De Indonesische arbeiders vallen op de dessa terug Beherenvan Nederlandse bedrijven een kolfje naar de hand van de officieren Dit is een gelukskind DE VERZEKERINGS UNIE Zeldzame plechtigheid te Maastricht Zo was het: hoe wordt het? Indonesische studenten uit ons land weg Net als in de oorlog Prehistorische blanke beschaving Kostbare reliekschrijnde noodkist geopend K.R.O. kiest een predikheer Rotsschilderingen in de Sahara Uw kind een gelukskind wordt voor de derde maal Wm P.T.T. -BEAMBTE VERDUISTERT 37.000 Twee jaar geëist Verhoging ongevals- uitkeringen Ruim 4 ton voor de reclassering Benoemingen aartsbisdom Pater W. Tribanek overleden Actie Comité van Ambtenaren WOENSDAG 15 JANUARI 195S PAGINA r.p. U geeft uw kind de beste kansen. Maak er een gelukskind van, en stel zijn kans op studie veilig Door een studieverzekering draagt u - met een klein gedeelte vah uw maandelijkse inkomen - de zorgen voor zijn maatschap pelijke toekomst over aan een financieel krachtige instelling Dit is een prettige en gemakkelijke vorm van sparen, die bovendien uw kind een financiële basis zal geven, ook als u er onverhoopt niet meer zoudt zijn om voor hem te zorgen. Over de mogelijkheden dit goed en gemak kelijk te regelen zal De Verzekerings Unie u gaarne objectief en vrijblijvend adviseren. Een studieverzekering bij: Inlichting KORTERE WERKTIJD BIJ N.K.F. A. W. J. Standaart overleden Geleidelijk naar andere Europese landen Advertentie De anti-Nederlandse acties in Indo nesië hebben verstrekkende gevol gen, niet all. sn voor die Neder landers zelf maar vooral ook voor een groot deel van de Indonesische samen leving. Verschillende Nederlandse be drijven in Indonesië zijn reeds gesjoten niet als gevolg dat het Indonesische Personeel ervan werkloos werd. De Ne derlandse bedrijven beheersten een be langrijk deel van het Indonesische eco nomische leven en nu hun het werken onmogelijk wordt gemaakt dan wel ern stig wordt bemoeilijkt, heeft dat een on middellijke weerslag op het hele bestel. He import omvat weinig meer dan wat uit oude bestellingen nog binnen moest «omen, de export is eveneens belang rijk teruggevallen. De produktie op de ondernemingen viel eveneens terug, ^iemand weet waar hij aan toe is en "e werkanimo is dan ook gering. Daar- mj komt de overal in Indonesië optre- nde goederenschaarste (voor een be- jangrïjk deel het gevolg van het uitval- len van de K.P.M.), gepaard gaande *?let ernstige prijsstijgingen, die maakt "at steeds meer arbeiders zich gaan afvragen of het nog wel zin heeft te berken voor een loon, waarvoor men f°ch niets kan kopen. Het militair je- Jag heeft het feitelijke bestuur volledig w handen genomen en beroept zich daarbij op de in Indonesië van kracht sijnde staat van oorlog en beleg om de bieest uiteenlopende en merkwaardige maatregelen te rechtvaardigen. Staken *s verboden en aan dat verbod wordt nü de hand gehouden. Maar, ook at mag er dan niet gestaakt worden, men ziet toch dat de arbeiders hun ws gaan verlaten, individueel en in kleine g-oep.,es, om terug te keren "far de dessa's dorpen vanwaar zij afkomstig zijrc Daar hopen zij met het verbouwen van rijst en andere landbouwproducten het leven te kunnen houden tot betere tijden aanbreken, evenals zo dat todens de Japanse bezetting gedaan hebben. Met die staat van oorlog en beleg is het overigens ook een vreemde affaire. Daarvoor geldt in Indonesië nog steeds de regeling op de staat van oorlog en beleg, zoals deze getroffen werd bij Ko ninklijk Besluit van 13 september 1939, Voor enkele gedeelten van Indonesië gold deze reedt langere tijd, doch voor geheel Indonesië werd de SOB-regeling pas in maart van het vorige jaar door president Soekarno van kracht ver- nadat de regering-Ali Sastroa- midjojo was gevallen. Op dat besluit is van verschillende zijden (o.a. door de Masjumivoorzitter Moh. Natsir) nogal Wat kritiek geleverd, maar het werd er niet mee ongedaan gemaakt. Waar bij dan nog kwam, dat president Soe- Een Italiaanse geleerde heeft ver klaard dat hij aanwijzingen heeft ge vonden dat in de prehistorische tijden in de Sahara blanken met blond haar geleefd hebben die een hoge graad van beschaving hadden, aldus bericht Dr. Fabrizio Mori, die pas terug is van zijn derde expeditie naar het barre binnenland van Libye, zeide dat het „verloren ras" is uitgebeeld in een serie indrukwekkende rotsschilderingen nabij de oase Ghat, ongeveer 900 land inwaarts vanaf Tripoli, aan de grens van Libye met de Franse Sahara. Mori zeide dat zijn ontdekking de reeds in 1940 door de Italiaanse ethno- loog prof. Paolo Graziosi gefourneerde theorie bevestigt, dat de artistiek waardevolle rotstekeningen in de Saha ra het werk van een blank volk waren. De heersende mening tot dusverre is dat de onbekende kunstenaars behoor den tot een negerras. Mori zeide dat hij de schilderingen ontdekt heeft op een expeditie van 27 dagen, die op de ruggen van kamelen gemaakt is naar de Acacus-bergketen ten oosten van Ghat. „Op de muren van een grot von den wij een hele serie schilderingen die het leven van een volk illustreren dat tot dusverre niet bekend was uit prehistorische rotstekeningen in de Sa hara. Ze toonden mannen met blanke huid en blond haar, van een perfect Middellandse Zee-type, met kleding van fijn maaksel in tonelen van oorlog, ja-' t, magische ceremoniën en riten". Mori's expeditie van twee maanden, die onder auspiciën stond van het paleoethnologisch instituut van de uni versiteit van Florence, was zijn derde sedert 1955. Reeds op zijn eerste twee expedities vond hij schilderingen die aantoonden dat een hoog-beschaafd ras {(eleefd heeft in de thans kale Sahara, ang voor de eerst bekende beschaving van het gebied der Middellandse Zee tot bloei kwam in Egypte. De heer C. H. Schaap, gedurende vele jaren onze correspondent in In donesië, is in Nederland teruggekeerd Hij zal voor ons blad ook nu nog enige artikelen schrijven over de ontwikkelingen in Indonesië. Het eerste daarvan vindt men hiernaast. karno in zijn kwaliteit van opperbevel hebber van het Indonesische leger op deze wijze meteen een zeer grote effec tieve macht kreeg. Wel kwam echter in het parlement het afgelopen jaar een wetsontwerp aan de orde, dat bedoeld was om de „kolo niale" regeling op de SOB te vervan gen. Na diverse amendementen werd dit wetsontwerp bij acclamatie door het parlement aangenomen. Dat is nu al weer enige maanden geleden, doch pre sident Soekarno heeft tot op heden nog steeds geweigerd de nieuwe wet te on dertekenen, zodat nog steeds de oude regeling geldt. En waar in de oude re geling zulks in tegenstelling tot de nieuwe eigenlijk alleen maar de gro- te lijn geregeld wordt, houdt het leger j in Indonesië dank zij Soekarno on- j beperkte volmacht. Nu is het natuurlijk waanzin om over het legei in Indonesië als een compact geheel te spreken, het is veel eerder een samenstelling van een heleboel kleine legertjes, die allemaal doen wat hun goeddunkt. Daarbij verklaart elk op zijn beurt trouw te zijn aan en zich volledig te stellen achter de regering in Djakarta, maar intussen doet elke com mandant waar hijzelf zin in heeft, waar- e een dan hoogstens nog wat ver der durft te gaan, dan de ander. Maar bij al deze verdeeldheid is er toch ook weer een soort eenheid, die maakt dat het Indonesische leger toch een geheel blijft vormen, al is dat dan ook weinig compact. En maatregelen vanuit Dja karta die dit leger zelf ten goede ko men worden dan ook natuurlijk plichts getrouw uitgevoerd De anti-Nederlandse actie in Indo nesië was in eerste instantie een zaak van de regering, die meende dit aan zichzelf verplicht te zijn na haar „ge zichtsverlies" in de Verenigde Naties. Het is nu echter ook een zaak van het Indonesische leger geworden, dat allerlei Nederlandse bedrijven mag gaan „beueren". En dat is iets waar een groot deel van het Indonesische officierencorps wel toe genegen is..../. Men hoort Indonesiërs, gewone amb teloze burgers wel te verstaan, in In donesië vaak tegen Nederlanders uit latingen doen in de geest van: „Och, voor jullie is het allemaal niet zo erg, jullie kunnen weg, terug naar je eigen land, maar waar moeten wij naartoe?" Bij de doorsnee-Indonesiër heerst zeker een even groté bezorgdheid over wat er nu allemaal in Indonesië gebeurt als bij de Nederlanders daar. Maar beiden staan er even machteloos tegenover. C. H. SCHAAP. Hoofdkantoor: Catharijnesingel 48 tel. K 3400-22643 Wilt U meer weten over studieverzekeringen Zend dan deze strook naar bovenstaand adres: M.H. Wilt U mij geheel vrijblijvend - nadere inlichtingen geven over de mogelijkheden van een studieverzekering NAAM ADRES PLAATS _VU 113 (Van onze Limburgse redactie) Maastricht wacht zondag een zeldza me plechtigheid. Mgr dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop van Roermond, zal dan de bekende reliekschrijn van de St.- Servaaskerk, de uit 1102 daterende noodkist, waarin het gebeente van de eerste Nederlandse geloofsverkondiger St.-Servatius wordt bewaard samen I yan orlon met wol is dit blauwe ensemble voor deze winter van Heim, Parijs. Jinnenkort zal dit beeld weer in mg Parijs te zien zijn: een lief kij- kende mannequin, die poseert voor de cameraman (op dit plaatje na tuurlijk niet te zien) tegen een typiseri Parijse achtergrond. Het ensemble a la „saharienne" dat de mannequin draagt, is van het Parijse huis Heim, dat de rokken voor deze winter aanmerkelijk korter heeft gemaakt. Wat zullen de couturiers doen voor het komend voor jaar? Op 27 januari beginnen de shows in Parijs, Jean Patou opent de rij maan dagochtend om tien uur. Nu Dior en Path uit de rij der groten zijn wegge vallen, vraagt de internationale mode pers, die nu eenmaal volgens traditie v Parijs het modenieuws aan de we reld doorgeeft, zich wel af, wddr de Spectaculaire kant van de Franse mode mtmaal te vinden zal zijn. Vanzelfspre kend houdt Diors opvolger, de jonge Yves Saint-Laurent de verwachtingen gespannen. Maar het huis Dior houdt zijn première niet voor donderdag 30 januari en de jeugdige ontwerper moet al een wonderman zijn, wil hij zijn grote voorganger evenaren. Wat de roklengte betreft, de Engelse ontwerper John Cavanagh zegt, dat hij de kortste rokken zal laten zien, die hij ooit heeft gemaakt. Hartnell echter, de koninklijke couturier, heeft er zich niet over uitgelaten. Hij heeft het er te druk voor met het ontwerpen van de garderobe voor koningin Elizabeth, die dit voorjaar een bezoek aan koningin Juliana zal brengen. De Engelse koningin is met haar kamenier Margaret Mac- donald al druk bezig met het uitzoeken van modellen en stoffen voor de vele toiletten, waarin ze zich hier zal laten zien: mantels, japonnen en ensembles voor officiële rijtoeren, toiletten voor recepties en avondfeesten, reiskleding en informele kleren. Alles moet nieuw zijn want het zou als onbeleefd worden beschouwd tegen over het_ ontvangende land indien Eli zabeth in een kledingstuk zou verschij nen, dat zij bij een gelijksoortige ge legenheid in een ander land heeft ge dragen De hemdjurk vindt geen appreciatie bij de vorstinnen van het Engelse hof. Noch koningin Elizabeth noch prinses Margaret houden er van. En de ko ningin-moeder heeft de opmerking ge maakt, dat ze er in de twintiger jaren al zo uitzag en dat ze dat nu niet meer ambieert! met enkele relieken van de H. Marti- nus van Tongeren op plechtige wijze openen. De relieken, die zich in de noodkist bevinden, worden tijdelijk opgeborgen in een andere schrijn: een uit de vroe ge Middeleeuwen daterende donker eikenhouten kist. De opening van de noodkist houdt verband met het voornemen om deze in de loop der jaren ernstig beschadig de reliekschrijn te laten restaureren. Zoals we reeds eerder berichtten, zal een internationaal samengestelde com missie van deskundigen gaan onder zoeken of de noodkist al dan niet ge restaureerd kan worden. Deze commis sie, die in overleg met rijksmonumen tenzorg nog moet worden samenge steld, zal vóór 1 april een rapport over haar bevindingen uitbrengen. Aan de hand hiervan zal uitgemaakt worden of en door wie de restauratie van de nood kist. zal geschieden. Slechts twee keer is de noodkist in de loop van haar bestaan geopend. De eerste keer op 9 maart 1611 en de twee de keer op 9 november 1863. Na de ope ning in 1863 werd de noodkist met twee bisschoppelijke zegels verzegeld, als mede met een zegel van de toenmalige pastoor van de St.-Servaas en een ze gel van de kerk. Bij de derde opening, op zondag, zal de gaafheid van deze zegels worden ge controleerd, waarna mgr. Hanssen, ge assisteerd door een Maastrichtse tim merman in jacquet, de noodkist zal openen. Uit een in 1611 opgemaakt pro- ces-verbaal blijkt, dat zich in de reliek schrijn vier grote relieken van St.-Ser vatius en een grote reliek van St.-Mar- tinus van Tongeren moeten bevinden. Voorts is bekend, dat deze relieken ge wikkeld zijn in oude bisschoppelijke ge waden. Verondersteld wordt, dat de bis schopsschoenen van St.-Servatius zich ook in de noodkist bevinden. Vóór 1102, het jaar waarin de nood kist werd vervaardigd, weiden al deze relieken bewaard in een zilveren kist en daarvoor in het graf van St-Serva- tius, die in 384 overleed. Reeds deze zilveren kist, waarvan niets meer over is, droeg de naam van noodkist. Zij is door de Maastrichtena ren zo genoemd, omdat de grootste re liekschrijn van St.-Servatius slechts in tijden van grote nood door de stad werd rondgedragen. De reliekschrijn van 1102 verwierf ook deze naam. De twee de noodkist is voor het laatst in 1932 crisisjaar rondgedragen. Ook bij de zevenjaarlijkse heiligdomsvaarten is de noodkist steeds in de reliekenstoet mee gevoerd. De plechtige derde opening van de noodkist zal als volgt verlopen. Rond half vijf wordt de bisschop van Roer mond die volgens voorschrift de ope ning moet verrichten aan de pastorie van mgr. P. J. M. Jenneskens, deken van Maastricht, afgehaald. Onder het zingen van het Veni Creator zullen de broeders van de Onbevlekte Ontvange nis uit Maastricht de noodkist, die van zondagmorgen in het middenschip van de kerk staat opgesteld, overbrengen naar het priesterkoor van de St.-Ser- vaaskerk. Daar zal mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen de schrijn openen en alle re lieken aan de gelovigen tonen. Tijdens deze ceremonie zal de St.-Servaashym- nè worden gezongen en het Credo. Ver volgens worden de relieken, onder het zingen van de litanie van alle heiligen, in processie door de kerk rondgedragen en tenslotte ter verering uitgesteld tot 8 uur 's avonds. Daarna zal de bisschop van Roermond de relieken opbergen in de tijdelijke noodkist. Als inleiding op al deze plechtighe den zal de schatbewaarder van de St.- Servaaskerk kapelaan L. Slangen een korte toespraak houden, waarin hij de historie en de betekenis van de nood kist nader zal belichten. Voor de Bossche rechtbank heeft te recht gestaan een P.T.T.-beambte uit 's-Hertogenbosch, die zich moest ver antwoorden wegens verduistering van 37.000, ten nadele van het postkan toor te 's-Hertogenbosch. Hij had deze verduistering gepleegd in de periode van 1 augustus 1956 tot 31 oktober 1957 en was er toe in staat gesteld, omdat hij een tweetal bestellers wist te bewe gen de gelden die zijn op hun routes ontvingen, voor remboursementen e.d. ter verrekening aan het betreffende lo ket aan hem af te staan. Van dat ver rekenen kwam weinig terecht. In zijn angst voor ontdekking heeft hij nog ge tracht het gestolen geld terug te ver dienen dooi een handel in tweedehand se auto's te beginnen, die hem echter alleen maai verlies opleverde. De officier van justitie eiste twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger vroeg schor sing van dc zaak, welke na raadkamer voor onbepaalde tijd werd toegestaan. De uitkeringen krachtens de ongeval lenwet, de land- en tuinbouwongevallen- wet en de zeeongevallenwet zullen ge durende het eerste jaar na het ongeval worden verhoogd tot 80 pet. Minister Suurhoff heeft hiertoe op aandringen uit de Eerste en Tweede Kamer en na een overeenkomstig advies van de so ciale verzekeringsraad een aantal wets ontwerpen ingediend. De ongevallenuit kering wordt daarmee gedurende het eerste jaar gelijk gesteld met de ziekte uitkering. Naar de voorzitter, mr. Jonkman, me dedeelde, zal de senaat volgende week het ontwerp pachtwet behandelen. Het ontwerp zal worden verdedigd door de opvolger van minister Mansholt, dr. ir. Vondeling. De nationale reclasseringscollecte, waaruit instellingen van alle gezindten een aandeel ontvangen, heeft in 1957 in feheel Nederland in totaal opgebracht 401.783.72 (v.j. 374.466.56). Het natio naal bureau voor reclassering heeft te vens medegedeeld, dat dit jaar de actie periode loopt van 15 tot 28 september. De nationale reclasseringsdag zal wor den gehouden zaterdag 27 september. De gevolgen van de bestedingsbeper king zijn er de oorzaak van, dat de di rectie van de N.V. Ned. Kabelfabriek te Delft het voornemen heeft over te gaan tot het instellen van een kortere werkweek voor een aantal leden van het personeel. De totale personeels sterkte van de N.K.F. bedraagt onge veer 2.000 man, doch de beperking van de werktijd zou betrekking hebben op slechts een beperkt aantal afdelingen, welke omstreeks 380 man omvatten. De maatregel dient om de personeels bezetting aan de verminderde orderpo sitie aan te passen. Z.H. Exc. de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. AlfrinK, heeft benoemd tot rector van de St.-Nicolaasstichting te Noord-Deurningen (Denekamp) de zeereerw. heer H. G. Nollen, tot kape laan te Baarn de wel eerw. heer W. Th. J. Bosch, te Didam de wel eerw. heer H. J. Veer, te Enter de wel eerw. heer J. W. A. Schouten en te Huissen (H.H. Martelaren van Gorcum) en de weleerw. heer H. J. van Wijnbergen. Hedenmorgen overleed onverwacht pater W. Tribanek, rector van het moederhuis van de Missionarissen van het Goddelijk Woord. Pater Tribanek werd in 1953 tot rector van Steijl benoemd. Tijdens zijn bestuur kwam de restauratie en uitbreiding van het missiehuis gereed. Op het ogen blik studeren te Steijl ruim 200 studenten. Te Schiedam is in het gemeentezie kenhuis na een kortstondige ziekte de bekende orgelbouwer A. W. J. Stan daart op 75-jarige leeftijd overleden. De secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van buitenlandse zaken, Suwito Kusumowidagdo, heeft dinsdag medegedeeld, dat de Indonesi sche studenten in Nederland geleide lijk aan naar andere Europese landen worden overgebracht. Hij zeide, dat uni versiteiten in West- en Oost-Duitsland en in Engeland bereid zijn hen op te nemen. De voorzitter van de vereniging van Indonesische studenten deelde mede, dat ook Frankrijk en België tot de lan den behoren, die bereid zijn Indonesi sche studenten uit Nederland te ontvan gen. Hij voegde daaraan toe, dat stu denten, die op het punt staan eindexa men te doen, in Nederland zullen blij ven. Uit Delft wordt ons bericht: De cir ca tweehonderd Indonesische studen ten, welke momenteel „taan ingeschre ven aan de Technische Hogeschool te Delft, hebben tot dusver noch van de regering uit Indonesië noch van de Ne derlandse regering een officieel ver zoek tot vertrek ontvangen en studeren normaal voort. Wel heeft de Indonesische vertegen woordiging in Den Haag contact op genomen met de betrokken studenten organisaties hier te lande, aldus heeft het bestuur van de Delftse afdeling der P.P.I. verklaard. Verwacht wordt, dat zij die bin nen niet al te lange tijd zullen afstude ren de gelegenheid zal worden gebo den hun ingenieursdiploma te behalen. Na het onlangs gegeven advies om elders te gaan studeren, moet volgens het bestuur van de P.P.I. er wel ernstig rekening mee gehouden worden, dat binnenkort het officieel verzoek afkomt om hieraan gevolg te geven. Indien zulks geschiedt zullen in ieder feval de studenten, die financieel afhan- elijk zijn van de regering in Djakarta, hun studies voort gaan zetten in Duits land, Zwitserland en voor een deel ook aan de hogeschool van Bandoeng. Overigens wijst het groeiend aantal Indonesische studenten "op andere bui tenlandse universiteiten reeds op een van hogerhand gerichte spreiding. Dezer dagen zjjn in Den Haag in één der zalen van café-restaurant „De Kroon" een aantal ambtenaren uit ver schillende Rijks- en Gemeentediensten in vergadering bijeen geweest ter be spreking van de sociaal-economische positie van de lagere en middelbare ambtenaren, waarvan de salarispositie in de eerste plaats de oorzaak is van het ontstaan van een algemene onte vredenheid. Op deze bijeenkomst is het initiatief genomen tot het vormen van een voorlopig „Actie Comité van Amb tenaren". Het voorlopig ACA stelt zich ten doel: het bundelen van alle krach ten van het gehele Overheidspersoneel ongeacht organisatie of richting, ten dienste van het behalen van concrete resultaten t.a.v. de salarissen voor Overheidspersoneel. Het vil niet in de plaats treden van vak organisaties of politieke partijen, maar het stelt zich integendeel ten doel, de activiteit van de vakorganisatie te sti muleren tot het behalen van concrete resultaten voor het gehele Rijks- en Ge- meentepersoneel. JT\ Dominicaan uit Zwolle J die dit jaar de Lijdens- meditaties zal houden voor de K.R.O.pater M. Hen- sen, heeft reeds nu in grote lijnen bepaald wat hij straks zal gaan zeggen. Het thema van zijn reeks overwegingen zal zijn: „De weergaloze Christus". Hij wil geen moraliserende beschou wingen wijden aan de bijfiguren van het Lijdensverhaal, maar hij wil Christus prediken. Hij wil de Verlosser schilderen als „Gods antwoord op de gewe tensnood, het zieleleed en de onrust van de mens van nu, en tegelijk als Gods appèl op het hart en het geweten van de moderne mens," zo drukt hij het zelf uit. Bij de uitwerking van dit motief wil hij achtereen volgens aandacht schenken aan de angstige, de eenzame, de on ontkoombare, de zwijgende, de begrijpende en de onsterfelijke Christus. Vóór hij dinsdag 25 febru ari zijn eerste Vastenpreek houdt, wil hij zijn zes medita ties zoveel mogelijk uitgewerkt hebben, zo vertelde hij ons dinsdag in een spreekkamer van Pqtpr \T H An CPU K het Zwolse klooster. Pater Hen- r dLC1 iYA' AXC11SCII A/.X sen maakt bijzonder veel werk van zijn predikaties. Hij begint met alles volledig op papier te zetten, en als men dan weet, dat een Lijdensmeditatie al gauw een omvang heeft van 10 kwarto vellen machineschrift zonder spatie, dan krijgt men een denk beeld van wat dit betekent. Maar de fysieke arbeid van het uitschrijven van de tekst staat uiteraard in geen verhouding tot de geestelijke inspan ning van het overpeinzen van de inhoud. De 37-jarige Dominicaan, wiens stem straks door de ether zal weerklinken, heeft ons bekend dat het opstellen van een preek hem oneindig veel meer moeite kost dan het preken zelf. Als hij straks zijn meditaties begint, heeft hij het zwaarste deel van zijn opdracht reeds volbracht. Op zijn studeerkamer heeft hij zijn preken dan al verschillende malen hardop voor zichzelf uitgesproken, en als hij over enige weken in de St. Nicolaaskerk te Baarn de kansel beklimt, is de grootste spanning al van hem afgevallen en weet hij precies wat hij zeggen gaat. Preken is trouwens zijn specialiteit. Op het Zwolse Filosoficum geeft hij er les in. „Homilitiek", dat wil zeggen de leer van de „gewijde wel sprekendheid" is het vak dat hij aan het vijftigtal frater studenten doceer t, dat op de grote professie wordt voorbereid. Maar het is niet pater Hensens enige taak in het klooster. Behalve docent is hij tevens assistent novicen- meester. Pater Hensens activiteiten strekken zich echter ook buiten de klooster muren uit. De laatste tien jaar heeft hij op tal van plaatsen in Nederland gepreekt, en het optreden voor de radio is hem niet vreemd. Voor de vaste luisteraars naar het Zonnebloemprogramma van de K.R.O. is hij geen onbekende- En dat deze preekjes voor zieken zich in een bijzondere belangstelling mogen verheugen, blijkt wel uit het feit dat zij reeds tweemaal in boekvorm werden uitgegeven. Zijn kennis van de homilitiek komt overigens niet slechts ten goede aan de fraters van Zwolle. Hij heeft namelijk een belangrijk aandeel in de publikatie van een serie „cahiers ten dienste van de prediking", die uitgegeven worden onder de titel „Kerugma", het Griekse woord voor verkondiging. Het zijn kleine boekjes, bevattende een theologisch artikel en een stuk of zes preken, die ten doel hebben priesters en seminaristen te helpen bij hun moeilijke taak de gelovigen van de kansel toe te spreken. Het is dit tijdschrift dat pater Hensen de gelegenheid schenkt zijn denk beelden over de plaats van de preek in het Misoffer in wijdere kring bekendheid te geven. Hij is er namelijk van overtuigd, dat de functie van de preek nog niet overal voldoende wordt begrepen. „De preek is een wezenlijk deel van de liturgie," zo betoogt hij. Op het einde van ons onderhoud hebben wy de jonge Dominicaan gevraagd welke gevoelens hem bezielen nu hij straks tegenover zo'n bijzonder gehoor het Lijden van Christus moet overwegen, en het ant woord was typerend voor zijn idealisme en zijn bescheidenheid: „Ik ben verheugd over de pastorale mogelijkheden die me worden geboden," zo zei hij, „maar van de andere kant ben ik beducht voor de verantwoorde lijkheid. Zal ik de mensen kunnen geven wat zij nodig hebben?" Wij geloven dat de K.R.O. een goede keuze heeft gedaan met deze „predikheer".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5