FILMJOURNAAL Schiphol in de ijzige greep van de winter >- - ■A „De Waaier", luchtig blijspel van Carlo Goldom Bloemendaals Kopje thans een grandioze sleebaan OVATIONEEL SUCCES VOOR IRMA KÖLASSI Holland Festival wordt monter voorbereid Verlaagde subsidies dwingen echter tot inkrimping Casino de Paris 'n Meisje in slecht gezelschap Mn geld of m'n leven Films in de Roxy Prolongaties en reprises ui Grote drukte verwacht Concert N. Ph. Orkest Vier keer werd zij teruggeroepen mioen 'S$g*r Lido i"V< „Stads-draaiorgel" vanmiddag op de Grote Markt Schooltoneel Van Sancta Maria en Triniteitslyceum SLEUTEL WEG? Fa. MATHOT UITVERKOOP NAAIMACHINES F. C. KUIPERS NAAIMACHINES ZATERDAG 25 JANUARI 1958 PAGINA 2 i Films: Diversen Frans Hals Luxor Apotheken en dokters diensten Toekomstige aanwinst voor Haarlem s? WÊÊÊiiËÊÊÊm II I It I U MOORS Niet sneeuwvrij: 40 processen-verbaal Stormloopavond in 't Stoofke „DE SLEUTELSPECIALIST" H.H. Missen op zondag Toneel CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC OUebrandevs OVERVEEN Middenstand Woninginrichting Elan geopend Onder invloed ver- keerszuil omver gereden Na botsing te voet naar Zandvoort Wilde ren van op hol geslagen paard door Leidse buurt Burgerlijke Stand Haarlem Caterina Valente's veelzijdige talen ten op het gebied van zang, deins, mi- niek en clownerie vallen deze "week te genieten in een sprankelende showfilm „Casino de Paris". Zij verkeert in in ternationaal en gerenommeerd ge zelschap: Vittorio de Sica, de Franse chansonnier Gilbert Bécaud, de Duitse Grethe Weiser, de Blue Bell-girls uit het Parijse Lido en andere prominen ten spelen mee in deze feestelijke ver toning, die haar titel alle eer aandoet. De shows zijn van Amerikaanse al lure en het verhaaltje er om heen is alleraardigst. Catherine Miller, een tem peramentvolle ster uit het Casino de Paris wordt door een beroemd schrij ver „ontdekt" voor het artistieke to neel. Er bestaat een geheimpje tussen de auteur en zijn secretaris. De laatste schrijft en verzint namelijk de stukken, die op naam van de beroemdheid wor den uitgegeven. Het show-meisje gaat met haar hele familie (de moeder heet Grethe Weiser) naar de super-de-luxe villa van de schrijver in Cannes en daar ontwikkelt zich een romance tussen de secretaris en Catherine, die geen talent blijkt te hebben voor het toneel, maar wel voor de show-bussiness. Dat alles gaat niet zo maar, er komen aardige verwikkelingen, omdat de (oudere) be roemde auteur ook een oogje had op het meisje. De geschiedenis is rijk gelardeerd met de feestelijkste balletten. Caterina danst en zingt de film door. Gilbert Bécaud zingt eigen liedjes (in grappig Duits) en Vittorio de Sica toont even- sens zjjn enige gaven. Toegang 14 jaar. CINEMA-PALACE: De familie Trapp. a. L (5e week). 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Een meisje in slecht gezel schap, 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Casino de Paris, volw. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: Roes der zinnen, str. volw., 23.30 uur. Zo.-ochtend: Mysterieus Azië, a. 1. 11 uur. LUXOR: Mijn geld of mijn leven, a. L 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: t.m. zo.: Folies Bergère, volw. 7, 9.15 uur. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Puntje en Anton, a. 1. Za. 2.30 uur; zo. 2, 4.15 uur. REMBRANDT: De nachten van Cablrla, str. volw. (2e week). 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtendIn het Jachtgebied der haaien, a. 1. 11 uur. ROXY: t.m. zo.: De ijzeren Sheriff, 14 J. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Guerilla in de 'ungle, 14 J. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De man met de gouden arm, volw. 2.15, 7. 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7. 9.15 uur. Zo.-ochtend: In einer kleinen Kondltorei, a. L 11 uur. Het is een al veel gebruikt thema, waarnaar de film ,,'n Meisje in slecht gezelschap" is gemaakt. Het verhaal speelt in het beroemde gokcentrum Las Vegas, waar een lerares in de wiskunde gegevens hoopt te kunnen verzamelen voor een boek over het spelen in de casino's. Het duurt niet lang of de eige naar van de zaak heeft haar „gevon den". Een ex-gevangene, een moorde naar, maakt echter een liefdes-ydille onmogelijk, omdat hij de eigenaar zoekt te doden. Daarom vallen er nogal wat schoten en wordt er flink met messen gemanoeuvreerd maar aan het slot wordt met de moordenaar afgerekend. Voor een komische noot is ook gezorgd in de figuren van een oude bankier en zijn vrouw. Achttien jaar. Zaterdag 25 januari Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams To neel met „De Bolle", een genoeglijk, zij het wat sarcastisch blijspel van Marcel Achard met Bob de Lange in de titelrol. Re gie: Fons Rademakers. Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Jeugdkoor „Inter Nos" oJ.v. Jan Booda, aan de vleugel Emmy van Eed en. Pro gramma: Der Kaiser und die Nachtigall. Minerva-theater, 19.30 uur: Demonstra ties door leerlingen van de Volksmuziek- achool voor Haarlem en Omstreken. Zondag 26 januari Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams To neel met „De Bolle". (Zie zaterdag 25 Ja nuari). Concertgebouw, 20 uur: Leerllngenuit- voering van de Eerste Haarlemse Accor- deonachooL Maandag 27 Jannarl Stadsschouwburg, 20 uur: R.-K. Toneel vereniging „Sint-Genesius" met „Gaslicht" (Donateursuitvoering) Grote Kerk, 15.30 uur: Belaardbespe- llng door Arie Peters, stadsbeiaaardier. Brinkmann, 20 uur: Dr. A. L. Constandse •preekt over „Het Wereldgebeuren van he den" (Geloof en Wetenschap), Frans Halsmusenm, 20 uur: Dr. R. Ved- der spreekt over „Metabletlca, of de leer der veranderingen (Volksuniversiteit). Brinkmann, 21 uur: Mej. Lucy Schouten spreekt over „De Indianen ln Amerika" (Geloof en Wetenschap). Raadhuis, Halfweg, 19.30 uur: Vergade ring van de Raad der gemeente Haarlem- meriiede en Spaarnwoude. Boekenronde, 20 uur: Ir. E. C. M. Roder- kerk spreekt over „De Kennemerdulnen" (Buurtoeiang Aeriienhout-Bentveld). Haarlem Apotheken: Park-Apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal Apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500-10502; Bos- en Vaartapotheek, Bos- en Vaartstraat 26, tel. 13290. Doktersdlenst: Men belle nummer 11990. Zieken vervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400. Dierenartsen: J. Beijers, Raamsingel 28, tel. 13164. Tandartsen: G. H. J. van der Drift, Ken- nemerplein 1 rd„ tel. 17873; M. M. van Beek, Lorentzplein 33, tel. 21861. Aetdenhoul Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. Doktersdienst'. J. Reurink, Aerdenhoüts- duinweg 8, tel. 26035. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zr. H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, tel. 26876. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. Bloemendaal Apotheken: Elswout Apotheek. Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145. Santpoort-Station, tel. 02560-8249. Doktersdienst: H. D .G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, tel. 57753. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging Zr. J. Th. Odinot, Rusten- burgerweg 16, tel. 52129. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. Heemstede Apotheken: Aerdenhout Apotheek. Zand- voortselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772. Doktersdienst: A. G. Degenaar. P. de Hooghstraat 11, tel. 35008: J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 38103. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. Overveen Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, tel. 16760. Doktersdienst: P. M. WJjkmans, Juliana- laan 152, tel. 10071 Wijkverpleging: Zr. J. Th. Odinot, Rus- 2.burgerweg 16, Bloemendaal, tel. 52129. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan S3, Santpoort, tel. K 25608320. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse apotheek, Bloemendaalsestraat weg 145, Santpoort, tel. K 25608249. Het aantal Franse kluchtfilms Is niet groot; de Franse filmmakers zoeken hun stof nu eenmaal liever in de som bere, naargeestige zelfkant van het be staan. Dat de Galliërs eveneens niet onhandig een commerciële brullen-en- gieren-film samen kunnen stellen, be wijst „M'n geld of m'n leven", waarin de 43-jarige komiek Louis de Funés zijn eerste filmhoofdrol speelt. Er wordt op de bekende wijze gegooid en gesme ten in deze film, maar toch ook is er nu en dan een spits grapje, dat uit stijgt boven het peil van dergelijke fees telijke kluchten. Plezierig onbeduidend amusement voor alle leeftijden, in Luxor. Tot en met zondagavond valt in de Kleine Houtstraat de film „De IJzeren Sheriff" te genieten, een harde wild west-productie met moord en doodslag een huiverende, soms woedende massa, en aan het eind de zegepraal van het recht. Vanaf maandag te zelfder plaat se „Guerilla in de Jungle": sensatio nele vechtpartijen in het oerwoud tus sen mens en dier. Beide film toegankelijk vanaf veer tien jaar. Voor de tweede week draait in Rem brandt Fellini's meesterwerk De nach ten van Cabiria, zich afspelend op de nachtelijke trottoirs van Rome. Strikt volwassenen. Studio brengt een reprise van The man with the golden arm van Otto Preminger. Toegankelijk voor vol wassenen. De familie Trapp gaat haar vijfde week in Cinema Palace in. Ieder een kan deze film zien. Het Minerva- theater te Heemstede brengt tot en met zondag de reprise van Folies Bergère. Voor volwassenen. Zaterdag- en zon dagmiddag in dit theater de charmante kinderfilm Puntje en Anton. «V 4 Een overzicht van Schiphol in de sneeuw. Ondanks de flinke sneeuwval ging het luchtverkeer ongestoord ver der, dank zij de moderne hulpmiddelen, waarover men op de luchthaven be schikt. Met een sneeuwploeg worden de startbanen schoongeblazen Vanmiddag is het toekomstige „stads- draaiorgel" in Haarlem aangehouden. Het is een spectaculair Marenghi-con- certdraaiorgel, dat door de afd. Haar lem van de Nederlanse kring van draai orgelvrienden in een pakhnis aan de Langewljngaardstraat de komende maanden zal worden gerestaureerd. Het befaamde draaiorgel Jupiter zet te de aankomst van zijn nieuwe colle ge mettertijd wellicht mededinger klankrijke luister bij. Het nieuwe orgel werd op een truck naar Haarlem ver voerd en op de Markt enige tijd aan den volke getoond. De Haarlemse kring van draaiorgel vrienden heeft de beschikking over het gigantische orgel het front met ne gen bij vijf meter gekregen van de vroegere kermisexploitant J. H. Kün- kels in Roermond, bij wie het gevaarte lange tijd ongebruikt heeft gestaan en gen. bij belangrijke collectes en andere stedelijk evenementen. Het ligt in de bedoeling het orgel na de restauratie als „stadsdraaiorgel" te laten fungeren op nationale feestda gen ,bij belangrijke collectes en ande re stedelijke evenementen. De spelers van het r.-k. Meisjes-ly ceum Sancta Maria en van het Triniteitslyceum hebben gister avond voor hun ouders, medeleerlingen en andere genodigden en onder regie van pater J. Th. van Westing O.E.S.A. in de Haarlemse Stadsschouwburg Car lo Goldoni's luchtige blijspel „De Waaier" ten tonele gevoerd. Getuige het gulle applaus hebben de toeschou wers de jaarlijkse toneel-prestatie de vierde gezamenlijke van de beide lycea weer weten te appreciëren. Mede na mens mejuffrouw dr. M. E. Nolte, rec trix van Sancta Maria, sprak de rec tor van het Triniteitslyceum, pater dr. M. van Straaten O.E.S.A. een openings woord, waarin hij in het bijzonder de representanten van andere scholen en de schoolbesturen verwelkomde. Me ju 9* frouw Nolte dankte na afloop van de voorstelling. „De Waaier" van de 18e eeuwse Ita liaanse blijspel-dichter Goldoni is een pretentieloos stuk, zich afspelend op het dorpsplein van een gehucht in de om geving van Milaan. Het bonte, luidruch tige en impulsieve leventje van de dor pelingen freules, edellieden, boeren en burgers wordt alleraardigst, soms karikaturaal, getekend. Het is een spel van liefdesverwikkelingen tussen de voorname signor Evaristo en de lieftal lige freule Candida, tussen het boerin netje Giannina, een herbergier en zijn mededinger, de schoenlappei Crespino. De waaier, bedoeld als geschenk van Evaristo aan zijn geliefde, verhuist voortdurend van bezitter en geeft aldus aanleiding tot charmante verwikkelin gen, waarbij een mallotige graaf, een steedse galanterieënverkoopster, een Advertentie Van ouds bekend Tel 14(109 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat «8 - Haarlem RADIO De Haarlemse politie heeft gisteren ruim veertig processenverbaal opge maakt terzake van het niet sneeuwvrij maken van de trottoirs, hetgeen bij al gemene politieverordening verplicht is gesteld. De Haarlemse katholieke jongeren worden vanavond verwacht op de stormloopavond in 't Stoofke in Haar lem. Er zal op de muziek van een band gedanst en gezellig verpoosd kunnen worden. stoere baron, een deftige weduwe en andere typen betrokken zijn. Een alleraardigst gegeven met tallo ze mogelijkheden voor goed spel. De regisseur heeft die stellig gezien en met de talenten van zijn speelsters en spelers gewoekerd. Daarbij had het spel-tempo beslist wel wat opgevoerd kunnen worden, maar er waren ten gevolge van het grote aantal rollen kennelijk in dezen moeilijkheden. De décors (van de Stadsschouwburg) wa ren fraai en welverzorgd en beeldden het Italiaanse pleintje overtuigend uit. Daarbij kwam nog de charme van een kostuumstuk, omdat een en ander ln de achttiende eeuw gesitueerd is. Al met al mochten de creaties er wel zijn. Jeanne Perquin speelde een vinnig boerenmeisje, Ineke Fischer de nuffige winkelierster en Ria Klein de lieve freule. Truus Ka was een statige we duwe. De karikaturale graaf werd koste lijk op het toneel gezet door Pim Huy- boom, en datzelfde gold voor Ton van Dam als schoenlapper. Aardig was de mimische bijdrage van de kellner, door Maarten Ellis geïnterpreteerd. In de overige rollen speelden Kees Groenen- daal als signor Evaristo, Chris Vogel zang als apotheker, Harry Fransen, Pe ter van Rooyen en Jan Hoek. Ozd. Na de eerste sneeuwval lukte het nog niet erg, maar toen daarna drogere sneeuwvlokken naar de aardbodem dwarrelden en de temperatuur wat la ger bleef, betekende dat voor tallozen het sein de slee van zolder te halen en er mee naar het Bloemendaalse Kopje (in Overveen) te gaan, om van de hoog ste duintop honderden meters over de sneeuwlaag op de Hoge Duinendaalse- weg naar beneden te suizen. Indien er geen dooi komt zal het komende week einde het Kopje zeker dnizenden toe schouwers en sleesportbeoefenaren aan trekken, die hun ontspanning anders op of langs de groene sportvelden had den gezocht. De baan is na de slechte conditie van zaterdag geleidelijk aan beter geworden en elke avond was het aantal maar het Kopje trekkende mensen groter. Enke le sleeërs bleven tot laat in de avond; de jongeren vertrokken eerder. De schaftwagen, door de gemeente aan de Midden Duinendaalseweg ge plaatst, werd weer ingericht als een klein maar doelmatig medisch centrum van de Bloemendaalse Reddingsbrigade waarvan de leden vrijwillig de eerste Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 REVUE. De acolythen-toneelclub ACTO van de parochie O. L. Vr. Hemel vaart te Heemstede geeft zondagavond half acht een revue in „Het wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein. INSTRUCTIEMIDDAG. Zondag 2 fe bruari zal de Haarlemse Volksdans Fe deratie 'n instructiemiddag organiseren in de school aan de Badhuisstraat. Van 15 uur tot 17 uur zal Femke van Doorn instructie geven in Franse dansen. Het gebeurt niet al te dik- wi-ls, dat een zangeres op een or kest-concert als soliste vier keer teruggeroepen wordt dooreen ent housiast publiek. Dit geldt zeker voor Haarlem, want meestal wordt een so list slechts drie keer teruggegroepen. Misschien 'ijkt U dit alles wat ver ge zocht, doch mijn bedoeling is aan te to nen hoe groot het succes was, dat de zangeres Irma Kolassi ten deel viei, op het vrijdagavond gegeven concert van het Noordholiands Philharmonisch Orkest. En terecht, want wat zij presteerde, was boven alle lof verheven. Haar zang is van zo'n sterk bewogen karakter, dat de luisteraar het grootste beleven on dergaat, dat iedere ware kunst weet te schenken. Het verinnerlijkte karakter dat de zang van Irma Kolassi draagt grijpt diep in het hart. Wat zij ook zingt en ik hoorde haar in vele gen res, het is allemaal van de allerhoogste orde. Een prachtige stem, een diep ar tistiek voelen en een volmaakte tech niek van zingen. Was vooral voor de pauze de „Monologue" en „Air" van Iphigenia uit „Iphigi lie en A.ulide" van Gluck <eec.s diep aangrijpend, de zeven Spaanse volksliederen na de pauze van Manuel de Falla ontketenden warme bijval. Henri Arends, de dirigent van deze avond, Het het orkest hierin zo volgzaam mogelijk spelen, hetgeen echter niet wegnam, dat ik het gevoel had, dat het toch nog iets te zwaar aan de zangeres „hing". Dit was niet het geval in de aria s van Provenzale en Gluck, die verzorgd en mooi klonken. Het concert werd geopend met Bach's Derde Suite in D dur, meer bekend als dc suite met het bekende en prachtige Air. Afgezien van enkele kleine onrus tige fragmenten viel de uitvoering zeer te loven. Een compliment voor de trompet mag niet achterwege bleven. Het programma voor de pauze werd gecompleteerd met de ouverture „Iphigenie en Aulide' van Gluck, waar door een mooie eenheid ven program masamenstelling werd bereikt. Dit was trouwens na de pauze even eens het geval, waarvoor de dirigent een apart woord van hulde toekomt. De Spaans getinte muziek uit de Car- mensuite van Bizet kreeg veeJ reliëf, alleen waren de dynamische verhoudin gen soms te gedifferentieerd, zoals bijvoorbeeld in de Aragonaise. Na de hierboven reeds geciteerde volksliede ren van de Falla werd het program ma besloten met de spectaculaire „Rap sodie Espagnole" van Ravel. Henri Arends stimuleerde zjjn orkest tot fel le prestaties, zodat men vooral in rit misch opzicht tot een gespannen ver klanking kwam. Ja L. hulpverlening verzorgden. Er moesten verschillende kleine wondjes worden be handeld en vrijdagavond moest een van de gewonde sleeërs zelfs per auto voor nadere behandeling naar het Marine hospitaal in Overveen worden vervoerd. Om het sleeën mogelijk te maken heeft de gemeente Bloemendaal schillende maatregelen getroffen, die evenwel niet afdoende zijn. De wegen, die naar de sleebaan leiden, werden niet met zand bestrooid en waren op ge ruime afstand afgezet, zodat de auto bezitters hun wagens op veilige afstand van het sleecentrum moesten parkeren. In de lichtmasten draaide de dienst van Publieke Werken sterkere lampen, en zij bracht stropakken aan, waar ob stakels gevaar voor de sleeërs zou kun nen zijn. Het geschiedde echter in niet zo ruime mate als vroeger. En dat geeft te denken. Want als vandaag en morgen het talrijke publiek te veel opdringt - en dit- is elk jaar het geval geweest - dan zullen ongelukken niet uitblijven wanneer uit de koers geraakte sleeën in het publiek terecht komen. Waarschijnlijk zal eveneens het Aerden- houts Kopje aan de Mr. Enschedeweg jongeren en ouderen trekken die de slee- sport beoefenen. Op alle andere plaat sen ln de gemeente, die zo rijk is aan steile hellingen, is het sleeën verbo den. Wel zagen wij nog hoe op soms niet ongevaarlijke wijze menige sliert van sleeën door een auto werd voort getrokken en hoe op het Kopje te veel personen op een slee zaten of lagen en bij een mislukte glij te lang op de baan bleven. Dit gebrek aan „baan-ervaring" kan eveneens gevaarlijk zijn en onge lukken maken. Vergelijkt men de straten in de stad met de lanen in de villagemeente, dan valt meteen het niet vervullen van sociale plichten op. Haast nergens heeft men in Bloemdaal, een enkele uitzon dering daar gelaten, zjjn bij politiever ordening vastgestelde plicht gedaan: het trottoir voor het huis sneeuwvrij te maken. En de politie mist door het pos ten op Kijkduin al steeds een man, zo dat niet huis aan huis nog eens kan wor den aangezegd wat van de bewoner wordt verwacht. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H., 11 en 12. St Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30 K„ 8.30 H., 10, 11 en 12. H Jozef, Jansstraat: 6.45, 8. J.15 H.. 11 en 18 (Avondmis). O L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9. 10.30 H. en 12. St Jan. A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H„ 11 en 12.15. H Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45. 9, 10.30 H.. en 12. H.H. Elisabeth en Barbara, P Kruier- straat 6.30, 7.45, 9 H. en 11 li Liduina, Rijksstraatweg 6.30. 7.30. 9 H„ 10.45 en 12. O L. Vr. van Zeven Smarten, Rijksstraat weg: 6.30, 7.30, 8.45 H.. 10.15, 11.30 en 18 (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45. 9 H.. 10.45 en 12. H Bavo (Heemstede): 6.45, 7.45, 9, 10.16 H., en 12. O L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 H„ 10, 11 en 12. Allerh Drieëenheid (Bloemendaal): 7.30, 9 H., 10.45 en 12. Hulpkerk (Bloemendaal): 7.30 en 9. H Antonius (Aerdenhout): 7.30, 9 H. en 11 H Agatha (Zandvoort): 7.30. 9 H., 11. O L. Vrouw Onb Ontv. (Overveen): i, 8 K.. 9 H„ 10.30 en 11.30. Advertentie WAR* STRAAT 30 TEL 11990 BEDKRUIKEN ELEKTR. KUSSENS EN DEKENS I Advertentie Een grote partij Ingeruilde naaimachines wordt thans door ons uitverkocht tegen zeer lage prijzen. TRAPNAAIMACHINES in cabinettafels en kastmeubels, diverse merken en prijzen vanaf 50.t/m 275. HANDNAAIMACHINES, diverse merken in prijzen van 25.t/m i 100. DRAAGBARE ELEKTR. MACHINES, diverse merken, in prijzen vanaf 125.— t/m f 275. OVERJARIGE DRAAGBARE ELEKTR. MACHINES (gloednieuw) en demonstratie machines voor zeer aantrekkelijke prijzen. Machines worden uitsluitend 5 contant verkocht met volledige schriftelijke garantie op alle onderdelen. KLEINE HOUTSTRAAT 113 - TELEFOON 11142 - HAARLEM Tot de hoogtepunten van het programma, dat de Stichting Holland Fes tival tijdens een persconferentie bekend heeft gemaakt, en dat zich komen de zomer weer in voornamelijk Den Haag, Scheveningen en Amsterdam zal afspelen, behoren zonder twijfel het optreden van het ballet van de Nationale Opera te Belgrado, het American Theatre Ballet, en de opera te Diisseldorf. Van vaderlandse bodem hoopt men te komen met een nagelaten opera van Sem Dresden, en een gezamenlijke toneelmanifestatie: het 5de- eeuwse Indische epos Cakuntala. Voorts is als speciale Holland Festival voorstelling, een Schönberg-avond in voorbereiding. Opera en Ballet Het Holland Festival 1958 zal op 15 juni a.s. geopend worden met een uit voering in Amsterdam van een nage laten werk van Sem Dresden, de ope ra, Francois Villon". De muziek van dit dramma, dat ongeveer vijf kwartier in beslag neemt, heeft Dresden nog k..;-nen voltooien. De instrumentatie er van is opgedragen aan de componist Jan Mul; leden van de Nederlandse Opera hebben het werk in studie geno men; de regie voert Wolf Dieter Lud- wig, dirigent is Alfred Eichmann. Du voorstelling zal worden gecombineerd met een uitvoering van De Falla's „El sombrero de tres picos", door het ballet van de Nederlandse Opera met medewerking van enkele gasten, wier namen op dit moment nog niet bekend zijn. Verdei zullen enkele voorstellin gen gegeven worden van Verdi's „Un ballo ii. maschera", ln een nieuwe montering, en van de „Barbier van Se- villa". Als Figaro zal een gast optre den. Een operagezelschap met een bi zonder ingewikkelde naam, de „Deut sche Oper am Rhein Düsseldorf-Duis- burg" komt enkele voorstellingen ge ven van Richard Strauss' „Ariadne auf Naxos", en van „Die Sache Makropou- los" van Janacvek. Voorts staat er een soort „eigen produktie" van het Hol land Festival op het programma: twee werken' van Arnold Schönberg het mo nodrama „Erwartung", en „Von Heute auf Morgen", die worden uitgevoerd door het Residentieorkest onder leiding van Hans Rosbaud. Als soliste zal in het eerste werk Helga Pilaczik optre den. Behalve het American Theatre Ballet, het Operaballei en het Nederlands Ballet (dat enkele premières zal geven) treedt ook het ballet van de Opera van Belgrado op; deze laatste groep heeft o.a. Bartóks „Wonderbare Manda rijn" op het programma staan. Wat het toneel betreft, bestaan er plannen in de richting van wederom een gezamenlijke manifestatie, die ech ter nog geenszins vaststaat. Men streeft ernaar het oud-Indische stuk „Cakunta la" op te voeren, hetgeen dan zou ge schieden onder regie van Cees Lasseur Verder zullen in Delft de jaarlijkse Elckerlyc-uitvoeringen worden gege ven. Men is voorts nog in onderhandeling met het Théatre National Populaire, dat vermoedelijk tw.ee stukken zal ko: men spelen, in één waarvan, Henri IV van Pirandello, Jean Vilar de hoofdrol vertolkt. Het Wiener Burgthea ter zal waarschijnlijk komen met renc Molnars „Olympia". Concerten Het Concertgebouworkest zal con certeren onder leiding van Eduard van Beinum en Hans tosbaud, het Resi dentieorkest geeft drie concerten onder leiding van Carlo Maria Giulini („De vier jaargetijden" van Vivaldi o.a.), van Leinsdorf en Van Otterloo. Op net laatsgenoemde programma staan on der meer de „Ftinf Or Chester stucke van Schönberg. Behalve het Radio Philharmonisch Orkest en het Rotterdams Philharmo nisch Orkest (de 2de symfonie van Mahler) treedt in Scheveningen, aan de vooravond van het internationale Jeugd Advert entt» BI .OEM'END A AI TEI.Eb 54SS5 Sinds vrijdagmiddag biedt de dorps straat in Overveen weer een wat fleu riger aanzien. De witgeschilderde ra men van het pand Bloemendaalseweg 259, waar vroeger de meubelzaak van de firmr Boskamp was gevestigd, zijn verdwenen en opnieuw kan men kennis nemen van de interieurs, niet te mo dern en niet te ouderwets, die in de eta lage en in de toonkamers op de beide verdiepingen zjjn te zien. De heer en mevrouw F. B. S. r'ïlerbeek en S. W. Ellerb -k-Langenberg hebben er een bedrijf gevestigd, dat de naam Elan kreeg. Een woord dat niet alleen ont stond uit de samenvoeging van de ach ternamen van het echtpaar, maar ook wijst op de geestdrift waarmee dit be drijf begint. De aanwezigheid van een vijftigtal ge nodigden onder wie de korpschef van politie, hoofdinspe». eur J. Voerman, heeft de heer Eilerbeck vrijdagmiddag „Elan" officieel geopend. Tientallen bloemstukken gaven het geheel een aardig aanzien en vele afwezigen zon den schriftelijk of telegrafisch hun ge lukwensen. Met goede materialen wil de eigenaar goede produkten leveren, die toch voor elke beurs te dragen zijn. Dat hij juist in Overveen deze zaak be gint is louter toeval. De heer Eiler beck heeft in de voorgaande jaren er varing als binnenhuis-architect opge daan in verscheidene bedrijven in ons land en in de West. en Muziekfestival in Brussel, het Na tionaal Jeugdorkest op. De Nederlandse Bachvereniging geeft, behalve de jaarlijkse uitvoering van Bach's Hohe Messe. in Naarden, in Gouda een uitvoering van o a. het Det- tinger Te Deum van Handel. Kamermuziek Het Kaïnermuziekprogramma ver meldt net iptreden van het Nederlands Kamerorkest (met Elisabeth Schwarz kopf als soliste), en van het Hongaars Strijkkwartet (dat vorig jaar verhin derd was, en nu als een wat late aan sluiting op een eerder uitgevoerd pro gramma, de eerste drie kwartetten van Bartók uit zal voeren)het Amster dams Kamermuziekgezelschap, (Octet van Badings) en eer liederenavond door Elisabeth Schwarzkopf. Tentoonstellingen Het Rijksmuseum, dat dit jaar zijn 150-jarig bestaan herdenkt, bereidt een jubileumtentoonstelling „Hollandse Kunst der Middeleeuwen" voor, die vermoedelijk op 28 juni geopend wordt. In het Stedelijk Museum zal „De re naissance der 20ste eeuw" te zien zijn, terwijl in Sonsbeek, zoals bekend, een grote beeldententoonstelling wordt ge houden. Experimentele voorstellingen In Den Haag en Amsterdam hoopt men enige experimentele voorstellin gen te kunnen geven, en men heeft in dit verband het optreden gepland van de Studio des Champs Elysées, die uit voeringen komt geven van Samuel Bec- ketts Fin de Partie. Ook zijn er elek- tronische muziek-avonden in voorbe- reiding. In Den Haag, Scheveningen en Am sterdam zullen tenslotte, evenals an dere jaren, voorstellingen tegen gere duceerde toegangsprijs worden gege ven. De bestedingsbeperking doet zich, met betrekking tot het komende Festi val in zoverre gelden, dat men het de ze zomer met een paar manifestaties minder dan vorig jaar zai moeten doen. Aanvankelijk heeft men efetracht de bezuiniging te dienen door de duur van het festival te verkorten, maar dit plan heeft men moeten opgeven aange zien het in verband met de schouw burgruimte, eerder tot stijging dan tot daling van de onkosten zou leiden. Het subsidie van de stad Amsterdam, dat over 1957 115.000 gulden heeft be dragen, is voor dit jaar op 100.000 gul den vastgesteld. In de Haagse gemeen teraad is voorgesteld, het subsidie, dat deir eveneens 115.000 gulder bedroeg, ook met f 15.000 te verlagen. Aan de populaire uitvoeringen, die in het ka der van het Holland Festival in beide steden worden gegeven, dragen ge noemde gemeenten volgens een andere regeling bij. Het Holland Festival heeft vorig jaar, zoals blijkt uit het jaar verslag. zonder verlies kunnen werken. Vannacht om ongeveer vijf voor half drie werd de politie medegedeeld dat op de Leidsevaart b{j de Schouwtjes- brug te Haarlem een auto een verkeers- zuil bad omver gereden. Toen de radio- autodienst ter plaatse arriveerde, bleek de bestuurder de wagen te hebben ver laten, terwijl in de auto een sterke- drankluchf hing. Omdat de papieren uit wezen dat de chauffeur een Zandvoor- tenaar was, vermoedde men, dat de man te voet naar Zandvoort was ge gaan Op de viersprong in Aerdenhout trof men een 39-jarige Zandvoorter aan, die geleek op de foto die men van de bewuste automobilist bezat. De man maakte een suffe indruk en rook naar sterkedrank: hij wist zich iets te her inneren. Hij is meegenomen; zjjn rijbe wijs werd gevorderd. Gisteren brak de trekhaak van een met een paard bespannen wagen die met matige snelheid in de v. Eeden straat te Haarlem reed. Het paard schrok en sloeg op hol. Omdat de wa genmenner het dier niet in toom kon houden, sprong hii van de wagen maar tenslotte moest hij de leidsels loslaten. Het paard ging er daarna via de Ko ninginneweg en de Raamsingel van door. Het dier liep in de richting van de Gasthuislaan waar de stal ligt. Vlak bij gekomen ramde de wagen een auto waardoor het paard los kwam. Door een onbekend gebleven burger is het tot stilstand gebracht. De wagen reed nog door tot het Brouwersplein. GEBOREN :A. J. Ligthart-Hilter- man, z.; J. G. Luiting-ter Horst, z.; G. J. van Slooten-Stange, z.; A. M. L. Lasschuit-Burm, z.; A. Heuverkamp- van Wijk, d.; G. Akkermcns-Brand- sen, d.; A. M. van Roooden-Pijpers, d.; H. J. Hendriks-Brooijmans, d. OVERLEEN: F. L. F. Rikkers, 52 j., Gierstraat; C. de Jongh, 92 j., Wes- terhoutpark; W. Lanting, 71 j., Wester- houtpark; P. J. Schouw, 46 j., Kruis tochtstraat; G. van den Haak-de Vries, 57 1., Dorreboomstraat; J. Bouman- Gerritsen, 79 j., Schalkwijkerstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2