Als een schilderij van Breitner Experimenten met tanks en raketten in de Sahara Parijs, Rome en Bonn bezien mogelijkheden tot nauwere samenwerking bij bewapening Nader onderzoek in het radio-actief besmette huis te Putten Tot straks in Scott Basis West-Europa in de greep van de sneeuw Man valt onder vrachtauto Frankrijk bouivt atoomduikboot Marine-team in actie Op zijn tractor Rock 'n Roll Haarlemmer na val van trap gedood ^MORRIS 'êeforeyot/tfvp/ Het weer. Staat van beleg in Venezuela Kranig optreden van bejaard winkelier WOENSDAG 22 JANUARI 1958 S 81ste JAARGANG No. 29815 Evenwichtsstoornis Op slag gedood Nieuw communistisch Statenlid „De trots van ingenieurs en technici" Vragen in Tweede Kamer Amerikaans vliegtuig maakt noodlanding aan de Pool Bromfietser na botsing met motor overleden 3? Naar beneden geduwd door zijn maatf Suède Da mes/Herenjasjes! Aanhoudend koud Verscheidene plaatsen geïsoleerd Duizenden betogers eisen aftreden van president Overvaller met pook verjaagd BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171. tel 4790 Bijkantoor en Red Omuiden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3 W Boerrigter en Mr. WAM. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. RUN en W. Severin. IEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter^ hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. rot vreugde van de jongeren maar tot ongenoegen van de ouderen zijn wij plotseling door sneeuw en gladheid bezocht. Soms vielen de vlokken zacht en genadig, soms in striemende buien. De speelse jeugd ervaart deze onvermijdelijk heid van de Hollandse winter als een bron van avontuur en vermaak; de volwassenen zien haar als hindernis en ongemak. Maar hoe verschillend de reactie van de mensen in de praktijk ook is, eender is voor allen de schoonheid van sfeer, die de sneeuwval met zich meebrengt door de onmiddellijke herschepping van het dagelijkse aanzien van stad en land. Hierboven geven wij een typerend straatbeeld uit een Hollandse stad, dat in zijn directe weergave van de werkelijkheid niettemin iets heeft van de impressionistische schoonheid van een Breitnerschilderij. De foto werd genomen in de binnenstad van Haarlem. (Van onze correspondent in Bonn) De mogelijkheid van een nauwere samenwerking op het gebied van de ontwikkeling, produktie en standaardi sering van wapens, met name tanks, tank- en luchtafweerraketten en artil- 'epro.jektielen is gisteren te Bonn op een conferentie, die de gehele dag heeft geduurd, onder ogen gezien door de ministers van defensie van West-Duits- land Strauss die de initiatiefnemer was Frankrijk, Chaban-Delmas, en Italië, Taviani. De conferentie sloot aan op voor-besprekingen, die minister Strauss reeds in januari en november van het vorige jaar respectievelijk in P ijs en Rome voerde over een coör dinatie van de bewapenings-inspanning der drie landen. Ook militaire deskun- digen van de bondsrepubliek, Frank rijk en Italië hebben hierover reeds overleg gepleegd. Als gevolg van de gisteren gehouden ministers-conferentie jal het vermoedelijk op korte termijn komen tot een akkoord over een Frans- Duits-Italiaanse „bewapenings-drie- hoek". Gedacht wordt aan korte-afstandsra- ketten tegen tanks en vliegtuigen, een „Europese tank", een soort eenheids jachtvliegtuig en gelijke handvuurwa pens, voertuigen en allerlei appara ten o.m. op het gebied van de berichten dienst. Atoomwapens zijn van de ge meenschappelijke research nadrukke lijk uitgesloten. Terwijl men op het ministerie van de fensie in Bonn niet bijzonder enthousiast is o-'er de vele andere organisaties en commissies, die zich met research naar en standaardisering van wapens bezig houden, prijst men er in loffelijke be woordingen de militaire samenwerking met Frankrijk. Al geruime tijd worden in de Saha ra door Fransen en Duitsers samen gefinancierde experimenten met tank- en luchtafweerraketten ge daan. Sinds twee jaren bestaat te Saint Louis in de'Elzas een ballis tisch instituut, dat ook door de bonds republiek en Frankrijk samen wordt betaald en dat het wetenschappelijke werk voor de Sahara-proeven verricht. Bij d Italianen had deze enige Frans- Duitse samenwerking aanvankelijk kwaad bloed gezet. Minister Strauss wist in november van het vorige jaar tijdens zijn bezoek aaA Rome de Ita liaanse ongerustheid weg te nemen en nodigde Rome uit zich aan te sluiten tot een soort „lilliput-E.D.G." De conferentie, die gisteren in Bonn "laats had (en waarover om militaire en strategische redenen uiteraard niet al te veel publiek zal worden gemaakt, ook al omdat de betrokken ministers eerst rapport aan hun regeringen moe ten uitbrengen) heeft de instemming van de N.A.T.O. en de W.E.U., wat vanzelfsprekend niet wil zeggen, dat alle aangesloten landen er even enthou siast over zijn. In Bonn heeft men e.'enwel de hoop, dat tenslotte de overige N.A.T.O.- en W.E.U.-bondgenoten, zich uit volle over tuiging bij het initiatief zullen aanslui ten en dat om die reden de driehoeks conferentie van gisteren een goed be gin zal zjjn tot intensievere samenwer king op alle bewapenings-gebieden, die daarvoor in aanmerking komen. Het is, naar de mening van de Westduitse mi nister van defensie, noodzakelijk dat men over nationale interessen heen stapt en eindelijk komt tot die vooral wetenschappelijke samenwerking op het gebied van de ontwikkeling en de standaardisering van nieuwe wapens, die alle overige commissies en instellin gen tot op heden niet tot stand hebben kunnen brengen. De 64-jarige W. J. Speekman is dins dag voor de deur van zijn woning aan de IJsclubstraat te Rotterdam onder een vrachtauto terecht gekomen en op slag gedood. De man, die lijdende was aan even wichtsstoornis, was dooi de vrachtauto thuis gebracht en juist uit dè cabine gestapt. Op het trottoi gekomen, viel hij plotseling achterovei toen de auto zich weer in beweging had gezet, met het vermelde gevolg De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van leden van de provinciale staten van Noord-Hol land heeft benoemd verklaard tot lid van dit college mevrouw W. K. Westen- dorp-Lansink (C.P.N.) te Amsterdam. De heer C. Geugjes had bericht zijn be noeming niet aan te nemen- De Franse staatssecretaris van ma rine, Poher, heeft gisteren verklaard, dat Frankrijk begonnen is met de bouw van een atoomduikboot, „die de trots van de Franse ingenieurs en technici zal zijn", aldus melden Reuter en A.F.P. Volgens Reynaud, de voorzitter van de financiële commissie van de Nationale Vergadering, is de atoom duikboot het wapen van de toekomst. In het zojuist verschenen Franse ma rine-jaarboek „Flottes de combat" wordt meegedeeld, dat de Franse zee- strijdkrachten in 1957 68.023 man om vatten. Volgens het jaarboek was de omvang van de marine van de V.S. 1 oktober j.l.in aanbouw zijnde schepen meege rekend: 99 vliegdekschepen, 65 kruisers, 400 torpedobootjagers, 276 onderzee bootjagers, 200 duikboten en 253 mij nenvegers. De sterkte van de Russische vloot wordt geschat op ongeveer 30 kruisers, 156 torpedobootjagers, meer dan 100 duikbootjagers en minstens 400 duikboten. De luchtmacht van de Rus sische vloot, die niet over vliegdek schepen beschikt, wordt buitengewoon Dinsdag is in Putten bij het radïo- actief-besmette huis in de Schoolstraat, een team van de atoom-bacteriolo gische medische dienst van de marine in actie gekomen. Een in een rubber- pak gestoken marineman, betrad het huis door de zijdeur en kwam even la ter uit de keukendeur naar buiten, om het bij het huis staande schuurtje te openen. Het was de bedoeling na te gaan in hoeverre de radio-actieve stoffen bij het betreden van het huis nog invloed uit oefenden. Er werden verscheidene me tingen gedaan, ook op de sleutel. De resultaten van het onderzoek werden bevredigend geacht. Men is nog niet overgegaan tot het betreden van de huiskamer, waarin de radio-actief-be- smette kachel staat. Het ligt wel in de bedoeling de kachel binnenkort te ver wijderen. Bij de onderzoekingen waren uiteraard tal van autoriteiten aanwe zig. Dinsdagmiddag zijn de vijf emmers met grondmonsters naar de K.E.M.A. in Arnhem overgebracht, daar zijn de emmers in „verzekerde bewaring" ge steld. Voor het vervoer gebruikte men een vrachtauto. De achterzijde van de cabine was beschermd door een be tonnen muurtje, om de chauffeur tegen eventuele uitstralÉlgen te beschermen. De emmers waren voor alle zekerheid nog met een plastic laag afgedekt. 's Middags heeft prof. dr. P. Mun tendam, directeur-generaal van de volksgezondheid, een bezoek aan Put ten gebracht. Hij nam deel aan be sprekingen in het gemeentehuis en be gaf zich later naar de Schoolstraat, om het werk van de marine gade te slaan. Het Tweede-Kamerlid Lamberts (P.v.d.A.) heeft de ministers van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: Kunnen de ministers de juiste toe dracht van het gebeurde in het stads en academisch ziekenhuis te Utrecht met het patiëntje Joke Haanschoten op 15 januari en volgende dagen medede len? Kunnen de ministers mededelen, welke minister verantwoordelijk is voor de goede gang van zaken bij de behandeling van patiënten in acade mische ziekenhuizen? Gp welke wijze en wanneer is aan het licht gekomen, dat het radium in de neus-keelholte van het kind is ach tergebleven en welke maatregelen zijn er na deze ontdekking vanwege het stads en academisch ziekenhuis getrof fen? Op welke wijze en wanneer heeft de leiding van het stads en academisch ziekenhuis de bevoegde diensten van het staatstoezicht op de volksgezond heid gewaarschuwd en welke maatre gelen hebben deze diensten daarna ge troffen en welke maatregelen denken deze diensten alsnog te treffen? Zijn er eventueel strafrechtelijke en civielrechtelijke consequenties van het gebeurde te verwachten? Zijn er of worden er maatregelen ge- Een vliegtuig van de Amerikaans» marine, van station Byrd op weg naar de Zuidpool met vijf marinemensen aan boord, heeft op 450 mijl van zijn be stemming een noodlanding op het ijs moeten maken, aldus radioberichten, die volgens Reuter door amateurs in New- York zijn opgevangen. Er is een ander vliegtuig naar de plaats onderweg. Geen der inzittende heeft letsel opgelopen. groot genoemd: 3.500 toestellen, waar-troffen om herhaling van gebeurtenis onder 2.(>30 straaljagers, 1.000 straal- sen als deze zoveel mogelijk te voorko- bommenwerpers en 300 hefschroefvlieg- r-en en zijn de huidige wettelijke be tuigen. voegdheden daartoe toereikend? Dinsdag heeft een keurploeg ran de A B C. .;e~ en Chemische oorlogvoering)-school van de Koninklijke Marine in Amsterdam een onderzoek ingesteld in het radio-actief besmette huis te Putten. Op de foto ziet men luitenant ter zee 2de klasse A. Govers met een Geigerteller de schoenen doormeten van luitenant ter zee 3de klasse Evers, nadat deze in het huis en de tuin ioas geweest. De 25-jarige fabrieksarbeider J. Jan sen uit Schiedam is, gezeten op zijn brommer, tegen een motorrijder opge botst. Hij kwam daarbij zo te vallen, dat hij een schedelbasisfractuur opliep en op weg naar het gemeenteziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, over leed. De motorrijder had geen rijbewijs en beschikte ook niet over de nodige rijervaring. „Prettig je weer te zien Ed", was zins zijn zwerversnatuur, zijn eeuwige het eerste wat dr. Fuchs zei toen hij maandagmorgen in alle vroegte op de Zuidpool de hand drukte van sir Ed mund Hillary. En vanmorgen heeft hij, na drie drukke dagen van motoren re pareren en sleden beladen, met een dergelijke laconieke groet afscheid ge nomen: „Tot straks in Scott Basis". Geen geharrewar, geen scheve gezich ten, geen blijken van afgunst, gelijk grote mannen betaamt. De Nieuwzee- lander Hillary heeft zijn bravour ge toond: hij was het eerst op de Zuid pool. Fuchs zal het hem niet betwisten. Maar Hillary heeft moeten merken dat het eigenlijke grote karwei, de reus achtige oversteek over het harre con tinent, niet voor hemzelf was wegge legd. Fuchs is de leider van de Britse expeditie en Fuchs bepaalt wat er ge beurt. Fuchs met zijn bijna vijftig jaren ziet men het leiderschap al af. Alles is sterk aan hem: zijn gestalte, breed en vrij lang, zijn ogen, een vaste blik, zijn bruingebrande gezicht met die weer barstige haarbos. Men vindt in hem al tijd een prachtige, goedlachse kame raad, die zijn werk nauwgezet opvat, als men hem maar niet op een kantoor kruk neerplar.t. In zijn rustige gebaren en zijn kalme stem herkent men geens- lust naar het nieuwe avontuur. Zijn vader, een Duitse boer, reisde voor de eeuwwisseling naar Engeland om er weer te gaan hoeren. De zoon Vivain Ernest studeerd| in Cam bridge geologie en als jongeman reeds toog hij op stap, naar Groen land om er onderzoekingen te ver richten. Vivian kreeg toen kennelijk de onderzoekingskoorts te pakken. Toen hij in '35 promoveerde, had hij ook een aantal expedities door de tropische streken van Afrika achter de rug, lange tochten, alleen of met een handjevol geestdriftige makkers. Hij trouwde. Zijn vrouw Joyce schonk hem een dochter en een zoon. In de jaren van de tweede wereldoorlog diende hij als officier in Oost-Afrika en, tegen het eind, in de noordelijker streken van Europa. Sedert '47 is dr. Fuchs herhaaldelijk in de zuidelijke poolstreken geweest, steeds in opdracht van de regering. Hij was enige jaren het hoofd van een Brit se onderzoekingspost op de Falkland - eilanden. Per schip voer hij dan naai In dc afgelopen nacht heeft de 54-jarige slenenbikker H. v. D. uit Haarlem na een twistgesprek de 43-jarige Ios-werkman C. B. van een trap geduwd, waardoor deze zijn nek heeft gebroken. B. was bij de stenenbikker, die in de Drosse- straat te Haarlem woont, op bezoek ge gaan- Vermoedelijk hebben zij in de kamer van v. D. enkele borrels gedron ken, waardoor de gemoederen wat ta verhit werden en de twee verschil van mening kregen. Er ontstond een ruzie, de mannen liepen de gang op en v. D. duwde de los-werkman door het trap gat naar beneden. Toen de politie, onmiddellijk na het voorgevallene telefonisch gewaarschuwd, arriveerde, lag B. in een 80 cm. brede gang geklemd tussen de trap en de muur met de benen onder het lichaam. Een arts, die de dood constateerde, ver klaarde dat de ..draaier" van de wervel kolom was gebroken en in het rugge- merg was gedrongen. De stenenbikker ontkende bij het ver hoor, dat hij B. naar beneden geduwd zou hebben Een 47-jarige vrouw, dia bij een in hetzelfde perceel wonende weduwe op bezoek was, verklaarde echter gezien te hebben, dat B. een zet kreeg. Van D. is aangehouden terzake van doodslag subsidiair zware mishan deling de dood tengevolge hebbend. Hij is ingesloten. Het onderzoek duurt voort. Ktvertentie FUCHS lary's jongensachtige lach verbergt zich een ftven woelige zwerversnatuur. De Nieuwzeelander kan het bergen beklimmen niet laten. In '53 als eerste op de top van de Mount Everest leek hij het Zirdpoolcontinent, waar hij eens tot verzadigd. Hij was wekenlang de meest een overwintering gedwongen werd. Dit gevierde man van het Gemenebest. Ko- overkwam hem ook in '56 toen hij zijn ningin Elizabeth hing hem de versier- startbasis Shackleton voor deze expedi- selen om van Knight commander of tie voorbereidde en met zijn schip in de the British Empire" en president Eisen- HILLARY Weddellzee bleef vastzitten. Het was niet Fuchs, die zich er veel van aan trok. De kruistocht over de Zuidpool is voor hem al een vele jaren oude wens droom, niet de droom van een roekeloze fantast, maar van een ernstige, onver zettelijke geleerde met een onblusbare nieuwsgierigheid. Als hij niet die we tenschappelijke aspiraties had bezeten, zou hij over de voorbereidingstijd geen rie, vier jaar hebben gedaan en zou hij evenmin zijn onderzoekingstaak in het Zuidpoolgebied zo star hebben volge- ouden, alle ontberingen en tegensla gen ten spijt. Men mag verwachten dat Fuchs straks, achter het stuur van zijn tractor die hij Rock 'n Roll heeft ge noemd, met een onvoorstelbare schat aan wetenschappelijke gegevens in „Scott Basis" arriveert, waarschijnlijk weer onverstoorbaar groetend: „Blij jullie terug te zien". Bij hem vergeleken moet de lange Nieuwzeelander Sir Edmuna Percival Hillary wel iets anders uitvallen, al heeft hij de bescheidenheid, de hard heid en een onverwoestbaar goed hu- hower onderscheidde hem met de Hub- berd-medal, de meest negeerde onder scheiding van de Amerikaanse vereni ging voor geografie. Toen Hillary, de wat onhandig lijkende, zwijgzame jon geman van 32 jaar, alle feestelijkheden had doorstaan, trouwde hij met Louis Mary Rose, de dochter van de voorzit ter van de Nieuwzeelandse Alpinisten club. Als jongen maakte Edmund Hillary al uitgebreide kampeertochten door zijn schone, bergachtige land. Hij beklom vele toppen van het Ruapehu-gebergte in alle vakanties die hij had. In de oor logsjaren deed hij dienst als navigator in een Catalina-vliegboot. Hij vloog door het hele gebied van de Stille Zuid zee. Eenmaal terug in zijn geboorteland, ging hij bijen houden, maar vooral ber den beklimmen. Het plan van dr. Fuchs om de Antarctica te doorkruisen lokte hem en na enkele beraadslagingen ver trok hij in '56 naar het Zuidpoolgebied, waar nij zijn aandeel in de expeditie ging voorbereiden. Zijn commentaar op zijn prestatie: „Niet zo kwaad gedaan. Amundsen en Scott hebben het wel heel meur met hem gemeen. En achter Hil- wat zwaarder gehad". BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele sneeuwbuien afgewisseld door opklaringen. In het noorden van het land aanvankelijk krachtige of harde, overigens meest matige wind uit westelijke richtingen. Van nacht overwegend lichte vorst, mor gen overdag temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.34-17.10. Maan: 9.35-21.30. cemp aeersi. Station Weei heden JgeX. 7 uur IA UUÏ Helsinki sneeuw -2 X Stockholm geheel bew. 6 0 Oslo sneeuw -7 2 Londen geheel bew. -4 3 Amsterdan sneeuw X 8 Brussel sneeuw 1 5 Luxemburg sneeuw -2 9 Partts licht bew. 1 4 Nice onbewolkt 1 0 Berlijn licht bew. -2 O Frankfuri geheel bew. -1 0.4 Miinchen onbewolkt -10 0 Z.ürich onbewolkt -8 0 Uenève geheel bew. -2 0 Locarno onbewolkt -7 0 Wenen onbewolkt -7 Innsbruck mist -20 Home onbewolkt -X In vele delen van Europa ligt een dikke laag sneeuw. In Lotharingen (Oost-Frankrijk) is een aantal dorpen van de buitenwereld afgesneden. Even eens zijn alle bergwegen tussen Joego slavië en Oostenriik door sneeuw ver sperd. In Karinthië zijn verscheidene plaatsen geïsoleerd en het gevaar van lawines neemt toe. Elders in Oostenrijk heerst echte een voorjaarsachtige tem peratuur. Dit meldt Reuter. Voorts zijn uit Scandinavië, Duitsland, Zwitserland en Noord-Italië berichten Over zware sneeuwval en strenge vorst ontvangen. In Londen viel de eerste sneeuw van deze winter In andere de len van Engeland ligt al veel sneeuw, waardoor het verkeer in sterke mate wordt belemmerd. In de Verenigde Staten zijn Kansas City en grote gebieden van Missouri doo- sneeuwstormen getroffen. In New York was het, na enkele zeer koude da gen, ongewoon warm voor de tijd van het jaar. Een hevige koude, die in Mexico heerst, heeft tot dusverre aan 45 per sonen het leven gekost. In de bergen rondom de stad Mexico "St zoveel sneeuw, dat duizenden men- en 4ijn geïsoleerd. In Venezuela, waar de politieke toe stand al sinds weken labiel is, zijn de spanningen gisteren weer sterk toege- nomen. Er is een algemene staking uit gebroken. In Caracas hebben duizen den betogers het aftreden van presi dent Marcos Perez Jimenez geëist. Mi litairen en politie hebben het vuur op de demonstranten geopend. Er zouden minstens twintig doden en vele honder den gewonden zijn. De regering heeft de staat van beleg afgekondigd. Ér is een avondklok ingesteld. De diensten van de KLM op de Venezolaanse plaats Maiquetia zijn gistermiddag met het oog op de toestand gestaakt. De Maastrichtse gemeentepolitie is er maandagavond laat in geslaagd een 37-jarige Tsjech uit Kerkrade en diens handlanger een inwoner uit Maas tricht te arresteren in verband met oen die dag door beiden te Maastricht beraamde overval. Maandagmiddag omstreeks twee uur betrad de Tsjech de sigarenzaak van et bejaarde echtpaar Bemeimans, aan kin schstraat te Maastricht. De éèn h bestelde duizend sigaren van mans iPaald merk. Toen mevr. Bemel- in de „,aa,r man wilde gaan halen om de de a' el te komer assisteren, volg en bedtn0?1 haar tot in de huiskamer pistool li- be beide oudjes met een van f von11 eiste daarbij een bedrag hieraan ee1P' De heei Bemeimans gaf dellijk efn gevolg H« «reeP °nmld" de brutale achelpook en stormde op ging v,nl ?vervaller af. De Tsjech •molL de beiaarde heer Bemei mans ttn bejaarde heer Ook I laar) aan de haal. Tsiech i -e Maastrichtenaar, die Trol i- ,btj het oeramen van deze over val "ci oeramen van aeze uva Vlucht Was' s'oeg °P de sr.?,?/, j echtpaar Bemeimans waar- due 0 politie, die erin slaagde het arresteren. Bij de arrestatie v vast te staan, dat de revolver an de Tsjech slechts een schrik- pistool was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1