EXPO 58 KRIJGT HAAR GEZICHT Maar volgend jaar is alles J MASJUMI is niet voor een af scheidingsbe w eging BRUSSEL kijkt nog verder in de toekomst m De Spanjaarden feestvieren en moeten harder minder werken M Mm. mMé&i M Vrouw van kolonel Luhis gearresteerd m Djakarta wijst protest af SPOTSPIEGEL ls r fr Premier Siroky in Djakarta Wintermanoeuvres" in volle gang De repatriëring uit Indonesië Ook Spierpijn FRANCO TROTSEERT DE VOLKSWRAAK v 42 y ï't-i 31V2 miljoen extra uitgave voor de schatkist k 6 ZATERDAG 25 JANUARI 1958 PAGINA 7 Door FRED THOMAS Nederlandse bedrijven Advies: in Den Haag protesteren Afvaartschema van de schepen Nieuwe feestkalender laat nog genoeg te vieren over 'V\' iam-... Pensioenen en wachtgelden voor Nederlanders uit Indonesië k ..Maar volgend jaar is het klaar", bleek het stopwoord van de Fair- hostess, die ons de opbouw van de wereldtentoonstelling, maar vooral ook de werkzaamheden in Brussel zèü liet zien. Wij maakten haar enkele malen op haar vergissing opmerkzaam: „het volgend jaar' was nog maar hooguit drie maanden, het zou 17 april zijn eer men het wist. En op die dag opent de Algemene Wereldtentoonstelling te Brussel, de Exposition Universelle et Internationale, haar negen monumentale poorten. Natuurlijk, verzekerde zij, over drie maanden was alles klaar, maar zó bleek zij na haar langdurige instructie met de gedachte aan „volgend jaar" vert&uwd, dat Jij het steeds weer herh aaide: volgend jaar kwam dit en volgend jaar kwam dat in elk geval gereed. En hoe onwaarschijnlijk het vandaag ook lijkt. met welgeteld nog 81 dagen vóór de grote dag, men behoeft er geen ogenblik aan te twijfelen of het komt voor elkaar. Er is vaak gesproken van wonderen in het na-oorlogs Europa, maar dit wordt dan het Belgische Wonder: de opbouw van de wereldtentoonstelling en de voltooiing van alles wat er in Brussel en elders is opgezet om de tentoonstelling heen. Om alleen maar de enorme verkeersverbetering te noemen, in de stad self en op haar toegangswegen, werken voor het ogenblik gericht op de openingsdatum van de tentoonstelling, maar die uiteindelijk veel verdei reiken dan de paraatheid om een stroom van 25 tot 50 miljoen bezoekers die men in zes maanden tijds verwacht, behoorlijk te verwerken. Met al die ingrijpende verbeteringen -ijkt men inderdaad in de toekomst, zullen dienstig zijn aan het groei- md Oost-West verkeer, in verband met ie rol, die mer hoopt, dat België en ïrussel in het bijzonder, zal mogen tervullen in het Europese geheel. Hier ïoudt ook de vergroting mee verband /an de luchthaven van Oostende, de 'ereenvoudiging van de formaliteiten: ie Engelsen, die hun auto mee door le lucht naar het continent nemen, zijn n vijftien minuten gedebarkeerd en op le weg. Een deel van de nieuwe ruim e, gecreëerd voor de tentoonstelling, leeft ook een permanent karakter, be tekend voor een andere, blijvende taak: iet touwtrekken om de Europese hoofd stad blijkt nog lang niet beëindigd, al s de eerste uitslag voor de Belgen minder bemoedigend. Zij hebben nog illerlei troevener is bij voorbeeld geen enkel tekort aan woonruimte, ze- ser niet als men de voor onze begrip pen zeer hoge huren betalen kan. En verder heeft Brussel zich in snel tempo de allure van een moderne grootstad aangemeten, met een stelsel van tun nels, kruisingen en viaducten, dat straks voltooid, een ideale situatie schept voor het autoverkeer. En einde lijk is Brussel meer dan ooit een joyeu ze stad, na-oorlogse metropool van het goede leven. Een groot deel van het oude Brus- se. is daar rigoureus voor geofferd. Nog onlangs heeft Greshoff zich in „Het Vaderland" bij een bespreking van het boek „Donderkoppen" van de Vlaamse socialist Julien Kuypers, hierover beklaagd. Het Brussel •fat Kuypers beschrijft, van de laatste tien jaar vóór de jongste wereldoor log, de stad bij uitstek van het gemoe delijk welbehagen, bestaat niet meer. Men heeft, zegt Greshoff, die het toen malig Brussel goed heeft gekend, de schilderachtige kern met haar smalle straten en stegen gesloopt en de stad ontdaan van haar onvergankelijke at- ~-®ert w&arin op wonderlijke wijze grootheid en kleinheid tot een nieuwe waarde verenigd werden. Voor ons evenwel was het nu eens een voor deel, dat het verleder ons minder vertrouwd was, zodat wij alleen maar met nieuwsgierigheid en verbazing constateren mochten hoe eigentijds en modern de stad zich voordeed. Mo dern en toch weer niet modern: eigen tijds voor wat de mogelijkheden en de ruimte voor het verkeer betreft, maar zeker niet verrassend van stedebouw en architectuur. Een enkel gebouw uit gezonderd, zoals dat van de Prévoyan- ce, doet het allemaal nog al conser- va f aan. De Belgen, ook al gaven ze het oude Brussel prijs, zjjn uitein delijk veel meer behoudend dan wij. Nee, om echt iets moderns te zien moet men naar de tentoonstelling gaan en dan vooral het gedeelte, dat niet permanent is. Zeer opmerkelijke crea ties worden bij voorbeeld de verschil lende poorten, luisterend naar verheven namen als Wereldpoort, Koninklijke poort. Benelux-noort. Volkeren-poort Poort der Grote Paleizen, Poort van de Esplanade, Bel védèrepoort, Ato- miumpoort. Park poort, het doet haast Chinees aan. En natuurlijk zijn de paviljoens van de verschillende landen, het een meer dan het ander, uiterst moderne con cepties. Het krijgt nu alles met de dag gestalte en gezicht, ofschoon het geheel nog altijd een baai erd vormt, voor het grootste deel een modderpoel van bruinachtige leem, waar men zonder laarzen nauwelijks kan passeren. Men heeft geluk gehad, dat een langdurige vorstperiode tot dusver is uitgeble ven, maar zelfs dan geloven wij, dat de enorme aanleg en constructie geen dag en geen uur over tijd zou wor den opgeleverd. De Belgen knappen het °P, anders dan wij, 'Pet minder com missies en minder besprekingen. Zij hebben een systeem van premies en straffen, premies Voor elke dag, dat een bepaald werk vroeger dan de ge stelde limiet gereed *omt, boetes daar entegen voor de minste vertraging f*et systeem werkt; boi -zijn Seen loze jet ?n °P de bord- 2 5> die men overa) fj ®s.t; dit wegge- dit e'u deze bru«- gebouw is over ,ee maanden, over ién maand De j dusver geweest, dat er op rekenen elkaar onafhankelijke gemeenten om vat, dan wil dit wel iets zeggen. Het heuvelachtige Heizel-terrein, waar thans de tentoonstelling in volle opbouw is, meet 200 ha, de bodem nog grotendeels kleffe brij. Voorgelicht door onze fair-hostess hebben wij ons met de auto kunnen oriënteren, een rondrit herhaaldelijk gestagneerd door opstop pingen van vrachtwagens met materi aal, die files vormden tussen de bouw werven en opslag, de geheel of gedeel telijk voltooide paviljoens. Er zijn 250 van deze hostesses in opleiding, be schaafde en ontwikkelde meisjes uit geheel België, allen in uniform: een koket steekje, wijnrood costuum en don kerblauwe overjas. Zij spreken hun talen, zijn langdurig geïnstrueerd en staan onder zeer strenge discipline. Hun taak is het assisteren van belangrijke bezoekers of gezelschappen. Er is voor zulke gevallen ook een park van kleine auto's beschikbaar, verder zal alle ver keer op de expositie verboden zijn. Voor het vervoer over het tentoonstel lingsterrein is een zweefbaan in aan bouw en wordt een smalspoor gelegd, waarvoor technici van Mercedes-Benz De f air-hostess krijgt tot taak belangrijke bezoekers en gezelschappen op de tentoonstelling en in Brussel te begeleiden en voor te lichten. Het instituut telt 250 meisjes, is langdurig geïnstrueerd en staat onder strenge discipline. In verband met berichten in de In donesische pers, als zouden verscheide ne leiders van de Masjumi voorstan ders zijn van een Sumatraanse afschei dingsbeweging, heeft het bestuur van de partij volgens United Press een ver klaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de Masjumi zich stelt op de basis van „de republikeinse eenheids staat Indonesië". In de verklaring wordt voorts f.ezegd, dat de Masjumi nagaat op welke wijze centrale rege ring en buitengewesten de veilig heid van de Indonesische staat het best kunnen beschermen. Volgens het Amerikaanse katholieke persbureau N.C.W.C. zijn de bisschop pen van Indonesië in Djakarta bijeen geweest om vast te stellen welke hou ding de Kerk moet aannemen, als er in Indonesië een noodtoestand zou ont- Op het vliegveld van Djakarta is de Tsjechische minister-president, Villiam Siroky, aangekomen, die een bezoek van zeven dager aan Java en Bali zal brengen. Siroky zal ook het Indonesi sche parlement toespreken. De Tsje chische gast werd verwelkomd door m' lister-president Djuanda en de minister van buitenlandse zaken, Su- bandrio. v United Press meldt uit Djakarta, dat de Koninklijke/Shellgroep de al gemene vertegenwoordiger van de maatschappij in Indonesië, de heer B. Scheffer, heeft overgeplaatst en ver vangen door een Engelsman, de heer Leonard Astley Bell. Dit is geschied „om de nadruk ie leggen op het inter nationale karakter van de maatschap pij". Van de 24.500 mar. personeel, die thans bij de maatschappij in Indone sië werkzaam zijn, bestaat 97 procent uit Indonesiërs. Drie te Singapore ingeschreven sche. pen, die sedert de vorige week in een Indonesische haver waren vastgehou den, zijn gisteren vrijgelaten en te Singapore aangekomen met een la ding rubber te- waarde van ongeveer 1.750.000 gulden. De reden van de aan houding is nog niet duidelijk geworden. Twee der resp. 512, 573 en 263 ton me tende scheepjes zijn Engels eigendom, een behoort aan een Indonesische eige naar. Het Indonesische leger heeft de vrouw van kolonel Zulkifli Lubis, de voormalige stafchef van het leger, ge arresteerd „om haar persoonlijke vei ligheid te beschermen tegen mogelijke vergeldingsacties", zo heeft het persbu reau P.I.A. gisteren bekendgemaakt. Zoals bekend is kolonel Lubis voort vluchtig sinds de mislukte staatsgreep van oktober 1956. Naar een woordvoer der van het legei meedeelde, was Lu bis ook betrokken bü de bomaanslag op Soekarno in november j.I. een twintigtal treintjes hebben ontwor pen, die elk 72 personen kunnen vervoe ren, in totaal 25.000 per dag. Er komt nu lijn, kleur en tekening in de reusachtige constructies op de Heizel- vlakte. Het spinrag der skeletten is reeds voor een groot deel met glas of plastic bedekt. Verschillende paleizen en paviljoens zijn aan de inrichting toe, zoals het vorstelijke Palais d'Elégance, het Elegantie-Paleis, dat straks in het bijzonder de vrouwelijke bezoekers zal trekken. Hier komt de haute cou ture parade maken, zullen juwelen en sieraden worden geëxposeerd en een keur van weelde-artikelen. E.r zullen shows en recepties worden gehouden. Ook „Het Rijk der kinderen" groeit van dag tot dag. De „Spoetnik", waar mee de jeugd reizen naar het heelal kan ondernemen, met behulp van film beeld, geluid enz. zeer suggestief ge- ensceneerd, staat reeds opgesteld. Het totale speelterrein wordt bijna 10.000 m2 groot. Er verrijzen een miniatuur dorp en een natuurgetrouw model van het Circuit van Francorchamps, de bekende autoracebaan, alles in de sfeer van de werkelijkheid, een manege met Ierse pomes, een arena om ezeltje te rijden, een marionetten-theater. Het Rijk der kinderen, dat onmiddellijk bij de ingang van de Atomiumpoort is ge legen, is tevens bedoeld als kinderbe- waarplaats. Het 110 meter hoge Atomium met zijn negen enorme ballonvormige sfe ren, met een lift door de voornaam- ste verbindingsbuis en een restaurant in de bovenste sfeer, vormt het waar merk van de tentoonstelling, dat in het centrum opgesteld, het gehele aspect beheerst. De Poort der Grote Paleizen, aan de autosnelweg Ant- werpen-Brussel, vormt de voornaam ste toegang tot het terrein der expo sitie, zij leidt naar het middelste der grote tentoonstellingspaleizen, dat voor ontvangst der bezoekers be stemd is. Via dit paleis bereikt men het Belgiëplein met zijn waterbassins en fonteinen en ziet in het verlengde der watertrappen van de Belgiëlaan het Atomium voor zich oprijzen. De watertrappen zetten zich voorbij het AtomiuiVi voort langs Kongolaan en Beneluxiaan naar de Beneluxpoort. Spectaculair wordt de reusachtige, vrijdragende pijlj 80 meter lang en rei kend tot 35 meter hoogte, symbool van stoutmoedige architectuur. Bij ons be zoek schraagde haar nog een spinrag van steigers, maar straks zal er een luchtbrug aan worden gehangen, zwe vend op 12 meter hoogte boven 'n kaart van België in reliëf. Verder overspant een loopbrug van 400 meter lengte een lager gedeelte van het tentoonstel1ings- terrein; van hieruit krijgt men een prachtig uitzicht op het buitenlandse gedeelte. Het goudkleurig paviljoen van Tsjechoslowakije is van buiten reeds voltooid. De Rode Beukenlaan scheidt het van de enorme glazen hal van de Sovjet Unie. Zoals de paviljoens van Hongarije en de Arabische landen weer zpn opgesteld tussen Russen en Ameri kanen, de laatsten met een grote roton- de met plastic-bedekking, goudkleurig ?n. gnnsterend als kristal. De bouw van het Franse paviljoen is iets achterop: gereed men „®nj P°k de samen werking tussen de ^.schillende in stanties verloopt Verrassend goed Als men alleen maar bedenkt, dat het bij fe opbouw der ten toonstelling en voor al ook de grote ver- keers voorzieningen nauw betrokken Groot-Brussel niet «inder dan 17 van mms het geraamte maakt de indruk van een reusachtige spin. De Vaticaanse inzending heft haar torenfagade met kruis uit de omgeving omhoog. Dit pa viljoen omvat een kerk, een conferen tiezaal, tentoonstellingsruimte en een restaurant. Er wordt ook een beiaard geplaatst. Zoals bekend hebben 52 lan den deze inzending bekostigd. Italië bouwt met man en macht aan een Calabrisch dorp, Finland en Noorwe gen hebben, in tegenstelling met plas tic, ijzer en glas, overal elders, in hun paviljoens hout verwerkt. Vóór het Finse paviljoen verheft zich een igloe-vormig bouwsel, waarbinnen een sauna is ingericht. Nederland, welks inzending zoals men weet in het teken staat van de strijd tegen het water, heeft behalve glas en metaal, bak steen toegepast. Het Atomium contrasteert als wel een uiterste met het haast aan zijn voet gelegen Folkloristisch Centrum België 1900. Dat jaar 1900 slaat op de sfeer, die men hier wil terugroepen, want het stadje zelf vormt een reconstructie van de bouwstijlen door de eeuwen heen van Vlaanderen en Wallonië. België 1900 staat los van de eigenlijke tentoon stelling; de bouw is bekostigd door de Belgische bierbrouwerijen. De Poort der Boogschutters vormt het entree tot het stadje met zijn grachten en brug gen en keur van 150 oude gevels, markt en stadhuis en de hof van het herto gelijk paleis, alles van hout, stuc en pleister, maar om te zien helemaal echt en ondenkbaai als bedoeld voor maar zes maanden. Dat „Vrolijk Bel gië" van omstreeks 1900 hier in een soort carnavalssfeer zal opbloeien met iets van Breughel en Uilenspiegel, Too- ne's poesjenellen en de Gilles, behoeft men geen ogenblik te betwijfelen. De Indonesische minister van voor lichting, Sudibjo heeft verklaard, dat de Nederlandse zakenlieden niet bij In donesië moeten protesteren tegen het overnemen door de Indonesische auto riteiten van hun bedrijven, maar by hun eigen regering. In een commentaar op hun protest bij de Indonesische regering, zeide minis ter Sudibjo, dat de acties van Indone sië, waardoor ook hun bedrijven ge troffen werden, werden veroorzaakt door de obstinate houding van de Ne derlandse regering in het geschil over westelijk Nieuw-Guinea. De minister herhaalde, dat de getroffen maatrege len zijn gebaseerd op wetten, welke door de voormalige Nederlands-Indi sche regering waren afgekondigd, al dus meldt het A.N.P. Een legerwoordvoerder in Djakarta heeft medegedeeld, dat de drukkerij „Kebajoran" in de satellietstad. Keba joran, nabij Djakarta, tot vitaal bedrijf is verklaard en onder toezicht der re gering is gesteld. In deze drukkerij wor den onder meer de Indonesische bank biljetten gedrukt. De leden van de com missie van toezicht zullen door de mi nister van financiën worden benoemd. De Nederlandse employé's van dit ge mengd Indonesisch-Nederlandse bedrijf zullen als adviseurs worden aangesteld. De „Wintermanoeuvres" van Natio naai Katholiek Thuisfront de grote lotenverkoop ten bate van het werk voor de r.-k. militairen zijn in volle gang. Van alle afdelingen komen be richten binnen dat de loten grif worden verkocht. Geen wonder; men steunt immers hierdoor het zo noodzakelijke werk, de aalmoezeniers op materiële wijze de geestelijke verzorging van onze r.-k dienstplichtigen mogelijk te maken. Bo vendien is het N.K.T. garant voor niet minder dan vier ton voor militaire te huizen, die de eerste twee jaren moe ten worden gebouwd. Daarenboven lok ken de vele prachtige prijzen, waaron der twee auto's. De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging in Djakarta heeft het nieuwe afvaartschema voor Nederland se repatriërenden voor de komende we ken bekendgemaakt. De volgende schepen staan op het pro gramma; 28 januari: „Zuiderkruis" van Tand jong Priok naar Nederland. 29 januari: „Oranje" van Tandjong Priok naar Nederland. 31 januari: „Grote Beer" van Su- rabaja naar Singapore. 4 februari: De Italiaanse „Aurelia' van Tandjong Priok naar Italië. 6 februari: „Grote Beer" van Tand jong Priok naar Singapore. 8 februari: de Italiaanse „Sydney' van Tandjong Priok naar Italië. 8 februari: De Italiaanse „Neptunia' van Tandjong Priok naar Italië. 9 februari: de Engelse Orion" van Tandjong Priok naar Nederland. 11 februari: „Grote Beer" van Su- rabaja naar Nederland. 15 februari: de Engelse „Stradhaird' van Tandjong Priok naar Nederland. 27 februari: „Willem Ruys" van Tandjong Priok naar Nederland. 28 februari: „Johan van Oldebarne- veldt" van Surabaia via Tandjong Priok naar Nederland. Naar verwachting zuilen eind februari meer dan 25.000 Nederlanders uit Indo nesië zijn vertrokken, van de 48.000 Nederlandse onderdanen, die er begin december, toen de anti-Nederlandse campagne in Indonesië een aanvang nam, nog waren. Advertentie en rheumatische pijnen wrjjft U weg met (Van onze correspondent in Spanje) Het Atomium, dat zich met zijn negen ballonvormige sferen tot 110 meter boven de begane grond ver heft, vormt het waarteken van de Brusselse wereldtentoonstelling. ;n kan het lezen in alle boeken over Spanje en men merkt het, zodra men een voet op Spaans grondgebied heeft gezet; de Spanjaard houdt van feesten. Gedachtig aan de verzuchting van de Spaanse Romein Seneca dat een feest is als een rustplaats op een verre' reis, menen de Span jaarden terecht dat hun tocht door dit tranendal uit zonderlijk vermoeiend is en het nodig maakt om zoveel en zo lang mogelijk rust te nemen, teneinde de verre reis met enige kans op suc ces tot een goed einde te brengen. Daar komt bij dat, wanneer de Spanjaard rust neemt, hij zich met volle ovèrgave overgeeft aan zijn mijmeringen en dromen en daarbij alle gevoel voor tijd en maat verliest, zodat zijn siësta's meestal langer duren dan was voorzien en hij zo doende minder van zijn levensweg aflegt dan de ge meenschap waarin hij leeft van hem wenst. Ook dat deert hem minder, want hij is de hartgrondige individua list, die op het gebied van zijn siësta een vastgeroest egoïsme ten toon spreidt dat zelfs in zijn diepste ellende niet kan worden losgemaakt. Het beste feest is voor een Spanjaard dan ook dat wat op een donderdag, een vrij dag of een dinsdag valt, om dat hij dan met de minste bezwaring van zijn geweten de brug kan slaan naar die andere feestdag, de zondag en hij drie of vier dagen kan genieten van zijn meest ge liefde hobby, het gelukzalig nietsdoen. Dat hij daaren boven van een goed glas wijn houdt, graag danst en vuurwerk afsteekt, dient slechts ter ontlasting van zijn geweten dat toch al zo zeer door arbeidsonwil wordt geplaagd. Door de vele offi ciële feesten die Spanje het vorige jaar nog kende, was de Spanjaard voor een zeer groot deel van de 52 weken improductief, omdat hij naast de feestdag ook nog een dag nodig had om zich daarop te verheugen en een andere om er van te bekomen. En mocht hij op een van die dagen een gratificatie ontvangen, dan heeft hij precies zoveel dagen nodig, als het extra geld hem te leven toelaat. Met de statistieken over de steeds stijgende arbeids- improductiviteit in de hand nieke recht van 27 mei 1917, waarbij wordt toegestaan dat de regering, in gemeenschap pelijk overleg met de kerke lijke autoriteiten, het aantal verplichte kerkelijke feest dagen vermindert of verzet. Ër blijven de Spanjaarden echter nog voldoende feesten over. Als christelijke feest dagen blijven gelden alle zondagen, de feesten van Kerstmis, Besnijdenis, Drie koningen, Hemelvaart, Sacra mentsdag, Onbevlekte ont- heeft de regering besloten het ongehoord grote aantal feestdagen te beperken. Franco heeft daarbij de wraak van de ganse bevol king getrotseerd, want er is moed voor nodig de Span jaard zijn feesten af te nemen. Op de eerste dag van het nieuwe jaar is de nieuwe officiële feestkalen der gepubliceerd. Een groot aantal officiële feestdagen zijn afgeschaft, waaronder zelfs Tweede Paasdag en ook de beroemde 12e oktober, het feest van de Hispanidad. op welke dag Spanje zich als het moederland van alle Spaans sprekende landen een sierlijke bloementuil op de borst speldde. Dit was ook de dag, waarop Columbus d" eer kreeg die hem toekwam, als een van de belangrijkste verbreiders van de Spaanse roem. Ook zijn een hele serie feesten ter herdenking van de burgeroorlog vervallen. In de memorie van toelich ting op het decreet wordt medegedeeld dat de data van de toegelaten feestdagen zo zijn gesteld dat een maxi mum aantal werkdagen wordt bereikt. De Spaanse regering beroept zich daarbij op de codex van het kano- vangenis, Hemelvaart van Maria, H- Jozef, Petrus en Paulus, H. Jacobus (patroon van Spanje) en Allerheili gen. Ook zijn verplichte feestdagen, gezien de traditie en speciale Spaanse devoties op die dagen. Wifte Donder dag vanaf 's middags 2" uur en Goede Vrijdag, de gehele dag. Als enige nationale Spaan se feest wordt gehandhaafd de 18e juli, de dag van de „nationale wederopstanding," ofwel het begin van de bur geroorlog. Bovendien heeft Spanje thans ook zijn „Dag van de Arbeid" al zal die dag nergens een rode vlag wapperen en zal niemand zich met een rode bloem mogen tooien. Wel met een lelie, want de eerste mei is tot feestdag verklaard, ook als dag van de arbeid, maar dan onder speciale patronage van de H. Jozef. Gewone werkdagen worden 1 april, de dag van Franco's overwinning, 19 april, de dag van de nationale beweging hoogtijdag van de Falange 1 oktober, de verjaardag van Franco's benoeming tot staatshoofd, 12 oktober, de dag van de Hispanidad. Be paald is dat de plechtigheden van deze dagen verschoven moeten worden naar de eerstvolgende zondag. Be halve de dag van de over winning, die van 1 april is verschoven naar de eerste zondag van mei en daardoor soms zal samenvallen met de dag van de arbeid. Op die extra-zondagen zul len alle militairen in gala uniform moeten verschijnen en zal de Spaanse nationale vlag van alle openbare ge bouwen wapperen. Voor de instellingen van hoger- en middelbaar onder wijs geldt de naamdag van de H. Thomas van Aquino als een feestdag. De Kerst- vacantie mag lopen van 25 december tot en met 7 januari en de Paasvacantie van Palmzondag tot en met Eerste Paasdag. Voor het lager onderwijs gelden de zelfde data met dien ver stande dat de naamdag van de H. Thomas wordt vervan gen door die van de H. Jozef van Calasanz. Met klem is bepaald dat de herdenking, regionaal of plaatselijk, van welke bij. zondere dag ook, moet wor. den verplaatst naar de eerst volgende zondag. De plaat selijke autoriteiten kunnen geen enkele dag, ook geen halve dag, tot feestdag vér- klaren zonder toestemming van de regering. Globaal gerekend komt deze nieuwe regeling er op neer dat de Spanjaarden te beginnen dit jaar, ongeveer drie weken meer zullen wer ken. Of ze dat op de vroe gere feestdagen ook zullen doen, is een vraag. Van hogerhand wordt verklaard dat feestvieren gaat om de intentie, om de waarde die men aan de herdenking hecht, het is iets schoons, dat van binnen uit moet komen, waarmee de kalender niets te maken heeft. Daarom kan mm dat feest net zo goed op een zondag als op een extra vrije dag vieren! Daar op verzuchtte een Spanjaard: Maar wat blijft er dan nog van de zondag over!! AV *i\ - 7 V* f*\ t V.' -G iiz. ■VK- v:- \*Vv .c'C- :Sri' -V- JT-v Vit: ,V7 AV" 'i 'j.i'>V "a ..V .1 tl 'v< NADRUK VERBODEN (Van onze Haagse redactie) De stopzetting door Indonesië van de betaling van pensioenen en wachtgel den aan Nederlanders betekent voor de Nederlandse schatkist een extra uitga van 31.650.000 per jaar. Minister Luns heeft dit bedrag in een wijziging van zün begroting aangevraagd. Voor uitlopend op de goedkeuring van de Staten Generaal heeft de regering reeds besloten de betaling bfl wUze van voor lopige voorziening ten laste van het rijk te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7