Schat aan effecten in een oude brandkast van het kasteel Roosteren? Wie zijn de eigenaars Willem Ruys" aangekomen met 775 repatrianten KLINGDECOR Zijn vrouw doodgeschoten Hoog of laag... «JUIST NU! Uit Keeeemerland gevierd zondag ERIC DE NOORMAN Grote aardschok in Gobiwoestijn Begrafenis van de heer L. Bensdorp Nationaal front voor bevrijding van West-Irian Hatta wilde geen president van Sumatra zijn Commodore J. Roos' laatste reis N.V. DE HOUTWERF Huwelijksdrama voor de rechtbank te Amsterdam bestaan wordt Veertigjarig Huldiging van zeven jubilarissen NAAIMACHINES FLINKE LEDEN-AANWAS BIJ .ST.-BONIFACIUS" KRUISWOORDRAADSEL f abnormaal lage prijzen SEES TIEN JAAR GEËIST Official Ford Dealer GRETHA DE BRUYN GARAGE DEN HOUT rp VRIJDAG 24 JANUARI 1958 PAGINA V Bij schoonmaakwerkzaamheden gevonden „Een chaos als in Dante's hel' Overstromingen op Borneo Mr. P. A. Blaisse door de Belgische regering onderscheiden Nederlands fruitschip in aanvaring Restanten uit de COLLECTIE 1957 WORDEN OPGERUIMD tegen BAKKERSBE Matthijs Vermeulen 70 jaar Geel herkenningsbordje voor bromfietsen spoedig verplicht Geen audiëntie SÜ®nii§ JUIST NU in deze tijd van bestedingsbeperking zal de inruilwaarde, die de Ford Dealer voor Uw oude wagen mag betalen, U frappant lioog voorkomen! JUIST NU - ziet de Ford Dealer kans U een Amerikaanse Ford 1957 te leveren tegen een prijs, die frappant laag genoemd mag worden. Er is nog keuze uit eet» aantal 1952. mo dellen, waarvan enkele zonder enige prijs verhoging. Eij hoog en laag houdt de Ford Dealer dan ook vol KOM NU PRATEN MET OE Katholieke Bouwvakarbeiders Beverwijk SKI-UITRUSTINGEN STREEPPANTALONS Sterke wielrenners in Santpoort op de „rollen" ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 VELSEN -IJMUIDEN Frans motorschip gestrand Sleepboot Titan verleent hulp 4 Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Afscheid Fie Carelsen op 22 februari Z ANDVOORT Gasprijs omhoog Waterstanden L. Bij het in gereedheid brengen van het kasteel te Roosteren, waar medio februari 200 Indische Nederlanders ge huisvest zullen worden, heeft men woensdag een brandkast, die jarenlang in een der gangen heeft gestaan, ge opend. De brandkast bleek gevuld met tientallen effecten van Congo-maat- schappijen en zilveren sieraden. De waarde van de effecten moet nog nader worden vastgesteld. Ofschoon de geruchten over een mil joen, ischat schromelijk overdreven zijn, aldus de burgemeester van Roosteren, staat hei wel vast dat de inhoud van de oude brandkast een aardig kapitaaltje vertegenwoordigt. De te onderzoeken effecten zijn bij de politie gedeponeerd. Niet alleen zal worden nagegaan hoe veel deze effecten nog waard ziin, maar ook zal langs juridische weg uitge maakt dienen te worden wie de eige naar van de eventuele „schat" is. Het kan zijn dat ais zodanig de hui dige bezitters van het kasteel, de heren Houben en Janssen uit Rooste ren, vorden aangewezen, of de erfge namen van de vroegere kasteelbewo ners, de heren Barbou van Roosteren van wie de thans gevonden aandelen eertijds het eigendom waren. De familie Barbou heeft het kasteel, dat uit 1800 dateert, bewoond tot aan de tweede wereldoorlog. In de oorlog deed het dienst als kazerne voor Duitse militairen, na de oorlog voor Ameri kaanse soldaten, later waren er politie ke delinquenten gehuisvest en nog later de koninklijke marechaussee. De laat ste jaren stond het gebouw leeg. Merk waardig is dat de brandkast in al deze periodes onaangeroerd in de ;ang bleef staan. 199 In de St.-Vituskerk te Bussum is gis termorgen de plechtige Requiemmis op gedragen voor wijlen de heer L. F. M. Bensdorp, in lever algemeen directeur van Bensdorp N.V. In de kerk waren met de familieleden o.m. aanwezig per soneelsleden van de N.V., directie van Bensdorp Wenen, vertegenwoordigers van de bedrijven in Zwitserland, België, Italië en Bensdorp Duitsland. Ook wa ren aanwezig vertegenwoordigers van de besturen van de Gerardus Majella- stichting, de Godelindestichting, verder van de Ver. van Kath. Ziekenhuizen in Nederland, de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Gooiland, de vereni ging van grootbedrijven in de detail handel en afgevaardigden van diverse bedrijven waarvan de overledene com missaris is geweest. De plechtige Requiemmis werd opge dragen door pastoor H. W. M. v. d. Bergh met assistentie. Op weg naar de begraafplaats passeerde de stoet het be drijf, waar een krans werd aangehan gen. Nog andere bloemstukken dekten de lijkbaar. Om 12 uur is het stoffelijk overschot bijgezet in het familiegraf op het r.-k. kerkhof te Bussum. Op het kerkhof heeft pastoor v. d. Bergh de absöuté verricht. Een zoon van de overledene, de heer L. Bens dorp, dankte voor de betoonde belang stelling. De chef-staf van het Indonesische le ger, generaal-majoor Nasution, heeft al le regionale militaire commandanten opgedragen in hun gebied een „Natio naal front voor de bevrijding van West- Irian" te vormen, aldus meldt het A.N.P. De legerwoordvoerder in Dja karta, die dit meedeelde, zei, dat deze fronten het initiatief zullen moeten ne men voor het voeren van massa-acties door de functionale groepen en dat zij zullen zijn gericht op coördinrtie van de in de gemeenschap levende wens tot be vrijding van West-Irian, westelijk Nieuw-Guinea. Kortgeleden heeft Nasution een ver bod ingesteld op het oprichten van West-Irian-organisaties door de bevol king buiten de „Natiorflale fronten". In tussen is Nasution vandaag, een dag la ter dan hij oorspronkelijk van plan was, naar Sumatra vertrokken. Hij zal Me- dan, Atjeh en ook Tapanuli in Noord- Sumatra bezoeken. De woordvoerder zei niet te weten, of de chef-staf ook naar Midden- en Zuid-Sumatra zal gaan. In Djakarta is bekendgemaakt, dat Midden-Bomeo geteisterd wordt door de ergste overstromingen In de laatste veertig jaar, aldus bericht Reuter. Volgens de eerste berichten zijn zes mensen om het leven gekomen en twin tig huizen weggespoeld. 15.000 huizen staai. gedeeltelijk onder water, de scha de wordt geschat op een miljoen roepia. De resident van Bandjermasin, Ri- woet, die dit meedeelde, zei dat de ruil handel van pas kwam, omdat daardoor rechtstreeks hulp kan worden geboden aan de door de watersnood getroffenen. De regent van Balikpapan, Kariowiti, heeft gezegd, dat in Balikpapan 700 ton rijst uit Zuid-Bomeo za, aankomen dank zij de ruilhandel met Singapore. De op deze wijze verkregen rijst zou over de vier provincies van Borneo verdeeld worden. Baron van der Straten Wafflet, ambas sadeur van België in Den Haag, heeft woensdagavond tijdens een diner te zijnen huize aan het lid der Tweede Kamer mr. P. A. Blaisse, de versierselen van com mandeur in de Kroonorde van België uit gereikt. De heer Blaisse heeft in de eerste Jaren na de oorlog als hoofdambtenaar van het ministerie van economische zaken aan de vele besprekingen ever de verwezenlijking van de Benelux-Unie deelgenomen. Hij is de deskundige van de katholieke volks partij in de Tweede Kamer op het gebied van Benelux en Europese integratie. Het Nederlandse fruitschip „Bonita" ls woensdag op de Mississippi in aanvaring geweest met een motorboot. Vijf inzitten den van de boot worden vermist, onder wie vier duikers, die op weg waren naar de Golf van Mexico, om bergingswerkzaam heden te verrichten. De zesde opvarende van de motorboot is gered en ln een zie kenhuis opgenomen. In december heeft zich in Buiten-Mon- golië, blijkens berichten in de „Izves- tia" van vandaag, een van „de groot ste aardbevingen der geschiedenis" voorgedaan, waardoor bergen van plaats veranderden, rivieren een andere bedding kregen en het gehele land een totaal ander aanzien kreeg. De beving had zijn centrum in het Altai-gebergte, in de Gobi-woestijn, aldus meldt United Press. Volgens het blad hangt op het ogen blik, dus anderhalve maand na de aard beving, boven een bergtop op 60 kilo meter van het aardbevings-centrum een grote gele stofwolk, 1500 meter boven ue top. De „Izvestia" neldde dat de aardbeving „een chaos als in Dan te's hel" veroorzaakte. Er werd echter niets gemeld over eventuele slachtof fers van deze aardbeving. De beving deed zich voor op 4 december. Advertentie Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 55432 Vakkundige behangers beschikbaar De voormalige vice-president van Indo nesië, Mohammed Hatta, heeft deze week een aanbod om president van een onafhan kelijke republiek op Sumatra te worden, afgewezen, aldus heeft United Press ln Singapore vernomen. Volgens een zegs man, die ln nauw contact staat met per sonen, die onlangs ln Padang het plan tot de vorming van een dergelijke republiek hebben besproken, neeft Hatta het aanbod afgewezen, omdat hij niet in connectie wenste te staan met een jeweging, die Indonesië ip, afzonderlijke republieken zou uiteenscheuren. De zegsman deelde mede, dat de bijeen komst, tijdens het afgelopen weekeinde gehouden, bijgewoond werd door de Su- matraanse kolonel Simbolon, de luitenant kolonel Soemoeal uit Celebes, de Suma- traanse leider Hoessein, dt Sumatraanse kolonel Barlin en een leider van d Da- roel Islam, Hassan All Een leger-majoor uit Borneo zou, n„. verluidt, ook op de bijeenkomst aanwezig zijn geweest. Vol gens de «.egsman, die beweert in nauwe betrekking te staan met een van de groe pen, die op de Padangse bijeenkomst aan wezig waren, is een voorlopig besluit genomen, om drie onafhankelijke republie ken uit te roepen: de repüblieke- Su matra. Celebes en Kalimantan (Borneo). De componist Matthijs Vermeulen uit Amsterdam hoopt op 8 februari a.s. zijn 70ste verjaardag te vieren. (Van een speciale verslaggever) De Willem Ruys van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd -heeft vanmorgen 775 evacué's uit Indonesië thuisge bracht, onder wie bijna 400 kinderen beneden de twaalf jaar. Van deze pas sagiers hadden er ongeveer 600 geen onderdak. Nadat van allemaal in het restaurant van de Lloyd röntgenfoto's waren gemaakt, werden ze met auto bussen naar de diverse contractpen sions in het land gebracht. Voor de gezagvoerder van het schip, commodore J. Roos uit Wassenaar, be tekende deze vandaag beëindigde reis zijn eerste en laatste met het vlagge- schip van de Lloyd, aangezien hij met pensioen gaat. Commodore Roos, die in 1918 als stuurmansleerling bij de Lloyd in dienst kwam, heeft een reeks van jaren het bevel gevoerd over de Si- bajak, Indrapura en Modjokerto. Hij stamt uit een zeevaardersfamilie; zijn vader was kapitein van een zeilschip. In zijn eigen gezin wordt de zeevaart traditie ook al hoog gehouden, want twee zoons van hem varen resp. als tweede stuurman en als stuurmans leerling eveneens bij de Lloyd. Tijdens een afscheidsplechtigheid Advertentie De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken tafels, bars, enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. O 2500-11932 aan boord van de W. Ruys werden de verdiensten van commodore Roos voor de Nederlandse koopvaardij ge honoreerd met zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Der traditie getrouw kreeg hij bij zijn heengaan de door hem op deze laat ste reis gevoerde commodorevlag mee. Een man van betekenis op deze reis van de Willem Ruys is verder de sport leider Wil van Zutphen geweest. Van Southampton naar Singapore reisde na melijk prins Chula Chakrabongse van Thailand mee en prins en sportleider konden het zo goed met elkaar vinden, dat de Thailandse prins speciaal verlof voor Wil van Zutphen aan de gezag voerder vroeg. De sportleider reisde toen met de koninklijke trein vanuit Singapore naar het prinselijk paleis in Bangkok mee en was daar tien dagen de gast van de prins. De Thailandse prins was zo bijzonder te spreken over schip en bemanning, dat hij commodo re Roos een brief voor koningin Juliana en prins Bernhard meegaf, waarin hij zijn waardering tot uitdrukking bracht. (Van onze Haagse redactie) Het ziet er naar uit, dat er spoedig ten wijziging in het verkeersreglement zal worden aangebracht, waardoor een geel herkenningsbordje voor bromfietsen ver plicht zal worden gesteld. Berichten als zou er binnenkort een rijbewijs voor brom fietsers worden ingevoerd, zijn onwaar, aldus het ministerie van verkeer en wa terstaat. Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, zal woensdag 29 januari geen audiëntie verlenen. (Van onze verslaggever) Avond aan avond schoof de moeder van een Bussums gezin de grendel op de voordeur. Ze voelde zich bedreigd door haar weggelopen echtgenoot, die zou hebben gezegd dat zij niet lang meer had te leven. Haar angst is niet ongegrond gebleken. De 14e juni van het vorige jaar verscheen de man in de woning, om na een heftige woor denwisseling zijn 41-jarige vrouw neer te schieten. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed het slachtoffer aan haar verwondingen. Gisteren stond de 46-jarige dade.' voor de Am sterdamse rechtbank, die onder leiding van president mr. J. Coninck Liefsting talrijke getuigen hoorde. Ter verduidelijking van de verschil lende verklaringen en om een goed beeld te krijgen van de situatie, maak te de rechtbank gebruik van een pro jectie-apparaat. Hiermee werden ver schillende opnamen getoond, zoals de plattegrond van Bussum, de woning van het ongelukkige gezin en de buurt, waarin zich het drama heeft afgespeeld. Uit de getuigenverklaringen kwam vast te staan dat het tussen de man en de vrouw reeds lang niet boterde. De man ging bij zijn moeder wonen en ver waarloosde het gezin. De vrouw begon een echtscheidingsprocedure. Over de hierbij afgelegde verklaringen scheen de man zeer boos te zijn geweest. Men nam aan -dat dit het onderwerp was van het gesprek op de noodlottige 14e juni. Op zeer kundige wijze ontzenuw de de verdediger van verdachte, mr. M. G. Rood, tal van verklaringen over de man, die zich indertijd zelf bij de poli tie had aangegeven. Hij zou al eerder hebben gezegd zijn vrouw van kant te zullen maken. De getuigen die dit hadden verklaard, konden dit gisteren niet met bewij zen staven Verdachte, een 46-jarige invalide los- arbeider uit Bussum, die al vier maal wegens inbraken veroordeeld is en sterk verminderd toerekenbaar wordt geacht, had ruzie met zijn vrouw gehad omdat zij de werklozensteun, die verdachte ontving, incasseerde met de kinderbij slag voor hun drie kinderen, zodat ver dachte alleen de invaliditeitsuitkering, welke hij ook ontving, overbleef. Bij de echtscheidingsprocedure had ze een alimentatie geëist en beweert dat haar man best 60 per week kon verdienen hoewel ze wist dat haar man invalide was. De officier van justitie zowel als de verdediger meenden dat verdachte veel onbegrip en onrecht heeft moeten verduren. Verdachte gaf toe de revol ver drie maanden voor het drama te hebben gekocht van een caféhouder om dat iemand hem zou hebben bedreigd hem „een kopje kleiner te zullen ma ken". Wie dat is geweest kon hij niet zeggen. De betrokken caféhouder ont kende een revolver aan hem verkocht te hebben. De vrouw is tijdens de schietpartij door vier kogels getroffen, de straat opgelopen en daar in elkaar gezakt. Vlak daarop is zij overleden. Verdachte verklaarde dat hij tijdens de twist niet meer wist wat hij deed. Het werd hem zwart voor de ogen. De officier van justitie wilde aannemen dat verdachte niet met voorbedachte rade zijn vrouw heeft willen vermoorden en daarom vroeg hij veroordeling wegens doodslag en wel tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en voorwaar delijke terbeschikkingstelling aan de re gering. De verdediger meende dat verdach te tijdens de twist niet geweten heeft wat hij deed en dat daarom ook geen veroordeling wegens doodslag kan vol gen. De verdediger zorgde voor een novum in de rechtspraak door zelf ook een eis te stellen, n.l. van drie jaar ter zake zware mishandeling, de dood ten gevolge hebben. Ook verzocht hij het voorarrest af te trekken. Uitspraak 6 februart. 88. Hinkend komt de Skalde naderbij. „Ik ben blij, dat jullie gewacht hebben jongens," kreunt hij. „Ik was al bang, dat jullie me in de steek zouden laten." „Daar waren wij ook bang voor," gromt een der rovers met een loerende blik. „Wat is er gebeurd, makker?" „Mijn paard schrok en sloeg op hol; toen ben ik er af gevallen. Ik kan niet zo best paard rijden, dat weet je. Maar wat nu, kan ik bij iemand achterop?" De rovers kijken elkaar zwijgend aan en schudden het hoofd. „Ja maar, hoe krijg ik dan het deel van het goud? Jullie bedriegen me toch niet, hoop ik," stamelt de Skalde hevig ontdaan. „Het is mijn idee geweest." „Ja, ja", gromt een der rovers, „we zullen aan je denken vriend. Je ziet ons nog wel. Maar nu moeten we achter Harald aan, of het gaat onze neus ook voorbij." Snel stijgen de kerels op. „Lafaards", jammert de Skalde handenwringend, „jullie bedriegen me. Halt! Ik moet met jullie mee." Een grijnslach is het enige antwoord. De Skalde staart als een toonbeeld van wanhoop het drietal na, maar zodra ze uit het gezicht zijn verdwenen, verandert zijn houding als bij toverslag. Hij richt zich op, kreunt niet langer en het lijkt de Noorman die alles in grenzenloze verbazing gadegeslagen heeft, zelfs toe of hij lacht. Dan draait de Skalde zich snel om en zegt grinnikend in de richting, waar Eric in de struiken zit: „Zo, Heer Koning, kom nu maar te voorschijn, want naar ik meen, ben ik U een uitleg verschuldigd." Advertentie y Zondag aanstaande zal het bestuur van de r.-k. Bouwvakarbeiders bond „Sint Jozef" recipiëren in een der zalen van het Kennemer-thea- ter, bij gelegenheid van het veertigja rig jubileum. Tijdens deze receptie heeft tevens de huldiging plaats van een zevental trouwe leden, waarvan de heer Henk van Zutphen de meeste lid maatschapsjaren op zijn naam heeft staan, namelijk veertig; zolang de bond bestaat dus. De heren W. Niesten, W. Quax, P. Sneekes, L. Schelvis, W. van Vlissingen en L. de Reus zullen als zil veren leden worden gehuldigd. De viering van het jubileum der af deling wordt zondag geopend met een plechtige Heilige Mis om negen uur in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Goede Raad. Definitief is de bouwvakarbeiders bond „Sint-Jozef" opgericht op 19 juli 1917; de viering van het jubileum is dus ietwat verlaat. Toch was er voor 1917 in Beverwijk reeds een organisatie voor katholieke bouwvakkers waarvan de heer W. Geijs voorzitter en onder meer B. Garstenveld en J. Put bestuursle den waren. In 1917, vermeldt echter een oude summiere notule, had_ een samen smelting van enkele afdelingen plaats tot de huidige bond. Bij deze gelegen heid werden de heren R. Tervoort, H. Holt en N. Tromp aan het oude be stuur toegevoegd. Thans bestaat het bestuur uit de heren W. Niesten voor zitter, J. G. Scheerman secretaris, G. IJ. de Boer penningmeester en C. Tol, G. B. van Zutphen, S. Pepping en S. Boersma leden. De heer W. Niesten werd in 1945 tot secretaris der afdeling gekozen; 22 april 1947 werd hij voorzit ter, waarbij de heer J. G. Scheerman het secretariaat van de heer W. Niesten overnam. Vanaf 1946 is de heer W. Niesten ook bondsraadslid. De bond telt hans ruim 250 leden, te weten met selaars, opperlieden, timmerlieden, stu- cadoors, vlechters, grondwerkers, straat makers, steenhouwers, schilders enz. Vooral na de oorlog heeft de bond voor de arbeiders veel bereikt. Wij noemen onder meer de totstandkoming van het vorstverletfonds, verhoging van vakan tietoeslagen, verlenging vakantieduur, de v achtgeld- en werkloosheidsverzeke ring en de ouderdomspensioenregeling. In 1934 bestond de vakantie van de bouwvakarbeider nog uit slechts drie Advertentie Complete voor dames, heren en kinderen, in diverse kleuren en prijzen. DE GROOTSTE SORTERING. Voordelige aanbiedingen in met splitje. SPORTMAGAZIJN TWIJNDERSLAAN 7 - Haarlem Telef. 15-1-16 100% service. dagen, later werden het er zes, terwijl nu de vakantie acht dagen duurt en zes snipperdagen hieraan zijn toegevoegd. Wanneer zondag de receptie in het Kennemer-theater plaats heeft van 11.30 uur tot 13 uur zullen ongetwij feld oude herinneringen, worden opge haald. Een afvaardiging van het hoofd bestuur zal ook acte de présence ge ven. Des avonds heeft in het Kennemer- theater voor de leden een feestavond plaats die om half acht begint en waar voor een cabaret-gezelschap onder lei ding van de heer Meyer is geëngageerd. De titel van de cabaret-revue is vrij toepasselijk: „Hallo., 't is feest", dit feit zujlen velen zich zondag realiseren, twijfelen er ook niet aan of vele We relaties zullen zondag bouwvakarbeidersbond de jubilerende gelukwensen. Zaterdagavond 25 januari worden in zaal „Zomerlust" te Santpoort wedstrij den op home-trainers gehouden tussen renners van het Haarlemse „De Kam pioen" en die van „Olympia" uit Am sterdam. Tal van bekende en sterke wielren ners, zoals de Tour de France-renner Gerrit Voorting en zijn broer Adri, wegkampioen Piet Steenvoorden, Cor Bijster (allen „De Kampioen") en An- dré Rijnders, baankampioen Rob van dzr Ruit en Rijnders zijn ware specia- Nico Ballangee („Olympia"), kan men daarbij met verschillende anderen op de „rollen" aan de slag zien. Vooral Van der Ruit en Rijnders zijn warespecia- listen op dit gebied. De wedstrijden beginnen om acht uur; na afloop is er bal tot twee uur. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze De afdeling IJmuiden van de Ned. r.-k. bond van werknemers in het transportbedrijf „St.-Bonifacius" mag zich in een gezonde groei verheugen. Dit bleek uit het verslag van de secre taris, de heer R. Gerritsma, tijdens de jaarvergadering die in het patronaats gebouw gehouden werd. Het ledental steeg van 152 tot 175 in één jaar tijds, zoals ook de penningmeester, de heer A. Boot, met voldoening kon constate ren. Dank zij een zuinig beheer is er een kleine reserve gekweekt, waardoor de komende viering van het 40-jarig bestaan van de afdeling zonder zorg tegemoet gezien kan worden. De voor zitter, de heer F. Sikkelerus, had in zijn openingswoord een, gezien de weers omstandigheden, verheugend aantal le den kunnen begroeten. Het jaarver slag van de secretaris gewaagde o.a. van verschillende correcties, die in col lectieve arbeidsovereenkomsten bereikt waren, o.a. voor het personeel in de bedrijfsgroep beroepsgoederenvervoer, de bouwmaterialenhandel en niet te vergeten de visserij. De bestuursverkiezing had tot gevolg, dat in de plaats van de heer A. Maas land, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, gekozen werd de heer W. Raterman. Bovendien werd het be stuur, gelet op de groei van de afde ling, uitgebreid tot 7 man door de ver kiezing van de heer J. Kras. De heer J. Plantenga van het dis- trictsbestuur besprak de plicht van de katholiek hoog te houden in plaats zijn mede-arbeider om geen aanstoot te geven, maar integendeel een morele steun te zijn en zo de naam van de katholiek hoog te houden in p laats van daaraan afbreuk te doen. Dit geldt niet alleen thuis en in de kerk, maar ook en vooral op het werk. Voorts be handelde hij de veel gestelde vraag: Wat doet de bond eigenlijk in deze tijd? Het beste antwoord hierop zou ieder lid zelf kunnen geven als er één jaar geen bond zou zijn. Bij de rondvraag Kwam o.a. ook de bondsvr&ag weer aan de orde en wel door de klacht, dat er tegenwoordig zo weinig direct contact meer mogelijk is tussen de lagere en de hoogste or ganen. Deze zaak is momenteel in stu die gegeven aan een kleine commissie op landelijk niveau. Het wachten is op het resultaat daarvan en op de ad viezen, die men van deze commissie verwacht. Vast staat in ieder geval, dat het de aandacht heeft van de lan delijke leiding en dat al het mogelijke gedaan zal worden om het onder- 1 ling contact te bewaren en te verstevi gen, waarbij er naar gestreefd wordt een zoveel mogelijk direct persoon lijk contact te bereiken. Op zondag 9 februari zal het 40-ja- rig bestaan van de afdeling gevierd worden, 's Morgens om 9.15 uur zal de geestelijk adviseur, pater Keiler, in de paterskerk te IJmuiden-oost de hoog mis opdragen, waarna omstreeks 11 uur een receptie plaats vindt in het patronaatsgebouw. Tevens vindt dan de huldiging plaats van negen jubila rissen. In hetzelfde gebouw worden 's avonds de leden met hun dames ver wacht voor een gezellige feestavond. Het cabaret-variété-ensemble „Luna" presenteert dan een bont programma, waaraan meewerken Joop Boeree, con ference, Herman Teunissen, accordeon, The two mounties met dwaze liedjes, het Kalmar-trio met parterre-accroba- tiek, Peter Oran en het duo Wikkel en Bros als komische cascadeurs. De sleepboot Titan van Bureau Wijs muller uit IJmuiden is er donderdag in geslaagd een verbinding tot stand te brengen met het Franse motorschip Torima, groot 4.434 ton en in 1952 ge bouwd, dat woensdagavond op Ham mond Knoll, op een afstand van onge veer 75 mijl westelijk van IJmuiden ge strand was. De Titan was woensdag de haven van Den Helder binnengelopen om voor het slechte weer een veilige schuilplaats te vinden. De IJmuidense sleper was namelijk met een bok onder weg van Zweden naar Brazilië. Nog maar nauwelijks in Den Helder gearri veerd, kreeg de Titan de melding van de in nood verkerende Fransman. Ook andere sleepboten snelden de Fransman te hulp. De Thames van L. Smit en Co. uit Rotterdam voer uit. Een Engelse sleepboot, de Brahman, heeft een paar keer vergeefs geprobeerd een lijn over te brengen. De Titan had meer succes en slaagde er in de Frans man vast te maken. De Torima was op weg naar Huil in Engeland. Donder dagmiddag is de Cycloop uit IJmuiden vertrokken om bij de berging te assis teren en 's avonds verliet de sleepboot Nestor met hetzelfde doel de haven van IJmuiden f A r\ a9 a li tl TT~ Jti V te Is i/ 44 JS JY Horizontaal: 1. selenium (afk.); 3. vaar tuig (alk.); 5. watering: 7. vochtig; 8. zangnoot; 10. spil: 11. getij; 13. pracht; 17. deel v. d. dag (afk.); 18. voegwoord: 19. bar; 20. bevestiging; 21. de dato (afk.); 22. slingerplant; 24. zangnoot; 26. vogel- product; 27. maanstand (afk.); 29. eiken schors; 31. meisjesnaam; 33. de lezer heil (Lat. afk.); 34. lengtemaat (afk.). Verticaal: l. wintervoertuig; 2. water in Friesland; 3. naamloze vennootschap (Fr.); 4. deel v. e. boom; 6. jongensnaam; 7. vervoerbedrijf (afk.); 9. voorzetsel; 10. reeds; 12. rustplaats; 14. koor; 15. vogel; 16. Oosterse titel; 17. vis; 21. part; 22. Chin, maat; 23. namelijk (afk.); 25. jon gensnaam; 26. maanstand (afk.); 28. vo gel; 30. verlaagde toon; 32. lengtemaat (afk.). Horizontaal; 1. boycöt - smet; 2. ama teur - ADO; 3. bar - fragiel; 4. orde - kier; 5. Em. - rooster; 6. emplooi - af; 7. nno - minnaar; 8. hoes - kade; 9. traan - werst; 10. iris - Rolde; 11. repel - elk. Verticaal: 1. baboe - notie; 2. omarmen- r.r.; 3. yard - mohair; 4. et. - Erp - oase; 5. oef - olmen; 6. turkoois - re; 7. rai- son - wol; 8. getinkel; 9. maire - aarde; 10. Ede - raadsel; 11. tolk - fret. Advertentie E„VIER" 1 op 17 DAUPHINE 1 op 16 FRÉGATE 1 op 11 Bovendien: Lage aanschafprijs; goedkope onderdelen: 6 mnd. garantie inel. arbJoon: alle wagens 4 portieren, dus veilig. Nadere inlichtingen: Zaterdag 22 februari zal de actrice Fie Carelsen in de Haarlemse Stads schouwburg officieel afscheid nemen van haar publiek in het blijspel „Toon tje heefteen paard getekend", dat wordt opgevoerd door de Haagse Come- sie, aan welk gezelschap mevr. Carel sen nu alweer jaren verbonden is. Bereids heeft zich in Haarlem een hul digingscomité geformeerd onder leiding van de wethouder voor kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, en dr. P. Schro der. Het ligt in de bedoeling om mevr. Carelsen na de voorstelling van 22 fe bruari een huldiging ten deel te doen vallen. De minister van economische zaken heeft de besluiten van de gemeente raad van Zandvoort tot verhoging van de gasprijs met 1 ct. per m3 en van de waterprijs met 6 ct. p. m3 goedgekeurd. De verhoogde prijzen zullen voor het eerst worden berekend over het ver bruik dat bij de eerstvolgende opname van gas- en watermeters wordt gere gistreerd. De prijs van muntgaspen- ningen bedraagt thans 20 cent. IJMUIDEN Vrijdag 24 januari Hoog water: 6.27 u. en 18.37 u. Laag water: 2.08 u. en 14.22 u. Zaterdag 25 januari Hoog water: 7.00 u. en 19.12 u. Laag water: 2.34 u. en 14.53 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2