rang van ambassade Jt\M>w«» Een machine van de KLM zou van daag op Schiphol arriveren met 60.000 flesjes poliovaccin aan boord in een speciale koelbox onder een tempe- rntunr tussen 2 en 19 graden Celsius waarmee niet minder dan 180.000 kin deren ingeënt zullen worden. Met deze en nog drie volgende zen dingen zal de regering het onlangs als proef begonnen vaccinatieschema voort zetten. In de periode van 15 februari tot 15 juli a.s. krijgen de kinderen, die in 1955 zijn geboren en die reeds twee injectie met het vaccin ontvingen, de derde en laatste prik. Bovendien zullen de in 1952 tot en met 1954 en in 1956 en 1957 geborenen dan hun eerste en ede inenting krij gen. Een haif jaar later zal volgens de voorschriften— aan deze kinderen de laatste injectie worden toegediend. Met de afwerking van dit programma zuil grote aantallen Nederlandse kin deren, zo hoopt de regering, in de ko mende zomermaanden, in het algemeen de periode waarin deze ziekte het meest orkomt, voldoende beschermd zijn tegen de besmetting der kinderver lamming. Met dit omvangrijke schema zijn in totaal meer dan 2 miljoen in jecties, dat is ruim 2000 liter Salk-vac- cin, gemoeid, hetgeen een waarde ver tegenwoordigt van vele miljoenen gul dens. Vanwege de zeer moeilijke fabricage van het Salk-vaccin en de daarbij be nodigde, niet eenvoudige apparatuur, zal de vervaardiging in ons land dit jaar nog niet mogelijk zijn. Men hoopt in de loop van 1959 met de fabricage te kunnen aanvangen in het Ryks-insti- tuut voor de volksgezondheid te Biltho- ven. Het vaccin dat met temperaturen, beneden de twee en boven de tien gra den Celsius zijn werkzaamheid verliest, moest gedurende het gehele transport van de fabriek in Indianapolis tot de koelruimten in het rijks-instituut te Bilthoven van minuut tot minuut gecon troleerd worden. De K.L.M. heeft voor het transport van de Amerikaanse Civil Aeronautics, Board" geen landingsrecht voor India- nay gekregen. Het is verboden, zo werd de weigering gemotiveerd, dat buitenlandse vliegtuigen chartervluchten uitvoeren op de Amerikaanse binnen- la dse lijnen Geen der Amerikaanse maatschappijen kon echter garanderen, dat het vaccin onder de vereiste tem peraturen zou worden vervoerd naar New York. Dit vervoer diende daarom over de weg te geschieden. Speciale koelauto's brachten het vaccin nu naar New York een afstand van Amsterdam naar Rome), waar de vliegende koel kast" van de K.L.M. het vaccin na con trole aan boord heeft genomen en voor verder vervoer naar ons land zorg draagt. Hedenmiddag zou deze eerste zending de grootste hoeveelheid die tot dus ver in ons land kwam op Schiphol worden gecontroleerd door deskundigen van de Geneeskundige hoofdinspectie voor de volksgezondheid uit Den Haag en door het Rijks-instituut voor de volksgezondheid te Bilthoven. Onmid dellijk na controle gaat het vaccin per koelwagen naar de ruimten in Biltho ven. Daar wordt onverwijld begonnen met de gereedmaking (en wettelijke ver zegeling der flesjes) voor de verzen ding naar de onderscheidene vaccina tiecentra in ons 'and. Ook dit vervoer zal in speciale koelauto's geschieden. De volgende zendingen Salkvaccin ko- i in februari en maart. Van 6 tot en met 10 sept. a.s. zal te s-Hertogenbosch het vijfde Internatio naal Vocalisten Concours worden ge houden. Deelname an het concours staat open voor zangers en zangeressen, ge boren na 31 decembe. 1924. De inschrijvingen staan open tot 1 augustus 1958. Inlichtingen zijn te beko men bij het secretariaat van het con cours, stadhuis, 's-Fertogenbosch. 81. Onrustig kijken de rovers elkaar aan. Hier en daar stijgt een vijandig gemompel op. „Wat wilt ge met ons?" gromt de aanvoerder argwanend. „Jullie zijn vogelvrijen, nietwaar?" geeft Eric kalm ten antwoord. „Welnu, als jullie enig vergrijp is, dat je je om de tuin hebt laten leiden door Harald, heb je van mij niets te vrezen. Degenen van jullie, die vroeger een normaal bestaan hadden, kunnen naar dat bestaan terugkeren. Vroegere lijfeigenen van de edelen, die zich tegen mij gekeerd hebben, krijgen grond en vrijheid." De rovers luisteren beduusd. Dit is wel het laatste wat ze verwacht hadden. „Ik vertrouw het niet helemaal," mompelt de hoofdman. „Gaat dat allemaal maar voor niks? Zomaar?" „Onder één voorwaarde," glimlacht Eric, die weet, dat hij het pleit gewonnen heeft. „Als ik in de toekomst nog meer krijgsvolk nodig heb, moeten jullie klaarstaan." „Roep me, en ik kom!" grijnst de oude aanvoerder, „al is het midden in de nacht!" „Wel", zegt Eric even later tot de aanvoerder van zijn ruiters, als de bende zich juichend en kennelijk opgelucht in beweging zet, „heb ik de vijand vernietigU, of niet?" En de hele lange weg terug naar Olav's burcht pijnigt de arme krijgsman zich de hersens af over deze dubbelzinnige uitspraak. Op de weide rond de burcht is het een drukte van belang. Svein komt de Noorman tegemoet en verklaart teleurgesteld, dat hij geen plezier van het gevecht gehad heeft, omdat Erwin's versterkingen in minder dan geen tijd de strijd beslisten- „Mooi", knikt de Noorman, „breng de troep, die ik bij me heb, bij de rest van de gevangen rovers en laat ze daar een tijdje met rust." „Rust, rust," gromt Svein. Bah, alles is rust zogezegd. „Nou gaan we zeker lekker ergens bij de haard zitten wachten tot we van ouderdom en verveling omvallen, hè?" „Ik denk het niet," glimlacht Eric grimmig. „Roep Thorwald voor een bespre king. Als mijn gedachte juist is, komt er binnenkort meer strijd dan je aan kunt." De nog immer voortgaande stijging in het wereldluchtvervoer was over het jaar 1957 ook op Schiphol weer merk baar, zo wordt in het jaarverslag van de luchthaven opgemerkt. Het passagiervervoer zal met een schatting voor de laatste maand van het jaar van 843.827 in 1957 stijgen tot 925.000 in 1957. Een toename dus t.o.v. 1956 van 81.173 of ruim 9,6 pet. Topmaand in het passagiersvervoer was juli met 102.839 passagiers, op de voet gevolgd door augustus met 102.350. terwijl in de maand september 100.979 passagiersbewegingen werden geregis treerd. Dit is voor het eerst in Schip- hols geschiedenis, dat het maandtotaal de 100.000 overschreed. Van het totale aantal passagiers, dat van, naar of via Schiphol reisde, maak te 79 pet gebruik van Europese en 21 pet van intercontinentale lijnen (in 1956 bedroegen deze percentages 81 en 19). De drukst bevlogen Europese routes in de zomerdiensten waren Londen (103 maal per week v.v.), Hamburg (35 maal per week v.v.), Brussel (32 maal per week v.v.), Rome (28 maal per week v.v.)Kopenhagen en Frankfort (23 maal per week v.v.), en Lissabon (10 maal per week v.v.). In het geregelde intercontinentale ver. keer werd in de zomerdienst de lijn op New York 36 maal per week v.v. be vlogen, terwijl in het totale, geregelde noord- en zuidatlantische verkeer we kelijks 52 vluchten van Schiphol wer- dn ondernomen en 52 maal per week een vliegtuig van een atlantische lijn op Schiphol arriveerde. Het luchtvracht- vervoer steeg met 7.4 pet tot 9.5 mil joen kg. Het postvervoer bleef vrij wel constant met 3.5 miljoen kg. en het bagagevervoer steeg met 10 pet tot 17.5 miljoen kg. In het economisch verkeer, dat ver deeld is geregeld, ongeregeld en overig economisch verkeer bleef het geregelde verkeer het leeuwendeel opleveren. Ten opzichte van 1956 steeg het geregelde verkeer met 1214 vluchten tot 36.300 in 1957. Deze stijging in de voor een lucht haven belangrijkste categorie van het verkeer is te danken aan de opening van nieuwe luchtlijnen (zoals onder meer de KLM-Amsterdam-Houston-lijn) of frequentieverhoging van bestaande door reeds in geregelde dienst op Schip hol vliegende luchtvaartmaatschappijen en tevens aan de toevoeging van een geregelde luchtlijn voor Johannesburg door de Suid Afrikaanse Lugdiens. In het economisch verkeer, dat verdeeld is in geregeld, ongeregeld en overig economisch verkeer, bleef het geregelde gistreerd tegen 2542 in 1956. Terwijl reeds in 1956 een teruggang t o.v. 1955 viel te bespeuren in het ove rige economische verkeer (rond. en fo- tovluchten, die op Schiphol door de KLM worden uitgevoerd), geeft ook 1957 een kleine achteruitgang te zien in dit ver keer t.o.v. 1956. De oorzaak hiervan is, dat in de zomermaanden, dat is dus het topseizoen voor het luchtverkeer, speciaal wat betreft de rondvluchten, voor dit doel zeer bezwaarlijk of in het geheel geen vliegtuigen of vliegtuigbe manningen aan het geregelde verkeer kunnen worden onttrokken. In 1957 wer den 320 bewegingen genoteerd tegen 386 in 1956. Het aantal op Schiphol gestationeerde luchtvaartuigen is gestegen tot 15. Schiphol was met 100 steden in 70 lan den geregeld verbonden. mmmmI Vanaf het vliegveld van Amman heeft koning Hoessein van Jordanië een vlucht van 20 minuten boven de Jordaanse hoofdstad gemaakt in de Fokker F-27 „Friendship", welke op het ogenblik voor demonstratievluchten met drie test- piloten van Fokker in het Midden-Oosten is. Op de linker foto %iet men de koning, die een enthousiast vlieger is, in- stappen. De rechterfoto toont hem aan de stuurknuppel. De intercontinentale afdeling van het stationsgebouw werd drie maal zo groot, er kwam een nieuw restaurant met „uitwuif" galerij en dakterras; een ketelhuis werd vergroot en de stallings ruimte voor auto's verdubbeld. De werkplaatsruimte vliegtuigonder- houd werd met 50 pet uitgebreid. Teneinde te voldoen aan de toene mende ruimtebehoefte en de centrali satie van onderscheidene tot de Lucht verkeersbeveiliging van de Rijkslucht vaartdienst behorende afdelingen, die thans verspreid op en buiten de lucht haven zijn ndergebracht, is ook het ver keerstorencomplex uitgebreid, hetgeen in het najaar gereed kwam. Het nieuwe modelrmelkveebedrijf „Hoeve Schiphol" werd officieel over gedragen, waardoor Nederland een uniek bedrijf in de agrarische sector rijker werd. Voorts werden het Fokkercomplex uitgebreid, de tankinstallatie voor ben zine (thans drie miljoen liter!) en het gebouw van de tankdienst, terwijl de nieuwe motorenwerkplaats in het mid den van dit jaar zal gereed komen. Er zijn nog vele uitbreidingen in uitvoe ring, onder andere het startbanenstel sel. Plannen zijn in studie V>m het vracht station uit te breiden, terwijl de vroe gere tentoonstellingsruimte voor „Het Atoom" o.a. luchtvaartmuseum en stalling voor kleine vliegtuigen wordt. Het studiebureau Stadsbouwmeester .S.B.) van Publieke Werken te Am sterdam, dat in de loop van het jaar is geformeerd, heeft in november 1957 op Schiphol zijn intrek genomen. Dit bureau houdt zich in algehe le samenwerking met de Studiegroep Luchthavendirectie bezig met de nade re uitwerking van het uitbreidingsplan van Schiphol. De luchthaven met haar zeer grote verscheidenheid van thans totaal 116 vestigingen, di$ tezamen aan circa 14.000 personen werkgelegenheid ver schaft, biedt aan enkele tienduizenden (huisgenoten en verzorgers van deze werkers hierby berekend) een bestaans mogelijkheid. Nog steeds groeit de belangstelling voor Schiphol en het luchtverkeer. Werd in 1956 op 24 september de 1 mil joenste betalende bezoeker van dat jaar feestelijk begroet, in 1957 was dit reeds op 6 augustus het geval. Het totale aantal betalende bezoekers (afhalers en wegbrengers van passagiers inbegrepen) was in 1957: (1.760.527 en in 1956: 1.158.010. Dit was voornamelijk te danken aan de bijzonder grote belang stelling voor de tentoonstelling „Het Atoom". Bij wjjze van proef zulks in het kader van de maatregelen tot verbe tering van de visuele hulpmiddelen bij landingen onder slechtzicht-omstandig- heden werd een ry van 12 schitter- lichten in gebruik genomen, geplaatst op en voor het begin van de slechtzicht- naderingsverlichting van baan 19. Zy worden op verzoek van gezagvoer ders van op baan 19 landende vliegtui gen ontstoken en flitsen dan in zeer snelle opeenvolging aan in de richting van de landing, dus naar de baan toe. Door middel van een enquête geduren de de wintermaanden van 1957 en 1958 onder de gezagvoerders, die bij het lan den van deze verlichting gebruik heb ben gemaakt en daartoe worden ver zocht de nodige op formulieren gestel de vragen te beantwoorden, hoopt de Luchthavendirectie tot een analyse te komen, die positieve aanwijzingen zal geven over de nuttigheid van deze nieu we toevoeging aan de bestaande nade ringsverlichting met Philips-lampen en in hoeverre by handhaving van deze toevoeging het gehele systeem nog wij zigingen en aanpassingen zal moeten ondergaan. De voorlopige indruk is dat deze Syl- vania-schitterlichten weer een verbete ring betekenen in het arsenaal der hulp middelen, dat de vliegtuigbestuurders moet helpen bij slechte weersomstan digheden de landing op de veiligste wij ze uit te voeren. Het exploitatieverlies over 1957 be draagt 2.280.000 op een totaal van 9,5 miljoen gulden aan inkomsten en uitgaven. In Oostenrijk mafekt men zich vol gens A.F.P. ongerust over het lot van twee reddingsploegen, die tesamen uit 41 man bestaan. De ploegen zijn zon dag uitgetrokken om te zoeken naar een hoogleraar uit Lienz, die het slachtof fer is geworden van een sneeuwlawine in de Dolomieten. Morgen zal een reddingsploeg uittrek ken om de 41 man op te sporen. In het gebied van Bolzano zijn driehon derd arbeiders van een lood- en zink mijn geïsoleerd doordat de wegen door sneeuw geblokkeerd zijn. (Van onze parlementaire redactie) Zonder discussie en zonder hoofdelij ke stemming heeft de Eerste Kamer gisteren een aantal wetsontwerpen goedgekeurd. De regering werd o.m. gemachtigd tot het geven van een extra voorschotaan de stichting machinale landbouw te Suriname. Ook stemde de senaat in met een wijziging van de be groting van verkeer en waterstaat, waardoor de aanleg van een nieuwe grote startbaan voor straalvliegtuigen op Schiphol mogelijk wordt. Het partijbestuur van de K.V.P. heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft het partijbestuur en de Eerste en Tweede Kamerfracties van advies te dienen in aangelegenheden betreffen de het ove heidsbeleid ten aanzien van de sport Tot voorzitter is beyoemd de heer G. Kruiver. In de commissie heb ben voorts zitting mej. Bertels, en de heren L. van de Akker, mr. F. Crijns, secretaris., H. Derns, mr. H. van Doorn, mr. P. Blaisse, P. H. Geers, A. van Gooi, rector V'. Grimbergen, L. Pagano, J. Peeters, J. Reijnen, Seebregts, C. Kleisterlee en mr. Schepers. 7 T- 5T- T- TT m to i/r A to *o u ai 2T ki Xi if Horizontaal: 1. spoedig; 4. boom; 7. voorzetsel; 10. eng. telwoord; 11. de on bekende (afk.); 12 etzelfde (afk.); 13. aanw. vnw.; 16. schoorsteen vuil; 19. vis; 20. moesplant; 21. truc; 23. reeds; 24. herkauwer; 26. ijle stof; 28. op de wijze van; 29. loot; 30. grote bijl. Verticaal: 1. in dat geval; 2. uiterste grens; 3. meisjesnaam; 4. en omgekeerd (afk.); 5. coupe; 6. hoofddeksel; 8. het gaan en. komen; 9. aaien; 14. ampère (afk.); 15. zoogdier; 17. uitroep; 18. meis jesnaam; 20. geestdrift; 22. vertaler; 23. leeftijd (fr.) 25. sluis; 27. heilige (afk.); 28. water in Brabant. Horizontaal: 1. prang - AUS; 2. ra- deergummi; 3. euvel - ereis; 4. kwelder - uni; 5. eremiet; 6. noteren - gte; 7. verst; 8. serveerster; 9. tree - kilo; 10. aan - legatie; 11. fl. - dynamo. Verticaal: 1. preken - staf; 2. rauw - overal; 3. adverteren; 4. Neel - erve; 5. Gelderse - ly; 6. ereteken; 7. ageren - Riga; 8. uur - Islam; 9. smeuig - toto; 10. minette; 11. visite - roem. Simon W. Gerson, hoofdredacteur van de New Yorkse editie van het communis tische blad „Daily Worker" en reeds vele jaren lid van het hoofdbestuur van de communistische partij in Amerika, bekijkt hier een exemplaar van de laatste uitgave van zijn blad, vlak nadat deze op zondag 12 januari van de pers was gekomen. Op de 34ste verjaardag van de eerste verschijning van de „Daily Worker" heeft het blad opgehouden te verschijnen, gedwongen door een geringe oplaag en gebrek aan gelden. De allerlaatste grote kop op de voorpagina schreeuwt echter: „We komen terug!" De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappeiyk Onderzoek heeft prof. dr. G. A. van Es, hoogleraar In de Nederlandse taal en letterkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen en directeur van het Nederlands Instituut aldaar, een subsidie verleend voor de samenstelling van een historische stilis tische syntaxis van het Middelneder lands. Door deze subsidie heeft Prof. van Es een wetenschappelijk assistente, namelijk mejuffrouw L. T. Leyenaar, doctoranda in de Nederlandse letteren, kunnen aanstellen om hem tezamen met twee andere hulpkrachten bij de samenstelling van bovengenoemd werk behulpzaam te zijn. Het ligt in de be doeling de syntaxis in drie afgeronde gedeelten uit te geven. In een onderhoud met het A.N.P. ver telde prof. Van Es, dat de Nederland se taalwetenschap op het terrein van de historische syntaxis nog steeds een achterstand vertoont bij die in andere Europese landen. Afgezien van een ge ring aantal recente detailstudies bezit ten wij alleen maar de thans sterk ver ouderde middeleeuwse syntaxis van wijlen de Amsterdamse hoogleraar F. A. Stoett en de onvoltooid gebleven ze ventiende eeuwse syntaxis van G. S. Overdiep, de leermëester en voorgan ger van prof. Van Es te Groningen. Daar de hoogleraar het ontbreken van een historisch overzicht van de syntac tische vormen en functies in de diver se taaisoorten zowel voor de algemene vergelijkende taalwetenschap als voor de stilistische analise van Nederlandse teksten uit alle taalperioden steeds als een pijnlijk gemis heeft gevoeld, vatte hij het plan op om in deze leemte te voorzien. Daarom wilde hij naast de sa menstelling van een historische syn taxis van 't Middelnederlands en de uit bouw van Overdieps onvoltooid geble ven werk een dergelijk boek over de achttiende en negentiende eeuw schrij ven, dat zou aansluiten op de stilistisch grammatica van het moderne Neder lands van zijn overleden leermeester. Om dit doel te bereiken heeft prof. Van Es in de loop der jaren een enorm» hoeveelheid materiaal bijeengebracht, dat niet alleen betrekking heeft op de achttiende en de negentiende eeuw, maar in de eerste plaats op het Middel nederlands.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2