UYT DEN BOSCH" gereed om a.s. moeders te ontvangen Moderne kraamkliniek voor Haarlem en omgeving Verbouwing nam meer dan een jaar in beslag V ALECHINSKY, schrijvend schilder O' Aantal deelnemers wordt elk jaar groter D KOOR KATHOLIEK HAARLEM GEEFT UITVOERING VAN VERDI'S REQUIEM Een der schoonste oratoria die ooit geschreven werden Het hart op de tong ALS DEPENDANCE YAN DE MARIASTICHTING Dit keer doen ook twee scholen uit Hoofddorp aan het toernooi mee Fraaie entree Vocale cyclus in Haarlem GARAGE DEN HOUT 5? Expositie Galerie Espace INTERSCHOLAIR JEUGDTOERNOOI MEER SUBSIDIE VOOR GEZINSHULP ZATERDAG 25 JANUARI 1958 PAGINA 3 Normale patiënten Lambrizering „Slaapzaal" RENAULT Plintverlichting Opening Lofwaardig initiatief Fraaie kalender van Jacobs Godshuis In samenwerking met Bisschoppelijk Museum Show- en kienavond ten bate van kleuterhuis Margriet Prof. Jungmann op Hageveld De tekst De componist Het ontstaan van het werk Werkloosheid en Bejaarden De compositie ~t X insdag is voor de Mariastichting in Haarlem een buitengewoon belangrijke dag. Niet minder trouwens voor de Haarlemse kraam vrouwtjes, die op die dag de beschikking krijgen over een gloednieuwe, prachtig geoutilleerde kliniek: huize „Uyt den Bosch gelegen aan de zoom van Den Hout aan de Spanjaardslaan, op de hoek van de Wagenweg. Daarmee zal een belangrijk werkstuk gereed gekomen zijn, dat begonnen en voor het grootste deel voltooid is door de vroegere geneesheer-directeur van het ziekenhuis, wijlen dr. G. Hoge. Het is tot een goed einde gebracht door de huidige econoom van het ziekenhuis drs. M. v. d. Heuvel. Voor de Mariastichting betekent het in gebruik nemen van deze dépendance een belangrijke verlichting. Langzaam maar zeker kan nu de kraamafdeling van het ziekenhuis naar „Uyt den Bosch" worden over geheveld, zodat men in de Mariaslichting zelf een begin kan gaan maken met de zo lang verbeide sanering. Een totaalplan daarvoor is nog niet vastgesteld, maar een van de eerste dingen die aan de orde komt, is het moderniseren en opknappen van de jongensafdeling. Verder zal er een verpleegstershuis gebouwd moeten worden op het terrein van de Maria- stichting. Er is dringend behoefte aan een tehuis voor circa 140 verpleegsters. Op het ogenblik wonen de verpleegsters overal verspreid in de omgeving van het ziekenhuis. Is dus in dit opzicht de opening van de niepwe kraamkliniek aan de Spanjaardslaan reeds uiterst belangrijk, niet minder is zij dat omdat het ziekenhuis daarmee de beschikking krijgt over een dépendance die van de modernste hulpmiddelen is voorzien, en die bovendien op slechts anderhalve kilometer van het ziekenhuis zelf gelegen is in een rustige, prachtige omgeving. Geen wonder dus, dat de zusters van Alverna in juni 1956 met beide handen de gelegenheid aangrepen om het pand aan te kopen. Tot dan toe had de N.V. Chemische fabriek Rids er haar kantoren gevestigd. Maar de zaken gingen niet goed. Het kantoorpand moest verkocht worden en verleden jaar ts het ibedrijf failliet gegaan. Vroeger hoorde „Uyt den Bosch" aan de familie Van Hardenbroek van Ammerstol en de douairière Van Hardenbroek van Ammerstol-Leembruggen woont nog altijd in het koetshuis, dat met het eigenlijke buitengoed een geheel vormt. ->" i NU- m De naam Pierre Alechins- ky zijn we tegengekomen in de tentoonstelling van de actuele ontwikkeling der jongste internationale I schilderkunst „Phases" die in de voor zomer van 1957 in het Stedelijk Museum van Amsterdam werd gehouden. Eer der, in het begin van dat jaar nam Alechinsky deel aan „Facetten", he dendaagse Nederlandse en Belgische schilderkunst, een tentoonstelling van het Haags Gemeentemuseum. De XHIe Salon de mai, de jaarlijkse expositie van actualiteiten in Parijs, bevatte eveneens werk van Alechinsky. De Galerie Espace is wel up to date haar informaties door ons tot 8 febru ari de gelegenheid te bieden in alle rust van het oeuvre van Alechinsky kennis te nemen. Pierre Alechinsky werd geboren in Brussel in 1927 en exposeerde sinds '47 in alle werelddelen. Hoewel zijn hand schrift persoonlijk is, bestaat er ver wantschap in opvatting met schilders uit binnen- en buitenland. Het autono me wereldbeeld, dat bij Stekelenburg, Stellaert en Corneille een grijpbare re aliteit is, blijft bjj Alechinsky grafisch teken, onderdeel van het vlak. Maar evenals Hartung en Soulages en Bram van Velde, om er enkelen te noemen, ontlenen zij hun sterke overtuigende vormentaal niet aan het waarneembare wereldbeeld. Een ervaring roept bij hen een eigen, nieuw beeld op, dat de naam krijgt van de ervaring, zonder daarmee aan de gebruikelijke beeldrelatie te be antwoorden. Meer dan het weergeven van het geziene is dit het voelbaar maken van het ervaren?. Daartoe maakt Alechinsky gebruik van de techniek van het schrijvend schilderen der Japanners als methode om de gevoelens, direct in soepel hand schrift om te zetten. Hij hanteert de materialen der Japanners, papier, vloeiende inkt en wollige kwasten, ner veus, gevoelig en teer, zich zijn vermoe dens bewust makend en her-zeggend in zwaarder en zwarter na-tasten van de arabesk, zich corrigerend in de formu lering. De schriftuur van zijn inkt-tekeningen is als een natuurvorm zo speels van stromingen, die op elkaar aanvloeien en tijdig wijken, als de vlucht van zwalu- eel is er gebroken en gebouwd, eer het landhuis voor zijn nieuwe bestemming gereed was. Op 2 ja nuari van het vorig jaar is men met de verbouwing begonnen en eerst de- ze maand heeft men de laatste hand Kunnen leggen aan de werkzaamheden. Aan de indeling is nogal wat gewijzigd, jnaar toch minder dan men op het eer- Ste gezicht zou denken. Op de bovenste etage immers bevonden zich tal van dienstbodenkamertjes, die nu na mo dernisering de inwonende religieuze en lekenverpleegsters hmsvesten. Op die etage bevindt zich het slot, waar acht a negen religieuzen hun 1eigen ka mertjes hebben en waar zich oo refter-recreatiezaal -bevindt, lwee Ka mertjes zijn ingericht voor inwonende lekenverpleegsters en één voor het in wonende dienstmeisje. In het torenka mertje tenslotte is een ruime kamer uitgespaard voor de inwonende arts, terwijl op die bovenste verdieping uiter aard gezorgd is voor de nodige dou che-gelegenheid. De eerste etage telt een aantal gro tere en kleinere ziekenkamers: lichte, luchtige vertrekken in moderne tinten geschilderd en van modern meubilair voorzien. Op deze etage heeft men ook een drietal verloskamers ingericht, van de modernste apparatuur voorzien en buitengewoon practisch aangelegd. Men heeft moeten woekeren met de ruimte die men had. Een der verlos kamers is zodanig ingericht, dat zjj ge makkelijk en zonder enig bezwaar als operatiekamer kan worden gebruikt. Dit is overigens kenmerkend voor de nieuwe kliniek: zij is bedoeld voor normale patiënten, bij wie 'n normale bevalling verwacht mag worden. dVlochten zich echter complicaties voordoen, dan bestaat er in d kliniek te allen tijde de mo gelijkheid om ook deze te behande len Bevallingen, waarvan men tevo ren verwacht dat er complicaties zullen optreden, gaan niet naar de nieuwe kliniek, maar komen recht streeks in de Mariastichting terecht, waar men uiteraard meer en beter is ingesteld op dergelijke gevallen. Tussen de eerste en de tweede eta ge bevindt zich het kantoortje van de moederoverste, zuster Theresiana, die sinds enkele weken in Haarlem is om haar „huishouden" in de nieuwe kliniek voor te bereiden. Zuster There siana is vroeger overste geweest van een huis van de zusters in Spierdijk. Als hoofd van de verpleging in de nieu we kliniek treedt zuster Hardmuth op. Zjj komt aan het hoofd te staan van de acht a negen religieuze en 16 a 17 lekenverpleegsters, die in „Uyt den Bosch" hun werk zullen vinden. Veer- tie a vijftien lekenverpleekster zullen buiten de kliniek wonen. Wel zullen zij in de kliniek de maaltijd gebruiken en de lessen krijgen van hun kraamoplei- ding. Daartoe is in het souterrain van bet achterhuis een ruime, moderne ge schilderde zaal ingericht. Tegenover het kantoortje van de moederoverste bevindt zich een rustkamertje, speciaal bedoeld Y°or een patiënt, die tijdelijk wat rust behoeft en beter alleen kan liggen. De bverige zaaltjes bevinden zich op de beneden-etage. Een ervan heeft nog de prachtige houtgesneden lambrizering die er van oudsher in was aangebracht. Men heeft die daar gelaten hoewel ZU misschien in het voor het overige vrij moderne en lichti interieur enigs zins uit de toon valt, omdat men niet weet of „Uyt den Bosch" in de toe komst altijd kraamkliniek zal blijven. Voor de eerste tien jaar is dit vrijwel zeker, maar er bestaat een mogelijk heid, dat in het pand later een tehuis voor chronisch zieke bejaarden zal wor den gevestigd. Later zou men dan mis schien spijt hebben, wanneer die kostba re lambrizering was opgeruimd. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de kost baar betimmerde lial, onmiddellijk ach ter de ruime entrée. In deze hall met zijn empire-meubeltjes en zijn sfeervolle haard, en vooral met zijn prachtige luch ter, zullen zenuwachtige adspirant-va- ders gelegenheid vinden om tot rust te komen. De hal zal voornamelijk als wachtruimte dienst doen. Via een inge nieus aangebrachte deur, is een ver binding tot stand gebracht piet de cou veusekamer, waar de drie couveuses staan opgesteld. De tussendeur kan ge opend worden, waarna er nog een gla zen afsluiting blijft, waardoor de vaders hun couveuse-borelingen kunnen bewon deren. p die beneden-etage bevindt zich voorts de gemeenschappelijke slaapzaal van de baby-tjes, als- oo de verzorgingskamer vanuit de hal via een glazen wand zicht baar en de papkeuken. Ook de keu ken en de groentekeuken bevinden zi?h op deze etage, ,eY®na\s e.en yer' trekje, dat is ingericht als kantoor van het hoofd van de kliniek, dr. A. V. van Aubel. In dit vertrekje be vindt zich een bed, voor het geval de dokter het raadzamer acht de nacht in de kliniek door te brengen. Hier bij bevindt zich eveneens een kamer, Advertentie „VIER" 1 op 17 DAUPHINE 1 op 16 FRÉGATE 1 op 11 Bovendien: Lage aanschafprijs; goedkope onderdelen; 6 mnd garantie incl arb.loon: alle wagens 4 portieren, dus veilig Nadere inlichtingen: waar het verplegend personeel fami lie of verwanten ontvangen kan en die in geval van nood gebruikt kan worden als logeerkamer voor vaders die in de kliniek moeten blijven over nachten. Ondergronds bevinden zich de broodkeuken en de werkplaats. p de bovenste etage treft men ten slotte de kapel, een klein, intiem vertrek met enige banken en een altaar, waarop een tabernakel en kande laars van de Bodegraafse edelsmid Van der Heyden. Iedere morgen zal In dit kapelletje waarnaast een sa cristie is aangelegd de H. Mis wor den opgedragen door een leraar van het smenarie, Hageveld in Heemstede. Via de huis-versterker-installatie, zal de H. Mis in alle ziekenvertrekken te volgen zijn. Natuurlijk maakt deze ge- luids-installatie het ook mogelijk om b.v. radio-programma's band- of grammo foonopnamen uit te zenden, waartoe zich in de loge van zuster portierster een complete installatie bevindt. Alles is erop gericht het verblijf van de kraamvrouwtjes in de kliniek zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Kraam vrouwtjes zijn doorgaans geen patiën ten in de gebruikelijke zin van het woord. Het zijn vrouwtjes, die een blij-: de gebeurtenis hebben meegemaakt en verheugd zijn over het kindje, dat zij ter wereld hebben gebracht. Die sfeer van opgewektheid wil men in de nieu we kliniek vasthouden. Het huis is in lichte, vrolijke kleuren geschilderd, soms gedurfd van kleur, soms zacht en stre lend van tint. Belletjes hoort men er, vrijwel niet. Er is een lichtsignaal-in stallatie aangebracht, die de dienst doende verpleegster onmiddellijk duide lijk maakt waar haar hulp gevraagd wordt. n de kamers zeil bevindt zich be halve de gewone lamp, ook een lampje boven ieders bed, zodat de verpleegde op haar gemak kan liggen of zitten lezen. Dat lezen wordt nog vergemakkelijkt door de voortreffelij ke en handige bed-leesstandaard, die gemonteerd is op het dientafeltje dat Het interscholair jeugdtoernooi staat voor de deur. Deze frisse manifestatie, georganiseerd door het Haarlems Interscholair Comité waar van de wethouder van onderwijs en kunstzaken voorzitter is en dat voorts bestaat uit docenten, is een jaarlijks gebeuren, waarvoor in de schoolwereld g.ote belangstelling bestaat. Tijdens dit festijn krijgen de leerhngen gelegen- heid hun kunnen op het gebied van muziek, voordracht, toneel, ballet, te kenen, schilderen, fotograferen en handwerken te tonen. Zij komen daar bij vaak tot verrassende prestaties, tiei aantal leerlingen dat zelf iets wil pres teren wordt steeds groter en dat noopt de organisatoren tot een nauwkeurige selectie. Dit jaar zijn de deelnemers aan het toernooi afkomstig van zeven en twintig scholen uit Haarlem en om geving. Voor de verschillende muziek avonden hebben zich vijf en twintig solisten, vier en twintig koren en ver der instrumentale ensembles aange meld. Voor voordracht gaven_ zich tot nog toe zeven en veertig leerlingen op, voor toneel vier groepen, voor dans twaalf leerlingen, onder wie vier solis ten. De muziekuitvoeringen zijn vast gesteld op 31 januari, 5 februari en 14 april. Op de laatste avond zal een volledig jazz-programma ten gehore worden gebracht. Dat is voor het eerst in de geschiedenis van het Haarlems Interscholair Jeugdtoernooi. De orga nisatoren beschouwen het als een ex periment, dat wanneer de resulta ten bevredigend zijn volgend jaar herhaald zal worden. In verband met de programmaduur beginnen de concer ten om half acht. Het kenmerkende van de schouwburguitvoeringen, die op 28 februari en 5 maart plaats zullen vin den, is, dat op een van de uitvoerin gen evenals vorig jaar een in ternationaal programma ten beste wordt gegeven'. Er zal toneel gespeeld en voorgedragen worden op Franse, Duitse en Engelse teksten. Voor het eerst dit jaar zullen scholen uit Hoofddorp een meisjesnijver heidsschool en een ulo-school aan het toernooi deelnemen. Onder auspi- cië van het Interscholair Comité zal van 15 februari tot en met 5 maart in het museum Het Huis van Looy aan de Kleine Houtweg te Haarlem een ex positie van foto's, tekeningen, schilde rijen en handnaaldwerk worden gehou den. Voor deze tentoonstelling bestaat elk jaar zeer veel belangstelling. Tenslotte zij (nog eens) vermeld, dat het Haarlems Interscholair Comité een zelfstandige organisatie is. Wel verricht het bureau Culturele Zaken van de gemeente Haarlem voor een deel de administratieve werkzaamheden, maar financiële steun van de gemeente ont vangt dit comité niet. De kosten van het toernooi worden geheel uit de en- tree's bestreden. e prachtige hall van „Uyt den Bosch" met zijn eikenhouten lambrizering, is in de oude toestand gelaten. Zij vormt de fraaie entree tot de overigens volledig modern ingerichte kraamkliniek, die dinsdag in gebruik zal worden genomen als dépendance van de Mariastichting. Stijlvolle empire-meubeltjes rond een open haardvuur, noden de aanstaande vaders tot een aan genaam wachten, terwijl de jonge moeders die alweer mogen lopen er een genoeglijk zitje vinden in een sfeer van huiselijkheid. Links naast de schouw bevindt zich de deur, waarachter men doorzicht heeft op de couveusekamer. Door de glazen achterdeuren kan men in de verzorgingskamer zien, waar de borelingen gebaad en gepoe derd worden. over het bed geschoven kan worden. Voor de nacht maakt men gebruik van de zogeheten plintverlichting, een klein lampje dat tegen de plint is aange bracht. De patiënt krijgt daardoor een veilig gevoel, zonder door de lichtbron gestoord te worden. Vanuit haar bed kan z(j de lichtsignalen bedienen en die controleren middels de controle lampjes bjj de deur. Alles is erop be rekend bjj de patiënt een rustig en veilig gevoel te brengen. De kliniek wordt verwarmd met een volautomatische centrale oliestookinstal- latie. Dat is in een kraamkliniek, waar zomer en winter een bepaalde tempera tuur moet heersen, natuurlijk ook wel nodig. De in het pand aanwezige stook- installatie bleek totaal onbruikbaar. Zjj was te oud en ontoereikend. Bovendien heeft men de beschikking over een nood verlichtingsinstallatie, waaroor bij het uitvallen van het gewone lichtnet, de noodverlichting in de kliniek nog acht tien uur kan blijven branden. Hetgeen vooral bij bevallingen en operaties van bijzonder belang is. Tenslotte heeft men nog een centrale zuurstofinstallatie, waardoor de regelmatige zuurstoftoevoer naar de couveusekamer, de verzorgings- en slaapkamer en naar de verloska mers verzekerd wordt. Voor de Mariastichting en voor de aanstaande moeders van Haar lem is dinsdag dus een belangrij ke dag,Op die dag zal degen W. N. Zjjlstra 's ochtends om half elf de kli niek plechtiglijk inzegenen en openen, na eerst om negen uur voor een be perkt aantal genodigden in de kapel van de nieuwe kliniek de H. Mis te hebben opgedragen. In het kader van een Vocale Cyclus worden in de Tuinzaal van het Gemeen telijk Concertgebouw te Haarlem vier liederen-recitals gegeven. Dinsdag 28 januari zingt Annie Hermes, aan de vleugel begeleid door Felix de Nobel, liederen van Schubert, Wolf, Duparc, Mul en Röntgen. Léon Combé geeft vrijdag 28 februari een recital met be geleiding van Isja Rossican. Het pro gramma vermeldt dan werken van Wolf, Krenek, Bosmans, Milhaud en Strawinsky. Vrijdag 18 april zingt Alida Rebeira met vleugelbegeleiding van Miep van Luin liederen van Brahms, Caplet, Debussy en Byvanck. Het laat ste concert is vrijdagavond 23 mei met Annette de la Bije, aan de vleugel be geleid door Jan de Man. Op het pro gramma staan dan liederen van Schu bert, Wolf, Ravel en Flothuis. Onze muziekrecensent Jan Laarveld tekent hierbij het volgende aan: In vele muziekrecensies heb ik vaak nadrukke lijk gepleit voor het veelvuldiger hou den van kamermuziek-concerten op hoog niveau. Ik durfde toen nog niet zo ver te gaan speciaal de schone vocale kunst te entameren. Nu er een cyclus van liederenavonden in Haarlem is ge organiseerd, aarzel ik geen moment te verklaren, dat mij dit initiatief uit het hart gegrepen is. Heel wat jaren moet ik in mijn herinnering teruggaan om der gelijke manifestaties wakker te roepen. Wanneer ik de reprecentatieve namen van de vocalisten en begeleiders in het aangekondigde programma lees twijfel ik er niet aan of er staat ons in artistiek opzicht iets schoons te wach ten. Hopelijk betekent deze cyclus een hernieuwde opleving van de liedkunst in Haarlem. Laten de liefhebbers door hun belangstelling tonen, dat het ini tiatief tot deze manifestatie juist was. Donderdag geeft „Koor Katholiek Haarlem" een uitvoering in de Gemeen- H telijke Concertzaal van het beroemde Requiem van Verdi onder leiding van jlZgMM Albert de Klerk. Solistische medewerking verlenen: de sopraan Corry Bijster, de mezzo-sopraan Hernady van Bueren,; Tom Brand, tenor, en Hans Wil- §f||S brink, bas. De begeleiding wordt verzorgd door het Noordhollands Philharmo- W$Êk> flf nisch Orkest. wen, die nooit botsend eikaars baan kruisen. Soms is er meer massieve bouw en zelfs, evenals bij Miro maar dan min der nadrukkelijk verwantschap met de waarneembare wereld. Een soort impressionisme van de geest in de ver deling der partijen, ondersteund door een globaliserende lineatuur. De experimentele bedoeling van zijn bezigzijn is duidelijk en voor de be langstellende beschouwer buiten de ac tuele informatie toch wel een blik in een persoonlijke wereld van distinctie en verfijning. L. T. In samênwerking met het Bisschop pelijk Museum heeft drukkerij St.-Ja cobs Godshuis een typografisch fraai verzorgde kalender uitgegeven waar voor het illustratiemateriaal geput is uit de rijke en gevarieerde verzameling oude religieuze kunst van het Bisschop pelijk Museum. Beeldhoudwerken, schilderijen, handschriften, borduur- en edelsmeedwerk geven een afwisselend aspect aan elke maand, waardoor men deze kalender graag in zijn omgeving zal zien. B. en W. van Haarlem stellen aan de raad voor om aan de instellin gen voor gezinszorg te dezer stede een verhoogd subsidie over 1956 te geven ter grootte van 7.257,97, aan instellingen voor gezinshulp een ver hoogd subsidie van 612,81 en aan in stellingen voor gezinshulp voor chroni sche zieken en ouden van dagen een verhoogd subsidie van 8.152,61. De gemeente wil dit subsidie verho gen, omdat de uitbreiding der werk zaamheden door deze instellingen deels op verzoek der gemeente heeft plaats gevonden. In strijd met de verwach ting hebben de bewuste instellingen voor gezinshulp in 1956 geen rijkssub sidie gekregen als gevolg van het feit, dat zij nog niet aan de formele voor waarden voldeden. De tekorten op de geraamde subsidiebedragen werkten voornamelijk door op de exploitatie van de gezinshulp voor de bejaarden en de chronische zieken. Voor 1957 zal een nieuwe verhoging van het subsidie bedrag worden voorgesteld. Dit kan pas wanneer de rijkssubsidie is vast gesteld. Ten behoeve van het Medisch Kleuter dagverblijf „Margriet" wordt zaterdag 1 februari in het H.J.M.V.-gebouw, Lan ge Margarethastraat 13 in Haarlem een show- en kienavond georganiseerd voor ouders van op Margriet verpleegde kin deren en voor de collectanten. De avond zal om half acht aanvangen. Het Haar lems Jeugdtheater zal vóór het kie nen optreden. Medewerkenden zijn de elfjarige Shirley Zwerus, luchtakroba- ten, een ballerina en anderen. Er is dansen na op de muziek van The Lu ciano's en het bal wordt geleid door de heer Jack Leskart. Zij die de voordracht van prof. Jung mann S.J. over de katholieke liturgie aan de vooravond der Hervorming wil len bijwonen (de voordracht wordt ge houden op 3 februari om 8 uur op se minarie Hageveld) kunnen zich richten tot boekhandel Coebergh te Haarlem, welke het initiatief tot het vervullen van deze spreekbeurt door prof. Jung mann heeft genomen. (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge- legdj. Een Requiemis, zoals bekend een mis voor de overledenen (Missa pro defunctis) genoemd naar de beginwoor den van de Introitus: „Requiem aeter- nam". De zogenaamde wisselende ge zangen zo als Graduale, Offertorium en Communio kunnen hier als vaste gezangen beschouwd worden daar de liturgie slechts één Requiemmis kent, die zich niet met de Kerkelijke Jaar kring wijzigt. Gloria en Credo ontbre ken, de Alleluia-zang wordt vervangen door een Tractus waarop de Sequentta „Dies Irae" volgt. Na de mis wordt bij de AbsoUte het Responsorium „Li bera me, Domine" gebeden of gezon gen. De Gregoriaanse Requiemzangen behoren tot üe >uuste Mismelodieën, uitgezonderd de Sequentia „Dies Irae". De tekst is over het algemeen troos tend, meermalen smekend. Toch komen er ook sterk dramatische en zelfs fel realistische delen in voor, bijv. in het „Dies Irae" dat gedicht is door de Franciscaneer monnik Thomts van Ce- lano t 1250, en een huiveringwekkend apocalyptisch beeld geeft van het Laatste Oordeel. Ook het Offertorium bevat vreeswekkende elementen, even als het „Libera me, Domine". Giuseppe Verdi is 10 oktober 1813 ge boren te Roncole waar zijn vader her bergier was. Reeds vroegtijdig werd bijzondere muzikale aanleg geconsta teerd, zodat hij enige beschermers kreeg die hem in staat stelden te Milaan te gaan studeren. Het conservatorium al daar weigerde echter hem aan te nemen omdat hij slecht piano speelde en men in hem geen talent ontdekte. Hij nam toen privélessen. In 1839 de buteerde hij als operacomponist met „Oberto" welk werk vriendelijk werd ontvangen. Zijn volgende (komische) opera leed een fiasco. Zijn grote op gang begon met de in 1842 te Milaan opgevoerde opera „Nabucco". Wereld roem kreeg hjj met „Rigoletto" (1851) „II Trovatore" en „La Traviata" (bei de 1853). Onsterfelijk zijn ook zijn „Aida" (1871) „Otello" (1887) en Fai- staff (1892), Ondanks het feit dat Ver di de grootste operacomponist van alle tijden is, heeft hp diep ontroerende reli gieuze muziek geschreven zoals zijn „Requiem" (1874) „Quattro pezzi sacri" etc. Ook een strijkkwartet ver scheen van zijn hand. Hij overleed 27 januari 1901 te Milaan. Bij het overlijden van de operacom ponist Rossini, de 13de november 1868, kwam Verdi op het idee een mkiuzaal monument voor de Meester op te rich ten met behulp van meerdere Italiaan se componisten. Ieder van hen zou één deel van de Requiemmis compo neren, hij zelf zou het slotkoor „Libera me, Domine" schrijven. Tot een ver werkelijking va., dit grootste plan is het echter nooit gekomen, hoewel Ver di de hem toegewezen taak, de com positie van het „Libera", voltooid had. In 1873 stierf de dichter Alessandro Manzoni voor wie Verdi een bijzonder hoge verering had. Dit is de aanlei ding geworden om een volledig Requiem te schrijven met als slotzang het reeds voltooide „Libera me". De eerste uit voering als „memoriam" geschiedde op 22 mei 1874 in de „San Marco" te Venetië. Het is niet overdreven, het is niet dweperig, Verdi's Requiem te rekenen onder de allerschoonste oratoria die ooit geschreven zijn. Hier is de triomf der melodie, der harmonie en van het contrapunt, hier is de hymnische ver rukking die het werk boven een uiting GIUSEPPE VERDI Naar een tekening van Botdini. van diepe smart plaatst. Hier is een volkomen gaaf Meesterwerk dat naast het Requiem van Mozart kan staan, hoewel stijl en techniek vanzelfsprekend aanmerkelijk verschillen. Professor H. Andriessen erkent dezé schepping als een der edelste kunstwerken, welke de wereld heeft opgeleverd, Albert de Klerk verzekerde mij, dat hij zelden zó ontroerd is geweest bij het instu deren van een Oratorium, als bij dit werk. Wel moeten onze Noordelijke oren reke ning houden met de Zuidelijke mentali teit. Wij uiten ons ingetogener, mis schien stroever, dan de Romaanse vol keren. Doch wanneer men zich aan deze muziek heeft overgegeven, beleeft de ziel een verrukking van de hoogste sfeer der schoonheid. Het werk is geschreven voor 4 solo stemmen, gemengd koor en groot or kest. Het „Sanctus" dat 8-stemmig is, heeft een aangrijpende dubbelfuga, zo als ook het „Libera" een magistrale fuga bevat. Begrijpelijk is het dat Ver di het „Dies irae" als een der hoogte punten van het werk laat gelden wat huiveringwekkende grootsheid aangaat. Van een tedere ingetogenheid getuigt het Agnus Dei". Moge „Koor Katholiek Haarlem" er een waardige uitvoering van geven, en moge muziekminnend Haarlem door een grote opkomst blijk geven een Meesterwerk te kunnen waarderen. TOM DE VRIES (Van redactiewege bekort) In Uw courant las ik jongstleden zaterdag een artikel naar aanleiding van mededelingen van minister Suur- hoff over de toenemende werkloosheid Er blijkt uit, dat er vijftien- tot twin tigduizend werklozen zijn, die niet in valide zijn en niet behoeven te hopen op korte termijn werk te vinden. Mijns inziens zal dat aantal nog wel toene men. In het artikel stond, dat in inci dentele gevallen maatregelen ter ver ruiming van de werkgelegenheid geno men kunnen worden. Ik heb een voorstel, waar velen het mee eens zullen zijn, al verwacht ik ook de nodige weerstand. Voor een werkloze moet het een hard gelag zijn, te zien, dat er in veel bedrijven werk- nentiers zijn, die de vijfenzestig jaar gepasseerd zijn. Zij werken misschien voor minder geld, maar ontvangen daarentegen ouderdoms-pensioen, soms daarenboven nog bedrijfs-pensioen. Al les bijeen genomen verdienen zij soms meer dan jongeren. Is dat niet onrede- lijl, terwijl er zoveel werklozen zijn? Zouden de ouderen niet vervangen kun nen worden door jongere werklozen, die nog geen recht hebben op de ge noemde inkomsten? J. H. VAN DER HAM, NASCHRIFT: De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Haarlem deelde ons desgevraagd mede, dat er slechts enkele honderden werknemers ouder dan vijfenzeestig jaar in Haar lemse bedrijven zijn. Er zijn inderdaad gevallen waar de jongeren (werklozen) de ouderen vervangen kunnen maaar veelal hebben de ouderen „halve baan tjes". Wanneer de werkloosheid ernstige vor men zou aannemen en langere tijd. zou aanhouden hetgeen nog bij lange na niet vast staat en waaromtrent thans zeker geen sombere voorspellingen kun nen worden gedaan zou het, naar de directeur van het Arbeidsbureau meende, zeker wenselijk zijn, dat zoveel mogelijk ouderen vervangen worden door jongere werklozen. REDACTIE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3