Ontspanning van arbeidsmarkt Beleefd aanbevelend Aambeien? Meer huishoudelijke hulp door ontspanning op arbeidsmarkt? LEKKERE GENEESMIDDELEN H Een dijk voor Brussel r Heeft u uw vrouw al eens verrast met de nieuwe RANG rol F Mij sommige aanbiedingen is het er tegenwoordig niet meer hij INTERN. HORECA-EXPOSITIE IN VALKENBURG De Oostenrijkse keuken HEMOTABS Huishoudelijk werk is veel te levend om zich in een schema te laten vangen ft 8 LUAAJUI ULLUJLUAMJAUJUUUUUUUUUUUUUJULUJLU^ 0 Üg o mTrrrrnnnnrmr)nTirrnfrmTrmTnTnnnnnrrnTmTT^^ KRUIDNAGEL en PEPERMUNT: twee huis middelen met medische betekenis Ik ben gebrand o ZATERDAG 25 JANUARI 1958 PAGINA 6 I een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver- fgj^SJ! snapering voor jong en oud. h A 99 99 neem Hemotabs. «ie nieuwe behande ling van binnen uit. Bejaarde vrouw afgeranseld Veertien dagen hechtenis voor verdachte Vraag Uw vaste slager het gratis LOSBLADIG KOOKBOEK 300 recepten Kiezersregister Straks afschriften beschikbaar Gerepatrieerden in „Ruitershove" te Bergen op Zoom? Advertentie RANG Ownw de Coco^ (Vervolg van pag. 1) ving voordoet dan die we toen kenden, rechtvaardigen we als vanzelfsprekend een regelend ingrijpen van de overheid. Toen we ook na de oorlog aanvankelijk een goederenschaarste behielden, gin gen we gaarne akkoord met een prijs- stop en de daaraan verbonden scherpe prijscontrole. Op het ogenblik kennen we nog steeds de zo beruchte woning- schaarste. Zolang deze duurt zal het noodzakelijk zijn dat de overheid de huurprijzen in handen houdt. Doet ze dit niet en neemt ze geen beschermende en controlerende maatregelen, dan zou den we allang de toestand hebben waar in mensen met veel geld wèl en alle overige niet aan een enigszins toonbaar huis zouden komen. Een bijverschijnsel van zulk een overheidsbemoeiing, wel ke in wezen niet gezond is maar on ontkoombaar in het algemeen belang, is dat velen zwart gaan handelen. Tot op zekere hoogte en in zeker opzicht is een overspannen ar beidsmarkt te vergelijken met een schaarse goederenmarkt. En nu zullen we het nog niet hebben over de zwarte lonen. Wij voor ons geloven dat wat dit betreft veel te veel is ge generaliseerd. Natuurlijk, er zijn zwar te lonen betaald, er zijn aanwijsbare ge vallen, waarin de overheid dit zelfs in de hand heeft gewerkt. Maar dit euvel was beslist niet zo erg als algemeen werd verondersteld. Het zwart hande len van hen die arbeid hadden aan te bieden had dikwijls een andere vorm en inhoud. Er zijn heel wat „conjunctuur mopjes" in omloop, welke daarvan ge tuigen. Ergens stond een groep arbei ders in een café te biljarten toen de chauffeur van een stenenwagen kwam zeggen, dat zijn vracht gelost moest worden. Kwak ze maar ergens neer, aldus de biljartende vrienden. En de chauffeur kon op zijn eentjeaan het lossen. Toen hij weg zou rijden, holde een van de biljarters hem achterna om het adres van de leverancier te vragen, want men moest toch weten waar de rekening voor het lossen moest worden gepresenteerd. De nu sterk stijgende werkloosheid en de daarmee gepaard gaande angst om werkloos te worden heeft hier en daar tot merkwaardige gevolgen geleid. Wij hoorden van een onderneming welke een personeelsbezetting had van onge veer 60 man. Wegens onvoldoende werk zaamheden werden er tien ontslagen. Maar na een maand bleek dat de pro- duktie desondanks met ruim 5 pet was gestegen. Ook in dit opzicht hebben ons reeds meerdere verhalen bereikt. En nu zouden we ergens voor willen waarschuwen. Zowel bij de zogenaamde zwarte lonen als bij een onjuiste men taliteit ten aanzien van de onderneming waar men door een loonafspraak nu eenmaal verplichtingen op zich heeft genomen, als wat de produktiviteit be treft, ontstaat reeds nu de neiging om te zeggen: die arbeiders hebben er maar zo'n beetje de kantjes afgelopen. Voor wie de totale produktiviteit van de Nederlandse arbeiders overziet is het duidelijk dat zulk een generaliseren legendevorming in de hand werkt. Een zekere ontspanning op de arbeidsmarkt welke tot meer normale verhoudingen leidt is gezond, maar we mogen de arbeiders niet veroordelen, vanwege het feit, dat ook onder hen een aantal du bieuze figuren voorkomen. SSëSlIS Dwars over de Nederlandse afdeling van de Brusselse wereldtentoonstelling verheft zich een indrukwekkende dijk, 80 meter lang en 8 meter hoog. Hij heeft alles, wat een echt-Hollandse dijk hebben moet. De ene kant is met gras zoden bekleed, de andere zijde met ba salt. Waar het water van het ander halve meter diepe bassin zijn voet be- spoelt, is nog juist een deel van het kraagstuk zichtbaar, de rijshouten mat die doe stortsteen op zijn plaats ge houden wordt. Zelfs het kribje met het baken erop ontbreekt niet. Die dijk is niet alleen onmisbaar on derdeel van het miniatuur-polderland- schap, dat op de Nederlandse inzen ding te zien zal zijn en niet alleen de zo noodzakelijke afscheiding tussen het hoge en het lager gelegen gedeelte van het Nederlandse terrein. Hij vertegen woordigt ook een eeuwenoude Neder landse specialiteit, een van de zeer weinige bedrijfstakken in ons land, die nog volledig van handenarbeid afhan kelijk zijn. Aan deze specialiteit wil de Nederlandse Vereniging Kust- en Oeverwerken wat meer internationale bekendheid geven. De vereniging heeft, nadat het dijk- lichaam was opgespoten, de voltooiing van de dijk voor haar rekening geno men. Rijswerkers zetten het kraagstuk in elkaar en steenwerkers maakten de basaltbekleding. Het zijn vakken, waar van de beoefenaars in hoofdzaak uit de omgeving van Werkendam en Slie- drecht afkomstig zijn. De specialisti sche kennis, die ervoor nodig is, ging van de ene generatie op de andere over. Er zijn momenteel in Nederland on geveer 1.500 rijswerkers en steenzetters. Zij zjjn in dienst van een vijftigtal be drijven, die saman de Nederlandse Ver eniging Kunst- en Oeverwerken vor men. Voor deze bedrijven zal in het ka der van de uitvoering van het Deltaplan heel wat werk aan de winkel zijn. Maar ook in het buitenland kan men hun diensten nodig hebben, omdat goede rijswerkers en steenzetters buiten ederland praktisch niet te vinden zijn. Al zal dat de leek niet opvallen, ook de dijk op de Nederlandse afdeling hoort onder de „export-produkten", die daar te zien zijn. Op de Nederlandse afdeling van de wereldtentoonstelling 1958 te Brussel verrijst een indrukwekkende dijk, wel ke door een vijftigtal Nederlandse be drijven, die samen de Nederlandse ver eniging Kust- en oeverwerken vormen, wordt gebouwd. De dijk heeft alles, wat een echt Hollandse dijk hebben moet. Een zijde met graszoden en de andere met basalt, een kraagstuk, de rijshouten mat en het stortsteen om de mat op zijn plaats te houden, en een kribje met een baken erop. De foto geeft een beeld van een deel van deze „export"-dijk, uelke 80 meter lang en 8 meter hoog iffordt. Op de voorgrond het kribje en de kraagstukken. Het steigerwerk op de dijk is de vuurtoren- in-aanbouw. Een doodenkele keer gebeurt het ons nog wel eens, dat we n de brie venbus een papiertje vinden, afkom stig van een eerzame neringdoende, die ..beleefd aanbevelend" zijn zaken onder onze aandacht brengt. Dat is echt iets uit een voorbije tijd: de mo derne reclame benadert het publiek niet meer schoorvoetend en verkon digt luidruchtig, dat we dit en dat moéten kopen en zus en zo moéten doen. Het is ons allemaal best, maar men kan het ook te bont maken. Wanneer het „beleefd aanbevelend" in het tegendeel gaat verkeren, dan werkt dit irriterend. Wat vindt u van het volgende: Een op Amerikaanse leest geschoeid maandblad, dat sedert kort in Ne derland verschijnt, heeft belangstel lenden de gelegenheid gegeven een proefnummer te nemen, doch stuurt nu aan degenen, die geen aanleiding vonden om zich op deze uitgave te abonneren brieven rond. waaruit men weinig anders dan een duidelijke ont stemming kan lezen. De schrijver van deze brandbrieven beijvert zich zo nu en dan krampachtig om leuk te doen, maar hij heeft intussen een appeltje met de geadresseerden te schillen, dat is duidelijk. Motto van de brief is „Zoudt u het goed gevon den hebben?" en ziehier enkele cita ten uit het schrijven: „Zojuist heb ik een vervelend besluit moeten nemen en het betreft u. Het aardige jonge meisje, dat al heeft gezorgd voor de verzending van uw eerste drie num mers, heeft mij gevraagd of zij ook het vierde mocht zenden maar ik heb „neen" moeten zeggen. Wat zoudt u in mijn geval gedaan hebben? Zij heeft u al drie nummers gestuurd Advertentie Een simpel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw ptjn en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur 1.47. Bij Apothekers en Drogisten. hoewel u zich niet aan de voorwaar den vr.n ons aanbod hebt gehouden en uw abonnement nog steeds niet hebt betaald. Feitelijk had u alleen maar het eerste nummer mogen ontvangen, maar die jongedame en ik trouwens ook waren er zo van overtuigd, dat u uw abonnementsgeld wel zoudt overmaken, dat u drie nummers ont ving. Betaalt u nu direct". Tot goed begrip diene, dat degenen, die deze aanmaning ontvangen, zich aan niets anders hebben schuldig ge maakt dan dat zij gebruik hebben ge maakt van een vrijblijvend aanbod tot het bestellen van een proefnum mer van het bewuste blad. Men zou daarna, zo was aangekondigd, een nota aangeboden krijgen en werd die geweigerd, dan ging de zaak niet door. Ook degenen, die na één num mer genoeg hadden van deze Ameri kaans-Nederlandse uitgave :n de nota weigerden, krijgen thans echter voor de voeten geworpen, dat zij zich niet aan een aanbod hebben gehouden en dat zij „nog steeds" hun aoonnement niet hebben betaald. Het aardige jon ge meisje schijnt te moeten dienen om op het gemoed van de geadres seerden te werken, maar het slot van de brief doet vermoeden, dat het de schrijver toch niet helemaal ontgaat, dat het geen enkele lezer van welk blad ook niets interesseert wie de uitgave expedieert. Aan het eind van dit subtiel gestelde epistel .s de lieve juffrouw verdwenen en worden er helemaal geen doekjes meer om ge wonden. Met Amerikaanse directheid geeft men te verstaan, dat het nu maar eens uit moet wezen met dat gezeur: „Kom, maakt u er nu een eind aan", zo heet het ten besluite. Wanneer de ontvangers van dit hoogst tactische schrijven niet reeds zo murw geworden zijn, dat zij aan deze laatste opwekking gevolg geven in een zin welke daar nog wel eens aan gehecht wil worden, blijft hun niets anders over dan in hun schulp te kruipen. In hun argeloosheid dach ten zij wellicht, dat ze r'e uitgeverij, die hun ongevraagd meer zond dan waarom zij, daartoe warm gemaakt, vroegen, in geen enkel opzicht te kort hebben gedaan, doch dat is te naïef geredeneerd. Het is immers zonneklaar: men dient het maand blad in kwestie te lezen en wie dat zou durven laten, blijft daardoor al leen al in gebreke. „Hard selling" noemt men dit. Het „beleefd aanbevelend" is daar van zelfsprekend helemaal niet meer bij. Integendeel, wie nog eens ooit ook maar even op een reclame-aanbie ding ingaat, dient er rekening mee te houden, dat hem als hij niet meteen voorgoed capituleert, onbeleefd de les zal worden gelezen. (Van onze Limburgse redactie) In het culinaire centrum van zuid- Limburg, Valkenburg, wordt dit jaar voor de vierde keer de internationale horeca-expositie beter bekend als B.B.B.-tentoonstelling gehouden. Dit evenement, speciaal bedoeld om de ve le Limburgse hoteliers te laten kennis maken met de nieuwste snufjes op het gebied van hoteiprodukten, zal van 25 februari tot 5 maart in hotel Schaep- kens van St. Fijt worden gehouden. Daar zullen de geïnteresseerden tevens kunnen kennismaken met de Oosten rijkse keuken. Werd bij vorige gelegenheden de Scandinavische en Engelse keuken aan de hoteliers gepresenteerd, thans is Oostenrijk aan de beurt om zijn gastro nomische kwaliteiten aan zi -Limburg te presenteren. Dit zal speciaal gebeu ren op de openingsdag 25 februari, wan neer de Oostenrijkse chef-kok Frits Kle- ber met zjjn staf een originele Oosten rijkse maaltijd zal bereiden en serve ren. Een andere B.B.B.-attractie is dit jaar: de mogelijkheid om een echt sol- 'datenmenu voorgeschoteld te krijgen. Hiervoor zal de militaire „veldkeuken" in een aparte legerstand zorgen. In het kader van deze vierde Horeca- expositie wordt tevens een monster- ,toep"wedstrijd gehouden tussen 500 Limburgse en evenveel Brabantse kaartspelers. Wat de expositie betreft, zij vermeld dat niet minder dan 120 bedrijven, uit Nederland, België, Duitsland, Zwitser land, Frankrijk, Engeland, Denemar ken en Oostenrijk hun produkten zullen étaleren in de zalen van genoemd ho tel, voor deze gelegenheid uitgebreid met een ruime expositiehal. De totale tentoonstellingsruimte beslaat dit keer meer dan vier duizend vierkante me ter oppervlakte. Het Gerechtshof te 's-Gvavenhage heeft vrijdag het vonnis van de recht bank 14 dagen gevangenisstraf be vestigd tegen een 30-jarige bediende bij een vakorganisatie uit 's-Graven- hage, die op 4 november 1956 een 70- jarige dame, bij wie hij inwoonde, zo had afgeranseld, dat de oude vrouw be wusteloos neerviel en later tengevolge van de opgelopen slagen een oog moest missen. De met vrouw en kind bij de oude dame inwonende bediende was op die dag in een woedebui ontstoken, omdat het eten later dan gewoonlijk op tafel zou komen. Er heerste al langere tijd een gespannen sfeer tussen de hoofd bewoonster en het inwonende gezin. De procureur-generaal had veertien dagen geleden twee maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk gevorderd. n\ e Paus, die in audiëntie ont- J vangt en toespraken houdt tot -*groepen mannen en vrouwen in de meest uiteenlopende beroepen, heeft de afgelopen zondag in de Sint Pieter vijftienduizend dienstmeisjes en huishoudsters, dus meisjes en vrouwen, die in Rome werkzaam zijn in de huishouding, toegesproken. In Italië, waar de verhoudingen nog vrij „ouderwets" zijn, is het dienst meisje nog niet uitgestorven. Het gebrek aan huishoudelijke hulp is er nog niet zo'n groot probleem als in de meer geëmancipeerde landen (in welke overigens tot nu toe nog niet gebleken is dat men er gelukkiger is, maar dat is een tweede) waar die eigenaardige evolutie in volle gang is om het zonder „dienstbode" toch klaar te spelen. Intussen heeft de Heilige Vader tot al degenen, die in het huishouden helpen, gezegd, dat hun werk aller minst minderwaardig is, zelfs een grotere waarde heeft dan veel ander werk omdat het de naaste op directe wijze helpt. Daardoor is hetgeen zij doen te vergelijken met de zeer per soonlijke taak van de verpleegster en de onderwijzeres. Ondanks alle wijzigingen, die de laatste jaren heb ben gebracht, zo zei de Paus, zijn de christelijke beginselen, waarop de taak bij het huishoudelijke werk is gebaseerd, onveranderd. Door die woorden kan iedereen zich een hart onder de riem laten steken, die deze „menselijke" hel pende taak op zich heeft genomen, niet alleen de volledige helpster van de huisvrouw, de gezinsverzorgster en de gezinshulp, maar ook de werkster en de op pas. Want de assis tentie, die de huisvrouw met kin deren bij haar taak, waarvoor zij handen tekort heeft, zoekt, valt te genwoordig in vele delen uiteen. Het hechte steunpunt daarbij is wel de „werkster" die men beter als „uur-hulp" kan betitelen de ge-, trouwde vrouw met stevige armen en capabele handen, met allround ervaring en een bemoederende be drijvigheid, die haar eigen gekrom pen huishouden als de kinderen groot zijn in een handomdraai af doet om dan in een gezin elders te gaan helpen en wat bij ie verdienen. Hoe velen er zo dagelijks de helpen de hand bieden, ontsnapt aan alle statistieken want ze geven nooit iets officieel op omdat ze buiten de be lasting willen blijven. Maar het zijn er heel wat. Uit een rapport, dat de Katholieke Arbeidersvrouwen on langs hebben doen verschijnen over de arbeid buitenshuis van de ge huwde vrouw, bleek een zeer groot percentage van de ondervraagden bijverdienste te zoeken juist in huis houdelijk werk voor anderen T u er „ontspanning" komt op de arbeidsmarkt, zoals dat heet, nu men voortdurend leest en hoort over ontslagen in de industrie- waardoor werkloos geworden vrou wen naar andere bezigheid zullen uitzien ofwel vrouwen van werk loos geworden arbeiders zullen wil len gaan bijverdienen, spreekt het vanzelf, dat men erop gebrand is te De man heeft een ferme hand in het huishouden weten of zich nu ook méér hulp aan biedt voor het huishouden. Maar tot nu toe blijkt dat niet het geval te zijn. Hoewel men op het arbeids bureau in een grote stad in de toe komst wel enige toename van de aanbiedingen voor huishoudelijke hulp verwacht. Nog steeds echter overtreft de vraag het aanbod. Als men zich weer eens verdiept in de situatie, waarin we geraakt zijn door het ontbreken van huis houdelijke hulp, dan blijkt toch wel. dat we in de loop der jaren daarop ingesteld zijn geraakt. Al zullen de moeders met kleine kinderen er al tijd de dupe van blijven. Maar ver geleken mè'f' bijvoorbeeld vyfeii- twintig jaar geleden, is wel radicaal het mes gezet in een hoop romp slomp, waar de huisvrouw vroeger haar tijd aan kwijtraakte. De wo ningen zijn beknopt, er is geen grote schoonmaak meer van een zolder vol ongebruikte wegzet-rommel. Wollen goed wordt niet meer zorgvuldig in kranten gepakt tegen de mot, daar voor zijn de doorzichtige plastic zak ken, en er zijn de anti-mot strips, die je maar tegen de kastdeur plakt om die veelvraten weg te houden. De stoffering in huis van plastic hoeft de huisvrouw niet met de mat tenklopper te lijf te gaan en het stof valt wel dwars door de moderne stoelen heen want die zijn meer lucht dan stoel. Het vuile goed bliksemt ze schoon in de wasmachine, de no- iron blousjes doen alles zelf, de over hemden dito, en het kousen stoppen is zeer gereduceerd door de ladder- onhaal-service. Er zijn zelfs diensten, Advertentie weldra elke week een kosteloos blad met tongttrelende recepten en vele tijdsparende tips e afwasbare olastic-band om ae recepten te bundelen (voor U als vaste klant 10 cent) BEROEMDE KOKS HELPEN IN UW KEUKEN! Reserveer nu reeds een exemplaar bij Uw vakman-slager! Bji de behandeling in de Tweede Kamer van het ontwerp van wet, hou dende een zesde wijziging van de kies wet, is aan de minister van binnenland se zaken verzocht om, in afwachting van een eventuele wettelijke regeling op dit stuk, de gemeentebesturen in overwe ging te geven, bij wijze van proef in de jaren, waarin verkiezingen worden ge houden. desgevraagd een afschrift van het kiezersregister kosteloos ter inzage of ter overneming van de inhoud tijde lijk beschikbaar te stellen ten behoeve van de politieke groeperingen, welker naam of aanduiding zijn geregistreerd. Genoemde minister heeft thans de ge meentebesturen verzocht, te overwegen of aan de in de Kamer uitgesproken wens tegemoet kan worden gekomen. De minister laat aan de gemeenten over de beantwoording van de vraag of het overnemen van gegevens uit een even tueel speciaal ten behoeve van de poli tieke groeperingen vervaardigd en ter inzage neergelegd afschrift van het kie zersregister dan wel het ter beschikking stellen van zodanig afschrift al dan niet tegen kostprijs, tegen verminderd tari kosteloos kan geschieden. Tussen het gemeentebestuur van Ber gen op Zoom en het ministerie van maatschappelijk werk worden onderhan delingen gevoerd voor het beschikbaar stellen van het buitengoed Ruitershove te Bergen op Zoom als tijdelijke ver blijfplaats voor gerepatrieerden uit In- (Van onze medische medewerker) Er zijn niet veel lek kere geneesmidde len, hebben wij u verteld, en van die wei nige wordt maar een en kele toegepast en dan nog voornamelijk als huismiddeltje. De jonge re generatie zal, voor zover zij de namen nog kent, nauwelijks enig idee hebben waarvoor zij worden of werden gebruikt. Op het ogenblik hebben wij de be schikking over veel beter en sterker werkende geneesmiddelen, die het kwaad bij de wortel aangrijpen, of hebben nieuwe inzichten ons geleerd dat de genezing van sommige ziekten liet met geneesmiddelen maar door rust of bijvoorbeeld een operatie moet geschieden. Vroeger moesten wij het er evenwel mee doen, omdat er geen be ter en direct werkend medicament was. Bovendien is men tegenwoordig eerder geneigd en in staat de dokter te roepen, waardoor de behoef te aan die oude middeltjes nog weer kleiner is geworden. Toch verdienen zij niet geheel en al in het vergeet boek t geraken, ook al omdat zij in lichte gevallen wel eens verlichting kunnen brengen, hetgeen vooral als zij aangenaam smaken en/of geuren dubbel prettig kan zijn. Als eerste voorbeeld de kruid nagel, een geliefd keukenkruid met althans een heerlijke geur. Het is een gedroogd bloemetje met een rond zaadje erin. De olie uit de kruidnagel wordt in de tandheelkunde nog alge meen toegepast. Het is een goed wer kend ontsmettingsmiddel dat tevens pijnstillend werkt. De tandarts kan het gebruiken om een geboord gat, waar van hij de zuiverhuid wantrouwt te desinfecteren en meteen de zo, tere tandpulpa minder gevoelig te maken. Over de specerijen zullen wij later nog wel eens interessante wetens waardigheden vertellen; ook over hun medische toepassing. Zij zijn immers alle hun loopbaan als geneesmiddel begonnen en zijn het in oosterse lan den vaak nog. Gember, vanille, ka neel, nootmuskaat zijn er enkele van. Vandaag nog iets over de peper- muntplant, één van de inheem se kruiden en middelen, die als huis middel enige betekenis hebben, ook al worden zij in de officiële geneeskunde weinig meer gebruikt, of het moest Mede hierdoor werkt het zelfs jeuk en m lichte mate ook pijnstillend. Mentholpoeder is een van de weinige middelen die zij het dan voor slechts korte tijd waardevol kan zijn bij jeukende huidaandoeningen. Vooral bij kinderen is dit van groot belang. De afkoelende werking is een gevolg van de snelle verdamping. (Denkt u maar aan eau de cologne, benzine en dergelijke vlug verdam pende stoffen, die bij verdamping op zijn om de „vieze smaak" van een drankje wat te verdoezelen. De peper- muntplant is van deze middelen een van de bekendste. Uit de blaadjes wordt de pepermuntolie geperst, die voor een groot deel bestaat uit men thol en mentholachtige stoffen. Hier mee is dan meteen voor sommige le zers het misverstand uit de weg ge ruimd, dat pepermunt en menthol ge heel verschillende stoffen zouden zijn. Zuivere menthol is afgeleid van pe permunt. De pepermunt die als lek kernij in de handel is kan inderdaad tot di. misverstand bijdragen, omdat zo'n tablet bestaat uit kalk en suiker, waaraan slechts een weinig peper muntolie is toegevoegd. Pepermunt werd vroeger wel gebruikt bij aller lei klachten en kwaaltjes, onder meer bij lichte maag- en darmbezwaren, zo als overvloedige gasvorming en mis selijkheid. Als zodanig schijnt het in derdaad niet geheel zonder betekenis te zijn. Bijna alle tandpasta smaakt naar pepermunt, omdat de meeste mensen de pepermuntsmaak als aangenaam ondervinden, bovendien zorgt de men thol voor het bekende frisse gevoel in de mond. Menthol heeft namelijk een goed merkbare afkoelende werking. de huid, eveneens een merkbaar ver koelende werking hebben). Menthol wordt daarom ook toege past bij verkoudheid, o.a. in de vorm van neusdruppels en inhalatoren. Het kan dan in korte tijd de verstopte neus weer even toegankelijk maken. Dit kan voor eén keertje heel nuttig en prettig zijn. Bij veelvuldig gebruik van menthol is het effect echter aver- rechts, omdat de trilhaarfunctie van de cellen die de neusholte bedekken verlamd raakt, waardoor de afvoer van slijm (ook uit de neusholten) be lemmerd wordt. Bovendien kan het slijmvlies van de neus op de lange duur beschadigd worden. Neusdruppels, die zijn samengesteld op een vettige basis, bijvoorbeeld pa raffine zijn zelfs af te raden, omdat de olie de trilharen voor lange tijd buiten werking stelt en de olie op den duur via de luchtpijp in de longen te recht kan komen. Van dit laatste be hoeft u niet te schrikken, want dat komt weinig voor. Dit betreft mensen die elke winter meerdere flesjes neus druppels of potjes mentholzalf ver bruiken. Het is bi) dergelijke mensen dat deze dingen zijn waargenomen. St. die rokken verkorten, manchetten keren en knopen aanzetten. Aardappelen koopt ze gekrabd, groenten gesneden, desgewenst ge wassen en ingevroren, ze doet de boodschappen op de brommer en als ze in de winkel niet wil wachten, gaat ze naar de zelfbediening. Als ze ziek wordt zijn er de antibiotica om het lastige ziekzijn, waar ze geen Vadercursussen hebben succes tijd voor heeft, de kop in te druk- ken. En als ze eens het bed moet houden dan kan de man inspringen, kadercursussen om de baby te leren verzorgen, zijn al niets nieuws meer, en vorig jaar is er in een dorpje in Groningen zelfs een huishoudcursus voor mannen gehouden, die een groot succes is geworden. Gegadigden leer den er iets van voedingsleer en ko ken, van wassen en strijken en het klaarmaken van een dienblad met toebehoren voor een zieke. et is veel te lang een dwaal leer geweest, dat mannen niet huishoudelijk zouden zijn. Kijk maar naar kampeerders en naar studenten op kamers, die voor zich zelf zorgen. Mannen zijn niet zo precies, dat is waar. Ze kunnen da kruimels op de ontbijttafel laten lig gen en boven op die kruimels ge moedelijk gaan middagmalen. Ze zijn rechtlijniger in het huishoudelijke werk. De vrouw heeft veel meer om- weggetjes. En daarom vragen we ons ook wel eens af, of de wetenschap pelijke bestudering van de arbeids tijd in de huishouding wel erg vruchtbaar zal zijn. Huishoudelijk werk is immers veelal tegelijkertijd gezinswerk en dat is veel te levend om zich in een schema te laten van gen. Maar goed, juist om die recht lijnige werkwijze, die de man eigen is, zijn er huisvrouwen, die het graag met een mannelijke uur-hulp doen. In enkele plaatsen in ons land zijn centrales, waar men een mannelijke „werkster" kan betrekken, al zijn ze vrij sporadisch en vragen ze een hoog loon Maar ze werken ferm en zwijgend, ze lappen de ramen fors en rustig. Zoals u de glazenwasser dat ziet doen. Maar die vergeet dan misschien weer om de plantjes pre cies neer te zetten. En uit zoiets blijkt dan alweer, dat mannen en vrouwen, ook in het huishouden, altijd van elkaar kunnen leren. A. Bgl Advertentie In de buurt van Zeerust in Trans vaal zijn drie naturellen in een ge vecht met de Zuidafrikaanse politie omgekomen. Het incident houdt ver band met de weigering van de natu rellen in de buurt van de grens met Bechuanaland om identiteitsbewijzen bij zich te dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6