Alleen Gatsonides houdt de nationale eer Sneeuw en ij zei teisteren de deelnemers, van wie velen de strijd staken hoog Nederlandse militairen door Frankrijk geklopt Kalorama wordt tehuis voor chronische zieken ©13 Mijn zoon wil niet sterven Felle aanklacht Subandrio voelt zich door de Amerikanen gepasseerd Verkouden..? - 27ste Rallye van Monte Carlo buitengewoon zwaar Britten vallen in een ravijn W. Posthuma is kandidaat Ondanks schitterend spel van de snelle linksbuiten Moulijn Tevens vormingsschool voor jongelui Alarm in Indonesische bladen: „Nederlanders op Borneo99 Caroline van Monaco 1 jaar I Voorzitter K.N.H.B. Vier wereldrecords niet erkend Toernooi om titel klein biljart is begonnen Fraaie overwinning van Cockie Gastelaars Sevilla is kansloos tegen Real Madrid 1 FEBRUARI EERSTE REPATRIANTEN Stal Middenmeer nu in Duitsland Beraad over salarissen van spoorwegpersoneel Volgens Russisch persbureau Tass Nog 4 Britse schepen voor repatriërenden VRIJDAG 24 JANUARI 1958 PAGINA 7 Zwemmen Eerste klasse kader 38/2 Om Europabeker BONZO FELIX* door HARRIET H. HOUSER Hoofdcommissie voor de industrialisatie Neem tijdig Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 - - - i - letaal Ondoordringbare sneeuwmassa's en •eer gladde wegen hielden opnieuw slachting onder de deelnemers aan de 27ste Rallye van Monte Carlo. Vooral Wat de Nederlanders betreft. Het is nog slechts de équipe van „Maus" Gatsonides, die de nationale eer hoog houdt. Samen met zijn Franse collega Becquart zwoegt hij in zijn geteisterd Triumph over de slecht afgebakende Franse wegen, zonder koplamp, en tnet een enorme deuk in het achter stuk. De sneeuw die op tal van plaat sen meer dan een meter hoog ligt maakt het rijden zeer gevaarlijk. Zo konden bijvoorbeeld de Engelsen Faulkner en Mackenzie hun Jaguar niet op de weg houden, slipten en vie len in een ravijn van zestig meter diep te. De sneeuw die de oorzaak was van hun val, bleek ook hun redding. De Britten vielen „zacht,, en kropen zon der ernstige verwondingen uit het wrak. Slechts de équipes die in Athe- nen en Lissabon zijn gestart, ondervon den niet al te veel moeilijkheden. Hier van rijden dan ook de meeste combi naties zonder strafpunten. Het ziet er naar uit dat de organisa toren van de Rallye van Monte Carlo eindelijk weer eens een langgekoes terde wens in vervulling zien gaan: een klassement van de deelnemers, dat zich onderweg vormt door de vele strafpunten die van controle naar con trole worden opgelopen. Tenminste als het met allé rijders zo gegaan is, als met degenen die Parijs, Den Haag en München als startplaats kozen, het geen nu nog niet te beoordelen is. De route, die de twaalf in Scheve- ningen onder auspiciën van de K.N.A.C. gestarte ploegen moesten volgen liep, via Luik, Luxemburg, Gerardmer, St. Claude naar Villefranche sur Saöne. De deelnemers uit Parijs en München sloten zich te Gerardmer bij de Haag se colonne aan. Tot genoemde plaats in de Vogezen was er geen vuiltje aan de lucht als men tenminste de hier en daar neervallende sneeuw niet als zo danig wil betitelen. Daarna begon ech ter de ellende. Uren achtereen was er sneeuw gevallen, op de wegen die naar St. Claude en Villefranche voerden. Pakken sneeuw lagen daar waarin de rijders soms tot de knieën wegzakten. Zij konden dat beoordelen want her haaldelijk moesten zij de wagens uit: sneeuwkettingen omleggen, sneeuwket tingen afnemen, en duwen en trekken aan de wielen van de zich in de sneeuw vastbijtende auto's, waren aan de or de van de late avond. Als men het ge- hlkL had vlot te komen dan zag men Zich onmiddellijk daarna weer geplaatst voor bijna onoverkomelijke moeilijkhe den, die het rijden tot een hel maakten. De beschadiging van de „Triumph" van Gatsonides en Becquart werd ver oorzaakt door een botsing met de équi pe Bootz-Slotemaker. Hun wagen stond dicht bij St. Claude dwars over de weg. Ontwijken was niet meer mogelijk. Het ongeluk kostte „Maus" en Becquart 23 minuten. Bootz en Slotemaker staakten de strijd. Te St. Claude arriveerden slechts 66 deelnemers binnen de limiettijd. De achterstanden op de „ideale tijden" wa ren zeer groot. Velen werden gedis kwalificeerd. De beste prestatie ver richte nog de Duitser Hans Walter, die de controlepost slechts 6 minuten te laat bereikte. Op de dezer dagen gehouden regionale bijeenkomsten van honkbalverenigingen uit de rayons Amsterdam, Haarlem, Rotterdam en Den Haag is besloten het voorstel van de „commissie van vertrouwensmannen" om de heer W. H. A. Posthuma (Amsterdam) kandidaat te stellen voor de functie van voorzitter van de K.N.H.B., te steunen. Daardoor is diens verkiezing op de komende al gemene jaarvergadering (22 febr. a.s. te Amsterdam) vrijwel zeker gewor den. De heer Posthuma heeft reeds enkele functies in sportorganisaties vervuld. Hij was o.m. voorzitter van de Neder landse boksbond en voorzitter van de kring Amsterdam van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Kan'didaat voor de functie van secreta ris werd de heer W. Oosterhof (Haar lem), voor die van commissaris de heer A. A. Visser (Schiedam). De ver enigingen uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam besloten voorts de heer A. J. van Driel-Krol opnieuw kandidaat te stellen voor het vice-voorzitterschap. De Haarlemse verenigingen^ichten hem evenwel in beginsel niet aémvaardbaar omdat zij neutraal wensen te blijven ta het geschil, dat heeft geleid tot de bestuurscrisis. Aan de hand van de nieuwe reglemen ten inzake de schoolslag en de vlin derslag heeft de F.I.N.A. vier wereld records van Amerikaanse zwemmers zwemsters niet erkend. Bij de be studering van de processen verbaal van ?fze als records ingediende prestaties rt'eek, dat geen rekening was gehou- met het verbod van het onder wa- ^-zwemmen. betreft bij de heren het record sla» ?°rzyk op de 110 meter vlinder- trai -d 1-03.9 (inmiddels door de Aus- de7% Wilkinson op 1.03.8 gebracht) en va n tt 100 meter wisselslag persoonlijk ri„ Weinrich in 5.15.6 (in oktober door r,f>bs Strujano" verbeterd tot 5.12.9). r de dames zijn het de huidige re- va j Van Sylvia Ruuska op de 4 x 110 yards wisselslag (5.49.5) en van Nancy «arney 0p de 110 yards vlinderslag i,''11-3). Op deze beide nummers gelden pniueer de limiettijden van resp. 5.52 *•11.6. Charlie Gaul heeft een cycle cross 5? Dommeldange gewonnen. Hij legde de 17 km af in 55 minuten 55 sec. In het kleine Franse dorpje Mauriac hebben de volgers en de officials van de Rallye-karavaan dan eindelijk de balans kunnen opmaken. Die volgers hebben het moeten toegeven: organisa tor Jacques Taffe heeft zijn sterritrij- ders „op de weg gevangen". In Mauriac kwamen namelijk de routes van zes groepen samen, hier begon voor de rijders van de groepen Rome, Lissabon, Glasgow, Den Haag, Parijs en München een gemeenschap pelijk traject dat hen via Vichy, Villefranche, Dole, Saint-Claude en Chambery naar Gap zal brengen, waar de equipes in de vroege morgen arri veren. In Saint-Claude voegen zich dan de equipes die in Oslo zijn gestart bij hen en in Gap op ruim 300 km van Monte Carlo gelegen volgen tenslotte de wagens van de groep Athene. In de middag en avond meldden zich 100 teams aan de controle te Mauriac. Van de in Athene gestarte equipes blijken nog 9 wagens in de strijd en van die uit Oslo nog 38. Naar alle waarschijnlijkheid hebben donder dagavond dus nog 147 teams de strijd tegen de elementen voortgezet. Doch ook dit getal moet met enige reserve worden gegeven, aangezien cr in enkele gevallen twijfel bestaat of een wagen die te Mauriac doorkwam nog in de Rallye is of slechts op „eigen gelegen heid" de tocht naar Monte Carlo ver volgt. De ergste slachting vond plaats on der de rijders uit Den Haag, Rome, Pa rijs en München. Van de 12 „Haagse wagens is er, zoals gezegd, waarschijn lijk slechts één over. Hetzelfde geldt voor de 24 auto's van München. Het Parijse contigent, oorspronkelijk 85 teams groot, is geslonken tot drie en van de 10 equipes uit Rome rijden er nog 5 over de thans moeilijk begaan bare wegen van Auver'gne. De groep Lissabon bestaat uit een dertigtal wa gens en van de deelnemers uit Glas gow tenslotte zijn er nog 75 in de Rallye. Inmiddels is de eerste „coureur" in Monte Carlo aangekomen. Het was de in Parijs gestarte Brit Eric Judge. Hij kwam een dag te vroegmet de treinzijn wagen staat nog bij Chau- mon, op nog geen 250 km van Parijs... De moeilijkste rallye was tot dusver re die in 1950. Toen arriveerden slechts vijf equipes zonder strafpunten te Mo naco. In 1952 bleven 17 combinaties zonder strafpunten. In Assen is een begin gemaakt met het toernooi om het eerste klasse kam pioenschap klein biljart kader 38/2. De uitslagen waren: Horsten (Rotterdam Ostman (A'dam) Egbars (Ravenstein Buys (Den Haag) Van Hinthum (Oss) Van Gils (R'dam) Vincent (Helmond) Agema (Haarlem) Buys Van Hinthum Horsen Vincent Egbars Agema Horsten Van Gils Na twee ronden luidt de stand: matchp. car.b. alg. gem. 350 17 72 20.58 173 17 41 10.17 307 18 143 17.05 350 18 128 19.44 302 17 64 17.76 350 17 121 20.58 330 25 62 13.20 350 25 92 14.00 350 12 157 29.16 310 12 188 25.83 318 10 74 31.80 350 10 195 35.00 350 20 63 17.50 350 20 65 17.50 277 21 40 13.19 350 21 77 16.66 Buys 4 700 23.32 Van Gils 4 700 18.42 Agema 3 700 15.55 Horsten 2 668 24.74 Vincent 2 680 19.42 Egbars 1 657 17.28 Van Hinthum 0 612 21.10 Ostman 0 450 11.84 De Schiedamse zwemster Cockie Gas telaars heeft tijdens de kampioenschap pen van de staat Victoria, die in het Olympisch zwembad te Melbourne wor den gehouden, de 22C yards vrije slag in 2 min. 27.1 sec. gewonnen. Zij verbe terde hiermede het record van de staat Victoria. Cockie nam vlak na de start de leiding en vergrootte regelmatig haar voorsprong. Bij de finish bedroeg deze 10 meter op het Australische meis je Alva Colquhoun, die 2 min. 34.1 sec. liet noteren. De 880 yards vrije slag werd gewon nen door Corrie Schimmel in de matige tijd van 11 min. 14 sec. Als excuus voor deze tijd geldt, dat de tegenstand, die het Naardense zwemstertje onder vond, zeer gering was. Het wereldrecord op deze afstand staat met 10.17.7 op naam van Ilsa Konrads. In de eerste ronde van het interna- tioneal militair voetbalkampioenschap heeft het Nederlands militair elftal te Parijs met 2-1 van Frankrijk verloren. Deze stand was bij rust reeds bereikt. In Brussel speelden België en de ploeg van de Verenigde Staten tegen elkaar. De Belgen wonnen met 1-0 (rust 0-0). De Franse militairen behaalden een alleszins verdiende overwinning op de Nederlanders. Individueel toonden de titelhouders meer in hun mars te heb ben dan hun tegenstander, zü het met een opvallende uitzondering: de water- vlugge balgoochelaar Coen Moulijn. De kleine linksbuiten van Fejjenoord was de ster van het veld. Het Nederlandse elftal heeft al met al geen slechte wedstrijd gespeeld. De Fransen demonstreerden echter een be ter ploegverband en de beste com binaties, die het publiek in het Pare des Princes te zien kregen, waren van de Fransen. Maar in de afwerking van de aanval mankeerde het aan stoot kracht. Er werd tot in den treure toe gecombineerd en de acties van de Fran se aanvalslinie werden daardoor zo doorzichtig, dat de Nederlandse verde diging kon ingrijpen. In de eerste helft van de strijd was het overwicht van de gastheren zo groot, dat een voorsprong van enkele doelpunten volkomen nor maal zou zijn geweest. De rustand was echter 2-1 en in de tweede helft zou blij ken, dat deze ruststand beslissend was. In de vierde minuut opende Ferrier, de linkshalf, de score met een solorush door het centrum. Een minuut later evenwel was de stand alweer gelijk. Rechtshalf Haak kreeg een vrije schop te nemen en uit de goed geplaatste bal kopte rechtsbinnen De Groot van Storm vogels de bal in het uiterste hoekje. De Fransen namen het spel nu steeds meer in handen en linksbuiten Cossou kreeg tweemaal achtereen gemakkelij ke kansen, doch faalde. Na een half uur werd de druk op het doel van Van Heeswijk minder en met een serie goe de aanvallen via Moulijn werd het spel geruime tijd verplaatst. Doelman Al berto moest zich eenmaal voor de voe ten van Moulijn gooien om een doelpunt te voorkomen en ook bij een prachtig schot van Brouwer had de doelman van Monaco al zijn capaciteiten nodig. De rust teek met gelijke stand te zul len aanbreken, maar enkele seconden voor tijd slaagde midvoor Fattou er toch in zijn ploeg met een kopbal uit een pass van Cossou de verdiende voor sprong te geven, die in de tweede helft werd behouden. In de kwart finale van de Europese voetbalbeker, heeft de houder van de beker, Real Madrid, zijn tegenstander Sevilla F.C. met 8—0 verslagen. Met de rust was de stand 20. De wedstrijd werd gespeeld bij kunst licht in het Bernabeustadion voor 80.000 toeschouwers. -'li y\, x Aanstaande zondag zal in het Duitse wintersportcentrum Garmisch-Partenkirchen worden begonnen met de wereld kampioenschappen bobsleeën op de Olympische bobsleebaan. Maar als het kwik niet gauw een stuk daalt ziet het er zowel voor die baan als voor de kampioenschappen een beetje triest uit. Op de linkerfoto ziet men Beierse arbeiders blokken ijs zagen om daarmee de steeds verder wegsmeltende baan te lappen. De trainingsritten voor de kampioenschap pen zijn inmiddels tot een minimum gereduceerd. Op de rechterfoto ziet men de Duitsers Hans Roesch en Alfred Hammer in actie op de baan tijdens de tweepersoons bob-kampioenschappen van Beieren. (Van onze correspondent), Het alom in den lande bekende sa natorium te Beek bij Nijmegen zal op korte termijn worden ingericht voor chronische zieken en met name voor hen, die als zodanig uit Indonesië naar Nederland repatriëren. De negentig tu- berculose-patiënten, die momenteel nog door de broeders van St. Joannes de Deo op Kalorama worden verpleegd, zul len, voor zover zij praktisch zijn hersteld, naar huis worden gestuurd. Do ove rigen zullen in een ander sanatorium worden ondergebracht, voornamelijk in Dekkerswald te Groesbeek. Deze overschakeling, die reeds lang werd overwogen, is versneld door de gebeurtenissen in Indonesië. Het aan tal longpatiënten neemt zienderogen af en de 120 bedden aarover Kalorama beschikt, waren reeds lang niet allemaal meer nodig. Met deze omschakeling is trouwens reeds rekening gehouden bij de aanbouw van de nieuwe vleugel, die in 1954 gereed kwam en die zodanig is gebouwd, dat er ook andere dan tbc-patiënten kunnen worden verpleegd. Kalorama zal in de toekomst dus een tehuis worden voor chronische zieken met dien verstande, dat men er beslist geen „opberghhuis voor ongeneeslij ke zieken" in moet zien. Zoals de ge neesheer-directeur, dr. Th. Rutgers, heeft uiteengezet wil men ook bijzonde re aandacht besteden aan de revalida tie en al naar de aard van de patiën ten een therapie ontwikkelen, opdat de zen zich zo goed mogelijk aan het nor male maatschappelijke leven kunnen aanpassen. Volgens betrouwbare ramingen telt ons land 300.000 invaliden, die niet in staat zijn zichzelf te bedrui pen en te heipén. Daarvan zijn er 200.000 tussen de 16 en 65 jaar. De overige 100.000 zijn beneden de zes tien. Volgens de huidige prognose maakt slechts 32 pet. van dit grote aantal een kans om na een medische or sociale behandeling in de norma le samenleving terug te keren. Aan- In Gelsenkirchen is de, in Nederland tweemaal afgekeurde en uit Amerika door stal Middenmeer (Amsterdam) te gen hoge prijs geïmporteerde zesjari ge draverhengst „Worthy Pride", door een commissie van Duitse hippologische autoriteiten onvoorwaardelijk goedge keurd. De commissie bestond uit zes leden, bij wie dr. A. H. Pulte, gevol machtigde van het Duitse ministerie van landbouw en veeteelt en de beken de draverfokker Erich Speckmann. „Worthy Pride" werd tevens in de hoogste in Duitsland mogelijke fokklasse geplaatst. De kostbare hengst wordt gestatio neerd in Huthum (Westfalen) en is daardoor voor Nederland verloren ge gaan. „Stal Middenmeer" blijft in het ver volg in Duitsland gevestigd. Zoals be kend hebben de eigenaren van deze stal enige tijd geleden het besluit ge nomen „Stal Middenmeer" in Nederland te doen opheffen, naar aanleiding van het tweemaal afkeuren van „Worthy Pride" door de stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Advertentie Voer uw hond het beste wat er is. Geef hem Bonzo. Hij glanst u dan tegen! 70 cent per pak. vankelijk werd het aantal tbc-patiën ten dat kon herstellen op 60 pet. ge schat en dat percentage is na een snelle na-oorlogse ontwikkeling opge voerd tot meer dan 90 pet., zelfs tot 97 en 98 pet. Waarom zou op het terrein van de chronisch zieken niet een dergelijke ontwikkeling te boeken zijn? aldus dr. Rutgers. De snelle teruggang in het aantal tbc-patiënten in Nederland is overigens niet het motief om het sanatorium Ka lorama een andere bestemming te ge ven. De broeders van St. Joannes de Deo hebben zich als taak en doel gesteld te helpen daar waar die hulp het hardst nodig is. Nu dat niet langer de tbc-patiënten zijn, hebben zij zich gericht tot het onvoorstelbaar gro te leger van de chronisch zieken, die tot nu toe als het ware een „verlo ren groep" vormen. Kalorama, ver bon, den met het dorp Beek en met een goede verbinding met Nijmegen, dat be schikt over medische specialisten op vele terreinen, biedt daarvoor aan trekkelijke mogelijkheden. Daar er on der de repatrianten velen zijn, die on der het begrip chronisch zieken val len, heeft men besloten snel te hande len en op korte termijn de omscha keling te verwezenlijken. 1 februari wor den de eerste repatrianten verwacht; 1 maart zullen de laatste tbc-patiënten Kalorama verlaten. Omstreeks 1 mei hoopt men de beschikking te hebben over 97 bedden voor chronisch zieken. Behalve voor chronisch zieken zullen er in Kalorama ook bedden zijn voor patiënten, die in een ziekenhuis een ope ratie hebben ondergaan en nog enige tijd rust nodig hebben, zonder daartoe thuis terecht te kunnen De broeders van St. Joannes de Deo vestigden zich in 1901 in Nijmegen en hielden zich aanvankelijk bezig met de wijkverpleging. In 1920 kochten zij het landgoed Kalorama aan, dat in april 1923 als sanatorium voor tbc-patiënten werd geopend. In de voorbije bijna 35 jaar steeg het aantal bedden van 40 tot 120. Het ligt in de bedoeling van de con gregatie om op het terrein van Kalo rama een vormingsschool voor jongelui te stichten, die in de toekomst tot de congregatie willen toetreden maar daarvoor op het ogenblik nog te jong zijn. Het instituut wil een gunstiger kli maat realiseren jm roeping te ont wikkelen. De jongens die de school be zoeken (intern) zullen normaal in Nij megen naar school gaan om hun so ciale oriëntatie te behouden. In aan vullende lessen kunnen zq zich dan voor bereiden op de weg, die zjj verder den ken te gaan. Men hoopt 1 september 1958 met deze vormingsschool te kun nen starten. In een te 's Gravenhage gehouden zitting van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid zijn delegaties van de Nederlandse Spoorwegen en van de spoorwegvakbonden bijeen gekomen voor beraad over een herziening van het reglement dienstvoorwaarden (R. D.V.). Hierbij waren afgevaardigden van het college van rijksbemiddelaars en van het ministerie van verkeer en waterstaat tegenwoordig. De spoorwegen en de vakbonden zul len na dit beraad nog nadere gegevens over enkele onderdelen aan de loon commissie verstrekken, die voor de Stichting van de Arbeid nodig zijn om tot een advies aan het college van rijksbemiddelaars te kunnen komen. Vertaald door l. Govers— van Geuns. IlilllllllllinilllIUIillUUIIlUilllllllllllllIllllllllillillllllllllIlllllilliiiiiiiiimilUIIIII 76 Maar zo voelde ik me niet en ik wenste vurig, dat ik niet gekomen was. Ik wilde weggaan maar voelde dat ik niet uit de kerk kon weglopen zonder al die mensen te zien. Ze zouden weten dat ik zwak was. Ik ging rechtop zitten, hief mijn hoofd op cn knipoogde weer naar Hentz. Lang voor het ogenblik, dat Hentz zou spreken, was de kerk al gevuld. De plaatsaanwijzers en enkele jongens haalden vouwstoeltjes uit de zondagsschool- vertrekken. Die werden in het middenpad neergezet tot er geen plaats meer was; toen kwamen er stoelen tussen de voorste rij en het spreekgestoelte. Onder al deze bedrijvigheid keek Hentz kalm toe. Ik vroeg me af of hij het erg vond, dat de mensen zo vlak bij hem zaten. Ik zou me gesmoord en gevangen voelen. Ik had nog nooit zo'n grote menigte in de kerk gezien. De dominee zat in een van de zetels die Freds fami lie geschonken had ter nagedachtenis aan zijn groot vader. Hij leunde naar Hentz en fluisterde hem wat toe. Mijn keel werd toegeknepen toen ik zag, dat een van de plaatsaanwijzers Hentz een boek aan bood en hfj geen poging deed ernaar te reiken. De man hield het hem nog eens voor, zonder eraan te denken, dat Hentz het boek niet kon aanpakken. Ik zag Hentz flauwtjes zijn hoofd schudden en glim lachen toen hij een andere richting uitkeek. Zulke dingen vallen mij op, maar ik denk niet, dat anderen ze opmerken. Nadat Guy een lied gezongen had, begon Hentz zijn toespraak. Zijn stem klonk krachtig in het begin, maar zou dat over een half uur nog zo zqn? Ik begon te bidden. Een zondagsschoolleraar uit mqn kinderjaren had eens verteld, dat we God om gun sten moesten vragen en het dan vergeten, omdat God niet van zinloze herhalingen houdt. Maar ik hoopte, dat God het zou begrijpen en niet misnoegd zou zijn door mijn herhaling, omdat ik aan net eind van iedere zin van Hentz bad: „God, laat hem toch alstublieft genoeg adem hebben. Niet voor mqn trots maar voor de zijne. O, alstubleft! laat hem niet buiten adem raken!" Geen enkele keer keek ik naar mijn zoon toen hij zijn toespraak begonnen was. Ik wilde het erg graag, zodat ik de herinnering aan de uitdrukking, die ik nu op zijn gezicht wist, kón bewaren in mqn bart in plaats daarvan staarde ik naar het bom achter de piano, waarop het aantal mensen vermeld stond, die die dag de zondagsschool hadden bezocht; het aantal van vorig jaar; het aantal van de vorige zon dag en de opbrengst van de collectes op die dagen- Telkens en telkens weer las ik die witte letters. Ik hoorde Hentz zeggen: „God staat toe dat er pijn is in de wereld, omdat we ongevoelig zouden worden voor blijdschap en bezieling als we geen Pijn zouden kunnen ervaren." Ik herinner me nog, dat hij me gevraagd heeft of de mensen zouden denken, dat hij zichzelf bedoelde. Eindelijk was het voorbij. De menigte drong naar voren. Ik zat stil en keek toe. Zij, die met vlak bij Hentz konden komen, stelden zich tevreden met Fred en mij. Hentz was blij en beantwoordde de hartelijke woorden van zijn toehoorders. Het leek wel of er eindeloze rijen mensen door de zijbeuken naar Hentz, die nog steeds op het spreekgestoelte zat, kwamen toestromen. Dit waren onze vrienden en buurtgenoten, die door de jaren heen hun medeleven op ontelbare manie ren 'hadden geuit. Hun troostwoorden, hun gebeden en hun gaven hadden ons kracht gegeven we hadden het besef gekregen, dat we nooit alleen waren. Op deze avond, meer dan ooit, voelde ik dat zij ook deel uitmaakten van het wonder. Deze dienst was als een thuiskomst voor ons allen, een gelegen heid tot blijdschap en dankzegging. Na een lange tijd rolde Fred Hentz de kerk uit waar nog velen wachtten om met hem te praten. Toen ik de prachtige oude kerk uitliep, waar we Hentz als baby hadden laten dopen en waar we hem toevertrouwd hadden aan Gods waakzame liefde, wist ik heel zeker, dat die liefde altijd onverminderd aanwezig was geweest. Ik stond onder een boom toe te kijken en wachtte. Ik herinnerde me die andere verjaardagen in zie kenhuizen. We konden toen nog niet weten dat zijn eenentwintigste verjaardag op deze manier gevierd zou worden. Mijn trots op Hentz was groot en mijn dankbaarheid diep. Ik drukte mijn gezicht tegen de ruwe bast van de oude boom en dacht dat het nu goed zou zijn te kunnen huilen. Ik drukte mijn gezicht nog harder tegen de boom en fluisterde: „God, ik dank U voor alles. Dank U!" EPILOOG Nu u deze roerende geschiedenis heeft gelezen, heeft u waarschijnlijk wel begrepen, dat Hentz niet lang zou kunnen blijven leven. Toen dit verhaal persklaar gemaakt werd, moest Hentz weer geopereerd worden, maar zijn leven kon hierdoor niet gered worden. HU stierf op 7 augustus 1955. Terwijl u dit leest, vraagt u zich waarschijnlijk af wat de reactie van zijn moeder geweest is toen ze hoorde, dat de strijd tenslotte toch nog verloren was. Ze heeft ons haar toestemming gegeven u nog iets te vertellen over die laatste dagen. Het was Hentz wel bekend, dat zijn moeder aan dit boek bezig was, maar hij heeft nooit gevraagd er een woord van te mogen lezen. Tenslotte, vlak voor zijn operatie, hoorde Hentz een weergave van het hele boek via een tape-recorder. Na afloop zei hij: „Moeder dit is het mooiste dat ik ooit gehoord heb", en toen zijn moeder de mening van haar zoon hoorde, zei ze: „Geen enkele smart, die de toe komst me nog geven zal, kan me de heerlijkheid van dat ogenblik doen vergeten". Ze hoopt, dat de geschiedenis van Hentz voor ve len een betekenis mag hebben en dat zijn invloed op anderen ook na zijn dood zal duren. (Alle rechten, ook die van gedeeltelijke pu blicatie, berusten bij The Macmillan Com pany, New York). (SLOT) De minister van economische zaken heeft aan drs. A. J. van Raalte en dr. W. Drees jr., eervol ontslag verleend ais leden van de hoofdcommissie voor de industrialisatie. Tot leden van deze commissie werden benoemd dr. C. C. Hulst, economisch adviseur bij het ministerie van finan ciën, en prof. P. de Wolff, directeur van het Centraal Planbureau. Een fellere aanklacht tegen Dja karta's officiële politiek dan die, welke Sjafruddin in zijn open brief aan Soekamo heeft geuit, is moeilijk denk baar. De gouverneur van de Indo nesische staatsbank, die reeds bij herhaling bewezen heeft niet op zijn mondje te zijn gevallen, stelt de re gering voor het alternatief een Rus sische satelliet a la hei Hongarije van Kadar of een democratisch be schaafd land te worden. Hij wenst niet naar Djakarta terug te keren, omdat hij geen prooi van „wilde die ren in mensengedaante" wenst te worden, die door de aan anarchie grenzende toestand maar al ce zeer vrij spel hebben. Hst economische leven van Indonesië is volgens hem voor 30 a 40 procent van de werk zaamheden van Nederlanders afhan kelijk en het stopzetten van deze werkzaamheden kan het uiteenvallen van de Indonesische eenheidsstrijd bevorderen. Zijn er na deze aanklacht van een volbloed Indonesische nationalist, die overtuigd heeft meegedaan aan de Indonesische revolutionaire vrijheids strijd, nog Nederlanders, die enig heil verwachten van een direct abandon neren van de souvereiniteit over Nieuw-Guihea ten gunste van de huidigemachthebbers in Djakarta? Wij moeten het he'taz vrezen, zoals wij ook moeten vrezen, dat de rei zende Soekamo deze open brief naast zich neer zal leggen, omdat hij ten aanzien van het gestelde alternatief reeds zijn keus schijnt te hebben ge maakt. Het Russische persbureau Tass ci- teert een reeks Indonesische perscom mentaren, die allemaal betrekking heb ben op de terugroeping van de Ameri kaanse ambassadeur in Djakarta, John M Allison, eii op het bericht, dat hij waarschijnlijk zal worden vervangen door Howard Jones. Tass haalt aller eerst „Berita Indonesia" aan, dat van de Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, heeft verno men, dat de Indonesische regering van de komende ambassadeurswisseling tot dusver niet op de hoogte gesteld is. De benoeming van een nieuwe Ameri kaanse ambassadeur, zonder vooraf gaand overleg met de Indonesische re gering, is, zo zou Subandrio aan „Be rita Indonesia" hebben meegedeeld, een inbreuk op de geldende diplomatieke gebruiken. Het communistisch-gezinde blad „Ha- rian Rakjat" schrijft, dat ambassadeur Allison zich heeft bemoeid met interne aangelegenheden van Indonesië. Geen andere buitenlandse diplomaat, aidus het blad, is door de openbare mening zo scherp veroordeeld als Allison. In di' verband schrijft „Merdeka", regeringsgezind, in een hoofdartikel, dat, zolang minister Dulles volhardt „in zijn negatieve houding", elke nieuw benoemde Amerikaanse ambassadeur Er zullen volgens Reuter nog vier Britse passagiersschepen worden inge schakeld om 1.700 Nederlandse repa triërenden uit Indonesië van -Singapore naar Europa te brengen. De Britse P. and O.-maatschappij heeft dit na aankomst van de „Orontes" in Tilbury bekend gemaakt. De Orontes heeft 630 repatriërenden naar Rotter dam gebracht. Voorts zijn nog de Britse passagiersschepen Himalaya, Chusan, Carthage en Strateheden met repa triërenden uit Indonesië naar Neder land onderweg. De Himalaya wordt op 30 januari met 800 Nederlanders in Rotterdam verwacht. moeilijkheden op zijn weg zal vinden als hij in Indonesië sympathie wil ver werven, aldus het Russische persbureau „Tass". Intussen wordt het door linkse pers organen in Indonesië verspreide be richt, dat 200 Nederlandse militairen zouden zijn gelegerd in een kazerne in Brits Noord-Bomeo, volgens Reuter in Et gelse en Nederlandse diplomatieke kringen te Djakarta ten stellig ste tegengesproken. Van Britse zijde werd verklaard, dat het bericht vermoe delijk zijn oorsprong vindt in militaire oefeningen, die door een garnizoen in Brits Noord-Borneo werden gehouden. Men kwalificeerde deze berichtgeving van de Indonesische bladen als onzinnig. Adverentie PHIUPS-ROXANE NEDERLAND N.V. .v.:..;-:" -; Donderdag is Prinses Caroline van Monaco een jaar geworden. Op deze ter gelegenheid van de verjaardag gemaakte foto ziet men het Prinsesje in het paleis te Monaco.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7