REGERING IN DJAKARTA VORMT GEEN EENHEID Indonesische ministers spreken elkaar voortdurend tegen AUTEUR VAN „FLESSEN POST" GEÏDENTIFICEERD Rijks voor schotten voor de bouw van woningwet woningen f m WYBERT HOTEL VOOR EVACUE'S lï ctifraMO Sturen pro-communistische elementen doelbewust op een chaos aan? k Duitse raketten vielen in handen van de Russen Na ramp met de Pamir Bij voorrang voor bouw van normale en eenvoudige arbeiderswoningen Voor prinses Margriet 24 uur werken per week OPEN BRIEF VAN KEES VERWEY EN MARI ANDRIESSEN AAN DIRECTIE STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM „Stop moeder niet in de oven In 1945 Door de Amerikanen achtergelaten m m i I Brandende petroleum kachel bijgevuld Etage uitgebrand Intenties Internatio nale Bidweek Luchtmonsters door de brievenbus Tegen een rentevoet van 4 procent Voor personeel in textielfabriek Protest over Breitner-tentoonstelling Mevrouw Cateau Engelen-Sewing DINSDAG 21 JANUARI 1958 PAGINA S.E.R.-advies gevraagd over ronselarij met Rentespaarbrieven van de PHILIPS - ROXANE Radio-actief huis Aangekocht door een groep Hengelose fabrikanten De maatregelen die Indonesië sinds 1 december, toen het bekend werd dat het zijn Irian-zaak in de Ver enigde Naties verloren had, bezig is te treften berokkenen Indonesië zelf veel meer nadeel dan Nederland, In feite Wordt door deze anti-Nederlandse maat regelen Nederland als land nauwelijks getroffen en zijn alleen de nog geen 30.000 Nederlanders die nog in Indone sië woonden of werkten hiervan in meer of minder ernstige mate het directe slachtoffer. Zelfs voor de grote maat schappijen met belangen in Indonesië komt de klap niet zo heel hard aan, daar men in deze kringen Indonesië toch reeds min of meer als „afgeschre ven" beschouwde en zijn belangen vaak reeds in belangrijke mate verlegd had. Indonesië zelf is echter het onmiddel lijke slachtoffer van zijn anti-Neder landse acties, als gevolg waarvan het land nu zit met een ontwrichte econo mie, terwijl er geen uitzicht is dat men deze op korte termijn weer op orde zal kunnen brengen. Indien men echter zou verwachten dat Indonesië, ge schrokken van de desastreuze gevolgen van zijn sinds 1 december gevolgde po litiek, op de ingeslagen weg zou terug keren, dan blijkt men zich toch te ver gissen. Ook al hoort men hier en daar stemmen die op matiging wijzen, an derzijds blijkt duidelijk dat men vast besloten op de ingeslagen weg wil voortgaan zonder rekening te houden met wat dit Indonesië zeil kost. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Subandrio. Uil. lUUWlltaic Ktvuvswiw s Advertentie De Indonesische minister van Justitie, Maengkom. Een voormalige luitenant-kolonel van het Russische leger, Sjabinski, heeft in het Amerikaanse tijdschrift „Look" geschreven, dat de Russen in 1945 belangrijke Duitse raketinstal laties en ontwerpen voor raketten heb ben gevonden te Nordhausen, dat tien weken door Amerikaanse troepen bezet Was geweest, aldus bericht Reuter. Sja binski, die belast was met ontmante lingswerkzaamheden in het gebied rond om Nordhausen) schreef, dat de Rus sen een fabriek vonden, waar V2-raket- ten waren gemaakt De fabriek was volkomen ongeschonden. Sjabinski, die in 1947 naar het Wes ten is uitgewekon, schreef eerst te. vre zen, dat in de fabriek door de Duitsers of de Amerikanen bommen waren ge plaatst, maar dit bleek niet het geval te zijn. De gehele inhoud van de fabriek en een aantal raketdeskundigen wer den dadelijk naar de Sovjet-Unie gezon den. Reeds in 1946 lanceerden de Rus sen hun eigen V2-raketten, aldus Sja binski. Volgens een begeleidend artikel van een redacteur van „Look" heeft dr. Dornberger, die tijdens de oorlog aari het hoofd heeft gestaan van de Duitse raketinstallaties te Peenemünde, ge zegd dat de apparatuur, die de Russen te Nordhausen hebben gevonden, enig in de wereld was. De ontwerpen voor de intercontinentale raket A9/A10, waar aan de Duitsers in die tijd werkten, hebben misschien van 15 tot 20 procent mj gedragen tot de bouw van de Rus- Ie^6 kunstmanen, aldus dr. Dornber. vr^0lj?ens dit artikel heeft een majoor kaan geheime dienst van het Ameri- schrif? ,leger, Hamill, gezegd, dat hij Nordh®lv,ke orders had volgens welke hoorde en tot de Russische zone be- voor de |>n alle plannen en machines gelaten \VSiSen moesten worden achter- men de,y°lgens majoor Hamill kwa- veau II °rde« van zeer hoog ni- meeKedeeMWas hem echter mondeling men zoni 20Veel materiaal mee te ne- van rtefu üat men het plunderen Hamifl mrlek kon noemen. Majoor vracht ,dus het artikel, nam 300 WBarnnJ1'toladingen uit de fabriek mee, waaronder vele volledige V2-raketten h Ui staatssecretaris van sociale zaken «eert de S.E.R. om advies verzocht over Sn vraag. hoe de misstanden, welke zich voordoen bij het zogenaamde uitlenen van arbeidskrachten (ronselarij) moeten Worden bestreden. Xuw geld terug Er zijn Rentespaarbrleven van f 25.-, f 100.- en f 500.-. Na 13 jaar is de waarde verdubbeld Zij zijn ver krijgbaar bij alle banken, kassiers en commissionairs. De stukken van f 25.- zijn ook te koop aan alle post kantoren. Zie voor tussentijdse mogelijkheden tot aflossing en aflosbaarstelling het prospectus. NATIONALE WONING BOUWLENING 1957 Het feit dat »en-,£a te'heb- het varen onmo|el^dgemaakt te fcrt vin de Garuda Indonesian Airways (en lü vormen daar een zeer grote meer derheid) gaat uitwijzen, is een duidelijk bewijs in deze richting. Indonesië, een eilandenrijk nota bene, berooft zichzelf hiermede praktisch geheel van zijn twee belangrijke verbindingsvormende scheepvaart en de luchtvaart. Dat be tekent dat het land terugvalt in middel eeuwse toestanden. En indien men zich realiseert wat dit allemaal betekent aan armoede en misschien zelfs hongersnood voor een groot deel van de Indonesische bevolking zonder dat hier ook maar iets constructiefs tegenover staat, is men geneigd zich af te vragen of de Indone sische regeerders nu werkelijk hele maal krankzinnig zijn geworden dan wel of hier misschien toch sprake is van een weloverwogen plan. Het is overigens wel duidelijk, dat de regering van Indonesië als zodanig zeker geen plan heeft. Van een rege ringsbeleid is geen sprake. Deze door president Soekarno persoonlijk gefor meerde regering hangt als los zand aan elkaar en elke minister afzonderlijk ver kondigt zijn persoonlijke mening als hèt regeringsbeleid. Vandaar dan ook, dat men zulke uiteenlopende verklaringen over de Indonesische regeringspolitiek van de ministers zelf te horen krijgt. Daar is de fel anti-Nederlandse minis ter van justitie, G. A. Maengkom, wel bekend als rechter uit de zaak-Jung- schlager, die met veel aplomb beweert dat „er voor Nederlanders geen plaats meer is in Indonesië", terwijl aan de andere kant een gematigder hoewel moeilijk te plaatsen figuur als de mi nister van buitenlandse zaken, Suban drio, zegt dat „het nooit in de bedoeling heeft gelegen dat alle Nederlanders In donesië zouden verlaten." En in een regeringsuitzending van het ministerie van voorlichting voor radio-Djakarta gaat men zelfs zover het de Nederlan ders officieel kwalijk te nemen dat zij Indonesië verlaten Nu is er natuurlijk wei een belang rijk verschil tussen verklaringen voor buitenlands gebruik (zoals die van Subandrio, die in Manilla werd afge legd) en die voor binnenlands gebruik (zoals die van Maengkom in Djakar ta), terwijl de uitzending van het ministerie van voorlichting zeer spe ciaal voor de eenvoudige dessabevol- king die geen kranten leest bestemd is. Dit niet planmatig te werk gaan is haar recent dan ook reeds verweten door oud-vice-president Hatta, door de Masjumivoorzitter Moh. Natsir en ook door een figuur als de opstandige overste Ventje Sumual op Celebes. Trouwens in Midden-Sumatra doet overste Ahmad Husein domweg niet mee aan de anti-Nederlandse acties. Deze mensen die zich tegen het hui dige beleid van de Indonesische rege ring hebben durven verklaren (en daar Is inderdaad moed voor nodig!) hebben één belangrijke eigenschap gemeen: zij zijn fel gekant tegen het communisme. Men krijgt dan ook sterk de indruk dat de pro-communistische elementen die in de regering van Soekarno een belang rijke plaats innemen doelbewust stre ven naar een zo groot mogelijke chaos in Indonesië, als de beste voedingsbo dem voor het communisme. Er zijn vele Indonesiërs die dit onderdennen en het met lede ogen zien, maar er zijn wei nigen die de smaad op zich durven ia den van „het voor de Nederlanders op te nemen". Een gunstige factor in dit verband is nog dat het leger in Indo nesië in doorsnee niet communistisch is. Maar dat het communisme steeds sterker wordt in Indonesië zal het waar schijnlijk toch niet weten te beletten. Daartoe mist het de kracht, die het uit homogeniteit zou moeten putten. C. H. SCHAAP De musicus M. Bonda, die aan de Heer Jansweg te Rotterdam inwoont bfj de heer J. H. Bouwman en van diens huis de bovenste étage bewoont, was maandagmiddag een brandende petro leumkachel aan het bijvullen. Opeens vatte de olie vlam en de kachel werd één laaiende kolom. De musicus nam de kachel op met de bedoeling deze uit het raam te gooien. Het kwam zover echter niet, want hij stootte met de brandende kachel tegen 'n raamkozijn. De vuurkolom viel uit zijn handen, de brandende petroleum stroomde over de vloer en het resultaat was, dat de étage weldra geheel in brand stond. Ondanks het blussingswerk van de brandweer brandde de hele étage uit. De beneden verdieping liep waterschade op. De heer Bonda, die brandwonden In het gelaat opliep en de hoofdbewoner, die door de consternatie kwam te val len en aan het hoofd werd gewond, zijn in het Zuiderziekenhuis behandeld. De inboedel van de heer Bonda was niet, die van de ander wel verzekerd. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. De schrijver van de flessenpost, die van het op 21 september J.l. in de Atlantische Oceaan in de orkaan „Carrie" vergane Westduitse zeilschooi- 'schip „Pamir" afkomstig zou zijn en die op 5 januari J.l. daags voor de behandeling van de „Pamir" kata- strofe door de raad voor de scheepvaart In Liibeck op de kust van Cornwall In Engeland) aanspoelde, is vermoede lijk de vroegere 2e officier van de ver gane viermastbark, Hans Grosse Dun- ker, afkomstig uit Hannover. Het Westduitse weekblad „Der Spie gel" publiceerde gisteren het verhaal over de gevonden flessenpost en maakte daarbij melding van het inter view dat Dunker op 5 september j.l. toestond aan een Nederlands ochtend blad, waarin hij tot op zekere hoog te in letterlijk dezelfde bewoordingen als in de flessenpost dezelfde ver wijten aan kapitein Diebitscb (hij schreef de naam zonder ,,t") en zijn officieren voor hun onbekwaamheid en aan de „Pamir" voor zijn ontoereiken de reddingsmiddelen richtte. Kapitein Eggers, de eigenlijke gezag voerder van de „Pamir", had er on middellijk na de voorlezing van de in houd van de flessenpost voor ,de raad voor de scheepvaart al op gewezen, dat de brief moest zijn geschreven door iemand, die ongeveer drie jaren gele den op de „Pamir" moest hebben ge varen, aangezien de door de schrijver geïncrimineerde toestanden aan boord inmiadels waren verbeterd. De rederij van de „Pamir" (Zerssen und Co) als mede de „stichting Pamir en Passat" hebben inmiddels tegen de (toen nog) Advertentie Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragee! f 2." Nu óók voordelige gezins verpakking van 150 dragees f3.n Philips-Roiant Nederland N.V. - Amsterdam onbekende schrijver van de flessen post een aanklacht ingediend wegens valsheid in geschrifte en laster. Dunker is een statenloze scheepsof ficier, die in 1955 aldus „Der Spiegel" een reis op de „Pamir" maakte, na door kapitein Eggers persoonlijk te zijn aangemonsterd. Reeds in Buenos Aires ging Dunker van b. ord wegens „me ningsverschillen met de scheepslei- ding". Vermoed wordt, dat Dunker de fles senpost van het emigrantenschip, waar mee hjj op 29 december j.l. uit Europa naar Californië vertrok, onderweg van Southampton naar New York overhoord heeft gegooid. 22 januari: Mogen alle Christenen van Amerika de eenheid van geloof vinden in vereniging met de H. Stoel. De commissaris der koningin in Gel derland, mr. H. W. Bloemers, heeft maandag Willy Willemsenen Gerry Ruiter uit de Schoolstraat te Putten, vriendinnetjes van Joke Haanschoten, verrast met doosjes toffees. De com missaris bracht namelijk een bezoek aan Putten. Nadat hij eerst in het poli tiebureau, waar tijdelijk een medische afdeling is ingericht, over de situatie was ingelicht, bracht hij een bezoek aan enkele gezinnen in de Schoolstraat, naaste buren van de Haanschotens die zich nog in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht bevinden. Hij on derhield zch met de bewoners en gaf aan de kinderen enige doosjes snoep. Intussen blijven de deskundigen zich met het Puttense geval bezighouden. De fysicus van de Kema, de heer H. Wijker, stak zich in een beschermend wit pak om door de brievenbus van het radio-actief besmette perceel, School straat 90, met een klein instrument luchtmonsters te nemen. Bij het onder zoek waren ook deskundigen van het rijksinstituut van de volksgezondheid aanwezig. Een wagen met instrumen ten was naar Putten gekomen om het nemen van lucht- en watermonsters mogelijk te maken. Ir. Bax, bedrijfsin- genieur van de Kema, en dr. Aten, as sistent van prof. dr. J. A. Cohen, direc teur van rijksverdedigingsorganisatie T.N.O., waren bij de proefneming aan wezig, evenals de heer H. T. Louwe- Kooymans, provinciaal inspecteur der volksgezondheid voor Gelderland. Minister Witte heeft richtlijnen doen toekomen aan de gemeentebesturen over de voorgenomen verstrekking van bouw- en grondvoorschotten voor wo ningwetwoningen. Onder voorbehoud van goedkeuring door de Staten-Generaal zullen de voor schotten, waarvoor op de ontwerp-be- groting voor 1958 van het departement van volkshuisvesting en bouwnijverheid een bedrag van 540 miljoen is uitge trokken, tegen een rentevoet van 4 pet ter beschikking van gemeenten en wo ningbouwcorporaties worden gesteld Met deze rente, welke niet onaanzien lijk onder de huidige marktrente ligt, beoogt de regering de te bouwen wo ningwetwoningen binnen het bereik te houden van diegenen, waarvoor zij in beginsel zijn bestemd. In verband hier mede zal worden bepaald, dat tenmin ste 80 pet van die woningen betrokken moet worden door gezinnen met een inkomen, dat niet groter is dan dat van een geschoolde arbeider. De woningen zullen bij voorrang m Prinses Margriet heeft tijdens een korte ontvangst op het paleis te Soestdijk maandagmiddag een grote taart en een grammofoonplaat gekregen. De plaat kreeg zij aangeboden door de 15-jarige Cees Roskes, die met zijn moeder ook op dezt foto staat. beschikbaar worden gesteld voor de bouw van normale en eenvoudige ar beiderswoningen. De grondvoorschot ten zullen in 75 en de bouwvoorschot- ten in 60 jaar moeten worden afge lost. De grond- en bouwvoorschotten zullen de totale stichtingskosten der woningen omvatten, voorzover deze althans door de minister worden aanvaard. Indien de bouw van woningen bij voorbeeld ge paard gaat met de bouw van garages, dagwinkels en dergelijke ruimten, zullen voor de bouw van deze ruimtengeen voorschotten worden verleend, evenmin als voor de aanleg van centrale ver warmingsinstallaties en dergelijke bij zondere voorzieningen. In gevallen waarin de garages, dagwinkels e.d. worden ondergebracht in de onderbouw van blokken meergezinshuizen, zullen In de voorschotregeling de kosten van een normale onderbouw worden betrok ken. Voor de op voet van de woningwet te bouwen bejaardentehuizen zal voor het verlenen van rijksvoorschotten van ge val tot geval worden bepaald, in hoever re de stichtingskosten kunnen worden aanvaard. Indien een gemeente of een woning bouwcorporatie woningen bouwt op grond welke in erfpacht is verkregen, wordt geen grondvoorschot gegeven. In gevallen echter waarin een gemeente grond in erfpacht uitgeeft, is de minis ter bereid te overwegen aan die ge meente zo nodig voorschotten te geven ter financiering van aankoop en bouw rijp maken van grond bestemd voor een bepaald bouwplan. Voorschotten zullen niet worden gege ven aan gemeenten, die nog de beschik king hebben over gelden afkomstig uit het zogenaamde grote contract met de institutionele beleggers. Hiertoe wor den ook gerekend de gelden, die aan enige gemeenten zijn toegevloeid van de zijde van een aantal pensioenfond sen, die niet aan het „grote contract" hebben deelgenomen en de gelden die met hulp van de Europese gemeen schap voor kolen en staal ter beschik king van een aantal gemeenten zijn ge komen. Voor woningen, die met gelden uit het „grote contract" worden gefi nancierd waarvoor een rente van 414 procent geldt, zal een toeslag op de bij drage worden verleend om het verschil van V* procent met de rente van de rijksvoorschotten te overbruggen. Zoals bekend, beoogt de regering met het verlenen van voorschotten voor de woningwetbouw niet alleen de voort gang van die bouw te verzekeren maar ook een bijdrage te verlenen tot sane ring van de financiële positie der ge meenten. Met het oog op dit laatste zal in 1958 voor de bouw van woningwet woningen alleen een jaarlijkse rijksbij drage worden toegezegd, wanneer de stichtingskosten zijn gedekt door rijks voorschotten of gelden uit het „grote contract". Voor 613 personeelsleden van de tex tielfabrieken van N. ter Kuile Zonen N.V. te Enschede is de werkweek met ingang \?an maandag teruggebracht op vierentwintig uur per week. Dit in ver band met het teruglopen van de order positie. Hetzelfde geldt neelsleden van dit bedrijf die in werkzaam zijn. De schilder Kees Verwey en de beeldhouwer Mari Andriessen hebben blijkens een publicatie in het Algemeen Handelsblad van 18 januari een open brief aan de directie van het Stedelijk Museum te Amsterdam gericht, waar in zij krachtig protesteren tegen de in richting van de Breitnertentoonstelling. In deze brief schrijven zij: U meende Breitner in de eerste plaats als schilder van stadsgezichten te moeten eren. Daarbij kwam u op de gedachte, het werk van Breitner samen met dat van andere kunste naars (zowel oudere als moderne) te exposeren, met het doel te onderzoe ken of hij wel de sterkste was. Bui tenlandse kunstenaars van wereld faam als Kokoshka, Monet, Lieber- mann en De Smet werden tussen de Breitners gehangen. Een proefne ming die. naar onze mening, onge past is en die dan ook niet heeft bij gedragen' tot de harmonie, die voor de presentatie van het werk van Breitner noodzakelijk is. Niet al leen werd door de onsamenhangend heid van de tentoonstelling, die er het gevolg van was, veroorzaakt dat de bezoeker zich moeilijk In het tentoon gestelde kon verdiepen, daar hij voortdurend van de ene kunstuiting naar de ander moest overspringen, maar ook het uitgangspunt dat zij onderling naar hun waarde vergelijk baar zouden zijn, berust op een ver gissing. Immers, bij Breitner is een geheel aparte gevoels. en verbeel dingswereld werkzaam geweest. Wat de genodigden bij de opening der tentoonstelling verder verraste, was het feit, dat de stadsgezichten niet boven in de mooie, beproefde za len van het museum bleken te han gen, maar in de nieuwe aanbouw. Bij dag blijkt, dat deze zalen voor het werk van Breitner totaal onbruikbaar zijn. Het werk is stemmig en tonalis- tisch en verdraagt niet het vlakke, van alle zijden invallende licht van buiten. De sterk geverniste opper vlakte der schilderijen glimt en spie gelt, zodat men alleen op die werken, die toevallig niet het een of ander raam weerkaatsen behoorlijke ver lichting aantreft. Maar nu komt de grootste sensa tie van de expositie. De lijsten hebt u van de schilderijen verwilderd en er latjes omheen gedaan! Dit heeft catastrofale gevolgen. De schilderden zonder de oorspronkelijke lijsten blij ken mismaakt. De brede profiel-lijs ten om de Breitners zijn even onaf scheidelijk van het schilderij als de verf en de kwast, waarmee zij gemaakt zijn. Deze werken zdn n.b. door Breitner meestentijds in die lijsten af geschilderd !De functie, die zo'n lijst vervult is deze, dat de Intimiteit, die de inhoud van het schilderij uit maakt, door haar brede beslotenheid scheidt van zijn onmiddellijke omge- A&vertentle Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van ving. Zo was ook de kunstenaar in die dagen een beslotenheid, die in de omgang zijn kostbare gevoelsinhoud op een afstand hield, als om deze te beschermen en te bewaren. Het expo seren van de stadsgezichten in de moderne latten ls, afgezien van een gebrek aan smaak, een ernstig ge mis aan respect en begrip voor Breit ners werk. Door weglaten van de oor spronkelijke lijst heeft men de diepe en sonore klanK in kleur en toon ver hinderd zijn volle uitwerking op de beschouwer uit te oefenen. Dat u geheel onvoldoende aangegeven voor het publiek in de grote bo venzaal ook nog schilderden van Breitner hebt opgehangen en dat deze niet in latjes zijn ingelijst, mag niet als excuus of vermindering van be zwaar tegen uw boven bedoelde han delwijze worden opgevat. Integen deel. ondergetekenden hebben juist hierdoor het gemis van de lijsten om de stadsgezichten nog veel klemmen der gevoeld. De waardering voor het pioniers werk, door u in het verleden verricht, doet ons te gebiedender de plicht ge voelen om uw handelwijze met na druk te veroordelen. Over het exposeren van Breitner te midden van de schilders van Amster dam, die een totaal verschillend karak ter en gezichtspunt demonstreren, heb ben wij in De Tijd van 4 januari uit voerig geschreven. Wij waren toen van mening, dat men deze tentoonstelling juist niet moet zien als een tendentieuze uitstalling (een uitzondering voor het Stedelijk Museum overigens) om de supprematie van Breitner boven de an deren te bewijzen; men moet haar eer der beschouwen als een groot verjaar dagsfeest, waarbij tal van genodigden iets hebben meegebracht voor Breit ners geliefde, Amsterdam, zo schreven wij. Wel kan men zeggen dat dat feest vrij rommelig en onsamenhangend ver loopt. Verder kunnen wjj de brief van de Haarlemse kunstenaars volledig on derschrijven, zowel wat betreft het op hangen in de nieuwe uitbouw van het Museum als het wegnemen van de oude lijsten. Het is te hopen dat het protest van deze gerenommeerde kun stenaars niet zonder uitwerking zal blij ven. M. Een groep Hengelose fabrikanten heeft maandag onderhands het beken de hotel „Het Zwaantje" in de Lute bij Oldenzaal aangekocht. Het hotel, dat 25 kamers, drie zalen en twee keukens, alsmede een dépendance-gebouw, gara ge met dienstvertrekken en tuinen om vat (totale oppervlakte 1,4 hectare) zou vandaag wegens de hoge leeftijd van de eigenaar publiek worden verkocht. Het doel van de aankoop is een bij drage te leveren In het onderbrengen van de nieuwe stroom gerepatrieerden. P< N' eede /J1 r zullen niet zo erg veel rt operaliefhebbers in leven zijn die mevrouw Cateau EngelenSewing in haar roem- t rijke tijd hebben horen zingen. Maar haar faan. heeft onze dagen toch bereikt. Als zij 27 januari 90 jaar wordt „hel is ook de verjaardag van Mozart geweest," zegt ze zullen er waarschijnlijk velen zijn die haar in de foyer van de Stads schouwburg in Amsterdam ko men gelukwensen. Ze zullen in haar de harte lijke, nog vitale vrouw her ken nen voor wie in de jaren rond de eeuwwisseling de theaters bijna werden afgebroken. En gelenSewing, Désiré Pauwels en Orelio, een solistentrio zoals ons land nimmer meer heeft gekend, beheersten toen de opera zoals die in de Park schouwburg, het Paleis voor Volksvlijt en de Hollandsche Schouwburg gezongen werd. En mevrouw EngelenSewing be heerste in het bijzonder een Koningin van de nacht in Mo- zarts Zauberflöte, een Mar guerite in Gounods Faust gelijk er onder de Nederlandse zange ressen nimmer meer werd ge vonden. „Ik zong al op de bewaar school, boven op een bank en toen ik twintig was kreeg ik aan de Opera van De Groot al bijna direct de hoofdrol in Lak- mé." De jonge Cateau Sewing had toen zang en piano gestu deerd in de Muziekschool van de Maatschappij voor de Toonkunst en samen met Aaltje Noordewier aan het Conservatorium van Messchaert les gehad. „Ik. gal als meisje nog pianolessen voor twee kwartjes per uur. Maar later heb ik nooit zo, erg veel méér kunnen verdienen, ondanks de duizenden open doekjes, de ontelbare bouquetten en geschenken. Je leefde altijd op de rand van het faillissement." Sommigen zal het wellicht nog wat zeggen dat ze samen met Androde voor de Duitse keizer in de Hofopera van Han nover heeft gezongen. „Daar geen open doekjes en de bloemen moesten worden afgegeven aan de portier." Ze heeft concerten gegeven m Berlyn, in Londen, Brussel enz. Ze is samen met Urlus op bezoek geweest by Cosima Wagner en ze heeft Mahler in Wenen voorgezongen. In onze dagen, van een schorre Moria Callas en een overspannen Cerquetti, kijkt men ervan op als ze zegt: „ik ben nooit verkouden of ziek geweest. In Nederland zong ik gemiddeld 27 keer in een maand, steeds in andere rollen van het hele operarepertoire." Mevrouw Engelen— Sewing zegt ook geen uitgesproken voorkeur voor óf het Duitse óf het Italiaanse operarepertoire te hebben. Ze zong alles, ook een reeks van operettes. Haar man heeft ze leren kennen toen ze met hem zong tn de Huge noten van Meyerbeer. Hij is als zanger begonnen en heeft later de regie van de opera ter hand genomen. In zijn gezelschap reisde ze jarenlang het land af. Toen ze .haar zilveren jubileum vierde, stond ze met hem en liaar dochter Nelly op de planken. Ze zong in oratoria, gaf operaconcerten en liederenavonden. Liefdadigheidsverenigingen konden immer op haar belangeloze medewerking rekenen. „Zingen was inderdaad mijn leven," geeft ze nog steeds blij, toe. Als zeventigjarige zong ze nog in het Caeciliakoor in Brussel en Antwerpen en even geestdriftig in de Oratoriumvereniging van Anthon van der Horst. Vaak gebeurde het dat haar kinderen haar slechts in de schouwburg of concertzaal ontmoetten. Ze schiet in de lach: „Ik speelde eens in Hans en Grietje van Humperdinck en, u weet, daarin duwen die twee de oude heks tenslotte in de oven. Nou, daar waren we mee bezig toen ik plotseling vanaf het balcon mijn eigen kin deren angstig hoorde roepen: „Je mag moeder niet in de oven stoppen hoor!" Haar zoon, die ons in het gesprek met haar enigszins te hulp komt omdat zijn moeder wat slecht van gehoor is geworden, probeert voor ons haar stem te beschrijven. „Je kan het moeilijk zeggen," vindt hij. „In dramatische rollen doet ze een beetje aan Gré Brouwenstiin denken maar mijn moeder was ook coloratuur-sopraan die de driemaal gestreepte F zonder veel moeite haalde Ze zong daarbij liederen en concerten. Een stem zo veelzijdig als de hare is er na haar in Nederland niet meer ge weest." Het blijkt dat Leo Riemens, natuurlijk, nog enige opnamen van haar bezit op Pathéplaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5