De ontembare f Plannen voor oprichting van Mytylschool in Haarlem Duitsers eisen ontdekking van nieuw haringgebied op Russische projectiel-bases in Bulgarije en Albanië Geen lek bij publicatie van disconto-verhoging ERIC DE NOORMAN tyouuck Mr. Van Meeuwen: KVP hecht grote waarde aan voortbestaan van eigen geërfde boerenstand Voordelen van nieuwe wet wegen voor Senaat zwaarder dan nadelen Djakarta bereidt aanval voor op buitengewesten Maatregelen tegen Nederlandse rekeninghouders Reeds f 109 miljoen rentespaarbrieven geplaatst IA Redelijke revalidatie-mogelijkheden voor vele patiënten GARAGE DEN HOUT Merkwaardig bericht van de visserij persdienst KKUISWOOKIiKAAIKSfcL Hoe spelen de r.-k. clubs? RADIO- en TELEVISIE REPARATIE Drie KVP-sprekers over de pachtwet Ministerieel debuut van dr. ir. Vondeling „Orontes" in R'dam aangekomen Spoor in moordzaak Marie Kriek 250.000ste T.V.-toestel geregistreerd Ex-minister Soemitro In Djakarta jëi'ii Voorlichting ouders van spastische kinderen Fraai landschap Feestavond K.A.B. Twee gewonden door de gladheid Uitspraak van Brits tribunaal WOENSDAG 22 JANUARI 1958 PAGINA Met 626 repatrianten aan boord 50.000 per kwartaal De maximum-snelheid Straffere controle gevraagd RENAULT BLOEMEN DAAL SLEEFESTIJN OP HET KOPJE AANRIJDINGEN DOOR GLADHEID ZANDVOORT Reparatie-inrichting voor Radio- en TV-apparaten UITSLAGEN TAFEL- TENNIS Faillissementen Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Winnaars sportprijsvraag H. J. MAERTENS N.V. (Van onze parlementaire redacteur) Een zo ingewikkelde zaak als de pachtwetgeving, door de Tweede Ka mer (amendement-Droesen inzake landbouwkundige toetsing) al met groot succes bijgeschaafd, is ook voor de Eerste Kamer een onderwerp van diepgaande bespreking geweest. De nieuwe minister van landbouw, die met zijn ambtgenoot, de met na me ook agrarisch gespecialiseerde lurist minister I. Samkalden, voor set eerst aanwezig was om de kri tiek op te vangen beluisterde tien sprekers De kamerleden hebben zich de gelegenheid niet laten voorbij gaan am meteen duidelijk te maken, dat tij het beleid van minister Vondeling kritisch zullen volgen. De een zei bet wat vriendelijker dan de ander. Ir. Rip (A.R.) blies onmiddellijk stoom af tegen de door minister Mansholt nog onlangs geuite neiging tot socia lisatie van alle grond in Nederland. Hij verklaarde dat hij bovendien hui verig was van vestigingseisen in de landbouw. Ir. Roebroek (K.V.P.) sprak woorden van welkom, die har telijk klonken, maar waarin het ad dertje verscholen zat, dat hij het met Dinsdag is het 20.186 b.r.t. metende Britse ss „Orontes'* van de Oriënt Steam Nav. Co. te Londen in de Schlehaven te Rotterdam aangekomen. Het schip had behalve zijn passagiers voor Engeland - meestal verlofgangers 625 repatrian ten uit Indonesië aan boord, die zlcb in Singapore hadden ingescheept. Al deze Nederlandse passagiers werden Ha debarkatie met autobussen naar ver schillende bestemmingen vervoerd. De politie van Colchester heeft, naar zij vermoedt, een spoor gevonden in de moordzaak Marie Kriek. In de loop van haar onderzoek heeft de politie met bloed bevlekte kleren gevonden, die naar zij aanneemt met de moord op het Nederlandse meisje ln verband staan. Het waren burgerkleren. De politie geeft verder geen bijzonder heden. Zij deelt slechts mee, deze vondst te hebb 1 gedaan „in de loop van een uitvoerig routine-onderzoek". De politie meent, dat er mogelijk ver band bestaat tussen de moord op Ma Kriek en een overval, die maan dagavond is gepleegd op de 23-jarige Valerie Perkins in Hadleigh, 60 km van Colchester. Zij werd aangevallen, maar wist zich zelf te bevrijden en in veiligheid te brengen. De politie heeft een 17-jarige timmer man, verdacht van deze overval, aan- fehouden. Hij zou hebben toegegeven et meisje te hebben aangevallen. (U.P.) Bij de dienst luister- en kijkgelden is de aangifte an het 250.000ste televisie toestel binnen gekomer De registratie van het 200.000ste had olaats op 16 ok tober 1957. In één kwartaal zijn er dus 50.000 toestellen bijgekomen In 1057 werden voor het eerst meer tv-apparaten dan radiotoestellen gere gistreerd, n.l. 139.553 resp. 127.421. Acht procent van alle huishoudingen in Ne derland beschikt nu over een tv-toestel. Het aantal aangegeven radiotoestel len bedroeg op 1 januari 1958 2.362.473 (1 december 1957 2.352.048) tegen 239.019 tv-apparaten (1 dec. 227.357). Op dezelfde datum waren er 526.145 aangeslotenen op het draadomroepnet. De Nederlandse Televisie Stichting heeft dinsdagavond de 250.000ste televi- siebezltter, de heer F. M. Hellemink uit Leiderdorp, een verrassing bereid, wel ke televisiekijkers h, het land hebben kunnen volgen. Ter verwelkoming van deze 250.000ste had de stichting in alle stilte een programma voorbereid, dat zfl na het weerbericht rechtstreeks uit zond. Voorafgegaan door plaatselijke mu ziekkorpsen arriveerden ter inleiding van de verrassing vier televisleomroep- sters in een landauer, bespannen met twee schimmels voor het huis van het gezin Hellemink aan de Kom vein Aai- weg 23 te Leiderdorp. Het waren Ferdi Dixon, Karin Kraaykamp, Tanja Koen en Ageeth Scherphuis. Hannie Lips, de vijfde omroepster is ziek en mocht van de dokter niet aan de uitzending mee werken. De 42-jarige heer Hellemink, aan wie tezamen met zijn vrouw en drie kinderen, de eer van deze uitzending te beurt viel, is administratief ambtenaar a bij de sportstichting Leiden sedert 16 september 1957. Ten huize van de familie verwelkom den de omroepsters de 250.000ste kijker en namen toen de taak van de huls vrouw over, zodat het gehele gezin on gestoord naar het programma kon kij ken. Tevens boden zij enige geschenken aan, o.a. een televisietafel en een chè- que, waarvan het geldbedrag een aan tal jaren gratis kijken vertegenwoor digt. De gebeurtenis werd voor de televisie verslagen door Dick van Bommel. de opvattingen van ir. Vondeling als socialist niet eens is, al nam hij aan, dat het met deze nieuw benoemde minister wel zal gaan als met zijn voorgangers: zodra zij de drempel van het kabinet overschrijden trekken zij hun partijpolitiek jasje uit, om het onmisbare omhulsel van het ka binetsbeleid aan te schieten. Politiek aardig gevonden was wat ir. Louwes (V.V.D.) tegen de beide socia listische ministers uitspeelde. Hij her haalde, wat hun partijgenoot de burge meester van Amsterdam onlangs heeft j opgemerkt: Zonder financiële onafhan- kelflkheid is autonomie een her senschim" Dit geldt volgens ir. Lou wes niet alleen voor gemeenten, maar ook voot degenen die verantwoording dragen voor de grondeigendom. Men kan hen niet als een citroen uitpersen zonder de landbouw te schaden. De socialisten willen de grondeigen dom zoveel mogelijk uithollen. Dat past volkomen ln hun kraam, aldus de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.), maar men moet oppassen. Dat de wet onre delijke pachtopzegging verbiedt is te billijken, maar als dat te ver gaat ontstaat er een nieuwe categorie qua- si-landbouwers, die de verpachter zich moet laten aanleunen. Deze niet-deskun- digen zouden een monopolie-positie krij gen. Interessant was ook een juridisch steekspel van de liberale prof. de Grooth, dat zo doeltreffend was, dat minister Samkalden begon te interrum peren. Het ging over de mogelijkhe den, die er nog zijn om als eigenaar, die niet meer zelf boert, het bedrijf door middel van een zetboer of bedrijfs leider toch te blijven uitoefenen. Zonder de naam te noemen zinspeel de hij op wat oud-minister Mansholt jaren lang heeft gedaan, toen hij in de Wieringermeer zijn bedrijf op die manier voortzette. Prof. De Grooth vond de grenzen die de wet trekt nogal wil lekeurig. De ene rechtsvorm mag wel, de andere niet. ,,U zoekt naar middelen om de ver pachting te ontduiken, riep de minister van justitie. „Ik ontduik niets, ik ontga," aldus de Leidse prof. die opmerkte, dat iemand die gaat trouwen, al gaat hij er fiscaal op vooruit, toch ook niet ge acht kan worden de belastingen te ontduiken. Prof. De Grooth was milder in zijn oordeel over het ontwerp dan zijn par tijgenoot De Vos v. Steenwijk. die prin cipiële bezwaren had. Hij meende, dat de voordelen opwogen tegen de nade len. Met mr. Van Meeuwen (K.V.P.) vond hij de mogelijkheid van het ma ken van een ontwerp-pachtovereen- komst, die door de Grondkamer wordt beoordeeld, van grote waarde, al be greep hi) niet, waarom er in die over eenkomst niet tevens voorwaarden mo gen worden gesteld. Dat de positie van de pachter belangrijk is versterkt kon in het algemeen ook waardering onder vinden. De voorzitter van de Brabantse Boe renbond, de heer Zegers, die voor het eerst in de Eerste Kamer sprak, vond dat men de landbouwkundige toet sing, hoezeer die door dr. Droesen in de Tweede Kamer ook is verzwakt, be ter niet in een pachtwet had kunnen binnensmokkelen. Daarvoor had een aparte wet moeten zijn ingediend. Het hele vraagstuk der sanering moet los van de pacht worden behandeld. Ook zag hij het schrikbeeld van een „el dora do van processen", nu pachtkamers en grondkamers naast elkaar worden ge handhaafd. De voorzitter van de Zeeuw- (C.H.) vond het onjuist dat de rege ring in haar stelsel van garantieprij zen een automatische parallel trekt met het pachtprijsbeleid. De socialist Hoogland vond de land bouwkundige toetsing juist een groot voordeel en betreurde dat zijn partij genoten in de Tweede Kamer hun zin niet hadden gekregen dank zij het werk van de K.V.P.-deskundige dr. Droesen. Hij sprak van „bezwaren* maken die er niet zijn". Iedere kans tot structuurver betering moet volgens hem worden aan gepakt. Heel anders klonk wat mr. Van Meeuwen zei: dat het sociaal-econo misch verantwoorde bedrijf in handen moet blijven van het boerengeslacht. Hi) vond het aantrekkelijke van deze wet, dat een boerengeslacht dat hard werkt, zich thans voor lange tijd mees ter weet van een bedrijf. De K.V.P. hecht grote waarde aan het voortbe staan en de welvaart van een eigen geërfde boerenstand, aldus deze woord voerder. Dr. S. Soemitro, de voormalige Indo nesische minister van financiën, heeft dinsdag in Singapore verklaard, dat de Indonesische regering wapens koopt om de oproerige buitengewesten weer onder haar gezag te kunnen brengen en een einde te maken aan de onwettige ruil handel (met Singapore). Soemitro, die door de Indonesische antortteiten ge zocht wordt om niet nader genoemde beschuldigingen, verklaarde, dat het onlangs gevormde „Nationale front" nimmer met geweld onderworpen zal kunnen worden. Soemitro, die zich thans in Noord- Malakka bevindt, zei dat het niet waar is dat leiders op Sumatra plannen voor bereiden om een afzonderlijke staat op Sumatra op te richten. Hij gaf evenwel toe, dat het „Nationale front" strijdt voor de instelling van een „gedecentra liseerde centrale regering" waarbij aan de buitengewesten meer bevoegdheden zouden worden verleend, speciaal eco nomische. De plaatselijke militaire commandant van Djakarta, luitenant-kolonel Endang Dachjai heeft gisteren bekend gemaakt, dat Nederlandse onderdanen alleen gelden of bezittingen van waar de bij de banken mogen opnemen na voorafgaande toestemming van de militaire gezaghebber van de hoofdstad, aldus bericht het A.N.P. Zulk een toe stemming zal lechts eens per maand worden verleend, en het bedrag dat ZÜ mogen opnemen, zal door de finan cier en economische coördinator en zijn dagelijkse staf worden vastgesteld. Aan de banken is thans verboden gel den van Nederlandse onderdanen uit te betalen. In bankkringen was men nog niet be reid op deze bekendmaking, die gisteren in de plaatselijke pers is gepubliceerd, commentaar te leveren. In de bekend making wordt gezegd, dat „opnemen" ook betekent het „overschrijven" van rekeningen naar andere banken, die bui ten de jurisdictie van het militaire dis trict Djakarta liggen. Tegen overtreders van het verbod zul len strenge maatregelen worden geno men. De Bank voor Nederlandse Gemeen ten deelt mede, dat de verkoop van rente-spaarbrieven 1957 tot en met 15 januari j.i, reeds heeft opgeleverd ca. 109 miljoen gulden. Als gevolg van de bepaling m het prospectus, dat vanaf 16 januari j.l. rente moet worden bijbetaald is de ver koop gedurende de dagen aan die da tum voorafgaand zeer groot geweest ln totaal zijn thans ca. 381.000 rente spaarbrieven verkocht. Van het recht van voorkeur voor ue- paalde gemeenten is zeer druk gebruik gemaakt. De noeveelheid ingekomen kaarten is zo enorm groot, dat h it nog ongeveer een week zal duren voordat aan de gemeenten het bedrag van de tot 15 januari uitgesproken voorkeur kan worden opgegeven. 86. Zonder zich een moment te bedenken volgt Ene hel verse spoor. Maar hij is nauwelijks onderweg of hij hoort achter zich gerucht. Hij houdt zijn paard in en luistert. Neen, hij vergist zich niet, er zijn ruiters achter hem. Ogenblikkelijk laat hij zich op de grond glijden en verdwijnt met zijn paard in het dichte struikgewas. Het dier briest zacht. Kalmerend legt Eric het de hand op de neus en wacht. Even later gaan op korte afstand drie ruiters voorbij. Kennelijk rovers van Harald. Hoewel ze weinig haast maken, valt het Eric op, dat ze meermalen achterom kijken, alsof ze bang zijn gevolgd te worden. Scherp luisterend blijft Eric in zijn schuilplaats. Het geluid van de paardehoeven verwijdert zich langzaam en houdt dan ineens op. Ze staan gemerkt hebben, als een schel fluitje verscheidene malen achtereen opklinkt. Dan stilte. Even later weer het fluitje. „Dat is een signaal," mompelt Eric, „daar moet ik het mijne van hebben." Het hoofdbestuur der Nederlandse vereniging „Bescherming Voetgangers" beeft in een telegram aan de minister van justitie geconstateerd, dat 'alrijke elementen ouder bestuurders van mo- >rvoertuigen uit de tolerantie van ien procent op de maximum-snelheden van 50 en 70 km per uur en uit het uit blijven van gestrenge straffen op over tredingen concluderen, dat zij ongestraft deze maxima ver kunnen overschrijden. Het hoofdbestuur vreest daarom te rugkeer van de verwildering van voor 1 november met alle fatale gevolgen daarvan en verzoekt de minister on verbiddelijk met geëigende maatrege len in te grijpen warmeei de voor straatverkeer te hogee maxima worden o erschreden ken. Advertentie „VIER" 1 op 17 DAUPHINE 1 op 16 FRÊGATE 1 op 11 Bovendien: Lage aanschafprijs; goedkope onderdelen; 6 mnd. garantie incl. arb.loon: alle wagens 4 portieren, dus veilig. Nadere inlichtingen Onder grote belangstelling werd gis teravond in een der zalen van café restaurant Brinkman te Haarlem een voorlichtings- en propagandabfleen- komst gehouden voor ouders van spas tische kinderen en andere belangstel lenden. De bijeenkomst was georgani seerd door het werk-comité van ouders uit Haarlem en omgeving, dat, zoals bekend, het initiatief genomen heeft tot oprichting van een Haarlems be- handelings-centrum voor spastische kinderen, waaraan een werkgroep van medische specialisten zijn volle mede werking heeft toegezegd. De stimula tor en onvermoeide propagandist van deze actie is de heer H. Hendriks uit Haarlem-noord. Er bestaan plannen om in Haarlem een Mytyl-school voor de behan deling en ontwikkeling van de genoem de kinderen op te richten. Van ge meentewege bestaat daardoor veel be langstelling en medewerking, en er be staat kans dat de school reeds dit jaar kan worden geopend. In Amsterdam, Rotterdam en Leiden zijn reeds Mytyl scholen en in Den Haag is er een in op richting. De ontwikkeling van de me dische wetenschap in de laatste jaren heeft er toe geleid, dat voor gevallen die voorheen als hopeloos werden be schouwd, thans nog mogelijkheden tot therapeutische behandeling gevonden zijn. De oorzaken van de celebrale paralyse (spastische patiëntjes) zijn echter van zeer uiteenlopende aard en de ziektebeelden vertonen een groter verscheidenheid, dan welke ziekte ook. Het werk-comité streeft er naar in overleg met dokter D. Heymans. di recteur van de Gemeentelijke Genèes- en Gezondheidsdienst van Haarlem een groep specialisten bereid te vin den de problemen rond het spastische kind gezamenlijk ter hand te nemen. In het werkteam hebben voorlopig zit ting genomen een zenuwarts-epiïepto- loog, een kinderarts, een zenuwarts- jeugdpsychiater, een neuroloog en een orthopedisch chirurg. Met nadruk zij er op gewezen, dat de ziektebeelden bij spastische kin deren vrijwel van geval tot geval ver schillend liggen. De therapie moet derhalve ook steeds verschillend zijn. Dat werd degenen, die gisteravond de bijeenkomst bijwoonden dan ook duidelijk gemaakt door de Haagse schoolarts P. J. L. de Wit, die zijn interessante betoog met een treffende film illustreerde. Het is derhalve van het grootste belang, dat ouders van In Londen heeft U.P. vernomen, dat de Sovjet-Utile op het ogenblik in tu garije en Albanië zeven baus voor geleiie respect, ballistische projec tielen aan bet bouwen is. Vijf daarvan, aldus verneemt dit persbureau in di plomatieke kringen, wordet alleen al ln Bulgarije gebouwd. In deskundige kringen uit men de overtuiging, dat van deze bases uit de gehele kwetsbare zuidoostelijke flank van de NATO. het gehele Mid dellandse Zeegebied en een gedeelte van Noord-Afrïka onder vuur genomen kan worden. Naar verluidt hebben de Russen grote troepen deskundigen naai de twee genoemde landen gezonden, die d° leiding van het aanleggen der bases hebben en zorgen voor de opleiding van het personeel, dat de wapens zal moeten bedienen. Voor zover men in Londen kan nagaan, zijn de bases een zuiver Russische aangelegenheid, al zullen zl] vermoedelijk „gedekt" worden door een beroep op de verplichting tot wederzijdse bijstand waartoe het 1 act van Warschau de ondertekenaars ver bindt De president van het visserijbedrijf1 in West-Duitsland verstrekt wekelijks een communiqué, dat uitmunt door le zenswaardige inhoud. Iedere week wordt begonnen met een gespecificeerde aan- voerverwachting voor de betreffende week en na een daarop aansluitend kook- of bakpraatje wordt telkens een of ander interessant artikel over de vis serij gepubliceerd. Soms zijn het visse- rij-gegevens, dan weer bijzonderheden over een bepaalde vissoort, of een we tenschappelijke beschouwing over vita minen en andere voedingsstoffen. Het communiqué komt altijd keurig op tijd en wordt ook aan buitenlandse re laties van de Pressedienst der deut- schcn Fischwirtschaft verzonden. Gegeven de altijd weer belangwek kende inhoud, Is het verbazend en zelfs teleurstellend ln het jongste communiqué te moeten lezen, dat de Duitsers de ont dekking van een nieuw haringgebied in de Ierse Zee voor zich opeisen. De grote haringvangsten door Duitse schepen in dit gebied worden gemeld Is een wereldschokkend feit van de laatste dagen, terwijl Nederlandse vis sersvaartuigen al vóór Kerstmis 1957 hier grote hoeveelheden haring vingen. Trouwens, reeds jaren trekken rond de jaarwisseling Nederlandse vissersvaar tuigen naar dit gebied en lang niet al tijd zonder succes. Voor de Nederlandse visserij was het enig opmerkelijke ei genlijk, dat de vangsten dit jaar bij zonder groot waren. En op 't moment, dat de Duitsers met hun „ontdekking" komen, is de visserij er alweer een stuk minder geworden. De haring laat er zich lang zo rijkelijk niet meer vangen als de voorgaande weken. De Duitse visserij-persdienst schrijft onder de titel „Duitse treilers ontdek ken nieuwe haringgrond" het volgende: Verrassend grote en in deze tijd van het jaar ongewone haring-aanvoeren vinden plaats in de Duitse visserijplaat sen. Midden in een rustige periode heb ben enige treilers van de Duitse Noord- zeevloot in de Ierse Zee dichte haring scholen kunnen ophalen. De tip, dat hier, afgezien van de traditionele haringgron- den zoals Doggersbank en Fladengrond, die in d-» dichterbij gelegen Noordzee liggen, een lonende visserij mogelijk is, danken zij aan de visserijgeleerde dr. Brandes. Deze heeft door jarenlange bestudering van binnen- en buitenland se vaklitteratuur, in een circa 50 jaar oude Engelse haring-atlas ontdekt, dat zich in deze tijd van het jaar veelvul dig dichte haringscholen in de Ierse Zee verzamelen. Enige rederijen waagden de sprong naar de onbekende visgronden in de Ierse Zee. En het was lonend. De trei lers deden vangsten zoals nog nooit in dit jaargetijde was voorgekomen. De treiler „Tübingen" opende de rij met 5500 centenaar. De tweede geluksvogel was de „J. Hinrich Wilhelms", die even eens meer dan 5.000 centenaar van zijn reis meebracht. Reeds na de eerste trekken hadden de opvarenden aan boord van de trei lers gemerkt, dat zij haring van zeer goede kwaliteit in het net hadden. En zoals te begrijpen viel verhoogde dat de vreugde om de goede vangst. Hiermede is de Duitse treiler-visserij, aldus nog altijd het communiqué, een haringvangplaats rijker geworden. Reeds lang placht de treilervlsserij de haring visserij te beëindigen, wanneer deze zich tot in het Engelse Kanaal had uit gestrekt en dan tegen de jaarwisseling niet langer winstgevend was. Nu zullen de vissers de dichte haringscholen voor alles volgen tot ln het St. George-Ka- naal. Intussen hebben ook de treilers van andere landen de lucht gekregen van de rijke vangsten der Duitse treilers. Uit België en Polen begeven zich de trei lers eveneens op weg, om hun deel te krijgen in de hoorn van overvloed. Zeer tot ergernis van de Ierse vissers, die nu reeds alles ln het werk stellen om eventueel hun visserijgrenzen tot een wijder gebied te kunnen uitstrek ken. Tot zover het communique van de Duitse visserij-persdienst. Het is zonder enige twijfel, dat in de na-oorlogse ja ren de Duitse visserij een grote vlucht heeft genomen. Het is ook waar, dat de Nederlandse visserij, eeng toon-aan- gevend voor geheel West-Europa, door allerlei omstandigheden aan belangrijk heid heeft ingeboet. Maar de Duitse voorlichting gaat beslist over de schreef, wanneer zfl haar eigen vfsserfl op deze wflze een pluim op de hoed probeert te zetten die anderen toekomt. spastische kinderen niet te hoge ver wachtingen gaan koesteren van de behandelingsmogelijkheid, om zich bfl voorbaat voor eventuele teleurstellin gen te vrijwaren. Dat er redelijke ontwikkelings-mogelflkheden zijn voor vrijwel de meeste gevallen staat wel vast, maar dan via een soms lang durige en moeizame therapie. Dokter de Wit bereidt in Den Haag van gemeentewege oe oprichting van een Mytylschool voor. Hij heeft in ver band daarmee een diepgaand onder zoek ingesteld, en zijn bevindingen gis teravond uiteengezet. T bijeenkomst werd door vele Haarlemse artsen en door gemeente lijke autoriteiten op het gebied van on derwijs, medische- en jeugdzorg, als mede door vele ouders van spastische kinderen bijgewoond. Zij werden ver welkomd door de heer A. G. A. van der Reep, voorzitter van het werk comité, dat er naar streeft over onge veer zes weken een oprichtingsverga dering uit te schrijven voor een afde ling Kennemerland van de B.O.S.K., de Bond ter Bevordering van de Belangen van Spastici. Nadat enkele enthousiaste sleeliefhebbers dinsdagavond reeds een voorproefje hebben gehad van het sleeën op het kopie aan de Hoge Duin en Daalseweg te Bloemen- daal, zullen vandaag velen werkelijk de slee van zolder kunnen halen om deze win tersport te gaan beóefenen. De dienst van publieke werken is vanmorgen begonnen met de toegangswegen naar de Hoge en Midden Duin en Daalseweg af te sluiten. De politie zal doorlopend toezicht houden en de dienst van publieke werken heeft een schaftwagen geplaatst, die het centrum zal worden van de Bloemendaalse reddingsbri gade, die voor de eerste hulp zal gaan zorgen. Bovendien worden in de lichtmasten sterkere lampen gedraaid. De wandelaar zal in de buitenwijken van Bloemendaal hebben opgemerkt, hoe de sneeuw is blijven liggen en hoe een fraai schouwspel dit oplevert. Dit kan men vooral genieten in het openlucht theater in Bloemendaal, waar men van het hoogste punt af een weids uitzicht over het met sneeuw bedekte duin en landschap heeft. De gemeente Bloemen daal heeft, zoals overal elders, allereerst de hoofdroutes zoveel mogelijk voor het verkeer bruikbaar gemaakt. De politie van Bloemendaal werd dins dag in Aerdenhout viermaal geroepen bij aanrijdingen. Het begon om nalf elf bij de Leeuwerikenlaan, toen een in de richting Zand voort rijdende auto, die voorrang moest verlenen aan het hem te gemoet komende verkeer, van achteren werd aangereden door een andere auto. Nog geen drie kwartier later kwamen twee auto's, die begonnen te glijden doordat zij gingen remmen, met elkaar in botsing op de Bentveldsduinweg. Een van de vrachtwagens van de dienst van publieke werken van Bloemendaal was betrokken bij een aanrijding om half een op de Elswoutslaan. Om half zeven 's avonds slipte een bestelauto op de Zandvoorterweg in Aerdenhout. De wa gen kwam tegen een lantaarnpaal en werd zwaar beschadigd. De feestavond welke de K.A.B. afd. Zandvoort haar leden aanbood, is uit stekend geslaagd. Men had voor deze avond Harrj Meyer en zijn Haarlems radio-cabaret geëngageerd. Zowel de conf -taces van Harry Meyer als de irestaties van de drie Franelli's als clowns en acrobaten vielen zeer in de Smaak. Een groot aandeel in het suc ces had ook Theo de Nol, accordeo nist. Het motto „hallo, het is weer feest" werd ten volle bewaarheid. Te gen het middernachtelijk uur verlieten de feestgangers voldaan het parochie huis. Behalve een aantal schuivers van au to's en fietsers op de gladde wegen, heeft de sneeuwval van dinsdag in Vel- sen ook twee weggebruikers in het An- tonius-ziekenhuis gebracht. De eerste was de 28-jarige Haarlemmer H. W. M. Hij reed dinsdagmorgen om 7 uur met zijn bromfiets op de rijksweg te Velsen, ter hoogte van het benzinestation van de firma Van Bugnum. Door sneeuw op zfln bril zag hij het tegemoetkomen de verkeer niet. Hij bemerkte dit pas toe hfl tegen twee bromfietsers, die van de andere kant kwamen, opreed. Met een gebroken knieschijf moest hfl in het Antonius-ziekenhuis opgenomen worden. Om half elf moest de ongevaliendienst opnieuw uitrukken. Op de hoek van het plein bij de Paterskerk en de Willems- beekweg te IJmuiden-oost, werd een bromfiets gegrepen door een slippende bestelauto. De bromfietser kwam met de schrik vrfl, maar zfln echtgenote, de 32-jarige mevr. Y. M. Y. de L. uit IJmuiden-oost, die op de duo zat, viel en werd door de wagen enige meters meegesleurd. Met een gebroken bekken ls zij naar het Antonius-ziekenhuis ver voerd. Advertentie Koninginneweg 6 - Telefoon 14024 HEREN: HBC 2—Rapidity 4—6, Hotac— Winfried 6—4, Johez—TOG 2 3—7. GTTC 2—HBC 3 5—5. 2e kl. A: TOG 3—HBC 4 37, GTTC 3—DHC 2 73, ProwanoRapi dity 3 7—3, Togido 4—VGZ 73, Te Zaanen— CSV 7—3. 2e kl. B: Rapidity 2Hotac 2 91, VTC—Togido 5 7—3, GTTC 4—Pro wano 2 55, Togido 3—DHC 3 91. 3e kl. A: TOG 4—Winfried 2 5—5, VTC 2—Coro- dex 10—0, Togido 9Johez 2 28, Velsen 2—TYBB 4 5—5, GTTC 5—DSB 3—7. 3e kl. B: DHC 4Heemskerk 55, Columbia Velsen 28, Prowano 3PRAK 28, VGZ 2—Togido 7 4—6. 3e kl. C: Geel-Wit 2— Winfried 3 55, Rapidity 4Togido 8 10—0, Doko—CSV 2 3—7, DHC 5—Te Zaanen 2 2—8, Oranje Zwart 2Spinneweb 91. 3e kl. D: Geel WitOranje Zwart 64, Togido 6Uitgeest 91, CTTCHotac 3 7—3. GTTC 6—Te Zaanen 3 10—0. 4e kl. A: HBC 6—Winfried 4 9—1, Ready—Rijtelbi 55, DHC 6Shot 2 82, Te Zaanen 4 DSB 3 3—7. 4e kl. B: DSB 5—GTTC 2 0—10, Doko 2—VTC 4 2—8, Heemskerk 2— Spinneweb 4 10—0, TOG 6—Bloemendaal 19, DHC 7Prowano 4 73. 4e kl. C: Bloemendaal 2Geel Wit 3 5—5, DSB 4— Heemskerk 4 010, Spinneweb 3—HBC 5 2—8, Ready 2—Togido 10 4—6. 4e kl. D: CTTC 4—Velsen 3 0—10, Heemskerk 3 Hotac 4 5—5, Heemskerk 5—CTTC 3 3—7. CSV 3—Rapidity 5 3—7, CSV 4—Rapidity 8 19. 4e kl. E: DSB 2Bloemendaal 3 10—0, Rijtelbi 2—TZB 2—8, Togido 11— Spinneweb 2 37, TOG 5VTC 5 64. DAMES: 3e kl. A: Togido—HBC 5—5, Ra pidity 2DHC 55, WinfriedTe Zaanen 9—1. 3e kl. B: VTC—TYBB 2—8, Spinne webVGZ 46, RapidityJohez 2 64, TOG—DHC 2 4—6. 4e kl. A: VTC 2—Togido 3 9—1, CTTC—TYBB 3 10—0, CSV 2—DSB 2 7—3. 4e kl. B: Spinneweb 2—GTTC 3—7, RijtelbiReady 2 010, ColumbiaOranje Zwart 2 19, VTC 3TOG 2 O10. 4e kl. JUNIOREN: DHC—Geel Wit 3—7, Togido— TYBB 3 7—3, Oranje Zwart—GTTC 4—6, Geel Wit 3—DSB 5—5, TZB—Te Zaanen 5—5, SpinnewebGeel Wit 2 5—5, DSB 2 TYBB 4 0—10. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft dinsdag 21 januari in staat van faillissement verklaard: J. H. Willemse, plaatconstructiewerker te Beverwijk. Rechter-commissaris mr. J. P Petersen. Curator: mr. H. Colenbrander advocaat en procureur te Beverwijk. A. Jansen, houthandelaar te Nieuw-Ven- nep. gemeente Haarlemmermeer. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen. Curator: mr J. H. van Wijk, advocaat en procu reur te Haarlem. Johannus Antonius Bos, koopman te As sendelft. Rechter-commissaris mr. J. P. Pe tersen. Curator: mr. B. J. Lambers, advo caat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 21 januari opgeheven het faillissement van Jan Jacobus de Jong, fabrieksarbeider te Zaandam. Rechter-eommissarls: mr H J Ferwerda. Curator: mr. W. N Felhoen Kraal, advocaat en procureur te Wormer- veer. Wegens het verbindend worden van de enige uitdehngslijst is op 17 januari ge ëindigd het faillissement van B. J. E. Smid, winkelier te Beverwijk. Rechter-commissa ris: mr. N. Smits. Curator: mr. A. M. Leesberg, advocaat en procureur ■He Be verwijk. Horizontaal: 1. roofdier; 3. zwart sub stantie; 6. jong dier; 8. meisjesnaam; 10. geneesmiddel; li. waterdoorlatend; 12. nakomeling; 14. natuurkundeterm (afk.J; 16. lengtemaat (afk.); 17. de lezer heil (Lat. afk.); 18. planeet; 19. voorzetsel; 20. hei lige (afk.); 21. maanstand (afk.); 23 vra gend vnw.; 25. Eng. telwoord; 26. lyrisch gedicht; 28. rek; 30. meisjesnaam; 31. klein plantje; 32. duivenverbJijf. Verticaal: 1. gemeen; 2. voorzetsel; 4. landbouwwerktuig; 5. gebogen; 6. Chin, maat; 7. deel v. h. servies; 9. vogelpro- dukt; 10. kussen; 13. interest; 15. ope ning; 16. vallei; 20. deel v. e. boom; 22. fris; 24. slede; 27. kindergroet; 29. sportterm (afk.); 30. titel (afk.). Horizontaal: 1. verwikkelen; 2. leer - are - eb; 3. orkaan - ter; 4. gedrocht; 5. gilde - suède; 6. as - Eos - inro- 7. stalmeester; 8. tel - een - jid; 9. rust - koene; 10. weigeren - en; 11. Inn - rel - and. Verticaal: 1. vlo - gast - W.I.; 2. eer gisteren; 3. rekel - aluin; 4. wradde! - s.g.; 5. areometer: 6. kano - See - re; 7. kr. - C.S. - enkel; 8. eethuis - on; 9. etentje; 10. eer - dreinen; 11. N.B. - geordend. (zondag 26 januari) 1. PurmersteynDEM 2. BaarnHBC 3. Terrasvogels—ADO 4. Vitesse— Alcm. Victrix 5. Wijk aan Zee—CSV 6. EgmondiaVelsen 7. RoodenburgTYBB 8. BloemendaalGeel Wit 9. Onze GezellenETO 10. ConcordiaWarmunda De inzendingen moeten uiterlijk zater dagmiddag in ons bezit zijn. (Zondag 19 januari 1958) le prijs 10,-: J. NALES, Haitsma Mulierstraat 30, Haarlem, 7 pnt. 2e prijs f 7,50: J. v. d. ZWET, Ahornstraat 2, IJmuiden-Oost, 6 pht. 3e prfls 2,50: Mevr. E. v. BAKEL, Lindenlaan 19, Heemstede, j pnt. 4e prfls f 2,50: P. WILLEMSE, Langebuurt 22, Uitgeest, 8 pnt. 5e prijs 2,50: H. ZUIDERDUIN, Nic. Damensstraat 39, Lisse, 5 pnt. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem rel 15220 (Van onze Londense corre _xmdent) LONDEN, hedenmorgen. Ee. tribunaal dat onder leiding van Lord Parker door de Britse regering belast was met de taak te onderzoe ken of er enige waarheid school in de beschuldigingen eu geruchten, dat de verhoging van de rentevoet van vflf tot zeven procent op 19 september van het vorig jaar van tevoren bekend was ge maakt aan zekere figuren in de City en politieke kringen heeft gisteren uit spraak gedaan. Het tribunaal verklaar de: „Wij zfln zonder aarzeling tot de eenstemmige conclusie gekomen, dat er geen rechtvaardiging ls voor de be weringen, dat op onjuiste wijze informa tie omtrent het verhpgen van de ren tevoet is verleend aan enig persoon". Het tribunaal bevindt eveneens dat nie mand op onjuiste wflze profflt heeft getrokken van de verhoging. Degenen die het slachtoffer zijn geworden van met name tegei hen gerichte beschul digingen en aantijgingen hebben geen duidelijker uitspraak kunnen verlangen dan deze, en degenen die op zo min derwaardige wflze van hun parlemen taire immuniteit misbruik hebben ge maakt om de integriteit van personen als ex-minister Thomeycroft en de heer Poole, de vlce-voorzitter van de conservatieve parifl, in twflfei te trek ken, konden niet op meer overtuigende wflze op hun nummer gezet zfln dan door deze uitspraak van het tribunaal. De uitspraak ls van zeer groot be lang. Waar het hier om ging is niet eens ln de eerste plaats de reputa tie van enkele politici die het slacht offer geworden waren van minder waardige politieke manoeuvres. Waar het om ging was de integri teit van Engelands positie als inter nationaal bankier. De oppositie verkeert ln een enigs zins moeilflke positie. Enige van haar leiders hebben zich in deze affaire op zijn zachtst gesproken zonderling ge dragen. Dit geldt met name voor de heer Gaitskell en de heer Wilson. De leiders van de oppositie kwamen gis- terer onmiddellijk 'bijeen om hun hou ding te bepalen en hebben besloten hun zwakke positie te sauveren door een debat te eisen over een „onthulling" van het onderzoek door het tribunaal, de onthulling namelijk dat de directie van de Bank van Engeland krachtens haar samenstelling advies inwint van commissarissen van deze bank die te gelijkertijd belangrijke en in de mees te gevallen leidende posities bekleden ln particuliere financiële bedrijven. Maar het merkwaardige van deze si tuatie is dat zfl geschapen is door de Labourregering zelf, toen zij in 1946 de Bank van Engeland nationaliseerde. Het socialistische dagblad „Daily He rald" roept hedenochtend in een hoofd artikel op de voorpagina van de tinnen dat indien van sommige commissaris sen van de Bank van Engeland een bfl- na bovenmenselijke Inspanning wordt vereist om eerlflk te blflven, een eind gemaakt dient te worden aan dit stel sel. Het meent dat het de duidelijke plicht is van de regering om de Bank van Engeland 'e reoganiseren. Maar net blad laat vanzelf na te vermelden dat het een ^abourregering was die aan sprakelijk was voor deze nu als gebrek kig gehekelde organisatie. Het debat over het rapport van het tribunaal zal waarschijnlijk de volgende week plaats vinden in het Lagerhuis. Het lflkt er weinig op of de oppositie bereid zal blflken van de gelegenheid gebruik te maken om verontschuldigingen aan te bieden voor het gedrag van sommigen hunner, een gedrag dat hedenochtend in een hoofdartikel van het liberale dagblad „News Chronicle" werd ge brandmerkt als „een buitengewoon schunnige manoeuvre".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2