Radio-actief huis in Putten Radiumkop van naald bleek bij medisch ondersoek in neus van meisje afgebroken Bijna uit evacués tweeduizend Indonesië zondag in ons land hoop dat aangekomen Juliana en minister Klompé de Sibajak dat u zult voelen Koningin aan boord van Vele ongelukken tengevolge gladde van wegen „Er klopt hier een heel warm hart voor JJ" GEZIN VAN ZEVEN PERSONEN UIT VOORZORG GEÏSOLEERD Huis, omheind met prikkeldraad, wordt wellicht afgebroken Koortsachtig onderzoek 19-jarig meisje door een stortzee van IJmuider pier geslagen „Ik u welkom bent" een in het water Vijf personen uit gereden auto gered De hoofdvraag: WERK Zonnig entree van evacué's in ons land Het weer Verloofde tracht haar vergeefs te redden KILLE WIND EN NATTE SNEEUW Bil THUISVAART H.M. de Koningin op „Captain Cook" Bekend cabaret-artist doet aangifte van diefstal Amerikaanse raket naar de maan $>ee MORRIS ibeforepoaóvt// Koude nacht Het vijfjarig dochtertje Joke van de familie Haanschoten uit de Schoolstraat te Putten is woensdag het slachtoffer geworden van een uitzonderlijk ongeval, waarvan momen teel de medische consequenties nog niet zijn te overzien. Het kind werd die dag behandeld in de neusheelkundige afdeling van prof. dr. A. A. J. van Egmond van het stads en academisch ziekenhuis te Utrecht. Normaal naar school Zijn vrouw verdwenen Falcon Harris Tweedjassen MAANDAG 20 JANUARI 1958 81sfe JAARGANG No 29813 Reeds een half jaar geleden werd zU in het ziekenhuis Salem te Ermelo opgenomen voor het knippen van de amandelen. De operatieve ingreep had evenwel niet het gewenste resultaat en op advies van de behandelend genees heer is het kind naar het ziekenhuis te Utrecht verwezen, waar men haar be handelde met radium, in verband met complicaties in de neusholte. Woensdag heeft men haar eveneens tijdens een controle-onderzoek met ra dium behandeld, waarbij een radium- naald in haar neusholte werd gevoerd. Zonder dat men op de neusheelkundige afdeling van het ziekenhuis daarvan iets heeft gemerkt, is het eind van de naald, waarin zich de radiumkop bevindt, afgebroken. Het meisje werd naar huis gezonden met de medede ling na veertien dagen terug te komen. Omstreeks tien uur woensdagavond Werd het kind onwel. Zij werd bleek en braakte. Dit braaksel werd door haar Vader opgevangen in een papieren ser- Vet dat direct in de kachel werd ge worpen. Het meisje voelde zich kort daarop weer beter en had vervolgens ®en goede nachtrust. Donderdagmorgen bezocht zij maal de kleuterschool Hummeloord, samen met haar buurmeisje Willy Wn- lemse. Omstreeks een uur 's middags speelde het meisje bjj haar buurmeisje toen een agent van politie haar moeder mededeelde dat zij zich onverwijld met haar dochtertje naar het ziekenhuis te Utrecht moest begeven. In het stads- en academisch zieken huis in Utrecht had men nl. omstreeks half twaalf donderdagmorgen gemerkt dat de radiumkop van de naald was af gebroken. Men zocht met een meetap paraat de operatiekamer af, doch ner gens week de naald af, zodat moest worden aangenomen, dat de vermiste radiumkop buiten de kliniek moest zijn. Aan de hand van de behandelingsrap porten kon worden opgemaakt, dat Joke Haanschoten uit Putten de laat ste behandeling met de radiumnaald had gehad. Onmiddellijk werd de poli tie in Putten gealarmeerd. Men ver zocht de politie het kind onverwijld naar Utrecht te zenden. Dit telefoonge sprek werd enige minuten later her haald onder mededeling dat voor het De zee heeft zondag een slachtoffer geëist. De 19-jarige mejuffrouw G. D. Uit de Kinkerstraat te Amsterdam had zich met haar 22-jarige verloofde, de heer F. C. P. op de zuidpier te IJmui- muiden begeven. Zware rollers sloe gen over de pier en met het oog op het gevaar was de afsluitboom neergela ten, terwijl de waarschuwing op grote borden bij de toegang tot de pier dui delijke taal spraken. De verloofden wa ren toch de pier opgegaan en het meis je heeft dit met de dood moeten beko pen. Zij waren een eindweegs de pier op, toen een golf oversloeg. De jongeman sProng over de golf heen, maar zijn Verloofde struikelde en werd door het ^ater meegesleurd. Hij sprong haar di rect achterna en wist haar te grijpen. ■Maar de zee was zo ruw, dat hp ten slotte zelf in levensgevaar kwam te ver heren. Hij moest het meisje loslaten en twee mannen hebben daarna de frootste moeite gehad hem in veilig heid te brengen. In het politiebureau IJmuiden-west is hij van droge kle- ren voorzien. Onde.rtussen was de red- dmgboot uitgevaren om de zee af te zoeken. Echter zonder enig resultaat be- reikt te hebben keerde de boot bij het vallen van de avonc. terug. Tot aan „loemendaal was gezocht, maar niets Avonden. °ok op de Noordpier hebben zich zon ets veie mensen gewaagd en her haalde malen heeft de loodsafhaler i*eeP de steiger moeten verlaten om I!far de kop van de pier te varen en aaghalzen via de loud-healer er van le jagen. Joive Haanschoten, het vijfjarige Put- tense meisje, dat tijdens een behandeling in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht radio-actief besmet werd. kind en haar omgeving levensgevaar aanwezig was. Moeder en dochtertje konden nog juist de trein van tien voor twee naar Utrecht halen. In het zie kenhuis werd het kind onderzocht, waar bij bleek, dat de radiumkop zich niet meer in de neusholte van Joke bevond. Zij werd daarop naar huis gezonden. Inmiddels spoedden enkele medici van de neusheelkundige afdeling zich naar Putten, om met behulp van een Geiger- Muller-teller het radiumkopje in de wo ning van de familie Haanschoten te zoeken. Onder hen bevonden zich dr. G. de Wit, wetenschappelijk hoofdamb tenaar van de neusheelkundige afde ling van het Utrechtse ziekenhuis, als mede een lid van de biofysische af deling van het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht. In het huis sloeg de meetapparatuur onmiddellijk uit. Vjöral bij de kachel en later ook in de tuin waar as uit de kachel was gestort. Toen ook vernamen de medici dat het kind gebraakt en da» het braaksel in de kachel was gegooid. Inmiddels arriveerden ook de far maceutische inspecteur voor de volks gezondheid te Arnhem, dr. H. r. Louwe Kooyman en dr. W. P. J- A. Weebers, inspecteur voor de volksge zondheid in Gelderland. Uit het onder zoek kwam vast te staan, dat het radiumkopje in het vuur van de ka chel was gesmolten, waardoor het stof in de kamer, de as in de kachel, de schoorsteen en de gehele omge ving van de tuin radio-actief waren geworden. Op advies van de medische autori teiten werd het gezin Haanschoten ge ïsoleerd. Het bleek noodzakelijk dat het gezin eerst werd gebaad en van nieuwe onder- en bovenkleding werd voorzien. De schoenen bleven achter In de woning. Vervolg op pagina 4) Nadat zaterdagmiddag het onderzoek in de tuin en het huis te Putten, die radio-actief zijn, was afgesloten, werden zowel het huis als de tuin met plastic overdekt. De plotselinge gladheid, vooral op de grote buitenwegen, heeft zondag avond veel ongelukken veroorzaakt. Op de rijksweg Den HaagAmsterdam kwamen bij het viaduct bij de Vijfhuizerweg acht personenauto's met elkaar in botsing waarbij twee personen werden gewond. Toen de rijkspolitie, bijgestaan door manschappen van de Amsterdamse radio autodienst, ter plaatse kwam en met een rode lamp naderende auto mobilisten attent wilde maken op het gevaar, reden opnieuw vier wagens op elkaar in. Eén der auto's sloeg over de kop en moest met behulp van een kraan wagen worden weggesleept. Over het algemeen was de materiële schade zeer groot. Inmiddels had de Amsterdamse po litie bij het begin van de Haagse weg een wagen van de radio autodienst ge posteerd, van waaruit via een luidspre kersinstallatie de Haagwaarts rijdende automobilisten werden gewaarschuwd voor het gladde wegdek. Van rijks- en gemeentewege Is met goed resultaat in en om Utrecht zand gestrooid, want voorzover zondagavond bekend, zijn er slechts twee slipgeval len gebeurd. Een slippende auto op het verkeerspel Oude Rijn kwam tegen een lichtmast tot stilstand en evne verder op. in de richting Amsterdam, sloeg een andere auto over de kop. Ook hier liep het zonder persoonlijke ongevallen af. In de buurtschap De Waver (gemeen te Ouder Amstel) slipte een personen auto. waarin zich drie personen be vonden, en kwam tegen een boom te recht. Een 72-jarige veehouder uit De Waver moest met wonden aan het hoofd naar het O.L.V.-gasthuis worden over gebracht. Zijn schoondochter liep een gebroken pols op, terwijl haar man, die de wagen bestuurde, ongedeerd bleef. De auto werd ernstig beschadigd. Op de rijksweg Amsterdam-Utrecht slipte een personenauto, die bezig was een andere wagen in te halen en kwam in de middenberm tot stilstand. Een derde auto, die eveneens uit de rich ting Amsterdam naderde botste op de gestrande wagen. Een der bestuurders Bijna tweeduizend welgeteld 1866 evacué's uit Indonesië zijn zondag in ons land aangekomen: 750 met de Sibajak die in de late middag aan de Lloydkade te Botterdam afmeerde, 116 met de Corfu, die eerder op de middag in de Maasstad was aangekomen, en 1000 met de Captain Cook, die zondagavond acht uur in de sluizen van IJmuiden lag en enkele uren later in Amsterdam aankwam. De meesten van hen was het vreemd te moede omdat zij hun bestaan in het land, waar zij zo vele jaren hebben gewoond, wellicht werden geboren, hebben moeten opgeven. Zjj waren voorts uiterst onwennig in een voor hen totaal vreëmde omgeving, onzeker ook over de voor hen duistere toekomst. Maar bij alle bezorgdheid was men ook wel dankbaar voor de uitstekende zorg aan boord, voor de belang stelling en het medeleven. Op de Sibajak was men bepaald verrast, dat koningin Juliana aan boord kwam en met verscheidene repatrianten sprak. Ook toonde men zich hier, evenals aan boord van de Corfu, ingenomen met het bezoek van minister Klompé. de eerste Hollandse sneeuw niet laten ontgaan. Het typeert een deel van de stem ming aan boord: men trad over het al gemeen het Hollandse leven geïnteres seerd en met goede moed tegemoet en men was er ook wel op gekleed; tijdens de reis was het eerst nodige aan kle ren uitgegeven, opdat de repatrianten onder wie zeer velen, die nog nooit eerder in Nederland zijn geweest niet rillend en bevend aan land zouden be hoeven te gaan. Het andere deel van de stemming was het nog niet verwerkte verdriet en dat is hier niet een te groot woord om het vertrek uit een land, waarvan men ondanks alles hield, en de onzekerheid over de toekomst. Toen de Sibajak, die om half twaalf al voor Hoek van Holland lag, maar door het ongunstige weer werd opgehouden, om half zes tenslotte meerde aan de kade, stond men weer aan dek en keek dat duistere en natte Holland aan: wat zou men vinden aan sfeer, aan huisvesting en aan werk? (Van een speciale verslaggever) De verkillende wind en de natte sneeuw deden de honderden, die zondagmid- middag naar Rotterdam waren geko men om passagiers van de Sibajak te verwelkomen, ijlings beschutting zoeken in de warme kantines van de Rotter damse Lloyd. Terzelfdertijd echter trok ken op de Noordzee vele passagiers van het schip, dat thuisvoer met rond 750 repatriërenden uit Indonesië, naar dek: zij wilden zich dat evenement van Bewoners van putten die op enigerlei wijze in aanraking zijn geweest met het meisje of gezinsleden werden zondagmiddag in het politiebureau van Putten aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Hier wordt een buurmeisje, de vijfjarige Willie Willemse met de scintillator onderzocht. H. M. de Koningin aan boord van de „Sibajak" in gesprek met mevrouw Hof en mevrouw Riepema (links). Het heeft de repatriërenden bepaald goed gedaan, dat de Koningin naar Rot terdam was gekomen om hen welkom te heten. Daar is niet gejuicht, maar er is wel met grote interesse geluisterd naar de korte toespraak, die Hare Ma jesteit direct na aankomst aan boord vanuit de hut van kapitein J. C. Flach hield voor de scheepsradio. „Ik hoop, dat u voelen zult, hoezeer er met u is meegeleefd, met uw zorgen over de toe komst", zij de Koningin. „Er zijn alle mogelijke voorzieningen voor u getrof fen, want het is tenslotte uw eigen land, waar u terecht komt. Ik hoop, dat u zult voelen, dat u welkom bent. U is hier aangekomen in de storm en de sneeuwjacht, maar ik kan u zeggen, dat de zon vandaag ook heeft gesche nen. Daarmee wil ik tevens aangeven, dat er ook warmte in onze harten is". De repatrianten hadden geen behoefte aan lange, gewichtige redevoeringen; de menselijke noot m dit korte woord werd meer op prijs gesteld. Bijzonder ingenomen waren de fa milies, die aan Hare Majesteit in een der salons aan boord zijn voorge steld. De maatschappelijke werkster had onderweg tien gezinnen uitge zocht, die tezamen een doorsnee vormden van wat de Sibajak aan re- patriNrenden meevoerde. Daar was een mevrouw, wier man nog in In donesië was achtergebleven, een plan ter, een paar kinderen, een Indisch vrouwtje, een accountant, een jurist. Toen deze mensen zondagochtend hoorden, dat de Koningin met hen zou spreken, hebben zij verrast gerea geerd. Er waren passagiers bij die zeiden: „Maar daar ben ik toch niet op gekleed". Nu, gekleed behoefde men echt niet op dit gesprek te zijn. (Vervolg op pagina 3) (Van een verslaggever) De „Captain Cook", zondagavond nog een neerslachtige gemeenschap van vluchtelingen uit de tropen, was maan dagmorgen bij de ontscheping in Am sterdam veranderd in een zoemende bijenkorf. Warm ingepakt krioelden kin deren en volwassenen over de dekken. Steeds weer liepen ze naar de railing om het schouwspel op de kade gade te slaan, waar de loper al uitlag voor het bezoek van H.M. de Koningin. Neder land presenteerde zich in zijn beste ge daante. Een pittige winterzon zette al les in een optimistisch licht, de hemel was strakblauw en er stond geen wind. Plotseling ging er gejuich op. Bene den op de kade verscheen de Koningin, wuivend naar het schip. „Ze ziet er j i uit", zei een bejaarde vrouw te vreden. Enkele minuten later weer klonk de stem van de Koningin over de scheepsomroep. „Het is een mooie ochtend, waarop u deze nieuwe bladzij de in uw leven met uw aankomst in Nederland opent. Ik hoop van harte, dat het voor u allen een goed begin zal zijn, ondanks de moeilijkheden die ge misschien vreest. Iedereen hier zal u behulpzaam zijn om het u hier zo ge makkelijk mogelijk te maken en u zo veel mogelijk bijstand te verlenen, op dat uw verblijf hier een succes zal zijn. Er is hier enorm met u meegeleefd, toen u vertrekken moest uit het land, dat u allemaal lief is. U komt hier ten slotte in uw eigen land. Ook al bent u misschien niet gewoon geweest hier te wonen, het is toch uw eigen land. En er klopt hier een heel warm hart voor u. Ik wens u het allerbeste. Welkom hier". Na dit korte, warme welkomst woord bezocht de Koningin, die o.m. vergezeld was van de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, allereerst het hospitaal. Zij sprak er met de 18-jarige Wien Dessa- wagie en de 10-jarige Roy Rijbouts. Zij liet zich voorlichten over de beide be jaarden. die onderweg waren overle den. „De gezondheidstoestand van bei de dames was zodanig, dat zij eigenlijk geen zeereis hadden mogen maken", zei dr. C. J. V. Wisselingh. In de drawingroom vormde zich een kleine kring van degenen, die onder weg tie zwaarste taak hadden gehad, de geestelijke verzorgsters en de maat schappelijke werkster. Zij vertelden de Koningin over de vele problemen, die zich hadden voorgedaan. „Misschien was het wel het ergste, dat er geen wasgelegenheid aan boord was. In de bescheiden ruimten, moesten alle vrou wen zelf de was doen", zei mevr. N. J. Reeder-Monster, de contactambtena- resse maatschappelijk werk. Terwijl de ontscheping van de eerste groepen reeds begon, onderhield de Koningin zich nog geruime tijd met de passa giers. Daarbij waren o.m. de 13-jarige Miesje Honig en Laura en Richard Prij- den (6 en 4 jaar), die zonder ouders reisden en ook het echtpaar Kearberry van 76 en 75 jaar. Mevr. Kearberry is in 1900 het laatste in Nederland ge weest. Overal verdrongen zich passa giers om een glimp van de Koningin op te vangen. Nadat H.M. zich van boord had begeven liet zij zich in de loods Holland nog geruime tijd voor lichten over het werk van het Rode Kruis en de andere organisaties, die het vervoer en de verzorging van de repatriërenden verder verzorgen. (Voor verslag van de aankomst van de „Captain Cook" op zondagavond in de sluizen van IJmuiden zie men pagina 3) Zaterdag is te Madrid van officiële zijde meegedeeld, dat een poging is ver ijdeld om de verboden Spaanse com munistische partij opnieuw op te rich ten. 44 personen zijn in verband hier mede gearresteerd. Dit bericht A.F.P. kreeg snjjwonden aan het gelaat. Ook hier was de materiële schade zeer groot. Door de gladheid van de weg is zon dagochtend een personenauto, bestuurd door de heer J. J. Kruize, afkomstig uit Heveskes, te Garrelsweer in het Dam- sterdiep geraakt. De vijf inzittenden konden worden gered. Een tegenover de plaats des onheils wonende houthandelaar M. Keur, zag de auto over de rijksweg naderen. Kort daarna hoorde hij een plons. Hij begaf zich dadelijk naar buiten en zag de wa gen met de wielen naar boven in hel Damsterdiep liggen. K. wist op de auto te springen en de bestuurder en zijn echtgenote te redden door een van de portieren te openen. Daarna slaagde men er gezamenlijk in de kinderen, een jongetje van negen jaar en twee meis jes van respectievelijk vier en twaalf jaar uit de auto te halen en op het droge te brengen. Alle vijf inzittenden werden naar het academisch zieken huis te Groningen overgebracht. Twee van de kinderen moesten voor verdere behandeling in het ziekenhuis achter blijven. Zondagavond om kwart over zes is een personenauto op de rijksweg nr.4 bij het Vijfhuizer viaduct in de Haar lemmermeer over de kop geslagen, ten gevolge waarvan één inzittende, de 47- jarige mevrouw A. A. T. A. Ekels-Van den Bergh uit Amsterdam, zo ernstig werd gewond, dat zij later in de avond in het Wilhelminagasthuis te Amster dam overleed. Het ongeval is niet het gevolg van een aanrijding; vermoedelijk door de gladheid van het wegdek is de wagen van de weg geraakt en over de kop ge slagen. Toen de politie op de plaats van het ongeval arriveerde, reed juist een ziekenauto weg. De toestand liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien. De echtgenoot van de vrouw en een kind konden na behandeld te zijn naar huis terugkeren. De vrouw moest evenwel worden opgenomen. Om tien uur is zij overleden. Een 67-jarige bekende -cabaret-artist uit Zandvoort kwam zaterdagavond tot de ontdekking dat zijn 24-jarige echtgenote met een Italiaan naar zuide lijker streken was vertrokken. Hij miste voorts een geldsbedrag van 8.Ö00, ju welen ter waarde van 30.000 en een bontjas ter waarde van 6.000. Later bleek dat de dame in kwestie des avonds om half elf per vliegtuig naar Zurich was vertrokken. Het echtpaar is buiten gemeenschap van goederen ge huwd en de meegenomen bezittingen behoorden haar echtgenoot toe. Deze heeft bij de politie aangifte gedaan van de te zijnen nadele gepleegde diefstal. De aanhouding en opsporing van de voortvluchtige vrouw is verzocht aan de politie-instanties in het buitenland. Het Amerikaanse blad „Aviation Week" meent te weten, dat de Amerikaanse lucht macht binnen enkele maanden zal pogen een raket met wetenschappelijke instrumen ten en een radiozender naar de maan te zenden, aldus bericht Reuter, Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen maar ook plaatselijk enkele sneeuw- of hagelbuien, voor namelijk in de kustprovincies. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen. Vannacht lichte 'en waar sneeuw ligt plaatselijk matige vorst, morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.36-17.07. Maan: 8.50-19.20. Station temp. aeersi. Weer neder Jgel 7 uur 44 UUI Helsinki sneeuw -5 7 Stockholm onbewolkt -10 1 Oslo onbewolkt -8 0 Kopenriagen licht bew. -1 0.1 Londen zwaar bew. -1 1 Amsterdam licht bew. -1 1 Brussel onbewolkt -2 0 Luxemburg sneeuwbui -2 5 Parijs mist -3 17 Nice onbewolkt 21 0 Berlin zwaar bew. -2 2 München sneeuw -1 3 Zürich regen 6 0 Genéve geheel bew. 8 0 L»ocarno mist 1 0 Wenen geheel bew. 2 0.1 Lnnsbruck zwaar bew. -0 0 Rome zwaar bew. 11 0.1 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171. tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J W Boerrigter en Mr WAM van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht yoor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand t 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1