Particuliere woningbouw Eisenhower kant zich fel tegen kritiek op Dulles H. Vader zal in komende lente consistorie bijeen roepen Onderzoek naar winning van energie uit waterstof en lithium Britten geven Rus politiek asyl Hoofdprijs: een ezel D SOEK ARNO heeft een geheim verbond met Moskou gesloten De eerste olie stroomt uit de Sahara „De verstandigste en meest toegewijde man die ik ooit heb ontmoet Nederlands schip redt 28 mannen van Noorse tanker Rus ontmoet de sneeuwman wipp - !F Boodschap uil de ruimte... Cyclotron wordt uitgebreid Bejaard echtpaar door een auto aangereden Vliegtuigje maakt noodlanding op Engels strand Aziaten en Afrikanen worden opgezet tegen Europa en Amerika Het weer- PRESIDENT WINDT ZICH OP m ..-gm WERELDPRIMEUR IN AMSTERDAM Na zijn vlucht naar West-Berlijn Radio Vaticana wijzigt zenduren A GOEDHART IN RAAD VAN EUROPA FOTO ENGEL DONDERDAG 16 JANUARI 1958 81ste JAARCANC No. 29810 Schip op geheimzinnige wijze in tweeën gebroken Verslag in Komsomols kaya Pravda" Dean Acheson heeft afwijkende mening IS» - üiiwpiii Vrouw overleden, man zwaar gewond Nederlandse uitzendingen verplaatst DE GROTE OPRUIMING f&eé MORRIS heforet/ouSu/// EHG. DAMESWESTEH 29.50 Rustig weer BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs, H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Na de record-produktie van onge veer 85.000 woningen in 1957 (grotendeels te danken aan de in 1956 door minister Witte ingevoer de toewijzingsregeling, gebaseerd op de bouwcapaciteit) staat de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid voor de moeilijke taak om de produktie ongeveer op het bereikte peil te nandhaven. Voor 1958 richt het bouwprogram ma zich op de bouw van 80.000 wo ningen (40.000 woningwetwoningen, 36.000 premiewoningen en 4.000 wo ningen in de vrije sector). De bouw van de woningwetwoningen is verze kerd doordat de financiering daar van door middel van rijksvoorschot ten zal plaats vinden. Grote bezorgdheid heerst echter over de vraag, of de 36.000 premie- woningen tot stand zullen komen. Het merendeel van de premiewonin gen zal moeten worden gebouwd door woningbouw-ondernemers, die biet in aanneming maar op eigen ri sico woningen bouwen voor de markt. 2ij hebben daarbij echter te kampen biet grote moeilijkheden om aan de benodigde kapitalen te komen. En slagen zij daarin, dan is de huidige hypotheekrente van 6 a 6!4 pet een beletsel om tot een sluitende exploi- tatie-begroting te komen. De rijkspremieregeling voorziet in toekennen van bijdragen a fonds Perdu ter overbrugging van het on- rendabele deel der bouwkosten gedu- rende de periode dat de huren nog b'et zijn aangepast aan de produk- hekosten der woningen. Deze pre mieregeling verschilt principieel met regeling voor de woningwetwo ningen, want deze is gebaseerd op a a r 1 ij k s e bijdragen en wordt derhalve minder naarmate de huren verhoogd worden. Deze premieregeling gaf in net Verleden reeds aanleiding tot critiek, zij schiet in haar uitwerking th?.ns nog meer tekort, nu in september 1957 daarin enkele wijzigingen zijn aangebracht. De premie voor huur woningen met een huur van 90,- tot f 120,- per maand al naargelang van de gemeentelijke classificatie werd met 25 pet ver hoogd. Voor duurdere woningen werd de premie echter gehalveerd. Voor woningen met een huur van 140,- tot 170,- per maand wordt in het geheel geen premie meer ver leend. Koop woningen die, inclu sief de grond, duurder zijn dan 30.000,- vallen voortaan buiten de premieregeling. In de Troonrede werd deze wijziging aangekondigd als «en maatregel ter betere aanpassing Van de rijkssteun aan de werkelijke behoeften en ter stimulering van de bouw van particuliere woningen met een redelijke huurprijs. De verhoging Van de premie met 25 pet komt in onvoldoende mate tegemoet aan de sinds 1953 (toen de premieregeling werd vastgesteld) ingetreden stijging der bouwkosten. Deze doet trouwens ook de in de premieregeling ge brachte nuancering naar huurwaar de en bouwkostèn (een principieel waardevol element) haar betekenis verliezen, omdat zelfs eenvoudige bouw in de particuliere sector, ge- Zien de hoge kosten van bouwrijpe grond, in vele gevallen niet beneden 30.000,- kan plaatsvinden; de hoge rentestand leidt tot huren, welke bo ven het in de premieregeling vervat te schema liggen. In een dezer dagen tot de gemeen tebesturen gerichte circulaire geeft de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid blijk van zijn bezorgdheid ten aanzien van de par ticuliere woningbouw. De minister hoopt van harte (een ongebruikelij ke ,,cri de coeur" in een officiële cir culaire!) dat het de gemeentebestu ren mogelijk zal zijn om wegen te vin den, de particuliere bouw zodanig te stimuleren, dat de ter plaatse aanwe zige bouwcapaciteit zoveel mogelijk wordt benut. Wij hebben de indruk, dat hier te veel van de vindingrijkheid van de gemeentebesturen wordt gevergd. Doordat de gemeenten, tengevolge van de handhaving van een onwe zenlijk rentegamma, zelf van de ka pitaalmarkt zijn verdrongen, kunnen zij niet denken aan het verstrekken van gelden voor de bouw van particu liere huurwoningen. De onvolkomen heid van de premieregeling vermo gen zij niet op te heffen. De conclusie ligt dan ook voor de hand, dat alleen de regering maatre gelen kan nemen om de particuliere bouwondernemers in staat te stellen de hun toegedachte taak in het ka der van de verwezenlijking van het bouwprogramma te vervullen. De premieregeling zal dan op korte ter mijn aan de reële behoeften moeten worden aangepast. Gebeurt dit niet, dan is een teruggang in de bouwacti viteit voor zover het de particuliere Woningbouw betreft onvermijde lijk. President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft gisteren op zijn eer ste persconferentie sedert zijn lichte beroerte in november van het vorig jaar gezegd, zich goed gezond te voe len. Hij zei niet te hebben overwogen af te treden. Zijn artsen hadden hem reeds enkele uren na de beroerte mee gedeeld, dat zijn verstandelijke vermo gens niet hadden geleden. De 270 jour nalisten, die de persconferentie hebben bijgewoond, hebben vastgesteld, dat de president er uitstekend uitziet, maar dat hij iets minder gemakkelijk sprak Het Nederlandse schip „Bintang" heeft 28 leden van de bemanning van het Noorse tankschip „Sierstad", dat op geheimzinnige wijze gistermorgen in de buurt van Majorca in de Middellandse Zee t in tweeën brak, gered, aldus meldt IT. P. Het Italiaanse vrachtschip „Ru- bicone" redde later nog zeven leden van de 38 koppen tellende bemanning, ter wijl later op de avond is gemeld dat een onbekend vrachtschip de laatste 3 man van het voorschip van de „Sier stad" heeft gehaald. Er is nog geen verklaring gegeven van het ongeluk, dat de 9.916 ton metende tanker uit Oslo, die op weg naar Barcelona was met olie uit de Perzische Golf, trof. De „Sierstad" werd in 1937 in Hamburg gebouwd. Het eerste S.O.S.-bericht van het schip bepaalde zijn positie op onge veer 60 zeemijlen ten zuidoosten van het zuster-eiland van Majorca, Minor ca. De mededeling zei, dat het schip in tweeën was gebroken, maar repte niet van een ontploffing, waarvan het Spaanse persbureau „Mencheta" ge waagde. Het Nederlandse vrachtschip, de „Bintang", een schip van 8.274 ton, dat op weg. was van Nederland naar In donesië, verliet meteen zijn koers en stoomde in volle vaart naar de „Sier stad". De „Bintang" zal de 28 overlevenden naar Malta brengen en daarna de reis naar Indonesië vervolgen. Komsomolskaya Pravda, het orgaan van de communistische jeugd in de Sovjet-Unie, heeft volgens Reuter en AFP een gesprek gepubliceerd met de leider van een Russische wetenschappe lijke expeditie, A. G. Pronine, die in de afgelopen zomer het gebied van de gletsjer Fedtsjenko in Pamir heeft on derzocht. Pronine vertelt, dat hij op 10 augustus van het vorige jaar aan de rand van de gletsjer arriveerde. „Toen wij het dal van de rivier de Baiiandkiik bereikten stelden wij yast, dat de gletsjer in sterke mate terugge weken was en dat een deel van de bed ding van de rivier zichtbaar was. Toen opeens werd mijn aandacht getrokken door een buitengewone verschijning op een rotsachtige verhevenheid. Eerst dacht ik aan een beer. Toen ik nog eens goed keek zag ik echter, dat het een op een mens gelijkend wezen was. Het liep een beetje voorovergebogen en droeg geen kleren. Het lichaam was zeer dicht grijs-rood behaard, een ste vige gestalte met zeer lange armen. De „sneeuwman" kwam uit een spelonk, liep een tweehonderd meter en ver dween achter een rots. Ik had hem vijf tot acht minuten kunnen gade- ShDrie dagen later zag Pronine de sneeuwman nogmaals, op dezelfde plaats. Hij liep wee.r rechtop, maar verdween toen snel in een rotsspleet, vermoedelijk een spelonk. Een nadere verklaring van Pronine geeft de Komsomolskaya Pravda met. Paus Pius XII zal in het komende voorjaar een consistorie bijeenroepen van kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen voor de definitieve beslis sing over enige heiligverklaringen, al dus bericht het K.N.P. Volgens mgr. Enrico Dante, de subsituut-secretaris vau de H. Congregatie der Riten, is de datum nog niet vastgesteld. Het Con sistorie is verdeeld in een geheim, een semi-openbaar en een openbaar gedeel- 'e- Aan het semi-openbare gedeelte ne men de aartsbisschoppen en bisschop- Pen deel, die resideren binnen een •traal van ongeveer 100 kilometer van Rome. Het geheime Consistorie beslist over de heiligverklaring van de zalige Ca- rolus van Sezze en van de zalige Veru- na Y Mas. De processen hiervoor zijn beëindigd. Het is niet uitgesloten, dat dit consistorie ook beslist over de hei ligverklaring van de zalige Vincentius Pallotti. Verder zullen tijdens dit consis torie alle kerkelijke voorzieningen, zoals benoemingen, oprichting van bisdom men e.d. sinds het laatste consistorie van 20 mei 1954, officieel bekend ge maakt worden. Deze voorzieningen zijn reeds van kracht en werden al in de Osservatore Romano gepubliceerd. Gedurende het openbare consistorie zal de Paus de pallia opleggen aan eni ge aartsbisschoppen. dan gewoonlijk. Overigens is de pers conferentie van gisteren niet in volko men kalmte verlopen. Eisenhower wond zich bijzonder op naar aanleiding van vragen naar de juistheid van geruchten over een mo gelijk aftreden van de minister van bui tenlandse zaken, Dulles. Met een rood hoofd en zijn woorden met vuistslagen scanderend zei hij, dat Dulles de ver standigste en de meest toegewijde man is die hij ooit heeft ontmoet. Eisen hower zei dat hij niemand minder graag zou zien aftreden dan zyn minister van buitenlandse zaken. De Amerikaanse president hoopte, dat de Sovjet-minister-president, maarschalk Boelganin, de jongste brief van Eisen hower over een eventuele topconferen tie zal publiceren. Volgens berichten uit Moskou is het Sovjet-volk nog niet op de hoogte gesteld van de inhoud van deze brief. Eisenhower deelde in dit schrijven mee, dat hij bereid is de Russische leiders te ontmoeten, indien er tevoren doeltreffende voorbereidin gen worden getroffen langs diplomatieke weg en door de ministers van buiten landse zaken. Bij dit voorbereidende con tact moeten er dan duidelijk aanwijzin gen zijn, dat een topconferentie kan leiden tot gunstige resultaten. Aldus de president. In antwoord op een vraag van een journalist zei de president voorts, dat indien de verslaggever de brief aan Boelganin gelezen zou hebben, hij ge weten zou hebben, dat er een passa ge in voorkomt, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de hoop, dat Eisen howers brief dezelfde publiciteit in de Sovjet-Unie zal hebben als Boelganins brief in de Verenigde Staten. Onmiddel lijk nadat de president dit had gezegd, sprong zijn perssecretaris, Hagerty, op en fluisterde Eisenhower iets in het oor. De president zei daarop, onder ge lach van zijn gehoor, dat hjj zich had vergist en dat de desbetreffende zin uit het ontwerp was geschrapt. Als veront schuldiging voerde hij aan, dat hij te voren zoveel verschillende ontwerpen had gezien. Dean Acheson, de voormalige Demo cratische minister van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten, die de zer dagen de aandacht trok door op scherpe wijze de ideeën van zijn par tijgenoot George Kennan over een even tueel terugtrekken van de Westelijke en de Russische troepen uit Duitsland te veroordelen, heeft een boek het licht doen zien dat vrijwel in zijn geheel een requisitoir tegen de politiek van de hui dige Republikeinse regering vormt, al dus meldt ,,Le Monde". In dit boek wordt het thema herhaald van een aan tal causerieën die Acheson voor de stu denten van de Fletcher-school voor recht en diplomatie heeft gehouden. De kritiek in dit boek is met name gericht tegen minister Foster Dulles, aldus ,,Le Monde", ofschoon deze niet met name wordt genoemd. Achteraan in het boek spreekt Acheson echter over zijn „ge rechtvaardigde verachting voor die deugdzame eigengerechtigheid die, ge paard aan listig gepraat, de gevaren en mogelijkheden van ons tijdsgewricht onder een olieachtige laag verdoezelt". T XV- *»-■ ,>vv -90*\>Sw;v tS-Ss. ,-ASJS >.v Sr Franse soldaten lopen patrouille langs de oliepijplijn in de Sahara bij Hassi Mes- saoui. De eerste olie uit de Sahara is dezer dagen in Constantine aangekomen, onderweg naar Phïlippeville. De Russische militaire autoriteiten te Oost-Berlijn zijn er door de Britten van in kennis gesteld, dat de Russische ser geant Anatoli Ponomarenko, die eind december naar de Britse sector van Berlijn is uitgeweken, op zijn verzoek politiek asyl heeft gekregen, aldus meldt Reuter. De plaatsvervangende Sovjet-com mandant in Oost-Berlijn, kolonel Kot- sioeba, had verklaard, dat de sergeant, die al andere misdrijven op zijn gewe ten zou hebben gehad, was gevlucht na dat hij bij een drinkgelag een kameraad ernstig had gewond. Ponomarenko had bij zijn vlucht een pistool meegenomen. Herhaaldelijk was aan de Britten ver zocht, de man terug te sturen. Berich ten uit West-Berlijn, als zouden met Ponomarenko nog vijf Russische mili tairen na een muiterij over de activi teit van politieke officieren in hun ka zerne naar hét westen zijn uitgeweken, noemde kolonel Kotsioeba „leugens en provocaties". (Van een verslaggever) In het noordelijk deel van de Amster damse Watergraafsmeer, waar zich thans reeds het cyclotron van het in stituut voor kernfysisch onderzoek be vindt, zal zich binnen afzienbare tijd een belangrijk centrum voor atoomon derzoekingen ontwikkelen. Naast het cyclotron zal een aanvang worden ge maakt met de bouw van een laborato rium voor massaspectografie waarvoor het Rijk een bedrag van vijf miljoen heeft uitgetrokken. Voorts bevindt zich een plan voor de stichting van een z.g. lineaire versneller in vergevorderde staat van uitwerking. Dit instituut, dat zal worden onder gebracht in een gebouw ter lengte van 600 meter, zal ongeveer 20 miljoen gld. kosten. Dit deelde de wethouder van onderwijs, mr. A. de Roos, mede in de Amsterdamse raad naar aanleiding van een voorstel om voor ruim een half mil- joer een terrein voor deze vestigingen te kopen en in gereedheid te brengen. Het laboratorium voor massaspecto grafie houdt zich bezig met het onder zoek en de scheiding van isotopen. On der leiding van prof. dr. J. Kistemaker heeft het thans een researchproject voor energiewinning uit waterstof en lithium in studie dat, zo zei de wet houder, een wereldprimeur mag wor den genoemd. Aanvankelijk was het de bedoeling dat dit onderzoek in Frank rijk zou geschieden met Nederlandse hulp. Thans zal dit in Amsterdam ge beuren, hetgeen een belangrijke kosten besparing met zich zal brengen. Voor de Europese energievoorziening kan dit onderzoek van verstrekkende betekenis zijn. In het centrum zullen voorts vier onderzoekingen uitgevoerd worden die worden opgenomen in het programma van de Euratom. Het ligt in de bedoe ling van Philips-Roxane bij het centrum een radiochemisch laboratorium te bou wen. (Van onze correspondent) e bezitter of bezit ster van één der ruim tienduizend lotnummers die voor een kwartje werden verkocht, zal zondagavond de ezel Lambiek Bonaparte ten deel vallen. Lambiek Bo naparte is de hoofdprijs in de loterij van de schut ters van St. Lambertus in het Middenlimburgse dorp Helden. Sinds no vember van het vorige jaar staat het grauwtje, dat regelrecht uit de wil dernis van zijn geboorte eiland Corsica werd ge ïmporteerd, geduldig in een bijgebouw van het landhuis van de schut- tersvoorzitter mr. F. Haff- mans jr. te wachten op de dag, dat het lot over hem wordt geworpen. Zondag is deze dag aan gebroken. De schutters hebben dan genoeg loten verkocht en het geld meer dan eens gaf de waarmee ze hun schilder- ezel blijk van de oeroude achtige uniformen kunnen geaardheid van zijn ge betalen zal dan binnen zijn. Aan de verkoop van de loten heeft Lambiek Bo- slacht en bleef hij kop pig op zijn vier poten Schutters van Helden in nieuw uniform ^bevroren staan". De drie 'jonge ezeldrijvers hadden dan al hun overredings kracht nodig om Lambiek Bonaparte te bewegen op behoorlijke manier parade te lopen om de verkoop van „zijn" loten te be vorderen. Onder andere werd de ezel als hoofd prijs aangeboden aan de naparte het zijne dapper voetbalsupporters in de bijgedragen. Bij diverse Kraal te Venlo op een gelegenheden trok de sneeuwerige zondag. Ook schutterij in vol ornaat bij diverse andere gele er op uit elk der leden genheden verscheen Lam- de zakken vol lotenboek- biek Bonaparte „en pu-, jes en de hoofdprijs- blic". Hij verwierf zich ezel werd dan in hun op die manier een grote midden meegevoerd. De populariteitdie de finan- jongste leden van de schut- ciële- gesteldheid van terij moesten voor het schutterij St. Lambertus escorte van Lambiek Bo- zeer ten goede kwam. Dit naparte zorgdragen, want was ooi de bedoeling. De raadsleden, die hun beduchtheid hadden uitgesproken over de gevaren van zulk een centrum bij een grote stad, verzekerde de wethouder dat alle vereiste voorzorgsmaatregelen worden getroffen. Risico's als met de veelbe sproken kikkers zullen worden verme den. Centra als die thans bij Amsterdam in aanbouw zijn kunnen alleen goed functioneren in de nabijheid van een universiteit waar specialisten op vele gebieden bij de hand zijn. De wethouder deelde tenslotte mede dat ook het Cy clotron binnenkort zal worden uitge breid. Woensdagavond Is het echtpaar J. Feddes-Brinksma, resp. 74 én 66 jaar oud, wonende te Smilde, aangereden door een auto, waardoor zowel man als vrouw zware verwondingen opliepen. De echtgenote is tijdens het vervoer naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen overleden. De heer Feddes werd zwaar gewond in dit ziekenhuis opgenomen. De heer en mevrouw Feddes waren op bezoek geweest in de Drenthse hoofd stad. Zij keerden met de NTM-bus naar hun woonplaats terug. Toen de bus bij de Polakkenbrug stopte, liep het echtpaar zonder voldoende uit te kijken om de bus heen en stak de weg over. Een passerende auto kon een aanrijding niet voorkomen. Een klein Engels vliegtuig van de „Channel Airways", dat van Rotter dam onderweg was naar Southend, maar wegens het slechte zicht daar op dracht kreeg naar Ferryfield te vliegen, heeft woensdag op het strand bij Dun- geness een noodlanding moeten maken. De piloot werd in het gezicht gewond en het toestel verloor een vleugel, maar de Nederlandse inzittenden kwamen met de schrik vrij. Onderweg naar Ferryfield enkele kilometers van Dungeness gelegen kreeg het vliegtuig een storing in de stuurboordsmotor. Gezagvoerder Den- nison besloot tot een noodlanding op het strand. Er was een strook zand van een kleine 125 meter, waarop de piloot zijn vliegtuigje neerzette. Bij de landing op het zachte en natte zand werden het landingsgestel en een vleugel vernield. De Nederlandse inzittenden zijn me vrouw P. van Putten, mevrouw A. Koeman (beiden uit Den Haag) en me vrouw M. van Leeuwen (uit Rotter dam). Ouk de stewardess, de 22-jarige mej. W. van Pelt (uit Rotterdam) kwam met de schrik vrij. De Vaticaanse radio heeft haar zend- rooster gewijzigd. Ook de Nederland se uitzendingen zijn veranderd. Voort aan zullen deze te beluisteren zijn op zondag, maandag, woensdag en vrijdag 's avonds om 10.15 uur. De golflengten zijn onveranderd gebleven, namelijk via de kortegolf op 41.21, 31.10 en 25.67 me ter en via de middengolf op 196 meter Uit de praktijk is gebleken, dat de ont vangst op 31A0 m het beste js E]ke avond om 9 uur wordt bovendien voort aan in het Latijn de rozenkrans gebe den. Dit koperen, vliegende-schotelvormige apparaat is door twee mannen in Engeland gevonden, nadat zij, zoals zij vertelden, iets in de lucht hadden zien gloeien. De in november j.l. gedane vondst meet ongeveer 45 cm in doorsnee en weegt ±35 Engelse ponden. Binnenin zat een boekje, bestaande uit een aantal dunne koperen blaadjes bedekt met hiëroglyphen, die een advocaat (die onbekend wenst te blijven) ontcijferd zqu hebben. Het zou een boodschap zijn van een „ruimteman", Ulo genaamd, die de ruimtemens beschrijft als gelijkende op de mens, doch groter. Hij zou de Engelse taal hebben geleerd middels de radio. Advertentie IS BEGONNEN KLEVERPARKWEG 7 De Nederlandse afgevaardigde, de heer Frans Goedhart, heeft gisteren volgens het A.N.P. tijdens het debat over de buitenlandse politiek in de Raad van Europa te Straatsburg betoogd dat de communistische tactiek er onder meer op gericht is de landen en vol keren van de vrije wereld hard in hun financiële en economische structuur te treffen, waarbij tezelfder tijd getracht wordt de Westelijke volkeren uit de on derontwikkelde landen te stoten, ten einde hierdoor in deze landen chaos te verwekken en aldus de weg te banen voor het overnemen van de macht. Op het ogenblik zijn het Indonesië en Ne derland, die het slachtofler zijn van de ze tactiek der Sowjets, aldus de heer Goedhart. Soekarno is geen communist, maar wel een fanatieke nationalist, zo ging spreker voort. En deze heeft een per soonlijk en geheim verbond met Moskou gesloten. Soekarno is er zich van be wust, dat de politiek der Sowjets er op gericht is het Westen ten val te brengen en daar hij zelf een hartstochtelijke haat tegen het Westen koestert, ziet hij in de Sowjet-Unie zijn natuurlijke bond genoot. Toen Soekarno verleden jaar een bezoek aan het Kremlin bracht, maakte hij hier ook kennis met een In donesische communist Semaoen ge naamd, die reeds dertig jaar in Mos kou leefde. Sedert deze kennismaking woont Semaoen in het paleis van Soe karno in Djakarta, waar hij de presi dent van advies dient betreffende diens politiek tegenover het Westen. De zwak heid van het Westen blijkt in Indonesië nog meer, waar de communisten hulp ontvangen van Moskou en Peking, ter wijl de anti-communisten in geen enkel opzicht worden gesteund, aldus de heer Goedhart. Wat Nasser in Egypte deed, wordt thans door Soekarno in Indonesië hehaald. Nieuw-Guinea wordt hierbij slechts als voorwendsel gebruikt. De Nederlandse regering zou, aldus spre ker, een misdaad tegenover de vrije wereld begaan, indien zij zulk een groot gebied als Nieuw-Guinea aan Indonesië zou afstaan. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met plaatselijk mist. Hier en daar wat motregen. Aanvankelijk zwakke, later matige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.40-17.00. Maan: 6.23-15.04. Station temp aeersL Weer heden Alge! 7 uur <J4 UUI Helsinki ï-ust -7 1 Stockholm geheel bew. 1 0 Osio mist -3 0 Kopenhagen motregen 1 0.2 Londen mist 6 0.1 Amsterdam mist 4 0.6 Brussel geheel bew. 2 0 Luxemburg mist -2 0 Parijs geheel bew. 0 0 Nice onbewolkt 7 1 Berlfjn motregen 1 0.4 München licht bew. -2 1 itlrlch geheel bew. 1 0.1 Genêve geheel bew. 2 0 Locarno onbewolkt -3 0 Wenen geheel bew. 1 0.4 Lnnsbruck geheel bew. -3 0 Rome onbewolkt 5 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1