Haarlemmerliede per 1 januari 1959 opgeheven O Spaarndammer schrijft de raad over het uitbreidingsplan Een windbuks is een geweer, aldus de officier van Justitie Agenda Haarlem mi GOED VOOR WEINIG GELD Nieuwe raadsverkiezingen in Haarlemmermeer en Haarlem? Voorlichtings avond Raad voor de Jeugd 63 woningen vervangen 28 bouw vallen Strijkkwartetconcert voor Weten en Werken Demonstratie van V olksmuziekschool Noodsleuf in het Reinaldapark VOORONTWERP VAN WET Nieuwe vroege trein INLAID LINOLEUM er LINOFELT J. van Leeuwen spreekt over verenigings- teehniek Gemeentelijke Nazorg wordt gesplitst „V.Wijk" dekens 10% korting WASSENAAR HAARLEMSE RECHTBANK Toneel Muziek Pauze-Theater Diversen Twee kleuterscholen voor Liduinaparochie Verkoop gelegenheid tot 11 uur 's avonds Droo gpoederblusinstal- latie voor de brandweer SCHEEPVAARTBERICBTEN VRIJDAG 24 JANUARI 1958 PAGINA 3 „De principiële kanten van het speeltuinwerk" Tussen Haarlem en Amsterdam Eervol ontslag aan ir. R. G. Veenenbos Als directeur van het Woningbedrijf Haarlem KRUISSTRAAT tl Haarlem telef. 11491 Burgerlijke Stand Haarlem Haarlemse sportraad Het plan J. J. Schnerr en L. C. Carstens directeuren Jeugdige fietser valt tegen vrachtauto Fietsstuur in het lichaam Koperen jubilea bij Ontspanningsvereniging Z.Z.Z. Films: T entoonstellingen Als noodstortplaats voor huisvuil Gemeentezaken Spaarnwouderstraat- vereniging Prof. dr. J. A. Jungmann S.J. spreekt op Hageveld Bosvogels in nood BILJARTEN Voorjaarsbeurs voor de vrouw „Joco-Beker" Kampioenschap van Haarlem 2e klas libre Beurs van Amsterdam - New York In opdracht van de minister van bin- lenlandse zaken hebben Ged. Staten van Noord-Holland een voorontwerp van wet gemaakt inzake de opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Dit voorontwerp is thans ter visie gelegd in de gemeente Haar lemmerliede en zal waarschijnlijk bin nen een week ook in Haarlemmermeer en in Haarlem ter inzage worden ge legd. In het voorontwerp wordt voorge steld de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude per 1 januari 1959 op te keffen. Het grootste gedeelte, tellende een inwonertal van 3500 en groot 2775 ka-, komt dan bij Haarlemmermeer, het overige gedeelte, Oost-Spaarndam (200 inwoners, 80 ha.) en Zuid Schalk wijk (400 inwoners, 613 ha.) komt bij Haarlem. Bepaald wordt dat de gemeenteraden van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer en Haarlem per 1 ja nuari 1959 worden ontbonden, waardoor nieuwe gemeenteraadsverkiezingen Op dinsdag 28 januari om 8 uur vindt »n de nieuwe aula van de school in de Cruqiusstraat 2. hoek Emmakade (bij de Stadsschouwburg) een voorlichtings bijeenkomst plaats voor vertegenwoor digers van de Haarlemse speeltuinorga nisaties en een kleine groep genodigden. Inleiders op deze bijeenkomst zijn de heren rector B. J. de Bot, geeste lijk adviseur van de r.-k. speeltuinorga nisaties, en B. van Zinderen Bakker, voorzitter van de N.U.S.O. Het onder werp is ,,De principiële kanten van het speeltuinwerk". Na de inleidingen is er gelegenheid tot het stellen van schriftelijke vra gen en zal een podium-discussie plaats vinden tussen de inleiders, aangevuld met de voorzitter van het landelijk ver bond van katholieke speeltuinen, de heer Hoyink van Papendrecht, en de 2e voorzitter van de N.U.S.O., de heer F. Oostrom. Met ingang van dinsdag 28 januari wordt een vroege trein aan de bestaande dienstregeling toegevoegd tussen Haar lem en Amsterdam CS. De trein rijdt alleen op werkdagen, behalve op maan- dag. Vertrek Haarlem 7.41 uur, aankomst Amsterdam 7.55 uur. In verband met het instellen van de nieuwe dienst voor Volkshuisvesting, waarover wij gisteren hebben bericht, en in verband met het feit dat bij de nieuwe dienst ook het gemeentelijk Wo ningbedrijf is ondergebracht, hebben B. en W. van Haarlem de raad thans voorgesteld aan ir. R. G. Veenenbos eervol ontslag te verlenen als directeur van dit woningbedrijf. Ir. Veenenbos blijft uiteraard directeur van de dienst Bouw- en Woningtoezicht. Advertentie Van de gerenommeerde linoleum- fabriek ontvingen wij voor onze opruiming een partij Een unieke gelegenheid om een prima artikel tegen sterk geredu ceerde prijs aan te schaffen- 200 br. PARKET INLAID van 16.90 voor 183 br. PARKET INLAID van 15.20 voor 8.75 183 br. HOUTNERF INLAID van 10.80 voor 8.40 183 br. GRANITé INLAID van 10.70 voor 8.40 183 br. LINOFELT MOIRé van 6.90 voor 5.25 GETROUWD: R. van den Haak en I- E. Chr. Snijders. GEBOREN: E. C. van Empel-Kobus. z.; H. Roosloot-Schouten, z.W. B. J. Rooijers-Mossinkoff, 2 zoons; A. Wes- ters-van Leeuwen, d.; H. Hennekes- van der Monde, d.; S. van Meeteren- rfuijn, d.; A. Moolenaar-Koelemeijer, d. 'OVERLEDEN: W. Janssen, 82 j Grote Markt; J. G. Welters, 60 j Beu kenstraat; H. Derks, 62 j Tulpenstr.; A. G. C. van Wijngaarden, 12 j Spaarn damseweg; F. A. Vader, 78 j Maer- ten van Heemskerkstraat; C. Bok, 43 j Gasthuisvest. noodzakelijk worden. De raad van Haar lemmermeer zal na de annexatie 27 le den tellen, tegen 25 nu; de raad van Haarlem blijft 39 leden tellen. De be slissing over de vraag of de gemeen teraadsverkiezingen in beide gemeen ten noodzakelijk zijn, ligt uiteindelijk bij de Kamer. De verwachting is gerecht vaardigd dat waar er weinig verandert in de politieke samenstelling van de Haarlemse bevolking, in Haarlem geen gemeenteraadsverkiezingen nodig zullen zijn In Haarlemmermeer, waar het aantal raadszetels wordt uitgebreid, zullen zeker gemeenteraadsverkiezingen gehouden moeten worden. Waarschijnlijk in de tweede helft van maart zal het voorontwerp van wet, waarbij gevoegd de adviezen van de gemeenteraden van Haarlemmerliede, Haarlemmermeer en Haarlem, alsmede de eventuele bezwaarschriften tegen het voorontwerp, aan de minister van bin nenlandse zaken worden toegezonden, die dan beslist over het indienen van een wetsontwerp over deze zaak. Het beeft er alle schjjn van dat men van officiële zijde haast wil maken met de behandeling, zodat de Kamer het wetsontwerp nog in de loop van dit jaar behandeld kan hebben en de annexatie op de streefdatum (1 januari 1959) een feit kan zijn. In het voorontwerp van de wet wordt voorgesteld dat de burgemeester van de op te heffen gemeente en zijn ambtena ren in vaste dienst, zo mogelijk, op pen sioen en anders in elk geval op wacht geld worden gesteld. De secretaris van Haarlemmerliede wordt om tegemoet te komen aan de vermoedelijke bezwa ren der bevolking hulpsecretarie van de Haarlemmer of zij wordt onderge bracht in de reeds bestaande hulpsecre tarie in Zwanenburg. De rechten, lasten, verplichtingen en bezittingen gaan mee over naar de an nexerende gemeenten. Wij stellen ons voor nader op deze zaak terug te komen. „In een vereniging mag een voorzitter best een paradepaard zijn, die een lei dinggevende persoonlijkheid is, goed kan luisteren, tact heeft, een goed discussie leider is en een verbindende figuur tus sen de overige bestuursleden. De secre taris is de spil van de vereniging en hij vormt met de penningmeester de groep werkpaarden in het bestuur van een vereniging". Dit zei donderdag avond de heer J. v. Leeuwen, docent in de verenigingstechniek in Amsterdam, op een bijeenkomst van de Haarlemse sportraad. Voor deze samenkomst had den velen zich de moeite van onbegaan bare wegen getroost om de Kroonzaal van Brinkmann goed bezet te doen zijn. De heer Van Leeuwen stelde uit drukkelijk de fout van ouderen die de jeugd overschatten. Een jong persoon moet men niet eensklaps in een be stuursfunctie zetten maar hem daarvoor geleidelijk aan geschikt maken. Doet men dat dan zullen jongeren veel eer der geneigd zijn een bestuursfunctie te vervullen. Spreker ging uit van de sta tuten, de grondwet van de vereniging. Hjj drong er op aan, dat een niet ko ninklijk goedgekeurde vereniging het geld bij elkaar zou halen om de kosten van de goedkeuring te betalen; in het laatste geval echter heeft men rechts persoonlijkheid. Bij een niet koninklijk goedgekeurde vereniging is deze rechts persoonlijkheid er niet en mocht er iets verkeerd gaan dan kunnen de bestuurs leden, die persoonlijk aansprakelijk zijn, dit in hun eigen portemonnaie gaan voe len. Spreker kon begrijpen dat men uit liefhebberij wat voor een vereniging doet, maar hij was er eveneens van overtuigd dat vele bestuurderen niet zo ver wilden gaan, dat deze liefhebberij beslag op de eigen financiën gaat leg gen. Voor maximaal dertig jaar kan een vereniging bij koninklijk besluit worden goedgekeurd; langere perioden vereisen een wet, die dan in de beide kamers der Staten Generaal moet worden behan deld. Daarom worden de meeste ver enigingen Koninlijk goedgekeurd voor een periode van 29 jaar en 11 maanden. Na deze periode kan men voor een zelfde tijd verlenging vragen. De kos ten bedragen dan de helft van het geld, dat bij eerste aanvrage is verschuldigd, respectievelijk honderd en vijftig gulden. Naar aanleiding van het recentelijk ter gemeentesecretarie ter visie geleg de uitbreidingsplan „Spaarndam", heeft een inwoner van Spaarndam, de heer W. M. van Warmerdam, een iro niserend briefje aan de leden van de gemeenteraad gestuurd, dat wij hieron der volledig afdrukken: Dertig jaren is de gemeenschap Spaarndam nu ingedeeld bij Haar lem. Er is veel gebeurd in die tijd, maar wat nu het plan is, gaat alles te boven en wordt door allen geprezen, gelijk de woonschepen in de Kolk- sluis, want nog steeds vinden wij het jammer dat ze weg zijn. Gelukkig verdwijnen de krotten, die van schil der Boot en schilder Verwey en ko men er hokken c een rijtje, in wel stand, zoals in de grote steden, men senpakhuizen, waar alleen het num mer aan de deur een herkenning mag zijn. De woningtoestanden is erg slecht in Spaarndam er zal vlug wat moe ten gebeuren, maar het worden toch geen huizen met een Roos en Prieel en in een Vier-, maar niet in een Vijfhoek? Eindelijk wat speelruimte voor de kinderen; er is hier niets en de bal dadigheid ontstellend groot. Wat is er niet gedaan om de riolering in or de te maken, het was tevergeefs. Slo pen is hier de enige methode. Het res taureren van percelen door Spaarn- dammers is knoeiwerk geworden, nee dan Kreymborg op de Grote Markt of Kattenburg in de Grote Houtstraat. Wij krijgen een Frans-Halsplein met een standbeld van de grote schilder erop. Wij krijgen een Hout met het Hiidebrand-monument. Hansje Brinker kan wel verdwijnen, er is nu geen gevaar meer; nu wor den onze eigendommen beschermd zoals dat kleine winkeltje door het grote warenhuis op de hoek van het Verwulft. Nu worden de levens van onze kinderen veilig gesteld door oversteekplaatsen en veilige brug leuningen en als we zoet zijn, krijgen we pannekoeken op straat; we weten echter nog niet hoe en waar. De Riet pol wordt weer het eilandje dat het eens was en hoe het mogelijk is be grijpen we nog niet, maar: Spaarndam blijft Spaarndam, het blijft voor allen wat het is. Met hoogachting ben ik, w.g. W. M. VAN WARMERDAM. Het ter visie gelegde uitbreidingsplan „Spaarndam" voorziet in een afron ding van het oude vissersdorp, terwijl tevens gelegenheid geboden wordt voor Voor de leden van „Weten en Wer ken' concerteerde gisteravond in het Gebouw der Vrijzinnig Hervormden een strijkkwartet dat pas een half jaar geleden is opgericht. Het wordt gevormd door mevr. L. Vo- renkamp-Langerveld, 1ste viool, H. Goslinga, 2de viool, mevr. C. Beets- van den Bosch, altviool, en Bob van Marken, cello. Het was een eerste optreden waar we dus rekening mee moeten houden, hetgeen evenwel niet wegneemt, dat er kritiek mag gege ven worden. Het ensemble, dat kwartetten van Mozart, Schubert, Turina en Dvorak uitvoerde, bestaat uit goede musici voor wie we respect hebben, doch die nog niet voldoende op elkaar ingesteld zijn. Het samenspel was nog geen sa menspel, er moet nog wel geoefend worden eer dat bereikt zal rijn. Zeker waren er goede momenten, aan de mu zikaliteit valt trouwens niet te twijfe len, en juist daarom is het ons onbegrij pelijk dat er zo dikwijls onzuiver werd gespeeld, dat de eerste violiste haar toon doorgaans te laag nam, en dat het rithmisch ook nog al eens rammel de. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd, het kwartet zal heus wel wat bereiken, doch in dit geval is er slechts één weg die naar Rome leidt: veelvuldig samen musiceren en voor lopig nog niet optreden. T. de Vr. een bescheiden groei. Het omvat de gronden nabij het Visserseinde en De Pol, voornamelijk gelegen aan de rand van de bebouwde kom. In de plaats van de 28 grotendeels onvolwaardige woningen die ontruimd en gesloopt moeten worden, komen 63 nieuwe een gezinswoningen, waarvan 24 bejaarden woningen. Het bestaande schoolterrein wordt uitgebreid, om eventueel later een re organisatie mogelijk te maken. Op een binnenterreintje bij het Visserseinde is een speelterrein gedacht. Nabij het be staande bedrijf op de Pol is terrein ge reserveerd voor andere, kleinere onder nemingen en ten oosten van het Boe zemkanaal is grond gereserverd voor een complex volkstuinen. Hiermee wil men voorkomen dat deze gronden als opslagterrein dienst gaan doen. De gronden van het uitbreidingsplan „Spaarndam" liggen binnen de defen siekring van het oude fort. In 1951 zijn de beperkende bepalingen opgeheven met betrekking tot de bestemming van het terrein zodat men nu een uitbrei dingsplan kon gaan voorbereiden. Dat het huidige muziekonderwijs zich steeds meer richt op de activiteit en creatieve aanleg van het kind bleek ook gisteravond weer duidelijk bij de openbare demonstratie, die de Volksmuziekschool (directrice mevr.C. Kat-Beylevelt) in het café-restaurant De Leeuwerik gaf. Reeds bij Guido van Arezzo (1030) treffen wij een spelme thode aan, die tot doel heeft het schep pend melodisch vermogen van het kind (improvisatie) tot ontwikkeling te bren gen, de gedachte aan een spelmethode voor melodische en ritmische improvi satie is na hem tot aan het begin der 20e eeuw niet meer te vinden. Het was Herman Kretzschmar die als eerste de stelling lanceerde „dat de muziekcul tuur van een land wordt bepaald door een gemeenschap en niet door een con certzaal". In Nederland is het vooral Willem Gehrels geweest, die het na een lange en moeizame voorbereiding ge lukte om in 1931 de eerste Amsterdam se volksmuziekschool te stichten. Dat er grote voordelen verbonden zyn aan het. handzingen bewees gisteravond de demonstratie, die mevr. Kat-Beyle velt met leerlingen van afdeling A gaf, waarbij de leerlingen met het grootste gemak zelfs twee- en driestemmig zon gen. Trouwens de gehele avond toonde ons hoe het kind onder deskundige lei ding zjjn melodische en ritmische aan leg en andere vermogens kan vormen. Een belangrijk onderdeel van het crea tieve element is ook het zelf maken en bespèlen van bamboefluiten, trommels etc. Zo verraste ons een trio van twee blokfluiten en een bamboefluit. Hel lijkt ons echter geen wet van Meden en Perzen, dat een pianoleerling ook uit het hoofd moet kunnen spelen, dan kan (zoals dat gisteravond gebeurde) de plankenkoorts de overhand krijgen. Het schoolorkest van de Volksmuziek school besloot op waardige wijze deze interessante avond. A. Krt. De gemeentelijke dienst voor de Na zorg wordt gesplitst in een „Dienst voor sociaal-pedagogische nazorg" en een „dienst voor de beschuttende werk plaatsen". Van de eerste dienst wordt de heer L. C. Carstens directeur, en van de tweede de heer J. J. Schnerr. Beiden waren tot nu toe assistent van de heer E. P. Schnyt aan wie op 31 de cember van het vorige jaar eervol ont slag is verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Schuyt was directeur van de on gesplitste dienst. De splitsing wordt ge acht te zijn ingegaan op 1 januari van dit jaar. De eigenlijke sociaal-pedagogische nazorg en de centrale werkplaatsen voor lichamelijk gehandicapten bleken reeds vroeger een geheel eigen sfeer te hebben, temeer omdat de tewerkge- stelden in de centrale werkinrichtingen daar meestal voor een beperkte tijd ko men. Degenen die vanuit de sociaal- pedagogische nazorg worden benaderd, zullen meestal blijvend onder de zorgen van deze dienst blijven. B. en W. die een en ander ter bekrachtiging aan de raad voorleggen, verzoeken de naam „werkinrichtingen voor lichamelijk ge handicapten" te veranderen in „be schuttende werkplaatsen", omdat daar- j onder ook andere groepen dan lichame lijk gehandicapten worden begrepen. In plaats van „Nazorg" stellen zij de naam voor „sociaal pedagogische na zorg", aangezien dit een betere begrips omschrijving is. Advertentie JANSWEG - Telefoon 14329 In Zandvoort: Kerkplein - Tel. 3430 Er klonk een schot in de rechtszaal gistermiddag, toen de Haarlemse recht bank de zaak behandelde tegen een 27- jarige technisch tekenaar uit Beverwijk, diï zich in hoger beroep moest verant woorden wegens overtreding van de Jachtwet. „Doet u het eens voor", had de officier van justitie de verdachte aangemoedigd, toen deze de rechter de werking van zijn windbuks uitlegde. „Paf", knalde de buks. De griffier en de perstafel-bezetting, op wie de buks vagelijk gericht was, schrokken even. AI zaten er dan geen patronen in het wapen, dat geen geweer was. Volgens verdachte, en ook volgens de kantonrechter, die zijn uitspraak (vol gens de officier) gebaseerd zou hebben op worodenboeken. En 'iet geen-ge weer-zijn van een windbuks was juist het verweer van de verdachte, die met dat apparaat over de schouder door de politie gesignaleerd was in een Be- verwijkse bos. Zonder jachtachte en dus in overtreding, omdat een aldus toe geruste tekenaar een potentiële jager is. De president van de rechtbank, mr. J Ferwerda, gaf echter duidelijk te kennen, dat hij niet in verdachte's ver weer geloofde. Het doet er niet toe, of een kogel door gas of door lucht wordt aangedre ven", sprak hij. „Vroeger maakte men onderscheid tussen een zijd-geweer (degen) en een schiet-geweer. Een wind buks heet in het Duits een Luftgewehr. En met een windbuks kan men hazen of konijnen doodschieten". „Ik woon afgelegen en vlak bij mij in de buurt oefent de politie m het semjt- schieten. Omdat ik weinig afleiding heb, wilde ik dat ook gaan doen voor de aardigheid, k ben dierenvriend en respecteer het leven in de natuur, ik zou niet weten, wat ik met een dode pa trijs moest beginnen", vertelde de te kenaar. „Kom nou", aldus de rechter, „een patrijs! Óp advies van een bevriende bos wachter had de tekenaar in zijn tuin op spreeuwen geschoten. Dat mag, omdat spreeuwen vogelvrij zijn. Hij had één spreeuw geraakt. „Alleen aangescho ten", verduidelijkte de verdachte. De elfjarige zoon van de familie C. Kleverlaan aan de St. Jacobstraat in De Zilk reed op de fiets langs de Delft- weg. Door de gladheid slipte hij en viel tegen een juist passerende zandwa- gen. De knaap kwam zo ongelukkig te recht dat het stuur van zijn fiets in zijn lies drong en he mernstig verwondde. In zrgelijke toestand werd het slacht offer naar de Mariastichting te Haar lem overgebracht. De Ontspanningsvereniging Z.Z.Z. („Zet Zorgen Zijwaarts") bestaat 28 januari twaalf en een half jaar en de penningmeester, de heer C. Philippo, viert dan tevens in die functie zijn ko peren jubileum. In gebouw „Die Raeck- se" aan de Raaks i i Haarlem zal 22 februari een extra-cabaret-avond gehou den worden voor de leden. Z.Z.Z. is in de bevrijdingsdagen ont staan in de Wilgenstraat in Haarlem noord met het doel oud en jong aange naam bezig te houden. De ontspannings vereniging organiseert jaarlijks twee toneelavonden, met een eigen toneel groep voor de jeugd wordt een Sinter- klaas-feest georganiseerd en zomers een dagje uit per touringcar. Het secreta riaat wordt vervuld door de heer C. H. Koomen, Eikenstraat 28, Haarlem-noord. CINEMA-PALACE: De familie Trapp, a. 1. (5e week). 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Een meisje in slecht gezel schap, 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDÓ: Casino de Paris, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: Roes der zinnen, str. volw., 23.30 uur. Zo.-ochtend: Mysterieus Azië, a. 1. 11 uur. LUXOR: Mijn geld of mijn leven, a. 1. 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: t.m. zo.: Folies Bergère, volw. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Puntje en Anton, a. 1. Za. 2.30 uur; zo. 2, 4.15 uur. REMBRANDT: De nachten van Cablrla, str. volw. (2e week). 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: In het jachtgebied der haaien, a. 1. 11 uur. ROXY: t.m. zo.: De ijzeren Sheriff, 14 J. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma t.m. do.: Guerilla In de jungle, 14 J. 2.30, 7, 915 uur. STUDIO* De man met de gouden arm, volw. 2.15, 7, 9.15 u. Zo 2 415. 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: In einer kleinen Konditorel, a. 1. 11 uur. Zaterdag 25 Januari Stadsschouwburg, 20 neel met „De Bolle", een genoeglijk, zij. het wat sarcastisch blijspel van Marcel Achard met Bob de Lange ln de titelrol. Re- gieFons Rademakers. Zondag 26 Januari Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams To neel met „De Bolle". (Zie zaterdag 25 Ja nuari). Maandag 27 Januari Stadsschouwburg, 20 uur: R.-K. Toneel vereniging „Sint-Geneslus met „Gaslicht (Donateursuitvoering). Dinsdag 28 Januari Stadsschouwburg, 20 uur: „De Waaier toneelspel dat wordt opgevoerd door de leerlingen van het Triniteits Lyceum en van het R.-K. Lyceum voer Meisjes „Sancta Maria". Woensdag 29 Januari Stadsschouwburg, 20 uur: Operagezelschap „Forum" met „La Traviata" van Verdi. Vrijdag 31 Januari Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met Vondels „Gysbreght van Aem- stel". (Geloof en Wetenschap). Vrijdag 24 Januari Concertgebouw, 20.15 uur: Zesde concert serie V van het Noordhollands Fhilharmo- nisch Orkest onder leiding van Henri Arends. Soliste: Irma Kolassi, mezzo-so praan. Programma: Werken van Bach, Provenzale, Bizet en Ravel. Zaterdag 25 Januari Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Jeugdkoor „Inter Nos" o.l.v. Jan Booda, aan de vleugel Emmy van Eeden. Pro gramma: Der Kaiser und die Nachtigall. Miner va-theater, 19.30 uur: Demonstra ties door leerlingen van de Volksmuziek school voor Haarlem en Omstreken. Zondag 26 Januari Concertgebouw, 20 uur: Leerlingenuit- voering van de Eerste Haarlemse Accor- deonschool. Maandag 27 Januari Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespe ling door Arie Peters, stadsbeiaaardier. Dinsdag 28 Januari Concertgebouw, 20 uur: Improvisatie- concert door Albert de Klerk en Piet Kee, ""concertgebouw (tuinzaal). 20 uur: Eerste avond Vocale Cyclus door Annie Hermus, alt met aan de vleugel Felix de Nobel. Programma: Werken van Schubert, Wolf, Duparc, Mul en Röntgen. Begijnhofkapel, 20 uur: Concert door Klein Vrouwenkoor „Cantemus Minerva-theater, 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest O.I.V. Henrl Arends, m.m.v. Hans Jenke- mans, piano. Woensdag 29 januari Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Haarlemse Klaverscribo Accordeonclub. Donderdag 30 Januari Concertgebouw, 20.13 uur: Uitvoering door het Koor Katholiek Haarlem, m.m.v. het Noordhollands Philharmonisch Orkest en Corrie Bijster, sopraan; Elsa HernSdivan van Bueren, mezzo-sopraan; Tom Brand, tenor; Hans Wilbrink, bas. Programma: Re quiem van Verdi o.l.v. Albert de Klerk. Minerva-theater, 20.15 uur: Pianorecital door Eduardo del Pueyo (Heemsteedse kunstkring). Programma: Werken van Beethoven, Granados en Albeniz. Dinsdag 28 januari Rembrandt-theater, 12.40—13.20 uur: Pau ze-theater. Veertig minuten Cabaret. Donderdag 30 Januari Brinkmann, 12—14 uur: Pauze-theaterclub met grammofoonplatenconcert. O.a. Franse chansons. Vrijdag 24 Januari Concertgebouw, 19.30 uur: Paul Chr. Westering geeft inleiding tot het concert Volksuniversiteit) Minerva-theater, 20 uur: Mej. C. Hof stede Crull spreekt over „Siena, de hoog hartige, in het land van de rode aarde" (Volksuniversiteit). Maandag 27 januari Brinkmann, 20 uur: Dr. A. L. Constandse spreekt over „Het Wereldgebeuren van he den" (Geloof en Wetenschap). Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. R. Ved- der spreekt over „Metabletica, of de leer der veranderingen" (Volksuniversiteit). Brinkmann, 21 uur: Mej. Lucy Schouten spreekt over „De Indianen ln Amerika" (Geloof en Wetenschap). Raadhuis, Halfweg, 19.30 uur: Vergade ring van de Raad der gemeente Haarlem merliede en Spaarnwoude. Boekenroode, 20 uur: Ir. E. C. M. Roder- kerk srpeekt over „De Kennemerduinen" Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld) Dinsdag 28 Januari Frans Halsmuseum, 20 uur: H. Wielek spreekt over „Wat doen wij met de film? Wat doet de film met ons?" (Volksuniver siteit). Woensdag 29 januari Raadzaal, Prinsenhof Haarlem, 14 uur: Vergadering van de Raad der gemeente Haarlem. De pianist Hans Henkemans die dinS' dag .Is solist optreedt met het Noord hollands Philharmonisch Orkest in het Minerva-theater. Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. G. L. van der Zwaag spreekt over „Moderne chi rurgie" (Volksuniversiteit). Donderdag 30 Januari Stadsschouwburg, 20 uur: Georgette Ha- gedoorn en Pierre Verdonck met „Van din gen, dieren en andere vrouwen" en „Be spiegelingen en weerspiegelingen der vrouw". Wllhelminastraat 22, 20 uur: Rév. Père Callens spreekt over „L'art cisterclen en France en douziéme siècle". (St. Adelberts- vereniglng). Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Tentoonstelling vna kunstnaald werk. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 1316 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overziacht overstromingsramp ln februari 1953. Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 13.30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdageh van 1015 uur; op zon en feestdagen van 1315 uur. Grote Kerk: Te bezichtigen van 917 uur. Museum Het huis van Looy: Geopend da gelijks van 1012.30 en van 13.3017 uur; zon- en feestdagen van 1417 uur. Stadhuis Groote Markt, te bezicht-gen op werkdagen van 9—17 uur; za. 9—12 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 18e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 10—12.30 uur en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur. Galerie Espace: Expositie van tekeningen en gouaches van Alechinski. Geopend dagelijks van 1111 uur. Schoolgebouw, Schoterstraat: Zeevaartten toonstelling. Maar dat laatste gaf de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, te denken omtrent de schiet en raak-capaciteiten van de verdachte. Het requisitoir was in visueel opzicht zeldzaam, omdat de officier in zijn linkerhand de windbuks vrijwel lood recht hield en er af en toe mee gesti culeerde „Een windbuks is een kort geweer", meende de officier". „Een buks, en vol gens het woordenboek is een buks een geweer". Overigens nam hij wel aan, dat de verdachte te goeder trouw was. De officier van justitie bij het kanton gerecht had tegen het vrijsprekend von nis hoger beroep aangetekend. De eis luidde thans tien gulden boete en verbeurdverklaring van de buks. Het Jaa' om de tekenaar niet an verlei ding tot verboden jacht bloot te stellen. De rechtbank zal 6 februari uitspraak doen. B. en IV. van Haarlem stellen de raad voor in het oude vuilstortterrein in het toekomstige Burgemeester Rei naldapark een sleuf te laten graven van 150 x 30 x 1 meter als noodstort plaats. Haarlem heeft een vijfjarig contract met iemand, die het huis vuil per schip afvoert naar Broek in Waterland. In geval van ijsgang in het water is afvoer per schip echter niet mogelijk. In de te maken sleuf in het Burgemeester Reinaldapark zou 4 a 5 weken lang huisvuil gestort kunnen worden. Het graven van de sleuf kost 5.000. Wanneer van de sleuf gebruik moet worden gemaakt, kan er echter 2.000 per week bespaard worden. De pacht som van 3.000 per week hoeft dan niet aan de vuilvervoerder te worden betaald. Wel moet dan voor 1.000 per week een bulldozer worden ge huurd voor het verplaatsen en het af- dekken van het gestorte huisvuil. B. en W. vragen de raad derhalve om een krediet van 5.000 voor het graven van een sleuf in het Burgemeester Rei naldapark. Wanneer de raad ermee accoord gaat, zal hij medewerking verlenen aan het Kerk- en Schoolbestuur der St. Lidui naparochie bij het stichten van een katholieke kleuterschool aan de Her man Robbersstraat en een op een in pandig terrein tussen de Middenweg, de Pegasusstraat en de Centaurusstraat. De eerste school moet drie leslokalen en een speellokaal tellen; de tweede drie speelwerklokalen. Beide scholen moeten aan tenminste 93 leerlingen plaats kunnen bieden. B. en W. stellen de raad voor om de cantine van het openbaar slachthuis voor 550 per jaar te verpachten aan de heer C. H. van den Linden, tot nu toe bediende in deze cantine. De vorige pachter, de heer D. J. Edel, die sinds 1926 het buffet exploiteerde, heeft de pacht opgezegd. B. en W. van Haarlem vragen de raad 3000 voor een nieuwe centrale verwarmingsketel, die overigens be reids geplaatst is in het kantoor van de Economisch Adviseur en de Inspecteur van het Lager Onderwijs, Kennemer- plein 3. De oude ketel was gesprongen en onherstelbaar. Onder het motto „Met de Spaarnwou derstraat een avond naar Zuid-Ameri- ka" en met medewerking van de be kende Maria Zamora en haar Zuid- Amerikaans orkest organiseert de Spaarnwouderstraatvereniging maan dag 27 januari in het gemeentelijk Con certgebouw van Haarlem een ontspan ningsbijeenkomst. The Three Jacksons, The Two Mounties, Charles Nee, acro- batesk jongleur, Scott Endt, komisch acrobaat en Rudi Carrell, conférencier zullen eveneens medewerken. Prof, dr. J. A. Jungmann S.J. uit Innsbruck, bekend als publicist op li turgisch gebied en als auteur van het Missarum Sollemnia, zal maandagavond 3 februari in een zaal van het semina rie Hageveld in Heemstede spreken. Hij zal worden ingeleid door dr. J. P. de Jong, die onlangs bij prof. Jungmann gepromoveerd is. Het Vogelrampenfonds verzoekt ons te wijzen op de moeilijkheden, welke de bosvogels bij hun voedselvoorziening ondervinden als gevolg van de ongun stige weersomstandigheden. Men kan daarin voorzien door in zijn tuin of op platjes wat extra-brood, vogelzaad, pin da's, vetbollen en stukjes zwoord neer te leggen. Nog beter is deze etenswa ren aan draadjes op te hangen. Wanneer de raad ermee akkoord gaat, zal aan de Haarlemse Voorjaars- beurs voor de Vrouw, die van 27 febru ari tot en met 7 maart in het Krela- gehuis wordt gehouden, door de ver schillende standhouders normaal ver kocht mogen worden tot 11 uur des avonds. Op zondag zal echter niet ver kocht mogen worden. B. en W. vra gen de raad ontheffing te verlenen van het bepaalde in de Winkelsluitings wet. De organisatrice van de Beurs, de Ne derlandse Vereniging voor Huisvrouwen had B. en W. verzocht dagelijks ver koopgelegenheid toe te staan tot 11 uur des avonds, met dien verstande dat de beurs zondags om één uur des middags pas geopend wordt. B. en W. oordelen echter, dat er op zondag nooit verkoopgelegenheid geboden is. B. en W. stellen de gemeenteraad voor om ten behoeve van de brand weer een droogpoederblusinstallatie» gemonteerd op een auto, aan te ko pen voor een bedrag van in totaal 6.170. Deze installatie Is van belang bij het bestrijden van vloeistofbranden. Tot nu toe gebruikte men daarvoor het zogeheten luchtschuim. De voordelen van het droogpoeder zijn dat het onmiddellijk gebruikt kan wor den; dat men er een weg mee kan banen door de vlammen hetgeen voor het redden van mensenlevens van be lang kan zijn; dat de bluswerking gro ter is; dat men geen aansluiting nodig heeft op een brandkraan of op open water; en tenslotte dat het gebruikt kan worden voor het blussen van gas- branden, b.v. van propaantankwagens. Belangrijk is ook, dat de droogpoeder- wolk de man die de straalpijp be dient, tegen de stralingshitte be schermt. De installatie is daarom zo goed, omdat bij branden in de binnen stad waarbij tankwagens met b.v. huisbrandolie betrokken zijn, het vuur onmiddellijk bestreden moet kunnen worden. Ook door het toenemend vlieg- tuigverkeer wordt de kans op vloei stofbranden groter. De wagen, waarop de installatie gemonteerd wordt, kan een tweedehandswagen zijn, omdat het aantal te rijden kilometers gering is per jaar. ABBEDIJK 24 te R'dam. ALGENIB 24 v. R'dam n. Bremen. ANDIJK 23 te R'dam. EOS 24 te R'dam. GIESSENKERK 24 te R'dam. MOORDRECHT 23 te R'dam. PRINS WILL. V 23 v. R'dam n. Sevilla. RADJA 23 v. A'dam n. Hamb. WILLEM RUYS 23 te R'dam. ALCOR 23 v. Bahia n. L. Palmas. ALCYONE p. 24 Kp. Race n. Baltimore. AEGIS 24 te La Guaira. AGAMEMNON 24 te Mobile. ALBLASSERDIJK 25 te Houston verw. ALPHACCA 23 v. Trinidad n. R. de Jan. ALPHARD 25 te Rio de Jan. verw. AMERSKERK 24 te Beira. - AMSTELKROON 24 v. Aden n. Suez. ARTEMIS 24 v. New York n. Curasao. BORNEO 23 te Bremen. CARILLO 24 te Armuelles. CARTAGO 24 te Charlston. CASTOR 24 te Norfolk. CELEBES 24 rede Karachi. CONGOKUST 24 te Freetown. DUIVENDIJK 24 v. S. Franc, n. L. Angeles. GAASTERKERK p. 23 Kp. Blanco n.Kaapst. GAASTERLAND 23 v. Pto. Cabello n. Las Palmas. GANYMEDES p. 23 Lizard n. Antw. GOOILAND 24 te Las Palmas. HERMES 24 te Curasao. HIMALAYA 24 v. Pt. Said n. R'dam, (30 te R'dam verw.). HYDRA 23 v. La Gunillas n. Cumana. ISIS 23 v. Georgetown n. Mackenzie. JOH. v. OLDENB. 24 v. Aden n. Fremantle. KABYLIA 23 v. Gothenburg n. R'dam. KOPIONELLA 24 v. Djibouti en 24 te Assab. KORATIA 24 te Point Fortin. LEMSTERKERK 23 v. Antw. n. R'dam. L. VROUWEKERK 24 te Marseille. LOUIS LANTZ p. 23 Ouess. n. L. Palmas. MAAS 23 v. Sfax n. Alexandrië. MAASDAM 24 te Cape Haitien. MARIEKERK 23 v. Tanger n. Casablanca. MITRA 24 v. Pta. Cardon n. Hamb. MODJOKERTO 23 v. Djeddah n. Pt. Said. NANAUSA 23 v. S. Francisco n. Portland. NESTOR 24 te Port of Spain. N. A'DAM 23 v. Fort de France n. Curasao. NOORDZEE 23 ten anker Sfax. ORANJE 24 v. Singapore n. Tj. Priok. ORION 23 v. Rhodes n. Volos. PHRONTIS p. 23 Sabang, 24 te Penang. POLYDORUS 23 v. Djeddah n. Aden. PRINS W. v. ORANJE 24 te Havre. SARPEDON 23 v. Nassau n. Baltimore. SCHELPWIJK p. 23 Montev. n. Curasao. SINGKEP 24 te Basrah. SOMMELSDIJK 23 v. N. York n. Antw. STAD ARNHEM 23 te Bermuda. STATENDAM 23 v. Pte. Noire n. Luanda. STEVEN 24 v. Tripoli n. Ceuta. STRAAT COOK 23 v. Pt. Elisabeth n. East London. TEGELBERG 23 v. L. Marq., 24 ,te Durban. TIBIA 24 te Christobal. TJIKAMPEK 23 v. Durban n. Penang. TJILUWAH 24 te Samarang. TJISADANE 24 te Durban. VAN NOORT 24 v. Singapore n. Auckland. WAAL 23 v. Alexandrië n. Beyrouth. WITMARSUM 24 v. Antw. n. Houston. WOLTERSUM 23 v. Savannah n. Havre. IJSSEL 24 te Antw. IV oensdagavond werden de wedstrijden om de „Joco-Beker" voortgezet met de B. V. „I.V.O.". Het resultaat van deze ontmoeting is als volgt: Scholten 265—254—29—31—8.75—0 Bosse 25025029478.622 Horeman 35— 35—285—1.25—2 Bennink 35322851.140 Valks 55— 40—40— 5—1.00—0 Koer 60— 604061.502 De Leeuw 40193230.590 Winkel 40— 40—32— 5—1.25—2 Akkermans 5050425—1.192 v. Dijke 65— 64—42— 8—1.52—0 Kloos 85— 85—29—16—2.93—2 Guldemond 90722992.480 Eindstand: 8-4 voor Hof van Holland. Hedenavond komt de B.V. ,,'t Kruis punt" op bezoek. Onder leiding van de B.C. 't Centrum te Haarlem worden in het clublokaa) de Florijn aan de Spekstraat de wed strijden om het kampioenschap van Haarlem tweede klas libre gespeeld. De lengte van de partijen is 150 caram boles. De deelnemers zijn: A. Brand (A.D.O.), A. Goedemans (D.E.S.), Joh. Jung (Brinkmann), C. Schermerhoorn (T.O.P.), A. Schulte (Suisse), W. in 't Veldt (Spaarndam), G. de Vries (Park zicht, Beverwijk), J. Winnubst (Suisse). De wedstrijden beginnen maandag 27 januari. Zondag 2 februari worden de laatste partijen gespeeld. Prijsuitrei king en huldiging van de kampioen na de laatste partij. (Niet officiële koersen i 3% Ned. 1953 314 Ned. 1953 314 Ned 1956 3)4 Ned. 1948 3% Ned. 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned. 19551 3-3)4 Ned. 194? 3 Ned 62-64 bel. fac. Lnschr Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 Ned Handel Mil cert A.K.U Van BerkeJ's Patent Calvé-Delft cert Van Geldet Kon. Hoogvens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb. MO Ned Scheepv Unle K1.M H V A Dell Ml) cert Claims Dordtsche idem pref. Claims Koninklijk# A'dam 2)4 '561 A'dam 116 O A'dam HI Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera] Electric General Motors Kennecott Cooper KJUM Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater OS. Steel Stemming) vorlg opening Slot 23/1 88 86A 86A 86% 81 81 83)4 85b 85)4 85)4 89ft 89% 83)4 83)5 105H 146)4 153 154 179)4 259 176)4 241 316)4 322 220 233)4 235)4 143.40 143.40 38 36)4 135)4 136)4 126)4 127 106)4 105 103.20 78)4 52)4 974 985-1000 480 490-498 3.80 3.78-3.80 79)4 90 90)4 22 n 23/1 41)4 41% 39 39)4 53% 54% 62)4 63% 35% 35% 77)4 76)4 27)4 27% 32% 33)4 34% 33% 42% 42% 38% 38% 6214 62)4 38)4 37 32 32% 22'/. 22)4 54% 55 onregelmatig hogar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3