Haarlemse Rechtbank houdt zaak tegen van doodslag verdachte moeder aan Jos. de Klerk over het Haarlemse muziekleven F raai haltegebouw van de N.Z.H.V.M. in Amsterdam Nederlagen voor Haarlemse hoofdklassers Koploper Rapidity verslaat concurrent HBC 2 Boze familieleden boden foto's aan voor geld Duitse gasturbine-treiler Huisvesting van repatrianten E. Lodewijks opent Zeevaarttentoon stelling Buslijn Amsterdam-Zandvoort nog niet op streek HOC verliest verrassend van Aurora Uit STAD1 Ien STREEK GTTC 2 speelt gelijk tegen HBC 3 VEREENIGING HAERLEM DE BASKETBALCOMPETITIE DE TAFELTENN1SCOMPETITIE DINSDAG 21 JANUARI 1958 PAGINA 3 „Moordkerel" Goed gevoed Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Cabaret-avond K.A.B.- kring Oost De structuur van de K.A.B. C. H. Selman jubileert Vragen in de raad Aanbod Royal sou niet aanvaard zijn Postagentschap Wagen weg verhuist Ned. Kath. Grafische Bond R.K.S.V. Leonidas Export van siergewassen in 1957 weer toegenomen Wachtverboden „Cantemus" concerteert in Begijnhofkapel N.Ph.O.-concerten Demonstraties van de Volksmuziekschool Auto-diefstallen Aanwinsten r.-k. leeszaal V erkeersongevallen in Haarlem Del Pueyo speelt in Heemstede Beurs van Amsterdam Beurs van New York Een eis is er gistermiddag nog niet gevallen tijdens de voortzetting van de «aak tegen de 30-jarige vrouw uit Haar- Iem-noord, die zich voor de Haarlemse rechtbank moest verantwoorden we gens het toedienen van zodanig zwaar lichamelijk letsel aan haar zeven maanden oude zoontje Peter, dat het kind dientengevolge kort daarop over leed. Wegens ziekte van één der voor naamste getuigen de 82-jarige politie deskundige dokter J. P- L. Hulst uit nfn' werd de behandeling van de rechtszaak namelijk ten verzoeke van de verdediging aangehouden tot 10 fe bruari. Wel was er enige sensatie: op verzoek van de verdediger werd ter zit- Hng een 31-jarige bouwvakarbeider, broer van de verdachte, aangehouden, verdacht van meineed. Deze broer, die Biet zijn zuster in onmin leeft, had des tijds bij de politie aangifte gedaan van de zijns inziens gepleegde „kinder moord". De foto, welke een ochtendblad meen de te moeten publiceren van de twee ling, waarvan de overleden baby deel uitmaakte, was aanleiding tot de mein eed-affaire. Uit verklaringen van de journalist, die bij de publicatie betrok ken was, bleek dat een broer en een zuster van de verdachte, die met haar in onmin leefden, foto's aan de krant had den aangeboden tegen betaling. Zij zou den 250,- gevraagd hebben. Het 16-ja- rig zusje van de vrouw had een trouw foto van de verdachte aangeboden, wel ke het blad weigerde. Ten stelligste ontkende de broer iets met de foto-offerte te maken te hebben. Hij wist evenmin, wie de foto wel aan geboden had. ,,ïk heb de stellige over tuiging, dat de getuige onwaarheid spreekt", meende de verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis. De getuige, nerveus draaiend en met zijn tong voortdurend zijn lippen bevochtigend, bleef echter bij zijn ontkenning. Op het laatste ogenblik kwam het 16- jarig zusje van de verdachte tot beter gedachten. Aanvankelijk ontkende ook zij. Op aanraden van de verdediger liet de president, mr. J. P. Petersen, de ge tuigen en de verdachte de rechtszaal verlaten, opdat die niet zouden horen, wat het meisje te zeggen had. Toen eerst bekende zij met een beschaamde hoofdknik. Een gesis (van opluchting?) °5 van de publieke tribune, geproduceerd door buurtbewoners en andere gc resseerden, van wie er velen klaarbigke lijk een dag vrij-af genomenhaddenom vooral niet! van deze tragische zaak te mi Allesbehalve sympathiek dat door de'foto-publikatie het hele land nog eens extra kon gaan genieten van ander- man! ellende", vond de president. M^lr dat mag nu eenmaal. En zulke foto's aan de krant aanbieden is altijd nog beter dan een meineed". De broer getuigde onmiskenbaar van zijn haat jegens zijn zuster. Dv. ruzie was nog gestimuleerd, volgens zijn verkla ring, door het mishandelen van de ba by. De moeder zou een „rotkarakter" hebben en al „verschillende knullen versleten" hebben. - Maar mijn zwager is een „moordkerel" - deelde de getui ge mede. De verdediger, en ook de pre sident verwonderden zich wel enigszins over die uitdrukking, gezien het feit, dat de man van de verdachte ook niet vrii is (geweest) van alle verdenking. Er werd een schriftelijke verklaring van de vader van de verdachte een 60-jarige opperman, die zich op het ver schoningsrecht jegens zijn dochter be riep voorgelezen. Hü had nooit iets gemerkt van het voortrekken van het ene kind van zijn dochter boven het an dere. Wel had hij gemerkt, dat haar de verzorging van twc kinderen wat zwaar viel. De man van de verdachte gaf toe, dat hjj zijn vrouw meermalen mishan deld had. De ruzie was veroorzaakt door inwoningsmoeiiijkheden en soms door de kinderen. Mr. van Löben Seis vroeg aanhouding van de zaak wegens ziekte van dokter Hulst. Diens sectie-rapport was name lijk vooral ten aanzien van mogelijke doodsoorzaken uiterst vaag. Ter toe lichting bracht de verdediger naar vo ren, dat er weinig waarde kan worden gehecht aan de meeste bezwarende ver klaringen, voorzover die immers af komstig zijn van familieleden en buurt bewoners, die kennelijk het land aan verdachte hebben en die al te bereid willig hun medewerking verlenen. Een buurvrouw heeft zelfs op eigen houtje rechercheurtje gespeeld. Die getuigen gaan allen uit van de moord-premisse. Bij elkaar genomen hebben zij slechts verteld, dat de moeder wel eens on vriendelijk of ruw was. Dat zij haar dochtertje voortrok. Maar het was een tweeling en hoe konden al die buur vrouwen onmiddellijk zo goed zien, wie nu het jongetje was? CINEMA-PALACE: De familie Trapp, a. L (4j week), 2. 4.15, 7, 9.15 uur. The Sirl he left behind, 14 J. 2.30, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur LIDO: April love, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: De glorie van het moederschap. 18 jaar. 2, 7, 9.15 uur. REMBRANDT: De nachten van Cabiria. volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: De gouden havik, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: The King and I, 14 jaar. 2.15, 7, 9.15 uur. T.m. woensdag 22 Januari Stadsschouwburg, 20 uur: Cabaret Wim Sonneveld la carte", m.m.v. onder an deren Conny Stuart, Wim Sonneveld en Joop Doderer. Dinsdag 21 Januari Miner va-theater, 20.15 uur: Jan P. StriJ- bos vertoont de film „Land en Volk van het Iberisch schiereiland" (Wereldreizigers- •erie). Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond. .,r^ans Halsmuseum, 20 uur: De heer H. Wielek spreekt over het onderwerp „Wat doen wij met de film? Wat doet de film met ons? (Volksuniversiteit). Woensdag 22 Januari Bisschoppelijk Museum, 20 uur: De heer W. A. L. Beeren spreekt over De mo derne Kerk" (Geloof en Wetenschap) Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr G L van der Zwaag spreekt over „Moderne* chirur gie" (Volksuniversiteit). De Leeuwerik, 20 uur: Filmavond Ver loren grenzen" (Weten en Werken)." Concertgebouw, 20 uur: KRO-revue' .An ders dan anders". GEBOREN: M. Th. Geluk-Piers, z. H. J. Mudde-Medenblik, z.: A. M. Schul te-van Raaphorst, z.; C. J. van Balen Brouwer, z.; B. M. Buijs-Viveen, z.; Th. j. a. de Pont-Nibbering, z.; G. L. Beneker-Bosman, d.; S. M. Broekhof- verhelst, d.; M. Hoekmrn-Rol, d.; I SJfkx-Tausent, d.: T. F. van der Baan d.; L. J. P. Haentjes-van de water, d.; V. Staritsky-Schleiffert, d.; V' c- de Baar-Senders, d.; D. van LeeuWen-de Hond, d.; J. Chr. J. Ver- Kaik-Petschi, d.; G. J. F Veenings- ™eier, d.; C. de Moi-Kleijhorst, d.; F. Y* Blankwater-Breed, d.; J. Th. M •janssen-van Schie, d.; M. Fok-Schreu d. M. S. Stokman-Boddeke, d. ONDERTROUWD: G. J. van der en E. M. Florie. OVERLEDEN: W. N. Blesgraaf, 68 s- i?g\. akenstraat: J. de Groot-van er Heeft, 73 j. Kweektuinstraat; C. B. ft'„„ ^"Bommerse, 68 j. Ziudpolder- «van der Ho°P. 78 3- Tesla- ■traat! Van Deelen' 5i Geweer- Het sectie-rapport van dokter Hulst begint met de constatering „een goed gevoed kind". Van verwaarlozing blijkt dus niets. De mishandelingen op de noodlottige dag kunnen niet gestaafd worden door getuigenverklaringen. De artsen hielden als mogelijkheid open voor de verwondingen interne organi sche beschadigingen. Uit niets blijkt, dat de vrouw tekort is geschoten in moederliefde. Door schreeuwende kinderen worden zelfs de liefhebbendste moeders wel geïrriteerd. Maar ook vaders. En de vader is van een opvliegende, ruzie-achtige natuur. De moeder was volgens de heer van Löben Seis psychisch niet in staat tot moord. Zij is slechts onvoorzichtig en onhandig geweest met haar kindje. Zijn verzoek tot onmiddellijke invrijheids- stelling werd door de rechtbank na raad kamer afgewezen. De officier van justitie, mr. G. W. r van der Valk Bouman, had zich tegen dat verzoek verzet. Hij gaf wel toe, dat de getuigenverklaringen een met ai te objectieve indruk maakten. ..Maar wii er dan nog overblijft is ernstig gen g meende hij. De K.A.B.-kring Oost presenteerde haar leden gisteravond in gebouw Sint Bavo een gezellige cabaret-voorstelling met kienen en dansen. De voorzitter wekte in zijn openingstoespraak de jon geren op tot medewerking aan Herwon nen Levenskracht. Hij verzocht bij het dansen de katholieke geest in aanmer king te nemen. Het duo Li en Lé zong levensliedjes, die bijzonder in de smaak vielen. Gedanst werd er op de muziek van de Band zonder Naam onder lei ding van Hans Brans. Het feest duurde tot ver na middernacht. De afdeling Haarlem van de Katho lieke Arbeiders Beweging houdt woens dag 22 januari een belangrijke kaderbij eenkomst, 's avonds acht uur in gebouw Sint Bavo. Diocesaan bondsvoorzitter Joh. Kortink zal spreken over De struc tuur van de K.A.B. Donderdag 23 januari is het vijfen twintig jaar geleden, dat de heer C. H. Selman, Stuyvesantstraat 42 te Haar lem, In dienst trad bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland in Bloemendaal. De heer Selman is werkzaam als commies-C bij het bureau Correspondentie en zal het jubileum woensdag 22 januari vieren. Dit is de „Sagitta"; het eerste Westduitse vissersvaartuig met gasturbine-aan- drijving. Het schip is een treiler van 720 ton, dat door de machine van 1800 pk een snelheid kan behalen van 15 zeemijlen plu. De \netten worden door het gat in de achterzijde, net als bij een walsvisvaarder, naar binnengehaald. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs te Haarlem, zal morgen (woensdag) geen spreekuur houden. De heren 3. W. Th. FIB (WD) en Mr. A. WENSING (CHU) hebben als leden van de Haarlemse gemeenteraad aan B. en W. vragen gesteld met be trekking tot het repatriëren van gere- patriëerden uit Indonesië. Zij informe ren of B. en W. kennis hebben geno men van de oproep om woonruimte be schikbaar te stellen en of B. en W. over dit vraagstuk hun gedachten reeds heb ben laten gaan. Ook willen beide heren weten of B. en W. - evenals zij zelf - van oordeel zijn dat deze woonruimte bij voorkeur niet gevonden moet worden door ge dwongen inwoning of inkwartiering. Ten slotte doen zij de suggestie om het voor malige hotel Royal aan het Stations plein gratis ter beschikking van het rijk te stellen voor het onderbrengen van re- patriërenden. Zij vragen in verband •hiermee de voorgenomen afbraak van hotel Royal uit te stellen. Zoals bekend, heeft de burgemeester van Haarlem, mr O. P. F. M. Cremers, in zijn nieuwjaarsrede op woensdag 8 januari in de gemeenteraad verklaard „Als er een beroep zal moeten worden gedaan op de burgerij van Haarlem of op het gemeentebestuur van Haarlem om te voorzien in de huisvesting van ge repatrieerde landgenoten, zo vertrouw ik dat dit beroep niet vergeefs zal zijn". Men mag dus veronderstellen, dat B. en W. bereids een oplossing voor dit probleem hebben gezocht. Wij vernemen dat het niet in de be doeling vanrfiet College zou liggen om wederom woonhuizen beschikbaar te stellen, zoals in november 1956 is ge schied ten tijde van de Hongaarse re volutie. B. en W. zouden zich zelfs reeds met het ministerie van Maat schappelijk Werk in Den Haag in ver binding hebben gesteld en hotel „Ro yal" hebben aangeboden als huisves ting voor repatriërenden. Het minis terie zou echter hebben laten weten, dat het van deze aanbieding geen ge bruik zal maken. Voor leden en genodigden van de Vereniging Haerlem gaf de toonkun stenaar en musicoloog Jos de Klerk gisteravond in de muziekzaal van Brinkmann een lezing over het Haar lemse muziekleven die van een grote muzikale en cultuurhistorische eruditie getuigde. Vooral twee figuren werden belicht: de componist Padbrué en de theoreticus Ban, beide figuren uit onze Gouden Eeuw, waar Haarlem tro op kan zijn. Bepaald overdreven en op geblazen is die trots echter niet, wat bijvoorbeeld blijkt uit het feit dat er geen sraten naar hen genoemd zijn. Na een kort welkomstwoord van dr. C. Spoelder, begon de heer de Klerk met zich te verontschuldigen dat hij geen geboren Haarlemmer was. Maar hij hoopte dat zijn vier en veertigjarig verblijf in Haarlem hem in staat ge steld zou hebben het muziekleven al hier en deszelfs geschiedenis te leren kennen. Voor hij zich hier vestigde wist hij dat Lieven de Key, Karei van Man der en Frans Hals een rol van beteke nis hebben gespeeld in de Spaarnestad, hij kende de Camera Obscura en de serene Haarlemmerolie, van de Haar lemse muziek echter had hij nog nim mer iets vernomen. Bij zijn vestiging alhier leerde hij Philjp Loots en de familie Andriessen kennen, het be roemde orgel, het Toonknnstkoor „Zang en Vriendschap" en de Bachvereniging. Een muzikaal brandpunt is Haarlem nooit geweest, dat lag vooral in het Bourgondische tijdperk, meer beneden dt rivieren. De oudste muzikale bete kenis lag wel in de kerkmuziek, in de 15de eeuw waren er twee orgels in stadseigendom, in de 16de eeuw moet er een goed zangkoor geweest zijn, be nevens vier stadspijpers. Ook een klok kenspel werd toen aangeschaft. Het is ondoenlijk de gehele lezing van de heer de Klerk die met de pauze twee en een half uur heeft geduurd, weer te geven, we bepalen ons tot het belangrijkste, de figuren Padbrué en Ban. Padbrué is, al kennen zeer velen hem helaas niet, een componist van zeker formaat, en geen snabbeltjesmuzikant. Veel van zijn werk is verloren gegaan, .och wat bewaard is, getuigt van voor treffelijk vakmanschap en muzikale in spiratie. zoals zijn „Kusjes", „de Kruis berg", „O vos omnes" etcetera. Pad brué die, evenals Ban, bevriend was met Vondel, was moderner dan Swee- linck, zijn stijl was meer verwant aan die van Monteverdi. De heer de Klerk t°°I^e aan dat de beroemde melodie „O Kerstnacht, schooner dan de daegen" allerwaarschijnlijkst van Padbrué is. Een geheel andere figuur was de Be gijnhofpastoor Albert Ban. Hij was een muziekgeleerde doch vilde met alle geweld ook artiest zijn. Dat kun je nou eenmaal met dwingen. Toch moet hü vooral met onderschat worden. Had hij in deze tijd geleefd, dan zou hij mis schien verliefd zyn geworden op het 31 toonorgel in het Teylermuseum. Hij verlangde sentimenten wiskunstig uit te drukken. Hij had omgang met Descar tes, Huygens en Hooft. Grappig is zün muziekterminologie: een terts noemt hü een drieling, een octaaf een achte- ling. Een geschilderd portret van hem bezit de pastorie in de Jansstraat. Verder vestigde spreker de aandacht op de vele Haarlemse Liedboekjes, op de o zo brave stijl van de 18de eeuw, en besloot de avond met het spelen op de fluit van de prachtige melodie van „Ons Haarlems Tempe" (lusthof) van Nozeman op tekst van Pieter Merk man. Maandagmiddag heeft de inspecteur van het Lager Onderwüs in de gemeen te Haarlem, de hfeer E. J. Lodewijks, de onderwijstentoonstelling „De Zeevaart" geopend. De tentoonstelling wordt ge durende twee weken gehouden in het schoolgebouw aan de Schoterstraat 2 te Haarlem. Daarna zal zü nog enkele weken in de Prins Hendrikschool aan de Wilhelminastraat te zien zün. De ex positie is tot stand gekomen door sa menwerking tussen de Stichting On- derwüstentoonstellingen en een stoom- vaartmaatschappü uit Amsterdam. Zij heeft tot doel de kinderen met de zee vaart in kennis te brengen. Volgens de voorzitter van de stichting is dat belang rijk omdat de zeevaart voor een groot deel van de inkomsten van de staat zorgt door de diensten die zü verricht. De heer Lodewüks zei in zijn ope ningswoord, dat de tentoonstelling een instructieve betekenis heeft. De heer Poolman, voorzitter van de stichting, wees verder op het feit, dat de leerkrachten een aantal realia vin den, die zü nodig kunnen hebben om de kinderen begrip voor de maatschap- PÜ bü te brengen. Wat de tentoonstelling zelf betreft, zü is wat pover. Voor het merendeel bestaan de tentoongestelde voorwer pen uit afbeeldingen, foto's of tekenin gen. Op een drieluik staan onder meer afgebeeld de perioden van de ontwik keling van de Nederlandse zeevaart van de jaren 700 tot 1400. Het begrip „lading", het stuwen, de scheepspa pieren en certificaten valt te zien op een aparte tafel. Op drie nadere pane len wordt een overzicht gegeven van de Nederlandse in- en uitvoer en van het dienstvervoer. Verschillende voor werpen, die op een schip onontbeeriyk zün, staan opgesteld. Drie maquettes laten zien het Amsterdamse havencom plex, de etablissementen van de stoom- vaartmaatschappü, die de tentoonstel ling verzorgd en van het laden van het vrachtschip m.s. Karimata. Ten slotte kan men zien welke werkzaam heden tüdens het varen verricht moe ten worden. Enkele delen van de ex positie zün zeker interessant, maar over het algemeen is zü weinig indrukwek kend. Het postagentschap en telegraafsta tion „Haarlem—Wagenweg", dat tot nu toe gevestigd Is aan de Wagenweg 61, zal met Ingang van 1 februari worden overgeplaatst naar de sigarenwinkel van de heer M. E. W. J. Hersman, Wa genweg 138. In verband met de ver plichte winkelsluiting voor sigarenwin keliers, zal het nieuwe postagentschap- telgraafstation vanaf 1 februari op dinsdagmiddag gesloten zün. Tot nu toe was het op woensdagmiddag gesloten. Maandag 27 januari, 's avonds om acht uur houdt de afdeling Haarlem van de Nederlandse Katholieke Grafi sche Bond een ledenvergadering in ge bouw Sint Bavo. Er zullen onder meer de ingekomen voorstellen tot wüziging van de technische C.A.O. behandeld worden. De gymnastiekzaal in de St. Lucia- school, Pretoriaplein, is, in verband met schilderwerk, voor het gebruik nog niet gereed gekomen. De training voor de afd. handbal van de r.k.s.v. Leoni das wordt opnieuw een week uitgesteld en begint 29 januari. (Van een verslaggever) Met een woord van tevredenheid tot de ontwerpers en uitvoerders en een aanmaning tot de gemeente Amster dam heeft de directeur van de Noord- Zuidhollandse - Vervoermaatschappü, de heer Jurissen vanmorgen het nieuwe haltegebouw van de buslijn Amster- dam-Haarlem-Zandvoort aan de Mar- nixstraat in Amsterdam in gebruik ge steld. „Wü naderen nu de voltooiing van de reorganisatie in Noord-Holland. Het wachten is nu nog op de definitieve financiële regeling van de inrichting van eindpunt Zandvoort en op de bouw van het tweede deel van het werk- plaatsencomplex Leidsevaart in Haar lem. De aanbesteding van het laatstge noemde project zal waarschijnlijk in maart geschieden", vertelde de heer Jurissen. De NZHVM is nu definitief aan de rand van oud Amsterdam gevestigd. Na- tuurlük is dat een achteruitgang verge leken bü het vroegere eindpunt van de tramlün bü het Spui. „Wij hebben nogal wat reizigers verloren door de over gang", zei de heer Jurrissen. Maar, zo voegde hü eraan toe, wü winnen al weer terrein. Vooral door het feit, dat de route van de bussen nu door het uit gestrekte nieuwe westen van Amster dam gaat. Maar helaas heeft de ge meente Amsterdam tot nu toe nagela ten om een betere aansluiting te ma ken van de Burg. de Vlugtlaan (Sloter- meer) en de Abr. Kuiperstraat (Geuzen veld) met de Haarlemmerweg. „Dat betekent voor ons een enorme schade post, omdat wü nu niet door het gehele nieuwe westen kunnen rüden", consta teerde de NZHVM-directeur. Het nieuwe haltegebouw met zün afmetingen van 37,50 m bü 6 m naar Amsterdamse begrippen een beschei den optrekje is een fraai werkstuk van de architect C. J. Henke. Naast de ruimten voor het buspersoneel en het kaartenkantoor vindt men er een luch tige, goed verwarmde wachtruimte, waar het een genoegen is te vertoeven. Aan de ene züde ziet men het af- en aanrüden van de bussen en aan de an dere züde het ruime watervlak van de Nassaukade. Restaurateur is een oude bekende van de NZHVM, de heer Smit. Het gehele gebonw kan weer gedemon teerd worden, doch het ziet er niet naar uit lat de NZHVM verhuisplannen koestert. Want wie de situatie ter plaat se beziet kan zich in de geest reeds de toekomstige toestand voorstellen. Dan zal zich namelük tot aan de Ro zengracht een uitgestrekt parkeerter rein met een parkeergarage uitstrek ken, dat veel verkeer zal aantrekken. En dat is juist de bedoeling van de NZHVM. De Haarlemse hoofdklassers moesten deze week in de basketbaicompetitie met een nederlaag genoegen nemen, waardoor de positie op de ranglüst we derom minder gunstig is geworden en slechts het feit dat de Helderse ploegen in de hoofdklasse A bijzonder teleur stellen en in de hoofdklasse B het Haag se SSD dit seizoen geheel van slag is, zal de Haarlemst hoofdklassers de de gradatie nog doen ontlopen. Het team van The Typhoons ontving deze week de herenploeg van The Ar rows uit Rotterdam en na een matige strüd van beide kanten moest met een 4840 nederlaag genoegen worden ge nomen. De heren van Antilopen waren deze week geheel uit vorm en de neder laag tegen het Amsterdamse U.S. stu denten-team was dan ook niet te ont lopen (5036). Ook in Amsterdam wa ren de Haarlemmers deze week niet ge lukkig, want The Flamingo's, zonder aanvoerder Meenhorst en Lagerwey, moest tegen Thor genoegen nemen met een overtuigende nederlaag (6435); vooral de Amsterdammer Van der Ven was een groot struikelblok voor de Haarlemmers. Het Velsense ZBVS speelde tegen Landlust een slechte eerste helft en kreeg dan ook een duidelüke achter stand te verwerken (249). Na de her vatting werd door ZBVS de snelheid meer als wapen gebruikt en de grote achterstand kon nog gedeeltelük wor den weggewerkt (4330). De standen in de hoofdklasse zijn Tüdens de heden gehouden openbare bestuursvergadering van .het Product schap voor Siergewassen heeft de voor zitter, dr. A. J. Verhage, medegedeeld, dat de export van siergewassen nog weer is toegenomen in het afgelopen jaar. In zün totaal is de toename rela tief minder belangrük dan in de eerste jaren na de beëindiging van de wereld oorlog, maar toch is de totaal-export ten opzichte van 1956 gestegen met 13.090.000, dus büna vüf procent. De bloembollen-export is slechts van 187,2 miljoen tot 192,7 miljoen, dus met drie procent gestegen. Hierbü moet evenwel in het oog gehouden worden, dat de bekende Franse maatregelen de export naar dat land met 6,5 mil joen deden dalen. De uitvoerhandel in bloemkwekerij' produkten is ook weer gestegen tegen de verwachting in, die begin 1957 be stond. Die verwachting was gebaseerd op de uitzonderlük grote export in 1956, als gevolg van de abnormale koude over geheel Europa en de daardoor veroorzaakte schade in de tweede maand van dat jaar. Dat die uitvoer nu van ƒ48,9 miljoen naar 53, mil joen, dus met negen procent is geste gen, bewüst dat voor deze Nederlandse produkten een min of meer stabiele ba sis in de afzet verkregen is. Wanneer de ontwikkeling in Europa ertoe zou kunnen leiden, dat belangrüke mark ten, zoals Frankrijk, verder voor deze produkten zouden worden geopend, lig gen er nog vele perspectieven. Ook de export van boomkwekerij-pro- dukten gaf een belangrüke stüging te zien. Die uitvoerhandel steeg van 27,7 miljoen naar ƒ30,8 miljoen, dus met elf procent. De belangrijkste stüging vertonen de export naar West-Duits- land, Engeland, België, Luxemburg en andere Europese landen. De export naar de U.S.A. liep verder terug en ook de Canadese export vertoonde een da ling. Phytosanitaire matregelen vor men een grote hinderpaal in de uitvoer naar de Verenigde Staten. B. en W. van Haarlem hebben het wachtverbod opgeheven, dat destüds was ingesteld op de Raamvest vanaf de Grote Houtstraat tot aan perceel 63, en dat in de Tempelierstraat tussen de percelen 22 en 70. Het wachtverbod op de Raamvest was ingesteld omdat de weg te smal werd door de ter plaatse staande transformatorzuil. Nu deze zuil is opgeruimd kan het wachtverbod dus worden opgeheven. Het wachtverbod in de Tempelierstraat was ingesteld in ver band met de aanwezigheid van het NZH-tramstation. Dit station is opgehe ven, zodat er ook geen behoefte meer bestaat aan een wachtverbod. B. en W. hebben nu een wachtverbod vastgesteld voor het gedeelte van het Westerhoutpark tussen de Wagenweg en Westerhoutpark nummer 9. Het wachtverbod geldt op de even data aan de züde van de oneven nummering van de straat en op oneven data aan de zü de van de even nummering. Het ver keer ter plaatse blükt doorgaans ern stige hinder te ondervinden van de ge parkeerd staande auto's. Op dinsdag 28 januari zal het Klein Vrouwenkoor „Cantemus" onder lei ding van Frits Mondriaan e/en concert geven In de Begijnhofkapel. tJitgevoerd zullen worden de Missa Sancti Aloysii van Johann Michael Haydn en wer ken van De Palestrina, Orlando di Las so, Marin Marais, Cécile Chaminade, Rabidranath Ta go re Arthur Honeg- ger, Claude Debussy en Francis Pou- Ienc. Frans Vester zal werken uitvoeren voor solo fluit. Aan de Mis van Haydn zal het strüktrio van Jan Hoeben mee werken. May Oranje treedt op als so praansoliste, Dlny Latour als mezzo sopraan, Elly Jens als alt, terwijl Ber- ta van Kooten-Bonset op de piano be geleidt. Op dinsdag 4 februari wordt, even als op andere concertavonden, door Paul Chr. van Westering een inleiding gegeven op het die avond uit te voe ren concert. Het programma vermeldt o.a. „Kaleidoskoop" van Guillaume Lan- dré. De componist heeft zich bereid ver klaard zelf zün werk te bespreken. Het concert op vrüdag 24 januari on der leiding van Henri Arends met so listische medewerking van Irma Kolas- si, mezzo-sopraan, zal in het kader van de uitwisseling met het Radio Phil- harmonisch Orkest worden opgenomen en later worden uitgezonden door de A.V.R.O. De Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken geeft op donderdag 23 januari en op zaterdag 25 januari telkens 's avonds om half acht demon stratie-avonden door leerlingen. De avond van 23 januari wordt gespeeld in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruis straat in Haarlem; die van zaterdag 25 januari in het Minerva-theater in Heemstede. Voor de pauze spelen de leerlingen van de school uit de afdeling A onder I leiding van mevrouw C. Kat-Beyle- velt en na de pauze musiceren leerlin- ren in groepsverband en individueel. thans: Hoofdklasse A: The Blue Stars (A'dam) 11—22; Herly (Amsterdam) 1118; Thor (Amsterdam) 1014; Landlust (Amsterdam) 1012; Zee macht (Den Helder) 1112; ZBVS (Vel- sen) 1110; Fortuna (Amsterdam) 11— 10; The Flamingo's (Haarlem) 118; HAV (Den Helder) 11—2; KVH (Den Helder) 110. Hoofdklasse B: DED (Amsterdam) 1122; The Wolves (Amsterdam) 11 20; The Arrows (Rotterdam) 1116; AMVJ (Amsterdam) 1114; US (Am sterdam) 1010; Antilopen (Haarlem) 108; Punch (Delft) 106; The Ty phoons (Haarlem) 116; Argus (Den Haag) 10—2; SSD (Den Haag) 11—2. Bij de heren was in de overgangs klasse de nederlaag van HOC in de plaatselüke ontmoetting tegen Aurora (3527) de grote verrassing. Sportclub Haarlem behield de leiding door een zege in Den Haag tegen de Argus re serves (4124), terwül I.H.J. niet op gewassen bleek tegen het Haagse DE- CO. Donderdagavond ontvangt Flamin go's het Amsterdamse Landlust en zal moeten winnen om de ranglüstpositie iets te verbeteren. Het Velsense ZBVS krü'gt het vrijdagavond in het Krelage- huis tegen Herly uit Amsterdam weer büzonder zwaar, want de Amsterdam mers hebben nog uitstekende kam pioenskansen. Woensdagavond gaat An tilopen op bezoek bü The Arrows in Rotterdam, terwül de heren van The Typhoons vrijdagavond in de Apollohal te Amsterdam binnen de lijnen komen tegen het nog ongeslagen DED. De heren van The White Stars gaan in de Haagse Houtrusthallen zaterdag avond op bezoek bü de Argus reserves, terwül de White Stars dames binnen de lünen komen tegen Vodo SC. Het volledige programma voor deze week luidt: Woensdag: Ahoyhal, Rotter dam, The Arrows-Antilopen (heren). Donderdag: Krelagehuis. Dames: HOC IV-Antilopen IV; SC Haarlem- Schoten Giants; Exercitia-Aurora; An tilopen-Te Werve. Heren: IHJ II-Antilopen II; Aurora 11-Typhoons III; Flamingo's-Landlust (20 uur). Vrüdag: Krelagehuis. Dames: ZBVS- White Stars II; Rapiditas n-RCH; White Stars Ill-Typhoons III. Heren: HCK-Sehoten Giants; Rapidi tas '31-ZBVS II; ZBVS-Herly (A'dam) 20,- uur; S.C. Haarlem-Aurora. Vrüdag: Apollohal, Amsterdam. DED -The Typhoons (heren). Zaterdag: Houtrusthallen, Den Haag. Vodo SC-The White Stars (dames); Ar gus II-The White Stars (heren). Zaterdag; Krelagehuis. Jeugdcompe- titie (13.30 uur-16.30 uur). Een 64-jarige landbouwer uit de Haarlemmermeer parkeerde gister avond om kwart voor zeven zün auto in het Frederikspark. Toen de eigenaar om kwart over negen terugkwam, was zün auto (kenteken VD 69-85), een donkerblauwe Chevrolet, verdwenen. De wagen was ongeveer duizend gulden waard. Een 24-jarige Haarlemmer parkeerde gisteravond om tien uur zün auto, een grüze Fiat, (kenteken RG 99-88), op de Grote Markt. Toen hü om kwart voor één terugkwam, bleek de auto verdwe nen. De r.-k. Openbare Leeszaal en biblio theek aan de Nieuwe Gracht 70 Haar- lem heeft als nieuwe aanwinsten" ge boekt: C. J. Franssen en J. van Zwyn- drecht: Beknopt leerboek der staatsin richting, 18e dr.; F. J. de Jong: De werking van een volkshuishouding, 2 din.; A. Meeuwis: Hulpmiddelen der administratieve techniek; J. van Nim- wegen: Grondslagen van de administra tieve organisatie, 5e dr.; M. J. van der Ploeg: De administratie als hulpmid del bü het bedrüfsbeheer, 5e dr.; N. J. Polak: Enige grondslagen voor de fi nanciering der onderneming, dl. 2; W. Speerstra en H. H. Ensing: Hoofdzaken uit de organisatie en techniek van de handel; H. M. H. A. van der Valk: De geld- en kapitaalmarkt, 6e dr.; H. M. H. A. van der Valk: Grondbegrippen en grondbeginselen der economie, 9e dr.; H. M. H. A. van der Valk: Voort gezet elementair leerboek der econo mie, 5e dr.; C. Westrate: kennisma king met het economisch leven, 2e dr. 19 februari geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends een concert in de Beurshal te Hoofddorp. De trompetiste Nellie Boerée verleent haar medewer king. Dit concert kan men als een ge volg beschouwen van het jubileum-con cert van „Zang en Vriendschap". GEEN SPREEKUUR. De wethouder van Volkshuisvesting en Sociale Zaken in de gemeente Bloemendaal is heden avond verhinderd spreekuur te houden. GEEL WIT, HONKBAL. De honkbal afdeling van „Geel Wit" houdt woensdag 22 januari een propaganda-avond in da K.A.J.-zaal van het clubgebouw, Wes tergracht 1. Aanvang half negen. Spre ker is de heer J. Bakker, speler van het Nederlands Honkbalteam dat heeft deelgenomen aan de Europese en we reldkampioenschappen. De toegang ia vrij. Kienavond „Sursum": De Bloe- mendaalse muziekvereniging „Sursum" houdt zaterdagavond 25 januari in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan de jaar- lükse kienavond. De baten zün bestemd voor het aanschaffen van instrumen ten, waaraan vooral behoefte is nu het ledental vooral dat bü het tam boerkorps zich uitbreidt. Jaarvergaderingen: In het Jeugd huis aan de Donkerelaan houden de ze maand twee Bloemendaalse vereni gingen de jaarlijkse algemene^ leden vergadering. Vrijdag 24 januari wordt de jaarvergadering gehouden van de Bloemendaalse gymnastiekvereniging en dinsdag 28 januari die van de buurt vereniging Bloemendaal, die dan juist een jaar bestaat. De vorige week hebben twee tiental len van de Bloemendaalse schaakclub op eigen terrein overwinningen behaald in de competitie van de Noordholland se schaakbond, derde klasse. Bloemen daal II zegevierde met zes-vier over Heemstede IH en Bloemendaal III won met zeven-drie van Halfweg. Bei de tientallen hebben thans vier pun ten uit drie wedstrüden. Het eerste tiental, dat nog maar drie punten heeft uit vier wedstrüden, komt woensdag avond in Bloemendaal het Jeugd huis aan de Donkerelaan uit tegen Heemstede I. Op het Stationsplein in Haarlem lette gistermiddag om 2 uur een 50-jarige voetgangster uit Velsen bü het over steken niet voldoende op het verkeer. Zü werd door een auto aangereden en moest met een linkerdübeenbreuk per ziekenauto naar het Sint Elisabeth's Gasthuis worden vervoerd. Vorige week vrüdag omstreeks kwart over zes 's avonds speelde een veer tienjarige jongen, in de Rozenprieel- straat. Hü werd door een bromfietser aangereden en op het wegdek gesmakt. De knaap moest met een hersenschud ding, een hoofd- en een buikwonde naar het Sinte Elisabeth's Gasthuis worden vervoerd. De bekende Spaanse pianist Eduardo del Pueyo zal donderdag 30 januari on der auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring in het Minerva-theater te Heemstede een piano-recital geven. Hij zal werken spelen van Beethoven, Gra- nados en Albeniz. Aanvang 8.15 uur. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3% Ned-1953 3(4 Ned. 1956 3% Ned. 1948 314 Ned-1950 314 Ned. 1954 314 Ned. 19551 3-314 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mij. cert. AJC.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogvena cert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mj Ned Scheepv. Unie KLM. H.V A Deli Mij. cert. Claims Koninklijke Claims Dordtsche idem pref. A'dam 214 '561 A'dam '56 A'dam IH vorig opening Slot 21/1 87R 86% 86V4 86% 81% 81 %1 82% 84& 85A 84« 89% 89 83A 146% 153% 152% 250 176 240 316 318 225 237% 236i£ 143.20 145ex 37% 137 135 125 1241,4 108 IO6V4 99.50 120.10 80 54% 53 4 1060-920 490-440 80 8914 8914 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 17/1 41% 3814 53% 62% 35% 7814 27% 3314 34 4214 38% 6214 38 32% 22% 54% 20/1 4114 38% 54% 62% 35% 78% 27% 33 34 42* 40 64 37% 32 23 54% Stemming: onregelmatig HBC 2Rapidity, de deze week in de eerstfe klasse van de tafeltenniscompe- titie gespeelde wedstrijd, was door velen met grote belangstelling tege moet gezien. Deze zware ontmoeting was voor de Beverwükers immers zo veel als de vuurproef. Het is gelukt; met een 6—4 overwinning ging Rapidity naar huis terug en men kan dus zeg gen, dat de dappere ploeg thans regel recht op de titel afgaat. Gemakkelük ging het overigens beslist niet; na 21 voor de gastheren werd het snel 2—5, maar de laatste punt kon eerst in het dubbel worden ge maakt. Van der Dries startte met winst op Eijking, waarna Winder tegen Leu ven uitstekend gelük maakte. Mense was in drie games te sterk voor Keet. Eüking versloeg vervolgens Leuven, Keet bestond het om de zeer sterke Van der Dries in twee games te klop pen, Winder versloeg Mense en Keet won van Leuven. Daarna boekte Mense een moeizame overwinning op Eüking: 1821, 2220 en 2220. Van der Dries was te sterk voor Winder maar een voortreffelük dubbel KeetWinder gaf Rapidity ten slotte de volle winst. Winfried kwam in de uit-wedstrijd te gen Hotac juist iets aan adem te kort en verloor met 6i. Van Honschoten boekte twee punten, maar voor het overige konden Duineveld en invaller Heinz alleen van de zwakke Van Maa- nen winnen. GTTC 2HBC 3, van be lang voor de bezetting van de laatste plaatsen, was ongemeen spannend en eindigde in een gelük spel. De wed strijd werd beheerst door de voortref felijke Hamers, die voor GTTC drie pun ten geoorde. Jammer was het voor hem. dat zün teamgenoten hem in de steek lieten. Spee kon alleen van Stomps win nen, en Van der Veldt bleef geheel zonder winst. GTTC had dus zelfs het dubbel nog nodig om gelük te spelen. Bü HBC derhalve twee punten voor Smits en Hageman en een voor Stomps. TOG 2 vestigde zich op de tweed» plaats door Johez met 73 te kloppen. De stand is nu: Rapidity 11 22; TOG 2, 11 16; HBC 2, 11 14; TYBB 10 12; Togido 2, 10 12; Hotac 11 12; Winfried 11 9; GTTC 11 5; Johez 10 2; HBC 3, 11 2. In 2A bleef HBC 4 aan de leiding door een 73 overwinning op TOG 3. De mede-gegadigden handhaafden zich eveneens, met uitzondering van VGZ, dat door Togidj 4 met 73 werd terug gewezen. GTTC 3, een van de gega digden, weerde zich goed tegen DHC 2 en won met 73, terwül Rapidity 3 het rütje uitslagen van 7—3 volmaakte door met deze cijfers van Prowano te ver liezen. In 2B onderging de toestand aan de kop geen wüziging. Togido 3 klopte DHC 3' met 91 en Rapidity 2 bleef met dezelfde djfers heer en meester over Hotac 2. GTTC 4 deed belangrük werk door Prowano 2 met 5-5 een punt je af te snoepen. Bü de dames in 3A een teleurstelling van HBC, dat gelük speelde tegen To gido en hiermede wel zün laatste kans verspeelde. Rapidity 2 kwam tegen DHC ook al niet verder dan een gelük spel, maar Winfried deed het fors tegen Te Zaanen: 91. In 3B blüft Rapidity winnen al ging het ditmaal tegen Jo hez 2 dan ook niet gemakkelijk: 64. TYBB blüft op het goede pad en ver sloeg nu weer VTC met 8—2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3