Nog slechts 58 equipes de Rallye van Gatsonides en Becquart leveren in hun gehavende Triumph knappe prestatie in Monte Carlo Van Dam en Dame Vraas Antwoord Nieuwe bemiddelingspoging in Bussums zwemconflict De familie P.van Uzzel Puzzelen in de sneeuw? Negen teams zonder strafpunten Vau stukken «I en schijven..,. en Initiatief van K.N.Z.B. Zilveren bokaal voor de N.K.8. Fastbowler Adock viert triomfen in derde testmatch Official gedood in Rallye Monte Carlo Bezwaren tegen record van Chinees meisje Op Olympische Spelen zullen de Russen overheersen Huisman speelt remise tegen Wim Roozenburg Coppi rijdt in de ploeg van Bianchi Ski-kampioene ver ongelukt A.O.W. Episcopaat schenkt: Korter werken bij textielfabriek H. van Turnhout ook kandidaat voor het voorzitterschap ZATERDAG 25 JANUARI 1958 PAGINA 4 Zuid-AfrikaAustralië OPEN I NGS-EXPOSITIE Huurprijs De schoen met dikke zool Atleet Mathias waarschuwt: Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag Dispensatie Genealogie Nylon zandzakken Woonark Personele belasting „Voor edelste sport prestatie" Ontslagen bij kabelfabriek Bestuurscrisis honkbal Huurcompensatie voor gepensioneerden beneden 65 jaar Slecht» 64 equipes bereikten vrijdag het Pare Femme in Monte Carlo. Op de besneeuwde en gladde wegen had den maar liefst 239 combinaties de strijd moeten staken. Toch waren het geen 64 ploegen, die 's avonds* aan het tweede gedeelte, eer tocht van 1.007 kilometer begonnen. In de rekenkamers sneuvelden nog vijf equipes en aange zien de Griek Peraticos van verdere deelname afzag verdwenen tenslotte 58 wagens in het nachtelijk duister voor de zware klassementsproef. Hierbij be vond zich de gehavende Triumph van Mau< Gatsonides en zijn Franse collega Becquart, de enige Nederlandse wagen, die de verschrikkingen van het traject door de Vogezen en de Jura heeft door staan. Slechts negen teams bleven tot nu toe zonder strafpunten. Het waren vrijwel alle ploegen, die in Athene of Lissabon waren gestart en zonder al te veel moeilijkheden de route naar Mon te Carlo hebben kunnen afleggen. Van de andere groepen arriveerden slechts de Britse equipe Harper Wright-Ward, in Glasgow begonnen en de teams van de Duitsers Loffler en Johansson en de Fransen Cotton en Semerle, gestart In Oslo, strafpuntloos in Monte Carlo. Na de eerste dag van de derde test match Zuid-Afrika-Australië, welke in Durban wordt gespeeld, is het totaal van Australië 155 runs voor het ver lies van 6 wickets. De Australische batslieden hadden het tegen het goede bowlen en fielden uiterst lastig en twee wickets sneuvel den voor 19 runs. De eerste drie wickets Burke (2) 2, McDonald (28) en Harvey (6) vielen in het sper vuur, dat de lange fastbowler Neil Adock op de „Aussies" losliet. Monte Carlo blijkt, ook voor wat de keuze van startplaatsen betreft, op ha zardspel te zijn ingesteld. Zij, die Den Haag, München of Parijs kozen waren met hun „inzet" wel erg ver naast het winnende nummer. Maar ook de ande ren hebben geen overmatig geluk ge had in deze „rallye-roulette", want er is geen startplaats geweest, die de rij ders een uitermate gemakkelijke route heeft geboden. Uit Oslo en Lissabon bijvoorbeeld kwam slechts de helft van het aantal starters in Monte Carlo aan en vraag niet hoe hun routeboekjes er aan de „strafkant" uitzagen. Alleen op de route van Athene waren de voetan gels en de daarbij behorende klemmen minder talrijk. Dat is allemaal erg jammer en onbillijk, want in een sport evenement behoort iedereen gelijke kansen te Lebben, ook bij de autosport. Wanneer er door het gokken op een startplaats een hoop geluk bijkomt, dan is dat geen bevredigende oplossing. Een oplossing, die naar het voorbeeld van andere rallye's gevonden zou moeten worden in veel kortere aanloop-routes en een zeer lang gemeenschappelijk traject Op een afstand van 3000 km. werden nu slechts de laatste 304 door allen gereden en minstens 2000 geza menlijke route km zou normaal zijn ge weest. Dan zou iedereen met vrijwel dezelf de moeilijkheden te kampen hebben ge had en dan was er geen sprake meer van geluk doordat men toevallig op de goede startplaats had „gezet". Van de 85 startere uit Parijs heb ben er slechts 3 het eerste «Jee! van de rallye volbracht. De overige „cou reurs" zijn uitgevallen. Uit München vertrokken 25 equipes. Hiervan is er niet een, althans niet langs de voorge schreven route, in Monaco aangeko men. En van de Hagenaars, men weet het, van de 12 ploegen, die vertrokken leef slechts die van Gatsonides in de strijd. Als men dus behoort tot het groepje van 4 uit 122 dan mogen die vier toch zeker wel tot de elite van het rallyerjjderskorps worden gerekend. Be paald beter zijn hun prestaties, dan die van een starter uit Athene, die met 0 strafpunten aankwam, of van een ploeg die Lissabon tot startplaats uitverkoren had. Want deze teams stuitten niet voor een fractie op de moeilijkheden, die de groep van vier ondervonden heeft. Nabij het dorp Seyne-les-Alpes, in het departement Basses Alpes, is van morgen een auto met officials van de sterrit van Monte Carlo verongelukt. De heer Robert Bertrand uit Monaco kwam om het leven. De drie andere officials in de wagen werden gewond. PROBLEEM NO. 7 van L. N. de Jong. Wit geeft in 2 zetten mat. Bekroond. Ie prijs „Bahn fret" Oplossing probleem No. 6 van B. G. Laws: 1. Dg5! dreigt'Dd5: met mat. De varianten zijn: fg5: 2. Lg6P speelt 2. Pc5 Kd3: 2. Df5 f5 2. De3 met mat. Correspondentie. De heer F. R. C. te Utrecht geeft als nevenoplossing voor probleem No. 103 de sleutelzet Dg3. Deze zet faalt echter op dc4:waarna geen matzet aanwezig is. De heer P. van R. te Amsterdam meent, dat in probleem No. 7 ook Th3 in aan merking komt als eerste zet; dit is ech ter niet juist, daar na Dh3: geen mat mogelijk is. PROBLEEM No. 8 van A. P. Papot. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kgl Del Tdl Th7 Lc8 Pa8 Pf5 pion d4. Zwart: Kc6 Lg7 Pc4 Pe8 pionnen b5 b6 d3 e4 f8. Oplossing prijsprobleem januari, pro bleem No. 1 van G. Chocholaus: 1. Dg4! dreigt Df3: mat. De varianten zijn: Kc6 2. b8P Tc6 2. f6 Fd4 2. Pb4 PdS 2. Pe7 met mat. Verschillende inzenders gaven als sleu telzet Dh8 dit faalt echter op Ta4. Na loting is de prijs gewonnen door de heer H. J. van Straelen te Maas sluis. Oplossing probleem No. 5 van A. M. Voorting: 1. Lg5 1 dreigt Pd2 met mat. De varianten zijn: Dd5:t 2. Pd2 Td5:t 2. Dd5: Tf5: 2. Pc7: Td3t 2. cd3: Tc3: 2. Pc3:; Pbl 2. Tc4: met mat. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 2258 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 febr. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2251 van J. Fakkeldy te Amsterdam Wit speelt naar: '31, 4034, 41, 27, 4913. 39, 10, 45 en wint. De aanvangstanü is heel mooi, de ontleding ook. doch niet zo erg moeilijk te ontdekken. Een heel goed stukje 1 HET PARTLJSPEL Het heeft velen bevreemd.dat het eer- sta tiental van D. C. G. te Amsterdam het in de competitiewedstrijden slechts tot matige resultaten kon brengen, ter wijl er toch voldoende spelersmateriaal aanwezig was. Het is voor een buiten staander inderdaad onverklaarbaar, doch wij vermoeden dat interne organisato rische moeilijkheden wel de oorzaak zijn geweest, dth verschillende promi- ïonte spelers uit vorm waren. Wat meer mentale training zal ongetwijfeld betere resultaten opleveren. Dat men bij D. C. G. toch heus wel dammen kan, blijkt o.m. uit de volgende -art'.j, welke gespeeld werd op 15 jan. J.I. te Heemstede tussen P. J. L. Westra (D.C.G.) met wit en A. G. de Jeu (D.C.L.) met zwart. Wit: Kd7 Db6 Lh8 Pc4 Pf2 pion a3. Zwart: Kd5- Dh6 Lh4 pionnen c5 f7. Correspondentie betreffende de schaak rubriek te zenden aan A. Perquln, Mar- nixkade 104 te Amsterdam-C. 45—40 9—13; 9. 40—34 4—9; 10. 34—30 5—10; 11. 30—25 17—22; 12. 28x17 11X31; 1 13. 37X26 12—18; 14. 44-40 7—12; 15. 42—37 19—23; 16. 47—42 14—19; 17. 40—34 10—14; 18. 34—29 23X34; 19. 39x30 18—23; 20. 46—41 12—18; 21. 32—28 23X32; 22. 37X28 1—7; 23. 42—37 7—11; 24. 37—32 27; 25. 3227 712; we hebben ons onthouden van verschillende opmerkin gen die te maken zouden zijn geweest, o.a. of het bijv. bij de 14de zet niet beter geweest ware om 3328 te spelen enz. Wit gaat nu op een combinatie spe len, die, als het lukt, winnend spel op levert. 26. 41—36 12—17: 27. 38—32 18—23; 28. 50—44 13—18: 29. 43—38 8—13; zwart is zich van geen gevaar bewust en speelt de zetten die logisch in dit ver band passen. 30. 25—20! 14x34; 31. 27—21 16X27; 32. 32x12 23 x 43 33. 12X14 9X20; 34. 48x8 3X12; 35. 35—30 en zwart gaf de hopeloze strijd op. Prachtig ge speeld, Piet! Aan verschillende briefschrijvers delen we mede, dat de opgegeven standen van de winterserie en van probleem no. 2255 juist zijn. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 498 van A. Verwijst te Uden. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 497 en 498 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 febr. a.s. OPLOSSING van No. 494 van G. Numan te Bloemendaai. 17—12, 8X6, 39—33, 28x30. 32x8. 30—34, 1. 32—28 19 -24; 2. 37—32 1419; 3. 35—30, 34x25. 82 en wint op de be- De Nederlandse equipe van vader en zoon Jette en v.d. Vlugt-Flinterman heb ben het lang volgehouden, maar ten slotte hebben ook zij de vlag moeten strijken. In Villefort kwam laatstge noemde equipe meer dan een uur te laat aan. De combinatie Jetten kwam hier nog net op tijd. Verderop viel ook z}j ten offer aan de niet aflatende sneeuwjachten. Naast de reeds genoemde equipes kwamen de volgende groepen zonder strafpunten an in Monte Carlo: de in Athene gestarte combinaties Lycouris- Nomicos (Gr.), Berger-Poidebard-Jeze- quelou (Fr.), Stasse-Bianchi (Belg) Ja- minon-Capra, (Fr.) en Salganik-Biagi- ni (Fr) en Gacon-Borsa (Fr.) van de groep Lissabon. Voor de acht startplaatsen zijn de cijfers als volgt; gestart regl. uitger. Athene Oslo Lissabon Rome Den Haag Glasgow München Parijs 10 40 37 9 12 85 24 86 9 21 14 3 1 9 1 1 Advertentie an Elan biedt het bij Uw persoonlijkheid passende interieur, kwalitatief en esthetisch verantwoord, tegen redelijke prijzen. Een bezoek aan onze openings-exposltie zal U overtuigen. INTERIEURS ARCHITECTUUR EXCLUSIEVE BINNENHUIS Orerveen - B/oemendaa/seweg 259 Tel. 51728 Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met i» de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording tn aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bi) de Ingezonden vragen Men houde er nog rekening mee, dat mèn minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, tn te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. i T. S. Wü wonen boven (inwo ning) alles vry behalve w.c. Best naar ons zin. De huurprijs be draagt in totaal 15,-. Wij betalen daarvan 9,25 (is 50 pet 20 pet 0,25 voor de mat)Is dat vol gens algemene regel juist? Antwoord: Ja die berekening klopt Het wereldrecord hoogspringen da mes van het Chinese meisje Tscheng Feng Yung, die te Peking tot 1.77 me ter kwam zal door de recordcommis sie van de I.A.A.-opnieuw worden onderzocht. Een week geleden werd het record erkend, maar de I.A.A.F. heeft intussen zoveel bezwaren van verschil lende landen moeten horen, dat een na der onderzoek zal worden ingesteld. De recordcommissie voerde als ex cuus, aan, dat In het proces-verhaal van de Chinese atletiekbond in het geheel niet gesproken is over een schoen met een dikke zool. De uitspraak over de records hoog springen van Tscheng Feng Yung en van de Rus Yuri Stepanov (2.16 me ter) zal op de eerstvolgende zitting van het congres, tijdens de Europese atletiekkampioenschappen in Stock holm, worden gedaan. De Egyptenaar Drobny won te Keulen in de halve finales heren enkelspel van een internationaal tennistoernooi van de Zweed Axelsson met 6-2, 7-5. kende wijze. Een nee! aardig geslaag- na de poging om de stukken van het Ca ll—31 18—23; 4. 3430 20—25: 5. 31 -27 25 X 34 6. 40x18 13X31; 7. 36x27. slechts enkele zetten zijn we reeds tn naiejasmotief tijdens de ontleding op het middenspel aangeland met enig hun plaats te Brengen. Ais vraagstuk is voordeel voor wit. 71014; 8. het vrij eenvoudig. (Van onze correspondent) De Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft het initiatief genomen tot 'n nieu we bemiddelingspoging In het conflict, dat verleden jaar in de zwem- en polo club 't Gooi is gerezen. De onenigheid is destijds zo hoog opgelopen, dat vele leden zich hebben afgescheiden en de zwemvereniging Naarden hebben opge richt. Dit geschiedde nadat een com missie van goede diensten, bestaande uit de wethouder vun onderwijs en sport- Bob Mathias, tweemaal winnaar van de Olympische tienkamp, is van me ning dat Rusland de Olympische spe len van 1960 zal overheersen, tenzij de Verenigde Staten wakker worden, Vij zeide, dat te veel autorijden en kijken naar de televisie een slechte invloed hebben gehad op de lichamelijke condi tie van de meeste Amerikaanse atleten. Een andere ongunstige omstandigheid is, dat men in Amerika te veel de na druk legt op baseball en (Amerikaans) voetbal, met het gevolg dat de jeugd er niet veel voor voelt om zich toe te leggen op gymnastiek, worstelen e'.i sommige andere takken van sport. Mathias meende voorts, dat de Rus sen zeer in het voordeel waren dank zij een sportprogramma waar de re gering achter staat, maar hij voegde hieraan toe, dat met president Eisen howers program tot bevordering van de lichaamsconditie evenveel bereikt zou kunnen worden als ieder er maar aan mee deed. De zaak staat echter zo, dat dit programma nooit een begin van verwezenlijking heeft gevonden .„Ik zit in de commissie, die door de presi dent benoemd is, maar alles wat ik er van merk, is, dat ik van tijd tot tijd een stapel papieren krijg toegestuurd", aldus Mathias. Te Utrecht is het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland voortgezet met het spelen van slechts een partij uit de vierde ronde, en wel die van W. Huisman (Leiden) tegen W. Roozenburg (Rotterdam). De partij J. Edink (Veener.daal)J. H. Ansems (Amsterdam), die oorspron kelijk ook op het programma stond voor vrijdagavond, is uitgsteld. Ir. van Dijk (Wageningen) is in deze ronde vrij. In Milaan is bekend gemaakt, dat Fausto Coppi in het komende wieier- seizoen voor Bianchi zal uitkomen. Vrijdag werd het contract getekend door de vrouw van Coppi en de direc teur van de firma Bianchi. De „campio- nissimo" zelf verblijft in Zuid Ameri ka. Tot de andere leden van de ploej van Bianchi behoren o.a. Ferlengh: Bonzi, Pezzi en Conti. De Zwitserse ski-kampioene Liliane Scherrer is vrijdagmiddag tijdens de training voor de internationale derby, die in Sestrière wordt gehouden, ver ongelukt. Zij nam eei bocht verkeerd en kwam tegen een boom terecht. Zij liep daarbij een zware verwonding aan de nek op n moet op slag zijn gedood. De Zwitserse skiploeg zal zaterdag niet aan de internationale derby deelnemen. zaken mr. J. Boor, J. Bolman, H. Krij- nen en B. W. Walet, had gepoogd de moeilijkheden uit de weg te nemen. Vele bewogen vergaderingen gingen aan de definitieve scheiding vooraf. „Open gesprekken" aan de tafel van de commissie tussen afgevaardigden van beidé partijen hadden ever min resul taat. De commissie van goede diensten zr» in, dat het zeer moeilijk zou zijn een scheiding te voorkomen en bericht te dit aan de bond. De zwembond stel de toen naar de mening van de com missie, een onhoffelijke daad. In een uiterste poging trachtte een bondsafge- vaardigde alsnog de beide partijen tot elkaar te brengen. Hierop heeft de com missie haar werkzaamheden gestaakt, totdat dezer dagen de K.N.Z.B. zijn ver ontschuldigingen aanbood en tevens ver zocht een nieuwe poging in het werk te stellen. De vier leden van dé commissie zijn daarop bijeen gekomen en hebben besloten op het verzoek van de bond in te gaan. De K.N.Z.B. heeft bovendien de commissie doen weten, dat hij van mening was, dat de vier leden van de commissie hun werk steeds naar beho ren hebben vervuld en vanwege de ken nis van de materie en de vele gegevens, die tot hun beschikking staan de aange wezen personen zijn, om alsnog te trach ten 't Gooi en „Naarden" tot elkaar te brengen. In het laatst van de volgende week worden de bestuursleden van de beide verenigingen voor eeif bespreking ver wacht. Een uitnodiging hiertoe zal zo wel door de bond als door de commissie aan de beide verenigingen worden ge richt. Eén van Pa's vrienden maakte hem laatst het ver wijt, dat hij (Pa) teveel praatte. „In der Beschrankung", zei die vriend hem, „zeigt sich der Meister", en ja, dat moest Pa uiteinde lijk wel toegeven: In de beperking toont zich de mees ter, en dat is dan ook, de reden, waarom hij de Be stedingsbeperking zo'n meesterlijke vondst vindt. Uiter aard voelde Pa wel, dat hij ook zichzelf wel wat beperkingen op diende te leggen, althans wat praten betreft, en daarom volgt hjj de raad van zijn vriend op en maakt het ge bruikelijke praatje deze keer maar kort. Hier komt dan het kryptógram: Horizontaai; 1. Een echte kaaskop. 5. Op het laatst toch nog een zuiver ge bied. 9. Op 100 m2 na voldoende groot om strijd te leveren. 10. Tegenwoordig zouden we dit een beroepshumorist noemen. 11. De morgen weet niet, aldus het spreekwoord, wat dit hrengt. 12. De Deen maakte er een eind aan. 13. Twee meisjes raakten verstrikt in het oerwoudgewas. 14. Zwak en tegelijker tijd zwart. 17. Waar U de zon recht boven Uw hoofd kunt hebben. 19. Krijgt U bij de uitverkoop aangeboden. 21. Een hoog adellijk heer, die schaduw produceert. 23. Kan even naar zijn als zeventien. 25. Eén hemellichaam blijft ons tenminste nog over. 27. Aan de toon kent men de muziek, maar het geluid doet ook wel wat. 28. Daan wist niet veel van de kous af. 32. Een der gelijke plant is een mooie schenking. 33. Deze groente eet U meestal als het voorjaar is. 34. Hoe U het ook wendt of keert, dit voorwerp verandert er niets door. 35. Nu we ons toch op het gebied van aardewerk en tafelgerei be geven.... 36. Het was een lastig pro bleem, wat we met het stoffelijk over schot van die tante moesten aanvangen. Vertikaal: 1. Op één toon boven de verdieping wordt soms van alles uit gestald. 2. Een krijgshaftige vogel. 3. Een hemellichaam, dat hoe langer hoe minder dichterlijk wordt, vooral nu het concurrentie krijgt. 4. Dit dier moet wel heel hard kunnen lopen. 5. Wat zóudt u denken van een broodje Mon gool? 6. Daar kunt U advies inwinnen. 7. Een lofrede op een dure plaats. 8. Het begin van een vicieuze cirkel, of liever: de tweede etappe op de weg erheen. Of u zoudt melk moeten ge bruiken 15. Bijna loodrecht. 16. In deze plaats laten wij onze wielen repareren. 18. Zolang dit het elfde nog niet is, valt het nog wel mee. 20. Dit meisje ziet er zowel van voor als van achter precies eender uit. 21. An vindt op de markt altijd wel iets treffends. 22. Een eenzame vrouw. 23. Hiervoor hoeft U echter nog niet alleen te zijn. 24. Met het stoffelijk overschot van het ver stand heeft dit niets te maken, in tegendeel: het verstand is hierbij nog springlevend. 26. Een lastige oogziekte. 29. Een gevaarlijke vrucht. 30. Wij heb ben hier tabak van. 31. Een dure auto in de sneeuw. Hebben jullie genoten van van die fijne sneeuw? Dat zal wel. Misschien was het wel een van jullie die de prijsvraagredaktie op straat met een sneeuwbal heeft gegooid. Nu, wij kun nen er tegen, hoor. Maar de volgende keer wel beter mikken. De oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 2. spade 4. acht 6 Europa 7. uien 8. made 9. etiket 11. ende 12. speer. Vertikaal: 1. Kabouter 2. steen 3. duo 5. kalender 8. meter 10. iep. En de prijswinnaars: le prijs: Annie Gielen, J. v. d. Berg straat 18, Heemstede. 2e prijs; Lidy Segerink, Koningstr. 24, Haarlem. 3c prijs: Wim Groen, Westergeest 89, Uitgeest. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin kerbovenhoek schrijven: „Kinderprijs- vraag". Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 1 februari aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, A'dam, met vermel ding: ouder of jonger dan 18 jaar. Oplossing 11 januari 1958 Horizontaal: 1. belegen; 5. segment; 9. rente; 10. Goa; 11. aroma; 12. Deen; 13. kruit; 14. leep; 17. nodigen; -19. lansier; 21. regenen; 23. prenten; 25. goot; 27. Irene; 28. aria; 32. reder; 33. Els; 34. roest; 35. nerveus; 36. regelen. Vertikaal; 1. bereden; 2. lente; 3. geel; 4. negeren; 5. stabiel; 6. gaar; 7. éloge; 8. trappel15. agent; 16. sneer; 18. dag; 20. iet; 21. regeren; 22. ner gens; 23. pantser; 24. naasten; 26. onder; 29. reëel; 30. tree; 31. trog. De prijswinnaars zijn: Mevr. M. Ar- noldus, Antillenstraat 17 hs., Amster dam; B. v. d. Stoop, Soerabajastr. 3, Haarlem; M. Loogman, Meerstraat 53, Hillegom. Horizontaal; 1. se; 3. s.s.; 5. lee; 7. nat; 8. do; 10. as; 11. eb; 13. praal; 17. a.m.; 18. en; 19. erg; 20. ja; 21. d.d.; 22. liaan; 24. la; 26. ei; 27. l.k.; 29. eek; 31. ada; 33. l.s.; 34. mm. Verticaal: 1. slee; 2. ee; 3. s.a.; 4. stam; 6. ed; 7. n.s.; 9. op; 10. al; 12. bed; 14. rei; 15. ara; 16. aga; 17. aal; 21. deel; 22. li; 23 nl; 26. adam; 26. e.k.; 28. ka; 30. es; 32 dm. voorzover betreft de huurprijs, maar over het „Kwartje voor de mat" kun nen wjj niet oordelen, want dan zouden wij de waarde van de mat moeten we ten. Overigens: u woont heus niet te duur voor deze tijd en het is niet raad zaam de huurprijs a raison van 2,50 te laten vaststellen door de huuradvies commissie. J. v. N. Kan elke priester dis pensatie verlenen in de vastenweek of moet dat de parochiegeestelijke zijn? Antwoord: Dispensatie in de eigenlijke zin des woords is in het algemeen voor behouden aan de pastoor van de paro chie. J. v. N. Is het mogelijk van iemand die geboren is tussen 1750 en 1800 nog enige bijzonderheden te achterhalen zoals over geboorte, huwelijk, enz? Antwoord: Hiervoor kunt u wellicht te recht bij het Centraal Bureau voor Ge nealogie, Nassaulaan 18, Den Haag. Er zijn wel enige kosten aan verbon den. Voorts kunt u zich verbinden met de archiefbewaarder van de kerk ter plaatse van geboorte en/of huwelijk. Weetgraag 14 November j.I. zag ik in ons blad een foto staan van de dichting van de „Pluimpot" met nylon-zakken. Kunt u mij ook een beschrijving geven hoe deze zakken er van binnen en van bui ten uitzien en hoe groot ze zijn? Antwoord: De nylon zandzakken, die gebruikt werden voor de dichting van het gat in de dijk bij de „Pluimpot" zijn een verbeterde uitvoering van do ouderwetse zandzakken. Omdat het ma teriaal veel sterker is dan jute kunnen de zakken veel groter gemaakt worden, n.l. ca 1 bij 2 meter. Hierdoor spoelen ze veel minder gemakkelijk weg bij een sterke stroming en blijven er veel min der kieren over, zodat een dergelijke zandzakken-dijk minder lekt. Boven dien wordt nylon niet door het water aangetast en gaat het niet rotten. Deze zakken kunnen dus meermalen ge bruikt worden, wat met jute zakken niet het geval is. A. J. O. Stelt een aantal vragen over het bouwen van een woonark. Antwoord: Voor een woonschip zijn geen bouwvoorschriften, doch ze moet volo n aan de voorschriften, die gevat zijn in de wet op woonwagens en woon schepen. Dit betreft hoofdzakelijk voor schriften in verband met de veiligheid, enz. Een ligplaats mag men in Am sterdam niet zelf kiezen. Hiervoor wen de men zich tot de politie, afd. woon wagens en woonschepen Oudezijds Voorburgwal 175. Men komt dan op een wachtlijst te staan en komt in deVlot- haven te liggen. Hier kan men een tijdelijke lichtaansluitlng krijgen, echter géén gas en géén water. Komt er er gens in de stad een plaats vrij op een officiële ligplaats, dan kan men op zijn beurt hiervoor in aanmerking komen. Wanneer men een ligvergunning heeft, kan men op een officiële ligplaats aan sluiting op het lichtnet verkrijgen (wan neer de installatie aan de voorschrif ten voldoet) en een aansluiting op de waterleiding. Geen gas. Hiervoor wordt meestal Butagas genomen. Het liggeld bedraagt 1.5Ö per week. Voor de bouw wordt geen subsidie -gegeven. Een hypo theek tot 50 pet is wel te krijgen. All risk verzekering is af te sluiten voor ca. 6% pet. Een goed gewapend betonnen, casco is verre te prefereren boven staal, mede in verband met onderhoud en lekkage. Eventueel kunt u een ligplaats kiezen aan particulier terrein, b.v. een jachthaven of iets dergelijks, doch dan betaalt men minstens 30 per maand. ia? van grootte van de woon ark. Alvorens aan een en ander te be ginnen, informere men eerst zelf bij de politie naar een mogelijkheid voor het verkrijgen van een ligplaats. S. G. Stelt een vraag over beta ling personele belasting. Antwoord: Het inkomen, in dit geval het extraatje, doet hier niet terzake, want personele belasting wordt opgelegd naar huurwaarde en meubilairwaarde. (Van onze sportredactie) Het Hoogwaardig Episcopaat heeft de Nederlandse Katholieke Sportbond een massief zilveren bokaal geschonken, welke jaarlijks zal worden uitgereikt, zo is de wens van de bisschoppen, voor de edelste sportprestatie van het jaar. Op de voet van de bokaal staat gegrift „Verheerlijkt God met Uw lichaam" Het is de bedoeling van het nationaal bestuur van de Nederlandse Katholieke Sportbond, dat de beker zal worden toegekend aan die instantie of persoon, die zich het meest heeft beijverd voor de doorvoering van de katholieke sportgedachte. Daartoe is thans een en quête ingesteld, waarin alle districts- besturen worden uitgenodigd kandida ten aan te wijzen. Deze enquête loopt 28 februari ten einde. In de loop van] Bij de textiel£abriek Holland N v_ t0 cle maand maart zal het nationaal be- Enschede is een werktijdverkorting in- J. v. d. M. Ik geniet uitkering van de algemene ouderdomswet. Als ik ga trouwen met een vrouw van goed 40 jaar, krijg ik dan de uitkering voor gelwwden? Antwoord: Ja zeker, ingaande de eerste dag der maand, waarin het huwelijk plaats vindt. stuur de beslissing nemen. Het is nog niet bekend, wanneer de bokaal wordt uitgereikt. Het kan zijn, dat zulks geschiedt tijdens het Nationaal Weekend van de NKS op 28 en 29 juni aanstaande. Het is ook mogelijk, dat de uitreiking op de bondsvergadering in september plaats vindt. De Haarlemse honkbalvereniging RCH heejt alsnog de heer H. W. van Turn hout, vice-voorzitter van de Haarlemse Sportraad en bestuurslid van district West 1 van de KNVB, kandidaat gesteld voor de functie van voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond. Hij wordt dus tegenkandidaat van de heer H. WE. Posthuma (Amsterdam), die door de zgn. „commissie van ver trouwensmannen" was aanbevolen. Vele verenigingen uit de rayons Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Rotterdam be sloten op de regionale bijeenkomsten de kandidatuur van de heer Posthuma te steunen. Voorts heeft RCH de heer Si bille (Eindhoven) voorgedragen voor de functie van commissaris. De Haarlemse vereniging diende tevens een voorstel in om het bestuur met twee personen uit te breiden, Voor de eerste rondt van het toer- riooi om het internationaal militair voetbalkampioenschap heeft in Cairo Egypte met 22 gelijk gespeeld tegen Italië. gevoerd voor de vrijdag en de zaterdag, fn totaal zullen de arbeiders, met in begrip van de ploegenarbeiders, in die dagen veertien uur korter werken. Bij de N.V. Ned. Kabelfabriek te Delft hebben 65 werknemers onder wie ze ven boven de pensioengerechtigde leef tijd mondeling aanzegging gekregen dat een ontslagaanvraag voor hen bij het gewestelijk arbeidsbureau is inge diend. Men verwacht dat er geen ver dere ontslagen zullen volgen. (Van onze Haagse redactie) In de eerste helft van dit jaar zal de regering een wetsontwerp indienen tot regeling van de huurcompensatie voor personen beneden 65 jaar, die een pensioen genieten uit het algemeen bur gerlijk pensioenfonds. Minister Struy- cken heeft dit medegedeeld naar aan leiding van vragen van het Tweede Ka merlid mej. Lemaire (P.v.d.A.). De betrokkenen krijgen eerstdaags een rappeibetaling krachtens de per 1 januari 1957 aangebrachte verbeteringen in de pensioenen. Daarom acht de be windsman het niet noodzakelijk over te gaan tot de administratief zeer bezwaarlijke uitbetaling van voor schotten op de huurcompensatie, zoals mej. Lemaire had gevraagd. Bij de zware aardbeving in Mongo lië, op 4 december j.I. zijn volgens de laatste berichter dertig mensen ge dood ot vermist geraakt. De aardbe ving had plaats in een dunbevolkte streek. Een regeringscommissie on derzoekt thans de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4