Mgr. H. Paulissen S.M.A. 25 jaar bisschop Prof. DE QUAY: Krachtige werkgelegen heidspolitiek Radio en TV V Luisterrijke viering te Maastricht Dr. Fuchs op weg naar Scott Base Parijse hoedjes voor de lente Protest zwart op wit 1 Aga Khan geïnstalleerd Duits—Belgische combinatie gaat hoogovenbedrijf in Lissabon bouwen Paul Haimon en Jos Vandeloo Neutralen span nen zich in voor een topconferentie Dulles in Marokko voor besprekingen VRIJDAG 24 JANUARI 1958 PAGINA 4 Bisschopsgraf in Hongarije ontdekt HOTEL FIGI VEERTIG JAAR In Noord-Holland Op bepaalde wegen 70 km toegestaan 988 horloges naar Engeland gesmokkeld Koe verkiest de vrijheid Nieuwe leider Britse atoomonderzoek i S0NNA8END ÜRU mmmmm JPP Provinciale Staten van Noord-Brabant Concrete mogelijkheid in ruilverkavelingsplan Land van Heusden en Altena Ruim 88.000 nieuwe woningen m 1957 Het huren van schepen Japan en Indonesië gaan opnieuw praten Onbevredigende avond Vanavond Capaciteit van 250.000 ton ruw staal per jaar Mathias Kempprijs Nehroe wil andere methode dan Tito Groothandelsprijzen in november in totaal ongewijzigd Shell ondervindt geen hinder in Venezuela SCBEEPVAARTBEMCDTEN MARKTBERICHTEN In de imposante St.-Servaaskerk te Maastricht zal zondag 9 februari op nieuw een bijzondere plechtigheid wor den gehouden. De emeritus-bisschop van Kumasi mgr. H. J. Paulissen S.M.A. zal daar dan zijn zilveren bis schopsjubileum vieren'. Vijf en twintig jaar geleden 11 februari 1933 werd hij er door mgr. dr. G. Lemmens, sinds kort emeritus-bisschop van Roermond, tot bisschop gewijd. De bisschopswijding van mgr. Paulis sen is een van de meest luisterrijke plechtigheden uit de jongste, historie van Maastricht geweest. De viering zal met evenveel luister geschieden, omdat de jubilerende missiebisschop steeds nauwe relatie met zijn geboorteplaats Maastricht heeft onderhouden. Dit is vooral het geval sinds mgr. Paulissen in 1951 op doktersadvies met emeritaat is gegaan. Verblijvend in de directe om geving van Maastricht (het missiehuis MGR. H. PAULISSEN De Zuidpool-expeditie van het Britse Gemenebest onder leiding van dr. Vi- \'ian Fuchs heeft gisteravond de Zuid pool verlaten en is thans op weg naar Scott Base aan de McMurdo Sound. Dit meldt Reuter. Volgens United Press is de leider van de Nieuw-Zeelandse groep, Sir Ed mund Hillary, van plan later'in dit jaar naar de Zuidpool terug te keren om en kele nog nooit beklommen bergtoppen in de buurt van Scott fiase te beklim men. Radio Moskou bericht dat de honderd man tellende Russische expeditie, die in het kader van het Geofysisch Jaar onderzoekingen heeft verricht in de An tarctische kustgebieden en het zuidelijk deel van de Indische Oceaan en de Stil le Oceaan, naar de Sovjet-Unie terug keert. Het expeditieschip „Ob" ver trekt in de lente opnieuw naar de zui delijke IJszeeën. Archaeologen van het Hongaarse na tionale museum hebben dichtbij het dorp Szony het graf ontdekt van een bisschop uit de eerste helft van de vier de eeuw. Soortgelijke graven zijn slechts bekend in Ravenna en Zuid-Frankrijk. Het graf bij Szony bevat een 3000 kg zware prachtig gebeeldhouwde kist. Daarin vonden de archaeologen behal ve de resten van beenderen ook een zilveren bisschopsstaf. Het graf maak te deel uit van een vroeg-christelijk kerkhof. Een andere vondst was een bronzen schrijftafeltje, dat de ontslag brief van een soldaat uit het leger bleek te zijn. De gemeente Szony, die aan de verkeersweg Wenen-Boedapest ligt, heeft in de vorige eeuw bekend heid verworven, toen ontdekt werd, dat daar een der belangrijkste militai re vestingen der Romeinen is geweest, de plaats Brigetio namelijk, die een groot Romeins garnizoen bezat en 25.000 tot 30.000 inwoners telde. Dinsdag 4 februari zal het veertig jaar geleden zijn, dat de n.v. Figi werd opgericht, welke vennootschap een tien jaar tevoren opgerichte banket bakkerij met lunchroom in het centrum van Zeist uitbreidde tot wat in de loop der jaren het alom bekende hotel-res taurant Figi geworden is. De president-commissaris, de heer G. H. Figi, die het bedrijf in 1908 op richtte, kreeg in 1911 assistentie van de heer Th. Ruys, die sedert 1918 direc teur van de n.v. is. Zijn zuster, mej. C. Ruys, was van 1918 tot 1936 mede- directrice. Thans is de heer J. Ruys me de-directeur. Bovendien zijn nog drie andere broers en nog vier andere zus ters Ruys in het bedrijf werkzaam. Figi neemt reeds vele jaren een be langrijke plaats in in de Zeister ge meenschap, vooral sedert 1925, toen het bedrijf werd uitgebreid met een concert zaal-schouwburg, die nog geregeld door prominente gezelschappen wordt be st --ld. Een nieuwe uitbreiding in 1926 maakte de opening van een bioscoop mogelijk, waarna in het steeds groeiende complex ook nog een meubel- en woninginrich ting werd ondergebracht. Ook de oor spronkelijke banketbakkerij maakt nog deel van het bedrijf uit. Onlangs is in' het complex bovendien een tweede bioscoopzaal in gebruik genomen, terwijl momenteel de hotelaccomodatie met een aantal hotel-flats wordt uitgebreid. In de afgelopen veertig jaar is het be drijf vrijwel onafgebroken gegroeid en uitgebreid, mede dank zij de grote ijver van de dames en heren Ruys, die allen een eigen afdeling beheren. Buiten Zeist is het bedrijf eveneens bekend als een goed en degelijk fami lie-hotel, dat in de loop der jaren dui zenden gasten zelfs ook koninklijke onder zijn dak heeft gehad. van de paters van de Afrikaanse Mis sies te Cadier en Keer), laat mgr. Pau lissen bij geen enkele Maastrichtse plechtigheid verstek gaan. Zowel Maastricht als Cadier en Keer zijn de jubilaris erg dierbaar. In het tot Maastricht behorende dorpje Wolder werd mgr. Paulissen 1 november 1881 geboren. Op school te Wolder toonde Huberke Paulissen zich een goede en pientere leerling. De toenmalige pas toor van Wolder raadde de vader van de leerling, landbouwer Paulissen, aan zijn zoontje naar het gymnasium van de Franse paters van Cadier en Keer te sturen. Ondanks het feit, dat student Hubert Paulissen een van de eerste Ne derlandse leerlingen van Cadier en Keer was temidden van allemaal Fran se collega's beviel het hem er toch bij zonder goed. Zijn studies aldaar en la ter te Clermont-Ferrand en Lyon ver liepen zó vlot, dat de student uit Wol der reeds op 21-jarige leeftijd klaar was met zijn priesterstudie. Daar hij nog te jong was om gewijd te worden, vertrok frater Paulissen naar Cork (Ierland) om aan het klein-seminarie aldaar Latijn en Frans te doceren. Hier werd hij priester gewijd (12 juni 1904). Tevens werd hij toen benoemd tot mis sionaris te Abeokuta (Nigeria), waar hjj twaalf jaar lang op primitieve wijze missiewerk verrichtte. O.m. was hij er onder de melaatsen werkzaam. Na nog enkele jaren missie-pastoor te zijn ge weest in Lagos, werd missionaris Pau lissen in 1919 opgeroepen om de al gemene vergadering van zijn congre gatie te Lyon bij te wonen. Bij deze ge legenheid werd pater Paulissen belast met de opdracht om in Nederland een provincie van de Sociëteit voor Afri kaanse Missies te gaan vestigen. In 1923 was deze opdracht ver vuld en de stichter van de Nederlandse provincie werd de eerste provinciaal. Mgr. Paulissen bleef dit tot 1932. Toen bereikte hem op 'n visitatiereis door Egypte de benoeming tot eerste'aposto- liseh-vicaris van het op 2 februari 1932 opgerichte vicariaat Kumasi. Na zijn bisschopswijding te Maas tricht vertrok mgr. Paulissen opnieuw naar Afrika, waar hem een zware taak wachtte. Door zijn onvermoeid ijveren ver rees te Kumasi en magnifieke ka thedraal, terwijl in heel het vicariaat 400 kerken en meer dan 300 scholen werden gebouwd. Het aantal katholie ken, dat bjj de komst van mgr. Pau lissen in genoemd vicariaat slechts 13.000 bedroeg, steeg er tot 48.000 in 1951. Onder leiding van mgr. Paulis sen ontwikkelde het vicariaat zich zo voorspoedig, dat het 18 april 1950 tot bisdom verheven werd. De uitgebreide werkzaamheden had den intussen zoveel van de lichamelijke gezondheid van mgr. Paulissen ge vergd, dat hij zich in 1951 genood zaakt zag ontslag te nemen. Dit ontslag werd hem door de paus verleend. Ge lijktijdig bereikte de emeritus-bisschop toen de eervolle benoeming van assistent bisschop bij de Pauselijke i troon. De verdiensten van mgr. Paulissen werden ook door de wereldlijke overheid er kend. Zo benoemde de koningin hem in 1954 bij gelegenheid van zijn gouden priesterfeest tot officier in de orde van Oranj^ Nassau, Maastricht kende mgr. Paulissen de eremedaille van de stad toe. Even \jor de viering van zijn gouden priesterfeest vernam mgr. Paulissen, die toen juist in Frankrijk vertoefde, het pijnlijke nieuws, dat een grote brand het missiehuis te Cadier en Keer volledig in de as had gelegd. Bij deze brand (15 maart 1954) verloor mgr. Paulissen vrijwel al zijn persoonlijke be zittingen. Zijn vele Maastrichtse vrienden com penseerden dit verlie door de emeri tus-bisschop op de dag van zijn gouden priesterfeest een financieel huldeblijk aan te bieden. Ditzelfde vriendencomi té treft thans voorbereidingen om het zilveren bisschopsfeest van mgr. Pau lissen feestelijk te vieren. Het feestpro gramma vermeldt o.m. een pontificale Hoogmis tot dankzegging, door de jubi laris in de Maastrichtse St.-Servaas kerk op te dragen, gevolgd door een grootse receptie. Generaal Lucius D. Clay, voormalig opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Eufopa, heeft zich vol gens A.F.P. uitgesproken voor een een hoofdig opperbevel over alle Ameri kaanse strijdkrachten. Hij deed dit gisteren voor de sub-com missie van de Amerikaanse Senaat, die een onderzoek instelt naar de paraat heid van de V.S. Hier ziet men vier hoeden voor de komende lente en zomer, ontworpen door Parijse mode-koningen. Linksboven een breedgerande hoed van Jean Patou, evenals de meeste hoeden van deze ontwerper op het achterhoofd te dragen. De kleur is porcelein-blauw, de bol is versierd met een juweel. Rechtsboven, eveneens van Patou, een kleine hoed voor de ochtenduren van blauw en rood bedrukte katoenen satijn; linksonder: een derde schepping van Patou, vervaar digd uit beige gaas op een bol van groene organza. Deze hoed wordt zeer ver naar achter gedragen. De versiering bestaat uit sneeuwklokjes. Rechtsonder tenslotte een hoed van het huis Albouy, gemaakt van witte panama, versierd met een zwart lint. Gedeputeerde staten van Noord-Hol land hebben besloten de volgende bin nen de bebouwde kom gelegen wegen in Noord-Holland aan te wijzen, waar op gereden mag worden met een maxi mum snelheid van 70 km per uur. De provinciale weg Koedijk-Niedor- per Verlaat-Aartswoud-Middenmeer in de gemeente Langedijk, de provinciale weg Noordbeemster-Avenhorn-De Hulk in Avenhorn., de provinciale weg Hem- brug-Limmen in de gemeenten Uitgeest en Assendelft., de provinciale weg West- zaan-West-Graftdijk in Wormerveer., de provinciale weg het Slochter-Edam in Broek in Waterland., de provincia le weg het Schouw-Purmerend in Ilpen- dam.„ de Zandvoorterweg te Aerdenhout van de Koeduinweg tot de grens van Zandvoort, de Zandvoortselaan te Zand- voort, gelegen binnen de bebouwde kom Bentveld., de provinciale weg Heemste- de-Aalsmeer-Uithoorn te Haarlemmer meer (binnen de bebouwde kommen Hoofddorp en Aalsmeerderbuurt, met uitzondering van de parallelwegen) te Aalsmeer, te Nieuwer-Amstel (voor zo ver gelegen binnen de bebouwde kom over-Ouderkerk) en te Ouder-Amstel., het gedeelte van de Larenseweg te Hil versum, gelegen tussen de grens met Laren en de Kamerlingh Onnesweg., de Soestdijkerstraatweg te Hilversum, gele gen ten zuidoosten van de Waldecklaan, de Utrechtsestraatweg te Hilversum, gelegen ten zuiden van de Gijsbrecht van Amstelstraat en de Hemweg te Am sterdam, gelegen ten noordwesten van de aansluiting op de Spaarndammerdijk Het besluit zal op 1 februari in wer king treden. Een 34-jarige Nederlander is te Dover tot zes maanden gevangenisstraf en een boete van 500 pond sterling (ongeveer 5000 gulden) veroordeeld wegens een poging om 988 horloges uit Nederland naar Engeland te smokkelen. De hor loges werden in zijn auto aangetroffen toen hjj uit Nederland in Dover aan kwam. Hij zou de douanebeambten heb ben verteld van een grote smokkelorga nisatie. Ook een koe kan de vrijheid ver kiezen. Het dier in kwestie werd op het abattoir te Rotterdam uitgeladen om voor de consumptie te gaan die nen. Ze nam evenwel de vlucht, sprong in de Boezem, zwom naar de overkant en verdween snel tussen de bomen van het Kralingse bos. Er kwamen twee radiowagens mitsga ders politiemannen aan te pas, plus nog twee touwen torsende mannen van het abattoir. De koe heeft haar leven drie kwartier kunnen rekken, want zo lang duurde het eer zij na een wilde jacht gevangen was. Toen ging ze voor de tweede en laatste maal naar het abattoir. Het Britse gezagsorgaan voor de kern energie heeft de thans zestigjarige Sir John Cockroft, hoofd van het centrum voor kernenergie-onderzoek te Harwell, van routinewerkzaamheden ontheven. Hij wordt als directeur opgevolgd door zijn plaatsvervanger, de Zuidafrikaanse geleerde dr. B. Schonland. Sir John Cockroft, die elf jaar directeur is ge weest, blijft als lid van de commissie voor wetenschappelijk onderzoek deel uitmaken van het Britse gezagsorgaan voor de kernenergie. Er is geen reden voor de vervanging van Sir John als directeur opgegeven. Een commissie van onderzoek, die zich heeft bezig gehouden met het ongeluk, dat zich kortgeleden in de plutonium- fabriek te Windsdale heeft voorgedaan, waarbij een dode viel te betreuren, heeft kortgeleden echter aanbevolen dat de directeur van het centrum voor kernenergie-onderzoek en zijn twee plaatsvervangers niet langer met rou tinewerkzaamheden zouden worden be last, aldus meldt Reuter. Te Bexbach in de omgeving van Saar- brücken heeft de Westduitse politie vo rige maand een wapenopslagplaats van de Algerijnse opstandelingen ontdekt. In de helderwitte sneeuw, welke ook de Duitse stad Kiel heeft bedekt, hebben 12 van de 21 schoorsteenvegers, welke de stad telt, gestaakt en een demonstratie gehouden voor betere lonen, een vrije zaterdag en langere vakanties. De andere schoorsteenvegers zagen deze wensen reeds eerder ingewilligd. Bij de voortgezette behandeling van de provinciale begroting 1958 in de sta ten van Noord-Brabant heeft de com missaris der koningin prof. dr. J. de Quay uitvoerig geantwoord op de alge mene beschouwingen. Hij heeft daarbij bijzondere aandacht besteed aan de op merkingen die gemaakt waren met be trekking tot de werkloosheid en de werkvoorziening. De toename van de werkloosheid, aldus de commissaris, is in verschillende streken zeer verschil lend en daarom zullen de te nemen maatregelen ook streeksgewijs moeten worden bezien. Hij waarschuwde tegen een te drastische aanpak van publieke Prins Karim, de 21-jarige Aga Khan, is gisteren in het cricketstadion te Karatsji geïnstalleerd als „Imam" geestelijke leider van de 20 mil joen Ismaïlieten, die er op de wereld zijn. Prins Karim is de 49ste imam. De Aga Khan zat onder een in de kleuren blauw en goud, uitgevoerd baldakijn op een enkele meters hoog podium, dat in het midden van het cricket-veld was opgesteld. Op een afgeschut gedeelte zaten zijn moeder, zijn oom prins Sa- droeddin, de Pakistaanse president Is- kander Mirza en andere hoogwaar digheidsbekleders, zo meldt United Press. In de vorm van een halve maan wa ren voor de gasten 25.000 ligstoelen op het veld geplaatst. Achter deze stoelen en ook buiten het stadion bevonden zich tienduizenden Ismaïlieten, die trouw aan hun nieuwe leider betuigden. Reeds voor het aanbreken van de dag werd het druk in de omgeving van het stadion. Vele belangstellenden waren kennelijk afkomstig uit afgelegen dis tricten. Kort daarna arriveerden 200 bussen uit de omtrek van Karatsji. Voor het begin van de plechtigheid werd er op het cricketveld gemusi ceerd door een groot muziekkorps. In het jaar 1957 kwamen in ons land meer nieuwe woningen gereed dan ooit in één jaar het geval was. Volgens voorlopige gegevens van het centraal bureau voor de statistiek werden vorig jaar 88.200 woningen voltooid. Dit aantal ligt dus bijna 20.000 hoger dan dat van het vorige topjaar, 1954, toen 68.487 woningen gereed kwamen. In de maand december van 1957 werd met 9.300 opgeleverde woningen het hoogste tot dusverre bereikte maand cijfer genoteerd (vorige topmaand: no vember 1957 met 8.567 woningen). Er kwamen ook in december meer wo ningen gereed dan in uitvoering werden genomen. Bijgevolg liep het aantal in aanbouw zijnde woningen verder terug. Eind december waren ruim 90.000 woningen in uitvoering, dat is 4000 min der dan een jaar daarvoor. Binnenkort zullen tussen Japan en In donesië nieuwe onderhandelingen wor den geopend over de huur van Japanse schepen door Indonesië. Deze onderhan delingen zullen geschieden op een an dere grondslag dan die, welke tot nu toe werden gevoerd, aldus verneemt A.F.P. uit betrouwbare bron in Tokio. In verband hiermede is de overeen komst, die over het huren van schepen onlangs werd gesloten, geannuleerd. De voorzitter van de Japanse redersvereni- ging is van mening, dat de nieuwe ba sis voor de onderhandelingen past in het kader van de overeenkomst over de herstelbetalingen en de diensten aan In donesië, waartoe Japan zich jegens In donesië bij deze overeenkomst bereid heeft verklaard. werken die wellicht bij de nog steeds krappe kapitaalmarkt het gevaar voor inflatie zouden doen toenemen. Ander zijds kondigde hjj echter een krachtige werkgelegenheidspolitiek van de zijde van het provinciaal bestuur aan. Spr, ziet reeds een concrete mogelijkheid in het ruilverkavelingsplan Land van Heusden en Altena en in een versnelde uitvoering van de wegenbouw, zoals de Statenleden die hebben gevraagd. De grote plannen die in de afgelopen jaren tot stand zijn gekomen zijn geens zins dode rapporten geworden, aldus de commissaris, maar hebben nog steeds de daadwerkelijke belangstelling van het provinciaal bestuur. Tal van con crete activiteiten zijn er reeds uit voort- gevloeid. Hij deelde mede dat een streekplan voor west-Brabant in voor bereiding is. Tenslotte ging de commis saris nog in op de opmerkingen over de verhouding tussen Brabant en de aangrenzende provincies. Hij was van mening dat men in het onderling con tact niet moet zoeken naar de contro verse doch naar datgene wat bindt. Voor Brabant zullen er echter dezelfde kansen moeten zijn om zijn bevolking tot welvaart te brengen. Over de stand van zaken met betrek king tot de woningbouw heeft gedepu teerde Philipart enkele mededelingen gedaan. Er zijn in 1957 in Brabant 7480 woningen gebouwd en het tekort is met 7.000 teruggelopen. Hij betreurde het echter dat nog steeds 17.000 krotwonin gen worden bewoond, met name in west-Brabant en het gebied langs de Heusdense Maas. Het voorstel tot subsidiëring van het Brabants Conservatorium bracht de heer Willems (P.v.d.A.) tot een plei dooi voor een verhoging van deze sub sidie. Hij was van mening dat evenals ten aanzien van Het Brabants Orkest, Brabant niet moet afwachten wat het rijk doet, maar zijn verantwoordelijk heid moet kennen en zelf het voorbeeld geven. De voorzitter wilde deze aange legenheid in de zomerzitting opnieuw bezien. Hierna werd de begroting zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Het A.V.R.O.-TV programma van donderdagavond heeft bij ons een zeer onbevredigende indruk nagelaten. Er was een goede inleiding van actualitei ten op sportgebied. Daarna liep men vast. Er was een eindeloze reportage van een variétéprogramma uit een éta blissement in Den Haag. Vrijwel geen enkel nummer stond op een peil, dat vertoning op een kwart miljoen beeld buizen rechtvaardigde. Het was zeer la waaierig en opdringerig, misschien goed voor een „vloerschouw" bij strijk licht, niet echter voor de huiskamers. Daarnaast duurde het allemaal veel te lang. En toen het eindelijk was afge lopen kwam meneer Lex Braamhorst een op niets slaand praatje houden. Laat men daar toch voor de TV niet mee beginnen. Het is al erg genoeg, dat de radio-omroepers het niet meer kun nen laten om de nummers aan elkaar te zwammen. Het forum „Is dat ook uw probleem?" begon al in een verkeerde stemming. Gee'- wonder, als men na zo'n einde loos vervelend variété levensproblemen moet gaan behandelen. We kunnen dat 't forum niet verwijten. Men krijgt veel te weinig tijd toegemeten en de uizending staat ook op een verkeerde tijd. Wil de A.V.R.O. in ernst een forum levensvra: gen laten behandelen, dan moet men er ook iets meer voor over hebben. J. v. S. Voor het Vlaamse Brussel speelt van avond het symfonieorkest o.l.v. Daniël Sternefeld, waarbij Günter Louegh het Pianoconcert van Reger zal spelen (324 20 ui- Voor de N.D. Rundfunk speelt het Omroep symfonieorkest o.l.v. Hans Schmidt-Isserstedt het Concert voor or kest Op. i van Gottfried von Einem (309 m 19.35 u). Het vrijdagavondrecital van de Home Service wordt gegeven door Ingrid Haebler, die o.m. de Sonate nr. 52 van Haydn speelt (4g4 m 23.15 u). (Van onze correspondent in Bonn) Een Duits-Belgische combinatie gaat in Lissabon, de hoofdstad van Portugal, een compleet hoogovenbedrijf opbou wen. In aansluiting op een dezer dagen door de „Siderurgica Nacional" te Lis sabon geschreven z.g. „Letter of In- tent" aldus vernemen wij van de D.E. M.A.G. in Duisburg n genoemde DuitsBelgische combinatie gevormd, dat het hoogovenbedrijf zal bouwen. Deze opdracht is een nieuw bewijs van de mogelijkheden, die er schuilen in internationale samenwerking. Tot de combinatie behoren behalve de D.E.M.A.G. aan Duitse zijde de „Rhein- stahl-Industrie-Planuiig G.M.B.H.", als mede de fa. Carl Still. België is verte genwoordigd door het „Syndicat Beige d'Entreprise a l'Etranger" (Sybe- tra), waartoe o.m. behoren de bekende Belgische firma's S. A. Cockerill-Ou- gree de S.A. Ateliers du Thiriau, de A.C.E.C. en de Evance Copee Cie. Al enige jaren wordt gewerkt aan het plan tot de bouw van een hoogoven bedrijf aan de Tejo. In 1955 kon geen beslissing worden genomen over de verschillende inschrijvingen, die door Duitse, Engelse, Franse en Ameri kaanse firma's waren gedaan. Men was het in Portugal n.l. niet eens over de plaats waar het bedrijf zou moeten worden gebouwd. Aangenomen wordt, dat de besprekingen tussen Spanje en Portugal tot schepping van een klein- formaat gemeenschappelijke markt voor het Iberische Schiereiland er in be langrijke mate toe hebben bijgedragen, dat de beslissing thans kon worden ge nomen. Import-moeilijkheden, die zich gedurende de afgelopen oorlog voor Spanje en Portugal hebben voorgedaan, hebben geleid tot plannen om de grondstoffenindustrie uit te breiden. Paul Haimon uit Amby bij Maas tricht heeft met zijn novelle „Mensen vissers" de eerste prijs van de Ma thias Kempprijs voor dit jaar gewon nen. De tweede prijs is toegekend aan Jos Vandeloo uit Antwerpen voor diens novelle ,,De Muur". De Mathias Kemp-prijs is in 1951 op initiatief van de schrijver en publicist Mathias Kemp uit Maastricht in het leven geroepen, met het doel de schone letteren in de Limburgse zus- terprovincies aan weerszijden aan de Maas te stimuleren en te bevorderen. De prijs is nu voor de derde maal toegekend. De mededinging gold dit maal een novelle of een kort verhaal. De officiële prijsuitreiking zal op een nader vast te stellen datum in het voor jaar te Maastricht geschieden. Een woordvoerder van de Indische regering heeft gisteren te Nieuw Del hi medegedeeld, dat premier Nehroe zijn Japanse ambtgenoot Kisji schrifte lijk heeft voorgesteld met hem samen te werken in het streven om een poli tiek klimaat te scheppen, waarin het mogelijk zou zijn een conferentie van de hoogste leiders van Oost en West te houden. Aldus meldt Reuter. In politieke kringen van Nieuw Del hi maakt men uit Nehroe's initiatief op, dat deze het meest voelt voor een diplomatiek offensief achter de scher men door Indië, Japan en Joegoslavië om op die manier, zoals de Fransen dat noemen „créer l'atmosphère". HU wil dit liever doen dan een cc ferentie be leggen van vertegenwoordigers van neu trale landen, zoals de diplomatieke ver tegenwoordigers van Joegoslavië de laatste tijd bepleiten. President Tito geeft de voorkeur aan deze laatste werkwijze om het houden van een top conferentie tussen Oost en West moge lijk te maken. De Amerikaanse minister van buiten landse aken, Jbbn Foster Dulles, is gis teren, op doorreis naar Teheran en An kara, in Marokko aangekomen. Dit meldt A.F.P- De minister, die door achttien deskundigen wordt vergezeld, landde op de Amerikaanse basis te Benguerir, zeventig kilometer ten noorden van Marrakesj. Van daaruit reed hij per auto naar Marrakesj, waar hij door verscheidene duizepden belang stellenden, die zich langs de route had den geschaard, werd toegejuicht. De capaciteit van het nieuwe Portu gese hoogovenbedrijf is voorlopig gesteld op 250.000 ton ruw staal per jaar. Te» vens zal een walswerk worden opge richt, dat een produktie van 200.000 ton per jaar zal hebben. De grondstoffen-voorziening kan in het land zelf worden geregeld. Daarvoor komen in de eerste plaats de in het zuiden van het land gelegen Orada- en Cercal-artsen (van hoge kwaliteit) als mede de ook naar Duitsland geëxpor teerde Moncorvo-ertsen in aanmerking. Als plaats voor het hoogovenbedrijf is Seixal. ten zuiden van Lissabon, ge kozen. Het zal evenwel nodig zijn om een zijrivier van dc Tejo tot Seixal uit te diepen, teneinde de aanvoer van kolen, en erts mogelijk te maken. De bouw van het bedrijf zal drie jaren duren. Het zal in 1961 in bedrijf worden genomen. Blijkens mededeling van het C.B.S. handhaafde het algemeen indexcijfer van groothandelsprijzen, samengesteld per 30 november 1957, zich op het ni veau van 31 oktober, n.l. op 143 (basis 1948=100). Het indexcijfer voor de voedingsmid delen steeg met 1 pnt, nl. van 123 naar 124, voornamelijk als gevolg van prijs verhogingen van aardappelen, cacao bonen, eieren en varkens. De invoer prijs van ruwe rietsuiker vertoonde een daling. Het indexcijfer voor de grond- en hulpstoffen bleef ongewijzigd op 176. In deze groep waren de prijsveranderingen van geringe betekenis. Het indexcijfer voor de afgewerkte produkten daalde met 1 punt, nl. van 140 naar 139, hetgeen in hoofdzaak werd teweeg gebracht door prijsdalingen van elektrische geleidingen, wollen stoffen en de afgewerkte produkten van de voe dingsmiddelenindustrie: vlees en vlees waren. De bestuursleden van de Shell Petro leum Co houden de ontwikkeling van de situatie in Venezuela nauwlettend in het oog, maar zien tot op heden geen reden tot ongerustheid, aldus heeft_ een woordvoerder van de maatschappij in Londen verklaard. De olieproduktie is tot nu toe niet beïnvloed door het afzet ten van president Jimenez en het werk in de raffinaderijen vindt normaal voortgang. Per dag worden ongeveer 900.000 barrels olie geproduceerd. ABBEKERK 23 v. Pt. Sudan n. Djibouti. ALUDRA 23 Landsend gep. n. Hampt. R. AMSTELDIJK 23 v. Lissabon n. Havana. AMSTELKROON 24 te Aden. AMSTELLAAN 24 te Mokpo. CALT. DELFT 23 dw. Masira n. Perim. CALT. R'DAM p. 23 Finist. n. Sidon. CAMEROUNKUST p. 23 Ouess. n. Freetown, COOLSINGEL 22 v. Orinoco rivier n. Norrisville. EENHOORN 23 rede Stratoni. HILVERSUM 23 te Pt. Said. KARIMUN 23 te Leixoes. KHASIELLA 23 te Isle of Grain. KINDERDIJK p. 23 Scillys n. Antw. KORENIA 23 in Perz. Golf. KOROVINA 23 te Invergordon. LUTTERKERK 24 te Dubai. MATARAM 23 v. Penang n. Belawan. N. A'DAM 23 te Fort de France. ORANJE NASSAU 23 v. Barb. n. Plym. OUWERKERK 26 te Singapore verw. PRINS FRED. HENDR. 24 te Burriana. SCHIE 23 te Lissabon. STAD ALKMAAR p. 23 Gibr. n. R'dam. STAD VLAARDINGEN 23 te Emden. STRAAT MOZAMBIQUE 23 v. Manilla n. Hongkong. SUMATRA 23 v. Balik Papan n. Palembang. TABIAN p. 23 Azoren n. Houston. TARIA 23 v. Calcutta n. Abadan. VAN CLOON 23 v. Napier, 25 te New Ply mouth verw. VAN WAERWIJCK 24 te Saigon. WESTERTOREN 24 te Geelong. WILL. RUYS 23 v. Southampt. n. R'dam. WONOGIRI 24 te Beyrouth. ZUIDERKRUIS 23 v. Sura'o. n. Singapore. BALI 23 v. Suez n. Pt. Said. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 23 jan. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 608.880 st. eieren. Prijzen: eieren 57-60 gr. f 14.02— 14.12, 60-63 gr. f 14.30—14.83, 63-66 gr. f 14.95—15.45, 68-71 gr. f 15.82—16.44. Coöperatieve Veluwse Eierveiling Barne- veld-Ede. weekaanvoer ongeveer 1.000.000 stuks. Prijzen: eieren 51-57 gr. f 12.90— 13.44, 57-60 gr. f 13.62—14.30, 60-63 gr. f 14.50—14.82, 63-66 gr. f 14.81—15.21, 66-72 gr. f 15.44—15.71. Eiermarkt. Aanvoer 1.450.000 stuks. Prij zen: eieren 56-65 gr. f 14.0015.10, kiloprijs f 2.39, basis 61 gr., algemene* prijs f 14.60. Gelders-Overijsselse Vereniging van Eier- handelaren. Grote eieren f 14.5015.25, gew. 62-68 gr.; kleine eieren f 13.5014.25, gew. 56-61 gr. Pluimveemarkt. Aanvoer 46.000 stuks. Prijzen: kippen f 1.902.00 per kg; slacht- kuikens f 1.802.00 per kg; zware kui kens f 2.002.10 per kg. Varkensmarkt. Aanvoer 85 stuks. Prij zen: biggen f 42.0053.00 per stuk. COPRATERM1JNMARKT AMSTERDAM, 23 jan. Stemming: kalm. Omzet: nihil. Noteringen: alle onveranderd (70 Y2). LIJNOLIETERM1JNMARKT ROTTERDAM, 23 jan. Noteringen: mrt. 101 (102), mei 101.75 (103), juli 102.50 (103.65). VEEMARKT DELFT, 23 jan. Aangevoerd 530 stuks vee. Prijzen: nucht. kalv. f 48— 58, biggen f 3545, lopers f 6090, drach tige zeugen f 250—350. magere varkens per kg lev. gew. f 1.551.65. KAASMARKT GOUDA, 23 jan. Aanvoer 10 partijen. Notering: le kw. f 2.052.10. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.35-9.40 Waterst. VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10.20 Hoorsp. 10.50 Buitenl. weekoverz. 11.05 Amus. muz. 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Harmönie-ork 13.45 Sportpraatje. 14.35 Lichte muz. 15.20 Gram. 15.35 Streekuitz. 16.00 Radiophil- harm. ork. 16.50 Lezing. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Caus. 19.40 Caus. 19.55 Caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.13 Gevar. progr. 22.00 Opsporing verzocht! 22.28 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30-24.00 Dansmuz. HILVERSUM Ij. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muziek, 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Promenade-ork. en so liste. 12.30-12.33 Land- en tuinb.meded. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Amus. muz 13.55 Rallye v. Monte Carlo. 14.50 Gram. 15.00 Overijssels-appèl v. d. K.V.P. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Sport praatje. 17.30 De springplank. 17.45 Jazz- muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Strijk- kwart. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Kamerork. en solist. 20.10 Caus. 20.25 Act. 20.45 SUS-uitz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.25-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en vveeroverz. KRO: 20.15 Vra- genspel. 20.45 Gevar. progr. (tot ±22.00). ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Lichte muz. 14.10 Lichte muz. 16.15 Gram. 16.45 Schots ork. 19.45 Gevar. muz. 21.00 Gevar. progr. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Lichte muz. 14.10 Lichte muz. 14.45 Gram. 15.30 Accord, muz. 17.45 Gram. 19.00 Gitaarclub. 19.30 Jazzmuz. 21.36 Gevar. progr. 23.40 Gram. 0.15 Lich te muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Lichte muz. 17.15 Lichte muz. 20.00 Dansmuz. 21.00 Lichte muz. 22.10 Symf. ork. 23.00 Lichte muz. 0.05 Lichte muz. 2.15-5.30 Gevar. muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 247 m. 12.00 Ork. conc. 13.15 Ork. conc. 16.00 Operamuz. 16.55 Gram. 17.30 Ork. conc. 19.03 Oude muziek. 19.30 Muz. portret. 22.00 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.45 Gram. 13.11 Radio-Almanak. 14.30 Radio- journ. 15.15 Lichte muz. 15.45 Gram. 16.15 Gram. 17.30 Nieuwe gram. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.40 Gram. 20.00 Caba ret. 21.00 Gram. 21.15 Amus. ork. 484 m: 12.15 Gram. 16.00 Disco-club. 17.10 Bel Canto. 18.38 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. DUITSE TELEVISIEPROGR. 16.30 V. d. kind. 17.20-17.30 Voordracht. 17.30-18.30 Rep. 20.00 Journ. 20.15 Hallo, das ist die Liebe, operette. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 V. d. jeugd. 19.30 Luchtvaartkron. 20.00 Nws. 20.25 Toneelstuk. Daarna: Filmprogr. en wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Documentaire. 19.30 Nws. 19.40 De week in beeld. 20.10 Folkloristisch progr. 21.00 Filmrep. 22.10 Feuilleton. 22.35 Nws. en journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4