Mgr. ALFRINK waarschuwt tegen eenzij digheid Vertekend beeld van het vroegere kan wrevel wekken bij ouderen t Vraas Antwoord Economische recessie in V.S. niet van lange duur Mijn zoon wil niet sterven VORMING VAN JONGEREN Huwelijk in Wenen en Twee kandidaten voor damestitel Nederland zal tegen Duitsland niet veel kans krijgen Vrijstelling kijkgeld ingetrokken mÊÈÊÈÊÈÊË WÊ&mm President Eisenhower P.E.G.E.M. (Haarlem) SV2% lening a 99% ad 20 miljoen Finse schaatsploeg Zaalhandbal N.H.V. STIRLING MOSS KLOPT FANGIO Militair voetbalteam naar Parijs Certificaten van winst bewijzen naar de beurs Claims Koninklijke op 1,10 DINSDAG 21 JANUARI 1958 PAGINA 4 Loting Daviscuptoernooi li door HARRIET H. HOUSER Personele belasting A.O.W. Advies uitvinding Kostenonderscheiding Radiozangers Sociale verhoudingen Fangio zal wereldtitel niet verdedigen Grote Prijs Argentinië Moeara Enim Z.H. Exc. mgr. dr. B. ft Alfrink heeft in zijn kwaliteit van „legerbis schop" bij de opening van het vormings centrum voor militairen „De Westerhel- ling" te Nijmegen vanmorgen een re de uitgesproken, waarin hij het huidige vormingswerk onder de militairen aan een nadere beschouwing onderwierp; het vormingswerk, dat op Waalheuvel Is begonnen en 20 goed gedijt, dat er reeds na enkele jaren een tweede pand voor dit werk nodig is. Men kan moeilijk ontkennen, al dus Mgr. Alfrink, dat dit vor mingswerk zich verheugt in een bijzondere belangstelling en grote groe pen van jonge mensen trekt, blijkbaar omdat het hun iets te zeggen heeft. Men kan immers moeilijk veronderstel len, dat het alleen de en-.ele dagen vrij van dienst zouden zijn die deze jonge mensen naar Waalheuvel doen komen. Er moet ook iets anders zijn. Een ver langen naar godsdienstige verdieping en een niet tevreden zijn met de opper vlakkigheid en de sleur waarin zij vast zitten, men zou kunnen zeggen, een ver langen naar God een zoeken van God misschien ten dele onbewust en onbestemd, maar toch werkelijk en le vend en hier in dit vormingswerk ont bolsterd, bewust gemaakt, ontleed en zuiverder georiënteerd. Als dat zo is, zeide mgr. Alfrink, dan moet men zeggen, dat dit werk dat hier geschiedt, ook heel bijzondere kansen heeft om Jonge mensen te helpen in hun leven de goede weg te vinden. Heel uitzonderlijke mogelijkheden aldus de bisschop, waarvan men ook onmiddel lijk moet zeggen, dat zij een heel uit zonderlijke verantwoordelijkheid leggen op degenen die dit werk doen. Zo laat het zich verklaren, dat dit vormingswerk heel bijzondere aandacht en belangstelling trekt van zeer velen, ook van degenen, die niet direct de be doeling hebben zich onder de luiste raars en leerlingen neer te zetten en daarin zag de bisschop voor degenen die de leiding van dit instituut hebben, niet alleen een reden tot vreugde, maar ook een niëuwe aanleiding tot waak zaamheid en behoedzaamheid. Nieuwe tijden brengen andere men sen, zo vervolgde mgr. Alfrink, men sen, die ten opzichte van het leven en hetgeen het leven vult wellicht anders staan dan de generatie tevoren. Men zoekt naar een nieuwe houding ten op zichte van de oude waarheden, niet al leen ten opzichte van die zaken die men voor waarheden heeft verlse- ten zonder dat zij het waren, zodat een nieuwere generatie ze overboord wil werpen, maar ook ten opzichte van de werkelijk oude waarheden. De mens van vandaag heeft een andere wijze van benaderen van de waarheid. Wie de jonge mens van vandaag de weg wil wijzen, zal nauwelijks enige kans krijgen als hij begint met hem te willen overtuigen dat de vroegere gene ratie het toch wel bij het rechte eind had. Hij zal veeleer zich met hem moe ten afzetten van datgene wat vroeger was, om gezamenlijk te zoeken naa» datgene wat blijvend is, wat waardevol Is, wat waarheid is. Het ligt voor de hand dat deze methodische aanpak bij anderen ge makkelijk een zekere wrevel kan wek ken, vooral wanneer men daarbij een vertekend beeld geeft van het vroe gere of, na eerst gezegd te hebben, dat er van het vroegere niet veel deug de, vaak tot conclusies komt, die al tijd al gehouden werden. Vele oudere lezers van het bekende tijdschrift kun nen daarin ontdekken hoe modem zij altijd ziin geweest, maar ze moeten voor lief willen nemen, dat zij zwart op wit bij de ouderwetsen worden gerekend. En daar dit voor niemand plezierig is, loopt men gevaar poten tiële vrienden minstens tot wijfelaars te hebben gemaakt. Wanneer men de tegenstelling oud- jong in zwart-wit kleuren wil tekenen, loopt men altijd gevaar door generali seren te vertekenen en af te stoten. Ik geloof dat niemand van de oude ren het prettig vindt ik weet ook niet bij welk jaar men tot deze cate gorie gerekend gaat worden als hij voortdurend moet vernemen dat zijn christendom een verschraald en ver sleten doe-katholicisme is, waarvan de geest ontbreekt en waar het aan komt op vervullen van voorschriften en het optellen van goede daden. Waarschijnlijk zullen er wel zulke doe mensen rondlopen. Maar generaliseert men niet zeer eenzijdig, wanneer men een gehele generatie zonder meer daar mee afdoet? In ieder geval wekt men tegenstand. Zeker, wanneer men tegelijkertijd natuurlijk ongewild en onbewust de indruk vestigt dat voor de jongere generatite het doen niet meer zo blangrijk is. Men vervalt dan vanzelfsprekend in een gelijksoortige, alleen veel gevaarlij ker eenzijdigheid. Het doen heeft im mers altijd de kans de geest levend te houden of weer levend te maken. Het niet meer doen verstikt gewoon lijk de geest. In een gezond christelijk leven behoren nu eenmaal beide bij elkaar. Jongeren leiding geven schijnt de ver lokking met zich mee te brengen deze eenzijdigheid enigermate te cultiveren, er mee te spelen, er mee te jongleren, Te Melbourne is de loting geschied voor de eerste ronde van de Europese en Aziatische zones van het Daviscup toernooi 1958. Nederland zal in de eer ste ronde van de Europese zone Duits land ontmoeten en dit zal voor onze landgenoten een uitwedstrijd worden. De winnaar van deze wedstrijd zal in de tweede ronde thuis tegen België uit komen. Het schema van de Europese zone ziet er als volgt uit: voor Nederland is de loting niet bepaald gunstig geweest De Duitse spelers Scholl Huber, Buch- holz, Hermann en Feldbausch die voor een plaats in het Daviscupteam in aan- merking komen, /.i)n ongetwijfeld ster ker dan onze landgenoten. Eind augus tus van net vorig iaai neeft een Duitse gemengde ploeg overigens niet de sterkste te Venlo een overwinning van 15-7 geboekt op dc onze. Van de 8 partijen in het heren enkelspel won nen de Nederlanders ei slechts twee: Van Dalsum en Dehneri moesten o.a. tegen Feldbausch de sterkste van de gemengde Duitse ploeg, het onderspit delven. zou men bijna willen zeggen. Men moet zich dan niet verbazen dat er ook men sen zijn die voor dit spel niet altijd de gewenste waardering weten op te brengen. Men kan zich trouwens afvragen of de ze eenzijdigheid niet een symptoom is van deze tijd. dat men telkens weer kan aanwijzen. Bij allerlei complexe pro blemen ziet iemand ineens één zijde van het vraagstuk heel duidelijk voor zich, meent de oplossing van het pro bleem te hebben gevonden en schrijft een ingezonden stuk in de krant. Het betreurenswaardige is echter dat deze eenzijdige kijk op het probleem niet al tijd tot ingezonden stukken beperkt blijft. Gaat het dan bij deze eenzijdige kijk op het probleem om wat men zich een moderne aanpak van de zaak denkt, dan is ieder die het er niet mee eens kan zijn, omdat hij gewoon is en bij machte is het totaalbeeld te overzien, tevoren reeds in het vak van de ouder wetsen thuis gebracht. Misschien mag ik deze bijna sympto matische eenzijdigheid illustreren met een voorbeeld uit de allerlaatste tijd een voorbeeld dat hier weinig ter zake doet, maar een bisschop heeft nu een maal zo weinig gelegenheid om zich te uiten ik bedoel de discussie in de dagbladen over het tijdstip van het toe dienen van het sacrament van het doopsel. Iedere gelovige kan begrijpen hoe het voor de moeder een kostbaar ogenblik moet zijn om persoonlijk haar kind aan te bieden voor de doop. Heel veel uitleg is hierbij niet no dig. Maar het is slechts één zijde van het vraagstuk over het gewenste tijdstip van het Doopsel. Evenzo kan men gemakkelijk begrijpen dat de toe diening van dit sacrament een heel uitzonderlijk reliëf krijgt, wanneer het wordt toegediend ten aanschouwe van de gemeenschap. Maar tenslotte komt toch, geloof ik, de vraag, of er nog niet een derde element is dat hier van betekenis is, misschien zelfs van doorslaande betekenis, namelijk het kind. Merkwaardig is dat in de dis cussie die men in de dagbladen hier over tegenkomt, het kind bijna over het hoofd gezien wordt, behalve dan in zover het ten gevolge vah de ver beterde hygiënische verzorging weinig kans meer maakt om zonder Doopsel te sterven, zodat uit dien hoofde het zo spoedig mogelijk van de kerkelijke wetgeving niet met alle letterlijkheid te urgeren zou zijn. Maar ligt de kern van de vraag niet in de betekenis van het Doopsel niet allereerst voor de moeder en niet op de voornaamste plaats voor de gemeen schap, maar voor het kind? Is de op lossing van de vraag naar het juiste tijdstip niet een zaak die men alleen maar benaderen kan In geloof? In ge loof aan de herscheppende betekenis van dit sacrament voor de mens, die wordt omgeschapen tot een nova crea- tura, een nieuw schepsel, levend van Gods leven, opgenomen in het liefde leven van Gods eigen wezen, deel heb bend aan het liefdeverbond van God met zijn volk? En is vanuit dit ge zichtspunt het qnamprlmum van de kerkelijke wetgeving niet te waarde ren niet als een louter juridische bepaling, waarvan men de rekbaar heid kan trachten te vergroten maar als een uiting van de pastorele en moe derlijke zorg van de Kerk, dat geen mensenkind langer van dit voorrecht en deze genaderijkdom verstoken zal blijven dan door de omstandigheden noodzakelijk is? Zou dan ook 'n moeder die dit mysterie van Gods liefde in ge loof benadert hoe kostbaar de eigen aanwezigheid bij de doop ook voor haar mag zijn niet bereid zijn ook dit of fer te brengen voor haar kind, voor wie zij al zoveel heeft geofferd en voor wie zü zal blijven offeren tot haar dood? In ieder geval, alleen een beschou wing van alle zijden die aan dit vraag stuk verbonden zitten, kan de weg ope nen naar de juiste oplossing. Het feit dat in andere streken de gelovigen on danks de bovengeschetste zorg van de Kerk anders doen, is geen reden om een hier bestaande gewoonte te gaan wijzigen, wanneer deze in zich beter en juister geacht zou moeten worden. Na deze uitweiding terugkerende tot zijn eigenlijke onderwerp achtte mgr. Alfrink het niet meer nodig nog ex pliciet te zeggen dat hij zich over de opening van dit tweede huis van het vormingswerk verheugde. Ik heb door de inwijding van dit huis Gods zegen mogen afbidden over het werk dat hier geschiedt. In welke geest lk mij dit werk denk en in welke geest ik dus om die zegen Gods gevraagd heb, is uit het voorafgaande wel duidelijk ge worden. Indertijd is op grond van hun werk zaamheden ten behoeve van de televisie aan tal van personen vrijstelling ver leend van de verplichting tot het betalen van kijkgeld. De staatssecretaris van O.K. en W. heeft nu na overleg met het bestuur van de NTS beslist, dat aan personen werkzaam bij genoemde stichting of bij andere instellingen op het gebied van de televisie van 1 ja nuari j.l. af geen vrijstelling meer kan worden verleend. Rusland heeft te Moskou In een ijs- hockeywedstrijd met 61 van een Pools team gewonnen. mt Met het oog gericht op de komende lente en zomer, kan de enthousiaste breister de lange winteravonden doorkomen met het maken van dit charmante ensemble. Zowel de eenvoudige, strakke jurk als het mouwloze cape-je zijn vervaardigd van nylon en een nieuw synthetisch garen. Dat betekent: niet krimpen, niet kreukelen en niet strijken/ Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan da Redactie van ons blad (met in da linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge- echiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht Voor, bepaalds vragen niet voor beantwoording tn aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd Gaarne vermelding Van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men hond» er nog rekening mee, dat men minstens M dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk Is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der De 24-jange mej. Maria Star Busman, de jongste dochter van de Nederlandse ambassadeur in Oostenrijk, mr. E. Sta* Busman, is zaterdag in het huwelijk getreden met de 30-jarige Oostenrijkse Graaf Ferdinand von Trautmannsdorf. Er zijn redenen om aan te nemen, dat de daling van de economische be drijvigheid in de Verenigde Staten niet langdurig zal zijn en dat de economi sche expansie binnen niet al te lange tijd 'zal worden hervat. De politiek van de Amerikaanse re ering streeft ernaar dit te bevorderen, aldus president Eisenhower in zijn jaarlijkse economi sche boodschap aan het congres. Eisenhower merkt op, dat de vraag van de verbruikers naar goederen en diensten zich goed heeft gehandhaafd, dat de voorraden van het bedrijfsleven reeds een belangrijke aanpassing heb ben ondergaan, dat de persoonlijke in komsten slechts zeer weinig zijn ge daald, dat het bedrijfsleven, getuige z(jn expansieplannen, vertrouwen in de toe komst heeft en dat de financiële voor waarden voor een hervatting van de economische groei steeds gunstiger worden. Bovendien zal het economische leven in het begin van het jaar de uit werking beginnen te ondervinden van een uitbreiding der militaire bestellin gen. Wat de vooruitzichten op langere ter mijn betreft verklaart Eisenhower in ztjn boodschap, dat hij goede redenen heeft om te verwachten, dat in de toe komst 'n krachtige exnansie van de Ame rikaanse economie zal kunnen worden gehandhaafd. In dit verband herinnert hij er aan, dat sedert het begin van de ze eeuw de vraag naar goederen en diensten in de Verenigde Staten zich elke 25 jaar heeft verdubbeld. Over de economische consequen ties van de communistische dreiging verklaart Eisenhower, dat de jongste uitdaging van het internationale com munisme het noodzakelijk maakt, dat een groter gedeelte van de economi sche hulpbronnen jvordt gebruikt voor de nationale veiligheid. Indien echter de juiste politiek wordt gevolgd, zal Amerika aan deze dreiging het hoofd kunnen bieden zonder zijn economie te verstoren en zonder de vrijheid te vernietigen, die voor Amerika zo veel i betekent. President Eisenhower vestigt in zijn economische boodschap voorts de aan- dracht op een gevaar dat de Amerikaan se economie kan bedreigen. In 1957 is het bruto nationale produkt met 5 pet i gestegen, maar viervijfden hiervan wa- ren toe te schrijven aan de stijging van i de prijzen. Dit is een kritiek vraagstuk niet alleen voor het bedrijfsleven, maar ook voor de vakbeweging en de rege ring. Het bedrijfsleven en de vakbewe ging moeten dan ook beide matiging tonen met betrekkjng tot de prijzen en de lonen. President Eisenhower doet voorts een dringend beroep op het congres tot aan vaarding van zijn buitenlandse economi sche en handelspolitiek als een der mid delen tot het stimuleren van de econo mische groei van de Verenigde Staten. Hij wijst erop, dat de wet inzake de han delsovereenkomsten op wederkerig heidsbasis de hoeksteen vormt van de Amerikaanse buitenlandse handelspoli tiek en hij dringt erop aan, dat het Congres de verlenging van deze wet dit jaar zal goedkeuren. In het kader van de Amerikaanse eco nomische regeringspolitiek zullen on der meer wetten worden ingediend ter verhoging van de doeltreffendheid van de kredietprogramma's der federale re gering, tot uitbreiding en versteviging van de economische banden met ande re landen, ter verbetering van de agra rische produktie en voor het beter be schermen van particulieren tegen eco nomische tegenslagen. De Provinciale en Gemeentelijke Electricitelts-Maatschappij P.E.G.E.M. te Haarlem stelt de volgende week de lnsohrijving open op een 5 obligatie lening groot ca. ƒ20 miljoen tegen een koers van 99%. Evenals bij de twee voorafgaande obligatieleningen a 6% zal het emissiesyndicaat gevormd worden door zes banken onder leiding van de Nederlandsehe Handelmij. Nog deze week zal het prospectus verschijnen. Met deze 5J4%-lening heeft P.E.G.E.M. een einde gemaakt aan stroom van 6%-leningen. Desondanks, werden de be palingen omtrent de vervroegde aflos singen, zoals deze bij de zesprocentsle- ningen gelden, gehandhaafd. De lening heeft weer een looptijd van 30 jaar. De eerste aflossing zal in 1969 door uit loting h pari geschieden in twintig gelijke jaartermijnen. Vanaf deze datum is ook extra aflossing toegestaan zonder boetebeding. Voor de Europese schaatskampioen schappen, die op 1 en 3 februari a.s. te Eskilstuna worden gehouden, heeft de Finse schaatsenrijdersbond de vol gende rijders aangewezen: Salonen, Jaervinen, Niemi en Tynkkynen. Vertaald door I. Govers— van Geuns. 'uuiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiHitiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiui 73 Terwijl de tijd verstreek, genoten we van een in tens geluk, waarvan we niet hadden durven dro men maar met het geluk kwamen ook de ang sten. De lichamelijke toestand van Hentz was slech ter geworden, maar ondanks dat waren we ons be wust van een soort voldoening gevend genoegen dat we tevoren nooit gekend hadden. Ik kwelde me niet langer met de vraag wanneer God Hentz weer zou laten lopen. Ik besefte nu, dat geluk en lopen in geen enkel opzicht met elkaar in verband staan. Er is geen samenhang tussen het gebruik van je han den en het.vinden van tevredenheid. Het helpt na tuurlijk maar de wegen naar wer.-elijke tevreden heid kunnen heel goed gevonden worden in een rol stoel. De weg is soms moeilijk begaanbaar, maar bij iedere noek kan men een reden vinden om zich te verheugen. Een regel uit een oude, Schotse ballade drukt zeer goed uit hoe de jaren na het ongeluk van Hentz ge weest ztjn: „Ik zal me neerleggen om even te bloe den, dan zal ik weer opstaan en verder strijden". VYe moesten ons af en toe inderdaad neerleggen om te bloeden en onze wonden te likken. Soms vroeg ik me dan af of ik me weer zou kunnen oprichten om de strijd voort te zetten en ergens wist ik dan dat ik de krach! zou vinden. Een volledige lichamelijke uit putting geeft dezelfde reactie; je denkt, dat je on mogelijk genoeg rust kunt krijgen om /eer op te staan en verder te ploeteren. Maar God geeft je slaap en de angst, de pyn en de vermc Mheid verglijden met de nacht en je ontwaakt zonder gedachten aan je traagheid en gebrek aan geestdrift. Ik kon nu aan Hentz denken, die niet kon lopen of zijn handen gebruiken, zonder het gevoel te krij gen ./slagen te zijn en ik behoefde niet Ineen te krimpen en wanhopige pogingen te doen die gedach te te verdringen. Ik herinner me niet geluk voor mezelf gezocht te hebben, maar ik bad dat Hentz het mocht vinden. Het geluk, dat ik voor hem ver langde, werd door hem ook het mijne. Het werk in de tuin en het kijken naar groeiende planten en zwellende knoppen, gaf me ontspanning en genoegen. In Job 12:8 staat een uitspraak, waar ik altijd veel waarde aan gehecht heb: „Of spreek tot de aarde en zij zal u onderrichten". Vele vragen, waarmee lk te kampen had, werden beantwoord terwijl ik buiten werkte. Wanneer ik ca melia's ent, voel ik de vreugde van iemand, die iets schept. Wanneer ik een onbevredigend, onaan trekkelijk gewas snoei en het ent op een stek van een mooie plant, denk ik te weten hoe God zich moet voelen wanneer we de gave niet willen aan vaarden. die ons mooi en vruchtbaar kan maken. Het geeft dan voldoening om te weten dat over twee jaar de onaantrekkelijke plant bloesem van grote pracht zal dragen. Het geeft me voldoening te weten, dat ik bij kan dragen tot zo'n gedaante wisseling. Op een koude, zonnige dag vorige winter kochten we verschillende cameliaplanten en ik moest beslis sen waar ze geplaatst moesten worden. Het was een probleem voor me om voor iedereplant de beste plaats te vinden. In onze tuin zijn maar een paar plekjes goed gelegen en daar moeten de tere plan ten staan die planten, waarvan de bloesems niet bestand zijn tegen de vorst; die planten, waarvan de bladeren verdorren in de felle zon. Ik overwoog de eigenschappen en de groeikracht van de nieuwe planten en deed mijn best de geschiktste plaats voor hen te vinden. Was hier te veel schaduw? Zou deze boom de groei schaden? Zou de namiddagzon hier te lang op schijnen? Plotseling kwam de gedachte bij me op dat God waarschijnlijk in een zelfde si tuatie verkeert. Misschien kende Hij onze kracht be ter dan wij en was Hij blij dat we niet wegkwijnden onder onze tegenspoed. Als we naar begrip zoeken, vinden we soms iets nieuws en geheel anders, wat het vervangt. Wanneer we aanvaarding en tevredenheid ontmoetten en aan het einde gekomen zijn van een gevecht tegen de wanhoop, is dit een beter hulpmiddel om het geluk te vinden dan harde, koude logica. Het doet er niet toe waarom Hentz dat ongeluk kreeg. Wat erop aan komt, is hoe hij de uitdaging neeft aanvaard. Ik geloof dat, n hjj bewezen heeft zijn beproe ving a! een man te kunnen doorstaan, mij dit een grotere voldoening gegeven heeft dan iets wat hij volbracht zou hebben als een lichamelijk volwaardig mens. Ik zou natuurlijk trots op hem geweest zijn als hij zich een carrière gemaakt had en succes geboekt in het beroep dat hjj zich had gekozen, maar het zou toch anders geweest zijn dan dit. Alleen iemand die op de hoogte is van de moeilijkheden van een dwars laesie, kan begrijpen hoe gemakkelijk het geweest zou zijn de strijd op te geven. Niets in het leven van Hentz is eenvoudig; Iedere beweging, iedere veran dering telt mee. Als men weet welk een wilskracht en inspanning er voor de geringste beweging nodig is, krijgen de extra taken, die Hentz zich oplegt, meer betekenis. Dit najaar vroeg Guy Hutcherson, onze dominee, Hentz om op drie vergaderingen, die in de jeugdweek in onze kerk zouden worden gehouden, te spreken. Hentz vindt het niet prettig om altijd en overal een oppasser bij zich te hebben, omdat het afbreuk doet aan zijn gevoel voor onafhankelijkheid. Daarom vroeg hjj of de vergadering buiten, op het terrein van de kerk, gehouden kon worden. Hentz kon in zijn invalidenwagentje naar de kerk gaan, maar als hij naar binnen wilde, moest hij de andere stoel gebrui ken. De invalidenwagen is te zwaar om de trappen op getild te worden. Fred en lk reden naar de kerk, die, omgeven door bomen, temidden van een blok huizen staat. In de eikebomen waren schijnwerpers aangebracht. We garkeerden in de schaduw van een boom, zodat wij (entz wel konden zien maar hij ons niet. Hij zat on der een grote eik en het licht viel direct op hem. Even later kwamen drieënnegentig jongelui achter el kaar de kerk uit en gingen op vouwstoeltjes voor Hentz zitten. Het was een stille avond en niemand maakte een .el d. Met een heldere, krachtige stem, zonder enig zweem van zwakte, begon Hentz te spreken. Fred noch ik zeiden wat. Misschien dacht Fred aan de keer, dat hij tegen de jonge arts in Atlanta gezegd had; „Onze zoon wordt weer beter u zult het zien." (Wordt vervolgd) P. C. H. stelt een vraag betreffen de de personele belasting voor het pand waarin hi) onderhuurder is. Antwoord; Het is waarschijnlijk het voordeligst als u opgeeft zoals het wer kelijk is, doch dit moet U in ieder ge val doen. Er zit namelijk een zekere progressie in de Personele Belasting, zodat de belasting, betaald over een huurwaarde van 260 minder is dan de helft van de belasting, betaald over een huurwaarde ad 520. Ten aanzien van de grondslag meubilair geldt het zelfde. De zaak li t dus zo, dat de ouders hoofdbewoners zijn en een deel van het huis onderverhuurd hebben. De ouders krijgen dan een aanslag voor hun deel en wanneer het andere deel gemeubileerd en/of gestoffeerd is ver huurd ook voor dit deel. Is het onder' verhuurde deel ongemeubileerd enonge- stoffeerd verhuurd, dan krijgen de be woners daarvan zelf de aanslag. 3. 3. v. d. S. Man en vrouw genie ten belde pensioen; betalen bel de premie voor de A.O.'T.; de vrouw Is twee jaar ouder dan de man. Heeft deze vrouw recht op uitkering A.O.W. als zü 65 jaar is of gaat de uitkering eerst in, als de man 65 jaar is? Antwoord: De leeftijd van de man is doorslaggevend. Komen beide pensioenen in aan merking van 100 aftrek verwer vingskosten? Antwoord: Ja dat is wel het gevol. H. 3. H. Op welke wijze kan men advies krijgen aangaande een uitvinding? Antwoord; U kunt u wenden tot de di rectie van de Octrooiraad, bureau in dustrieel eigendom, W. Witsenplein 6 te 's-Gravenhage. In verband met de for mele juridische en technische eisen ge steld aan de stukken, die de aanvraag moeten vergezellen (o.m. een beschrij ving met conclusies en in vele gevallen een tekening), verdient het aanbeveling deze stukken te doen opstellen door een octrooigemachtigde. U kunt zich ook wenden tot de stichting „Het Uit- vindingscentrum", Hulshorststraat 137 te Den Haag. Deze houdt zich bezig met het bieden van hulp aan uitvinders bij het in exploitatie brengen van hun uitvindingen en is, Indien zij meent, dat i.et object zich daartoe leent, in be paalde gevallen bereid de indienings- kosten voor een octrooiaanvraag te dra gen. J. H. Hoeveel zijn de kosten die verbonden zjjn aan b.v. Bidder van Oranje Nassau of b.v. Bronzen j.Kruls? En door wie moet dit aan- gevraagd worden? AntWoordDe door u gestelde vraag Is niet geheel duidelijk. Mocht u bedoelen op welke wijze een onderscheiding voor iemand moet worden aangevraagd, dan berichten wij u, dat men zich hiervoor dient te wenden tot de burgemeester van de woonplaats van betrokkene. Voor de aankoop van een onderscheidingste ken kunt u zich het beste wenden tot de firma J. Schulman, Keizersgracht 448 te Amsterdam of de firma J. M. J. van Weilik, Noordeinde 9 te 's-Graven hage. J. H. Kunt u mij de namen opge ven van de radiozangers De Trek vogels? Antwoord: Voor zo ver wij weten zijn dit de heren Dik Doorn en Bram Scholten (vrouwenstem). A. M. B. Ik werk in de huishou ding Voor dag en nacht. Het maand salaris bedraagt 60,-. Hoe staat het met de sociale „inhoudingen"? Antwoord; Wij beginnen met u mede te delen, dat de benodigde formulieren niet aan u, maar aan uw werkgeefster worden toegezonden ook voor zover be treft, die welke betrekk'ng hebben op de bedrijfsvereniging, )ETAM. Uw (Van onze handbalmedewerker) De spanning in de hoofdklasse dames, N.H.V. district West A, van de zaal handbalcompetitie, blijft er tot het laatste toe in. Toch is één der drie kan didaten voor de titel, te weten Zeeburg, afgevallen. In een uitermate opwinden de wedstrijd haalde Athleta namelijk het stoute stukje uit, deze kampioens pretendent een gelijk spel van 11 af te dwingen. Aldus kwam Zeeburg op een eind- totaal van dertien punten, achter Sa- gitta (13 uit 9) en Niloc (14 uit 10). Laatstgenoemde deed wat mocht wor den verwacht, door Achilles met 0 terzijde te schuiven. Slaagt Sagitta er in, zijn laatste ontmoeting tegen Achil les in winst om te zetten hetgeen in de lijn der verwachtingen ligt dan is het pleit ten gunste van Sagitta be slecht. Speelt het gelijk, dan moet een beslissingswedstrijd met Niloc de be slissing brengen, terwijl verlies van Sa gitta feest voor Niloc inhoudt. Wissel vallige perspectieven dus! In de hoofdklasse heren toonde Niloc zich royaal de meerdere over Achilles, zoals de uitslag duidelijk laat zien: 10-4. DAMES Niloc 10 14 Athleta 8 6 Sagitta 9 13 Amstel 9 5 Zeeburg 10 13 Achilles 8 3 HEREN Aalsmeer 9 17 WVGV 9 7 Blauw Wit 10 15 AHC 9 2 Niloc 10 13 Achilles 7 0 De Argentijnse coureur Fangio heeft verklaard, dat hij zijn wereldtitel dit jaar niet zal verdedigen. Deze verkla ring heeft na afloop van de grote prijs van Argentinië, welke door de Brit Stirling Moss werd gewonnen, in het blad „Clarin" gestaan. Fangio verklaarde voorts: „Ik zai deelnemen aan alle grote wedstrijden, die In Argentinië worden gehouden, en aan een of twee wedstrijden in Europa, en meer niet". werkgeefster moet u opgeven bij die bedrijfsvereniging en dan ontvangt zij de papieren, die zij na invulling weer moet terugzenden aan dat adres. Zij krijgt dan een opgave van het bedrag, dat zij als /oorschot moet betalen. Ver der moet zij iedere maand aan u een rentezegel geven. Van uw loon mag zij inhouden 1 pet ziektewet, 2,2 pet voor het ziekenfondsenbesluit. Deze bedra gen moeten berekend worden van een inkomen van 125 per maand, omdat voor kost en inwoning 65,- per maand wordt berekend. Verder moet zij inhou den 7,54 per maand voor premie alge mene ouderdomswet. Wij schrijven MOETEN, maar uw werkgeefster kan deze bedragen ook voor eigen rekening nemen, dat gebeurt dikwijls. Doet zij dit niet, dan moet zij u, als u 23 jaar of ouder bent, een loontoeslag geven van 2 pet van 125,-, met eer. minimum van 13,50 per maand. Teneinde de premie A.O.W. te kunnen verantwoor den, moet zij u opgeven bij de inspectie loonbelasting, waarna zij de nodige be scheiden krijgt toegezonden. Deze moet zij invullen en eens per halfjaar moet zij de ingehouden premie afdragen aan de rijksontvanger. Zij moet u verder iedere maand bij de uitbetaling van het loon een ziekencoupon geven, die u, op uw beurt, weer moet afgeven aan de bode van het ziekenfonds, waarbij u staat ingeschreven als verplicht verze kerde. Laat u die inschrijving na, dan krijgt u in voorkomend geval geen zie kengeld. Die plicht rust dus op u zelf. Van de DETAM ontvangt uw werkgeef ster papieren, waaruit u zal blijken hoe u te handelen hebt, als u ziek wordt. Naleven van deze voorschriften raden wij u ten zeerste aan. Uw werkgeefster moet dus zorgen voor de administratie. U dient uw rentekaart iedere maand bij de uitbetaling van het loon te pre senteren voor het plakken van de rente zegel, dat door de werkgeefster moet geschieden. Ook kunt u deze kaart aan haar afgeven, maar dan tegen bewijs van ontvangst. Fangio voor eigen publiek verslagen. Dat was de sensatie van de eerste grand-prix-race van 1958. Niet de auto van de grote favoriet vijfvoudig wereldkampioen en snelste in de trai ning werd als eerste afgevlagd in de race om de Grote Prijs van Argen tinië, doch de kleine zwarte 2 liter „Cooper-Climax" van de Engelsman Stirling Moss. In de tiende ronde begon Moss zijn opmars. Hij reed toen in vierde posi tie, achter Fangio, Hawthorn en Behra. Twaalf ronden had de Brit nodig >m Behra in te halen. Steeds sneller ging de kleine Cooper daarna. In de 35e ronde gebeurde het: de achterstand van Moss bedroeg nog slechts een tiental Séconden toen de Maserati van Fangio onverwacht aan de pits stopte. Hoe-wel de mecaniciens slechts 41 seconden no dig hadden om de achterwielen van Fangio's wagen te verwisselen moest de Argentijn behalve Moss ook Behra en Musso laten passeren. „Moss heeft gereden met het allure van een groot coureur", waren de eerste woorden van Fangio na de race. Het Nederlands militair voetbalelftal, dat donderdag in Parijs in de eerste ronde van het internationaal militair voetbaltoernooi tegen Frankrijk uit komt, zal pas in de Franse hoofdstad worden samengesteld. In overleg met de coach van de K.N.V.B. Schwartz, die de militaire ploeg zal vergezellen, zijn de volgende spelers aangewezen om de trip naar Parijs mee te maken: doel- verdedigers: Van Heeswqk (Blauw Wit) en Van der Voort (RCH), achter- en middenspelers: Haak (ADO), Kraay (DOS) Koole (DOS), Slaats (Eindho ven) 'Burgerhof (BW), Sybrandi (Haarlem) en Ten Braak (HDVS), voorhoedespelers: Linstee (Sparta), Groot (Stormvogels), Rutten (MVV), Oonk (SC. Enschede), Brouwer (SC. En schede) en Moulijn iFeijenoord). In het prospectus bij de uitgifte van certificaten van winstbewijzen van Moe ara Enim wordt nog opgemerkt dat de di verse Moeara Enim waarden ter beurze sterk onder de intrinsieke waarde wor den verhandeld. Dit komt duidelijk tot uiting in het rendement. Voor beleg gingsdoeleinden verdienen de „Moeara Enim" waarden uit rendementsoverwe gingen de voorkeur boven de aande len Koninklijke Olie. De firma Kol en Co. heeft reden te veronderstellen, dat vele houders van aandelen Kon. Olie hun claims zullen willen verkopen. Ruil van deze claims in certificaten Moeara Enim wil de firma aantrekkelijk voorkomen. Hier door toch verminderen deze houders niet hun bezit aan oliewaarden en krij gen zij belang bij de winstbewijzen Moeara Enim, waarvan het rende ment niet onbelangrijk hoger ligt dan bij de aandelen Kon. Olie. In New York heeft de effectenbeurs een zeer gunstig begin gemaakt met de handel in claims Koninklijke Olie. Van af het begin van de beurs ontwikkelde zich een goede vraag zowel voor aan delen als voor claims. Claims openden op 1,05 dollar 3,99), terwijl de aan delen toen 39% noteerden, hetgeen een stijging betekent van 1 dollar t.o.v. vrijdag. In het verdere verloop van de beurs trok de claimprijs aan tot 1,125. Tege lijkertijd noteerden de aandelen 40%. Tegen het einde daalde de koers door winstnemingen eaigszins. Toch werd nog gesloten met een winst van 8 1% t.o.v. vrijdag. Claims noteerden tegen het einde 1,10. In navolging van New York ontwik kelde zich in het niet-officlële avond- verkeer in Amsterdam eveneens een grote drukke handel in Koninklijke Olie. Het fonds sloot bijna zes gulden boven het officiële slot van maandag. De Australische tennisprof Hoad heeft de twaalfde partij tegen de Amerikaan Gonzales in twee sets gewonnen 1210, 6—4. De stand is nu 75 in het voordeel van de oud-Wimbledonkampioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4