Charlie koerst op Hotel Whisky af duistere taal en spreekt Iedere drie minuten landt er op Schiphol een vliegtuig en stijgt er een op cftjéw weer Davitamon weersW Familie Haansch uit Putten maakt het goed Ondernemers protesteren tegen Indonesisch optreden Om te onthouden Zenuwgestel van de luchthaven kan het nu nog wel verdragen Joke ziet er bijzonder patent uit „In strijd met het volkenrecht en de nationale wetgeving99 Prinses Desirée in opleiding Jongen lafhartig met mes gestoken Derde SUS-huis terecht gekomen in Den Haag PUTTENSE DELEGATIE OP BEZOEK ABDIJSIROOP/^ Staf in Den Haag ingekrompen Intenties Internatio nale Bidweek Dader nog niet gevonden Jongen raakt onder vrachtauto Aan zijn verwondingen overleden DONDERDAG 23 JANUARI 1958 PAGINA 3 „Y ankie-Y ankie" Landen zonder rechten „Binnenpraten' Tussen de guirlandes Waarom hoestend Indon. vertegenwoordiging Uitzicht vanaf de verkeerstoren over het vliegveld. Vanuit de verkeerstoren dwaalt onze blik over de nachtdonkere vlakte van Schiphol. Het donker is doorstreept met de lichten van de landingsbanen, met hier en daar, schijnbaar wanordelijk, reeksen rode en blauwe lampen. We kijken neer op een fantastische sterrenhemel in kleuren. Dichterbij, op het betonnen platform staat levenloos een tiental vliegtuigen, hun neuzen in één richting, als koeien in de wind. In de sche mer van het schijnwerperlicht rijden af en aan voertuigen, klein als speelgoed, bewegen mensen. In de verte, in de sterrenhemel, strijkt een vliegtuig neer. Tijdens de drukke uren, zo is ons gezegd, landt er iedere drie minuten op Schiphol een toestel, of stijgt er een op. We horen weer de stem van onze gids. „Al komen de machines met tien of twintig tegelijk, je moet ze, als het even kan, niet in de lucht cirkeltjes laten draaien tot ieder zijn beurt krijgt. Elke minuüt wachten kost handenvol geld." Hij vertelt verder over de verkeersvliegtuigen met straalaandrijving waarmee men over twee jaar veelvuldig te maken zal hebben. „Die zijn boven Schiphol voordat je het weet." Dan wordt ons een kop telefoon over de oren geklemd. Het schorre microfoongeluid roept Schip hol op: „Amsterdam Control. Here KLM Papa Hotel Charlie Echo Delta." En in een soort Engels waarvan de Oxford-pupil geen weet heeft, beluis teren we dat Charlie Echo Delta van Frankfort op weg is naar Amster dam, via luchtweg „Amber ten", over Papa Hotel Tango op een hoogte van 7500 voet vliegt, onzichtbaar in dikke wolken. Charlie Echo Delta denkt Hotel Whisky om 23.10 uur te bereiken. We verbazen ons over dit jargon evenmin als over de klokken in de verkeerstoren op Schiphol, die een uur achterlopen, volgens Greenwichtijd. Zelfs, zo hebben we al eerder gehoord, wordt dit ratjetoe op een uiterst kostbaar en ingewikkeld band apparaat opgenomen. Het zenuwstelsel van Schiphol regis treert dat de PH-CED op dit ogenblik Winterswijk passeert en dat het volgens eigen Lerekening om 23.10 uur boven het radiobaken in Harderwijk zal vlie gen. We horen Schiphol Control in het zelfde jargon antwoorden: „Roger, daal naar 5500 voet. Roep ons op die hoogte weer op. Over." Schiphol Con- trol wist /an Charlies komst af. Een half uur eerder kreeg het een telefoon tje dat hij om 23.10 uur boven Hotel Tango (Winterswijk) verwacht kon wor den. Vanaf nu zal Charlie Echo Delta rP^tdurend radiocontact met Schiphol control onderhouden. u wordt de verkeerstoren de komst Amerikaanse straaljagers gemeld, die onderweg zijn naar een basis m West-Duitsland. Ze vliegen bo ven de Noordzee nog dicht bij de En gelse kust. Even een kruispeiling en men weet dat ze nog ruim honderd mijl uit de buurt zijn. J „Als ze ons op tachtig mijl ziin ge naderd, vliegen ze het Nederlands ver keersgebied binnen. Ze zullen ons op- roepen en vertellen wat ze precies van plan zijn," zo vertelt ons de heer D. Bonne, die ons onvermoeibaar rond leidt. „Ze zouden op Charlie Echo Delta kunnen stuiten", merkten we op Hij zet'- „Als ze zich aan onze richtlijnen houden niet." Iedere vlieger houdt zich aan het luchtverkeersreglement en de m„~ nationale voorschriften", heeft ons eerder al de heer H. E. Moeshart, het hoofd van de luchfbeveiliging van Ecnip- hol, verteld. Ze weten dat er vijf lucht wegen naar Amsterdam voeren. In de luchtweg wordt hij door ons geleid, daar guiten kan hij zijn eigen gang gaan. hem echter wel in het oog, geeft hem inlichtingen over vliegtuigen in de omgeving en alles wat hij wil we ten. De luchtwegen met moet zich die voorstellen als reusachtige kokers zijn 18 kilometer breed. De „bodem" ligt op een hoogte van 3000 voet en het „plafond" op 15.000 voet. In onze koptelefoon kondigt zich een Viscount uit Brussel aan. Hij is thans boven Woensdrecht. Meteen daarna be richt een in Londen opgestegen Clipper dat hij het Nederlandse luchtverkeers- gebied binnen vliegt. „Het wordt druk", vinden we, „twin tig straaljagers en drie passagierstoe stellen." En dan nog de machines die voor zitten," wordt ons gezegd, „kijk ra? zijn er vast twee". Men wijst naar "Uiten, waar tussen de lichtstrepen van *1® landingsbaan een Convair landt en daar in de verte, ergens boven de hoofd stad, waar de rode lichten van een da- lent toestel knipogen tegen het zwart van de nacht. De roezemoezige, bizarre standaard conversatie door de radio's maakt op ons een wat koortsachtige indruk. Het is echter een doodröstige stem die de „Clipper seven-one" opdraagt op zijn huidige hoogte te blijven vliegen totdat hij Yankie-Yankie heeft bereikt. „Yankie Yankie betekent IJmuiden", wordt ons ingefluisterd. ,,De Clipper moet zijn hoogte zo lang handhaven om de zwerm straaljagers straks over zich heen te laten razen". En dan, onmis kenbaar, mengt zich een Amerikaan in de radioconversatie. „Daar heb je de straaljagers, eens horen." Inderdaad, de Amerikanen willen naar Hannover. Het beeld van de van vier kanten aan stormende vliegtuigen zweeft ons als een tekening zo duidelijk voor de ogen. En buiten zet weer een toestel zijn wie len op de grond. „Wijkt niemand af van de procedure?" vragen we de heer Bon ne. „Neen hoor", zegt hij. „Maar hoe onthouden de mensen hier alle binnenvliegende en opstijgende ma chines, waar ze zitten, hoe hoog en hoe snel ze vliegen?" Terwijl we van ver schillende kanten uit de radio's gespreks- flarden opvangen, terwijl enkele men sen ingespannen bezig zijn met staat jes, rekenschijven of met radio-instru menten, wordt ons het een en ander van het veiligheidsstelsel getoond, een systeem waarin radar, bakens, snel heidsberekeningen in de lucht en ten opzichte van de grond, barometerstan den windkracht, vochtigheid en dicht heid van de atmosfeer een grote, maar voor ons verwarrende rol spelen. We vernemen dat het personeel van de verkeersleiding na elke twee uur doorgaans een half uurtje gaat rusten. Men beaamt dat het werk in de toren geen werk is om oud bij te worden. „Als de radio van een of andere ma chine uitvalt, wat dan?" „Dan treedt er een noodprocedure in werking. De vlieger zonder radio krijgt voorrang. Hij weet dat, als hjj de laatst opgekre gen hoogte aanhoudt, de weg voor hem wordt vrijgehouden. Hij kan ongestoord landen. Zoiets gebeurt maar een enkele keer". We stijgen een verdieping hoger in de toren, naar een vertrek waar in het aardedonker enige mannen vooroverge bogen zitten voor vlekkerige radar schermen. We hebben net op tijd een koptelefoon over de oren om van Char lie Echo Delta te vernemen dat hij Ho tel Whisky achter zich heeft gelaten. Het toestel bevindt zich thans in het gebied, waarin de vpf luchtwegen alle uitmonden: het naderingsverkeersge bied. Op de radarschermen hier wordt het schuivende lichtstreepje nu nauw lettend gevolgd. Het passeert een lang zamer lichtstreepje. „Een Dakota op een hoogte van 3500 voet," verduide lijkt men, „duizend voet onder Charlie" In de stuurhut van Charlie krijgt de vlieger de mededeling dat Charlie thans mag dalen, ook naar 3500 voet. „Zo selecteren we de zaken en bepa len we op vele kilometers afstand in welke volgorde de machines zullen landen", zegt onze begeleider. Nu worden ons ook de Clipper en de Viscount aangewezen. Zelf zou den we ze nooit ontdekt hebben tussen de vele puntjes en vlekken. „De Clip per zit net zo ver van Amsterdam als Charlie," zeggen we en onze begelei der voegt er aan toe: „De Viscount is wel iets verder van Schiphol, maar be neden hebben ze berekend dat hij snel- 1 er vliegt." „Wat nu?" informeren we. „Niets, stil laten komen. Ze zullen alle drie landen op baan 19. Ze zullen nau welijks hoeven wachten. Charlie, die het laagst vliegt, zal geleidelijk meer mogen dalen. De Clipper daalt mee, duizend voet boven Charlie en de Vis count, die nu nog 6000 voet aanhoudt, evenzo. Achter elkaar zullen ze binnen komen." „Elke drie minuten één?" „Waarschijnlijk nog vlugger achter elkaar. Ziet u, er stijgt er weer een op." zegt onze gids, wyzend in het gewriemel van lichtvlekjes op het scherm. ,,H|j gaat naar het zuiden en moet een beetje laag gehouden wor den totdat de tegemoet komende Vis count er overheen is." „Moeten de toestellen binnengepraat worden?" vragen we benieuwd. Onze gids vertelt dat het nu niet nodig is. Het wolkendek is hoger dan 300 meter en het zicht is wel vijf kilometer. „De vlieger kan op vijf kilometer onze lam pen zien." Hij troont ons echter naar een radarscherm dat hij de „PAR" nuemt. Het glazen ruitje is in twee hel n verdeeld, overal strepen en vlekken. „Op de bovenste helft kun je de hoogte en de dalingsljjn van het vliegtuig volgen en op de onderste de afstand tot de landingsbaan. Als we de kist de dalende lijn laten volgen en dat doen we dus door via de radio inlichtingen en instructies te geven komt ze onder een hoek van 2,5 gr. aan het begin van de lan dingsbaan. Van de onderste helft lezen v hoe ver hij nog van de baan is en c- h:i precies op het midden van de baan aanvliegt. De baan is maar zestig me ter breed, dus moeten we nauwkeurig zijn. Elke paar seconden geven we hem door of zijn glijbaan en zijn koers juist zijn. We praten hem rustig binnen. De vlieger kan zowel richting als dalings- lijn in zijn stuurhut op een precisie- inatrument volgen. Hij zou op dit instru ment eventueel zonder ons een landing bij slecht zicht kunnen maken. Dat be paalt hij hoogst persoonlijk". We vinden het binnenpraten een ingespannen werkje, waarbij het op millimeters aan komt. Onze begeleider glimlacht en haalt zijn schouders op. „Kijk, deze vier streepjes zijn de masten van het Olym pisch Stadion, en deze vijf de masten van het ijsciubterrein en hier, die neve lige sliert vlak voor het centrumpuntje, i c' Schipholweg". De microfoonstemmen hebben het weer over Charlie Echo Delta en over Clipper seven-one. Onze begeleider wijst weer de puntjes aan van de na derende vliegtuigen, heel dicht bij el kaar nu, en luistert even. „Kom", zegt hij, „ze zitten boven Oscar Alpha, bo ven Buiksloot bedoel ik. We gaan naar de koepel". Op de trap naar de boven ste verdieping zegt hij: „Charlie heeft landingsbeurt no. één en zit op 1500 voet. De Clipper seven-one zit 300 m bo- i hem en de Viscount Oscar Oscar Sierra begint, weer driehonderd meter daar boven, aan zijn bocht in onze richting In de koepel, als een aquarium zo glazig, zitten twee mannen. Eén spreekt voortdurend in de microfoon. We kq- ken in het duister en weten rechts van ons de drie vliegtuigen dicht boven el kaar. Vlak voor onze ogen knipperen onregelmatig rode lampen. Onze bege leider strekt zijn hand ui ;T*a''r,1S baan 19, daar waar die lange rjj lichtjes aangestoken wordt". De stem bromt monotoon: „U bent op de da lingsljjn. Uw koers is goed, afstand vijj mijl. Iets te hoog, ongeveer twintig voet te hoog. U bent in het verlengde van het midden van de baan. Controleer remklappen en landingsgestel". „Hebt u hem gezien?", informeert onze gids. We schudden het hoofd. „Ik zal vragen of hij nog even zijn landingslicht aan steekt. Wacht even". Een seconde later schiet uit de hemel ergens boven de hoofdstad een schijnwerper, even maar. „Hij is nu boven het stadion". De rode knipperlichten worden zichtbaar, traag dalend. „Charlie, you are on the glide- path. You're en the centreline now „Nu is hij boven Boerderij Meerzicht. Zo, en nu komt hij over de Schiphol weg", zegt onze gids. Charlie Echo Del ta, een grote DC6, strijkt, flauw zicht baar, onberispelijk tussen de guirlan des van de baan, in snelle taxivaart. We volgen hem tot hij weer in het duis ter van de verte verdwijnt. We hebben plotseling oog voor het feestelijke ver gezicht van het nachtelijke Schiphol. De stemmen van de mannen aan de mi crofoon horen we even niet, totdat onze aandacht weer getrokken wordt: „Clip per seven-onze, Your heading is good. Check flaps and wheels down". De Clip per uit Londen is in aantocht, twee minuten na Charlie Echo Delta uit Frankfort. ,,Nu is Oscar Oscar Sierra, de Viscount, aan het aflèvelen'zegt onze gids. We kijken hem ietwat vreemd aan. „We laten hem dalen verduidelijkt hij. Met een korte tussen- poze landen voor onze ogen de Engels man en de Viscount. „Het was een druk half uurtje mer ken we op. Onze gids schiet in een lach. „Nu?", vraagt hij, „midden in de nacht? U moet eens op de spitsuren k0men"- He. S. Het derde woonhuis van de SUS IV- actie is gewonnen door een jeugdig echtpaar in Den Haag, de heer en mevrouw C. Kortekaas, die thans nog inwonend zijn. Advertentie HET IDEALE VITAMINE-PREPARAAT FLACONS i 50. 100 EN 500 DRAGÉES EEN DRAGEE PER DAG IS VOLDOENDE ORGANON - OSS In een keuringspaviljoen van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht komt de familie Haanschoten uit Putten geleidelijk op haar gemak. De kinderen hebben bergen speelgoed gekregen van velen uit den lande. De familie is vol lof over de verzor ging. ZÜ had het niet beter kunnen treffen, maar verlangt niettemin naar l et haar zo vertrouwde Veluwse dorp. N i dat nog niet mogelijk is, komt Putten maar naar Utrecht, want burgem. jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford, de wet houders D. Schuitemaker en K. Bos, ge meente-secretaris B. van 't Riet en de afdelingsvoorzitter van het Rode Kruis, de heer J. Renes, kwamen woensdagmid dag naar het ziekenhuis om de familie Haanschoten te bezoeken. De bezoekers waren er een vol uur; het samenzijn (Van onze Utrechtse redacteur) In telegrammen aan president Soe- karno en minister-president Djuanda hebben Nederlandse ondernemers gis teren „met klem" geprotesteerd tegen de maatregelen, die in Indonesië te gen hun bedrijven zijn getroffen. De telegrammen zijn ondertekend door de Bond van Eigenaren van in Indonesië gelegen suikerondernemingen, de Bond van Vorstenlandse Landbouwon dernemingen, de Federatie van Vereeni- Advertentie door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met /AKKER SIROOP De verkeerstoren van Schiphol bij avond. gingen van Bergcultuurondernemingen in Indonesië, de Vereeniging van Eige naren van Besoekische Tabaksonder nemingen en een negental afzonder lijke vennootschappen, die bedrijven in Indonesië hebben. De tekst van het telegram aan ir. Djuanda, dat vrijwel gelijkluidend is aan het aan president Soekarno ge richte, luidt als volgt: „Ondergetekenden zien zich genood zaakt met klem te protesteren tegen de inbezitneming en onderbeheerstel- ling van hun toebehorende bedrijven en tegen andere maatregelen van overeen komstige strekking, waarbij op last van centrale en-of locale overheidsor ganen hun eigendomsrechten en vrije bedrijfsuitoefening zijn aangetast door ontneming van vrij beheer en beschik king. Belanghebbenden achten bedoelde maatregelen in strijd zowel met de nationale wetgeving van Indonesië als met de geldende beginselen van het volkenrecht en wel onder meer omdat: Primo: daardoor inbreuk wordt ge maakt op de in artikelen 7 en 8 van de voorlopige grondwet der Republiek In donesia vastgelegde fundamentele menselijke rechten zomede op het in artikel 26 daarvan verankerde en be schermde recht op eigendom van een ieder, derhalve ook van vreemdelingen,'' alle welke rechten ook volkenrechte lijk worden erkend. Secundo: voorzover bedoelde maat regelen zijn gegrond op de regeling van de staat van oorlog en van beleg, juncto de verordening medewerking be drijven, de toepassing dezer regeling en verordening, op de wijze waarop zulks is geschied, niet gerechtvaardigd en onrechtmatig is. Tertio: onaanvaardbaar en in strijd met elk rechtsbeginsel is het aantas ten van de Nederlandse particuliere be langen in Indonesië als middel om het gestelde doel in een politiek conflict te bereiken. Quarto: mede door de politieke strek king der betreffende maatregelen deze een discriminatoir karakter dragen. De rechtmatigheid van bovenbedoel de maatregelen betwistend, stellen be langhebbenden, dat deze maatregelen ongedaan gemaakt dienen te worden en de in bezit c.q. in beheer genomen of i onder toezicht gestelde bedrijven we- der te hunner vrije beschikking en on der leiding van de bevoegde vertegen woordigers der eigenaren dienen te worden gesteld, zulks onder uitdruk kelijk voorbehoud van al hun rechten tot herstel in hun bezit en op vergoeding van de geleden en nog te lijden schade". De Indonesische regering heeft drie leden van de Indonesische verte genwoordiging in Den Haag terugge roepen. Het zijn de ambassaderaad Za- har, die was belast met economische aangelegenheden, de kanselier, de heer Supit, en ir. Soebiarto, de landbouwat- taché. De werkzaamheden van de heer Zahar worden overgenomen door mr. Latief van het bureau economische za ken. De werkzaamheden van de heer Supit zullen worden verricht door de aanwezige administratieve staf in Den Haag. De heer Utojo Martonegoro, charge d'affaires in Kopenhagen, is naar Ne derland overgeplaatst. Hij zal worden belast met de administratie van de In donesische vertegenwoordiging in ons land. Het aantal leden met diplomatie ke status zal dan zijn teruggebracht tot dertien. was zeer genoeglijk. De kinderen en mevrouw kregen lekkernijen en voor va der had de burgemeester sigaren en si garetten meegebracht. Er is uiteraard heel veel gesproken over de gebeurte nis. De geneesheer-directeur van het ziekenhuis dr. J. H. de Waal-Malefijt en prof. dr. A. A. J. van Egmond waren bij het onderhoud aanwezig. De burgemeester van Putten deelde vanavond nog mede, dat het gezin in bijzonder goede stemming verkeert. Men vat het verblijf in het ziekenhuis te Utrecht nogal van de gemoedelijke kant op. De kinderen zien er welvarend uit en deden zich tegoed aan de vele lekkernijen, die de Puttense delegatie had meegebracht, zo zei de burgemees ter. Voor de kleine Joke Haanschoten, die er volgens jhr. Quarles van Ufford bijzonder patent uitzag, had het ge zelschap natuurlijk de grootste be langstelling. En terwijl vader Haanschoten de door zijn dorpsgeno ten meegebrachte sigaren savoureer de, was Joke al verdiept in het speel goed, dat de voorzitter van het Put tense Rode Kruis had meegebracht. De burgemeester van Putten deelde verder nog mede, dat het gezin naar alle waarschijnlijkheid binnenkort uit het ziekenhuis zal worden ontslagen. De volgende week zal de Puttense kleuterschool Hummeloord, die op last van de burgemeester was gesloten, wor den heropend. "Wanneer er in de kringen der con fessionele partijen verschil van me ning blijkt te bestaan over bepaalde problemen en de wijze, waarop die dienen te worden opgelost, is men van P.v.d.A.-zijde er gewoonlijk als de kippen bij. Niet alleen om dit te constateren, maar ook om te betogen, dat dat in een politieke partij op con fessionele grondslag met leden uit alle geledingen der maatschappij na tuurnoodzakelijk is. De P.v.d.A. heeft op haar verkiezingscongres en ook daarbuiten moeten ervaren, dat ook zij niet gevrijwaard is voor verdeeld heid in haar gelederen ten aanzien van ernstige problemen zoals de hui dige bestedingsbeperking, het belas- tingvraagstuk en de kwestie Nieuw- Guinea. Er treden zelfs levensbe schouwelijke tegenstellingen aan het licht tussen de principiële pacifisten, die een absolute geweldloosheid on der alle omstandigheden voorstaan, en de meer realistische aanhangzrs van de huidige regeringspolitiek. Zij acht dit thans een gezond democra tisch en een vanzelfsprekend ver schijnsel. En terecht, want alleen in een dictatoriaal geleide politieke partij worden dergelijke tegenstellingen ri goureus geëlimineerd. Wij hopen, dat de P.v.d.A. zich dat zal willen her inneren, wanneer er weer eens me ningsverschillen in de boezem van andere partijen aan het licht zouden treden. 24 januari: Mogen de Joden Chris tus als de Messias erkennen. De 19-jarige Zweedse Prinses Desirée volgt evenals haar zusters te Stockholm een cursus voor kinderverzorgster. Men ziet haar hier in de „praktijk". Verontwaardigd omdat een 14-jarige jongen hem ondanks zijn waarschuwing toch met een sneeuwbal gooide, heeft een onbekend gebleven voorbijganger gisteravond in de Nieuwe Kerkstraat in Amsterdam de schooljongen H. B. met een mes In zijn buik gestoken. De jongen is in het Weesperplein- ziekenhuis opgenomen. Zijn letsel laat zich ernstig aanzien, doch er is geen levensgevaar. De messteker is nog niet gevonden. Woensdagmiddag is de 8-jarige J. Ge- raerds in Eindhoven onder een trekker met oplegger geraakt en daarbij zo zwaar gewond, dat hij nog tijdens het vervoer naar het St. Josephziekenhuis overleed. De jongen was opzij van de langzaam rijdende wagen gaan han gen om zich zo over het gladde wegdek te laten meeglijden. Toen hij losliet, viel hij voor een der wielen. President Eisenhower heeft gisteren geweigerd twee geheime rapporten over de Amerikaanse defensie ter inzage te geven aan de Senaatscommissie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3