Dienstweigeraars volbrengen hun „diensttijd" in het werkkamp Yledder waterleiding voor het dorp Een V INDONESIË onderschept schepen £1 A I Ontwikkeling prijspeil schept in laatste maanden gunstige verwachtingen GENEESMIDDELEN uit PLANTEN L U Plicht van naastenliefde i Psychiatrische inrichting in Woensel kan niet buiten hun hulp r j Geen rentebijslag voor de particuliere bouw Russen willen sneeuwman vangen Soekarno begint besprekingen met Tito Aan de rand van de afgrond Nieuw contingent repatriërenden Met ruilgoederen op weg naar Sumatra en Singapore Willem Ruys 36 uur in Suez opgehouden Indonesië chartert Noorse kustvaarders r;—-. REGERING TOT EERSTE KAMER Sibajak99 en „Corfu," zondag in Rotterdam ZATERDAG 18 JANUARI 1958 PAGINA 7 Suezkanaal geblokkeerd Aankomst een dag later Ridder Oranje-Nassau mi m p wPSI Voordelen van het „isoleren", van natuur- stoffen Soms zijn synthetische geneesmid delen te verkiezen boven natuurlijke Kwestie Nieuw-Guinea Toezegging v, Maarseveen aan Mohammed Hatta Regering is ervan onkundig (Van een onzer redacteuren) er in het Drentse land, achter Steenwijk, vlakbij de grens met de provincie Friesland, ligt het kamp Vledder. Een voormalig kamp van de D.U.W., dat nu ingericht is voor het huisvesten van een aantal jongemannen, dat in één opzicht een opmerkelijke eenheid vormt. Een een heid die door een wetsartikel is be reikt, het artikel 1 sub b van de wet van 13 juli 1923 betreffende dienstwei gering. Door een berpep te doen op dat artikel kunnen zij die voor inlij ving als dienstplichtige zijn aangewe zen, of de militairen die op grond van hun overtuiging, dht zij de even mens niet mogen doden, ook wanneer dit op overheidsbevel gebeurt, gewe tensbezwaren hebben tegen de vervul ling van militaire dienst van welke aard dan ook, tewerkgesteld worden in een andere tak van staatsdienst. Een aantal van degenen van wie de gewe tensbezwaren door de betrokken minis ter worden erkend, wordt geplaatst in het kamp Vledder. De overigen vervul len vacatures bij verschillende rijks diensten, zonder dat daardoor de vrije arbeidsmarkt concurrentie wordt aan gedaan. De capaciteit van het kamp Vledder Is tachtig man. Maar op het ogenblik zijn er maar tegen de veertig gewetens bezwaarden een woord dat wat mil der klinkt dan het harde „dienstweige raars" ondergebracht. In het gezel schap gewetensbezwaarden zijn onder meer buitenkerkelijken opgenomen, en verder Hervormden, Baptisten, Doops gezinden, Zevende-Dags-adventisten en Getuigen van Jehovah. Al deze men sen, die hun dienstweigering gronden op gewetensbezwaren van religieuze dan wel van zuiver menselijke aard, die nen het rijk een jaar langer dan de jonge knapen die wel in militaire dienst gaan. Om de echtheid van de bezwaren te waarborgen, is deze termijn in de wet opgenomen. Het ministerie van onderwas heeft de exploitatie van het kamp Vledder op zich genomen, zonder dat dit overi- eens geldelijke gevolgen voor dit de- nartement heeft. De verantwoordelijk heid voor het wel en wee van de m het kamp tewerkgestelden blijft be rusten bij het Ministerie van Oorlog. Kampcommandant merkwaardige term in dit niet-militaire milieu is de heer J- p- Doets, die op 1 juni 1953 het heft in handen nam. Onder zijn leiding en die van zijn adjudant voor de sport en zijn robuuste werk meester voor de buitendienst zyn veel goede dingen tot stand gebracht. In Vledder, een naar de grondoppervlak- te gemeten grote gemeente, werd in opdracht van een waterschap in twee jaar tijd een vierenhalve kilometer lange waterleiding gegraven Een ki lometerslange wal, beplant niet eiken hakhout, moest worden geslecht. Een voudige kunstwerken, als het leggen van duikers, werden uitgevoerd. Ook het uitzetten en het waterpas houden van de waterleiding gebeurde door de gewetensbezwaarden zelf. Het aan leggen van deze waterleiding was voor dit Drentse land van groot belang. De nieuw aangekomenen worden als regel eerst in een dergelijk buitenobject te werk gesteld. Van deze objecten zijn er vele Oude secundaire wegen wor den uitgegraven en opnieuw aangelegd. Nieuwe wegen worden aangelegd. Er wordt aan eenvoudige bosbouw gedaan, in samenwerking met Staatsbosbeheer. En een kernploeg doet nogal eens dienst bij het opgraven van zeer oude grafheu vels. Verschillende waardevolle vond sten zijn gedaan. De mensen moeten voor dit werk bijzonder worden ge traind. Kampleider Doets zelf is tame lijk thuis in dit werk. Enkele timmer lieden onder de dienstweigeraars__ wer ken in het jeugdkamp Ekinga bij Ap- pelsga. Zij bouwen met de jongens, die in dat kamp een vakopleiding krijgen, barakken en andere kampgebouwen. Verschillende fraaie werkstukken uit de ze handen staan in volle glorie in het kamp te pronk. In 1955 leverde de be volking van Vledder haar aandeel in de befaamde „slag om de aardappel". Binnen het kamp wordt evenmin stil gezeten. Er zfln twee voorname binnen diensten: de boekbinderij en de stencil afdeling. Met behulp van een volauto matische stencilmachine voorzien de hier tewerkgestelden allerlei kampen van het Ministerie van Onderwijs van periodieken en onderwijsmateriaal, vaak goed geïllustreerd. Het werk staat op een zeer behoorlijk peil volgens deskundigen. Op de boekbinderij zorgt men ervoor dat de bibliotheken van diezelfde kampen op peil blijven, door dat de stukgelezen boeken opnieuw wor den gebonden. Ook andere opdrachten van rijkszijde worden hier uitgevoerd. Minder tot het binnenwerk behoort het mollensteken door een van de dienst weigeraars. Hij is een expert in het opsporen en doden van de schadelijke mollen. Binnen het kamp wordt vrij veel aan sport gedaan en wel met rede lijk succes. Een sportinstrueteur zorgt voor deskundige leiding. Een grote wens van de kampleiding is een betere outil lage voor het kamp, bijvoorbeeld om ook in de winter de mensen van het buitenobject in een werklokaal te kun nen opvangen. Rond vijfenzestig dienstweigeraars «jjn werkzaam bij de Rijks Psychiatri sche Inrichting bjj Eindhoven-Woensel als leerling-verpleger. „Deze mensen zijn onontbeerlijk," zegt de geneesheer directeur, dr. L. P. Schreinemacher, „Als zij er niet waren, zouden enkele honderden patiënten naar huis moeten. Er is een ontzaglijk personeelsgebrek. Op staande voet zou ik hier tien ver- iSl Aan het werk bij de aanleg van een riolering. pleegsters en vijftig verplegers kunnen nlaatcPII l'n rlan 4-n «,Ai.n_1_A plaatsen. En dan te weten dat er nog zestig mensen op opname wachten." Dr. Schreinemacher is over de gewetens bezwaarden over het algemeen tevre den. „Er zyn jongens die het uitste- kend doen, er is een aantal waar ik tevreden over ben, verschillenden doen hun werk matig en enkelen vallen be slist uit de toon." De ondeskundigheid van deze leer ling-verplegers is wel een bezwaar. Dit wordt ondervangen, althans gedeeltelijk, door toezicht van collega-vakmensen. De dienstweigeraars kunnen niet wor den verplicht een cursus te volgen. En kelen doen wel mee aan de cursussen. Zij behalen na drie jaar hun diploma en zij maken de tweeënhalf jaar dat zij tewerkgesteld zijn, zeer nuttig. De R.P.I. heeft negen paviljoens voor verpleegden, waarvan er op het ogen blik een feeg staat. Er worden achthon derd mannen en tweehonderd vrouwen verpleegd. De dienstweigeraars werken verdeeld over de zes mannenpaviljoens. Ook in de zwaarste afdeling doen zjj dienst. Binnenkort speelt een groep ge wetensbezwaarden in de fraaie toneel zaal van de inrichting een toneelstuk voor de patiënten. Ook zo maken zij zich verdienstelijk. Enkelen leiden sport en volksdansoefeningen van de patiën ten. Allen vinden begrip bij hun direc teur. „Als jullie ergens mee zitten, dan kunnen jullie bij mij komen praten", zegt hij. Andere gewetensbezwaarden klei ner in aantal zyn werkzaam in' de Noord-Oostpolder en bij de Deltawer ken (de vakmensen), bij de belasting dienst, de Rijksmunt, de Postchèque- en Girodienst en andere diensten van de P T.T. De mogelijkheid bestaat dat ook in de nieuwe Zuiderzeepolders dienstweigeraars zullen worden te- werkgesteld. Degenen die bij de ver- schillende rijksdienster werken wor den, als dat mogelijk is, centraal onder gebracht, ontvangen normaal soldij, krij gen kledingtoelagen en zij zijn ver plicht in een ziekenfonds verzekerd. Ge zegd kan worden dat alle gunsten en rechten, die voor de militair gelden, ook voor de dienstweigeraars van kracht zijn, terwijl alle sociale maatregelen, die gelden voor de militair, ook op hen van toepassing worden gebracht. Voordat de gewetensbezwaren wor den erkend, heeft een uitgebreid onder zoek de echtheid hiervan moeten aan tonen. Er heeft een diepgaand antece dentenonderzoek plaats. De militaire bescheiden worden opgevraagd de betrokken jonge man moet natuurlijk gekeurd zijn en er wordt een onder zoek ingesteld door een psychiater. De uitslagen van deze onderzoekingen wor den door een door de Kroon ingestelde commissie, de commissie van advies voor de dienstweigeringswet, b-keken, de betrokkene wordt ondervraagd en een advies wordt aan de minister uit gebracht. Deze beslist dan op het be roep. Van degenen van wie de gewetens bezwaren niet worden erkend, komt vijfenveertig procent toch in militaire dienst. De overigen blijven bij hun wei gering en komen-voor de krijgsraad. Er is een andere categorie van jonge mannen die gewetensbezwaren heeft te gen het vervullen van militaire dienst „bepaaldelijk gericht op strijd met de wapenen," zoals het in de wet staat. Voor deze categorie geldt natuurlijk ook, wat hiervoor werd gezegd over het uitgebreide onderzoek. Bi) erken ning van de bezwaren worden de be trokkenen geplaatst bij de mobiele co- De Rijks Psychiatrische Inrichting fat Woensel. lonnes voor de bescherming van de burgerbevolking. Zij verrichten dan on gewapende diensten. Tot Vfcr kort wer den de mensen van deze categorie ge plaatst bij de magazijnen van bepaal de onderdelen, als de genie en de ge neeskundige troepen. De termijn van langer dienen is voor deze dienstplich tigen bepaald op acht maanden. De huidige wet is zeer summier. Het bezwaar wordt gevoeld van het ont breken van tuchtmaatregelen. Daarbij moet de preventieve werking van het bestaan van tuchtmaatregelen voorop worden gesteld. Er zijn bijvoorbeeld in het kamp Vledder wel eens „onwillige elementen" die de sfeer onprettig be ïnvloeden. Tuchtmaatregelen zouden op hen bij uitstek een corrigerende invloed kunnen hebben. De minister van Oorlog heeft al verschillende malen een her ziene wet op de dienstweigering aan gekondigd. Hopelijk komt deze er spoe dig. Het is waarschijnlijk dat tuchtmaat regelen, voorschriften en sociale maat regelen in deze wet zullen worden op genomen. Het aantal gewetensbezwaarden is overigens zer gering in verhouding met de lichtingssterkte. In de periode dat de uitzending van militairen naar Indonesië plaats vond, en in het bijzonder tijdens de politionele acties, was dit aantal be duidend hoger. In die tijd kwam het in tegenstelling met nu - voor, dat personen die een beroep op de dienst weigeringswet hadden gedaan en wier bezwaren niet werden erkend, onderdo ken en zich hierdoor aan hun militaire verplichtingen onttrokken. Maar ook in deze tijd worden rechtbanken en de Krijgsraad te Velde-West, die zich op de materie van deze wet heeft gespeciali seerd, herhaaldelijk geconfronteerd met al dan niet principiële dienstweigeraars. In de meeste gevallen loopt dit uit op ge vangenisstraffen, die variëren van twee- en-een-half tot drie-en-een-half jaar. De Indonesische autoriteiten hebben volgens A.F.P. donderdag en vrijdag acht schepen onderschept die met ruil goederen tussen Sumatra en Malakka voeren. Zeven van de schepen waren met rijst op weg naar Sumatra, het achtste bracht 500 ton rubber van Pa- lembang naar Singapore. De adjunct-militaire attaché van het Indonesische Consulaat in Singapore heeft gisteren verklaard, dat alle sche pen die illegale ruilhandel bedrijven in beslag genomen zullen worden. De voorzitter van de Chinese Kamer van Koophandel in Singapore meende giste- ren echter dat het risico van inbeslag neming geen voldoende reden voor de eigenaars was om te stoppen met de ruilhandel. In scheepvaartkringen in Singapore gelooft men dan ook. dat de ruilhandel zal doorgaan. Als hij onmo gelijk zou worden, zou er op Sumatra grote ontevredenheid ontstaan. De auto riteiten op Sumatra zouden de centrale regering in Djakarta meegedeeld heb ben, aldus deze kringen, dat Sumatra geen olie meer aan Java zal leveren als de handel stopgezet moet worden. Voorts is in Singapore vernomen, dat de Indonesische autoriteiten 200.000 straitsdollar eisen voor de vrijlating van het schip „Honesta", dat 30 decem ber op weg van Celebes naar Singapore is onderschept. De Indonesische auto riteiten willen de som niet in Indone sisch geld betaald hebben. Daar het Suezkanaal door het aan de grond lopen van twee tankschepen eni ge tijd geblokkeerd is geweest, heeft de Willem Ruys in Suez ruim 36 uur moeten wachten, alvorens het schip het Suezkanaal kon invaren. In de mening, dat de Willem Ruys op het laatste tra ject van Port Said naar Rotterdam een gedeelte van de verloren tijd zal kun nen inlopen, verwa 'i.t de Koninklijke Rotterdamse Lloyd het schip één dag later in Rotterdam, zodat de aankomst waarschijnlijk vrijdagmorgen 24 janua ri zal zijn. De ontscheping der passa giers zal dan om negen uur beginnen. Een woordvoerder van het Indone sische consulaat-generaal in Hongkong heeft medegedeeld, dat Indonesië twee kustvaartuigen heeft gecharterd van de Noorse scheepvaartmaatschappij Wallem in Hongkong, voor een periode van zes maanden voor het' vervoer van rijst tussen Indonesische havens. Een woordvoerder van deze maat schappij zei, dat eind januari een ver tegenwoordiger naar Djakarta zal wor den gezonden om over verdere trans acties te onderhandelen. Bij K.B. is de heer M. A. Engels te Maassluis, gezagvoerder bij Smit en Co's internationale sleepdienst, be noemd tot ridder in de orde van Oran je-Nassau. S v;- -" „België 1900", het gipsen stadje op de Brusselse wereldtentoonstelling is bijna gereed. Over enkele maanden kan men hier rondwandelen in de sfeer van een Vlaams stadje aan het begin van deze eeuw. Mogelijk zal het er wel een beetje drukker zijn De regering heeft geantwoord op de algemene politieke beschouwingen van de Eerste Kamer naar aanleiding van de rijksbegroting 1958. Aan deze memo rie van antwoord ontlenen wij het vol gende: Financiën en economie: De ontwik keling van het prijspeil in de laatste maanden van 1957 schept reden tot gunstige verwachtingen. Men blijft er naar streven de prijzen te stabiliseren en, waar mogelijk door een daling van de prijzen óp de wereldmarkt, te ver lagen. Verschillende prijsverhogingen vloeien voort uit de regeringspolitiek tot beperking van bestedingen. De regering kan niet instemmen met de opvatting, dat een algemene ioon- ronde voor de laagstbetaalden noodza kelijk zou zijn. Waar beslist nodig zijn echter incidentele voorzieningen niet uitgesloten. Naar vermogen zal da regering er naar streven een onverantwoorde da ling van de werkgelegenheid te voor komen. Mocht de internationale con junctuur een daling te zien geven, dan zullen alle nodige voorzieningen voor de werkgelegenheid worden getroffen. De politiek van bestedingsbeperking moet in het algemeen nog gehandhaafd blijven. Er zijn tekenen die wijzen op een terugkeer naar een meer gezonde economische situatie maar het even wicht is nog niet bereikt. Met name moet het verlies van de goud- en de viezenreserve worden goed gemaakt. De Russische bioloog Oeroedson heeft volgens A.F.P. in een vraaggesprek voor radio Moskou verklaard dat Russische geleerden binnenkort zullen proberen een „verschrikkelijke sneeuwman" te vangen. Hij is van oordeel dat het mysterie van de „sneeuwman" nu in het kader van het internationale geofysische jaar tot oplossing kan worden gebracht. Speciale expedities van antropologen en zoölogen zullen in het hoogland van Pamir in centraal-Azië naar de „sneeuwman" gaan zoeken, die zoals gemeld in de afgelopen zomer door de Russische hoogleraar Pronin is gezien. Een andere Russische geleerde, de hoogleraar in de geografie, Korolev, verklaarde, dat het ooggetuigeverslag van professor Pronin een „onweerlegbaar bewijs vormt voor het bestaan van de yeti, een antropoïde tussenvorm van mens en aap met een hoog ontwikkeld zenuwstelsel". meó (Van onze medische medewerker) ekkere geneesmid delen, hebben wij vorig maal verteld, zijn er slechts weinige. Merkwaardig is, dat de goedsmakende medica menten veelal natuur- produkten zijn, dat wil zeggen afkomstig van planten of liever „krui den", zoals men de plan ten die betekenis heb ben voor de geneeskun de graag noemt. Nu moet u het niet omdraaien en denken dat alle genees middelen van plantaardige oorsprong een aangename smaak hebben. Denk maar eens aan kinine (of chini- ne) een produkt van de bast van de kinaboom. Kinine heeft een intens bit tere smaak, die lang na het gebruik in de mond aanwezig blijft. Spijtig is voor diegenen die zo graag lekkere medicijnen wensen, dat nu juist kini ne zo'n belangrijk geneesmiddel is, maar gelukkig voor hen wordt kinine steeds meer verdrongen door nieuwe re en in veel opzichten betere midde len. Lange jaren echter is kinine het enige, zij het niet afdoende middel ge weest in de strijd tegen de malaria, waaraan over de gehele wereld hon derden miljoenen mensen leden en die het leven in sommige streken op aarde onmogelijk maakte. Kinine werd eveneens gebruikt als geneesmiddel bij onregelmatige hart- werking, maar ook hier heeft ze plaats moeten maken voor een twee lingbroertje: c h i n i d i n e dat vee] sterker werkt (en minder bitter is!). Vanwege verschillende bezwaren die het heeft en de toepassing van doel treffender middelen wordt ook dit laatste minder veelvuldig gebruikt. Van die meer doeltreffende middelen spant digitalis veruit de kroon. Digitalis is de latljnse naam voor vin- ferhoedskruid, een onogeljjk plantje at in ons land in het wild groeit en waarvan de blaadjes worden gebruikt voor de bereiding van een van de be langrijkste geneesmiddelen voor hel zwakke en zieke hart. gelijk maakt de werkzame bestandde len uit de plant te isoleren, is het ge bruik van kruiden als zodanig vrijwel in onbruik geraakt omwille van de niet te ïiskennen voordelen aan het gebruik van de gezuiverde preparaten verbonden. Op de eerste plaats treden bij de toepassing van de gezuiverde preparaten minder bijwerkingen op. Een plant bevat vaak verschillende werkzame stoffen die soms een zeer uiteenlopend effect op het menselijk lichaam hebben. Vorig maal hebben wjj drop al als voorbeeld genoemd. Opium heeft een ingewikkelde sa menstelling. Verschillende van de tientallen stoffen waaruit het is sa mengesteld, hebben ongeveer dezelfde werking, namelijk pijnstillend en slaapverwekkend. De bekendste stof hiervan is morfine. Enkele be standdelen missen deze werking ge heel of gedeeltelijk, maar hebben een ander nuttig effect. Zo is één van die stoffen werkzaam tegen hoest en een andere zeer doeltreffend by kramp aanvallen (bijvoorbeeld gal en nier- steenkolieken) doordat het de kramp it het voorgaande zal u blijken, dat de moderne geneeskunst geenszins principieel afwijzend staat, zoals kwakzalvers gaarne be weren, tegenover geneesmiddelen af komstig van kruiden. Aangezien de moderne techniek het ons eehter mo- De concentratie van de voornaamste werkzame stoffen is by drop evenwel zo klein, dat zij in de hoeveelheid drop die een normal mens nu en dan eens gebruikt weinig of geen merkbare in vloed op de lichaamsh,uishouding uit oefenen. 1 Geheel anders ligt de zaak bij opium. Bij het lezen van dit woord moet u niet in de eerste plaats den ken aan opiumschuivende Chinezen, want al is het waar dat vooral in de Oosterse landen nogal veel misbruik wordt gemaakt van dit en dergelijke „verdovende middelen", toch zouden wü het niet graag willen missen. Wist u overigens, dat de Chinezen het opiumschuiven hebben geleerd van Europeanenl 200 jaar geleden kende men opium niet in China! „Zakelijke'' Europeanen hebben het ingevoerd en de Chinezen het misbruiken ervan ge leerd. Dit waardevolle medicament wordt bereid uit de onrijpe vrucht van de papaver, die u allen wel kent. Niet ten onrechte heeft hij de bynaam slaapbol. De rijpe vrucht heeft in het geheel geen opiumwerking meer. De pitjes zyn daarom vrij in de handel, hetgeen u wellicht weinig belang in boezemt. Maar weet u dat het deze pitjes zijn, die een maanzaadbolletje, voor zover mij bekend voornamelijk een Amsterdams bakkersprodukt, zo smakelijk maken? van de spieren opheft. Zuivere mor fine daarentegen zou deze kramptoe stand juist versterken zodat het. dan niet aangewezen is. Hier hebben wy dus een prachtig voorbeeld hoe een gezuiverd produkt een werking heeft, die het totaalex tract van de plant (opium) weinig of niet heeft. Tegenwoordig zyn wy dan ook al zover dat meerdere van de opiumbestanddelen synthetisch wor den gemaakt. By de fabricage daarvan heeft men bovendien stoffen ontdekt die niet geheel identiek zijn aan de opiumbestanddelen, maar tezelfdertijd een veel sterkere werking hebben, zo dat er een kleine hoeveelheid van no dig is. Een ander voordeel van het gebruik van gezuiverde of synthetische prepa raten is, dat zy preciezer zyn te dose ren, omdat de werkzame hoeveelheid constant en nauwkeurig bekend is, terwyi in het natuurlyke produkt de samenstelling kan wisselen, zoals het een goed natuurprodukt trouwens_ betaamt. De inhoud van deze kroniek wykt enigszins af van onze oorspronkelijke opzet. Wij werden hiertoe geïnspireerd door een bespreking van een boek over keukenkruiden door Anne Biegel in dit ïyfblad van jongstleden zater dag. Volgende week zullen wij het dan nog hebben over de lekkere genees middeltjes zoals wij beloofd hebben. St. Het uitgaventotaal van de overheid voor 1958 is ruim een half mi'Jard la ger komen te liggen dan zonder be stedingsbeperking had mogen wor den verwacht. Gezien dit resultaat is de regering het niet eens met de kwali ficatie „een te verwaarlozen percen tage". Defensie: De V.S., Engeland, Canada, Frankryk en Griekenland geven ver houdingsgewijs meer uit voor de verde diging dan Nederland. Ook de diensttyd in de meeste NATO-landen is gelijk of hoger dan by ons. In die enkele landen waar men de diensttijd heeft verkort, blijkt men niet te kunnen voldoen aan de belofte, dat de bijdrage aan de ge allieerde verdediging niet zou worden verminderd. Woningbouw: Het verloop van de pryzen, althans voor wat de woning- wetbouw betreft, is volgens de regering in het laatste half jaar bevredigend ge weest. Over het gehele land is een zekere stabilisatie ingetreden met op verschillende plaatsen een duidelyke tendentie naar verlaging. De regering is niet van plan een rentebijslag te geven voor de particu liere bouw. Dit zou met zich mee bren gen dat het ryk de met deze faciliteit te bouwen woningen zou moeten bly- ven „volgen". De incidentele situatie van een zeer hoge rentestand zou dan worden bestreden. Met middelen welke een principieel en blyvend karakter hebben. Overigens zyn thans krachten werkzaam die doen vermoeden dat binnen afzienbare tyd de geldschaarste en daarna de kapitaalschaarste succes sievelijk zullen worden opgeheven of sterk verminderd. President Soekarno van Indonesië is gisteren, voor een onofficieel bezoek van twee dagen aan Joegoslavië, met een speciaal vliegtuig uit Cairo - Belgrado aangekomen, aldus melden Tanjug en A.F.P. Op de luchthaven van Belgrado werd hy onder andere begroet door pre sident Tito. Onmiddeliyk na aankomst reden de beide staatshoofden naar het voormalige koninklyke paleis in Dedin- je, een der voorstedei van Belgrado, waar president Soekarno, die de per- soonlyke gast is van maarschalk Tito, verbiyf zal houden. In de vooravond zyn Tito en Soekarno hun besprekingen begonnen. Zy werden gisteravond tydens een diner, aangebo den door maarschalk Tito, voortgezet. Aan de besprekingen nemen ook de In donesische minister van buitenlandse zaken, de Joegoslavische vice-president en de Joegoslavische ministers van bui tenlandse zaken en defensie deel. Volgens ingelichte kringen in Belgra do beschouwt president Tito het bezoek van Soekarno onder andere als een ge legenheid om wereldvraagstukken te bespreken met een van zyn vrienden uit een neutraal Aziatisch land. De Joego slavische leider heeft reeds schriftelijk contact met premier Nehroe van Indië inzake de noodzaak dat neutrale landen een initiatief nemen -'oor topbespre- kingen tussen Oost en West, aldus deze kringen. Het communistische blad „Borba" schreef gisteren dat „volk en regering van Joegoslavië volledig be grip en sympathie tonen voor de strijd van het Indonesische volk en bereid zijn, binnen de grenze van hun moge lijkheden, volledige steun te geven." Een niet meer te controleren uiting, die aan een inmiddels overleden mi nister in de mond wordt gelegd, wordt nu in het geding gebracht. Aldus rea geert de regering op de verklaring van Mohammed Hatta, dat wijlen minis ter Van Maarseveen tegenover hem zou hebben gezegd „dat de kwestie Nieuw- Guinea later wel in orde zou komen". De regering is niets omtrent een der gelijke verklaring bekend, zo wordt thans gezegd in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer omtrent de algemene politieke beschouwingen. Zy acht het ook principieel onjuist, daar nu mee aan te komen. De woorden van ministei Klompé hebben duidelijk gemaakt dat wij ons de taak waarvoor wij staan bij het opvangen van onze landgenoten die terugkeren uit Indonesië, nog maar flauw bewust zijn. Dat behoeft nie mand te verbazen, die weet hoeveel taken ons tegelijk worden opgedragen. Zelfs de repatriëring is een gecompli ceerde zaak. Er moet woonruimte wor den gevonden en waar moet die op korte termijn vandaan komen, wan neer ook particulieren hun huizen niet openstellen? Maar er moeten ook al lereerst kleren zijn. Men moet de repatriëring van men sen, die in sarong en kabaja op Schip hol in de kou worden gezet, gezien hebben om te beseffen dat het hierbij gaat om een eerste plicht van naasten liefde. Moeders met kinderen die een halve maand onder weg zijn en niets meer bezitten dan de schamele lapjes die ze aanhebben, kunnen bij aan komst in ons kille land niet in de kou blijven staan. Toch begint het ge vaar te dreigen, dat het zover zal ko men. Het Roode Kruis helpt met kle dingstukken, maar moet erkennen dat wat men geeft totaal onvoldoende is. Ondergoed bezitten deze vluchte lingen praktisch niet. Schoenen even min. Het Roode Kruis kan het ze niet geven. Er zijn geen middelen. Zelfs winterjassen zal men tevergeefs zoeken bij de voorraden die voor deze vluchtelingen worden aangelegd. Wie zich even indenkt wat er ge beuren moet om de 45.000 repatrianten die nog verwacht worden op te van gen op een wijze die aan de minimum eisen voldoet, zal begrijpen dat wij dan allen mee moeten helpen en iets bij moeten dragen. Woonruimte kan worden aangeboden bij de burgemees ters. Het meehelpen in het voorzien van kledingstukken kan het best ge schieden door iets te storten op giro nummer 777 van het Roode Kruis. De financiële en economische gevol gen van de anti-Nederlandse campag ne blijken voor Indonesië ruineuze afmetingen aan te nemen. De schat kist is zo goed als leeg, de uitvoer rent achteruit, de deviezenpot toont de bodem. Voor de Nederlanders, die met een bezwaard geweten menen, dat Nederland ook na de souvereini- teitsoverdracht uit koloniale traditie gepoogd heeft zich zoveel mogelijk ten koste van Indonesië te verrijken, moet het o. i. thans toch wel duidelijk worden van hoe groot financieel en economisch belang de aanwezigheid en de werkzaamheid van Nederlanders voor Indonesië zijn geweest. Uiteraard willen wij de Nederlan ders in Indonesië niet uitsluitend als philantropen voorstellen, die geen re kening zouden hebben gehouden met hun gerechtvaardigd eigenbelang, maar er alleen op wijzen, dat de werk zaamheid der Nederlanders in de In donesische republiêk in belangrijke mate het voortbestaan van die repu bliek heeft mogelijk gemaakt. Ware dat niet het geval geweest dan zou Indonesië thans niet financieel en eco nomisch aan de rand van de afgrond zijn geraakt. Met Nederlandse évacué's uit Indone sië wordt zondag omstreeks 12.30 uur het S.S. „Corfu" van de P. and O. aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. Alvorens naar de thuishaven Londen te varen, brengt dit schip hier 9 mannen, 33 vrouwen en 74 kinderen, dia eerst van Indonesië naar Singapore eva cueerden en later vandaar met de „Cor fu" naar Nederland reisden. Er bevin den zich verschillende gezinnen van em- ployé's van de H.V.A. en de „Interna- tio" aan boord. De ontscheping zal ter stond na aankomst plaats hebben. Omstreeks twee uur wordt het M.S. „Sibajak" van de Koninklyke Rotterdamsche Lloyd, het eerste Ne derlandse schip met een groot transport évacué's, onder commando van kapitein J. C. Flach, daar ver wacht. De administratieve behandeling der passagiers gebeurt diezelfde avond. Vrye passagiers kunnen dan ook de- barkeren, de overigen ontschepen de volgende dag. Van de 834 passagiers, onder wie niet minder dan 323 kinde ren beneden de 12 jaar, kwamen er byna honderd reeds in Nieuw-Zeeland en Australië aan boord. Onder de ongeveer 750 repariërenden uit Indo nesië zyn er ruim 650, die zelf in Ne derland geen huisvesting hebben en van overheidswege onderdak gebracht moe ten worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7