Donner neemt de leiding in Hoogovenschaaktoernooi Een magistrale overwinning van dr. Euwe op Argentijn Pilnik Schema Tour de France is thans vastgesteld Nieuwe breuk in de nationale biljartwereld Betere bestrijding van pijnen en griep! Chefarine4 Mijn zoon wil niet sterven Directeur Goddet hoopt met korte etappes strijd te vergroten N.N.B.B. bestaat weer en organiseert titeltoernooi in Eindhoven Bouw zelf uw zeilboot WOENSDAG 15 JANUARI 1958 PAGINA 7 Honkbal Haarlemse verenigin gen steunen het rayon Amsterdam Wat betreft houding in K.N.H.B.-bestuurscrisis Schaatstitels Rode Ster verliest in Manchester J. H. DONNER Pesman tegen Broekman Kaartjes voor Wimbledon kosten veel geld Onderontwikkelde gebieden Nieuwe minister van landbouw over zijn taak MEM ISA-ZON DAG door HARRIET H. HOUSER BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Advertentie Foulsen (Den.)Peres (Sp.) 1-0. Bozic (Joegosl.)Beni (Oostenr.) %-%. Groep IV: Van Geet (Ned.)—Palomaa (Finl V2-V2, Schneiders (Ned.)— Klaeger (W.-Dld.) 1-0, Saemisch (W-Dld.)Langeweg (Ned.) 1-0, Diemer (W.-Dld.)—Kostic (Joegosl.) 0-1, Mulder van Leens Dijkstra (Ned.)—Sandor (Hong.) %-V2, Van Geet (Ned.)—Klaeger (W.-Dld.) 1-0, Langeweg (Ned.)— Schneiders (Ned.) Damesgroep: Benini (It.)Roodzant (Ned.) 1-0, Van der Veen (Ned.) Chaude de Silans (Frankr.) 0-1, Sinka (Hong.)—Langos (Hong.) %-Va, Bacic (Joegosl.)Heemskerk (Ned.) 0-1, Lazarevic (Joegosl.)Bruce (Eng.) 1-0, Benini (It.)Langhos (Hong.) 0-1. Standen Eindelijk heeft Dr. Max Euwe laten zien wat hij kan. In de vijfde ronde van het Hoogovenschaaktoernooi te Be verwijk voerde hy op magistrale wijze de zwarte stukken naar een overwinning op Pilnik. Deze had een zeer rustige opzet gekozen. Lange tijd was er weinig aan de hand. Wit had enige druk, maar veel had dit niet te betekenen. Na vier uur spelen wist Euwe zich tenslotte te bevrijden en ging over naar een eindspel van torens en lopers. „Remise" dachten deskundige toeschouwers. „Remise" zal ook Pilnik wel gedacht hebben. Het pakte echter anders uit. Hoewel in tijd nood dit is voor hem een zeldzaam heid slingerde Euwe enige duizeling wekkende combinaties op het bord. Ieder hield zijn hart vast. Hij had echter alles goed gezien en voerde met vast., hand de partij einde. Nog voor de tijdscontrole gaf Pilnik op. Ik won ook. Mijn tegenstander Pirc had de zeer passieve Oud-Indische ver dediging van stal gehaald, d.w.z. Indisch zonder fianchetto van de lopers. In de openingsfase beperkten wij ons er toe, maar wat om elkaar heen te blijven draaien. Toen sloeg Pirc toe en ontketende iets wat er uitzag als een koningsaanval. In plaats van tct een ge- De Haarlemse honkbalverenigingen hebben dinsdagavond met een zeer gro te meerderheid slechts HHC en HFC Haarlem stemden tegen besloten het standpunt, dat de Amsterdamse clubs hebben ingenomen in de K.N.H.B.-be stuurscrisis, te steunen. Ook zij benoem den dus een commissie van drie perso nen, die tot taak krijgt om in overleg met vertegenwoordigers uit de andere rayons kandidaten voor een nieuw be stuurscollege te stellen. Deze commis sie wordt gevormd door de heren Pols (Schoten), Olders (Rood Wit) en Jon ker (R.C.H.). Evenals de hoofdstede lijke clubs deden de Haarlemse vere nigingen een beroep op de drie nog aan gebleven bondsbestuursleden om hun functies ter beschikking te stellen. De lijst van kandidaten voor de func tie van voorzitter werd op voorstel van de heer Jonker, uitgebreid met de naam van H. W. van Turnhout, vice-voorzitter van de Haarlemse Sportraad en onder meer bestuurslid van district west 1 van de KNVB. De bijeenkomst werd gehouden op initiatief van landskampioen Schoten. Na de vijfde ronde luidt de stand in de ere-groep: 1. Donner 3% pt, 2/3/4 Euwe, Bouwmeester en Matanovic 3 pt., 5/6 Stahlberg en O'Kelly 2% pt., 7/8/9 Pirc, Pilnic en Milic 2 pt., 10. Van Scheltinga 1 Va pt. Groep II: 1. Roessel (Ned.) 4 pt., 2. Czerniak (Isr.) 3% pt., 3/4 Fuderer (Joegosl.) en Kramer (Ned.) 3 pt. Groep III: 1. Poulsen (Den.) 4 pt., 2. Cortlever (Ned.) 3% pt. uit 4 part., 3/4 Jongsma (Ned.) en Beni (Oostenr.) 3 pt. Groep IV: 1. Sandor (Hong.) 3% pt. uit 4 part., 2. Saemisch (W.-Dld.) 3V6 pt-, 3/4 Kostic (Joegosl.) en Palomaa (Finl.) 3 pt. Damesgroep: 1/2 Langos (Hong.) en Lazarevic (Joegosl.) 4 pt., 3. Chaude de Silans (Fr.) 3l/2 en 1 afgebr. part., 4. Benini (It.) 3 pt. en 1 afgebr. part., 5. Heemskerk (Ned.) 3 pt., 6. Sinka (Hong.) 2 pt., 7/8 Bacic (Joegosl.) en Bruce (Eng.) 1% pt., 9. Roodzant (Ned.) 1 pt., 10. Van der Veen (Ned.) pt. De wedstrijd Manchester United-Ro- de Ster (Belgrado), voor de kwartfina les van het toernooi om de Europese voetbalbeker, is geëindigd in een zege van 2-1 voor Manchester United. De ruststand was 1-0 in het voordeel van de Joegoslaven. De tweede wedstrijd tussen beide teams wordt 5 februari te Belgrado gespeeld. De loting voor de officieuze Neder landse schaatskampioenschappen, die in Hamar worden gehouden, heeft het volgend resultaat gehad: 500 m: Van der Grifft-De Graaff, Pesman-Broek- man, Schouten-Van den Berg, Houten- Langerhuizen, IJff-Vroege. 5.000 m: Koeleman-Van der Grifft, De Graaff-Van den Berg, Broekman- Pesman, Biesheuvel-Langenhuizen, Kroon-Vogels, Houten-Vroege, IJff-Kap- pel, Zee-Schouten. De weersomstandigheden en de kwa liteit van het ijs zijn op dit ogenblik zeer goed in Hamar en coach Schenk ver wacht dan ook goede resultaten. De 15.000 Britten, die zich hadden la ten inschrijven voor plaatskaartjes voor Wimbledon, hebben bericht gekregen, dat de toegangsprijzen voor het Centre Court voor het eerst sinds 1953 weder om verhoogd zijn en wel van 21 tot 25 shilling. Luit-kolonel Macaulay, de se cretaris van de All England Club, zei dat een verhoging van de entreeprijzen wegens de voortdurend stijgende kosten onvermijdelijk was geworden, alhoewel het overschot in de laatste drie jaar aanzienlijk was geweest. Opneming in deze rubriek Is «lat noodzakelijk een bewijs van in- stemming. Het socialistische lid der Tweede Kamer, de heer J. de Kath geeft in een artikel in het maandblad van de Partij van de Arbeid, Socialisme en Democratie onder de titel: „Veertig jaar later" een scherpe ana lyse van het communistische Rusland in zijn interne ontwikkeling en zijn ver houding o.a. tot de Westerse wereld. Herhaaldelijk laat hij in dit artikel blij ken, dat hij het geheel oneens is met de visie van prof. Tinbergen in deze. Aan dit interessante artikel van de heer de Kath ontlenen wij het volgende: „Veertig jaar communistische prak tijk dient de grondslag van onze beoor deling te vormen. Die veertig jaar ver tonen aan de communistische kant slech' J de genadeloze heerschappij van de nieuwe uitbuitersklasse over het Russische volk en over alle andere vol ken, die in de Russische machtssfeer kwamen, benevens een toenemende ca paciteit tot bedrog en zelfbedrog. Ala Tinbergen in dit alles een gemeenschap pelijke socialistische grondslag ont dekt, dan wens ik in ieder geval geen enkele gemeenschap met het socialisms merk „Tinbergen-Chroesjtsjow". Heel velen, die geen heil zien in Tin bergens pogingen om met de Russen te redeneren, menen dat er zeker een w g is waardoor we in staat zouden zijn het toenemen van de Russische invloed te stuiten. Ze komen dan op het terrein waarop hij zich eveneens gaarne beweegt: de achtergebleven, of „onder ontwikkelde", gebieden. Helaas willen de betrokken volken niet onze één procent, ze willen onze honderd procent; en ze willen boven dien ook nog, dat we in de toestand komen te verkeren, waarin zij nu leven, en dat zij dan in de toestand leven, waarin wij ons thans bevinden en in een nog veel betere. Dan eerst hebben wij, naar hun opvattingen, het verdiende loon voor de misdaden, die we in Azië en Afrika hebben gepleegd. Die volken willen veel minder hun eigen opgang voor onze ondergang. En aange zien ze weten en voelen dat de Russen het ook op onze ondergang gemunt hebben, zal de Russische populariteit in die landen altijd enorm veel groter zijn dan de onze, ook al zouden wij vela malen meer aan de ontwikkeling dier onderontwikkelde gebieden ten koste leggen dan de Russen, wat we trouwens voortdurend gedaan hebben, de Ameri- kunen voorop: met het resultaat dat da Amerikanen uitgespuwd worden en de Chroesjtsjows, Boelganins en Woro- sjilows triomfreizen maken. Niets zou de onderontwikkelde gebie den meer goed doen dan een aantal af rammelingen. Die aframmeling kan be staan in het eenvoudig weigeren van hulp te verlenen aan al die gebieden die menen vriendschappelijke betrek kingen te kunnen onderhouden met on ze doodsvijanden, de Russen. En ook na tuurlijk aan al die gebieden die menen dat het ontvangen van hulp uit het Westen beantwoord moet worden met een onafgebroken haatcampagne tegen het Westen. Wij hebben geen behoefte aan dankbaarheid, noch hebben we be hoefte aan vriendschap, maar alle ge zond verstand en alle zelfrespect ver zetten zich tegen hulpverlening aan en relaties met gebieden en regeringen, die een onafgebroken vijandschap je gens ons aan de dag leggen en dia dan ook nog de galgehumor hebben om die vijandschap „neutralisme" te noemen. Het zou een politieke winst en ook een geestelijke winst zijn voor het Wes ten, als er een eind kwam aan het mo reel weerzinswekkende en politiek dom me opvrijen van de Aziatische en Afri kaanse demagogen en demagogische politici. In plaats van dit opvrijen, van het aanbieden van hulp en zelfs het op dringen van hulp, diende als eerste re gel te gelden: alleen hulp verlenen als erom gevraagd wordt. Als tweede regel diende te worden gesteld: hulp wordt alleen verleend aan die landen die met Rusland en het Russische blok geen andere betrekkingen onderhouden dan de formele diplomatieke. Als derde regel ten slotte: alleen regeringen die bereid zijn in hun eigen land een toe stand van orde en discipline te schep pen, kunnen geholpen worden. Dat wil dus zeggen dat alleen de politici, de re geringen, de partijen die bereid zijn al le antiwesterse en alle pro-Russische bewegingen te bestrijden, voor hulp in aanmerking komen. Als die bereidheid bestaat, maar de macht ontbreekt voorlopig om zonder personele hulp van het Westen die sterke regering tot stand te brengen, dan zou ook die per sonele hulp moeten worden verleend. Maar alleen op verzoek van de betrok ken regeerders. En op voorwaarde dus dat die hulp dient om een apparaat te bouwen dat de ontwikkeling tot een moderne maatschappij bevordert. Niet om een apparaat te scheppen, of in stand te houden, dat de Aziatische of Afrikaanse despotie of anarchie consoli deert of versterkt. Dat zou dus betekenen: géén steun voor de huidige regeringen van Indië ea Indonesië, maar ook geen steun voor Saoedië orf Jordanië. En een veel gro tere steun voor Israël of Turkije. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen/ Op grond van ontdekkingen van geleer den uit de gehele wereld, was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablei helpen ook dan, wanneer andere middelen talen. if Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gv 'oeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro». Het kernprobleem, waarvoor de nieu we minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling zich ziet geplaatst, is naar zijn mening de vraag hoe in de landbouw vraag en aanbod op elkaar kunnen worden afge stemd. De minister zei dit in een vraagge sprek met een verslaggever van het N.T.S.-journaal, dat dinsdagavond werd uitgezonden. „Ook eiders zit men met dit pro bleem", aldus de nieuwe minister. „Enerzijds is de vraag niet erg elas tisch, aan de andere kant laat het aan bod in de landbouw zich niet regelen zoals dat in de fabriek mogelijk is". De minister achtte het nog enigszins voorbarig, nu al aan te geven langs wel ke lijn hij dit probleem zal trachten op te lossen, „maar", zo zei hij, „het ligt voor de hand te denken aan prijsmani- pulaties. In het algemeen is het zo, dat wanneer we de prijzen verlagen de pro- duktie wat kleiner wordt, maar in de landbouw is dat lang niet altijd het ge val. Soms gebeurde het omgekeerde. Dat heeft men ervaren in Amerika. Men heeft daar geprobeerd de produktie in te krimpen, maar het resultaat is ge weest dat zt) veel hoger werd dan ooit in de loop der jaren het geval was ge weest." Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar een kerkdeurcollecte gehouden ten bate van de Medische Missie Actie, n.l. zondag 19 januari. De opbrengst is dit jaar vooral be stemd voor de inrichting van de z.g. Memisa-kraamzaaltjes, welke de Me dische Missie Actie sinds kort in de missiegebieden verzorgt. Daarnaast zal een gedeelte van de opbrengst dienen voor de aankoop van medicijnen, ver band en instrumenten. ken, die een gemiddelde van 52 pet aangeven, doch voor een bepaalde soort zelfs van 81 pet. Nij zijn niet alleen de dierenvrien den hiervan de oorzaak, de rappor teurs wijten deze ook aan de toene mende exploitatie der groeven voor industriële doeleinden, als cementfa- bricatie e.d. De champignonteelt blijkt al evenzeer nadelig, daar de diertjes de reuk van paardenmest blijkbaar niet zo goed kunnen verdra gen, terwijl voorts het werken in de groeven voor deze teelt hinderlijk schijnt te wezen. En dan is er nog het toerisme, dat ook niet vrij uitgaat. De exploitatie va. onze Zuidlimburg se onderwereld brengt mede drukte en lawaai, werken met allerlei ook gekleurd, licht, werkzaamheden voor het vervaardigen van grottekeningen en dito sculpturen op de wanden. Al deze storingen hebben ertoe geleid dat b.v. in de groeven bi: Slavante nog maar 30 pet van de vroegere be volking overwintert. Nu zijn de ge varen niet overal even groot. Er zyn in de loop van de onderzoekingen niet minder dan 150 ingangen tot groeven en grotten genoteerd, waarvan er verschillende ver van de grote wegen liggen, alleen door bewoners der naas te omgeving gekend. Een ervan in de sectie Riessenberg heet de Hel, doch gezien de ligging daarvan moet het daar voor de vleermuizen eer een hemel zijn. - Dit is de „Bebe Cat", een „zelfboww"-zeilboot, gefotografeerd tijdens een demon stratietochtje op de Theems. Het tweedelige vaartuigje is zo ontworpen, dat een amateurknutselaar het thuis, met slechts zeven stukken gereedschap en zonder verdere timmermanservaring kan bouwen. Compleet kost het bootje ongeveer 800 gulden. schaal, die Hentz me had gegeven: een koraalkleu rige hoed, die ik in New York gekocht had en naar het ziekenhuis had gedragen en die Hentz aardig had gevonden; de boom, die Hentz als kleine jon gen voor me had geplant: de elektrische deken, die Hentz voor me had laten kopen ter gelegenheid van mijn verjaardag na zijn ongeluk. De erkenning van deze behoefte heeft me Hentz beter kunnen doen begrijpen. Op een dag, na de zol der te hebben rondgekeken, kwam Fred naar bene den en zei tegen Hentz: „Hentz, je moest je kam peeruitrusting eigenlijk aan een jongetje geven die het kan gebruiken. Het is zonde van al die spullen als ze niet gebruikt worden. Je moest je schaatsen en golfstokken weggeven." Een beetje stroef antwoordde Hentz: „Als je het niet erg vindt, zou ik ze toch graag willen houden". Hoe goed kon ik dat begrijpen! Ik gebruikte de parfum, die Hentz me op moederdag vóór zijn onge luk had gegeven, maar heel spaarzaam: ik kon het niet verdragen dat het flesje eens leeg zou raken. Toen ik eens in zijn oude kamertje boven was, be sloot ik de kinderboekjes van Hentz aan een jon getje weg te geven. Terwijl ik ze bijeenzocht, drong het plotseling tot me door, dat ik er toch geen af stand van kon doen. Ik had ze al die jaren bewaard voor zijn kinderen net zoals Hentz de beduimelde boeken had gelezen, die eens aan Fred hadden toe behoord toen die een kleine jongen was. Als ik zou erkennen, dat Hentz zelf nooit kinderen zou hebben, zou ik me overgeven! Wat was de zin om te praten over vertrouwen en te handelen alsof je er niet in geloofde? Enkele dagen later zei Hentz: „Moeder, ik vind het naar als paps zou denken, dat ik egoïstisch ben, maar als ik al mijn spullen weg zou geven, zou ik ook meteen erkennen dat ik verslagen ben. En dat ben ik beslist niet!" Ik zei: „Dat weet ik, dat weet ik maar al te goed." In de late zomer van 1953 kreeg Hentz bezoek van twee artsen van het instituut. Ze kwamen juist van Warm Springs en waren opgetogen over hetgeen er in die inrichting gedaan werd voor mensen met verlamde handen. Ze stelden ons voor contact op te nemen met dr. Bennett om te horen of er misschien meer voor Hentz gedaan kon worden. Dr. Bennett wilde Hentz in Atlanta ontmoeten. Willie James rolde Hentz een van de onderzoek- kamers in, legde hem* daar op een onderzoektafel en kwam weer naar buiten. We wachtten daarna meer dan anderhalf uur. Nadat de dokter weer naar buiten was gekomen, ging ik naar Hentz en trof hem aan met een ge lukkige glimlach op zijn gezicht. De dokter een van de beste ter wereld op zijn gebied, een man, die zich gespecialiseerd had op handverlammingen, en een geneeskundige, die onder zijn collegae over het gehele land een hoge reputatie genoot had veel waardering gehad voor het hulpmiddel, dat Hentz voor zijn hand gemaakt had. Hij had het meegenomen naar Atlanta om aan de dokter te tonen en nu wilde deze hem naar Warm Springs sturen, waar hij twee maanden zou irfbeten blijven, zich aan een andere therapie onderwerpen en waar hij kon werken aan het hulpmiddel voor zijn hand en deze verbeteren met behulp van fijnere Instru menten en materiaal dan hij had gebruikt. Hentz begon zijn bezoeken aan Warm Springs laat in februari of begin maart 1954. Hij wilde daar niet opgenomen worden omdat hij genoeg had van zieken huisverblijven. Hij beloofde de dokter en de therapeut dat, als ze hem nodig hadden, wij hem naar Warm Springs zouden rijden. De dagen dat hij ernaar toe moest, waren inderdaad opwindend. Als ze Hentz om negen uur wilden zien, moest hjj om vijf uur 's morgens al opstaan om aangekleed te worden en dan waren er nog twee uur nodig voor de reis. We hadden nu een nieuwe verzorger voor Hentz. Willie James was naar Florida vertrokken nadat hij met zijn charmante manieren iedere winkelier in Perry en Macon zo ver had gekregen, dat ze hem hun koopwaren op afbetaling verkochten. Gedurende de rit ging Hentz dan liggen op de achterovergeslagen leuning van de zitplaats en viel bijna onmiddellijk in slaap. De verzorger die niet kon rijden sliep een paar minuten daarna; de leuke, rode tekkel, die Hentz als kerstgeschenk had gekregen van dr. Hen- drick en zijn vrouw, krulde zich naast Hentz op en volgde zijn voorbeeld- Vertaald door I. Govers van Geuns. Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7