De Oost-Duitsers mogen nu officieel de boogie woogie dansen Het goede leven te Brussel Specialiteiten op de Expo Varen op een luchtkussen Radio en T elevisie Taartbesteller opgespoord Commerciële T.V. opnieuw in Radioraad ter sprake Tussen neus en lippen 0*€*ar Alfredo Studentenorkest naar Berlijn Televisiebestel onder de loupe -'DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE M ZATERDAG 25 JANUARI 1958 PAGINA Dat is jiu - jiisu, mijn bes te vriend RRAH A.K.U.-personeel gaat delen in de winst 23 landen op a.s. voorjaarsbeurs Prins Bernhard bezoekt mijn in Liberia Vanavond Zondag Ook een manier Exclusieve erfgenamen Hoge rekening, hoge straf Student gaf zich uit als burgemeester van Naarden Lening bisdom R'dam overtekend En dat is slofje - onder! Regering zal nieuwe adviezen vragen Heemaf ontslaat 60 man personeel 105 Eerst zullen we trachten hem banq te maken CnpjrfjTroperamuncO' Brussel mag dan, in heroïsche wed loop met de alles beheersende datum 17 april, nieuwe paleizen bouwen,'tun nels, viaducten en circuits, het goede leven is er niet minder om. Ze zijn rijk, onze Belgische buren, en ze ver staan de kunst om van hun welvaart te genieten. Daar steken wij in Neder land wel pover bij af, een stelletje kale neten, om eens duidelijk op zijn Jordaans te zeggen. Men loopt langs de boordevolle etalages, straat in straat uit te watertanden, te likkebaar den van wat daar alles is uitgestald het vette dezer aarde Breugheliaans van overdaad, Bourgondisch van exu berantie. Een stad om veel geld op zak en zeker geen dieet te hebben! Vooral aan de voet van de St. Gudule, in de smalle Beenhouwersstraat en Greepstraat. rijen zich de eetwinkels, de kleine en grote schranshuizen aan een, de bakkers, de slagers, de ge specialiseerde delicatessenzaken. Men viert er orgiën van hespen en pensen, van het meest exclusieve fruit en ge bak, van kaas, schaaldieren en vis. Lamme Goedzak, op zijn schreden weergekeerd, zou hier zijn weemoed Knud Gram, een jonge Deense inge nieur, heeft een uitvinding gedaan, waardoor wellicht belangrijke bezuini gingen op scheepvaartgebied mogelijk zullen zijn. Dit meldt A.F.P. Om de wrijving tussen het water en de romp van een schip tegen te gaan heeft hü een methode gevonden dia neerkomt op het scheppen van een be wegend luchtkussen" onder het schip, dat de bewegingen van het schip, ver oorzaakt door het stampen en slinge ren, volgt. De luchtcirculatie wordt vanuit het schip geregeld. Gram heeft al geslaagde laboratoriumproeven ge nomen en octrooi op zijn uitvinding gekregen in 14 landen. De AKU heeft van het college van rijksbemiddelaars goedkeuring ontvan gen tot invoering van een uitkeringsre geling, waardoor het personeel zal de len in de winst. Deze uitkeringsregeling komt in de plaats van de incidentele uitkeringen, die in de afgelopen jaren zijn gedaan. De vakantietoeslag en de kerstgratificatie vallen er buiten. Het totale bedrag dat jaarlijks voor deze uit keringen zal worden bestemd bedraagt zeven procent van de winst der AKU- bedrijven in Nederland. De uitkeringsregeling zal in 1958 in werking treden: h§t uit te keren bedrag komt over het resultaat van 1957 neer op rond 2% van het loon of salaris. De zeventigste Jaarbeurs te Utrecht - de voorjaarsbeurs 1958, die van 18 t.m. 27 maart zal worden gehouden, zal inzendingen uit 23 landen omvatten en een oppervlakte van 63.000 m2 be slaan. Het aantal exposanten is zo groot, d^t de Jaarbeurs zelfs een strook van 4.000 m2 van de gemeente Utrecht moet huren om alle stands een plaats te kun nen geven. De Nederlandse Textieljaarbeurs zal binnen het kader van de voorjaarsbeurs een belangrijke plaats innemen en de gehele parterre van het Jaarbeursge bouw aan het Vredenburg beslaan. De ze uitbreiding is mogelijk geworden door de verplaatsing van de z.g. gas-groep naar het terrein aan de Croe- selaan, waar momenteel een vierde hal - „hal '58" - in aanbouw is. Honderd textielfabrikanten uit alle sectoren van de textielindustrie zullen een oppervlak te van 4.500 m2 nodig hebben. Vrijdagochtend heeft prins Bernhard een bezoek gebracht aan het hoofd gebouw van de Liberia Mining Com pany ltd, in de Bomi Hills, ongeveer 60 km ten noorden van de Liberiaanse hoofdstad Monrovia. Hier wordt ijzererts gewonnen, dat de hoogste graad van zuiverheid heeft van alle ijzererts, dat in de wereld wordt aangetroffen. De zuiverheidsgraad be draagt 66 pet. De prins en zijn gevolg werd een noenmaal aangeboden door de minister van binnenlandse zaken, H. W. Grigsby. In de namiddag werd een bezoek ge bracht aan het op 45 km van Monrovia gelegen Klay, waar de Fundamental Education ai Centre,, is gevestigd. Dit is een centrum voor de opleiding van onderwijzers voor het lager onderwijs. Het is een instelling van de regering in samenwerking met de Unesco. In de serie Populaire Klassieken speelt vanavond het Omroeporkest o.l.v. Roelof Krol voor de K.R.O. een Mozart-pro- gramma. Johan Otten speelt het Twaalfde concert voor piano en orkest K.V. 414 (298 m - 19.15 u). Voor France III (ex nationaal) speelt Arthur Grumiaux met het Orchestre des Concerts Lamoureux o.l.v. Franco Gal- lini het Vierde concert voor viool en orkest van Paganini (280 m - 22 u). Het B.B.C. Symfonieorkest speelt met het BB.C.-koor en Andor Foldes, piano, de Fantasie voor piano, koor en orkest Op. 80 van Beethoven voor hDt derde programma (464 m - 21 u). Zondagmiddag geeft het Noordhollands Philh. Orkest o.l.v. Henri Arends zowaar een volledig concert voor de A.V.R.O. Uitgevoerd worden o.m. de Derde Suite voor orkest van Bach en de Carmen- Suite van Bizet. De mezzo-sopraan Irma Kolassi zingt werk van Gluck en de Falla (402 m - 14.20 u). Het zondagmiddagconcert van de Ho meservice wordt gegeven door het B.B.C.-symfonieorkest o.l.v. Sir Mal colm Sargent. Uitgevoerd wordt o.m. de Symfonie nr. 86 van Haydn en werk van Debussy en Rimski Korsakov (430 m 15.30 u). De Oostduitsers mogen nu, ook officieel, de boogie woogie dansen, zij het dan in socialis tische versie, ontdaan van alle ka pitalistische trekken. Het einde van het verbod werd onlangs aangekon digd in de Oostduitse „Nationale Zei- tung". De boogie woogie, zo schreef het blad, kan op ritmische en este- tisch verantwoorde wijze gedanst worden mits ontdaan van de kapita listische trekken. Ja, de dans kan zelfs een weerspiegeling van de com munistische sociale orde zijn, als de Westerse gemelijkheid, onnodige haast en het accent op het zuiver li chamelijke erin ontbreekt. Dansgroe pen zullen nu het hele land afreizen om den volke te tonen hoe de boogie woogie op een voor de communisti sche overheid aanvaardbare wijze ge danst moet worden. Dit is dan het einde van de vruch teloze campagne tegen deze dans die dag in dag uit werd afgeschilderd als een aansporing tot oorlog en als Amerikaans anti-cultureel. Zelfs de eigen communistische jeugdorgani satie, de „Freie Deutsche Jugend" overtrad dit verbod op haar bij eenkomsten. Zij kan er nu, in gema tigde vorm, mee doorgaan zonder haar communistische gezindheid te compromitteren. In Pittsburgh is enkele dagen gele den een beruchte inbreker gear resteerd, die er zo zijn eigen me thodes op na hield. Hij ploos name lijk alle overlijdensadvertenties na in die zin, dat hij de data van de begrafenissen noteerde. Op die da gen brak hij in bij de familieleden van de overledene. De politie kreeg zijn methode op een gegeven ogen blik door. Zjj plaatste een gefingeer de advertentie, waarin duidelijk naar voren kwam, dat de familieleden van de overledene van zeer goede huize waren. In feite warén de „fa milieleden" doodgewone maar wak kere rechercheurs van politie, die de inbreker op het eerste het beste adres in de kraag vatten. Een rijke Amerikaanse dame, die dezer dagen overleed, liet een erfenis achter van meer dan zestigduizend gulden. De nabestaan den hadden alvast een feestsigaar opgestoken toen zij zich hadden ver zameld bij de notaris, die de verze gelde wilsbeschikking van de overle dene zou bekendmaken. Dezelfde na bestaanden kregen een bittere pil te slikken, toen de notaris voorlas, dat de dame er geen behoefte aan had gehad haar gelden aan haar familie leden na te laten, daar dezen zich nauwelijks iets aan haar gelegen hadden laten liggen. Dat hadden wel de muizen en de kakkerlakken ge daan, die haar zo dikwijls gezelschap hadden gehouden, weshalve de da me aan deze diertjes haar vermo gen naliet. De notaris diende ervoor te zorgen, dat het geld terecht kwam bij een dierentuin, waar kakkerlak ken en muizen een dierwaardig be staan leiden. Een zekere Wilhelm Heger heeft door de rechtbank te Munchen een vonnis tegen zich horen uitspreken van drie en een half jaar gevangenisstraf, een en ander we gens behandeling van kaalhoofdi- gen, een behandeling, welke geen ander resultaat opleverde dan dat de rekening van Heger met sprongen groeide. Heger, die zichzelf als een „haaronderzoeker" beschreef, gaf voor met een speciale wetenschap pelijke methode te werken om kale hoofden weer van een haardos te voorzien. In 1953 en 1954 toucheerde hij ruim tien miljoen Mark. Vier en vijftig getuigen, de meesten van hen kaal, getuigden tegen Heger, die zelf een stevige haardos heeft. Maar die had hij al voor hij aan zijn „we tenschap" begon. Een complete „kuur" volgens het svsteem Heger kostte 1800 Mark. Een taartmysterie, dat Naarden nu al twee dagen bezig houdt, is zo goed als opgehelderd. In elk geval weet de politie wie de grappenmaker is ge weest, die op kosten van burgemees ter N. J. C. Cramer achtereenvolgens een telegram heeft opgegeven en een omvangrijke taar+ heeft besteld. De po litie te Naarden is onmiddellijk in het geweer gekomen, toen Naardens eer ste burger haar op de hoogte kwam stellen van het merkwaardige feit, dat hfl twee rekeningen had gekregen en van geen bestellingen wist. De een was afkomstig van de rijks telegraaf te Amsterdam en de ander van een banketbakker, even eens uit de hoofdstad. Als klap op de vuurpijl ont ving de burgemeester nog een dank betuiging. „Hartelijk dank voor de heerlijke taart en als er weer een spoedgeval is, dan zullen wij u gaarne van dienst zijn" luidde het briefje. Burgemeester Cra mer kon alles niet goed meer volgen, maar de gemeentepolitie kwam hem te hulp. De telefoniste, aan wie het telegram „Kan mijn afspraak niet na komen" was opgegeven, wist te vertel len, dat zij was opgebeld door een man, die zich de burgemeester van Naarden had genoemd. De man belde kort daar op weer op en informeerde of het tele gram was verzonden. De telefoniste be aamde dit en tot haar grote verbazing beloofde de man haar een taart te sturen, als zij alleen maar haar naam en adres even opgaf. De telefoniste ont ving inderdaad een prachtige taart. Hoe de Naardense politie er in geslaagd is de man op te sporen, is vooralsnog een raadsel. Maar wel is bekend gemaakt, dat de grappenmaker een student uit Rotterdam js en dat het onderzoek nog wordt voortgezet. Vanmorgen wist de Naardense politie ons nog het volgende te vertellen. De student heeft een bruiloft te Naarden bijgewoond. Hij vond het daar zo ge zellig dat hij besloot ook 's avonds nog wat te blijven. Maar hij moest eerst even bellen. Wat hij toen allemaal „be kokstoofd" heeft, blijkt uit bovenstaan de. Bovendien is gebleken dat de Rot terdammer de naam van Naardens eer ste burger helemaal niet ijdel heeft ge bruikt. hij is een naamgenoot. Maan dag komt de juist volwassen jongeling naar de vesting. De politie wil weten of het nu een studentengrap of een vorm van oplichting is geweest. Op de ter inschrijving aangeboden f 1.750.000 in de 6 lening Bisdom Rot terdam, is zodanig ingetekend, dat slechts op een geringe toewijzing kan worden gerekend. volkomen verliezen: de gebraden orto lanen vlogen hem regelrecht in de mond. En stellig zou hij mosselen eten, Zeeuwse mosselen, bij „Le Roi des Moules" of „Aux Armes de Bruxel- les", bereid op een der vele, geraffi neerde manieren, welke de Brusselse keuken kent: moules froids, moules tartare, moules a la Provencale, mou les a l'Escargot, maar ook mosselen op zijn Turks, op zijn Hongaars, de culinaire kunst van Brussel culmineert in haar mosselgerechten. De Belgen, de Brusselaars in het bijzonder, zijn begenadigde viseters, zij hebben de rechte smaak voor de oogst der zee, van de slakken of karakollen, even gedoopt in een pittige saus en vluchtig op straat genoten, tot Filet de Turbot Argenteuil of Hom- mard Thermidor, geserveerd in het beste restaurant- Trouwens men kan ook langs de weg, zo maar en pas sant, kreeft of oesters genieten, pre cies als bij ons een pekelaugurk of zoute haring, natuurlijk wel iets duurder, ofschoon toch minder prij zig, de oesters en kreeft, dan gemid deld bij ons, het land van herkomst zelf. Aan een stalletje op de vismarkt aten wij een dozijn uitstekende oesters voor 40 francs, drie gulden. Ook „Le Cardinal des Mers", de rood gekook te kreeft, acht het niet beneden zijn waardigheid om in zo een stalletje te wachten op de gaande en komende man. Wij hebben, liefhebbers als wij zijn, een hele morgen op de Brusselse vis markt doorgebracht, rondgekeken en rondgeneusd naar wat er in loodsen en winkels werd aangevoerd en ver handeld. Die vismarkt achter de kerk van Sint Kathelijne, is nog volop echt, een boeiend stuk oud-Brussel. Het heet er ter ene zijde Baksteenkaai en aan de andere kant Brandhoutkaai, namen die niets met de zee uitstaande heb ben, evenmin als die van steegjes en sloppen aan weerszij. Des te meer echter de pakhuizen en grossiersbedrij- ven en ook de verschillende restau rants, die er gevestigd zijn: „De Zee bloem", „De Hollandsche Vissertjes", „La Truite d'Argent Chez Fintje", „A la Plume Blanche Chez Liza Ba- nane", ,,Le Chevalier Marin". Drie „Le Cardinal des Mers" verleent audiëntie in een stalletje. En ook de oesters, de Zeeuwse Prinsessen, achten dit in Brussel niet beneden hun waardigheid. maal in de week is in de hallen vis markt, met aanvoer van verse vis en verder gaat van dag tot dag de han del voort in levende forel, paling, kreeften, langousten, garnalen, oes ters en mosselen. Zoals in de pakhui zen en winkels een keur van conser ven voorradig is: gerookte heilbot uit Zeebrugge, mandjes sprot uit Nieuw- poort, plastic emmertjes vol rolmops, die naar Belgische voorkeur met zuur kool is ingemaakt. Enorme potten mos selen komen direct van de inleggerfjen te Yerseke, gelederen stopflessen vol pickles, mayonaise, uitjes, augurken en kapertjes vullen de winkeletala ges. En buiten rijden vrachtautos af en aan, met vaatjes oesters of balen mosselen en staan bestelwagens ge reed, opzichtig met schaaldieren ver sierd. Het ruikt er heel de dag naar vis, naar verse, gerookte, gestoomde, in gelegde vis. Er hangen affiches voor de jaarlijkse mosselen- en fritkermis, en men aarzelt tussen de keur van visgerechten, welke de restaurants te bieden hebben, verse zalm, blauwe fo rel, kreeftensla, of de originele Bouil labaisse Marseillaise in het eethuis van Frangois, „Chez Pierre", die ook een stalletje exploiteert, dient een do zijn oesters (drie nullen) met brood, boter en een glas Moezel op voor 60 francs, de specialiteit van „Au Rugbyman" is een hele kreeft met stokbrood, boter en mayonaise voor 80 francs. En als men na afloop de vis wil laten zwemmen, wat eigent zich beter dan een glas Bière Cheva lier Marin of een grote bokaal Geu- zenlambiek, terwijl men niet behoeft te zoeken naar Uilenspiegel of Lam me Goedzak, om vriendschappelijk mee aan te stoten. Maar het bier in Brussel is weer een verhaal apart. Men verwacht op de tentoonstelling 175.000 bezoekers per dag. Die zullen ook allemaal moeten eten en drinken, men zou zo zeggen: een probleem apart. Als men echter ziet hoe royaal het miljoen Groot-Brusselaars het er van neemt, baart het surplus van 175.000 geen enkele zorg. Die paar monden meer houdt men wel open, ook al zal dit naar men verwacht, in hoofdzaak op het terrein zelf gebeuren. Een groot aantal Belgische restaurants zal zich beijveren de bezoe kers de speciali teiten van het land voor te zetten, na tionale schotels als paling in het groen, Brusselse koolsoep, waterzooi, bloed pens op z'n Bra bants, Vlaamse kar bonaden, Coquilles St. Jacques, Brus selse frikandellen, konijn met pruim pjes. Trouwens, de meeste buitenlandse paviljoens gaan een restaurant exploite ren, een theetuin, een Weinstube, een Snackbar, waar men vooral het specifiek eigene wil voorzet ten. Ook de H. Stoel komt met een res taurant annex Snackbar; „van d'ijdelheden is ten leste die van spijs en drank nog het soliedst en beste". Maar wat mag men beschouwen als Va ticaanse specialitei ten? Wat de dranken betreft kunnen wij ons Liebfraumilch voorstellen, Rhum van de H. Geest, Benedictine, Lacri- ma Christi, maar een Vaticaans ge recht? „Le Cardinal des Mers" zou als zodanig kunnen fun geren. of an ders: Capucij- ners met spek. Het ligt in de bedoeling van de staatssecretaris, van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener, de Radioraad binnenkort nader advies te vragen o.m. over de praktische uitwerking van een dei- conclusies van het op 4 oktober 1956 door die Raad uitgebrachte raport over de reclametelevisie. Daarbij zal in het bijzonder ook aandacht dienen te worden besteed aan de waarborgen welke zou den moeten worden geschapen ter be scherming van het culturele peil der programma's bij een eventuele in voering van commerciële televisie. Dit heeft de staatssecretaris medegedeeld in een vrijdagmiddag in het ministerie gehouden bijeenkomst van de Radioraad. De Raad was voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bijeen, voorzitter was prof. mr. L. W. G. Scholten. De staatssecretaris deelde voorts in zijn toespraak tot de Raad mede dat aan de Raad zeer binnenkort advies zal worden gevraagd over een wijziging van het televisiebesluit 1956. Dit ver zoek om advies bedoelt de mogelijkheid te verschaffen tot een efficiëntere or ganisatie en werkwijze van de Neder landse Televisie Stichting, Tenslotte vestigde staatssecretaris er de aandacht van de radioraad op, dat e nog het vraagstuk van het de finitieve televisiebestel ligt. Deze re geling zal te zijner tijd, indien mogelijk in de nieuwe Omroepwet geïncorpo reerd moeten worden, maar deze kwes tie kan, naar de mening van de staats secretaris, nog „even" blijven rusten tc'dat 't huidige voorlopige bestel meer vaste vorm heeft gekregen en totdat vrijdagmiddag vanaf de luchthaven „Rotterdam" voor een trip naar Ber lijn, waar het orkest een concert zal geven. Omdat, naar men verwacht, de ae- hvit-'t op het gebied van tractie- en telefoonfabricage in 1958 belangrijk ge ringer zal zijn dan in voorafgaande jaren, heeft de directie van Heemaf n.v. zich genoodzaakt gezien maatregelen te ne men om de personeelsbezetting in te krimpén. Dit betekent dat circa 60 personen ontslagen zullen worden. Lij de Heemaf werken ongeveer duizend personen. de praktijkervaring nog iets ruimer zal zijn. De voorzitter van de radioraad stel de in zijn antwoord in het licht hoe zeer het de Radioraad leed doet dat zijn voorzitter, prof. mr. P. S. Ger- brandy en zijn onder-voorzitter, mr. F. B. de Gaay Fortman, gemeend hebben zich wegens hun leeftijd niet meer be schikbaar te moeten stellen voor het voortzetten van hun werkzaamheden in dit college. Het Nederlandse studentenorkest vertrok ZWARTE ROTSEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 8