Acht Zwitserse alpinisten beklimmen 8.222 meter hoge bergtop Misschien wel meest ontembare piek van het Himalava-gebergte Proef de nieuwe Moccona Cartoon 58 WYBERT Smokkel van 12.000 kg boter Barre nacht in de sneeuw Eisenhower wil einde maken aan onwettige handelingen van vakbondleiders 20 diefstallen in nog geen maand Broodoorlog Z-al de Dhaulagiri eindelijk worden bedwongen MOCCONA LIBERIAANSE STAMHOOFDEN BEGROETEN PRINS BERNHARD Benoemd tot ere-stamhoofd ƒ1.000,- achter gehouden van loterijen 500auto 's met 600personen gestrand Wetsontwerp bij Congres ingediend Kinderen gewond na aanrijding Broodprijs bij alle bakkers 5 et. lager Vader van het Schippersonderwijs de extra-krachtige poederkoffie van H Douwe Egberts pittig en vol aroma direct klaar in de kop! Intenties Internatio nale Bidweek Berechting te Maastricht Acht maanden geëist tegen machinedrijver TEGEN OMKOPING EN AFPERSING Drie Rotterdammers bekennen AUTOMOBILIST IN HET OOSTERDIEP VERDRONKEN Grote bezorgdheid over Indonesië In Amersfoort Gerben de Jong VRIJDAG 24 JANUARI 1958 PAGINA D(Van een bijzondere correspondent) e Dhaulagiri, beter bekend onder de naam van »Witte berg", is door zijn hoogte van 8.22? meter een van de reuzen van de Himalayaketen. De meest ge routineerde alpinisten koesteren de wensdroom eens eze moeilijk te bedwingen berg te overwinnen. Dat ponsten ze ook van de Mount Everest. Maar sinds Sir ■Edmund Hillary deze top heeft getemd, blijft alleen "°g de gedachte aan de overmeestering van de Dhau- la§iri, die met zijn driekante ijspiek de vermetelste alPinisten schijnt te bespotten, in de breinen van de 'heest vermaarde bergbeklimmers rondspoken. De Dhaulagiri maakt deel uit van een groep van zes top- Pen van meer dan achtduizend meter hoogte, die tot op de dag van vandaag nog niet zijn bedwongen. In weer al van de moeilijkheden en tegenslagen die vele ploe- gen uit verscheidene landen in het verleden bij het be dwingen van de Dhaulagiri hebben ondervonden, is kortgeleden weer een Zwitserse expeditie uit Zürich vertrokken teneinde haar krachten op de misschien wel ontembare piek te beproeven. De expeditie is samen gesteld uit acht alpinisten, die allen van Zwitserse na tionaliteit zijn en onder de leiding staan van een jeug dige cineast uit Zürich, Werner Staube, die nauwelijks j 26 jaar oud is. De andere leden van de expeditie zijnde 26-jarige Max Eiselin, die als secretaris fungeert, en zijn 24- j jarige broer Rodolphe, de dokters Winterhalter, 25 jaar, en Hajdukiewicz, die 38 jaar is en van oorsprong Pool maar de Zwitserse nationaliteit heeft verkregen, de 25-jarige Alfred Haechler, de 31-jarige Teples Hecker en de 40-jarige Eugène Reiser. Douwe Egberts poederkoffie Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met T.b.c.-bestrijding benadeeld A utobestuurder rijdt door Gladheid van de weg Voorzitter N.V.V. Minister Suurhoff in Zuid-Afrika be Woe&tYSjoevc Vijf van de acht bergbeklimmers zijn tuim een week geleden met twee Wagens van Duitse makelij, een soort •'jeeps", die speciaal zijn ontworpen voor de lange zwerftocht naar Indië, Uit Zürich vertrokken. De reisroute Jeopt door Oostenrijk, Joegoslavië, Griekenland, Turkije, Iran en Pakistan, men hoopt tegen 1 maart Nieuw Gelhi te bereiken. In deze plaats voegen *ich twee andere leden van de expedi tie, die per vliegtuig zullen reizen, bij de vijf, evenals de achtste deelnemer die met de gehele uitrusting, die een gewicht van vier ton heeft, per schip uit Rotterdam aankomt. De expeditie yertrekt dan van Nieuw Delhi naar ■Khatmandou, vanwaar zij zich naar Bokhara, in Nepal, begeeft, waar de aUto's moeten worden achtergelaten, ouidat deze dan niet verder meer kun nen rijden. Overigens staan in Pokhara honderd dragers en tien sherpa's onder leiding van Dawa Tensing ter beschik king van de Zwitserse expeditie. Het basiskamp wordt geïnstalleerd op een hoogte van 4.500 meter, aan de voet van de Dhaulagiri, waar men tegen het einde van april hoopt te zijn. Er zullen dan nog zeven andere kampen worden opgeslagen, waarvan de laatste op een hoogte van achtduizend meter, dus nog maar 222 meter van de top; de 222 meter, die nog geen enkel levend wezen in weerwil van de meest ver woede pogingen heeft kunnen afleggen, De leden van de Zwitserse expeditie, die opnieuw de Himalaya gaan bestij gen, zullen worden uitgerust met moderne zuurstof-apparaten, die het voordeel bieden eenvoudiger en makke lijker hanteerbaar te zijn dan die bij voorgaande bestijgingen zijn gebruikt. De alpinisten en hun dragers hebben niet meer dan ruim vier maanden om ne „Witte berg" te bedwingen, want dart .„„at de moesson waaien. De top Van de berg moet derhalve op zijn laatst tegen het einde van mei zijn be reikt. De terugtocht van de expeditie, waarvan Zwitserse zakenlieden de kosten betalen, is vastgesteld op eind aUHet is niet de eerste expeditie die zich met de Dhaulagiri gaat meten. Het was een geoloog uit Zurich, Arnold Heim, die ai 3 jaar geleden de eerste po- pin - om de „Witte berg", te bedwingen ondernam. In 1950 trachtte dit eveneens een Franse expeditie, onder de leiding van Maurice Herzog, maar zij moest het uiteindelijk ook opgeven. De Fran sen hadden niettemin een belangrijk stuk van de berg verkend en in 1953 behaalden leden van de „Academische a'pinistenclub" van Zürich een eerste overwinning op het Himalayaanse bionster, toen zij een hoogte van 7.700 •heter bereikten. De Argentijnen boek ten vervolgens Let grote succes hun vlag op 8.000 meter te kunnen planten, blaar niet dan na een titanenarbeid te hebben voltooid, die onder meer be stond uit het inrichten van superieure kampen en het laten springen van rot sen en ijsmassa's met behulp van dyna miet. Het avontuur van de nieuwe Zwitserse expeditie gaat tenslotte om de laatste 222 meter, die tot nu toe Volkomen ontoegankelijk worden ge acht. Als de bedoelingen van de Zwit sers kunnen worden gerealiseerd, zul len er in de Himalaya slechts vijf top pen overblijven, die gerekend worden tot de hoogste van de wereld en nog nimmer door mensen zijn bereikt. 1958 zal de beslissing brengen of het de beurt is aan Zwitserland een nieuwe overwinning dan wel een nieuwe tegenslag te schrijen op de lijst ter be stijgingen van de hoogste bergen van onze planeet. Hoewel de leden van de expeditie de moeilijkheden die ze ongetwijfeld tijdens hun grote avontuur moeten overwinnen zeker niet onderschatten, sijn ze zeer optimistisch, vooral ook omdat zij de gehele onderneming^ uit en te na hebben voorbereid, terw'ijl ze tevens in de gunstige omstandigheid verkeren dat ze kunnen profiteren van de ervaringen van vorige bestijgers van de Dhaulagiri, In het bijzonder van die der Argentijnen, die de top bijna hadden bedwongen. Di Zwitserse alpi nisten zijn, in navol- Stag van de Argen tijnen, uitgerust met dynamiet teneinde rotsen en ijsmassa's te doen springen, die hun weg zouden kunnen blokkeren. Volgens kenners Van de Himalaya *al de Dhaulagiri ^°°r zijn zeer glad- iiswand nog dwi'^ker te be* p ngen zijn dan de rest. over^'^tat derhalve maand rUim een avontuur!" gr0°* r voor acht uit mensen. die "'bekend 0p hun Ware taak zijn voorbereid, maar ovenai vastbeslo- ten zijn te zullen stagen en degenen die hun het ver trouwen hebben ge keven niet teleur te «tellen. Qtlvertentie -mm* f Wii x 'iC Week-end bus f 1.36 Normale bus f 2.40 (of potje) Gezmsbus f 8.90 Een met ponies uitgeruste expeditie op een tocht in het Himalaya-gebergte. Donderdagmiddag was er in het pa viljoen van de residentie van de Libe riaanse president, een zeer kleurrijke bijeenkomst. De paramount chiefs de stamhoofden waren uit net binnen land naar Monrovia gekomen om prins Benhar te begroeten. Gekleed in kleu rige handgeweven Liberiaanse gewa den en met een klein hoofddeksel ge tooid, hadden de vertegenwoordigers van de verschillende stammen in het pavil- ioen plaatsgenomen. De paramount chief is de hoogste Het getekende grapje is een alom woedend tijdsverschijnsel. Men noemt het in goed Nederlands „cartoon". Nu huldig ik ten aan zien van grapjes het standpunt da4 men er om moet kunnen lachen, Als ik echter het boekje bezie dat de „Bezige Bij" heeft doen verschijnen onder de titel „Cartoon 58", de „beste cartoons van het jaar 1957", dan geloof ik dat ik dat stand punt zal moeten wijzigen. Ik heb in ieder geval niet of nauwelijks moeten lachen. De meeste getekende plaatjes hebben mij verleid tot een min of meer diepzinnig turen; drong de pointe of zelfs het gebrek aan pointe tot mij door dan zei ik „O juist" en sloeg de bladzijde om. Het slaan op de knieën van pret was er niet bij, het fijntjes glimlachen ook nauwelijks. Als u het mij vraagt zijn cartoons zelden spontaan. Zij beantwoorden wel aan de merkwaardige behoefte om gecompliceerd te maket wat een voudig zou kunnen zijn. De cartoonist is het volstrekte tegendeel van de humorist van het lach-of-ik-schiet; hij roept u toe: lach niet, of ik schiet. Maar een mens lacht wanneer hij dat wil. De humor, mijne vrienden, is een kwestie van genade. En de genade valt nimmer te forceren. een woestijn van sneeuw, ys en rotsen hebben bestijgers van een top van het Himalaya-gebergte een kamp ingericht. plaatselijke gezagsdrager, die volgens het inheemse recht zowel de uitvoeren de als de rechterlijke macht uitoefent. Het stamhoofd van de centrale pro vincie Dolokenpaye gaf de prins als teken van zijn „witte hart" (vriend schap) een witte deken. De prins op zijn beurt overhandigde het stamhoofd als teken van zijn „witte hart" een munt. Vervolgens boden de stamhoof den uit het binnenland de prins vele geschenken aan. De minister van bin nenlandse zaken schonk de prins een prachtig gebeeldhouwde staf. De ove rige geschenken bestaan o.m. uit oli fantstanden, kleurige stoffen, luipaard huiden en ivoor. Het was een bijzonder aardig ogen blik toen Prins Bernhard werd benoemd tot ere-stamhoofd. Ook de prins werd gekleed in een kleurig handgeweven Li- beriaans gewaad met hoofddeksel. De prins onderhield zich daarna op onge dwongen wijze met de stamhoofden. De rede die prins Bernhard donder dagochtend in de verenigde vergadering van het Liberiaanse parlement heeft gehouden, heeft grote indruk gemaakt. De minister van buitenlandse zaken en andere vooraanstaande persoonlijkhe den brachten hun grote bewondering voor de inhoud van deze rede tot uiting. Men had ook prijzende woorden voor de perfecte manier waarop de prins de rede uitsprak. Nog nimmer heeft een buitenlander zo voor 't Liberiaanse par lement gesproken, aldus werd gezegd. 25 januari: Mogen de missionarissen de wereld winnen voor Christus. Advertentie De economische politierechter te Maastricht heeft een smokkelaffaire be recht, waarbij 12.000 kg Nederlandse boter uit Vlaardingen naar België zou worden gesmokkeld. Eind november had de Luikse politie op de Maaskade aldaar een auto aan getroffen, beladen met 4.090 kilo boter. De mannen, die met het laden bezig waren, sloegen op de vlucht bij de na dering van de politie. In 't nabijgelegen schip vond men nog 5.000 kilo boter, terwijl intussen elders een auto met 3.000 kilo boter werd aangetroffen, even eens van deze partij afkomstig. Terecht stonden een schipper, een Nederlander, wonende in Luik, die niet was verschenen, verder een 28-jarige Vlaardingse zuivelhandelaar, een 36- jarige zuivelhandelaar uit IJsselstein en een chauffeur, eveneens uit Vlaar dingen. De Vlaardingse zuivelhandelaar werd veroordeeld tot zeven weken gevange nisstraf, de straf gelijk aan het doorge bracht voorarrest, plus 2.000 boete of twee maanden hechtenis. Tegen de zui velhandelaar uit IJsselstein zal de rech ter over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. De schipper werd by verstek veroordeeld tot vijf maanden gevange nisstraf met bevel tot gevangenneming en de chauffeur kreeg 300 boete of 6 weken hechtenis. Een 40-jarige machinedrijver uit Rot terdam, die zich indertijd heeft aange meld als controleur voor twee loterijen ten bate van de t.b.c.-bestrljding, stond donderdag voor de rechtbank te Rotter dam terecht omdat hij ruim 1.000 van verkochte loten in zijn eigen zak zou hebben gestoken. Het betrof 516 van de 21ste nationa le Zoi.nestraalloterij en 542 van de Koninklijke Nederlandse centrale ver eniging tot bestrijding der tuberculose- loterij 1957 Verdachte, die bekende, had de in stanties nog enige tijd om de tuin we ten te leiden door het schrijven van brie ven met de mededeling dat hij door za ken in Duitsland w„s opgehouden; af rekening zou later- volgen. De officier van justitie eiste acht maanden met aftrek en terbeschikking stelling van de regering. Uitspraak 6 februari. Ruim zeshondera personen uit on geveer vijfhonderd personenauto's en vrachtwagens hebben een barre nacht meegemaakt op de 26 km lange rijks weg tussen het kruispunt Deil en Go- rinchem in de weg 's-Hertogenbosch- Rotterdam. Woensdagmiddag was ten gevolge van een snelle sneeuwjacht een colonne Duitse vrachtwagens, die geen zicht meer had, gestrand. Ande re wagens zijn daar achter blijven hangen en ook van de tegengestelde zijde kon het verkeer zich niet ver der worstelen door de inmiddels tot één meter hoog opgewaaide sneeuw. Ofschoon vrij spoedig rijkspolitie en vijf wegenwachten begonnen met po gingen om de wagens weer op gang te krijgen moest woensdagavond laat erkend worden, dat er geen kwestie van was dat de weg vrijgemaakt kon worden. Ongeveer zeshonderd man nen, vrouwen en kinderen, waarvan de jongste drie maanden was, heb ben geschuild in de café's Van Hoor- ne onder Arkel en Leuven onder Vu ren, waar zij de nacht staande, lig gende en hangende hebben doorge bracht. Urenlang heeft men in rijen voor de telefoon gestaan om de huis genoten thuis gerust te stellen. Tal van automobilisten hebben er de voorkeur aan gegeven de nacht in hun auto door te brengen, doch lieten om verwarming te hebben hun motoren draaien. Ge durende de nacht hebben de wegen wachten kans gezien via een zijweg Arkel en Asperen te bereiken met een geleend vrachtautootje, omdat hun eigen voertuigen ook vastzaten. Langs deze enigszins berijdbare weg heeft men zoveel mogelijk gezorgd voor ra vitaillering, terwijl voorts een groot aantal koeien, dat in veeauto's langs de weg ook gestrand was, gemolken moest worden en voor de noodzakelijke melk zorgde. In de loop van de nacht is een kalf geboren, doch In sommi ge wagens met jong vee hebben ang stige dieren zwakkere pinken en big gen vertrapt. Donderdag bij het ochtendgloren is men opnieuw begonnen met graven, weldra geassisteerd door ploegen van rijkswaterstaat, die met bulldozers en sneeuwschuivers verschenen en twaalf wegenwachten, die 's middags om hulp te bieden in Arkel aankwamen. Het heeft zeer lang geduurd voor men de ongeveer 500 wagens weer aan het rijden had. Donderdagmiddag vijf uur reed de laatste wagen weg. Toen vond men echter nog 'n paar wagens, waar van de bestuurders inmiddels onvind baar waren geworden. De wegenwacht heeft deze wagens naar een benzine station opbracht. Donderdagavond ne gen uur had rijkswaterstaat de weg nog niet vrij gegeven. Woensdagavond laat, toen vrijwel al le verkeer van en naar Arnhem stil lag, heeft een chauffeur van de Gel derse Tramwegmij. met een bus de moeilijke tocht van Doetinchem naar Dieren ondernomen ter wille van één enkele passagier, een moeder van vijf kinderen, die in Doetinchem was ge strand en dodelijk ongerust was, om dat er geen oppas bij haar kinderen was en zij dezen niet tot misschien diep in de nacht alleen wilde laten. Van Dieren is de vrouw met de per- soneelswagen van de G.T.W. naar Arnhem gebracht. Ongeveer terzelfder tijd heeft de politie een inwoonster van Oosterbeek per jeep naar de kraam kliniek gebracht, nadat haar man even wanhopig als vergeefs had getracht een taxi te krijgen. Enkele uren la ter werd het kind, een meisje, gebo ren. President Eisenhower heeft gisteren een wetsontwerp bij het Congres in gediend, dat ten doel heeft onwettige handelingen van bepaalde Amerikaan se vakbondsleiders, zoals omkoperij, ge organiseerde afpersing en machtsmis bruik bij de tewerkstelling van arbei ders, tegen te gaan. Dit meldt Reu ter. Eisenhowers wetsontwerp komt na dat Congrescommissies verklaringen van getuigen hebben aangehoord over het uitoefenen van deze praktijken door enkele vakbondsleiders en gevallen van geheime verstandhouding ten deze tus sen bepaalde werkgevers en vakbon den. In Eisenhowers ontwerp wordt ge zegd, dat de vakbondsleiders zich, in het algemeen gesproken, inspannen om de enkele collega's die zich aan kwalij ke praktijken schuldig maken, uit te stoten „Doch de resultaten van dit op treden op eigen initiatief zijn onvoldoen de en het is dan ook, ter bescherming van de fundamentele rechten der ar beiders en om de vakbonden zelf voor verkeerde invloeden te vrijwaren, nood zakelijk dat de regering ook maatrege len neemt", aldus de presidentiële bood schap, waarin dan het volgende wordi voorgesteld: Een 26-jarige werkman, een even oude varensgezel en een 27-jarige musi cus, allen uit Rotterdam, hebben te genover de officier van justitie aldaar bekend sedert eind december in de Maasstad twintig inbraken te hebben ge pleegd. Daarbij hebben zij aan de Mauritsweg o.m. kans gezien een brand kast open te breken. De mannen werden 16 januari op he terdaad betrapt, toen zij het pand van de N.V.P. aan de Westzeedijk waren binnengeklommen. Donderdagmiddag zijn te Onstwedder- holte (Gr.) de tienjarige Sientje Heis en haar achtjarig broertje Detmer, die per fiets van school op weg naar huis waren door een achterop rijdende auto aangereden. Beide kinderen wer den tegen de grond geslingerd en ge wond. Ze zijn naar het ziekenhuis in Winschoten vervoerd. De autobestuur der heeft even gestopt en is daarna doorgereden. Donderdagmiddag is de 55-jarige bak ker A. Kruize te Wildervank door de gladheid van de weg met zijn bestel auto geslipt en in het Oosterdiep terecht gekomen. Pas na vijftien minuten ge lukte het de deuren van de auto open te krijgen. K. bleek toen reeds te zijn overleden. De voorzitter van het N.V.V, de heer C. W. van Wingerden, heeft in de don derdag gehouden hoofdbesturenverga- dering gewaagd van „de ontwikkeling in Indonesië, welke ook in vakbonds kringen grote bezorgdheid wekt". „Be halve voor het leed van duizenden men sen en voor de economische repercus sies, dient men oog te hebben voor het feit, dat de nog jonge vrijheid van In donesië nu verloren dreigt te gaan in anarchie, waarbij de communisten op het vinkentouw zitten". Minister Suurhoff is donderdagavond in Johannesburg aangekomen. 1. Vakbonden, die niet elk jaar een rapport uitgeven met mededelingen over de stand hunner geldmiddelen, hun materiële vooruitzichten in het al gemeen en hun pensioenstelsel voor aangesloten arbeiders, zullen niet meer worden erkend. 2. Verduistering van vakbondsgelden of valse boekingen zullen in het ver volg alt ernstige misdrijven worden beschouwd, evenals het doen of ont vangen van enige betaling die ten doel heeft handelingen van een werkgever of een vakbondsfunctionaris bij het te werk stellen van arbeiders op onbehoor lijke wijze te beïnvloeden. 3. Het op onfatsoenlijke wijze uitoefe nen van de praktijk, om bij een sta king werkwilligen de arbeid te belet ten door het uitzetten van posten, zal in het vervolg verboden zijn. 4. Werkgevers zullen geen maatrege len mogen nemen, waardoor afbreuk wordt gedaan aan het recht hunner werknemers om zich te organiseren. Naar wij vernemen hebben de Amers foortse bakkers besloten de broodfabri kant, die voornemens is de brood prijs maandag met 5 cent te verlagen in zijn manipulaties te volgen. Zij zul len dus de broodprijs eveneens met 5 cent verlagen, zodat als alle voorne mens ongewijzigd blijven, Amersfoort maandag een broodoorlog zal kennen. In Amersfoort gebeuren bedenke lijke dingen. Daar is een broodfabri kant die zijn omzet zag verminderen door de concurrentie van een fabri kant in Spakenburg, een blijkbaar ijverig man, die behalve brood aan de Amersfoortse bakkers ook op vele markten in Nederland krentenbrood verkoopt. De Amersfoortse fabrikant heeft nu de bakkers in zijn stad doen weten, dat hij de drang in zich voelt opkomen om, te beginnen op aan staande maandag, de broodprijs met 5 cent te verlagen, doch dat hij tevens meent aan die neiging weerstand te kunnen bieden zo de Amersfoortse bakkers voortaan geen Spakenbvrgs brood meer zouden kopen. Met andere woorden, de Amersfoortse fabrikant kondigt een broodoorlog aan, doch zou bereid zijn die oorlog niet te be ginnen en dus zijn oude prijs te hand haven als hij daarmee een concur rent van de Amersfoortse markt zou kunnen verdrijven. Het woord „eco nomische chantage" klinkt erg lelijk en men gebruikt het dus niet gauw, maar toch dringt het zich steeds meer aan ons op naarmate men meer hoort over de achtergronden van de zaak. De Amersfoortse fabrikant staat namelijk niet alleen. Hij is lid van de efficiency club, eer kleine vere niging waarbij een twintigtal brood fabrikanten in den lande zijn aan gesloten. De voorzitter van deze klei ne club is woensdag in Amersfoort verschenen om de motieien van zijn collega-clubgenoot toe te lichten en mede te delen, dat de efficiency club zijn lid 2fal steunen zo het inderdaad tot een broodoorlog mocht Komen. Wij vragen ons af wat voor steun dat dan wel wezen mug. Geld? Dan ligt de situatie dus zo, dat een klein aantal broodfabrikanten, verspreid over het gehele land, zich bemoeit met de concurrentieverhoudingen in Amersfoort en zelfs bereid zou zijn om voor de verstarring van die con currentieverhoudingen geld op tafel te leggen. De zaak wordt echter nog pikanter wanneer men bedenkt, dat de maal- industrie in Nederland bij enige van de fabrieken der efficiency club niet gering financieel belang heeft en dat, terwijl zich in diezelfde maalindustrie van lieverlee een zeer dichte graad van concentratie aan het ontwikke len is. Men heeft aan de vingers van een hand reeds ruimschoots te veel als men de grote meelfabrieken in Nederland bij elkaar optelt. Een ken merk van deze concentratie heeft men onlangs kunnen waarnemen bij het opkopen en stilleggen van de meelfabriek „Holland" in Amsterdam. De geschetste situatie doet ons de vraag stellen of het met de verstren geling van belangen rond de fabri cage van ons dagelijks brood niet een gevaarlijke richting ingaat. Dreigt niet het gevaar dat op deze wijze de consument in Maastricht tenslotte de rekening moet gaan betalen voor een broodoorlog in Amersfoort? En is het uiteindelijke resultaat van al deze manipulaties tenslotte toch niet een verstarde broodprijs en een ver starde concurrentie? Advertentie ''MfË Exclusief Wfidrestaurant Oe pleisterplaats '^Tlr Napoleon reeds Oe pleisterplaats waar. Napoleon reeds gast was. *- a~'d hoofdweg- Ar'ttKjnT. - Apeldoorn BEEK BERGEN T«ii <„6766580 f-' Dat een geboren en getogen Fries geacht wordt stoer te zijn is haast vanzelfsprekend, maar als het voor iemand geldt, dan wel voor Gerben de Jong, die zaterdagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam zijn afscheids receptie houdt, na een uitzon derlijk werkzaam leven, gewijd aan één ideaal: onderwijs voor de schippersjeugd. Een reus, deze Gerben de Jong, niet al leen vanwege zijn martiale ge stalte, zijn uiterlijk en optreden, heel zijn mentaliteit, die inder daad klassiek Fries mag heten, maar ook door wat hij tot stand bracht. Toen hij tien jaar ge leden met pensioen ging ais directeur van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheep vaart, door hem in deze functie sinds '21 opgebouwd, was hij nog zo vol energie en plannen, dat hij nog weer eens zijn schouders zette onder een nieuwe taak en de functie aan vaardde van directeur van het Schoolfonds voor Schippers kinderen vanwege de Nederlands Hervormde Kerk, een niet ge subsidieerd fonds, dat interna ten exploiteert voor schippers kinderen van 8 tot 12 jaar. Ger ben de Jong is thans 73 jaar, en hoewel het voor wie hem kennen haast ondenkbaar is, hij heeft thans besloten radicaal een punt te zetten achter zijn werkzaamheden, de uitein delijke voltooiing van zijn levenstaak aan jongeren over te laten. Gerben de Jong is behalve een pionier, een vechter geweest zonder weergaWat in de loop van bijna vier decennia voor het schippersonder- wijs is bereikt, moest in de volle zin des woords bevochten worden. Hij had daartoe zijn persoonlijkheid mee, zijn eerlijke vrijmoedigheid in het bijzonder. Deze verschafte hem entree en gaf hem gehoor bij de hoogste autoriteiten, en hij was gewoon om hier precies te zeggen waar het op stond. Zo heeft hij eens op een vraag van Koningin Wilhelmina hoe het nu met zijn werk stond, prompt en recht uit het hart geantwoord: ,J3eroerd, Majesteit!" Ook bij het Episcopaat had de gelovige protestant Gerben de Jong altijd toegang: het katholieke schipperskind, zo wist men, was hem even dierbaar en ook zijn belangen waren veilig bij hem. Want zijn zorg en liefde gold heel de binnenschipperij, de vaderlandse bevolkingsgroep, die in het verleden aanzien en betekenis had gehad en die hij terug wilde brengen op de plaats, die haar toekwam. Allereerst door behoorlijk onder wijs, lager onderwijs en vakonderwijs. En zijn blik ging tot ver over de grenzen: wilde onze Rijn-, straks onze Rijn- en Donauvloot prominent zijn en blijven, dan diende de jonge generatie behoorlijk opgeleid en geschoold te zijn. En dit terwijl het eerste begin: wettelijke leerplicht voor het schipperskind nog altijd ontbreekt. „De vader van het schippersonderwijs", zoals Gerben de Jong vaak is genoemd, werd geboren als zoon van een scheepsbouwer te Ylst. Gerben was op de normaalschool te Sneek toen het gezin, door achteruitgang van het bedrijf, een nieuwe toekomst zoeken moest in Amsterdam. Hier begon voor Gerben zijn schippersloopbaan; hij bracht het van jong matroos tot kapitein bij de binnenvaart en richtte in 1912 met anderen de „Vereniging van Gezagvoerders" op.. Hij werd walkapitein en later chef van de arbeids beurs voor de scheepvaart. Zijn eigenlijke levenswerk begon echter in 1921 met de benoeming tot directeur van het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. Hij was in die jaren te Amsterdam onder de indruk geraakt van het tragisch gebrek aan kennis, men mocht gerust zeggen: het analfabe tisme bij een groot deel der schippersjeugd. Met wijlen J. Meyerink en T. P. Keyzer huurde hij een zaaltje van het Stationskoffiehuis en begon in zijn vrije tijd onderwijs te geven, waartoe men de vrijwillige leerlingen eerst moest zien mee te tronen van Damrak of Nieuwendijk, waar zij liepen te lanterfanten. In het Onderwijsfonds kreeg deze zorg nu vorm en gestalte: het Lager Onderwijs, het Vakonderwijs. Jaarlijks bezochten 2.000 oudere schippers de binnenvaartscholen in de havencentra, er kwamen Ligplaats- scholen, instructievaartuigen. Gerben de Jong was bij allen de stuwende kracht, de grote bezieler. Toen in 1949 zijn taak als directeur van het Onderwijsfonds was be ëindigd, mocht zeer veel bereikt heten, maar bleef in het bijzonder ten aanzien van het Lager Onderwijs nog veel te wensen, dat Gerben de Jong zo gaarne verwezenlijkt had gezien. Hij werkte dus verder: in zijn tweede directoraat stichtte hij voor het niet gesubsidieerde Hervormde schoolfonds nog eens vier internaten, waarvan drie op omgebouwde schepen der Neder- landsche Spoorwegen. Eerst thans neemt de 73-jarige, die zich in het rustige Castricum heeft teruggetrokken, definitief afscheid. Hij verdient een monument van varend Nederland, deze monumentale Fries-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5