Arbeidsverbod voor jeugdigen Khroesjtsjev confereert met Poolse leiders K.L.M. moet bezuinigen Bus rijdt na botsing een winkel binnen Werkgelegenheid begint inderdaad zorgen te baren Bestedingsbeperking mag echter over de gehele linie niet worden verlicht Incidentele maatregelen voor verruiming werkgelegenheid Amerika verdedigt het principe der vrije zee Het weer. Stormachtig en buiig weer Brand in Brits atoomcentrum Drie dagen lang praten en jagen in grensdorp Personeel wordt enigermate in gekrompen ZOON TRACHT ZIJN VADER TE REDDEN Minister Suurhoff over sociaal Prinses Margriet morgen 15 jaar economische situatie Polen biedt Indonesië scheepsruimte aan; geen contact met Duitse rederijen s&ee MORRIS 'faforet/wtiui// Het weer in Europa Zelfs twee zwaluwen maken nog geen zomer Voor de derde macd GEHEIM BEZOEK AAN POLEN I. A. Aler Vijf personen gewond Beiden omgekomen BRAND IN SCHOOL TE ENSCHEDE Geen paniek ontstaan Tijdelijke verhoging kinderbijslag Onbranbaar NOTA AAN DJAKARTA Ook Duitse reders: Geen scheepsruimte aangeboden Sociaal dig niet dat de mens iets meer commentaar betekent dan een STURKAJACKS-PANTALONS Guur weer ZATERDAG 18 JANUARi 1958 81sfe JAARGANG No. 29812 Familiedrama in Huissen Wetsontwerp spoedig te verwachten Bestelauto tegen boom; bestuurder gedood (Van een bijzondere medewerker) In de afgelopen week is door de So ciaal Economische R.aad een rap port gepubliceerd bevattende een advies aan de regering over een ar beidsverbod voor onder de 16-jarigen. Alhoewel tijd voor rustige bezinning hierop nog heeft ontbroken, menen wij toch goed te doen een eerste indruk te geven, omdat ons reeds thans de eerste vragen hierover hebben bereikt. Wij hoorden al opmerkingen over aantas ting van de menselijke vrijheid, bedrei ging van het bedrijfsleven en soortge lijke. Het is wel erg voorbarig om, af gaande op uittreksels uit het rapport, zoals deze zijn gepubliceerd in de dag bladen, nu maar onmiddellijk met zulk zwaar geschut te gaan werken. Ver standiger zou men doen eerst het rap port zelf te lezen en vervolgens eens rustig na te denken over de sociaal- paedagogische achtergronden welke staatssecretaris dr. A. A. van Rhijn er toe hebben gebracht zijn desbetreffend verzoek op 11 januari 1955 tot de So ciaal Economische Raad te richten. Wie de ontwikkeling van het maat schappelijk leven ook maar enigszins objectief waarneemt, moet wel tot de constatering komen, dat ook de werk nemer steeds meer een plaats gaat in nemen die hem gewild of ongewild met grote verantwoordelijkheid confron teert. De afstand tussen intellectuelen en hen die in de uitvoerende orde hun arbeid verrichten, is ondanks be tere onderwijskansen de laatste jaren steeds groter geworden. Hier ligt naar onze overtuiging een van de oorzaken van de slechts traag groeiende belang stelling voor de medeverantwoordelijk heid in het bedrijfsleven Vele werknemers begrijpen eenvou- plaats waar hij omwille van den brode nu eenmaal 48 uur per week moet verblijven en werken en trach ten er een zo hoog mogelijk loon uit te halen. Voor ons ligt hier wel het zwaar tepunt. De jeugdige arbeider die op 14- jarige leeftijd het bedrijfsleven instapt, heeft misschien op zijn V.G.L.O.-school enig aanvullend onderwijs genoten, misschien op de ambachtsschool enig voorbereidend technisch onderricht ge had, maar echte levensscholing heeft hij nog nooit ondervonden. Ligt dit ten dele aan ons onderwijsstelsel, in niet mindere mate ligt Lt aan het feit dat het begripsvermogen van deze joneeren niet geschikt is om inzicht te krijgen in de ingewikkeldheid van de maat schappelijke problemen. En juist tegen de tijd dat van maatschappelijk ontwa ken kan worden gesproken, verdwijnt de jonge arbeider, althans van die school waar men poogt hem nog iets meer te geven dan alleen de conse quenties van 2 2 4. De scholen die hij, hetzij overdag, hetzij bij avond dan nog gaat bezoeken, kennen slechts één ideaal, n.l. een zc goed mogelijk vakman van hem te maken: zijn ver dere mensvorming staat hier volledig buiten. Deze mensvorming wordt over gelaten aan de collega's op het karwei en in de werkplaats. Zijn onze persoon lijke ervaringen in dit opzicht niet be paald gunstig, wij menen dat, te oor delen naar wat wij er zo van horen en constateren, de verhoudingen in d« fabriekshal, in de cantine en in de werkplaats op zijn allerminst genomen niet beter zijn dan in onze eigen leerja ren. (Vervolg op vagina 9) Advertentie BARTEUORISSTR: HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met nu en dan buiten, later met hagel en sneeuw. Harde wind tot storm tussen west en noordwest. Guur weer. Zondag: Zon: 8.39—17.04 Maan: 7.50—17.08 Mo q ri f l i er Zon: 8.38—17.05 Maan: 8.22—18.14 De afgelopen week was behalve som ber ook zeer rustig doordat wij in een hogedrukgebied lagen, waarvan het centrum zich nu ver ten zuidwesten van Ierland heeft teruggetrokken. Morgen zal de week heel wat onstuimiger begin nen met een actieve stormdepressie, die vanmorgen ten noordoosten van Schot land lag en morgen de Noordzee zal be reiken. Langs onze gehele kust is ge waarschuwd voor een westerstorm die morgen naar noordwest zal ruimen. Achter genoemde stormdepressie wordt verse poollucht via IJsland naar de Noordzee geblazen. Deze belangrijk koudere lucht zal zondag Nederland binnenstromen, waarin later hagel- en sneeuwbuien verwacht mogen worden. De temperatuur gaat er weer enkele graden op achteruit en het worden en kele dagen met koud en guur weer. Bo ven Scandinavië is de luchtdruk zeer laag geworden, maar ook daar gaat nu koude lucht uit de poolstreken bin nenstromen. temp aeersL Station Weei heden dgeL 7 uur 24 a ui Helsinki zwaar bew. -5 0 Stockholm sneeuw 1 I Oslo licht bew. -1 0 Kopenhagen half bew. 1 0.1 Londen onbewolkt 0 Amsterdam onbewolkt 1 0.2 Brussel onbewolkt 2 3 Luxemburg mist 1 1 Parijs mist 5 1 Nice onbewolkt 5 0 Berlijn licht bew. 2 O.S München sneeuw 0 2 Züricb sneeuw 0 0.2 Genève geheel bew. -0 0 Locarno onbewolkt -4 0 Wenen geheel bew. 3 0.3 Innsbruck geheel bew. -2 0 Rome onbewolkt 7 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich hel rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. ,,;Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Minister Suurhoff acht toch nog niet de tijd gekomen om het programma van bestedingsbeperking over de ge hele üjn e,en of meer slaSen terug te draaien. Wel tekenen zich met name op de betalingsbalans de eerste ver schijnselen af, die wijzen op een zich herstellend evenwicht, wel schijnt er althans op de geldmarkt enige ver ruiming op te treden en is de schat kist op het ogenblik uit de ergste rnoeilijkljeden, maar een en zelfs twee Zwaluwen maken nog geen zomer, zo Zei minister Suurhoff. Wordt de beste dingsbeperking te vroeg, te snel of te rigoureus teruggedraaid, dan zou, volgens hem, alle moeite_ en pijn wel eens tevergeefs kunnen zijn. Daarom zal voorlopig noetei) wor- den volstaan met incidentele maatrege- 'en, die zeer in het bijzonder Ser'®' zijn op verruiming van de werkgeiegen- heid in die bedrijfstakken en stroken, Waar de werkloosheidscijfers duiden op een arbeidersoverschot van min ol meer duurzame aard. In dit verband denkt de heer Suurhoff aan het alsnog Weer plaatsen van overheidsopdracn- t''n, aan het doen uitvoeren van nor- Jhale openbare werken, aan maatrege len vooral ook ten behoeve van het bouwbedrijf en aanvullende werkob- iecten daar, waar de normale werkge legenheid onvoldoende blijft Minister Suurhoff meent, dat ook in het bijzonder gelet dient te worden op de industriebevorderingen in de z.g. ontwikkelingsgebieden, waar de struc tuurwerkloosheid door de super hoog conjunctuur niet was verdwenen, maar wel tijdelijk aan het oog onttrokken. Dit vereist echter, volgens hem, een omschakeling, die meestal niet op kor te termijn tot stand komt. Zo mogelijk moet dit worden gestimuleerd, zo zei minister Suurhoff, die voorts de dui delijke toeneming van onze uitvoer een moedgevend verschijnsel noemde. De crote moeilijkheid bij het treffen van maatregelen tegen de werkloosheid ls volgens minister Suurhoff, het vin den van middelen voor de financie ring. In de huidige werkloosheid is er hauwelijks enige invloed te onderken hen van de beperking der particuliere investeringen. Het laat zich, volgens de bewindsman, ook wel begrijpen, omdat de uitbreiding van ondernemingen, de Vernieuwing van de machineparken e.d. op langere termijn worden gepland en Veelal worden gefinancierd uit de win sten der ondernemingen zelf. De huidi ge grote werkloosheid is, aldus de mi nister, vooral toe te schrijven aan de Verminderde bouwactiviteit door het Wegvallen van opdrachten van de over heid, door het teruglopen van de wo ningbouw als gevolg van de kapitaal- schaarste, door de bestedingsbeperking in de consumptiesector en door enkele factoren, die met de bestedingsbeper king niet te maken hebben, zoals bijv. verscherpte buitenlandse concurrentie. Nu reeds de maatregel, die getroffen werd om de particuliere investeringen af te remmen ongedaan maken, zou, volgens minister Suurhoff, een foutieve en vruchteloze maatregel zijn. Daar door zou volgens hem, bovendien de fi nanciële mogelijkheden van het rijk om iets tegen de werkloosheid te doen in de gebieden waar dit zo noodzakelijk is, nog veel beperkter worden dan zij toch ai zijn. De minister meent, dat wij' beslist niet terug moeten naar de overspan ning op de arbeidsmarkt, die er een jaar geleden nog was. Deze overspan ning remde op verschillende manieren de toeneming van de produktiviteit, daar voor uitbreiding van de bestaande en de aanpak van nieuwe industriële en andere projekten te moeilijk arbeids krachten konden worden aangetrokken. Voorts omdat sommige werknemers het wel geloven, wanneer zij aan elke vin ger van hun hand toch een andere baas kunnen krijgen en omdat een zekere hamster van arbeidskrachten ontstaat, terwijl in de overspannen arbeidsmarkt een bestendige druk tegen het loonpeil en zwarte lonen veroorzaakt. Aangezien vocral toenemende produktiviteit van de arbeid ons nationale inkomen moet doen toenemen en dus nieuwe mogelijk heden voor toekomstige vooruitgang kan openen, dient, *c enigszins moge lijk, het ontstaan van overspanning op de arbeidsmarkt te worden vermeden, zo zei de heer Suurhoff. Voor de derde maal in drie-en-een- balve maand is donderdag brand uitge broken in een Brits centrum voor kern onderzoek, ditmaal te Harwell, aldus hieldt Reuter. De brand brak uit in een ventilatie- kast waarin zich natuurlijk uranium be- Tond en verspreidde zich naar een hou ten kast, die er naast stond. De brand kon echter binnen enkele minuten be dwongen worden. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Aangezien natuurlijk ura nium niet radio-actief is, konden er ook seen radio-actieve deeltjes ontsnappen. De vorige branden in Britse atoomcen- +a deden zich voor op 10 oktober, toen r°°r oververhitting van een atoomoven de centrale van Windscale radio-ac- 'eve rook ontsnapte, en de vorige "aand in het onderzoekcentrum te Aider ."anston, waar bij een ongeluk een öes- ïi^ïjdige levensgevaarlijk en vijf anderen lcht gewond werden. De Russische partijleider, Khroesjts jev, en premier Boclganin zijn vorige week de gasten van de Poolse leiders geweest op een jachtgoed dicht bij de Pools-Russische grens, aldus hebben Keuter en A.F.P. gemeld. Met partij leider Gomulka en premier Cyrankie- vvicz hebben de Russische leiders drie dagen lang geconfereerd en gejaagd. Radio Moskou heeft in zijn uitzending, waarin melding werd gemaakt van het geheime bezoek, geen bijzondere reden ervoor genoemd. Khroesjtsjev zou er toe door de Poolse leiders zijn uitgeno digd, toen hij in de buurt van de Pools- Russische grens op vakantie was. Het is voor het eerst sinds een week, dat iets bekend wordt gemaakt over de ver blijfplaats van de Russische partijlei der. De afgelopen dagen is verklaard, dat hij buiten Moskou vertoefde, voor enkele dagen vakantie. Dezelfde me thode werd gevolgd, toen Khroesjtsjev in het verleden geheime bezoeken af legde in Hongarije, Joegoslavië en Po len. A.F.P. heeft van gewoonlijk welin gelichte zijde in Warschau vernomen, dat er nog verscheidene andere Russi sche leiders van de partij waren. Het is het eerste bekende Russische bezoek aan Polen sinds oktober 1956, toen Polen de „nieuwe weg" opging. Het jachtgoed ligt in het bos van Bie- lowieza, dat een oppervlakte van onge veer 70.000 ha beslaat. Er leven veel be- De directie van de K.L.M. heeft besloten de aanvankelijk gedachte uit breidingen in de komende twee j'aar af te remmen, de verwezenlijking van eni ge plannen uit te stellen en maatrege len te treffen, die de hoogoplopende kosten moeten verminderen. Dit blijkt uit „een ernstig woord over de gang van zaken in ons bedrijf" van de pre sident-directeur van de K.L.M.de heer I. A. Aler, dat is opgenomen in het nummer van heden van het personeels orgaan „De Wolkenridder". In de eerste plaats zal het geen K.L.M.-er verwonderen, aldus de heer Aler, dat de plotselinge noodgedwon gen opheffing van een vijftal geregel de diensten tussen Amsterdam en Dja- krta het bedrijf niet onberoerd heeft gelaten. Het wegvallen van miljoenen guldns aan vervoersinkomsten dat hier mede is gemoeid, betekent een gevoe lige tegenslag, afgezien nog van het feit, dat het opheffen van de diensten op Djakarta problemen opwerkt ten aan zien van belangen in alle in deze dien sten opgenomen gebieden in het nabije-, midden en verre oosten. Vervolgens wijst de heer Aler op de moeilijkheden tengevolge van de terug keer van 300 K.L.M.-ers, die bij de Garoeda in Indonesië waren gede tacheerd. En ook wjjst hij op een terug gang in het internationale reisverkeer. De neer Aler trekt dan tenslotte de conclusie, dat „dit alles niet betekent, dat voor de K.L.M. de alarmklok moet worden geluid". Maar hij zegt wel, dat „het thans onvermijdelijk is, dat de per soneelsomvang van de K.L.M. eniger mate wordt ingekrompen". En hij „re kent op de grootst mogelijke zuinigheid in alle K.L.M.-rangen". Tengevolge van een botsing tussen een personenauto en een L.T.M.-auto bus, die vrijdagmorgen op het kruis punt Kockelerstraat-Schummerstraat te Kerkrade geschiedde, is de L.T.M.- autobus de meubelwinkel van de heer E. binnengereden. Ofschoon de ravage aan auto, autoous en winkel vrij groot was, deden zich toch geen al te ern stige persoonlijke ongelukken voor. Al leen de chauffeur van de personenwa gen, S. uit Kerkrade, moest met ern stige verwondingen in het plaatselijk St.-Jozefziekenhuis worden opgenomen. Van de inzittenden van de autobus wer den de chauffeur, de conductrice en twee reizigers licht gewond. ren, wolven en wilde zwijnen. Tien da gen voor de komst van de Russen is men begonnen het jachthuis op te knap pen. De dag voor de aankomst van de gasten is er een hoeveelheid bloemen uit Warschau naar toe gebracht. Als mogelijk onderwerp van zijn be sprekingen in Warschau is volgens U.P. in Moskou de uitbreiding van de Russische economische hulp aan Polen genoemd. Volgens sommige politieke waarnemers zou Rusland daartoe be reid zijn als tegenprestatie voor het feit, dat Polen op de bijeenkomst van communistische leiders in november te Moskou het standpunt aanvaardde, dat Rusland nog steeds aan het hoofd staat van de communistische wereld. In het Betuwse stadje Huissen heeft zich vrijdagmiddag een familiedrama afgespeeld, dat eindigde met de ver drinkingsdood van een vader en zijn zoon. De vader, de 58-jarige tuinder J. S„ die al enige dagen met het plan rondliep zich van het leven te beroven, was omstreeks het middaguui van huis vertrokken. Hij werd enige tijd later gevolgd door zijn zoon. Toen beiden zich op het pad langs een binnenwater be vonden, begaf S. zich naar de water kant en sprong in de vrij diepe kolk. De zoon sprong zijn vader onmiddel lijk na om hem te redden. Op het hulp geroep melde een in de omgeving wer kende tuinder toe, die in een roeiboot sprong. Daar S. in de nabijheid van de boot boven kwam, gelukte het de tuin der de nan met een hark boven water te houden en hem op het droge te bren gen. Met behulp van een zuurstofappa raat slaagde men er in hem weer bij bewustzijn te brengen. Na enige tijd dreggen haalde de rijks politie ook de 23-jarige zoon, die binnen kort in het huwelijk zou treden boven. Hij bleek te zijn overleden. S. werd overgebracht naar het St. Elisabeth ^asthuis te Arnhem, waar hij echter in de loop van de avond is overleden. Hij had acht kinderen, van wie er vijf zijn gehuwd. Vrijdag is er brand geweest in de kel der van de ambachtsschool -e Enschede Het vuur was van vrij onbetekenende omvang en het woedde in de kelder van de verwarming, waar een grote hoe veelheid hout was opgeslagen. In de gangen van de school verspreidde zich een verstikkende rook. Slechts enkele klassen slaagden er in de garderobes te bereiken en het gebouw te verlaten. De andere klassen - meer dan twintig - bleven zo lang op school, waarbij de deuren van de lokalen goed gesloten werden gehouden. De brandweer stond voor een moei lijke taak en moest van rookmaskers gebruik maken. Het gehele gebouw, met uitzondering van de klaslokalen, had zich gevuld met een dichte rook. Enkele uren na het uitbreken van de brand, toen men het vuur reeds gerui me tijd meester was, trok de rook weg, zodat de kinderen die in de lokalen wa ren gebleven de klassen konden ver laten. Er is geen paniek ontstaan. (Van onze Haagse redactie) In de loop van de volgende week wordt verwacht dat bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend een wetsont werp tot tijdelijke verhgoging van de kinderbijslag met tien cent per kind voor degenen die zestien gulden of min der per dag verdienen. Het is de be doeling dat deze regeling ook zal gel den voor ambtenaren. Onlangs is in de Stichting van den Arbeid overeenstem ming beaeikt over een desbetreffend voorstel aan de regering. Te Wijtgaard onder Leeuwarden is vannacht omstreeks één uur een bestel auto door onbekende oorzaak tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 26-ja- rige B. uit Franeker is daarbij om het leven gekomen. Zijn mede-inzittende en plaatsgneoot, de 41-jarige E. I. werd levensgevaarlijk gewond. Hij is in het diakonessenhuis in Leeuwarden opge nomen. La Biennale di Venezia" zo luidt het begin van de oorkonde, die gis teren door Polygoon-Profilti te Haarlem werd ontvangen. En verder zegt dan het fraai gedrukte document, dat aan Polygoon de „Primo Premio" is toegekend voor de door haar ingezonden journaalfilm in de afdeling bioscoop- en televisiejournaals op het internationaal filmfestival, dat vorig jaar in Italië werd gehouden. Deze „Primo Premio" geldt, aldus de oor konde, de film „Onbranbaar". Het is beslist niet zo, dat „onbranbaar" de Italiaanse vertaling zou zijn van ons vaderlands „ontbrandbaar". De letter d is gewoon over het hoofd gezien. Van ivege de haast kan het niet zijn, immers de oorkonde, is wel een flink half jaartje over tijd. Intussen bepaalt deze typografische ver gissing slechts een accent van de „blunder-grosso" die de samensteller van de oorkonde maakte en die blijkbaar zo wel door „il direttore" als „il presidente", die hun sierlijke handtekening op de oorkonde hebben gezet over het hoofd is gezien. Men heeft namelijk blijkbaar niet ver dei gekeken dan de blikken bus, waarin de desbetreffende journaal film was verpakt en toen als titel van de „primo premio" de simpele mede deling op het etiket gebruikt, dat de film onbrandbaar is. Prinses Margriet, die morgen 15 jaar wordt. (Foto Meyboom) De werkgelegenheid in Nederland Pegint nu inderdaad zorgen te baren. Dit zei de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur hoff op een vandaag te Utrecht gehou den verkiezingscongres van de Partij J'an de Arbeid. Ook als men er reke- f"ng mee houdt, dat in het cijfer van RR.OOO werklozen per eind 1957 een heel ?'uk onvermijdelijke seizoenwerkloos- ®eid zit, die ten dele door aanvullende kerkgelegenheid, ter» dele door Werkloosheidsuitkering wordt opge- angen, ook als men er van uitgaat, dat er in de werkloosheid bijv. in de textiel- en confectieindustrie een stuk schrikeffect zit, dat zich zelf wel zal redresseren, dan nog blijft het feit be staan, dat een veel groter aantal moei lijk plaatsbare krachten dan voorheen, thans als werkzoekend staat ingeschre ven en dat ook van de tienduizenden valide werklozen met name in de zg. ontwikkelingsgeld den er 15 a 20.000 niet kunnen hopen op korte termijn el ders werk te zullen vinden als geen spe ciale maatregelen worden getroffen. De Verenigde Staten „hebben met bezorgdheid kennis genomen" van het besluit van de Indonesische regering, de territoriale wateren tot 12 mijl uit te breiden, aldus staat volgens U.P. in een reeds 31 december verzonden nota aan Djakarta. De Amerikaanse rege ring ziet in het Indonesische optreden een aantasting van het principe der vrije zee, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, bekendgemaakt. Gezien het feit dat de grootste zee straat 24 mijl breed is, zouden alle zeeëngten tussen de Indonesische ei landen als territoriale wateren kunnen worden beschouwd. Dit betekent dat Australië en Nieuw-Zeeland door een strook van 3.000 km. van de overige Z.O.A.V.O.-landen zijn afgesneden. Lincoln White zei dat met publikatie van de nota zolang is gewacht, omdat men veronderstelde dat Indonesië spoe dig zou antwoorden. De regering te Djakarta heeft tot op heden echter niet geantwoord. Het Indonesische besluit werd op 14 december bekendgemaakt. De regering van de Verenigde Sta ten beschouwt elke aanspraak op meer dan drie mijl uit de kust lig gende wateren en elk zelf-toegekend recht, grote delen van open zee tus sen en rondom de eilanden van de republiek Indonesië waarvan tot op heden door schepen van alle naties als zijnde open zee gebruik werd gemaakt te beschouwen als bin nenlandse of territoriale wateren, als een onjuiste en onaanvaardbare inbe zitneming van open zee", zo wordt in de Amerikaanse nota onder meer gezegd. Polen heeft Indonesië nieuwe schepen tot een totaal van 50.000 ton aangebo den, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken te Djakarta be kendgemaakt. Een delegatie van Pool se scheepvaartmaatschappijen komt de volgende maand in de Indonesische hoofdstad aan om besprekingen te voe ren over de chartercontracten. De sche pen zouden geschikt zijn voor inter-in- sulair verkeer. Inmiddels is uit officiële bron in Tokio vernomen dat de Indo nesische scheepvaartdelegatie, die over het charteren van Japanse sche pen onderhandelt, zou overwegen terug te keren. De Japanners zouden name lijk niet beschikken over het door In donesië gewenste type schepen. De In donesische woordvoerder zei naar aan leiding van deze berichten dat Indone sië „vele buitenlandse aanbiedingen" voor scheepsruimte heeft ontvangen. Naar het A.N.P. van de Westduitse ambassade in Den Haag verneemt zijn overigens de berichten, dat Westduitse rederijen in Hamburg 130.000 ton scheepsruimte ter beschikking zouden stellen van Indonesië ter gedeeltelijke vervanging van de K.P.M.-vloot, onjuist. Men deelde desgevraagd mede, dat evenmin over dit onderwerp onderhan delingen zjjn gevoerd. Voorts werd ge zegd, dat het voor de Westduitse koop vaardij onmogelijk zou zijn thans 130.000 ton scheepsruimte af te staan. De eerste evacué's die per schip uit Indonesië naar ons land zijn gekomen, zijn donderdagavond met de „Radja" in Amsterdam gearriveerd. De „Radja", die voor 12 passagiers is ingericht, had bedden bijgezet en had nu 30 passagiers aan boord. Deze foto werd gemaakt tijdens de tocht van IJmuiden naar Amsterdam op het Noordzeekanaal. Amsterdam kom,t in zicht, de kinderen moeten worden aangekleed en de koffers gepakt. Evenals de Westcuitse ambassade in Der» Haag hebben ook nctionarissen van de vereniging van Westduitse rede rijen gisteren de berichten tegengespro ken als zouden Westduitse maatschap pijen Indonesië 13J.000 ton scheepsruim te hebben aangeboden. Het Indonesische persbureau Antara had tevoren gemeld dat een „Duits aan bod door de (Indonesische) regering wordt overwogen". Dit kan gezien worden als een po ging van Indonesië om te zien of West- Duitsland bereid is schepen beschikbaar te stellen, aldus een Duitse woordvoer der. „Duitse maatschappijen hebben geen aanbiedingen gedaan en hebben geen verzoeken om scheepsruimte van Indo nesië o tvangen", verklaarde hij. „Wan neer Indonesië echter met dollars in de hand komt en Duitse schepen wil kopen zal het spoedig zijn 130.000 ton krij gen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1