Raad Zandvoort akkoord met christelijke school in Plan-Noord Districten Zandvoort in cijfers f Ook in Spanje en Portugal kan het slecht weer zijn" Burgemeester Van Fenema bepleit districtsgewiize samen werking gemeenten Mogelijkheid om repatrianten onder te brengen in studie GODFRIED B0MANS LEEST EIGEN WERK Rechtbank vraagt bewijzen 2% WOENSDAG 22 JANUARI 1958 PAGINA 3 NA AMPEL DEBAT Christelijk onderwijs Beleid in B. en W. Snelle ontwikkeling in Noord In stemmingsroes Huisvesting repatrianten Jan P. Strijbos in het Miner Va-theater NIEUWJAARSREDE ZANDVOORT HEEMSTEDE Jaarvergadering K.A.B. Aanwinsten r.-k. afdeling openbare leeszaal WATERPOLO H.V.G.B. 2V.Z.V. 1 3—2 Pauzetheater 18 verkeersongevallen door gladheid Kettingbotsing op Schipholweg; auto in het Spaarne „Uyt den Bosch Nieuwe kraamkliniek wordt dinsdag geopend Geslaagd Monumenten van Mari Andriessen vervoerd naar Zeeuwse dorpen A. L. Hengeveld overleden Brandweercommandant G. J. Stap recipieert St.'Genesius speelt Gaslicht Feestavond van de J eugd-V ol ksuni ver siteit Varkenshokken gesloopt in Bussum „Zaalberg" dekens 10 °/o korting WASSENAAR Films: Duitsland bouwt weer Zeppelins )iversen Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam Beurs van New York De dinsdagavond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Zand voort werd geopend met de Nieuwjaars rede van de burgemeester mr. H. M. van Fenema die o.a. ook hulde bracht aan het politiecorps. De nestor van de raad, de heer C. Siegers (K.V.P.) on derschreef die lof al betreurde spr. het, dat in het jongste verleden een blaam op het corps is geworpen. Hij toonde zich verheugd over de bouwbe- drijvigheid in Zandvoort en over het perspectief, dat de burgemeester zag in de verwezenlijking van de plannen tot stichting van een „Boulevard-centrum" Voorts willigde de raad na een uitvoe rig debat het verzoek van de stichting „Protestants Christelijk Onderwijs" in om medewerking voor de stichting van een lagere school in plan-Noord. In de vorige raadsvergadering was het beleid van de rijksinspecteur van het lager onderwijs besproken o.m. in verband met de bouw van een nood-les lokaal bö de Dr. A. Plesmanschool. De Inspecteur vond daarin aanleiding een schrijven tot de raad te richten, dat bij de ingekomen stukken werd behandeld; daarin keerde deze zich ook tegen de opvatting als zou hij in een openbare raadsvergadering niet becritiseerd willen Worden. De rijksinspecteur had alleen bezwaar gemaakt tegen het in de dis cussie betrekken van vertrouwelijke ad viezen aan B. en W. De heer Tates (V.V.D.) herinnerde aan een latere be spreking met de inspecteur, welke ver helderend heeft gewerkt en welke er toe geleid heeft, dat hij waardering heeft voor de inspecteur en diens beleid. De voorzitter vulde dit betoog nog aan met de mededeling, dat de inspecteur zeker niet bedoelde elke openbare cntiek op zijn beleid te voorkomen. Het schrpven van de inspecteur werd voor kennisge ving aangenomen. Het verzoek van de stichting „Prot. Christelijk onderwijs" om medewerking voor de stichting van een lagere school in Plan Noord" werd bestreden door de heer DIEMEN (P.v.d.A.) die wees op het ontbreken van de vereiste lijst van handtekeningen, het feit, dat de nieuwe school op minder dan 4 km. zal gelegen zijn van de bestaande christe lijke scholen en tenslotte op het feit, dat op de Wilhelminaschool nog plaat sen beschikbaar zijn. De heer KONING (A.R.B.) verklaar de zich zjj het aarzelend tot voor stander, al wilde hij, alvorens te stem men, graag nog een uiteenzetting van de minderheid van B. en W. vernemen. De heer GOSEN (A.R.) verdedigde het verzoek en achtte een lijst van handte keningen niet nodig, omdat het hier be treft schoolbouw in een nieuwe wijk. De heer LINDEMAN (K.V.P.) vond het een moeilijke beslissing, welke van de raad gevraagd werd. Inder daad is er nog ruimte op de bestaan de christelijke scholen. Een recent - In zijn nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Zand- voort gesproken over de steeds verder gaande inmenging van hogere instanties in het gemeentelijk be stuursbeleid. De burgemeester had speciaal de rijksinstanties op het oog en sprak in dit verband van een slui pende ziekte, die steeds verder in het gemeentelijk organisme binnen dringt. Als remedie tegen deze kwaal zag de burgemeester een versterking van de gemeentelijke invloed en wel door de vorming van districten, waar in de gemeenten zouden samenwerken ter behartiging van de belangen die zich daartoe zouden lenen, zoals: wo ningbouw, onderwijs, politie, brand weer, e.d. In concrete bepleitte de burge meester van Zandvoort de vorming van een district „Kennemerland". De IJmond zou een afzonderlijk district kunnen wnrden, zodat dit denkbeeld kennelijk betrekking heeft op Ken- nemerland-Zuid. Het is inderdaad een constructieve gedachte, welke hier ter discussie is gesteld. Beoogd wordt het verhogen van de bestuurskracht der in het dis trict samenwerkende gemeenten, waardoor interlocale problemen snel ler en efficiënter tot oplossing zou den komen. Als ons aanvankelijk oordeel zou den wij willen stellen, dat deze sa menwerking van onder af moet groei en. Het zou funest zjjn, indien door hoger gezag een regeling zou worden opgelegd, waarbij verschillende be langrijke punten van gemeentebe- °il dl®t.ricTtTsniveau zouden wor den gebracht. Het directe gevolg zou z«n een verdere uitholling vande bestuurstaak van de gemeentelijke organen, in het bij zonde? van d fe' meenteraad Tegelijkertijd zou fen openbaar lichaam worden gevormd met het daarbij onvermijdelijke amb telijk apparaat. Op deze wijze zou men het openbaar bestuur nóg inge wikkelder maken en voor de door snee burger nóg minder interessant. Wat wél mogelijk is: een pp basis van vrijwilligheid groeiende samen werking van de in Zuid-Kennemer- land gelegen gemeenten, bijvoorbeeld m eerste aanleg door gecombineer de vergaderingen van de colleges van burgemeester en wethouders, waarbij onderwerpen aan de orde zouden en gesteld welke van gemeen- vanHPeU'k belang zijl. Uitwisseling verholverschillende standpunten zou nen er,end kunnen werken en kun de „„j„omen dat contraversen, die tusce if ge verhoudingen schaden, t n de buur-gemeenten ontstaan. beei-r-iV00r die samenwerking onont- S°ede harmonie zou men allengs toe kunnen komen en aanzien van bepaalde zaken te- genover het hoger gezag één lijn te trekken en daardoor de gemeentelijke invloed te INHT Versterken. I n n v. schrijven van het schoolbestuur maak te deze zaak nog moeilijker. Er is nu samenwerking tussen twee christelij ke schoolbesturen; maar hy is niet vergeten, dat er nog kort geleden tus sen deze besturen een kwestie was ge rezen, welke op een wijze werd uitge streden, die allerminst christelijk was. Dit geschil is nu kennelijk bijge legd; men wil nu zo nauw mogelijk samenwerken. Nu wordt de stichting van een chris telijke ulo-school naar voren gebracht. De heer Lindeman vroeg zich af, wat men eigenlijk wilde: een lagere- of een van handtekeningen achtte hij geen be zwaar. Gezien de te verwachten sterke zwaar. Geaien de te verwachten sterke uitbreiding van plan-Noord vond hij daar een bijzondere school, in casu een chris telijke school op haar plaats. De heer TATES (V.V.D.) had liever een volledige fusie der beide christelijke scholen van Zandvoort gezien. Hij is voorstander van het openbaar onderwijs maar staat loyaal tegenover het bijzonder onderwijs, mits dit voldoet aan de wet telijke vereisten. Het ontbreken van de vereiste lijst met handtekeningen achtte hij een bezwaar. Hij was overtuigd van de noodzaak om thans reeds tot stich ting van die school over te gaan. Wethouder v. d. WERFF (C.H.) deelde meue, dat een jaar geleden in en W. het onderwijsbeleid is uitgestippeld en men kwam toen ook tot de conclusie dat er een christelijke school m plan-Noord zou moeten komen. Andere desiderata zijn ingewilligd, maar nu stuit dit verzoek op bezwaren. Hy begreep met waarom. Als men de ontwikKeling van Zandvoort in ogenschouw neemt, is dit verzoek volkomen gerechtvaardigd. De heer BREURE (V.V.D.) verbaasde zich over de eenstemmigneid van de P.v.d.A.-fractie. Er zullen in plan-JNoord toch ook wel „doorgebroken" kindertjes zijn! Hij was het niet met zijn fractie genoot eens en zou vóór het verzoek stemmen. Wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) ver dedigde het minderheidsstandpunt van B. en W. Deze aanvraag moet getoetst worden aan de wettelijke bepalingen en de jurisprudentie. In het college van B. en W. is destijds de situering bepaald der te stichten openbare en bijzondere scholen. De bouw is afhankelijk van de noodzaak van uitbreiding der benodigde schoolruimte. Formeel voldoet de aan vrage niet aan de eisen. Vandaar dat hij een afwijzend standpunt inneemt. De VOORZITTER betoogde uitvoerig, dat de aanvrage aan de wettelijke ver eisten voldoet. De wet laat enige ruim te voor soepelheid ten aanzien van de handtekeningen-kwestie. De ontwikke ling van het noordelijk deel der gemeen te gaat met rasse schreden voort; er zullen daar nog 800 a 1000 woningen bijkomen. Dit is een aanleiding om soe pelheid te betrachten; de rijksinspec teur van het lager onderwijs deelt dit standpunt. De Juüanaschool en de Wilhelmina school gaan nu samenwerken nadat er jarenlang een zekere stroefheid in de verhouding tussen beide schoolbesturen heeft bestaan. De voorzitter was ver heugd over die ontwikkeling en zou daarin voor de raad een aanleiding te meer zien om over deze aanvrage gunstig te beslissen. Respecterende het formele standpunt van de fractie der P.v.d.A., vond hjj het jammer dat daardoor in Enkele cijfers ontleend aan de nieuwjaarsrede van de burgemees ter van Zandvoort. 1. Het aantal inwoners steeg van 13.290 tot ..3.761; in 1958 wordt de 14.000e inwoner verwacht. 2. Het aantal woningzoekenden be draagt 280 waaronder 25 abso lute noodgevallen. 3. In 1957 werd in Zandvoort voor ruim 4.378.000 aan bouwwer ken uitgevoerd. (Sinds 1947 voor meer dan 40 miljoen). 4. Sinds 1947 kwamen 1406 wonin gen gereed; momenteel zijn 350 woningen in aanbouw. 5. De stichting „Recreatieoord Zandvoort" houdt zich intensief bezig met de voorbereiding van de bouw van het Boulevard centrum vóór de Zeestraat (kos ten ruim 10 miljoen). Onvoor ziene tegenslagen voorbehouden, hoopt men in 1958 met de bouw te beginnen. 6' J?ePlannen van architect B. J. J. M. Stevens voor de bouw van een postkantoor door de ge meente (te verhuren aan de PTT) verwierven de instemming van de PTT-instanties. De finan ciering vormt een punt van overleg. 7. In 1957 raakten op het strand 2300 kinderen zoek; eerste hulp werd verleend aan 2500 strand- bezoekers. 8. Het korps reseve-politie zal in 1958 zijn 10-jarig bestaan vieren. 9. De brandweer rukte 44 maal uit. 10. Er is een stichting opgericht ter garandering van de wedstrijden op het Burgemeester van Al- phenweg (het circuit) in de eer ste plaats voor de autowedstrij- den om de „Grand Prix" welke op 26 mei gehouden zullen wor den. 11. De stichting Kennemer Sport- park heeft plannen om nog voor het komende seizoen een aan alle eisen voldoend kampeerter rein aan te leggen aan de Ken- nemerweg. 12. De opbrengst van de stoelen- verhuur door de strandexploitan- ten bedroeg in '57 rond 250.000 (1956: 200.000), die der bad inrichtingen 26.300 ('56: 13.000) 13. Het caravancamp „Dennnendal" boekte 30.000 overnachtingen.et trekkerskamp „De Branding" 33.000 en het Kennemer Sport park 20.000. De benoeming van leden van het bestuur van het maatschappelijk hulpbetoon te Zandvoort gaf in de vergadering van de gemeenteraad aanleiding tot hilariteit. De voor zitter van het stembureau, de heer J. Koning (Alg. Zandv. belang) ver klaarde dat op mej. G. Bokma 13 stemmen waren uitgebracht. Enkele raadsleden achtten dit onjuist. De burgemeester verzocht de heer Ko ning de stemmen opnieuw te tellen. Deze verklaarde daarna een blanco stem dubbel te hebben geteld; op mej. Bokma waren dus 14 stemmen uitgebracht. De heer Breure (WD) merkte daarna op dat kennelijk zelfs de naam „Bokma" een roes veroorzaakt had! dit geval wordt afgeweken van de traditie, dat de Zandvoortse raad de verzoeken van het bijzonder onderwijs met algemene stemmen pleegt in te willigen. t«.TTve« Bij de replieken gaf de heer LINDE MAN (K.V.P.) uiting aan zijn waar dering voor de houding welke wethouder Kerkman en de fractie van de P.v.d.A. steeds jegens het bijzonder onderwijs hebben ingenomen. Hij kon zich m dit geval het strikt formele standpunt dier fractie voorstellen, maar kon dat echter niet onderschrijven. Tenslotte werd met 96 stemmen de gevraagde medewerking verleend, le gen stemde de P.v.d.A. fractie en de heer Tates (V.V.D.) Bij de rondvraag drong de heer LINDEMAN (K.V.P.) aan op een zo soepel mogelijke houding van Burge meester en Wethouders ten aanzien van het onderbrengen van de uit Indonesië verdrevenen. In de wintermaanden is er in Zandvoort gemeubileerde woon ruimte beschikbaar. Als het zomerseizoen nadert moet deze echter ontruimd worden. Hjj vroeg of het college bereid is tot een geste als jegens de Hongaarse vluchtelingen, toen stelde Zandvoort enkele woningen be schikbaar. De VOORZITTER zei dat dit probleem bij B. en W. in studie is, in een badplaats ligt deze zaak niet eenvoudig. De heer GOSEN (A.R.) wees op de grote lichtreclame op de gashouder te Haarlem en vroeg zich af of men in Zandvoort ook de gashouder of de wa tertoren voor financieel aantrekkelij ke reclame niet wil benutten. De VOORZITTER vond dit een verleidelijke gedachte maar vroeg zich af, of een der gelijke reclame zou worden gewaar deerd. Mevrouw Mol (P.v.d.A.) vond het schrijnend, dat nieuwgebouwde flats te Zandvoort worden aangeboden voor zo- merverhuur, terwijl de minister voor maatschappelijk werk een dringend be roep deed op de bevolking om woon ruimte beschikbaar te stellen. De VOORZITTER moest dit beamen. Hjj had echter vernomen dat het bewuste flatcomplex vermoedelijk in zijn geheel verkocht zal worden. Voor velen in de zaal was het gister avond waarschijnlijk een schrale troost te horen van Jan P. Strijbos dat het in het schone Spanje en Portugal ook hondenweer kan zijn. De sneeuwbauen op weg naar he, Minerva-theater wer den daardoor natuurlijk niet vergeten. De wekenlange regenbuien die onze plaatsgenoot-wereldreiziger Strijbos op zijn vorig jaar april gehouden reis door het Iberisch schiereiland vergezelden werden echter overvloedig gecompen seerd door het vele schoons dat daar viel te genieten. En voor het schone, vooral in de natuur, heeft de inleider van gisteravond ongetwijfeld 'n vsijkun- dig en liefderijk oog. Terecht mocht hij daarom ook als titel van een van zijn drie kleurenfilms gebruiken. ,,Ik zie, ik zie, wat gij niet ziet". Waren er al be zoekers in de zaal die dit zuidelijke deel van Europa uit eigen aanschou wing kennen, ze zullen mede tot de over- In zijn gisteravond uitgesproken nieuwjaarsrede stond de burgemeester van Zandvoort, mr. II. M. van Fene ma, allereerst stil bij het feit dat dit de tiende maai was, dat hij een der gelijke rede uitsprak. Hij gewaagde van gestage en volhardende arbeid van al len die de gemeente dienen, maar ook van teleurstellingen wegens het niet bereiken van een gesteld doel. Dat het gemeentebestuur gebukt gaat onder financiële zorgen, noemde de bur gemeester een normaal verschijnsel dat niet tot ontmoediging mag leiden. De moeilijkheden met het verkrijgen van geldmiddelen voor de investering in kapitaalwerken hadden in het afgelo pen jaar soms een onheilspellende vorm aangenomen. Verschillende wer ken moesten dan ook worden uitgesteld. Niettemin slaagde de gemeente er in, in bevredigende mate „lang" geld aan te trekken, waardoor o.a. de aanleg van wegen in het wederopbouwplan Zee- reep-Noord voortgang kon vinden. Voor 1958 is de hoop gevestigd op een be vredigend aandeel in de nationale wo ningbouwleningen. De recreatieve sector besprekende zei de burgemeester, dat het terrein aan de kop van de Van Lennepweg gereserveerd moet blijven voor gega digden voor de bouw van een recreatie object, dat de vrij dorre lijn der flat gebouwen langs de Boulevard kan on derbreken. Spreker waarschuwde voor een te snel volbouwen van de noord- Boulevard met eentonige woonblokken zonder rekening te houden met de stij gende behoefte aan ontspanning en ver tier van een voortdurend groter wor dend aantal bezoekers van de bad plaats. Het stimuleren van het toerisme om vat zo zei de burgemeester niet alleen het maken van propaganda en het bieden van veel en goed amuse ment. Het betekent ook dat de ingeze tenen zich onthouden van alles wat de goede naam van Zandvoort afbreuk kan doen. Bijvoorbeeld door het orde lijk en kraakzindelijk houden van stra- Dinsdag 28 januari belegt de afdeling Heemstede van de KAB haar jaarver gadering in gebouw „Nieuw Berken rode". De belangrijke agenda vermeldt o.m. een bestuursverkiezing wegens het pe riodiek aftreden van de heren G. M. Wellenberg, G. W. Krouwels, G. W Kuiper en G J Willemse en de ver kiezing van een afdelings-voorzitter. Daarnaast zullen de gebruikelijke pun ten als de jaarverslagen en een ospre- king van- het bestuursbeleid de aan dacht vragen. Tevens zal deze avond de eerste gelegenheid worden geboden kaarten af te halen voor de grote car navals-avond, die op woensdag 12 fe bruari zal worden gehouden. Ontwikkel ineslectuur: Bruins en van Doorn, Olifanten. De Coccola en King, Ayorama. Geiger, De gietsjerpiloot. Pieters, Beeldende expressie in de praktijk. Strijbos, Sval- bard. )e Katholieke Encyclopaedie. 25 dln. 1949-1955. De boeken van het Nieuwe Testament; uitgelegd door J. Keulers. 7 dln. Romans: Eckerson, Lord Essex. Van der Geest, Mist. Kirst, Het werk mijner handen. Muliscg, De versierde mens. Roe. Paradijs der dwazen. ten, tuinen en erven. Deze laatste lij ken in veel gevallen meer op opslag plaatsen van ongeregelde goederen. In dit verband werd ook het overvragen van badgasten en contractbreuk door kamerverhuurders en pensionhouders gehekeld. Aan het slot van zjjn rede sprak de burgemeester over de als een sluipende ziekte steeds dieper in het gemeente lijk organisme binnendringende inmen ging en bevoogding vooral door rijks- instanties. Protesten zonder meer zul len weinig effect hebben. Als construc tieve gedachte opperde burgemeester van Fenema het denkbeeld om in Ken nemerland te komen tot intergemeen telijke samenwerking in district-vorm, waarbij enerzijds op de juridisch-socia- le, anderzijds op de economische kant daarvan de nadruk wordt gelegd. Als voordelen van deze tussen provin ciaal en gemeentelijk bestuur liggende bestuursvorm noemde spreker: 1. Een in een district samenwerken de groep van gemeenten zou een kans krijgen aanzienlijk sneller en efficiën ter problemen van uitgesproken inter- locaal belang tot een oplossing te bren gen; hier liggen o.m. mogelijkheden op het gebied van de financiën, de plano logie (woning- en utiliteitsbouw), het onderwijs, de politie, de brandweer, we genaanleg, de middenstand, recreatie enz. 2. De bestuurskracht en het prestige der in een dergelijk district verenigde gemeenten zou, ook t.a.v. de andere overheidslichamen in belangrijke mate kunnen stijgen, waardoor een gezon der evenwicht in de onderlinge verhou dingen zou ontstaan, hetgeen de gehele nationale economie zou ten goede komen. Deze beschouwingen lenen zich, zo be sloot de burgemeester, natuurlijk niet voor een uitvoeriger betoog, over deze materie. Het onderwerp biedt echter fascinerende perspectieven voor een nauwere en meer vruchtdragende sa menwerking ook voor Zandvoort met de gemeenten aan gene zijde onzer vol komen willekeurig getrokken grenzen. Wellicht zal op deze wijze de methode van annexatie als verouderd in onbruik raken. In de wedstrijd HVGB 2—VZV 1, die dinsdagavond voor de tweede klasse heren in het Sportfondsenbad Haarlem werd gespeeld, hebben de Haarlemmers de Velsenaren van de bovenste plaats ar de ranglijst gedrukt. In een fors ge speelde wedstrijd nam HVGB door Wennekes de leiding waarna Minkman gelijk maakte. Halsema werkte twee HVGB-aanvallen met succes af waar door met 3-1 de rust in ging. In de tweede helft zag het er naar uit dat HVGB met deze voorsprong stand zou houden maar kort voor het einde wist Minkman met een doorslagbal de eind- stónd op 3—2 te brengen. De stand in deze afdeling is: HVGB 2 5 8 DAW 2 4 3 VZV 1 5 7 Kroord. 13 2 Nept. 1 4 6 Haarl. 1 5 0 De ontmoeting DWR 3—Haarlem 3 werd voor' de vijfde klasse gespeeld. Haarlem speelde met zes man tegen een voltallig DWR, dat er niet in slaag de de spelersmeerderheid uit te buiten. Haarlem won de strijd met 61. Waterpolouitslagen: Competitie Kring Haarlem KNZB; Dames eerste klasse: DAW 1Haarlem 1 03. Heren eerste klasse: DAW 1DWT 1 0—4. Afdeling jongens: DWR—DWT 6—3. tuiging zijn gekomen dat Jan P. Strij bos een geheel eigen kijk op de dingen heeft. Vlot causerend voor en tijdens de ver toning van de zeer fraaie kleurendia's en de kleurenfilms voerde de inleider zijn gehoor langs Spanjes oostkust naar het uiterste Zuiden, de rotsen van Gi braltar om van daar uit via een om weg door Portugal (Lissabon) en het binnenland van Spanje terug te keren naar Sevilla. Een bijzondere verdienste van de ver teller was, dat hij behalve zijn vrienden, de vogels en de flora, ook de geaard heid van de Spanjaard en de Portu gees geobserveerd heeft en dat hem daarbij niet ontgaan was, dat zo gelei delijk aan een nieuw Spanje en een ge zond Portugal groeien op de ruïnes van een uitgeteerde cultuur. Juist dit men selijk element maakte deze lezing tot een genoegen en schonk de bezoekers een waardevol inzicht. Gistermiddag was Godfried Bomans te gast in het Haarlemse Pauze theater. Het pauzepubliek heeft het hem niet aan belangstelling laten ontbreken. De benedenzaal van de Rem- brandtbioscoop was vrijwel geheel ge vuld. Het is te hopen, dat het zich trouw toont, zodat het Pauzetheater zich ongestoord kan ontwikkelen tot een belangrijke aanwinst van het Haarlem se amusementsleven. De omstandighe den lijken gunstig. Bomans heeft een aantal door hem geschreven verhalen voorgelezen, waar van „De burger" de grote bijval van het gehoor verwierf. Het was een korte, anecdotische notitie, die deze schrijver vaak aanwendt om zijn vernemenswaar- dig wijsheden te spuien. Al evenenthou siast werden zijn kanttekeningen bij de leerboekjes van onze lagere scholen ontvangen. Bomans verstaat de kunst om op een ogenschijnlijk nerveuze en stuntelige manier de aandacht van zijn publiek te boeien. Z(jn vrijmoedigheid heeft een heel eigen charme. Het reclame-cabaret was ditmaal aan zienlijk beter. De vergelijking was ge makkelijk, omdat men goeddeels de zelfde teksten gebruikte als verleden week. Maar zij werden vlotter gebracht, en waren nu doorspekt met enkele - he laas nog te weinig - actuele grappen. Het tempo van dit reclamecabaret kan nog worden opgevoerd, maar ik geloof zeker, dat dit initiatief kan uitgroeien tot een heel aanvaardbaar onderdeel van het Pauzetheater. v.d.V. Achttien verkeersongevallen hebben zich gisteren in Haarlem voorgedaan en nagenoeg alle waren een gevolg van de gladheid van de weg. Op de Schip holweg reden vijf auto's op elkaar, toen de voorste wagen van een file, waarin zij met matige snelheid in de richtin'g van de Buitenrustbrug reden, remde en stopte. De wagens werden vrij ernstig beschadigd; een moest met een kraan wagen worden weggesleept. Persoonlij ke ongelukken deden zich bij deze ket tingbotsing niet voor. Om half elf 's avonds liep een voet ganger, een 59-jarige incasseerder, een hoofdwonde en een hersenschudding op, toen hjj zonder voldoende op het ver keer te letten de rijbaan van de Scho- terweg overstak. Hij werd aangereden door een scooter. Door de gladheid is een aan de loswal van het Spaarne staande auto in het water gegleden. Met een takelwagen is de wagen er weer uitgetrokken. Op dinsdag 28 januari zal deken W. N. Zjjlstra 's ochtends om half elf de inwijdingsplechtigheid verrichten van de nieuwe kraamkliniek „Uyt den Bosch" aan de Spanjaardslaan, op de hoek van de Wagenweg. De lieuwe kli niek is een dépendance van de Maria- stichting. De deken van Haarlem zal 's ochtends om negen uur In de kapel van de kliniek een H. Mis opdragen voor een beperkt aantal genodigden. In Den Haag slaagde voor het exa men middelbaar wiskunde K. 1 onze stadgenoot de heer E. J. M. Lutjten, oud-leerling van het r.k. lyceum te Haarlem. Dezer dagen heeft een vertegenwoor digend team van de Koninklijke Neder landse Luchtmacht een internationale vTiegtuigherkenningswedstrijd gewonnen en werd algemeen en militair kampioen. Het team won vier prijzen, w.o. de „Silver Hurricane-trophee" voor de hoogste score en de B.E.A.-Viscount. trophee voor het hoogst geklasseerde militaire team van de N.A.V.O.-strijd- krachten. De president van de Britse vliegtuigherkenningsvereniging, de heer Peter Masefield reikte de prijzen uit. Er waren twee Amsterdamse prijswin naars, n.l.: sold. A. J. van Niekerk en ser geant W. Kroese (resp. geheel links en rechts Het ligt in het voornemen om ter herdenking van het feit, dat vijf jaar geleden op 1 februari de Zeeuwse dorpen Ouwerkerk en Nieuwerkerk door de stormvloed werden overspoeld en vele inwoners het leven lieten, op de begraafplaatsen van beide dorpen een monument ter nagedachtenis aan de rampslachtoffers te onthullen. Beide monumenten zijn vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwer Mari Andries sen in opdracht van de adopterende ge meente Enschede. Vandaag zijn de mo numenten van de steenhouwerswerk- plaatsen Swaalf aan de Korte Ver- spronckweg vervoerd naar Zeeland, waar deze Haarlemse firma, die ook de aanleg van de begraafplaats (320 graven) heeft verzorgd, voor de plaat sing zorg zal dragen. Nadat gisteravond de filmopnamen voor het journaal gemaakt zijn in steen houwerij Swaalf, zijn vanmorgen vroeg de onderdelen, samen wegend 6,5 ton, door de rijdende en vaste kranen van Swaalf op de trailer geplaatst, die de beelden naar Zeeland zal brengen. Ter plaatse aangekomen zullen de beelden met hefboomwagens over het terrein van de kerhoven naar de plaatsen van opstelling worden gedragen. Men hoopt deze week met de plaatsing gereed te komen, waarna de monumenten bedekt zullen blijven tot 1 februari, op welke datum de plechtige onthulling zal ge schieden door de burgemeester van de adopterende gemeente, de heer M. van Veen. Te Doorn is in de leeftijd van 71 jaar overleden de heer A. L. Hengeveld, die van 1919 tot 1951 directeur is geweest van de technische school te Haarlem Doordat hij eerst secretaris en later voorzitter is geweest van de Nederland se vereniging van directies van nijver heidsscholen, lid van diverse examen commissies en voorzitter van commis sies die leerplannen voor het nijver heidsonderwijs ontwierpen, genoot hij een grote bekendheid in onderwijs kringen. B. en W. van Haarlem zullen donder dag 30 januari 's middags om vier uur in de Ridderzaal van het Haarlems stadhuis een receptie geven ter gelegen heid van het veertigjarig jubileum als lid van het brandweerkorps van de heer G. J. Stap, commandant van de brand weer. De Katholieke Gemengde Toneelver eniging „Sint Genesius" zal op maan dag 27 januari 's avonds om acht uur in de Haarlemse schouwburg een voor stelling geven van „Gaslicht", de Vic toriaanse thriller van Patric Hamilton. De regie is weer in handen van Jan Kraakman. Cruys Voorbergh heeft het stuk vertaald. Zaterdag 8 februari om acht uur 's avonds sS? de eerste feestelijke bijeenkomst van de* onlangs opgerichte jeugdafdeling van de Volksuniversiteit Haarlem („De Twin tigers") worden gehouden. De wethouder van onderwijs- en jeugdzaken, de heer D. J. A. Geluk, zal de avond openen. Op het programma van deze avond staan onder meer het optreden van de Guyana's, die Surinaamse muziek ten ge hore zullen brengen, en een lezing van dr. Van Wengen, die de muziek zal toe lichten. Voorts zullen Julien Coco en Ott- mar Frey Antilliaanse liederen zingen. De civiele kamer de rechtbank te Amsterdam heeft dinsdag een in terlocutoir vonnis gewezen in de zaak, die de heer W. Hagen uit Bussum als eiser aanhangig heeft gemaakt tegen het gemeentebestuur van Bussum. De rechtbank, die op 5 december de plei dooien in deze civiele procedure op verkorte termijn hc "t aangehoord, be sliste, dat de heer Hagen het bewijs zal moeten leveren, m.a.w dat hij met be wijzen zal moeten aantonen, dat zijn beschuldigingen aan het adres van B. en W. juist en gegrond zijn. Op 25 februari a.s. om 11 uur zal hij daartoe bij de rechter-commissaris mr. A. H. van Namen in de gelegenheid worden gectdu. Naar bekend werd het varkensbe drijfje van de heer Hagen op de Eng te Bussum 1 oktober j.l. in opdracht van het gemeentebestuur door een bull dozer in enkele uren tijds met de grond gelijk gemaakt. Mr. L. C. val. der Tas deelde op de zitting in december na mens de heer Hagen mede. dat bij deze radicale opruiming 400 kubieke meter mest (f 4000), 240 meter afrastering (f 1000) en 2 varkenshokken (f 2000) verloren zijn gegaan en hij vroeg de rechtbank uit te make of B. en W. van Bussum daarmede een onrechtmatige overheidsdaad hebben bedreven en dus schadeplichtig zijn of niet Namens de gedaagde partij betoogde mr. S. J. van Royen destijds dat de gemeente de grond langs de Eng nodig heeft voor nieuwbouw en dat de heer HatwU uitentreuren waarschuwingen waren gezonden, dat hij met zijn be drijfje naar elders zou moeten vertrek- Advertentie JANSVVEG t/o station BEDRIJFSONGEVAL. Bü de pa pierindustrie in de Waarderpolder is gisteren een 52-jarige fabrieksarbeider uitgegleden en met zijn rug op een trap je terechtgekomen. Met een wervel fractuur is hij naar een ziekenhuis over gebracht. De „Metallwerk Friedrichshaven", die de „Luftschifbau Zeppelin GmbH" ver vangt, is volgens A.F.P. begonnen met de bouw van nieuwe Zeppelins. De eer ste modellen die op stapel staan, zijn kleiner dan de vooroorlogse Zeppelins. Zjj hebben geen metalen omhulsel. De strakheid van deze modellen wordt ver zekerd door een evenwichtige verdeling van de gasdruk. De nieuwe Zeppelins worden 48 meter lang en krijgen een doorsnede van 13 meter. Zij bevatten 1400 kubieke meter waterstof en kun nen een nuttige lading van een halve ton meevoeren. CINEMA-PALACE: De familie Trapp. a. L (4? week), 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: The gir) he left behind. 14). 2.30. 7. 9.15 uur. LIDO: April love, a. 1. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: De glorie van bet moederschap. 18 jaar. 2, 7, 9.15 uur. REMBRANDT: De nachten van Cablrla volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: De gouden havik, 14 J. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: The King and 1, 14 jaar 2.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 22 januari Stadsschouwburg, 20 uur: Cabaret Wtm Sonneveld la carte", mjn.v. onder an deren Conny Stuart, Wim Sonneveld en Joop Doderer. Bisschoppelijk Museum, 20 uur: De neer W. A. L. Beeren spreekt over „De mo derne Kerk" (Geloof en Wetenschap). Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. G. L. van der Zwaag spreekt over „Moderne chirur gie" (Volksuniversiteit). De Leeuwerik, 20 uur: Filmavond „Ver loren grenzen" (Weten en Werken). Concertgebonw, 20 uur: KRO-revue .An ders dan anders". Donderdag 23 januari Brinkmann, Groote Markt, 1214 uur: Grammofoonplatenconcert met - a. werken van Britten en Hindemith (Pauze-theater club). Geb. der Vrijz. Hervormden, Jacobstraat: Muziekavond door mevr. L. Vorenkamp Langerveld, eerste viool, H. Gosllnga, twee de viool, mevr. C. BeetsVan den Bosch, altviool en B. van Marken, cello (Weten en Werken Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond. Brinkmann, 20 uur: De heer J. van Leeu wen spreekt voor de Haarlemse Sportraad over „Het nut van de verenigingstech niek". Brinkmann, 20 uur: Drs. P. J. de Boer spreekt over: „Natuurwetenschap en Para psychologie" (Studievereniging voor Para psychologie). GETROUWD: C. J. de Paus en A. C. Laadstra; R. Hanseier en N. Schef- fer; J. Elshoff en F. S. C. Prijs; Ph. van Dalen en R. Kujjt. GEBOREN; A. C. M. Kol-van Leeu wen, z.; P. C. Beenen-Krikke, z.; M. Chr. Hackmann-Wilhelm, z.C. Groot van Elten, z.; G. M. van Dinther-Co- mes, d.; H. M. Korver-van Kessel, d.; W. L. Krikke-Biesbrouck, d.A. van Wees-Miezenbeek, d.J. Markesteijn- in 't Veld, d. OVERLEDEN: A. L. de Graaf, 5 w., Duvenvoordestraat; S. J. E. Jansen- Schattel, 71 jr., Hazepaterslaan: C. Muhlenfeld-Verdoorn, 89 jr., Westen- houtpark; M. L. Müller-de Cat, 68 jr., Orionweg; G. M. Gootjes-Biesbrouck, 65 jr., Leidsestraat; W. de Vries-Groe- newoud, 84 jr., Oranjestraat (Niet officiële koersen) i'ii Ned. 1953 3)4 Ned. 1953 3)4 Ned 1956 3)4 Ned. 1948 3)4 Ned. 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned. 19551 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac tnschr Grtbk 1946 3 61 B.N.G. won.bouw 6 Ned Handel M11 cert AJLU Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogvens cert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoomb. Mij Ned Seheepv Unie KJLJ4 H V .A Del) Mb cert Claims Derdtsche idem pref. Claims Koninklijke A'dam 2% '561 A'dam '56 D A'dam CD vorig opening Slot 22/1 87% 86)4 80)4 82H 84% 85 89% 83A 105H 146)4 152% 254 176)4 243§ 317% 223 237 145.10 36)4 135)4 102.50 76 SiS %3S 470 4 79)4 90% 91 86% 84% 89H 83% 151 318)4 235)4 145.30 35 135 127 105 950-990 470-495 4.01-4.03 Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chrysler Corp Genera] Electric Genera) Motors Kenneeott Coppet KLJ1 Montgomery Ware Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union Ol) Southern Pacific Southern Railway Tidewater UB Stee) SttsunixiA: 20/1 21A 41)4 41% 38% 39% 54% 53% 62% 62% 35% 35)4 78% 78% 27% 27)4 33 33)4 34 34% 42V. 42% 40 38 %e 64 63% 37% 37% 32 31% 23 22% 54% 54)4 nauw. Ajdiafcoudatt*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3