tegen Textielwinkeliers zetten de koffie -actie de kruideniers nog steeds voort Actie voornam de uitwassen van cadeau stelsel lelijk tegen gericht Katholiek Thuisfront houdt wintermanoeuvres Gemeente Driebergen-Rijsenburg restaureert „Sparrendaal" Voormalig paleis van de aartsbisschop van Utrecht wordt gemeentehuis H Positie van de schatkist weer aanzienlijk verbeterd Wm. Stabiliteit van de „Pamir" is te gering geweest (t V RONDE-TAFEL- CONFERENTIE De heilige non van Oirschot Nieuwe fase in bewogen geschiedenis Forse inkrimping van de char tale geldcirculatie Winter in Denemarken „Geheimen behoren bij de secretaris generaal V.N." Onbekende meester werken in Eindhoven? Voor houw van acht militaire tehuizen Studentenraad over kamernood Weekstaat Nederlandsche Bank Ruime deviezenaanwas OORZAAK VAN DE RAMP SCHEEPVAARTBERICHTÏN WOENSDAG 15 JANUARI 1958 PAGINA 4 Einde van de strijd nog niet in zicht Lage koffieprijs 300-jarige herdenking De zaak Bang-Jensen Minister Luns antwoordt op vragen MARKTBERICHTEN Vandaag zonden op initiatief van de commissie van overleg van de midden- standsvakcentraV-i besprekingen wor den gevoerd met de kruideniersbonden en de organisaties van textiel-detaillis- ten over het bekende conflict tussen beide branches. Zoals bekend, hebben de textiel-detaillisten vergeefs gepro beerd, een einde te maken aan het ge ven van textielartikelen als cadeau bij de aankoop van kruideniersartikelen en zijn hun bonden e' medio '57 toe overge gaan, een eigen koffiemerk via de tex- tieldetailhanvel te verkopen. De ronde tafel-conferentie, die vandaag gehouden zou worden om beide partijen tot el kaar te brengen, is echter voor onbe- raaide tjjd uitgesteld. De textieldetail- isten, van wie het initiatief tot deze bespreking is uitgegaan, zetten intussen rustig hun koffieverkoop voort. Hoewel de bonden hierover geen cij fers bekend willen maken, moet aan genomen worden, dat zij sedert 20 juli 1.1. voor enige miljoenen aan koffie heb ben omgezet. Sedert 1 december 1.1. verkopen de textieldetaillisten ook thee. Het kopend publiek trekt zich van de heftige strijd blijkbaar niet veel aan, maar profiteert er van. Even gemak kelijk als de huisvrouwen lakens, slo pen, badhanddoeken e.d. van haar kruidenier accepteren, kopen zij koffie en thee in de textielwinkel. Zij laten de winkeliers hun onderlinge strijd om der huisvrouwen gunst uitvech ten en profiteren intussen van de voor delen, die het gevecht oplevert. In het begin hebben de kruideniers h dreigement van de textielhandel nogal kalm opgevat; het zou zo'n vaart niet lopen. Maar nu de actie reeds enige maanden voortduurt, moe ten zjj er toch de nadelen van onder vinden in het teruglopen van hun kof fie- en thee-omzet. Dat de kruideniers vakpers thans schrijft over „Soekarno- jongens", is niet bepaald een symp toom van goede verstandhouding, ter wijl de tegenactie van de kruideniers, die thans „textielkoffie" verkopen niet hetzelfde als de „Texaroma" van de textieldetaillisten er op wijst, dat zij concurrentie ondervinden van de koffie-actie gevoerd door de secreta riaten van de drie bonden van textiel- detailhandelaren en van de V.T.I. (vereniging van textielinkoopcombina- ties). De textieldetaillisten moesten de koffie bestellen en tegelijk per giro betalen. Na zes wei-en was er reeds voor een miljoen gulden aan koffie om gezet en werd het werk te omvangrijk voor de secretariaten, reden waarom de bonden een afzonderlijk verkoopap paraat stichtten, compleet met direc teur, een staf personeel en in de grote steden een bezorgsysteem met grote auto's. Wie 's morgens bestelt, kan nog dezelfde dag een nieuwe koffievoorraad in de winkel hebben. Naar schatting zjjn er, over het hele land verspreid, 3.500 textieldetaillisten, die koffie ver kopen. het begrijpelijk, dat de textielbonden hun koffieprijs zo scherp mogelijk calculeren om het effect van hun te genactie zo groot mogelijk te maken. De bonden maken er dan ook geen winst op, al worden de kosten van het verkoopapparaat uiteraard in de koffieprijs berekend. Verondersteld moet worden al laten de bonden er zich niet over uit dat zij de kof fie uit het buitenland betrekken; een Nederlandse koffiebranderij zou trou wens het risico niet willen lopen, we gens leveranties aan de textielbon den geboycot te worden door de kruideniers. De textieldetaillisten kunnen onge hinderd voortgaan met de verkoop van koffie en thee, omdat het vestigingsbe- sluit kruideniersdetailhandel op hen niet van toepassing is, zolang zij niet meer dan 3 artikelgroepen koffie en thee zijn één groep verkopen. Tal rijke detaillisten doen graag met de actie mee, niet alleen om hun bonden te steunen in de strijd, maar ook om dat de koffieverkoop klanten aantrekt, dij misschien en passant ook enig tex tiel kopen. Hoelang de strijd nog zal voortdu ren, is niet te voorzien. De ronde-tafel- conferentie is uitgesteld op verzoek van de kruideniersbonden, die geen be hoefte aan overleg bleken te hebben al vorens voor dit overleg een concreet plan zou zijn opgesteld. Het hoofdbe drijfschap detailhandel heeft reeds eer der een verzoeningspoging ondernomen die op niets is uitgelopen. Een herha ling hiervan wil men nu voorkomen. De raad van overleg van de midden- standsvakcentralen, die deze strijd bin nen de eigen gelederen uiteraard be treurt, probeert thans enige uitgangs punten te formuleren, op basis waarvan beide partijen rond de tafel zouden wil len gaan zitten, zoals b.v. een verkla ring van weerszijden, dat de ontwik keling, die het cadeaustelsel genomen heeft, betreurd wordt. In de kringen van de textielorganisa- ties is wel de bereidheid aanwezig om tot een akkoord te komen, maar niet tot iedere prijs. De actie loopt goed, beter nog dan men verwacht had, zodat er geen praktische aanleiding bestaat om naar een oplossing te streven, al zonden de textielbonden uit ideële over wegingen wel een einde aan het con flict willen maken. Het gaat de tex tielhandel tenslotte niet om de actie als zodanig, maar om de uitwassen, die het cadeaustelsel in de kruideniers- branche kenmerken. Omdat de actie tegen de uitwassen gericht is, is er re- De textielhandel werkt met lage prijzen. De koffie, die zij voor 1,60 per half pond verkopen, heet van de zelfde kwaliteit te zijn als de bekende merken, die 2,08 kosten. Aange zien de textieldetailhandel de koffie zonder enige winst verkoopt, zou uit het prijsverschil opgemaakt kunnen worden, dat de kruidenier 0,48 per half pond koffie verdient. In de prak tijk is dit echter niet het geval; de winstmarge voor koffie is aanzienlijk kleiner. Men moet ook niet uit het oog verliezen, dat de textielbonden de koffie niet via een tussenhandel aan de detaillist leveren. Bovendien is Men schrjjft ons: Op 5 februari a.s. zal het 300 jaar geleden zijn, dat te Oirschot Moeder Ma ria Margaretha der Engelen, misschien beter bekend als de ,.H. non van Oir schot", in geur van heiligheid stierf. Het is wel merkwaardig, dat deze zo ver borgen levende non, die haar leven door bracht in de stilte en afzondering van de Carmel, nu na 300 jaren nóg steeds voortleeft in de herinnering en verering van ons gelovig volk. Uit tal van ge bedsverhoringen blijkt wel, dat ook Moeder Maria Margaretha van haar kant zich niet onbetuigd laat en dat het welzijn van de Nederlandse bevolking haar nog steeds na aan het hart ligt. Voor degenen, die nog niet met dit bewonderenswaardige leven vertrouwd zijn, bevelen wij gaarne het boek aan: „Een lichtende lamp in donkere tijden", dat in 1951 werd uigegeven en verkrijg baar is bij de Zusters Carmelitessen te Oirschot, Nieuwstraat 28. Vooral in onze onzekere dagen, nu wij met zoveel zorgen de toekomst tege moet zien, blijft Moeder Margaretha de lichtende lamp, die ons heenwijst naar de veilige geborgenheid in Gods Voor zienigheid. Haar voorbeeld en haar machtig vertrouwen in Gods Vaderzor gen hebben reeds zo menige ziel ge sterkt in de moeilijke strijd van het le ven. Wij zjjn er dan ook van overtuigd, dat Moeder Margaretha ook aan onze tijd nog veel te leren heeft en het boek van haar leven steun en troost kan bie den aan allen, die evenals zij het pad der wederwaardigheden begaan. De Carmel van Oirschot wil dit der de eeuwfeest niet geheel onopgemerkt voorbij laten gaan en meent, de nage dachtenis van haar Moeder Stichteres het beste te kunnen eren, door op die dag in de Kapel van de Carmel (die, zoals men weet, gebouwd werd in de sterfkamer zelf, waar de Moeder haar ziel aan God teruggaf) een H. Mis te laten opdragen voor alle levende en overleden weldoe ners van deze haar zo dierbare stich ting. Wij vertrouwen, dat de vrienden van de Carmel zich in de geest daarmee zul len verenigen en dat zij op die dag niet verzuimen zullen, zich even te bezinnen op het voorbeeld van haar, die wij nog steeds met Hollandse fierheid noemen: de heilige.non van Oirschot. den om te veronderstellen, dat de tex tielbonden by eventuele onderhande lingen niet als eis zullen stellen, dat er geen draadje textiel meer cadeau gegeven mag worden. Dit betekent nog niet, dat de oplos sing eenvoudig zal zijn. De kruideniers verkeren in een moeilijke positie, om dat zij op een of andere manier moeten concurreren tegen het grootwinkelbe drijf, dat allerlei kortingen, spaarpre- mies e.d. kent. Een oplossing schijnt alleen moge lijk te zijn door de mazen in het net van de wet op het cadeaustelsel aan zienlijk te verkleinen. (Van onze Haagse redactie) De heer Bang-Jensen, adjunct secre taris van de speciale commissie van de V.N. inzake het Hongaarse vraagstuk is, naar het oordeel van minister Luns niet gerechtigd gegevens, die .hij in zijn functie heeft gekregen geheim te hou den. De Nederlandse bewindsman zegt dit naar aanleiding van het dreigend ontslag voor deze functionaris, omdat hij weigert aan secretaris-generaal Hammarskjöld de namen mee te delen van Hongaarse vluchtelingen, die ten behoeve van de commissie verklarin- fen hebben afgelegd. De heer Bang- ensen had zich tegenover deze vluch telingen verplicht hun namen geheim te houden. Op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (P.v.d.A.) zegt minister Luns nu, dat documenten van organen der V.N. het eigendom zjjn van deze organi satie. De secretaris-generaal is per soonlijk verantwoordelijk voor de be veiliging van geheime stukken zoals die in kwestie, aldus minister Luns. De be windsman verklaart uitdrukkelijk er niet aan te twijfelen, dat de heer Bang- Jensen ernstig meent dat de door hem gevolgde gedragslijn de juiste is maar hij is van oordeel dat de bewuste func tionaris er ten onrechte van uit gaat dat de verantwoordelijkheid niet bij de secretaris-generaal maar bij hem per soonlijk ligt. De zaak is inmiddels in handen gege ven van een speciale commissie die in een interim-rapport reeds te kennen heeft gegeven dat de secretaris-gene raal persoonlijk toezicht houdt op ge heime documenten, welke voor ande ren niet beschikbaar zijn. Minister Luns ziet daarom geen reden tot het doen van stappen bij de secretaris-gene raal. De sloper G. van Putten aan de Hee- zerweg te Eindhoven is in het bezit ge komen van enige schilderwerken, die hij aan oude meesters toeschrijft, of schoon daaromtrent niets officieel vast staat. Zo kocht hij een groot doek „Madonna met kind", waarvan hij meent, dat het een werk van Vap Dijck is. Het is afkomstig uit een kloos ter in Beieren, waar het in 1947 door de Eindhovense antiekhandelaar H. de Wit werd gekocht. Een ander groot doek: „Heilige Familie" zou volgens de heer van Putten geschilderd zijn door Rubens. Daar de eigenaar evenwel geen certificaten kan overleggen, lijkt de kans gering dat hij de beide schilder stukken als echt erkend zou krijgen. Een winters plaatje uit Denemarken, dat voor zichzelf spreekt. Na een jaar van betrekkelijke rust naar buiten treedt Katholiek Thuisfront 15 jamuari in de openbaarheid met zen landelijke loterij. Deze zal onder de naam van wintermanoeuvres het groot ste deel byeen moeten brengen van de 400.000 bestemd voor de bouw van acht katholieke militaire tehuizen, waarvoor de urgentielijst klaar ligt. De regering heeft toegezegd hiervoor vier ton beschikbaar te stellen onder voorwaarde, dat Nationaal Katholiek Thuisfront garant is voor een gelijk be drag. Deze garantie heeft katholiek thuisfront gegeven evenals het protes tants interkerkelijk thuisfront, waarmee de regering een soortgelijke overeen komst heeft gesloten. Het protestantse thuisfront heeft vorig jaar het kapitaal echter reeds bijeengebracht middels een radio-actie en een renteloze lening. Daar het ministerie van justitie geen toestemming voor bliksemacties meer verleent, is katholiek thuisfront van zijn gebruikelijke eendagsloterij afge stapt en duren de wintermanoeuvres van 15 januari tot 15 maart. Via de 1500 afdelingen zullen de 1.500.000 loten a 0,25 aan de man worden gebracht. Het is de bedoeling dat zondag 2 fe bruari de grote verkoopdag zal zijn. et voormalige paleis van de aarts bisschop van Utrecht, huize „Sparrendaal" t Driebergen, gaat sinds enige weken schuil achter de steigers, die opgericht zijn voor de restauratie van het gebouw. Na veel vijven en zessen heeft het gemeente bestuur van Driebergen-Rijsenburg be sloten, „Sparrendaal" grondig op te knappen en daarna in te richten als ge meentehuis, met welke bestemming het roemruchte gebouw een nieuwe fa se aan zijn reeds indrukwekkende* his torie zal toevoegen. De restauratie wordt voorlopig be perkt tot de kap, die in zeer slechte staat verkeerde; het hele gebouw dreig de trouwens te vervallen. Mede dank zij rijk, provincie en Monumentenzorg beschikt de gemeente thans over 100.000 gulden, voldoende om althans een begin te maken. Met de gehele res tauratie, inwendige verbouwing en in richting tot gemeentehuis zal meer dan 1.000.000 gulden gemoeid zijn. Wanneer in de loop van dit jaar het eerste be drag verwerkt zal zijn, hoopt de ge meente over nieuwe fondsen te kunnen beschikken voor de verdere verkzaam- heden, eerst buiten, daarna binnen. Hoe het interieur gaat worden, is nog niet precies bekend. Er zijn wel schet sen en voorlopig plannen, maar het laatste woord is hier over nog niet ge sproken. Hoe het buiten gaat worden, weet men wel. Door een gelukkig toeval beschik ken de restaurants thans over vol doende aanwijzingen om „Sparrendaal" in oude uiterlijke luister te herstellen, nadat- enige maanden geleden in de kelders van het aartsbisschoppelijk pa leis aan de Maliebaan te Utrecht een groot, oud schilderij gevonden werd, waarop „Sparrendaal" in volle glorie staat afgebeeld. Details van het ge bouw, vooral van de kap, bleken oor- jn provjncje Toen echter Napoleon Nederlands gezant in Spanje, er zijn Ne- spronkelijk anders geweest te zijn dan ^en vaj gebracht werd, kwam aan het derlandse residentie van maakte. Met plannen maken een einde, evenals aan zijn echtgenote, prinses De Bourbon de luisterijke feesten, die op „Spar rendaal" gegeven werden ter ere van Lodewijk Napoleon en zijn vrienden. In de tweede helft van de 19e eeuw kreeg het gebouw een nieuwe bestem- Variatie hierin is mogelijk; dit hangt af van de plaatselijke omstandigheden. De trekking zal in elk geval geschieden op 12 maart door notaris A.J.W. Krop man uit Delft. De bekendmaking der prijswinnende nummers geschiedt 15 maart via de pers. Als interessante bijzonderheid bij de uitkering der prijzen kan worden mee gedeeld, dat de prijzen als auto's, scoo ters, bromfietsen, televisie- en radio toestellen enz. zullen wórden geleverd via de handelaar in de plaats van in woning van de winnaar, zodat de laat ste verzekerd is van de normale ser vice, verbonden aan eigen aankoop. De loten zijn alle voorzien van een tekening (10 verschillende) van de te kenaar Ted Schaap. De Nederlandse Studentenraad is de mening toegedaan, dat er nog geen symptomen zijn, welke wijzen op het af nemen van de kamernood in de studen tensteden. Dat er te Delft nog kamers beschikbaar zyn, die voor wat grootte, voorzieningen en ligging betreft niet voldoen aan minimumeisen. Verder hebben vele studenten, om dat zij in het begin van het studie jaar geen geschikte kamer konden vin den. er de voorkeur aan moeten geven om thuis te blijven wonen of buiten de stad, waar zij studeren, een onder dak te zoeken. Met het toenemen van het aantal studenten begint in alle universiteits steden een achteruitgang merkbaar te worden van de kwaliteit van de aan geboden kamers. Als gevolg hiervan stijgt het aantal spoorstudenten nog steeds. Slechts door het bouwen van studentenhuizen en studentenflats zal het gebrek aan ge schikte kamers slechts ten dele kun nen worden opgeheven. Voor het eerst sedert geruime tyd is de stand van de schatkist boven ƒ400 miljoen uitgekomen. In verband met het feit dat per 15 januari 105 min. promessen zijn geplaatst is het aan te nemen, dat de stijging der laat- ste weken nog zal doorgaan. De stijging in de afgelopen week ad 56,8 min is waarschijnlijk voor een groot deel toe te schrijven aan het binnenkomen van belastingen, zoals loonbelasting en om zetbelasting, waarvan de betaling in de eerste maand van het kwartaal al tijd zeer groot is. De terugkeer der bankbiljetten wel ke in de week van 30 december 1957 tot 6 januari 1958 108,9 min bedroeg, beliep in de afgelopen week 104,6 min, waardoor de stand der circulatie weer beneden de 4 miljard-grens daal de n.l. tot 3987,2 miljoen. Hierdoor is vrijwel het gehele, vóór Kerstmis opgenomen bedrag, teruggekeerd. De ze ruime terugkeer en de deviezenaan was met 23,4 min. hebben het moge lijk gemaakt dat de banken, ondanks de zware betaling aan de staat en het af lossen van 52,4 min. aan voorschotten, hun positie zagen verbeteren. Hun saldo bedraagt thans 193,6 min, zo dat zij weer boven het op 180 min ge taxeerde bedrag der kasreserve zijn ge komen. De stand van goud en deviezen is op enige miljoenen na gestegen tot 4 mil jard gulden. De goudpositie bleef onge wijzigd maar de convertibele valuta liep met 11 min achteruit. De positie van de geldmarkt is gemakkelijk ge- GRAANBEURS GRONINGEN, 14 jan. Binnenlandse granen. Prijzen per 100 kg: rode en witte tarwe f 25.00—27.70, rogge f 19.00—20.00, extra f 20.00—21.75, winter- gerst f 24.25—24.90, extra f 25.00—25.60, zomergerst f 25.00—26.00, extra f 27.00— 27.75, witte haver f 23.5025.25, extra f 25.5026.50, groene erwten f 25.0029.00, extra f 30.00—34.00, paardenbonen f 25.00— 30.00, karwijzaad f 40.0057.00, koolzaad f 40.0043.35, kanariezaad f 23.00—26.50, blauw maanzaad f 100.00147.00, lijnzaad slag f 40.00—47.00. VEEMARKT DOETINCHEM, 14 jan. Aan voer 1747 stuks. Prijzen: kalf- en melk koeien f 700—1050, dragende vaarzen f 6501000, guste koeien f 650775, guste vaarzen f 570670, pinken f 400525, graskalveren f 270375, vaarskalveren f 110160, nuchtere stierkalveren f 60 90. schapen f 7095, lammeren f 5070, geiten f 3050, werkpaarden f 725950, veulens f 260350, alles per stuk. Vette kalveren: le kw. f 2.302.45, 2e kw. f 2,10 2.25, 3e kw. f 1.70—1.90, ales per kg lev. gew. Slachtveeprijzen: le kw. f 2.803.00, 2e kw. f 2.60—2.75, 3e kw. f 2.35—2.45, worstkoeien f 2.35—2.45, stieren f 2.50— 2.95, alles per kg gesl. gew. VEEMARKT GRONINGEN, 14 jan. Kalf- en melkkoeien I f 10001100, II f 950—975, III f 750—785; kalfvaarzen I f 825925, II f 650—750; voorj. kalvende koeien f 900975, II f 800875; vare koeien I f 750—800, II f 675—900; stieren I f 2.78— 2.80, Ilf 2.652.70 per kg aan bouten: kal veren en pinken f 175565: slachtvee I f 2.903.00, II f 2.702.80. III f 2.302.50 per kg aan bouten; nuchtere kalveren f 3544; weideschapen f 7090; vette lam meren f 6478; vette schapen f 95110; loopvarkens f 6080; biggen f 2841; vet te varkens f 1.581.60 per kg lev. gew.; zeugen f 1.301.421.50 per kg lev. gew.; zouters f 1.541.60 per kg lev. gew. KOFFIETERMIJNMARKT AMSTERDAM, 14 jan. Stemming: flauw. Omzet: nihil. No teringen: mrt. 229y2231 (2 (230232), mei 228y4—2281/a (229—230y2), juli 217(4—218y2 (219—220(4), sept. 203(4—205 208—209), dec. 198(4199(4 (202—203). PEPERTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 14 jan. - Witte Serawak. Stemming: prijs houdend. Omzet: 2 ton. Noteringen: loco 234—240 (234—240), jan. 234—240 233—237), febr. 234—240 (233—239), mrt. 233—239, 237 ged. (234—238), april 237—238 233—238), mei 233—238 233—238), juni 232—237 232— 237), juli 231—236 231—236), aug. 223—235 (230—235), sept. 223—234 229—234), okt. 228—233 229—233), nov. 228—233 (228—233), dec. 228233 (228—233). Zwarte. Stemming: prijshoudend. Omzet: nihil. Alle noterin gen onveranderd. PEPERTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 14 jan. Witte. Stemming: prijsh. Omzet: nihil. Noteringen: loco 233240 (233240), jan. 233—240 (233—239), febr. 232—239 (233— 239), mrt. 236—239 (234—239), apr. 233—238 (232—238), mei 232—238 (232—238), juni 230— 237 (231—238), juli 230—236 (230—236), aug. 229—235 (229—234), sept. 229—235 (229—234), okt. 229—235 (229—234), nov. 229—235' (229 234), dec. 229—235 (229—234). Zwarte. Stemming: kalm. Omzet: nihil. Alle noteringen onveranderd. e - BONN, hedenmorgen staat ook niet ter discussie, aangezien de Raad van Scheepvaart zich niet met de schuldvraag, doch uitsluitend met de oorzaken van het vergaan der „Pamir" bezighoudt, die na de verkla ring van prof. Wendel aan geen twij fel meer onderhevig is. de restaurateurs hebben aangetroffen. Ook het schilderij wordt thans geres taureerd; het krijgt t.z.t. ejn ereplaats in het nieuwe gemeentehuis. Wanneer? Op deze vraag durft men in Driebergen het antwoord nog niet te geven; men rekent er op zeker nog enige jaren. prinses ontving hij er vele hoge gasten: leden van d Europese vorstenhuizen, Spaan se grandes en leden van de Russische Tzarenfamilie. Tijdens de tweede wereldoorlog herleefden op „Sparrendaal" de gene- Diverse bestemmingen Het oorspronkelijke „Sparrendaal" is twee eeuwen oud. Het werd gebouwd in 1754 door de toenmalige burgemees ter van Utrecht, Jacon van Berck, die blijkbaar liever buiten de domstad woonde en met zijn vriend, de Franse generaal Marmont, grote plannen ont- raaisfeesten uit^e Napoleontische tijd, archie werd hersteld en mgr. Zwijsen - die overigens gewoonlijk in Den Bosch en Haaren verbleef - in „Sparrendaal" het aartsbisschoppeiyk paleis vestigde. Zijn opvolger, mgr. A. I. Schaepman, verplaatste in 1868 de aartsbisschoppe lijke zetel naar Utrecht. Opnieuw kreeg „Sparrendaal" be langrijke bewoners, toen in de twin- wierp voor de vestiging van industrieën tiger jaren dr. M. van Vollenhoven, zij het, dat het Duitse generaals waren, die er hun luidruchtige gelagen hielden en het daarbij nodig vonden, de kost bare wandversieringen in stukken te snijden. Gehavend kwam „Sparrendaal" uit de oorlog. Thans heeft de gemeente zich over het historische gebouw ont fermd om het een nieuwe en represen tatieve toekomst te verzekeren. (Van onze correspondent in Bonn) Op de eerste zitting van de tweede week der behandeling van de ondergang van het Westduitse zeilschoolschip „Pa mir" (op 21 september van het vorige jaar in de orkaan „Carrie" op de At lantische Oceaan), waarbij 80 opvaren den, merendeels kadetten voor de bondsrepublikeinse koopvaardij, om het leven kwamen, is de oorzaak van het omslaan van de viermastbark wel de finitief opgehelderd. Voor de Raad van Scheepvaart, zit ting houdend in het Gotische raadhuis der Hanzestad Lübeck, bewees de des kundige, prof. Wendel, met wetenschap pelijke precisie, dat de stabiliteit van de „Pamir" te gering is geweest. Proe ven, die met het zusterschip „Passat" zjjn genomen welk schip enkele we ken na de „Pamir" bijna hetzelfde lot onderging, doch met zware slagzij de haven van Lissabon kon bereiken hebben de cirkel van prof. Wendels be wijsmateriaal gesloten. Eerst verzak king en daarna verschuiving van de la ding ongezakte gerst maakte de „Pa mir" weerloos tegen zeegang en or kaan. Het schip heeft zich ook zonder zeilen niet meer uit het water kunnen oprichten. Het feit, dat de vier mas ten van staal en niet van hout waren, had daarmede niets te maken. Volgens prof. Wendel had een schip met de stevigheid van de „Pamir" de zeegang en de orkaan „Carrie" moeten hebben kunnen doorstaan, wanneer de lading niet was verschoven, en daar door de stabiliteit van het schip vol komen overhoop gooide. Ook de boven bouw van het schip is niet zonder fei len geweest, d.w.z. deze was niet wa terdicht. Het daardoor snel binnenstro mende water heeft het snelle zinken van de „Pamir" veroorzaakt. Of kapi tein en officieren de orkaan tijdig en naar beste weten zijn ontweken, zal nimmer kunnen worden opgehelderd, omdat allen zijn omgekomen. Dat bleven, bij tijden was het geld zelfs zeer ruim. De daggeldrente bleef echter op 3,5 pet gehandhaafd. (ID f 1000) Aoti vai Wiss in dice. Wiss gekocni Schatklstpap weg ovem Marken v. Voorsch.rek.crt (bei) Voorsch Rijk Boekvorder wegens overn Markenv Goudmunt Zilvermunt Buiteni activa Buiten! betaalmidd Uit bet akkoorden Diverse rek Paasl v ai Bankbiljetten R.crt schatkist idem tegenwaarde Dollarbtidr E.C.A Saldi bank, in Ned. Saldi uit bet. akk Andere saldi v niet Ingezetenen Andere saldi Saldi buiteni geld Diverse rek Toelicm Totaai schatk.pap wi. gul- densaldi uit bet akk belegd Schatp.pap. In disc Muntbiljet! >'8 Rt1ks kas) Percentage goud en teviezen 6/1 9.358 67.600 460.000 106.598 100.000 2.812.371 10.995 1.028.465 497 184.718 47.121 4.093.849 346.903 16.760 164.716 28.844 16.062 74.512 5.922 80.188 126.758 68.62 13A 7.999 67.600 460.000 54.243 100.000 2.812.371 11.409 1.056.272 643 181.578 48.365 3.987.229 403.655 16.760 193.583 32.021 15.815 65.269 4.425 81.758 125.329 68 81 ALBIREO p. 14 Kp. St.-Vinc. n. Mars. ALGENIB 15 te Duinkerken. ARGOS 14 te Algiers. BANTAM 15 te Bangkok. CINULIA 14 v. New Orleans n. Birkenh. CORYDA 14 dw. Cooktown n. Brisbane. DRENTE 14 te Tegal. FARMSUM 14 v. Hamb. n. Houston. GROOTE BEER 14 v. Melb. n. Sydney. GUINEEKUST 13 v. Lagos n. Matadi. JAVA 14 v. Banjuwangi n. Cheribon. KABYLIA 14 te Kalmar. KARIMATA 14 v. Tj. Pandang n. Belawan. LISSEKERK 14 te Malta. LOOSDRECHT p. 14 Straat v. Messina n. Milos. LOUIS LANTZ p. 14 Ouess. n. Emden. LUTTERKERK 14 te Pt. Sudan. MALEA 15 te Colombo. NAESS COMMANDER 14 v. Mena al Ahm. n. Fawley. ORANJE 14 v. Aden n. Colombo. PERNA 15 te Bombay. PRINS ALEXANDER 14 v. Belfast n. Beyr. ROGGEVEEN 16 te Melbourne verw, STATENDAM 14 te Dakar. WESTERDAM 14 te New York. ALHENA 15 te R'dam. AMSTELBRUG 15 te R'dam. AMSTELDIJK 14 te R'dam. CAPTAIN Cook 20 te A'dam ver. CONGOKUST 14 v. A'dam n. W .-Afrika. HECUBA 14 v. R'dam n. A'dam. HISPANIA 14 te Vlaardingen. KOROVINA 14 te R'dam. LIEVE VROUWEKERK 14 te R'dam. MAAS 14 v. A'dam n. Lissabon. ZAANKERK 14 te R'dam. ABBEKERK 14 v. Genua n. Pt. Said. AEGIS 14 te New York. ALIOTH 15 te Rio de Jan. ALKA1D 14 te Sao Francisco do Sul. ALPHA.CCA 14 v. Norfolk n. New York. AMSTELVAART 14 v. Bombay n. Durban, ANGOLAKUST 14 v. Dakar n. A'dam. ARKELDJK 14 te Houston. BATU 15 te New York. BOSCHKERK 14 v. Hamb. n. Bremen. BRITSUM 14 v. Bahrein n. Z.-Afrika. CARTAGO 15 te Golfito. CASAMANCE 15 te Las Palmas. CASTOR 10 te New York. verw. CHARIS 15 te Boquerson. CLEODORA 15 te Bluff. COTTICA 15 te Guadeloupe. DAPHNIS 14 te Georgetown. ENA 15 te Fortaleza. ESSO NEDERL. 15 v. Mena n. Suez. FRIESLAND KRL 14 v. Brighton Beach a, Jacksonville. HEEMSKERK 14 v. Bangkok n. Hongk. HELENA 15 te La Guaira. HERMES 15 te Barbados. HIMALAYA 15 te Colombo. HYDRA 15 te Pto. Cabello. JAPARA 15 v. Pt. Sudan n. Suez. JASON 15 te Maracaibo. KELLETIA 15 te Aruba. LAAGKERK 14 ten anker Colombo. LAERTES 15 te Djibouti. LETO 15 te Pepel. LINDEKERK 14 v. Antw. n. Hamb. MAASDAM 14 v. Havana n. New York. MAASKERK 14 v. East London n. Pt. Elisabeth. MONTFERLAND 15 te Hamb. NESTOR 15 te Cap Haitien. NIEUW A'DAM 14 v. Havana n. N. York. ORANJE NASSAU 15 te Santiago (Cuba), OVERIJSSEL 15 te Antw. PRINS WILLEM V 14 v. Skiën n. Trondh. PENDRECHT 14 v. Napels n. Paulsbor. PEPERKUST 15 te Conakry. PRINS CASIMIR 14 v. Famag. n. Beyr. SALOUM 15 te Dakar. SCHIE 15 te Thessaloniki. SINABANG 14 v. Singap. n. Pt. Swettenh. SLIEDRECHT 15 v. Curasao n. Savannah. SOLON 15 te Antw. STATENDAM 14 te Dakar. TARIA 15 te Colombo. TOMORI 14 v. Antw. n. London. WIELDRECHT 15 te Sidon. WITMARSUM 14 te Hamb. ABBEDIJK 15 v. R'dam n. Bremen. ALCYONE 15 v. A'dam n. Hampt. Roads. BUSSUM 15 v. R'dam n. R. Tanura. GAASTERKERK 14 te A'dam. HECUBA 15 te A'dam. KENNEMERLAND 14 v. A'dam n. Bremen. PARKHAVEN 14 v. R'dam n. R. de Jan. STAD BREDA 14 v. A'dam n. Kirkeness. BALONG p. 15 Ceylon n. Belawan. GROOTE BEER 16 te Sydney verw. LISSEKERK 15 v. Malta n. Antw. ORION 16 te Alexandrië verw. STAD ALKMAAR 16 te Melilla verw. STR. MOZAMBIQUE 15 v. Semarang. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. - AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 10.00 Gram. 11.00 Kookkunst. 11.1? Metropole-urk. 11.45 Caus. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.50 Caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.30 V. d. vrouw. 15.00 Gram. 16,30 Gram. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.10 Gram. 21.30 Caus. 21.50 Lichte muz. 22.10 Act. 22.20 Tenor en piano. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25-24.0C Discotaria. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. NCRV: 10.00 Gram. KRO: 11.00 14. d. zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.03 Grain. 12.25 Wij v. h. land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Bali- roomork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Metropole-ork. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Lichte ,nuz 15.35 Gram. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 Poli tieke uitz. 20.00 Radiokrant. 20.2C Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20- 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCP.V: 20.15 Kunstkron. 20.40 Filmdocumentaire. 21.00 Filmbespreking. 21.20 Cabaret. 21.50 Dagsluiting. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Orkestconc. 14.15 Amus. muz. 16.00 Amus. muz. 17.30 Gram. 20.00 Con- certork. 22.45 Lichte muz. 23.15 Gram. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Orgelspel. 14.00 Pianospel. 14.15 Amus. muz 16.00 Amus. muz. 16.45 Lichte muz. 19.00 Lichte muz. 22.00 Ge var. progr. 23.40 Jazzmuz. 0.15 Amus. muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Amus. muz. 13.15 Lichte muz. 16.00 Ork. conc. 16.30 Kamermuz. 17.50 Gram. 19.20 Kamermuz. 22.10 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 23.15 Lichte muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.00 Solistenconc. 14.05 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecital. 20.00 Ork. conc. 21.40 Muzikale nieuwtjes, 22.25 Ameri kaanse uitz. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Ork. conc. 12.34 Gram. 14.15 Gram. 14.45 Gram. 15.30 Gram. 16.02 Gram. 17.10 Gram. 18.15 Gram. 19.40 Gram. 20.00 Gram. 20.40 Ver- zoekprogr. 21.30 Gram. 22.30 Volksmuz. 484 m: 12.00 Gram. 14.15 Gram. 17.10 Gram. 17.30 Pianorecital. 20.00 Gevar. progr. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.30 V. d. jeugd. 18.00- 18.10 Opsporingsdienst. 19.00 Journ. 20.00 Idem. 20.15 Kookpraatje. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Vragenbeantw. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 17.00-18.30 V. d. kind 20.00 Journ. 20.25 Télé-match. 21.25 Film. Daarna: Wereld nieuws. VLAAMS-BELG TELEVISIEPROGR. 17.00-18.00 V. d. jeugd. 19.00 Juniors club. 19.30 Nws. 20.00 Interv. 20.25 Film. 21.45 Close-up, 22.30 Nws en journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4