VOLGENS Mr. A. A. VAN RHIJN Eind is een aantal van de maand nog hoger werklozen te verwachten Geen gevolg van de bestedings beperking maar een nasleep van overbesteding Enorme brand in hart van Londen Vuurzee laait op na 24 uur in ondergrondse koelkamers van de vleesmarkt te hebben gewoed Met grote moeite bedwongen Vreugde in Caracas over de geslaagde staatsgreep Door bloedverlies verzwakte inbreker thans gearresteerd i- Moet de inschrijving op rentespaarbrieven eerder worden gesloten? GELUKKIG eidbcP Nederland gaat in 't wit gekleed 'MORRIS Stimulans voor bedrijfsleven President Perez Jimenez vlucht naar de Dominicaanse republiek Minder personeel ook bij D.A.F. Disconto van 5 tot 4V2 verlaagd Behandeld in academisch ziekenhuis te Leiden Oorzaak: daling van de rentestand Het weer TWEE BRANDWEERLIEDEN GEDOOD; ACHT GEWOND GROOT AANTAL DODEN EN GEWONDEN Met betaald verlof Vrouw in Amsterdam omgekomen De inbraak te Huizen m Soekamo op Ceylon De tweede nationale woningbouwlening ALLE VELDSPORT- WEDSTRIJDEN AFGELAST Voetbalhockey en korfbal Minder kans op sneeuw ik heb vut (AJijb dekens! Het weer in Europa VRIJDAG 24 JANUARI 1958 81ste JAARGANG No. 29817 Het decembercijfer van 104.000 werkloze mannen heeft begrijpelijkerwijze veel onrust gewekt. Vooral ook omdat eind januari een nog hoger cijfer is te verwachten. Onwille keurig gaat de herinnering terug naar de jaren dertig toen in 1936 ruim vierhonderdduizend werklozen werden geteld. Werkloosheid en woningnood zijn thans onze grootste so ciale vijanden. Caribische zee mr$ mAm Gasvergiftiging NOORSE TRUIEN/SOKKEH Winterweer G E R O ST UURMAp COHEN De samenwerking vakcentrales der Voor komend weekeinde BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Intussen is het nodig bjj dit cijfer Van 104.000 te bedenken, dat er in 1956 ®en groot arbeiderstekort van tegen de 100.000 man bestond. Desniettemin wa- ren er eind december 1956 nog 50.000 Werklozen. Bepaalde vormen van werk loosheid (seizoens-, wrijvings-, minder geschikten-werkloosheid) brengen nor maal 'n werkloosheid van ongeveer 65000 man met zich mede. Natuurlijk mogen de werklozen niet aan hun lot worden overgelaten. Hierin voorziet de werkloos heidswet, wier fondsen op dit ogenblik meer dan 750 miljoen bevatten, al dus mr. A. A. van Rhijn, staatssecre taris van sociale zaken, in een rede, die hij donderdagavond over bestedings beperking en werkloosheid te Deventer hield voor het instituut voor arbeiders ontwikkeling. Het vraagstuk bestedingsbeperking en werkloosheid wordt onjuist gesteld, zo zei hij, wanneer men zegt, dat de werkloosheid een gevolg is van de bestedingsbeperking. Er is een over besteding ontstaan met als gevolg on- 3®re tekort op de betalings balans, n tekort op de kapitaalmarkt en inflatoire tendenzen. De eigenlijke kwaal zit dus in de overbesteding. De bestedingsbeperking brengt het gene zingsproces, aldus spreker. Er moet zijn een gerichte bestedings beperking, waardoor een rechtvaardige verdeling der door de bestedingsbeper king noodzakelijk geworden lasten wordt bereikt. Zouden wij niets doen, dan zouden de vrjje economische krach ten ons tenslotte toch dwingen tot een afsnijden van de invoer en het beëindi gen der inflatie. Maar dan zouden can onze welvaart zware slagen worden toe gebracht en de slagen zouden boven alen lukraak aan de verschillende groe pen worden uitgedeeld, betoogde mr. van Rhijn. Er is zeker nog geen aanleiding, vervolgde hij, de maatregelen tot be stedingsbeperking terug te draaien, nu de kosten van levensonderhoud, de uit voer en de deviezenpot een wat gun stiger beeld tonen. Men denke hierbij ook aan de economische gevolgen voor ons land van de Indonesische chaos. wu zouden dan zijn als een griep-pa- fiënt, die half hersteld weer in de kou de gaat en opnieuw instort. Wel moet werkloosheid worden bestreden, maar dan met incidentele en geriehte maatregelen. teS£ink™or^ars£huwde 00k voorzichtig Ha thans veel gehanteerde rode streep van 3 procent. Het is nodig Haa£eiTen Sijfer Per gebied en per bedrijfstak nader te ontleden. Juiste geneesmiddelen kunnen alleen worden toegepast wanneer precies bekend is waar de zieke plekken zijn, aldus spr. Komende tot de vraag wat moet worden gedaan, vestigde mr. v. Rhijn er de aandacht op dat opnieuw is gebleken hoe moeilijk het is goede conjunctuurpolitiek te voeren. Het remmen van een hoogconjunctuur is ook psychologisch heel wat moeilijker hebLnhïTrUrl&fe en Hofstra ja bijna 9ebieden^vZZhol!dTnm niet pessimistisch no,.h tZ i j a te zijn, aangezien dit ZvrhVV t zo falikant verkeerd kal werket Wij schatten de waarde van derae hjke vermaningen, mei alle resnert voor de goede bedoelingen, op nul komma nul. Pessimisme en terug houdendheid behoren tot de talloze lrnponderabilia in de economische Wetenschap Zij .aten zich niet do- ®eren noch plannen en men ver- y[achte speciaal dan geen resultaat dpn2eer men me' de ene hand schou- h2j}°Pjes geeft en met de andere jj2r belastingverhogingen uitdeelt. rPn bedrijfsleven weet wel dat de yering momenteel genoodzaakt is, n merkwaardige politiek van Passen en meten te bedrijven waar- an men de uitslag slechts kan gissen. eru9houdendheid is onder dergelijke ^handigheden een natuurlijke en -eer begrijpelijke zaak. Dat deze hou- ln9 een slechte uitwerking kan heb ben zijn wij met de ministers natuur- h eens- Daarom zijn wij ver- eugd, van de Nederlandsche Bank is vergegaan tot een verlaging van het wisseldisconto, hetgeckan beteke- en, dat het bedrijfsleven door betere Kredietvoorwaarden een nieuwe sti mulans krijgt. Gelukkig, dat er nog een instantie is die het loze woord van ministers met daden kan aan vullen. dan het stimuleren bij een dreigende recessie. Uit een oogpunt van con junctuurpolitiek waren de 'tweede be lastingverlaging van 500 miljoen en de vrijere loonpolitiek verkeerd. Een economische teruggang werkt als een olievlek, zodat spoedig bestrijdings maatregelen gewenst zijn, mede omdat de consument anders een steeds meer afwachtende houding gaat aannemen en dus zo min mogelijk koopt. Over- werkvergunningen uilen zoveel moge lijk moeten worden beperkt en korter werken zal ter voorkoming van werk loosheid moeten worden toegelaten. Waar de huidige werkloosheid zich in ons land vooral voordoet o.a. in het bouwbedrijf, een deel van het metaal bedrijf en de minder ontwikkelde ge bieden, zal de strijd speciaal daar moe ten worden aangebonden. Bouwvergun ningen zijn voor kleine projecten niet langer nodig en worden voor grotere projecten reeds vlotter afgegeven. Ge dacht kan verder worden aan meer open bare werken en meer aanvullende wer ken. Het aantal arbeiders dat op aan vullende werken is geplaatst, is reeds belangrijk uitgebreid. Maar de zaak moet op gang komen. Een grote moei lijkheid vormt bij dit alles dé financie ring. Mr. van Rhijn herinnerde tenslotte aan de periode na 1945, de Korea-crisis en de watersnoodramp, welke ons land in eendracht snel te boven kwam. Daar uit mag het vertrouwen worden geput, dat Nederland ook ditmaal zal over winnen om daarna de stijgende lijn der welvaart te hervatten. Een juichende menigte heeft giste ren in Caracas uiting gegeven aan zijn vreugde over het succes dat de blik semsnelle staatsgreep in Venezuela heeft gehad. Door deze staatsgreep is een einde gekomen aan het op dicta toriale leest geschoeide bewind van president Perez Jimenez, die inmid dels naar de Dominicaanse republiek is gevlucht. Bij de opstand in Caracas, die dinsdag werd ingeluid met een algemene staking, zijn vele mensen men schat 400 om het leven gekomen en 2000 gewond. Ook nu nog zetten afzonder lijke leden van de geheime politie hun verzet voort. Bij de staatsgreep waren alle drie AT LA NT! CU RA NU tv A TRINI "-"•"-VENEZUELA ©MERIDA SAN O FERNANDO CIUDAO BOLIVAR Ori noc.° ©SANCNRISTOBAk CAICARA CL DORADO 500 km S8121 Ook het D.A.F.-bedrijf te Eindhoven ondervindt de gevolgen van de beste dingsbeperking, waardoor voor onge veer vijf procent, dat is 150 man, van het personeel geen werkgelegenheid meer is. De directie is echter niet tot direct ontslag willen overgaan ,maar heeft besloten deze werknemers met „betaald verlof" te zenden. Hiermee wordt hun de mogelijkheid gegeven el ders werk te zoeken, bij welke pogin gen de afdeling sociale zaken van het bedrijf hen terzijde zal staan. Deze maatregel, welke noodzakelijk is geworden om de produktiviteit in het bedrijf te handhaven, komt voor de D.A.F. wel op een ongelegen tijdstip, zo wordt meegedeeld, omdat het met onwaarschijnlijk is, dat het volgend jaar in verband met de personenwa- genproduktie tot uitbreiding van het personeel zal kunnen worden overge gaan. De ongunstige omstandigheden in de bedrijfsautohandel maken het echter onmogelijk deze periode op andere wij ze te overbruggen. Als gevolg van de achteruitgelopen orderpositie sn de toenemende voor raden gereed produkt heeft de directie van de Nederlands-Amerikaanse fitting- fabriek in Deventer besloten met in gang van maandag een werkweek van 28 uur in te stellen. Het personeel be draagt 400 man De maatregel is voor- •opig tot 1 maart van kracht. De koninklijke fabriek F. W. Braat te Delft gaat met ingang van maandag in verband met de orderportefeuille met 128 werknemers in de stalen-ramen- werkplaats voorlopig 36 uur per week werken. De Nederlandsche Bank heeft met Ingang van 24 januari haar wissel disconto verlaagd van 5 procent op i'A procent. Donderdag is een 25-jarige vrouw te Amsterdam door gasvergiftiging om het leven gekomen. Zij was ziek en is vermoedelijk in de keuken van haar wo ning in de Fr. van Mierisstraat onwel geworden en gevallen. In haar val heeft zij het gascomfoor van de tafel gerukt, waardoor de slang losraakte. onderdelen van trokken. de strijdkrachten be- Ex-president Perón van Argentinië, die zoals bekend in 1955 asiel heeft gekre gen in Venezuela en te Caracas ver bleef, zou op het ogenblik pogingen doen om per auto naar Columbia uit te wijken. De militaire junta, die het be wind heeft overgenomen, bestaat uit vijf personen: schout-bij-nacht Wolfgang Larrazabal, de leger-kolonels Roberto Casanova, Pedro Quevedo en Carlo Ara- que en de kolonel van de luchtmacht Abdel Villate. Larrazabal staat aan het hoofd van de junta. De Venezolaanse radiostations zonden gistermorgen boodschappen uit, waarin steun werd toegezegd aan de militaire junta en waarin werd aangedrongen op onmid dellijke vrijlating van de politieke ge vangenen, wier aantal geschat wordt op 4000. Larrazabal heeft het herstel der politieke partijen en het houden van vrije verkiezingen toegezegd. De 43-jarige Perez Jimenez, die in 1952 president van Venezuela werd, is de vorige maand na een volksstem ming waarbij de oppositie geen kandi daten mocht stellen, voor vijf jaar in zijn ambt bevestigd. Op 1 januari slaag de Perez Jimenez erin een opstand van militairen de kop in te drukken, nadat de plannen van deze verzetsgroep voortijdig waren uitgelekt. In officiële Amerikaanse kringen voor spelde men dat de V.fc>. het nieuwe Venezolaanse bewind spoedig zullen erkennen. De Argentijnse regering overweegt de diplomatieke betrekkingen met Ve nezuela onmiddellijk te hervatten. Zoals bekend werden deze betrekkingen het vorig jaar verbroken, toen Argentinië protesteerde tegen de politieke manoeu vres van ex-president Perón, die in Venezuela vertoefde. Brigade-generaal Juan B. Cordoba, secretaris-generaal van de junta die in Columbia aan de macht is, heeft tegen een vertegenwoordiger van het Franse persbureau A.F.P, gezegd dat Perón Columbia niet kan binnenkomen omdat hij geen visum heeft. In samenwerking met de spoorweg recherche en dank zjj de medewerking van het publiek is de Huizense politie er in geslaagd de inbreker te arreste ren, die maandagavond j.l. bjj een inbraak in een perceel aan de Boven- langewjjnseweg te Huizen ernstig ge wond raakte. De 32-jarige V., zeeman van beroep en afkomstig uit Katwijk, die door het vele bloedverlies ernstig is verzwakt, zal maandag voor de offi cier van justitie worden geleid. Hjj is voor de politie van zjjn woonplaats geen onbekende. Het verdere onderzoek heeft duidelijk gemaakt dat de man in Amsterdam, waar de bloedsporen op het Centraal Station ophielden, de trein naar Rotter dam heeft gepakt. In Leiden is hij uit gestapt, doch was toen zo verzwakt, dat hij onmiddellijk naar het academisch ziekenhuis aldaar moest worden ver voerd. Hier werd hij behandeld. Hij had zijn been provisorisch verbonden met een zakdoek en had verder nog ver wondingen opgelopen aan een duim, aan het hoofd en zijn neus. Overal vertelde hij het verhaal van het ongeval met zijn bromfiets. Nadat zijn wonden waren schoonge maakt en gehecht, werd de man per ziekenauto naar zijn woning in Katwijk vervoerd, waar hjj wegens een „zware hersenschudding" in een donkere ka mer moest liggen. Aan de Huizer politie werd dan ook medegedeeld dat vervoer levensgevaarlijk was. Daar de Huizer politie argwaan koesterde tegen deze hersenschudding, werd de politiearts in de arm genomen, die de man nauwkeu rig heeft onderzocht en daarna onmid dellijk verlof gaf hem in te sluiten. Van hersenschudding was geen sprake; er was alleen ernstige verzwakking door het vele bloedverlies. De man heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. Gebleken is, dat hij eerder op de be wuste avond reeds had willen inbreken in een villa aan de Crailooseweg te Huizen, doch daarbij was gestoord door enkele voorbijgangers. Bij de inbraak aan de Bovenlangewijnseweg verkeerde hjj min of meer onder invloed van ster ke drank. Hieraan is het waarschijnlijk ook te wijten, dat hij zo ernstig is ge wond. Zoals eerder gemeld, werd niets ont vreemd bij deze inbraak, wat aan de verwonding moet worden toegeschreven. Het geldkistje had de man namelijk reeds gevonden en voor zich op tafel staan, maar hjj had niet meer de kracht en het geduld gehad om dit open te breken. Door de zware sneeuwval van de laatste dagen heeft Nederland, van uit de lucht gezien, een onwezenlijke aanblik te bieden. Op deze lucht foto ziemen boerderijen in de om geving van Rhedentemidden van een verstilde witte wereld. (Luchtopname ANP-foto). Vanmorgen is de Londense brand weer, na meer dan 24 uur in touw te zijn geweest, een grote brand in de vleesmarkt van Smithfield in de Britse hoofdstad bovengronds meester ge worden. Het grote gebouw en de tal loze koelcellen eronder zijn echter ge heel door het vuur vernield. Het St. Bart's ziekenhuis en de kerk van St. Bart naast het gebouw van de vlees markt konden evenwel, zü het met moei te, gespaard blijven. Verschillende brandweerploegen zijn vandaag de kelders in gegaan, en po gen thans het onderaards nog steeds woedende vuur meester te blijven. Men stelt alles in het werk om te voorkomen dat de brand zich nog via de onder aardse tunnels naar naastliggende ge bouwen verspreidt. Vanochtend vroeg was het vuur, dat vanaf gisterochtend met een verstikken de rookontwikkeling in de ondergrondse koelhuizen van Smithfield gewoed had, naar buiten geslagen, en in enkele uren was het gehele gebouw verteerd. De brandweer, die meer dan twintig motor spuiten heeft ingezet, kon tegen de laaiende vlammenzee weinig uitrichten en moest zich tevreden stellen met uit gebreide pogingen om het ziekenhuis, waar men reeds maatregelen had ge nomen voor een eventuele evacuatie, te behouden. Twee brandweermannen zjjn gedood, acht zjjn gewond geraakt, en een twin tigtal anderen liepen rookvergiftiging op. Het sein „brand meester" werd van morgen gegeven door de commandant van de Londense brandweer persoon lijk. Met zjjn gehele bevelsstaf, uitge rust met radiozenders, had hjj de leiding van de blussing op zich genomen. Hj) noemde de brand de grootste sinds de enorme branden, die de Duitse lucht macht in de dagen van de slag om Engeland heeft veroorzaakt. President Soekarno, die gisteren op Ceylon is aangekomen, heeft een onder houd gehad met de Ceylonse premier Bandaranaike. Vandaar zal president Soekarno naar Rangoon vertrekken. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Bij een grote brand in een Loudens koelhuisbehorende bij de Smithfieldvlees- markt, zijn donderdagochtend twee brandweerlieden om het leven gekomen en een twaalftal door de grote hitte en de rookontwikkeling bedwelmd geraakt. Hier ziet men geslacht vee uit het rokende koelhuis naar buiten brengen. Telefoto Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en nog slechts hier en daar enkele sneeuwbuien. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Vannacht aan de kust lichte, in het binnenland matige en plaatselijk wellicht strenge vorst. Morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.32-17.14. Maan: 10.17-23.37. Advertentie Z I L V U M Z I L M E T A JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS (Eigen bericht) Naar wij vernemen houdt men in financiële kringen ernstig rekening met de niogeljjkheid dat de inschrjjving op de 5V2 a 6 pet. rentespaarbrieflening der Bank voor Nederlandsche Gemeenten vóór de geannonceerde datum van 1 maart a.s. wordt gesloten. Deze opvatting houdt verband met het feit dat de ren testand zich n a het annonceren van deze tweede nationale woningbouwlening in dalende richting beweegt. De 6 pet. obligaties der Eerste Na tionale Woningbouwlening staan ter beurze ver boven pari genoteerd. De stroom der emissies van 6 pet. obliga tieleningen is tot staan gekomen. De thans geannonceerde 5% pet. lening a 99 pet. van de PEGEM heeft een goed onthaal gevonden. Het gevolg van een en ander zal zijn dat degenen die ïog 6 pet. van hun geld willen maken zich thans nog van 5% a 6 pet. spaarbrieven gaan voorzien. De Bank voor Neder landsche Gemeenten slaat deze ontwik keling uiteraard nauwlettend gade. Door dat de gemeenten practisch alleen door haar tussenkomst kapitaal kunnen op nemen (het rentegamma verhindert de gemeenten om individuele geldleningen tegen de gangbare rente te sluiten) heeft deze bank een monopoliepositie verkregen. Zij zal daarbij zeker in de eerste plaats met de belangen der ge meenten rekening houden en er niet aan medewerken dat de gemeenten geldleningen thuisgestuurd krijgen tegen condities welke ongunstig afsteken bij die welke in het vrije kapitaalverkeer worden bedongen. Bij haar besluit terzake moet de bank De hoofdbesturenvergadering van het N.V.". heeft hedenochtend ie Amster- aam in een speciale vergadering het dagelijks bestuur van de vakcentrale gemachtigd op grond van een concept voorstel tot samenwerking van de drie Nederlandse vakcentralen maandag a.s. met de K.A.B. en het C.N.V. te on derhandelen. echter rekening houden met twee fei ten: de actuele behoeften der gemeenten aam geldleningen ter financiering van de woningbouw met alles wat daarbjj be hoort zijn met het thans binnengekomen lange na niet bevredigd; bovendien bedrag van ruim 100 miljoen nog bji zon een abrupte stopzetting van de in schrijving psychologisch onjuist zjjn ten opzichte wan de kleine spaarders die zich door middel van bouwzegeis in het bezit van een rentespaarbrief van 25 willen stellen. Men verwacht dan ook dat de inschrjjving nog enige tijd zal blijven opengesteld terwijl ook re kening wordt gehouden met de moge lijkheid, da. de inschrijving wordt be perkt tot spaarbrieven van 25.-. In verband met de gesteldheid van de terreinen zjjn alle voetbal-, korf bal, en hockeywedstrijden, die voor komend weekeinde door de nationaie- en regionale bonden (c.q. onderafde lingen) waren vastgesteld, afgelast. Het gehele programma varf de K.N. V.B. (betaald-, amateur- en zaterdag voetbal) wordt verschoven naar het weekeinde van 1 en 2 febr. a.s. De in zendtermijn voor de poolformulieren van de K.N.V.B. is eveneens met een week verlengd. De Koninklijke Nederlandse Korf bal Bond en de Koninklijke Nederland sche Hockey Bond verschuiven hun programma's naar een latere datum. Het programma, dat voor 1 en 2 fe bruari a.s. was vastgesteld, bljjft dus voor deze data gehandhaafd. 1 Een storing, die over het Engelse Kanaal naar ons land kwam, bracht vanmorgen op vele plaatsen weer sneeuw. Zij wordt gevolgd door een rug van hogere luchtdruk, die de ko mende 24 uur opklaringen zal brengen. Tijdens deze opklaringen zal in de komende nacht in het binnenland 5 tot 10 graden vorst kunnen voorkomen. De sneeuwkansen worden nu kleiner. Advertentie Station Helsinki Stockholm Uslo Kopenhage Lunaen Ainsterdan Brussel Luxemburg uart1s Nice Berlijn MUnchen Zürlcb Genève Locarno Wenen Innsbruck Weer cemp. aeersi heden iigej i <UJ 4«* u geheel bew. -4 0 sneeuw -1 1 sneeuw -1 2 n sneeuw -2 3 zwaar bew. -3 1 sneeuw -2 2 zwara bew. -1 0.2 sneeuw -5 3 zwaar bew. 1 2 onbewolkt 1 0 licht bew. -6 0 mist -9 1 mist -13 3 sneeuw -4 4 onbewolkt -6 0 onbewolkt -10 0 mist -14 1 Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1