34.000 vrouwen bij de Maar er zijn er nog veel meer nodig TAAK VOOR VROUWEN MET GRIJZENDE HAREN Amerikaanse ambassadeur in Moskou voor overleg naar V.S. Ook de Russen naar Zuidpool onderweg Meer vrijheid voor onderwijs of grotere willekeur Ruim 1200 bioscopen in Amerika gesloten Bespreking.met Dulles over het voor stel voor een topconferentie Kobaltsmokkel via Vaals naar Oost-Duitsland Opblaasbaar reddingsvlot Bezwaren tegen wetsontwerp Vlieg per BEA geheel Europa Plan voor steun aan Afrika V akbondsleiders tegen kernproeven Bioscoopbezoek in tien jaar gedaald met 45 procent Muziekfestival in Praag Adenauer in het voorjaar naar Londen Antoine Kaulbach overleden Radio-activiteit kan worden vastgehouden Aan de Zuidpool Hillary gaat Fuchs begroeten Brussels zakenman gearresteerd PINEAU na Hammarskjöld bij Selwyn Lloyd ADRES VAN RAAD VAN T.F.RAREN De belastingheffing op Nederlandse vracht auto's in Frankrijk INVLOED VAN TELEVISIE ZATERDAG 18 JANUARI 1958 PAGINA 6 Wlill! In één nacht Uw handen gaaf en zacht Ontwapeningskwestie BRITISH EUROPEAN AIRWAYS Adres aan de minister - fï:;:;:1:: Zes jonge vrouwen in zwarte water dichte kielen, helm op, houden ieder de hand geklemd om een fikse Drandslang, waaruit met grote kracht de brede waterstralen spuiten, die het vuur moeten blussen. Het ma noeuvreren met die zware slang is niet zo eenvoudig, daarvoor is gedegen oefe ning nodig, want er staat een hoge druk op het water. ifoP"* B 4 De commandante, die zich van de an- tiL'vlf1 T deren onderscheidt door haar rode helm, Wj&Vf?' V II i 1 .F-- i*! geeft het sein als men de situatie mees- W'' ter is. Het was maar een demonstratie, gsly* hJvv die wij meemaakten, en het oplaaiende -. i.S\':üküA 1 j| vuur dat geblust werd, was van een n *W v berg oude kisten en de heftige rookont- wikkeling was opzettelijk veroorzaakt. t-MtL maar daarom niet minder hinderlijk f WJtï ~".i i voor de brandwachtvrouwen, die zich t 'tüT: vrijwillig hebben laten scholen als team *y2 om paraat te zijn wanneer ooit bij een 4 j, onverhoopte ramp plotseling van ieder- "iPi-i een gevraagd zal worden om hoe dan f f- 5 ook te helpen. Niemand denkt graag w- t" s aan een mogelijke oorlogsramp. aan JIPl bominslag, brand, vluchtelingen en ra- Sr'fcJ'i tCW dioactieve besmetting. Maar helemaal I k? t niets ertegen doen zou struisvogelpoli- sV V, '^iwlll tiek zijn. Proberen enigszins voorbereid J W?(£A te zijn opdat men allereerst zijn eigen *V W'-Ni gezin en zichzelf kan beschermen, is Bf®# vV> 1 -«SS het minste dat> men kan doen, het no- |||s§®Xs s ■SMTA digste en ook het meest redelijke. O^hjf ]f~ - - "f Sinds 1953 probeert dan ook de Be- Jl^Si scherming Bevolking het begrip zelf- j. bescherming populair te maken en h>' 4 a daarnaast degenen die tot bereidheid in groter verband in staat zijn, met de nodige geschiktheid voor de mo- biele en andere diensten uit te rusten. Nu is de brandweer voor vrouwen wel het meest spectaculair, maar Hg§É daarnaast zijn er vrouwen nodig bij de medische dienst als verplegende, bij de sociale dienst in de opvang centra voor vluchtelingen, bij de red- dingsdiensten om gewonden uit de in- gestorte huizen te halen, bij de ver- bindingsdiensten als chauffeuse of te- ■BBBBBBBBBMBBBBBMBMHH lefoniste. Deze zuster laat zich zakken aan de pols- Wij hebben de commandante van de lusReligieuzen zijn enthousiaste B.B.'ers. Haagse brandweerploeg, die wij een demonstratie hebben zien geven od het terrein van de Stafschool der B.B. te Bameveld, gevraagd hoe zij ertoe ge komen was dit te doen. Ontdaan van helm en olie jas, ontpopte ze zich als een slanke, goedgeklede meis jesstudente, die juist tentamen heeft gedaan en in juli met haar rechten studie hoopt klaar te komen. Vier jaar geleden kwam er een foldertje in de bus of ze bij de B.B. wilde komen. E.H.B.O. Dat vond ze een te grote verantwoording. Hoe weet je of je in een noodtoestand het juiste doet met een zwaargewonde? Maar zij wilde wel dienst doen als brandweer. Dat was vier jaar geleden nog niet zo gangbaar voor vrouwen. Maar nu is zij met haar ploeg een van de vier volleerde brand weren. Den Haag, Delft, Goes en Uden zijn zover en er zullen er wel meer komen. De brandweervrouwen die wij in actie zagen, bleken later in hun gewone truitjes en rokken meisjes en vrouwen uit allerlei beroepen te zijn: een kapster, een typiste, een secreta resse, een cheffin-verkoopster, een monteuse in een stofzuigerfabriek. Het is ook hoe langer hoe meer onzin om te beweren, dat de vrouw, die nu in alle beroepen goed werk doet, alleen maar in staat zou zijn om in oorlogs tijd te verbinden of koffie te schenken. In de komende weken gaat de B.B. in het hele land dan ook propaganda voeren om meer vrouwen te werven. Opdat meer vrouwen paraat zullen zijn in dat grote onzichtbare geheel, dat niet alleen in Nederland maar in heel West-Europa klaar moet zijn voor wat God geve het wellicht nooit komt, maar waarvan men de dreiging onmoge lijk kan ontkennen. Vrouwen houden bjj rampen het hoofd koel, dat is nu wel gebleken en ze zijn praktisch. Ze zijn onmisbaar In de organisatie van de B.B. Dat moet w el een geplande organisatie zijn, want alleen door tevoren de samenwerking te oefenen, zal men de gevolgen van een plotselinge grote katastrofe kunnen opvangen. voor de vluchtelingen. Dit gaat in sa menwerking met de Federatie Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening, die is samengesteld uit een aantal bestaande vrouwenorganisaties (ook de katholieke) en het is gebleken bij de watersnood in februari 1953, dat dankzij de goede voorbereidingen op paraatheid, de vrouwen in deze organisatie uitstekend werk hebben kunnen doen. Goede wil alleen en liefderijkheid zijn niet meer genoeg in deze tijd en in ons dichtbevolkte land. Wat wilt u daarmee beginnen als u onverhoopt midden tussen verwoesting en ont wrichting, voor een groep van honder den vluchtelingen, die honger hebben, zou moeten koken? Zonder gas, elek triciteit of water? Zulke dingen, het snel bouwen van een noodkachel, het kundig improviseren, dat leert bijvoor beeld de B.B. in de sociale dienst. De animo voor de sociale dienst is steeds groeiend. In Den Haag onder andere is het aantal cursisten voor de opleiding vorig jaar verdubbeld, zodat er nu ze ventien cursussen aan de gang zijn. Groot enthousiasme voor scholing tonen de religieuzen in sommige kloos ters en op hun toetreden tot de B.B. wordt zeer grote prijs gesteld. Bijvoor beeld zusters die onderwijs geven (wat ophoudt bjj een ramp) kunnen uitste kend dienst doen bij de B.B., waarbij zij de voorsprong hebben op de leken, dat zij onderling reeds een team vor men. In Weert is er een blokploeg van zusters, kant en klaar geschoold om de eerste hulp bij panische nood te bieden. Het is waar, niemand verdiept zich graag in wat de B.B. eigenlijk doet. Maar er is niet aan te ontkomen dat het ons allemaal aangaat. 34.000 vrou wen in Nederland hebben zich ingezet, waaronder velen boven de veertig. Wij leven nu eenmaal in de eeuw van de ouder wordende vrouw. Duizenden zijn er echter nog nodig. Die zijn er natuur lijk. Als maar niet iedereen, zonder er zich van te vergewissen waar het om gaat en wat het is, nee zegt. A. Bgl. Er zjjn reeds heel wat vrouwen bij de BJB. ingeschakeld, circa 34.000. Dat is zesentwintig procent van het totaal. Er zijn achttien vrouwelijke blokhoof den, er zijn vrouwelijke blokploegen, o.a. in Hilversum, er is een vrouw wijkhoofd; er zijn zowat 20.000 vrouwen met E.H.B.O. en E.H.I.O. (Eerste Hulp in Oorlogstijd), maar er zijn nog meer vrouwen nodig in alle diensten. Daarvoor is de komende wervingsactie. Bij een plotseling uit de lucht vallende ramp zullen het de vrouwen zijn, die thuis zijn bij de kinderen. Zij moeten op de eerste plaats weten wét te doen. Daarnaast zijn er de vrouwen die geen directe zorg meer hebben voor hun ge zin. Zij kunnen in de overheidsdiensten een taak hebben. Dat zijn de vrouwen met de grijzende haren. De meeste vrouwen in de dienst van de B.B. zijn vrouwen met grijzende haren en vrou wen doen tegenwoordig op alle gebied lang mee! Als de vrouw eenmaal toe getreden is, is zij enthousiast en haar toewijding is groot. Dat blijkt uit het geringe verzuim wanneer zij zich een maal voor een cursus heeft opgegeven en de animo om voor demonstraties zelfs snipperdagen op te offeren. Het grootste percentage vrouwen is in scho ling voor de sociale dienst, die alle soort hulp biedt in de opvangcentra De koene vrouwelijke brandweerploeg uit Den Haag in actie. Advertentie Het muziekfestival dat dit voorjaar in mei in Praag gehouden wordt, zal worden opgeluisterd door een keur van kunstenaars uit oost en west, aldus be richt U.P. In het middelpunt van deze manifestatie zal de Tsjechische com ponist Leos Janacek staan, die 30 jaar geleden overleed. Tijdens het openings concert, op 1 mei, zal van Smetana „Ma Vlast" (mijn vaderland) worden uitgevoerd: het festival sluit op 4 juni met een uitvoering van Beethovens 9e symfonie. Van Smetana wordt opgevoerd ,,Osud" (noodlot), door het Tsjechische nationale theater. Het is de wereldpre mière van deze opera. Verder treden op het Hallé orkest uit Manchester, het Hongaarse kameror kest, en alle Tsjechische symfonieor kesten. Dirigenten tijdens het festival zijn: uit Engeland John Barbirolli en Sir Malcolm Sargent, uit West-Duitsland Wolfgang Sawallisch, uit Amerika Charles Münch en Leopold Stokowski, uit Roemenië G. Georgescu, uit Joego slavië Lovo Matacic, uit België E. Do- neux, uit Polen J. Krenze en uit Fin land T. Hannikainen. Solisten uit tal van landen zullei optreden. Tijdens het festival vindt ook het internationaal or gelconcours plaats waaraan organisten uit acht landen deel nemen. De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Llewelyn Thompson, gaat in de loop van de komende viertien dagen naar Washington voor overleg over mo gelijke onderhandeligen met de Sov jet-Unie, zo heeft Reuter van ambte lijke zjjde in de Amerikaanse hoofd stad vernomen. Thompson zal minister Dulles zjjn mening geven over de te genwoordige Russische politiek, in het bijzonder met betrekking tot het voor stel over een topconferentie. Algemeen wordt verondersteld, dat Thompson een grote rol zou spelen bij de voorbe reiding van een eventuele topconferen tie. Waarnemers merken op, dat er vier andere hoge diplomatieke vertegen woordigers in Oost-Europa te Washing ton zijn voor overleg. Het zijn de am bassadeur inTsjechoslowakije, John son, de gezant in Roemenië, Thayer, de aftredende ambassadeur in Joegosla vië, Riddleberger, en zijn opvolger, Rankin. Lincoln White, de woordvoerder van het State Department, heeft aan de pers meegedeeld dat de ervaring van deze diplomaten zal worden benut bij besprekingen in Washington over de vooruitzichten van onderhandelingen met de Sovjet-Uniet. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Belgsado heeft Reuter gisteravond ver nomen dat Joegoslavië mogelijk spoe dig zal trachten een groep onverbonden landen tot gezamenlijke diplomatieke actie te bewegen om druk uit te oefenen Bondskanselier Adenauer zal in dit voorjaar een officieel bezoek aan Lon den brengen, aldus heeft U.P. in Engel se en Westduitse diplomatieke kringen vernomen. De Duitse portretschilderes Antonie Kaulbach is op 83-jarlge leeftijd te Han nover gestorven. Haar bekendste por tret was dat van de bisschop van Har- nover mgr. August Marahrens. Haar vader, prof. Friudrich Kaulbach, was de hofschilder van Koning George de vijfde van Hannover. op de grote mogendheden voor een her vatting van besprekingen tussen Oost en West. Naar verluidt zou dit een punt van bespreking met president Soe- karno van Indonesië zijn geweest, als ook met premier Nehroe van Indië. Dr. Willard Libby, lid van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie, heeft donderdagavond meegedeeld, dat geleerden vorige week een definitief be wijs hebben gevonden, dat radio-activi teit kan worden vastgehouden. In sep tember j.l. is er in een tunnel op een diepte van ongeveer 260 meter beneden de grond in de woestijn van Nevada een kernontploffing teweeggebracht. De geleerden ontdekten de vorige week het radio-actieve centrum van de onder grondse ontploffing. Ook de Russen zijn momenteel hard aan het werk om zich eer en roem in het internationale poolonderzoek te verwerven. Zij willen namelijk een basis vestigen in de streek die bekend staat als „de pool van de onbereikbaarheid". De pool van de onbereikbaarheid, op geruime afstand van de geografische zuidpool en nog verder verwijderd van de magnetische pool is het punt dat het verst van alle bases op Antarctica is gelegen. Volgens waarnemingen uit vliegtuigen is het een ijsplateau, 3900 meter boven de zeespiegel. Op 27 december verliet de groep met tien tractors en twintig lichte, metalen sleden de Russische basis Mirny. De leden van de expeditie hebben sindsdien ca. 480 km afgelegd. Zij hebben echter nog een traject van 830 kilometer naar de magnetische pool en 960 km naar de pool van de onbereikbaarheid voor de boeg. Het team wordt geleid door Arkady Nikolayew, een ervaren poolonderzoe- ker en diens assistent Vitali Babarykin. Deze wordt belast me. de leiding van de basis op dé pool van de onbereik baarheid. Vijf mannen houden hem ge zelschap. Drie dagen geleden verliet de groep de eerste basis in het binnenland, Pio- nerskaya. Bij de magnetische pool zal eveneens een basis worden gevestigd. In totaal wordt 500 ton uitrusting mee gevoerd, vijf hutten met een radiosta tion, een keuken en slaapgelegenheid op de tractors, en dieselbrandstof, voedsel, wetenschappelijke apparatuur e.d. op de sleden. De twee schepen die de voorraden naar Mirny hebben ge bracht zijn reeds naar open water ver trokken. Aan boord van een der sjhepen bevinden zich 119 man die de winter in het Zuidpoolgebied hebben doorge bracht. Sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuwzeelandse groep van de zuid poolexpeditie van het Gemenebest, vliegt waarschijnlijk vandaag van Mc- Murdo Sound naar de Zuidpool om de leider van de expeditie, dr. Vivian Fuchs, te begroeten. Dit meldt Reuter. De groep van Fuchs was volgens de laatste berichten nog 135 km van de pool verwijderd. Een zakenman uit Brussel is gearres teerd beschuldigd van het smokkelen van kobalt naar de Russische zone van Duitsland, aldus verneemt U.P. van de politie te Brussel. Zij voegden daar aan toe, dat hij heeft toegegeven 23.000 ki logram kobalt via Aken naar Oost- Duitsland te hebben doen verdwijnen. De affaire kwam aan het licht op 29 november, toen Duitse douane-ambtena ren aan de Nederlands-Duitse grens post Vaals wantrouwen begonnen te koesteren ten opzichte van een Belgi sche vrachtauto met aanhangwagen met een lading kalk. Toen deze voer tuigen gewogen werden bleek, dat zij vijf ton meer wogen dan op de douane papieren was ingevuld. Een onderzoek wees uit, dat het verschil in gewicht veroorzaakt werd door een lading ko balt, die onder de kalk verborgen lag. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammerskjold, heeft zijn reeks van vertrouwelijke politieke ontmoetingen in Londen afgesloten met een conferentie achter gesloten deuren met de Britse minister van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd, aldus bericht U.P. De ontmoetingen vormen een deel van een wijder onderzoek van Hammarskjöld naar de standpunten der verscheidene V.N.-leden ten aan zien van belangrijke kwesties en dan speciaal de ontwapeningskwestie. Vol gens welingelichte bronnen is het niet onmogelijk, dat hij zich persoonlijk met Moskou in verbinding zal stellen om de vastgelopen ontwapeningsbesprekingen weer op gang te krijgen Na het bezoek van Hammarskjöld ontving Selwyn Lloyd zijn Franse ambtgenoot, die gisteren te Londen ar riveerde voor een eendaags bezoek. Tij dens de ontmoeting tussen Lloyd en Pi- neau, bedoeld om nauw persoonlijk con tact te houden over kwesties van we derzijds en internationaal belang, zijn behalve de ontwapening nog verschei dene andere kwesties ter sprake geko men, zoals bijvoorbeeld de kwestie der wapenleveringen aan Tunesië en het Franse verzet tegen het Britse plan voor een Europees vrijhandelsgebied. De schepen van het .Britse visserij-eskader zullen worden uitgerust met rubber- vlotten, die opgeblazen kunnen worden en dan plaats bieden aan een bemanning van vier koppen, een dokter of verpleger en een gewonde. Vier draagriemen maken het mogelijk het vlot in zijn geheel aan boord van een schip te hijsen. Deze foto's werden gemaakt tijdens een demonstratie aan boord van een schip van de visserij-inspectie. Advertentie over De Raad van Leraren bij het voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs heeft aan ie Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres verzonden naar aanleiding van het wetsontwerp 4946, dat handelt over het verlenen van grotere vrijhei.! bij de inrichting van het onderwijs. In dit adres wordt vooropgesteld, dat de Raad uiteraard instemt met het streven het onderwijs een grotere vrijheid te verschaffen. Maar in dit geval bestaat er z.i. toch tal van bedenkingen tegen de wijze, waarop het bedoelde wetsontwerp, die vrijheid zou gaan verwezenlijken. In de eerste plaats wordt dan het be zwaar naar voren 'e bracht, lat ten aan zien van het VHMO (waarover het adres zich trouwens alleen maar uit spreekt) wel de hele problematiek van dit onderwijs aan de orde wordt ge steld, maar dat zelfs de richting van een oplossing niet wordt aangege ven. Veeleer wordt het gehele VHMO op losse schroeven ge 3t door experi menten mogelijk te maken, waardoor het karakter der bestaande hooltypen kan worden ondermijnd. De mogelijk heden, welke het ontwerp opent, kun nen de deur openzetten voor allerlei willekeur op dit gebied. Deze kans op willekeur, en dat is het tweede bezwaar, bestaat ook met betrekking tot de wijze waarop ver gunning m et worden verkregen om op grond van een voorgesteld project te mogen *xperimenteren. De Kroon be slist; de Onderwijsraad behoeft slechts te worden gehoord en een beroepsin stantie wordt niet in het leven geroe pen. De practijk zal zijn, dat op het Ministerie wordt uitgemaakt wat al of niet geoorloofd is. Zo zou, in naam der vrijheid die vrijheid juist op het spel worden gezet. Daarentegen moet het vanzelf spreken, dat de manier, waar op men van zijn vrijheid kan gebruik maken, duidelijk bij de wet moet zijn geregeld. Het derde bezwaar is, dat er experi menten op touw kunnen worden gezet met een zogenaamde school voor hoger algemeen vormend onderwijs (HAVO), zonder dat ue wet aangeeft wat er mee wordt bedoeld. Het wetsointwerp geeft daarbij al evenmin aan, welke rechten aan 't einddiploma van zulk een school type verbonden zijn. Hetzelfde geldt vooi de bevoegdheidseisen der aan zulk een school verbonden docenten, terwijl de regels volgens welke zij zal wor den gesuusidieert, geheel aan de Kroon zijn voorbehouden. Het adres stelt de vraag, wie in zulk een doolhof van het ontbreken van de noodzakelijkste be grippen de weg z: l kunnen vinden. Het vierde bezwaar is, dat dit wets ontwerp in behandeling zou worden ge nomen aan de vooravond van de in diening van de grote wet op het voort gezet o derwijs. Bij de behandeling van deze wet in de Staten-Generaal behoort het debat in grote stijl over alle vraag stukken, .e in het wetsontwerp 4946 reeds impliciet aan de orde worden ge steld. Daar.oe rekent de Raad stellig ook de regeling van de eindexamens, een materie die zo belangrijk is, dat elk voorlopig geëxperimenteer op dit punt uit den boze moet worden geacht. Gesteld het geval, dat de wet óp het voortgezet onderwijs in de discussie zou Inlichtingen en boekingen bij Uw passagebureau of bij de BEA, Leidseplein 29, Amsterdam Tel. 64848. Europa's grootste Viscount Vloot blijven steken, terwijl wetsontwerp 4946 kracht van wet zou krijgen, dan zou het laatste gedurende vele jaren de toekomst van het VHMO bepalen en dat is een gedachte waarmee de Raad van Leraren zich niet gaarne zou wil len verzoenen. De Raad verzoekt de Kamer dan ook het bedoelde wetsontwerp niet aan te nemen, aangezien de gevaren, welke het voor het VHMO met zich brengt, te groot zijn om voor die tak van onderwijs zegenrijke gevolgen te kunnen hebben. De commissie voor technische menwerking in Afrika ten zuiden vaü de Sahara heeft gisteren te Londen officieel een plan voor Afrika bekend gemaakt, dat de ontwikkeling van tech* nische steunverlening aan de landen ten zuiden van de Sahara ten doel heeft, aldus meldt A.F.P. In de com missie zijn acht regeringen vertegen woordigd, ni. die van België, Rhode sia, Nyassaland, Frankrijk, Ghana, Li' eria, Portugal, Groot-Brittannië de Unie van Zuid-Afrïka. In een communiqué wordt gezegd, dat de aangesloten landen besloten heb ben een stichting op te richten voor wederzijdse steun in Afrika ten zuiden van de Sahara, de F.A.M.A., welke stichting ten doel heeft het verlenen van technische steun in het gebied te vergemakkelijken, met name door het zenden van deskundigen, onderwijzers of adviseurs door personeelsopleiding en het verstrekken van materiaal voor scholing en onderwijs. Ook landen in Afrika ten zuiden van de Sahara, die niet bij de com missie zijn aangesloten zullen van da door bemiddeling van de F.A.M.A. te verlenen steun kunnen profiteren en andere regeringen en internationale organen zullen een beroep op de dien sten van de F.A.M.A. kunnen doen. Het plan zal officieel worden bekend gemaakt in een buitengewone bijeen komst van de commissie, die 19 en 20 februari te Accra zal worden gehouden. De algemene verladers en eigen ver voerders organisatie (E.V.O.), de ko ninklijke Nederlandse vereniging van transportondernemingen (K.N.V.T.O.) en de nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer wegtransport (N.O.B.-wegtransport) hebben zich op nieuw tot de minister van financiën géwend inzake de belastingheffing op Nederlandse vrachtauto's in Frankrijk. Zij verzoeken de minister dringend om in het belang van het Nederlandse wegvervoer en de export naar Frank rijk te trachten de door de Franse regering opgelegde belasting met alle beschikbare middelen ongedaan te ma ken. De drie organisaties zwaaien alle lof toe aan de delegatie van de ministe ries van financiën en van verkeer en waterstaat voor het bij de besprekin gen met de Franse autoriteiten met vasthoudendheid behaalde gedeeltelijke succes. Niettemin moet er nu, aldus de adressanten, voor elk transport naar Frankrijk belasting worden betaald, hetgeen tot dusverre niet het geval was. De getroffen regeling is slechts van tijdelijke aard en komt er op neer, dat voor een vrachtauto met aanhang wagen, met een totaal gewicht van rond 30 ton, de belasting voor een rit heen en weer naar Parijs ca 100 gulden be draagt. De organisaties zijn van mening, dat bij de vrije ontwikkeling van het inter nationale wegvervoer Nederland er naar moet blijven streven alle dubbe le belastingheffing uit te sluiten. Het gaat volgens hen niet aan om uit het oogpunt van een binnenlandse vervoer- politiek genomen fiscale maatregelen ook toe te passen op het internationaal wegvervoer, daar hierdoor vooruitge lopen wordt op de gemeenschappelijke vervoerpolitiek van de E.E.G.-landen, waarvan de beginselen in het E.E.G.- verdrag zijn neergelegd en welke door de organen van de E.E.G. nader moe ten worden uitgewerkt. Een model van de Vickers VC 10, het type straalvliegtuig, waarvan de B.O A.C. er 35 heeft besteld voor de routes op Afrika en het Verre Oosten. De VC 10 ii een „dubbeldekker": het bovenste dek biedt plaats aan 108 tot 152 passagiers; het onderste is ingericht als vrachtruimte. De machines zullen naar verwacht wordt in 1963 afgeleverd worden. Het toestel, dat gebouwd wordt bij Vickers-Armstrong (600 miljoen gulden voor de eerste serieheeft een snelheid van ongeveer 900-1000 km/u. Vakbondsleiders uit de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap hebben zich gisteren uitge sproken voor stopzetting van alie kern proeven en gevraagd om maatregelen ter bescherming van de bevolking te gen stralingsgevaar, aldus meldt D.P.A. Voorts riepen zij de vakbonden op de vreedzame toepassing van kern energie te steunen. Deze uitspraken zijn vervat in een der resoluties, die de vakbondsleiders aan het slot van een -onferentie van twee dagen in Dusseldorf hebben aan genomen. Leiders van de Amerikaanse filmin dustrie hebben 1957 het slechtste jaar genoemd in het proces van gedurige teruggang voor het bioscoopbedrijf ver oorzaakt door de ontwikkeling van de televisie, aldus bericht Reuter. Ter illustratie diene het onder bio scoopdirecteuren vertelde grapje van de man, die een bekende bioscoop op bel e met de vraag wanneer de voorstel ling begon en die als antwoord de we dervraag kreeg: „hoe laat kunt u hier zijn?". 1 In het afgelopen jaar zijn meer dan 1200 bioscopen in de Verenigde Staten gesloten, en der grote studio's van Hol lywood, de R.K.O. kwam practisch stil te liggen. Het bioscoopbezoek, ook in de herfst, de drukste tijd, verminderde met vijftien procent in vergelijking met 1956. In 1947 gingen gemiddeld 75 mil joen Amerikanen per week naar de bioscoop. Er waren toen 190.000 par ticuliere bezetters televisieontvan gers. Volgens de jongste cijfers staan er naar schatting 47 miljoen televi sietoestellen in de huizen en gaan slechts 42 miljoen Amerikanen per week naar de bioscoop. Dat bete kent wat het bioscoopbezoek betreft een vermindering van bijna 45 pro cent in tien jaar. Opgemerkt wordt dat in het afgelo pen jaar ook de a-griep en de vrees voo besmetting daarmee een rol hebben gespeeld. Inmiddels is Hollywood de bakgns aan het verzetten. Men streef daar nu naar uitbreiding van de markt overzee en verscheidene maatschappijen maken nu ook films die uitsluitend voor uit zending per televisie bestemd zijn. ■Na de tweede wereldoorlog poogde Hollywood zichzelf <,e beveiligen door alleen heel oude films voor .televisie vertoning vrij te geven. Thans zijn alle films van voor 1948 van de grote stu dio's, behalve Paramount, aan de tele visiemaatschappijen verkoent. Men meent te kunnen verwachten dat films van na 1948 spoedig zulllen volgen. Wei blijken groots opgezette films, die bij televisievertoning niet zo tot hun recht komen, nog volle bioscoopzalen te kunnen trekken. In Engeland In Engeland hebben de Blitse bios copen in 1957 tweeh mderd miljoen plaatskaarten minder verkocht dan in 1956 en in dat jaar waren er al 185 bioscopen gesloten. Invloed van televi sie, vermakelijkheidsbelasting en zon dagswet? „Rank moet maar betera films maken" zeggen de Britse film critici, zo lezen wij in „Het Vrije Volk'„

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6