Uit leiinemerland Deputatie Veiser Gemeenschap bezocht Bergisch-Glaolbach Visserijgolf l MÜNCHENSE „GOYA EEN IMITATIE IS Beverwijkse Sociaal-Culturele Raad een feit Krui swo o rd raad se l Minister Suurhoff ziet geen heil in de Verenigde Naties De maandagse beurs in het Krelagehuis ERIC DE NOORMAN HOOGTEVERSCHIL GAF MEER WATERSCHADE WATERPOLO IN HAARLEM W NAAIMACHINES Hartelijke ont vangst GARAGE DEN HOUT Grote waardering voor initiatief DE KWESTIE NIEUW-GUINEA DINSDAG 21 JANUARI 1958 PAGINA k VELSEN-1JMUIDEN Pach ters reclameerden niet De toekomst van Oud-Velsen Van bunker gevallen Ondeugdelijke remmen Kroon vernietigt raads besluit van Velsen Waterstanden HEEMSKERK HEEMSKERK HEEFT VOLLEYBALCLUB Heemskerkse fanfare CASTR1CUM Geen spreekuren wethouders Burgerlijke Stand Marktbericht HAUTE COIFFURE MOLENDIJK - DAMESKAPPER D.W.R. 1H.P.C. 1 Belangrijke bijeenkomst et mag een mijlpaal genoemd worden in de geschiedenis van het culturele leven in Beverwijk dat maandagavond in het Statenhuis aan de Velserweg definitief is opgericht de Beverwijkse Sociaal-Culturele Raad, een orgaan op federatieve grondslag dat de mogelijkheden tot overleg en samenwerking biedt aan de hierbij aangesloten en nog aan te sluiten verenigingen. Een grote voor uitgang is het al dat de verenigingen en stichtingen elkaar hebben gevon den, terwijl de onlangs door de raad vastgestelde subsidieverordening niet alleen een grote steun voor het cultu rele werk betekent, maar bovendien de zekerheid geeft dat het gemeente bestuur met de thans ingeslagen weg instemt. ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Auto over de kop Het Witte Paard H.P.C. 1H.V.G.B. 1, K.N.Z.Bkring Haarlem Volleybal Bevredigende resulta ten van Noord hollandse teams 7 8 9 10 11 - - - - - - - oo - - TYBB organiseert groots tafeltennis toernooi Zondag in Krelagehuis te Haarlem Het contact tussen Velsen en Ber gisch-Gladbach in Duitsland, gelegd door de Velser Jeugd Centrale en re sulterend in een officieel bezoek van een Velsense deputatie aan de eeuw feesten in de Duitse stad, is niet zonder gevolgen gebleven. De afgelopen zomer heeft een groepje jongeren uit Bergisch Gladbach in Velsen gekampeerd en er de aanhoudende regen getrotseerd. Maar ook ontving het gemeentebestuur van Velsen in diezelfde zomer een ver zoek van de directeur van de Volks- hochschule om een inleiding te ge ven over bet leven en werken in een industriestad. Het verzoek werd doorgegeven aan de Velser Gemeen schap en de vorige week is daar aan gevolg gegeven, toen wethouder C. P. J. Maas met een deputatie van de Velser Gemeenschap een bezoek bracht aan Bergisch-Gladbah. De de putatie werd gevormd door de voorzit ter van de Velser Gemeenschap, de heer J. van Os v.d. Abeelen, de vice- voorzitter ds. J. A. Tiemens en de heer H. Voorzanger, bedrijfsarts bjj de hoog ovens en bestuurslid van de Velser Ge meenschap. In Bergisch-Gladbach wachtte hen een hartelijke ontvangst door de direc teur van de Volkshochschule, Herr Kranzhof, alsmede door de burgemees ter en de Stadtdirektor, de heren Wa- chendorf en dr. Kentenich. Nog dezelfde avond werd een bijeenkomst gehouden, die op kleurige aanplakbiljetten over al in de stad was aangekondigd als een ,,Deutsch-Hollandischer Abend". Ge dichten van Guido Gezelle en muziek van Brahms vormden de inleiding van de avond. De heer J. van Os v.d. Abee len hield vervolgens een inleiding over de mens in de IJmond en het werk van de Velser Gemeenschap, waarna de heer H. Voorzanger sprak over de taak van het bedrijf in een groeiende woongemeenschap. Wethouder C .P. J. Maas bracht tenslotte hartelijke groe ten over van de gemeente Velsen en speciaal ook van de Velser Jeugd Cen trale. Nog belangrijker dan deze inleidingen was ongetwijfeld het geanimeerde ge sprek, dat na afloop plaats vond met een aantal leidinggevende personen uit Bergisch-Gladbach. Zeer duidelijk bleek hierbij, hoe dit contact op prijs wordt gesteld en hoe men er naar ver langt met andere volken relaties te on derhouden om gedachten uit te wisse len en te spreken over al die proble men, die de wereld en de mens bezig houden. Alvorens naar Velsen terug te keren heeft de delegatie de volgende dag nog Bij de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad van Velsen is met be trekking tot de afzanding van het ter rein aan de Kwekensteinsweg en de Kapelweg gevraagd of het juist is, dat ten aanzien van een gedeelte van dit terrein 7 tot 8 cm te veel aarde is verwijderd, zodat aldaar meer water schade zou zijn ontstaan. Het heeft B. en W. bevreemd, dat de betrokken pachters zich niet tot hen hebben ge wend, aangezien de verpachting van de grond in volledige overeenstemming met de pachters is geregeld. B. en W. merken verder op, dat het terrein door de gemeente voor de tuinders cultuur- rijp is gemaakt, geheel overeenkomstig de adviezen van de rijkstuinbouwconsu- lent. Tijdens het egaliseren met betrekke lijk grove middelen kunnen uiteraard verschillen in hoogte ontstaan. De ze verschillen kunnen worden beïnvloed door verschil in samenhang van de grond en verstuiving tijdens of direct na de uitvoering van het werk. Het be hoort tot de onmogelijkheden, aldus B. en W., om het terrein tot op de centi meter nauwkeurig op hoogte te bren gen en tijdens de uitvoering te houden. Tijdens het egaliseren, waarbij de pach ters meermalen op het terrein zijn ge weest en direct daarna, is van die zij de geen opmerking gemaakt ten aan zien van de afwerking van het terrein. Het na-egaliseren na kabelploegen, be hoort tot de taak van de pachters. In de kosten van deze werken is de ge meente de pachters gedeeltelijk tege moet gekomen. Door de overtollige re genval in het afgelopen najaar is na genoeg overal wateroverlast ondervon den. Indien de pachters zich echter als nog tot B. en W. wenden, is het college bereid op een door hen te bepalen ge schikt tijdstip een hoeveelheid grond op de tuin ter beschikking te stellen, op dat zij het terreingedeelte dat naar hun oordeel te laag ligt, op hoogte kunnen brengen. Bij de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad van Velsen is de vraag gesteld de mogelijkheid onder ogen te zien om het dorp oud-Velsen te laten uitgroeien tot een woonkern en daarbij rekening te houden met de nodige ac commodatie in verband met het te ver wachten toeristenbezoek. Een nadere beantwoording hiervan is B. en W. nog niet mogelijk in verband met het ont breken van concrete gegevens omtrent de verdere plannen met betrekking tot het Noordzeekanaal. Zodra hieromtrent bijzonderheden bekend zijn, zullen B. en W. de gemeenteraad inlichten. Maandagmiddag is de 13-jarige H. de G. uit Amsterdam van een bunker in de duinen te IJmuiden gevallen. Hy stond met nog twee Amsterdamse jongens op een bunker in de omgeving van de zuidpier, toen een paar andere jongens kwamen aanlopen, die vroegen, wat zij daar moesten. De jongen is toen te ver achteruit gelopen en aan de achterkant van een hoogte van 4 a.5 meter geval len. Met een gebroken pols is hij naar het Antonius-ziekenhuis in IJmuiden- oost overgebracht, maar toen de pols in het gips gezet was, kon hij per auto naar huis terugkeren. Op de hoek van de Julianakade en de Kennemerlaan nabij de Julianabrug zijn een vrachtauto en een personenwagen met elkaar in botsing gekomen, waar bij de personenauto flink werd bescha digd. De vrachtauto verleende geen voor rang en bij onderzoek bleek, dat zijn remmen niet in orde waren. De vracht auto is in beslag genomen. diverse bezoeken afgelegd. Een papier fabriek, enige onderwijsinstellingen en enige instellingen van sociaal-culturele aard werden bezocht en overal was de ontvangst even hartelijk en enthousiast. Bergisch-Gladbach onderhoudt se dert de voorbereiding van zijn eeuw feest contacten met drie partnersteden, namelijk Velsen, Luton in Engeland en Namen in België. Met het bezoek van een Velsense delegatie hoopt men op nieuw een steentje bijgedragen te heb ben tot het kweken van meer onderling begrip tussen de volkeren. En het laat zich aanzien, dat het niet bij dit ene be zoek zal blijven. Bij Koninklijk besluit is vernietigd een besluit van de gemeenteraad van Velsen van 23 april 1957. Daarbij werd de datum van ingang van de 6 pet salarisverhoging voor het gemeen telijk politie- en onderwijzend personeel gesteld op 1 juli 1956 (voor het overig gemeentepersoneel was een gelijk be sluit genomen). De bezoldiging van het gemeentelijk politie- en onderwijzend personeel wordt evenwel door de Kroon geregeld en de minister van binnenlandse zaken had aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden waarin als datum van ingang dier verhoging 1 september 1956 werd genoemd (conform de regeling voor het rijkspersoneel). De Kroon heeft nu de gemeenteraad op de vingers getikt en het raadsbesluit vernietigd wegens strijd met de wet, omdat zoals ge zegd niet de gemeenteraad maar de Kroon de bezoldiging van het ge meentelijk politie- en onderwijzend per soneel regelt. De IJmuidense visafslag werd maan dag door 72 vaartuigen voorzien van een totale aanvoer van 7.100 kisten ver se vis, 625 stijve kabeljauwen en 31.000 kilo tongen. Voor de eerste losbeurt waren er 12 schepen met 510 schelvis, 250 wijting, 2800 haring, 5 makreel, 190 gul en kabeljauw 460 schol, 10 kisten tarbot, 150 stijve kabeljauwen en 200 diversen. Voor de tweede beurt zorgden 60 schepen ondermeer voor 70 wijting, 50 tarbot, 1900 schol, 450 diver sen en 50 stijve kabeljauwen en 26.000 kilo tongen. De verse haring noteerde maandag 21 tot 16 per kist van 50 kilo. Ma kreel deed 35, grote schelvis 47 tot 40, groot middel 46 tot 40. klein middel 44 tot 36, pennen 45 tot 37 en braad 42 tot 35 per kist van 50 kilo. Gestripte wijting deed 40 tot 38, dichte 28 tot 24 per kist van 50 kilo. Heilbot noteerde 2,70 tot 2,10 en tarbot 3,40 per kilo. Regels grote kabeljauw 124 tot 102, kisten 154 tot 140, zwarte koolvis 85 tot 82 per 125 kilo. Grote tonf deed 3,20 tot ƒ3,05, groot middel ƒ3 tot ƒ2,80, klein middel 3,10 tot 3, tong I 2,90 tot 2,75 en tong II 270 tot 2,60 per kilo. Grote schol 19 tot 18, groot middel 27 tot 24, klein mid del 45 tot 42, schol I 44 tot 40, schol II 35 tot 30 per kist van 50 kilo. Voor de dinsdagmarkt zorgt de Sch. 27 Onderneming II voor 1200 kisten ver se haring. De Sakina Martina Kw. 32 werd verwacht met 670 kisten verse vis uit de Noord. De Beatrice IJm. 72 was op weg naar IJmuiden met 450 kisten verse vis, de Kw. 122 Arie Ouwe hand met 1230 kisten Ierse haring, de IJm. 211 zorgt voor 100 kisten verse haring en de Sch. 171 Cornells Vrolijk voor 1860 kisten verse haring. De Vi- kingbank IJm. 183 werd verwacht met 550 kisten verse vis en 130 stijve kabel jauwen. De Ierse visserrfj is vrijwel voorbij. Er is tijdens het weekeinde in deze zee niet op haring gejaagd. De Claesje Ro. 46 heeft nog kans gezien om de af gelopen week snel 1000 kisten haring te vangen. Om de Noord kampten de schepen met storm, windkracht 8 tot 9. Langs de kust was het niet veel beter. Ook daar zeer harde storm, die de vloot het vissen belette. IJMUIDEN Dinsdag 21 Januari Hoog water: 4.45 u. en 16.55 u. Laag water: 0.26 u. en 12.45 u. Woensdag 22 Januari Hoog water: 5.19 u. en 17.29 u. Laag water: 1.05 u en 13.19 u. Zaterdag 1 februari begint de nieuwe Heemskerkse volleybalclub, een af deling van de Marquette-boys. Twee weken geleden stond de aankondiging in ,,Sursum Corda" en binnen drie da gen waren de twaalf leden er, waarbij men het voorlopig wil houden. De eer- _te tijd worden nog geen wedstrijden gespeeld. Medio april waarschijnlijk donder dag na pasen zal de Heemskerkse fanfare zijn jaarlijkse muziekuitvoering geven. Het is wel iets later dan ge woonlijk, maar dit biedt het voordeel, dat de voor het jaarlijkse concours ver plichte opgaven nu al uitgevoerd kun nen worden. Dit concours wordt op 15 en 22 juni in Westwoud gehouden. Advertentie E„VIER" 1 op 17 DAUPHINE 1 op 16 FRÉGATE 1 op 11 Bovendien: Lage aanschafprijs; goedkope onderdelen; 6 mnd. garantie incl. arb.loon; alle wagens 4 portieren, dus veilig. Nadere inlichtingen 85. ln kalme galop volgt Eric het brede spoor. Het is zeker meer dan een dag oud, zodat de kans niet groot is, dat hij onverwachts ov de troep zal stuiten. En hij krijgt de bende die dag dan ook nog niet in het oog. De vol gende dag neemt hij het zekere voor het onzekere en volgt het spoor stap voets. Op de derde dag van zijn achtervolging hoort hij voor zich het geluid van stemmen. Hij stijgt af, en met het paard aan de teugel, verlaat hij het spoor om zijn weg door het woud te zoeken. Klaarblijkelijk heeft de bende haar kamp opgeslagen en voelt ze zich veilig, want zoals het geluid van de stemmen bewijst, doen ze geen moeite hun aanwezigheid te verbergen. Moge lijk is Harald nu alleen onderweg voor de samenkomst met de krijgers van zijn onbekende helper en moet de bende hier wachten op zijn terugkeer, bedenkt de Noorman. „In dat geval moet ik zijn sporen vinden aan de zuid zijde van de kampplaats." Op veilige afstand trekt hij met zijn geduldige paard om het kamp heen. Opeens staat hij verrast stil bij een smal wildpaadje. Snel knielt hij neer en onderzoekt de hoefindruk voor hem. „Een kersvers spoor van een ruiter" mompelt hij. „Harald". Dan fronst hij de wenkbrauwen. „Bohuslan ligt in het zuiden, maar dit spoor loopt pal westwaarts." Wethouder M. Veldt zal op woens dag 22 jan. a.s. geen spreekuur houden. Wethouder G. Meyer houdt op 23 en 30 jan. a.s. geen spreekuur. GEBOREN: d.v. A. Schermer-Pep ping; z.v. D. Hoogeveen-van Regte- ren; z.v. Th. Buurmeijer-van Vliet; z.v. A. Hollenberg-Welp; d.v. A. Bus- Pen. ONDERTROUWD: B. D. Maagd en H. R. de Jong. OVERLEDEN: P. J. Hanneman, 53 jr. m; M. Sprokkelenburg, 71 jr. v. CASTRICUM, maandag 20 januari. Spruiten, 58-85; kopspruiten, 26; boeren kool, 16-20%; witlof, 47; prei, 10-25%; waspeen, 15%. Advertentie geen luxe prijzen Schoonheidssalon annex Parfumerie Santpoorterpl. 1 - Haarlem, - Tel. 19706 Busl. 3 en 4 Met de wedstrijd HVGB 3-NVA l werd zaterdag de wekelijkse waterpolo- competitieavond in het Sportfondsen- bad Haarlem geopend. Het was een spannend duel, waarbij HVGB 3 met een 6-4 overwinning uit de strijd kwam. Hillegom 1 kreeg HPC 3 op bezoek en verloor met 6-3. In de wedstrijd Haarlem 1-DAW 2 liep Haarlem hard van stapel. Voor de rust verkreeg Haarlem een 2-0 voor sprong door Van Rheenen en Huel en na de hervatting voegde Van Rheenen daaraan nog twee doelpunten. Met twee doe' -unten van Zomerdijk, waarvan één een strafworp, oegon DAW de achter stand in te lopen. Op taktischd wijze werd door DAW de Haarlem-verdedi ging uit elkaar gespeeld, waardoor Tijmstra er 4-3 van kon maken. Ook in de strijd om de gelijkmaker kon Haarlem de druk van de DAW-aanval- lers niet keren en het was Pieters, die de Haarlem-doelman verraste om ver volgens de zege voor DAW 2 in de wacht te slepen. In de wedstrijd DWR 1-HPC 1 heeft DWR voor een verrassing gezorgd. HPC is nog steeds zoekende naar een goed vervanger voor Geurtsen. Bjj 'WR was als invaller voor Wisker de veteraan Kollerie opgesteld, hetgeen het samenspel ten goede kwam. Hagen benutte een voorzet van Bood om DWR de leiding te bezorgen. Na een sprint van Sint stelde hij De Bruyn in de ge legenheid er 2-0 van te maken. Wat te zwaar verdedigen van Termeer bezorg de DWR een numerieke meerderheid, die Collerie uitbuitte. Na de hervatting werd het 4-0 door Sint en ofschoon De oprichtingsvergadering werd druk bezocht. Er waren vertegenwoordigin gen van vijf jeugdverenigingen en speeltuinverenigingen, zes culturele or ganisaties, acht zangverenigingen, een muziekvereniging en negen toneelver enigingen. Namens het comité van initiatief heet te de voorzitter, de heer D. Koger de aanwezigen welkom em schetste de voorgeschiedenis van de Raad-in-op- richting. Meerdere vragen van afgevaardigden werden tot het comité gericht, waarop de heer D. Koger meerdere malen kon antwoorden dat de Raad moest worden gezien als een contactorgaan dat geens zins de pretentie heeft om besluiten of beslissingen te nemen. Ook werd be nadruk dat de afgevaardigden van de verenigingen in de secties zitting heb ben waarbij tevens één of meer co mitéleden zijn opgenomen. In deze sec ties die maandagavond reeds werden gesplitst in jeugd en speeltuinwerk, to neel en andere culturele stichtingen en tenslotte zang en muziek hebben de aan wezige afgevaardigden reeds van ge dachten kunnen wisselen. Ir. L. J. Stoelinga van „De Keer kring" dankte de initiatiefnemers voor de moeite, die zij zich hebben getroost om tot de uiteindelijke totstandkoming van de Raad te komen. Spreker was hierover zeer verheugd en zag in de toekomst hoopvolle aspecten voor het Beverwijkse culturele leven en wenste het comité van harte veel succes. Spreker merkte op dat het vereni gingsleven soms gestoord wordt door een controverse die geacht wordt er te zijn, terwijl deze er niet is. Er zullen moge lijk moeilijkheden ontstaan, maar juist daarom is het zo verheugend dat Be verwijk hiervoor nu een gesprekcen- trum heeft. Een grote stap is gedaan op de goede weg die leidt tot samenwerking en be grip, ook al staat de Beverwykse So ciale Culturele Raad nog in de kinder schoenen. Wanneer allen de schouders er onder zetten, zoals de heer D. Ko ger het uitdrukte, kan veel goeds tot 'stand gebracht worde» Het portret van de beroemde Spaan se koningin Marie- Louise (1754-1819), dat tct dusverre doorging voor een van de meester werken van Goya, (1746-1826) is, na een uitvoerig rönt- genologlsch en chemisch-technisch onderzoek een knappe imitatie uit de jaren tachtig negentig van de vorige eeuw geble ken, aldus bericht „Die Welt". Het is nu uit de afdeling „Spanische Meister" van de Münchense Pinakotheek ver wijderd. Het schilderij was in 1911 door prof. dr. August L. Mayer die door zijn stu dies over Goya en Greco grote faam verworven had, uit de kunsthandel voor de oude Pina kotheek aange kocht. Men hield het voor een voor studie van het groepsportret van Karei IV en zijn familie, een der pronkstukken van het Prado in Madrid, doch is nu tot de conclusie gekomen dat het, zij het met grote technische virtuositeit en met wonderlijk élan, geschilderd moet zijn door de Spaanse schilder Liscano, van wie verschillende Goya-imitaties als eqhte Goya's hoge prijzen hebben ge maakt. Het portret was een van de opval lendste stukken op de grote zomerten- toonstelling van de oude Pinakotheek in het Rijksmuseum te Amsterdam, enkele jaren geleden. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze In de nacht van zaterdag op zondag is een 18-jarige Heemstedenaar op de Zandvoorterweg in Aerdenhout met zijn auto over de kop geslagen. De wagen reed in de richting Heemstede toen in de bocht bij de Zuidlaan de auto begon te slippen. De bestuurder trachtte te vergeefs uit de slip te komen. De auto ging over de kop en kwam terecht in de noordelijke berm van de rijbaan. De politie heeft de auto voor een nader onderzoek naar de werf van Publieke Werken laten brengen. De inzittenden liepen geen ietsel op. Voor de onderlinge competitie van de R.gK. Schaakclub „het Witte Paard" waren de uitslagen: v. d. Spek-Reeuwijk 0-1, v. Emmerik-Huyboom afgebr., van Egmond-Rasing 0-1, Hopman-v. d. Vel de 1-0, HooglandHaverkort 1-0, Raap horst-Joosten 10, HPC nog een strafworp toegewezen kreeg bleef het daarbij. Het was de laatste wedstrijd, die HPC voor afde ling A van de centrale wintercompeti tie speelde. Met zeven punten uit zeven wedstrijden hebben zij de eindstreep be reikt. Zij komen nu in de tweede ronde vr~ de beker-afvalcompetitie. Voor afdeling A van de bekercompe titie dames bonden HPC 1 en HVGB 1 de strijd aan. Het was voor beide ploe gen de laatste wedstrijd. Het nog on geslagen HVGB zette alles in om als overwinnaar uit de strijd te komen. HPC dacht daarover kennelijk anders, want het was produktiever in de aan val. Marleen Smit bracht de HPC-over- winning op 3-0. Voor deze afdeling heeft VZV 1 in zaandam gepeeld te gen Waterlelie 1 (0-0). De eindstand is: HPC 1 4-6; HVGB 1 4 6; DAW 1 4-4; Waterlelie 1 4-3; VZV 1 4-1. HPC 1, HVGB 1 en DAW 1 komen nu in de eerste ronde van de bekerafval- competitie. DWT is in de afgelopen week voor afdeling B van de bekercom petitie heren bij VZV op bezoek ge weest dat met 3-2 verslagen werd. Het was voor beidé ploegen de laatste wedstrijd en de stand is: Nereus 13 6, LZC 13 5. DWT 1 4 5. Haarlem 14 2. VZV 14 0. Nereus 1, LZC 1 en DWT 1 gaan nu over naar de eerste ronde van de beker- afvalcompetitie heren. Waterpolouitslagen competitie Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond. Dames tweede klasse: Nereus 2 DWR 1 30. Afdeling meisjes: DWR DWT 04; HPCHaarlem 13. Afdeling veteranen: HVGB—LZC 8—7. Centrale wintercompetitie K.N.Z.B. heren: HVGB 1Meeuwen 1 29. De resultaten van de vertegenwoor digende Noordhollandse volleybalteams tegen Amsterdam waren deze week zeer bevredigend en het ziet er dan nu ook eindelijk naar uit, dat de teams van distrikt VII (Noord-Holland) tij dens de komende wedstrijden in het Krelagehuis een woordje gaan mee spreken. De dames behaalden op vrij gemak kelijke wijze een overtuigende overwin ning tegen het sterke Amsterdamse vertegenwoordigende team en vooral was in deze aardige ontmoeting ver heugend, dat de techniek van de Noord hollandse dames sterk vooruitge gaan is, terwijl ook de sterke verjon ging een geduchte verbetering bete kent. .Bj' de heren werd het resultaat uit eindelijk een kleine nederlaag, doch ook bij dit team was zeker een grote voor uitgang te bespeuren. Vooral oud-inter nationaal Hans Maas (HBC) was uit stekend op dreef en zowel zijn blokke ren als smashen was bijzonder goed. Wellicht vielen de prestaties van de HVS-spelers Keur en Clay in deze ont moeting tegen, doch niet vergeten mag worden, dat de HVS-spelers reeds een competitiewedstrijd hadden gespeeld. HVS had het overigens in de wed strijd niet zo bijzonder moeilijk en het einde bracht de Haarlemmers dan ook een overtuigende en verdiende 3-0 over winning. Helaas hebben de HVS'ers en kele steekjes laten vallen, zodat de ko mende wedstrijden steeds de volle winst behaald zal moeten worden om nog mee te spreken in de titelstrijd. Deze week komen de teams van die Raeckse binnen de lijnen. De heren ont vangen DES uit Voorburg, terwijl de dames de strijd gaan aanbinden tegen het Utrechtse SVV. Het volledige programma voor woensdagavond luidt: Dames: OVRA- die Raeckse 3; Vesmia-de Blinkert; die Raeckse-SW (Utrecht)die Raeckse 5 OVRA 3; Set Up-OSS; HBC 2-Sant- poort; Vesmia 2-PSVH; MHBS 2-Velox 2; AVC 2-SSO; Onze Gezellen 3-OSS 2; WSH-AW. Heren: OVRA 2-die Raeck se 3; Cios-PSCB; die Raeckse-DES (Voorburg); de Blinkert 2-HVS 3; Set Uj 2-DSS 2; OSS-Gios; SSO-HPS en SV Set Up-Gios 2; Onze Gezellen-DSS. Horizontaal: 1. verwarren 2. bereide huid - vlaktemaat - waterstand 3. natuur verschijnsel voorzetsel C* 4. monster 5. vakvereniging fijn leer fO 6'. verbrande turf godin van de dageraad een door Japanners aan de lijfgordel gedragen doosje 7. opzichter van de stallen 8. achting telwoord jood 9. pauze onversaagde 10. afslaan voegwoord 11. rivier op de Balkan opstootje Engels O"- voegwoord Verticaal: 1. insekt - logé - West-Indié 2. bepaalde dag 3. kwajongen - delfstof 4. halskwab van rund - soortelijk gewicht 5. vocht weger 6. vaartuigje - zee (D.) - noot 7. vreemde munt - Amsterdams station - gewricht 8. restaurant - voorvoegsel 9. feestmaal 10. vroeger 11. zeuren let wel (Lat.) afk.) geregeld De gang van zaken in Indonesië is voor de Party van de Arbeid een diepe te leurstelling geworden. De plechtig aan vaarde verenigde staten van Indonesië werden al kort na het sluiten van de ron- de-tafel-akkoorden opgerold. Van de Ne derlands-Indonesische Unie is niets te> rechtgekomen. Verplichtingen, die het nieuwe Indonesië op zich genomen had, werden als vodjes papier behandeld en tenslotte werden alle ronde-tafel bijeen komsten eenzijdig opgezegd. Als straks alle banden tussen Nederland en Indo nesië zijn losgescheurd, blijft alleen nog het Nieaw-Guinea-probleem over, aldus betoogde minister Suurhoff zaterdag middag te Utrecht tijdens een verkie zings bijeenkomst van de PvdA. De be windsman zei te vrezen, dat met geen enkele Indonesische regering over iets anders te praten is dan over de onver korte, onmiddellijke overdracht der sou- vereiniteit over Nw.-Guinea. Minister Suurhoff vroeg zich af of dit, afgezien van de opvattingen der meerderheid van het Nederlandse volk op dit stuk, thans voor de Partij van de Arbeid een aanvaardbare propositie is. Economische voordelen zijner voor Ne derland uit dit barre eiland niet te ver krijgen, zo zei hij, en om die reden be hoeft Nederland, dat vele miljoenen jaar lijks aan dit gebied ten koste legt, de overdracht heus niet te weigeren- Maar kunnen en mogen wij dit gebied, met zijn nog in het eerste beginstadium van ontwikkeling verkerende bevolking over. dragen aan een Indonesië, dat tot dusver geen orde op eigen zaken stellen kon? Aan een Indonesië, dat eenw illige prooi van het internationale communisme zou kunnen worden? Mogen wij daaraan de bevolking van west-Nieuw-Guinea blootstellen, alleen maar uit angst anders voor kolonialisten te worden aangezien? Nieuw-Guinea, zo zei minister Suur hoff, kan niet als een laatste bastion van koloniaal beheer in zuidoost-Azië gehandhaafd blijven. Op de lange duur niet en hoogstwaarschijnlijk ook niet op kortere duur, hoe vooruitstrevend zo'n koloniaal beheer ook zou zijn. En al zouden wij menen, dat dit wel kon, dan zou het toch niet gebeuren. Volgens minister Suurhoff zal er naar een andere oplossing gestreefd moeten worden, waarbij en daardoor de Veel tulpen weinig narcissen en een minimaal beetje hyacinthen, dat is de karakteristiek van de maan dag in het Krelagehuis gehouden bloe- menkeuring. De drie soorten hyacinthen die door de N.V. M. V. van Zanten Zn., Lisse, werden geëxposeerd waren van prima gehalte; het waren de beste lichtblau we Perfection, de enkele weken gele den ook reeds opvallende rose Sig- nor en Eros, eveneens een rose varië teit. Bjj de tulpen en de narcissen was heel wat dat al enkele malen de re vue is gepasseerd en om niet al te veel in herhaling te vallen zullen we ditmaal volstaan met slechts te note ren wat er voor nieuws uit de bus was gekomeh. Dat was bjj de narcissen onder meer een vaas afgesneden Golden Harvest uit een puike selectiepartjj van War- naar N.V., te Sassenheim, en voorts mooie Mary Housley, wit met oran je, van G. B. de Vroomen Zn. uit hetzelfde bollendorp. Ook de witte trom pet Mount Hood, ingezonden door G. Enthoven, Nieuw Vennep, was in pri ma conditie. Bij de tulpen waren het allereerst een drietal parkieten die de aandacht vroegen en wel een dubbele uit de hel derrode dvt. Scarlet Cardinal van P. van Dam, Sassenheim, de zeer grilli ge gele Henric Ibsen, de parkietvorm van Pluvia d'Oro, ingezonden door J. Schoorl, Lisse, en een verloping uit Krelage's Triumph, goed parkiet met stevige stengel, van J. W. van Relsen, Voorhout. Best was ook de dubbele ge le tulp Caliph of Bagdad van C. P. Alkemade, Noordwijk. Dat was kwali teit om van te watertanden, evenals de mooie rode darwin Wim van Est van D. van Buggenum Mz., Hillegom. Ook de aardige geelgerande verloping uit Piquante van P. K. Mantel, Bo- venkarspel, mag met ere genoemd. De rode, witgerande Paris was aanwezig van G. Enthoven, Nieuw Vennep. Prima was eveneens de mooie rose Rosario van Piet Nijssen Zn., Sant poort, zowel in kleur als in stand van kruid, terwijl tot slot Jac. Tol uit Sint Pancras een mooie oranje variëteit liet zien, n.l. een verloping uit Oran ge Wonder met een goudgele rand. Een zeer fraaie combinatie. gehele vrije wereld haar verant woordelijkheid voor dit gebied en de toekomst van zijn bevolking neemt. Als de Verenigde Naties, werkelijk Verenigde Naties en niet elkaar in een koude oorlog bestrijdende naties wa ren,was de oplossing waarschijnlijk beid, zo zei de heer Suurhoff, zal in de vri) gemakkelijk. De Partij v.d. Ar- komende tijd, haar denkkracht en politiek vernuft aan een oplossing van het probleem Nieuw-Guinea moeten wijden wil dit gebied niet tot een brandpunt worden van politieke moei lijkheden in een nogal ontvlambaar deel van de wereld. Tijdens de discussies nadien werd ge vraagd waarom bij de overdracht van de souvereiniteit van Indonesië daarvan Nieuw-Guinea is afgesplitst of waarom dit gebied niet is overgedragen aan de Verenigde Naties. Er was aldus het ant woord van de minister, tien jaar geleden geen meerderheid in het Nederlandse volk om een overdracht Nieuw-Guinea te vinden. Van een overdracht aan de Verenigde Naties was naar zijn mening geen beslissing te verwachten waaruit een merkbare oplossing zou komen. De bewindsman achtte Nieuw-Guinea van uitermate groot strategisch belang voor het opdringende communisme. Hij was verder van mening, dat de kwestie Nieuw-Guinea slechts als voorwendsel ia gesteld voor alls wat thans in Indonesië gebeurt en dat dit ook bij een overdracht zou zijn gebeurd. (Van onze tafeltennis-medewerker) Zondag wordt in het Krelagehuis te Haarlem een zeer belangrijk tafelten- nis-toernooi verspeeld. Dan organiseert de r.-k. Haarlemse tafeltennisvereni ging TYBB een B-toemooi. De popula riteit van Haarlem als toernooi-stad ia ook dit maal weer gebleken. Honderden tafeltennissers uit Noordhollands Noor derkwartier, Amsterdam, 't Gooi, Den Haag en Kennemerland lieten ruim 1100 inschrijvingen voor zich noteren. Zelfs moest men er rond 100, die men niet meer kon accepteren, terugzenden. De bezetting van de hoogste dames klasse is uitstekend. Zij wordt o.m. ge vormd door mevrouw D. Heederik en mevrouw N. Landstra (heiden Shell- Amsterdam), de dames Schouwerwou (DOS-Den Haag), Oisterwiik (Batswin- gers-Den Haag),. Lahey (Johez-Haar- lem) en SchuyfV (Rapidity-Beverwijk). De bezetting van de hoofdklasse heren is minder, daar veie Amsterdamse top- spelers meenden niet te kunnen in schrijven. Gelukkig maakte Smash hier op een uitzondering en zal zijn beste spelers Habes en Kenter zenden. Voorts zijn er uit Den Haag spelers van natio nale klasse: Hogendoorn (Wibo), die onlangs de NTTB-cup won, zijn club makker Stuhlemeyer, Hoefnagel en Bouwens (Batswingers) en Van Zoelen (Seylla), de ervaren topspeler. Het toernooi, dat op 52 tafels zal wor den afgewerkt, begint voor de neutrale deelnemers om tien, voor de r.-k. deel nemers om twaalf uur. Na zes uur kun nen de belangrijkste wedstrijden wor den verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2