Ze durven weer niLUlfL MftflllLLmOUIL OUUIIMUI Legerplaats BUDEL ideaal voor ontvangst der gerepatrieerden In vorstelijk woonoord is geen kampsfeer Alles zeer goed geregeld Man in sloot omgekomen Inbreker in Huizen nog niet gepakt ernstig gewond F raude ontdekt op postkantoor Sportwagen ramt stilstaande auto Zes gewonden Bij meisje uit Putten tot nu toe geen ziekelijke afwijkingen geconstateerd .■MORRIS 'Ge/orepot/ 6u/// Het weer KENNISMAKING VIEL BIIZONDER MEE Onsmakelijk Bloedsporen langs de weg, in trein en op stations Metselaar maakt dodelijke val uit dakgoot Hoe de woning ontsmet zal worden nog niet bekend Zandbak kapseist na aanvaring door tankboot Semi-onafhankelijk blad in Polen «overgenomen Plaatselijk sneeuw Koud weer met kans op sneeuw blijft Het weer in Europa land Ongeluk of misdrijf Macmillan ziek in Nieuw-Zeeland Jeugdige loketbeambte bekent schuld ERNSTIG ONGF.T.UK OP DE HAAGSE WEG RT1 SLOTERWEG Daders van roofover val gearresteerd NA RADIO-AGTIEVE BESMETTING Schipper omgekomen DINSDAG 21 JANUARI 1958 o 81ste JAARCANC No. 29814 Damespantalons in kleuren GAAT U VERHUIZEN? - De kennismaking van meer dan achthonderd uit Indone sië gerepatrieerde Nederlanders met hun eerste tijdelijke verblijfplaats in ons land, de gloednieuwe legerplaats Budel, is zeer gunstig te noemen. Dit is- niet zozeer te danken aan de overigens voortreffelijke zorgen van de leiding en het personeel van dit opvangcentrum, als vVel aan het feit, dat de aldaar aangekomen gerepatrieerden tot de gelukkige ontdekking kwamen, dat hun vrees voor „kamp Budel Volledig ongegrond was. Vooral de ruim 800 opvarenden van de Captain Cook, die maandag met het opvangcentrum Budel kennismaakten, werden bij aankomst in ons gekweld door onrust over hun verblijf in een „kamp Welgevulde textielwinkels Minister op bezoek Bij de uitgeverij Glock und Lutz te Neurenberg is een boek versche nen, dat kort en goed „Holland" heet en geschreven is door een zekere prof. dr. Theodor Meursen. In dat boek staan een heleboel dingen niet, die in ieder ander boek over A eder- land verwacht mogen worden. Er staan echter ook een heleboel din gen in, die er niet in thuis horen: De Nederlandse radio was in de oorlogsjaren zo voortreffelijk. Met het Nederlandse volk is het niet te best gesteld. Wij zijn zo negatief. We hebben nooit kunnen wennen aan de „Reichsgedanke". Het verzet tegen de Duitsers was een soort krampachtig vasthouden aan eenmaal verworven privilegies. Prof. T. Goe- dewaagen is een van de belangrijkste vertegenwoordigers van het „criti- cisme". Bolland is een genie en pro fessor Cleveringa bestaat niet. Zo in het algemeen kan men zeggen, dat wij het „Heroïsche" missen Dat alles en nog veel meer wordt ons duidelijk gemaakt door profes sor doctor Theod. Meursen, die het weten kan. Hij is dar ook niemand anders dan T. Goedewaagen, de tij dens de bezetting door de Duitsers aangestelde secretaris-generaal van Volksvoorlichting, die na de oorlog tot twaalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld en voor zijn leven uit beide kiesrechten ontzet werd. Hij mag ook geen ambten bekleden in Nederland. Hij mag wèl in Duitsland wonen en daar een misleidend boek schrijven en uitgeven. Hetgeen hij dan ook heeft gedaan. Niet hij alleen. Ook prof. Geerto Snijders heeft een boek geschreven, getiteld „Der dbentuerliche Schutt- haufen". Over onze cultuurgeschiede nis. Allemaal rotte boel, die demo cratie. Wij hebben een Gestapo nodig gehad. Sinds de Franse revolutie is het bij ons één grote vuilnisbelt, be halve dan in de jaren, dat de nazi's over ons regeerden. Enz. enz. Het zal allemaal wel waar zijn, want wie is de gezaghebbende Geer to? Hij is de oud-SSer, de oud-pre sident van de „Kultuurraad", een van de oprichters van het „Vrijwil ligerslegioen". En evenals zijn kame raad Goedewaagen is hij veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf enz. Ook deze voorlichter woont in Duits land. Het Poolse semi-onafhankelijke en veelgelezen dagblad „Sztandar Mlo- dych", dat sinds 1956, toen de Poolse communistische leiders hun eigen weg kozen in betrekkelijke vrijheid kon ver schijnen, is overgenomen door de jeugdorganisatie dev Poolse commu nistische partij. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 fERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaatselijk sneeuw. Zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. Overwegend lichte vorst. Zon: 8.35-17.09 Maan: 9.14-20.25 Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen F. DAMIAANS en Zn. - Zijlvest 41 Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 52514. Verwacht mag worden, dat de aanvoer van koude lucht nog enkele dagen blijft aanhouden. De sneeuwkansen zijn daarbij vooral in de kustprovincies groot. Over dag zijn de temperaturen daarbij or het vriespunt. De nachtelijke minimumtempe raturen kunnen van plaats tot plaats nogal verschillen in afhankelijkheid van de aanwezigheid van sneeuw en het voorko men van opklaringen. Station temp. aeeriL Weer Heden dg eL 7 uur 44 utu Helsinki onbewolkt -12 0.2 Stockholm onbewolkt *-13 0 Oslo half bew. -9 0 Kopenhagen half bew. 0 0 Londen zwaar bew. -2 0 Amsterdam sneeuw 0 0.5 Brussel geheel bew. 0 0.1 Luxemburg sneeuwbui -4 1 Parijs zwaar bew. 1 0 Nice onbewolkt 6 0 Berlijn geheel bew. -0 0.1 MUnchen zwaar bew. -6 9 Zürlch mist -10 7 Genève zwaar bew. -4 2 Locarno onbewolkt 2 1 Wenen sneeuw -1 3 Innsbruck geheel bew. -4 6 Borne hcht bew. 11 0.4 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM M m m m m m ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- iSsrai n fnwf HAARI FMSrHF M RANT Velen van hen verging het zoals de heer en mevrouw C. A. Dodemont- Nauman het ons schilderden. „Toen wij aan boord vernamen, dat ons in Nederland „een kamp" wachtte, joeg ons deze mededeling de stuipen op het lijf. Tijdens ons verblijf n In donesië hebben we met vijf kampen kennis gemaakt met het gevolg, dat we daar voor ons verdere leven be slist genoeg van hebben. Bij de eer ste aanblik van legerplaats Budel was de vrees van dit gerepatrieerde echtpaar met :.ijn twee kinderen Hedi en Frank direct verdwenen. „Budel" aldus de heer Dodemont, een 36- jarige employé van een Nederlands bedrijf te Djakarta, „is geen kamp, blaar eei vorstelijk woonoord." Alle na hem in de ruime manschap- Peneetzaal geleidelijk binnenstromende repatrianten konden deze uitspraak vol ledig onderschrijven. Zonder uitzonde ring waren zij enthousiast over de fraaie veelkleurige bungalows en de Uiterst comfortabele verzorgingsgebou wen: de ruime kantines met makkelij ke zitjes voor 1500 personen, de fraaie schouwburgzaal, het Limbratheater met 800 zitplaatsen, het kraakzindelijke hospitaal, dij welgevulde textielwin kels, het speciaal ingerichte postkan- de conferentiezaal, bedoeld als enf ig centrum. Ook de verdere lourage van deze modellegerplaats °sten 12 miljoen) zorgde ervoor, dat e aangekomenen er zich wel van "heetaf aan prettig moesten voelen. Het "«nodigend „Welkom" spandoek aan de i"gang, de fleurige bloemetjes op de tafels in de eetzaal (aardige attentie Van de Vereniging „de Nederlandse bloemisterij")de vriendelijkheid van kampcommandant de luistenant-kolonel der cavalerie J. L. Maris, van burge meester C. J. j. Remmen en van diens echtgenote de hartelijke gulheid, waarmee het militaire keukenperso- neel en de serveersters, gerecruteerd uit vrijwillige helpsters van het Ro de Kruis uit de omliggende gemeen ten: Eindhoven, Geldrop en Weert, als mede uit leden van de federatie van vrouwelijke vrijwilligers uit Eindhoven, de aangekomenen omringden dat al les naakte de on*vangst tot een feest. Het deed de gerepatrieerden voorts bijzonder goed te zien in welk een mate 's lands overheid begaan is met hun lot. Een nieuw bewijs hiervoor zagen zij in het bezoek, dat de mi nister van maatschappelijk werk mej. dr. M. Klompé aan de leger plaats bracht. Vergezeld door het hoofd van het ministeriële bureau Bij zondere Maatschappelijke Zorg, de heer J. C. van Oeveren, onder wie de zorg voor de gerepatrieerden res sorteert, onderhield de minister zich geruime tijd met de gerepatrieerden. Tevens stond dr. Klompé interviews toe aan de Nederlandse en Ameri kaanse Televisie. Ook de minister toonde zich verheugd over de alge mene tevredenheid van de tiidelifke kampbewoners. (Vervolg >v oagina 7 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In een sloot langs de weg van Rucphen naar Sprundel is zondagavond het stof felijk overschot aangetroffen van de 33-jarige C. Mol uit St.-Willebrord. De man lag voorover en was omgekomen in een laag modderwater. Hij had in een café in Rucphen gebiljart en was van daar tegen tien uur per fiets in de richting Sprundel vertrokken. Uit de sporen op de weg bleek, dat hij recht van de weg in de sloot is gereden. Ver moedelijk is hij onwel geworden. De rijkspolitie is echter een uitvoerig on derzoek begonnen, omdat de mogelijk heid van misdrijf niet uitgesloten wordt geacht. De Britse premier, Harold Macmil lan, is gisteren voor een bezoek van acht dagen in Nieuw-Zeeland aangeko men. De begroeting op het vliegveld werd tot het uiterste beperkt, omdat de premier een zware kou had opgelo pen en hoge koorts had. Tegenover verslaggevers, die hem op wachtten, verontschuldigde hü zich voor zijn schorre stem en waterige ogen. Dit meldt Reuter. ln onze brievenbus lag vanmorgen teV- folder. Ze was versierd met een Aeste tekening en droeg als tekst 'n„ationale -Actie ten bate van i?Ze landgenoten in IndonesiëDe ^nneripagina's hebben ons de juiste f.erkwijze van de aangekondigde ac- ,ie onthuld. De bleken de naam J*n een Haagse handelsonderneming. jJ~Ze onderneming begint met de "iport van „Amerika's meest ge- °chte vulpen" Tienduizend van eze vulpennen worden aangeboden °°r f 15.per stuk. Voor iedere e*kochte vulpe-, stek de directie J 2.50 ter beschikking van de Stich- ,n9 Hulp aan landgenoten in In- Mesiè'"- ln totaal dus f 25.000. Wogen wij ook een beroep op U oen?"t vraagt de handelsonderne- nil"9 dan. Neen! En mogen we opmerken, ijl, deze combinatie van naasten- ®Ide en commercie op zijn minst onsmakelijk is? Een van de kleine passagiertjes van de „Captain Cook" werd voor de reis naar Budel in een reiswiegje gelegd. De Huizense politie stelt momenteel alles m het werk om de man op te spo- ren, die niaandagavond in een perceel aan de Bovenlangewijnseweg te Huizen heeft ingebroken. Door het intrappen van een ruit van het zijraam van een kamer heeft de man zich toegang tot dit perceel verschaft, maar hij is hier bij zeer ernstig gewond. De Huizense politie neemt zelfs aan dat de man een slagaderlijke bloeding heeft opgelopen. Overal in de woning heeft men name lijk grote bloedplassen aangetroffen. De man heeft zich daarna naar de bushalte Erica in Huizer begeven, waar de Huizense politie een stuk glas, dat de man vermoedelijk uit zijn lichaam getrokken heeft, heeft teruggevonden temidden van een grote plas bloed. De inbreker heeft de bus van 22.50 uit Hui zen naar Bussum genomen, heeft op het station Naarden-Bussum een trein kaartje gekocht voor Amsterdam op het station vond men namelijk ook bloedsporen en is met de trein van 23.11 uur uit Bussum naar Amsterdam vertrokken. De Amsterdamse politie heeft nameljjk op het derde perron van het centraal station te Amsterdam ook bloedsporen aangetroffen, doch verdere naspeuringen bleven zonder resultaat. De conductrice van de bus te Huizen verklaarde vanmorgen de Huizense po litie, dat de man inderdaad in haar bus was gestapt en gezegc had dat hij zijn verwonding door een ongeval met zijn bromfiets had opgelopen. Zij gaf het volgende signalement van de man: on geveer 32 jaar oud, middelbare lengte, nomraal postuur, ovaal smalle gelaats- vorm; hp was blootshoofds en vermoe delijk gekleed in een lichtbruine over jas. De loketbediende aan het station te Bussum kon zich de man niet herin neren. De Huizense politie zoekt nu nog naar de conducteur van de trein naar Amsterdam. De politie verzoekt een ieder die in lichtingen over deze man, die zich be slist onder doktersbehandeling heeft moeten stellen, kan verstrekken, zich tot de politie van zijn woonplaats te wenden of tot de Huizense politie onder telefoonnummer K 2952222. Op het postkantoor te Almelo is een omvangrijke fraude ontdekt. Omtrent de grootte valt nog niets met zekerheid te zeggen, maar er wordt gesproken van aanzienlijke verduisteringen. Van deze fraude wordt verdacht een 18-ja- rige loketbeambte uit Rijssen, die een volledige bekentenis heeft afgelegd. Er zijn, zo vernemen wij, geen verdere ar restaties te verwachten. Zaterdagavond werd op het postkan toor een kasverschil geconstateerd en na een onderzoek werd de jongeman aangehouden. Hij was 1 december j.l. van Rijssen naar Almelo overgeplaatst. De Veiligheidsraad der V.N. komt morgen bijeen om een klacht van Jor danië te onderzoeken, inhoudende dat Israël het bestand heeft geschonden door in het niemandsland van Jeru zalem bomen te planten. Advertentie Maandagmiddag is op de Haagweg onder de rook van Amsterdam, een personenauto door een onverwachte manoeuvre door een inhalende wagen geschept. Bij dit ongeluk werden zes personen gewond. Op de Haagse weg by de afsplitsing naar de Sloterweg heeft zich maan dagmiddag een ernstige aanrijding tussen twee personenauto's voorgedaan, waarbij zes personen (vier uit Zaandam en twee uit Amsterdam) werden gewond. Alle slachtoffers werden met wagens van de G.G. en G.D. naar een ziekenhuis vervoerd. Op de linker weghelft van de dubbele rijbaan' naar Amsterdam stond bij de dwarspassage naar de Sloterweg een personenauto, bestuurd door de 49-ja- rige hqrlogemaker D. van Zijp uit Zaan dam. Vermoedelijk wilde hij linksaf slaan om over de rijbaan, richting Den Haag, de Sloterweg op te rijden. Achter deze auto reed een sportwagen met aan het stuur de 22-jarige monteur A. S. van de Amsterdamse Rijtuigmaat- cchappij te Amsterdam. Of hij de auto niet, of te laat heeft opgemerkt, toen hij deze wilde passeren en naar rechts uit haalde om hem te ontwijken, kon nog niet worden vastgesteld. De sportwagen ramde met zijn linker voorzijde met grote kracht de andere auto aan de achterzijde. Deze wagen zwaaide naar links, schoot even vooruit en sloeg toen in de middenberm ovei de kop. De bestuurder en de drie passagiers: de 51-jarige mevrouw M. A. Zethoven- Huig, de 24-jarige Tineke Zethoven en de 39-jarige heer H. G. Surie, allen uit Zaandam, werden gewond uit het auto wrak gehaald. In de sportwagen, die had proefgereden, zat naast de chauf feur de 19-jarige monteur F. K. Oogveld uit Amsterdam. Zij liepen behalve verwondingen, vermoedelijk beiden ook een shock op. De personenwagen werd aan de ach terzijde geheel ingedeukt en de beide achterportieren werden verkreukeld. De sportwagen werd aan de voorzijde ge heel ontzet. Vijf gewonden, de vier Zaandammers en de monteur Oogveld zijn, na behan deling in het ziekenhuis, per ambulance naar hun woning gebracht. De 22-ja- rige chauffeur van de sportwagen, de monteur S„ is ter verpleging in de Alexander van der Leeuwkliniek te Amsterdam opgenomen De rijkspolitie in Sprundel heeft de drie daders gearresteerd van de roof overval 25 november van het vorig jaar in Sprundel gepleegd op de 56-jarige heer Koulil in diens woning. Het drie tal is afkomstig uit Leur, St.-Willebrord en Breda. Zij drongen 's nachts de wo ning van de heer Koulil binnen en haal den de bewoner uit bed. Onder bedrei ging met geweld dwongen zij de man te zeggen, waar hij geld had verbor gen. Na een kast te hebben gefor ceerd, welke de man hen aanwees, ver trokken zij met een buit van vierhon derd gulden. Het geld werd gedeeld en opgemaakt. Het drietal heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Een val van ongeveer elf meter maakte maandagmorgen de 46-jarige metselaar D. J. Palms uit Rotterdam, toen hij uit de dakgoot van een pand aan de Randweg viel. Hij kwam met het hoofd op een wiel van een handwagen terecht en moet op slag zijn gedood. De metselaar was bezig met het ver wijderen van puin van het dak. De hijsstelling waarmee hij dit deed, is be zweken toen de man er, naar vermoed wordt, op leunde. Joke Haanschoten uit Putten, die de vorige week wellicht radio-actief is be smet, vertoont op het ogenblik geen ziekelijke afwijkingen. Er kan voor de leden van het gezin Haanschoten geen sprake zijn van een groot genetisch ge vaar, ontstaan door de de vorige week ondergane straling van het in de kachel terechtgekomen radium. Hoe de woning zal worden ontsmet, is nog niet bekend. In de tuin van het Puttense huis zijn al metingen verricht. Gevaarlijke as en grond zal in loden potten worden ver voerd en op het terrein van de K.E.M.A. in Arnhem zorgvuldig worden opgesla gen. Dit zijh de voornaamste mededelin gen, die maandagmiddag werden ge daan op een persconferentie, op het mi nisterie van sociale zaken belegd naar aanleiding van het geval van radio-ac tieve besmetting in Putten. Op deze persconferentie werd het woord gevoerd door de directeur-generaal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Munten dam en verscheidene deskundigen. Het getal van belangstellende journalisten was groot, het getal van degenen die achter de tafel zaten om de journalis ten te antwoorden, was weinig minder groot. Dit was niet zo verwonderlijk, om dat deze deskundigen in de morgen op het ministerie over het geval-Putten hadden vergaderd. De zaak is momenteel in handen van het geneeskundig staatstoezicht op de volksgezondheid, de justitie en het colle ge van curatoren van de Utrechtse uni versiteit. Uitdrukkelijk gaf prof. Mun tendam te kennen, dat er op de schuld vraag op dit moment beslist geen ant woord kan worden gegeven. Discussie hierover stelde hij buiten de orde, even als discussie over de toestand van de vijfjarige patiënt Joke. De politiemannen, die dag en nacht het door radio-actieve stof besmette huis in Putten bewaken, hebben de beschikking gekregen over een hokje, dat hen tegen de winterse koude beschermt. Prof. Muntendam deelde mee, dat de minister van sociale zaken en volksge zondheid een ontwerp-besluit radio-ac tieve stoffen, als onderdeel van de wa renwet, heeft getekend. Dit besluit zal in de ministerraad worden besproken. Het is de bedoeling dat het als algeme ne maatregel van bestuur wordt afge kondigd. 1 februari treedt het ionise- rende-stralenbesluit van de Veiligheids wet in werking, de eerste wettelijke re geling op <tyt gebied. Door middel van het radio-actieve-stoffenbesluit zal de toepassing van deze stoffen in verband met de gezondheidsbescherming wor den geregeld. Zodra de woning van het gezin Haan schoten is ontsmet, zal dit gezin naar Putten kunnen terugkeren. Over de ob servatieperiode van Joke, die als patiën te wordt beschouwd, in tegenstelling met de andere leden van het gezin, valt nog niets te zeggen. Toch zullen vader en moeder Haanschoten en hun vier overige kinderen nog wel twee tot drie weken in het Utrechtse ziekenhuis moe ten blijven. Er valt nog niet met zeker heid te zeggen of zij geen radium heb ben Ingeademd of ingeslikt. Op de splitsing van Oude Maas en Mallegat, vlak voor Dordrecht, heeft maandagavond de 900 ton metende Belgische tankboot Antwerpen, die de Dordtse Kil in wilde varen, de Zand bak Volharding 1 die van de Kil de Oude Maas op voer, aangevaren. Het gevolg hiervan was, dat de zandbak kapseisde. *De op de voorplecht staande 35-jarige dekknecht J. van de Waal, zonder vaste woonplaats, zag het ongeluk aankomen en sprong overboord. Hü kon door personeel van een te hulp geschoten sleepboot gered worden. De schipper van de zandbak, de 46-jarige M. v. Verseveld uit Willem stad, heeft men na het ongeluk niet meer gezien. Men nam aanvankelijk aan, dat hij zich in de omgeslagen zandbak bevond, maar achtte later de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hij op het moment, waarop de bak kapseisde overboord geslagen is en verdronken. De zandbak sloeg na de aanvaring vrijwel onmiddellijk om en dreef zo middenin het vaarwater naar de brug gen tussen Dordrecht en Zwtjndrecht. Twee sleepboten wisten het gevaarte op sleeptouw te nemen en dreven het naar het zogenaamde Duivelseiland, dat op de splitsing ligt van de rivieren. Daar werd de bak aan de grond gezet. Per soneel van een Dordts bergingsbedrijf deed al het mogelijke om de schipper te vinden. De klopsignalen werden echter niet beantwoord en ook op andere wijze ingestelde nasporingen hadden geen re sultaat. Het reddingswerk geschiedde om elk risico uit te sluiten, want men achtte het, zoals gezegd, even goed mo gelijk, dat de schipper over boord is geslagen, toen de bak kapseisde. Hij bevond zich volgens de verklaring van de dekknecht namelijk in de provisori sche stuurstelling, die totaal was ver nield en waarvan men brokstukken te rug vond op het dek van het tankschip.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1