Gevaar van eenzijdigheid in de geloofsverkondiging BISDOM NELLORE WEER AAN SPLITSING TOE Aantal katholieken groeit gestaag CONSTANT PERMEKE w D Lichte muziek op zwarte schijven D Het lijden van de Kerk der stilte T H Apologetisch element onmisbaar Nederland rookt er stevig op los r. Bouter bij zijn vijfde vertrek naar Indië: -Grote expositie in Rotterdam- Anne Frank-prijzen Voorzitter van de K.A. in Nederland Leiding Zuidelijk toneel neemt ontslag Pittige zangplaatjes Nederlands fabrikaat Instrumentale muziek Vervolg „hit-parade" ZATERDAG 25 JANUARI 1958 PAGINA 9 Harry Mulisch en Cees Nooteboom bekroond Mr. L. G. Baas Liturgische weekkalender In 1957 voor ruim f 86.' per hoofd ^Klj-opdracht voor 0 Mies Bouhuis Verleden dinsdag heeft Z. H. Exc. mgr. dr. B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, bij gelegenheid van öe inzegening van het tweede r.-k. mili- j lr v°r:rningscentrum „Westerhelling" t Nijmegen een rede gehouden, waar- o.a. wees op het gevaar van een- rïyigheid bij de geloofsverkondiging. 'e daarbij een kant van de zaak over wicht ten koste van de andere, ver- l^ent onvermijdelijk het totale beeld. "et gaat er bij de geloofsverkondiging fJUs. altijd om de hele inhoud te predi ken en wel op de wijze, die daarvoor het meest geschikt is. Dit laatste moge an al af en toe meer de methodische °anpak dan de eigenlijke inhoud gelden, „?r zover de bisschoppelijke waar- 5uwing tegen eenzijdigheid in het ge- Qing is kan ook de juiste methode zeer hauw_ met de inhoud samenhangen. Die eenzijdigheid lijkt wel, aldus de aarts bisschop, een kenmerkend verschijnsel Van deze tijd te zijn, dat men telkens Weer kan aanwijzen. Als voorbeeld noemde mgr. de discussie in de dag bladen over het tijdstip van het doop sel. Wij zouden vandaag nog op een ander Voorbeeld willen wijzen, dat aansluit bij °ns artikel, dat dezer dagen gepubli ceerd werd over de zo succesvolle schriftelijke voorlichtingscursus aan- gaande de Katholieke Kerk en haar Jeer. Het komt wel voor, dat men de Uitleg van het katholieke geloof uitslui tend getuigender- en verkondigender- Wijze wil "gegeven zien. Volgens deze opvatting zou men daarbij zoveel mo gelijk alTes moeten vermijden wat een apologetische of geloofsverdedigende Strekking heeft. Wij kunnen het met deze opvatting onmogelijk eens zijn en sluiten ons vol ledig aan bij de mening van p. dr. N. van Doornik M.S.C., die dit apologe tische element onmisbaar acht. Zonder ook maar iets af te doen aan de grote waarde van een getuigende geloofsver kondiging blijven wij er van overtuigd, dat deze, vooral ten aanzien van niet- katholieken, onvolledig en onbevredi gend is, wanneer men geen antwoord krijgt op de vele vragen waarmee men - zit". Daar komt nog bij, dat de ad- Vertenties, die in hiet-katholieke bladen graiis en vrijblijvend de juiste voor- uuhting over het katholicisme aanbie- en> psychologisch-juist afgestemd zijn Precies op de historisch gegroeide affec- ten jegens de Katholieke Kerk in Ne derland: nieuwsgierigheid, achterdocht, minachting, vrees. Ter verduidelijking van onze bedoe ling zullen wij hier eens een aan tal van die advertentie-vragen herhalen. Wij horen vreemde dingen over katholieken! Soms horen wij zeg gen, dat volgens de katholieken alle niet-katholièken verloren gaan en dat niet-katholieke huwelijken ongeldig zijn. Dat de katholieken Maria aanbidden. Dat zij zelf niet weten wat zij geloven, dat zij de Bijbel niet mogen lezen. Dat zij zoveel mogelijk kinderen moeten krijgen. Dat zij godsdienst verwarren met macht en in Nederland naar de heerschappij streven. Hoe kan een ont wikkelde Nederlander nu katholiek worden en het nog blijven ook? Worden er dan geen aflaten verhandeld? Of zonden vergeven tegen betaling? Is het iaüta.2^1 "geen geheimzinnig paleis. Waar kardinalen als diplomaten rond lopen. Weten de katholieken niet, dat hun leer vol zit van bijgeloof en hocus- 1 Nu moeten wij, als katholieken, niet d» schouders ophalen voor dergelijke vraven Dat is onverantwoord. Het zou vee? verstandiger zjjn in te zmn fn toe te geven, dat wij zelf schuld hebbem aan deze onwetendheid. Omdat wijI te naar buiten treden. Er leven m ons land Daartoe in staat gesteld door 'een Schenking, hem aangeboden door be middeling van de „Netherlands- Ame rica foundation" te New York, heeft de staatssecretaris van onderwijs, kun sten „ii .-etenschappen de Anne Frank prijzen 1957 toegekend aan de letter kundigen Harry Mulisch en Cees Noote- ooom, dit op advies van een door hem benoemde jury, bestaande uit mevr. E. van Lokhorst, voorzitster, mej S. F, Witstein en Adriaan van der Veen. leden. De prijzen waren ditmaal bestemd Voor aanmoediging van verdienstelijke jonge Nederlandse dichters. Het ligt in de bedoeling in de toekomst soort gelijke prijzen te verlenen aan andere categorieën van jonge letterkundigen. Het hoogwaardig episcopaat heeft de benoeming goedgekeurd van mr. L. C. "aas tot voorzitter van de Katholieke Actie in Nederland. De heer Baas volgt *J> deze functie prof. dr. ir. F. Ph. A. Teilegen op. -Mr. Baas werd geboren 20 september ■1920 en promoveerde in de rechten 2 aPnl 1946. is september 1946 werd hij secretaris der Katholieke Actie in utrecht, terwijl hij sinds 1952 de functie bekleedde van waarnemend voorzitter an de diocesane Katholieke Actie in het ruim 4 miljoen katholieken temidden van nog geen 7 miljoen anoeren. Chris tus wil van ons, dat wij een zuurdesem zijn.' Wat komt daarvan terecht? Bo venstaande vragen geven o.i. daarop een duidelijk antwoord. Wie deze vragen aandachtig bekijkt zal begrijpen, dat zij slechts op afdoen de wijze kunnen worden beantwoord vanuit de geloofsleer. Wie vraagt heeft recht op een antwoord. Dit voorop. Niet weinige van dergelijke vragen houden echter ook een beschuldiging, een ver oordeling, een afwijzing in. Is het dan niet zonder meer duidelijk, dat^ het antwoord tegelijkertijd een verdediging van ons geloof wordt? IVij behoeven, dunkt ons, daarop toch niet verder in te gaan, omdat het zo voor de hand list. Wij moeten de feiten nemen zoals ze zijn. Men ,.zit" met zeer veel bezwaren tegen de Katholieke Kerk en zeer velen verlangen oprecht de ervaring be wijst dat onweerlegbaar naar juiste voorlichting. Deze sluit uiteraard ook, en voor velen zelfs op de eerste plaats, een antwoord in op hun moeilijkheden. Nu Is het beslist onbegonnen werk op alle losse vragen een bevredigend ant woord te geven. Vóór alles is het nodig eerst een algemeen inzicht in de katho lieke leer te hebben. Van daaruit kan men dan de vragen beantwoorden, die aldus in hun juiste samenhang worden gebracht. Dit doet de schriftelijke cursus op voortreffelijke wijze. Het geloof wordt als één samen" angend geheel in zijn voornaamste punten verklaard. Wan neer er dan vragen zijn, die met een van die onderdelen van doen hebben, dan worden zij daar behandeld. Ook hier bewijst de ervaring, dat dit de juiste manier is. En tevens toont dit o.i. overtuigend aan, dat een zeker ele ment van ge!oofsverdediging bij de ge loofsverkondiging onmisbaar is. Een noodlottige eenzijdigheid, waartegen de bisschop waarschuwde, wordt zodoende volkomen vermeden. ZONDAG 26 ianuari: 3e zondag na Ver schijning van O. H. Jesus Christus; eigen mis; 2 geb. H. Polycarpus; credo; pref. v. d. H. Drieëenheid; groen. MAANDAG: H. Joannes Chrysostomos, bisschop-belijder-kerkleraar; eigen mis; credo: wit. DINSDAG: H. Petrus Nolascus, belijder; mis Justus; 2 geb. H. Agnes; wit. WOENSDAG: H. Franciscus van Sales, bisschop-belijder-kerkleraar; mis In Medio; credo; wit. DONDERDAG: H. Martina, maagd-mar telares; mis Loquebar; rood. VRIJDAG; H. Joannes Bosco, belijder; eigen mis; wit. ZATERDAG: H. Ignatius, bisschop-mar telaar; eigen mis; rood. ZONDAG 2 februari: Septuagesima; eigen mis; credo; pref. v. d. H. Drievul digheid; paars. De heer Jedmund Jackson uit Rustington in het Engelse graafschap Sussex is al tien jaren blind. Maar dat verhindert fiem niet op te treden als lid van de jury op een postduivententoonstelling in de „Old Horticultural Hall" te Westminster. Zijn bijzonder gevoelige handen vertellen hem alles wat hij over de duiven weten moet. Men ziet hem hier tijdens de keuring. Zijn mooie Welsh Collie is kennelijk aan vogels gewend. Uit de door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde gegevens blijkt dat in het afgelopen jaar in ons land per hoofd van de bevolking aan tabaksprodukten voor 86,13 beschik baar is gekomen voor binnenlands ver bruik tegen 78,33 In 1956, 72,80 in 1955 en ƒ15,19 in 1938. Uit de verstrekte gegevens blijkt voorts dat het verbruik van sigaren en sigaretten in het afgelopen jaar opnieuw is toegenomen terwijl dat van kerfta bak verder is gedaald. De totale hoe veelheid sigaren welke ter beschikking is gekomen voor het binnenlands ver bruik bedroeg in 1957 968 miljoen stuks tegen 942 miljoen in 1956 en 906 mil joen in 1955. In vergelijking met 1938 toen 1.238 miljoen sigaren beschikbaar kwamen blijkt het sigarenverbruik ech ter nog steeds aanzienlijk lager te zijn. Het verbruik van overi 'e sigaren, voornamelijk van cigarillos. is het af gelopen jaar vrij aanzienlijk gestegen n.l. van 151 miljoen stuks in 1956 tot 195 miljoen stuks. In 1938 bedroeg dit verbruik 311 miljoen stuks. Het verbruik van sigaretten is ook in het afgelopen jaar weer toegenomen en bedroeg 13.457 miljoen stuks tegen 13.149 miljoen stuks in 1956, 11.734 mil joen in 1955 en „slechts" 4.766 miljoen stuks in 1938. Per hoofd van de bevol king is het verbruik van sigaretten ge stegen van 549 stuks in 1938 tot 1.092 stuks in 1955, 1.208 stuks in 1956 en 1.222 stuks in 1957. Het totale verbruik van kerftabak is gedaald van 10.083.000 kg in 1938 tot 8.315.000 kg in 1955, 8.208.000 kg in 1956 en 8.166.000 kg in 1957. (Van een onzer'verslaggevers) „Het bisdom Neliore, in 1940 reeds in tweeën gesplitst wegens de grote toe name van het aantal katholieken, zal in de nabije toekomst wederom een ïiV; ::vj: aartsbisdom Utrecht. Mr. Baas is °°venriien voorzitter er landelijke Jpclesia-beweging, en bestuurslid van ae katholieke internationale federatie >an katholieke actie voor mannen "Unum Omnes". de«h van Hensbergen en Gerrit Lin- respectievelijk directeur en leider van „Het Zuidelijk To- hebben per 31 augustus 1958 hun kin» es hij dit gezelschap ter beschik- n»ar ifesteld „in het vertrouwen de nisatiBUn mening noodzakelijke reorga- EeniaLK^hh de toneelspreiding te ver dijken." Uti-LS? aanstaande textieljaarbeurs te BeatrilV *al °P de AKU-stand in de bouwa een theater worden ge- een ^,,m.ft een rond toneel. Daarop zal huk „Uzikale comedie van Mies Bou- eist uitgevoerd. Het stuk ver en h-li. bezetting voor toneel, muziek nv v;: Uitvoerenden zuUen zijn: Con- - Stuart, Ineke Brinkman, Ger Smit se en rZ01ï r ballet Rose Bastiaan- rec-p Ama Fief J°han Greter heeft de RvafiéAi^ x'erzorgt de choreo- van Pn- t muz.'kale leiding is in handen taur) en nmSlr^(fI?no)' Jan Blok (gi- en Dub Dnhnic (bas) ezer dagen was het zes jaar gele den, dat Constant P e r m e k e in een kliniek te Ostende stierf. Thans wordt in Museum Boymans te Rotterdam een grote overzichtstentoon stelling gehouden van diens werk. Men kan er, afstand nemend van alle hoog dravendheden waarmee soms zijn lof gezongen is, de schilder zien, ontdaan van de mythe en van het propagan distisch element, dat de Vlaamse Be- weging in hem zag. (Plasschaert had Permeke's mensen, hoeven en bomen bijvoorbeeld genoemd: brokstukken van het heelal, geladen met de krachten van het wereldlijf.") Men kan hem zien als schilder pus sang, als praktisch alleenstaande figuur in de Europese schilderkunst van zijn tijd, maar oolc als uiterste consequentie van eer.ijke levensdrift en zeldzame scheppings kracht. Op de tentoonstelling in Boymans zijn praktisch alle toppunten uit het oeuvre van Permeke bijeengebracht. Zijn mooiste landschappen en zeegezichten, zijn grote naakten, zijn boeren en boer derijen, z\jn werken uit de Engelse tijd, toen hij als zwaargewonde uit de eerste Duitse aanvallen op België in 1914 naar Engeland was overge bracht, zijn grote tekeningen, zijn klei nere schetsen, zijn beeldhouwwerken, kortom alles wat nodig is om weer eens een zeer goed overzicht van deze uni versele kunstenaar te krijgen. De Rotterdamse tentooi.stelling duurt tot 9 februari. Vrouwenfiguur van Permeke. 'Wis' i De woonwagen. deling van zijn gebied ondergaan. Acht- mdertigduizend gelovigen, drieënzeve»— tig priesters, van wie eenenveertig in landse en tweeëndertig fathers van Mill-Hill, vierduizend katechumenen, vijftig studenten op het klein-seminarie en zesenveertig op het groot-seminarie zijn thans aan „onze zorgen toever trouwd". Aldus mgr. W. Bouter, achtentwintig jaar bisschop van het Indische diocees aan de Golf van Bengalen, noordelijk van de grote havenstad Madras. Voor de vijfde keer vertrekt de thans tweeënzestig-jarige, Aegerust mei.een goede gezondheid en een blij optimisme dinsdag a.s. uit zijn geboortestad Am sterdam naar zijn standplaats in het hete, stoffige land, waaraan hij zijn leven heeft gewijd. Als voor hem te doen gebruikelijk, heeft hij ook ditmaal zijn Europese verlof weer uitgebuit om velen in ons land op te wekken tot blijvende in teresse voor het missiewerk. Voor talrijke volle kerken heeft hij gepreekt en nu op de valreep vóór zijn vertrek is het hem een behoefte om allen nog eens dank te zeggen voor de geestelijke en materiële steun hem in overvloedige mate toe gezegd en verleend. Indruk van Nederland Hem, als objectief buitenstaander ge vraagd naar de indrukken, weïke hij van Nederland heeft gekregen, is het bij dit bezoek bijzonder opgevallen hoe veel er is en wordt gedaan voor de gees telijke opbloei van het land. Hei aantal nieuwe parochies treft elke missionaris. De made verking en de belangstelling van de mensen aan en voor geestelijke za ken acht hij voorts intenser dan voor heen. Als een ander winstpunt noteert hij het vrijere contact, dat de leken tegenwoordig met hun geestelijken heb ben. De jeugd in het algemeen is hem tegemoet getreden met een gezonde in teresse voor de Kerk en de Staat. Het gebaar van vier Alkmaarse jongens, die hem negentien gulden kwamen bren gen, zijnde de opbrengst van door hen verkochte oude kranten, heeft hem ple zierig getroffen. Niet minder de vrij moedige vragen van kinderen in de Amsterdamse St.-Catharina-parochie, waar hij bij zijn neef, pastoor H. Koop man logeerde; „Bent u nou een echte bisschop? Bent u soms Sint-Nicolaas?" Naast deze aardige ervaringen heeft hij ook gemerkt, dat de mensen, mede door de hoge levensstandaard, gevaar lopen te materialistisch te worden, „ter wijl zij nauwelijks beseffen hoe goed. zij het hier wel hebben". Eiaen arbeidsveld Op zijn eigen werkterrein ziet mon seigneur de toekomst met vertrouwen tegemoet. „Er is nog zeer veel, ook pionierswerk, te doen, maar de groei van de inlandse clerus van de 73 bisschoppen in Indië zijn er thans reeds meer dan 50 uit het land zelf afkomstig en het grote aantal roepingen stem men hoopvol. Het aanhouden van de bloeiperiode van de Kerk zal echter mede afhangen van het voortduren van de nodige geestelijke en materiële hulp, welke blijvend moet worden geboden." Bijzonder vermeldenswaardig acht monseigneur het respect en de belang stelling, die de Hindoes m het alge meen voor de Kerk aan de dag leggen. In dit verband vertelt hij hoe ter ge legenheid van grote feesten, wanneer een lange, kleurige processie door de stad trekt, duizenden niet-katholieken langs de straten en op de daken staan om de stoet te zien. Het is voorgeko men, dat enige dagen na het feest een verzoek van een Hindoe volgde om bij een volgende gelegenheid ook eens langs zijn huis te komen! Met een waakzaam oog gericht op het bekende gevaar van het communisme en van andere extreme uitingen kan de Kerk in de sfeer ,van het huidige Indië dus goed gedijen. Vol lof spreekt mgr. Bouter over de maatregelen, welke de landsregering sinds 1947 heeft getroffen. „Op het ge bied van onderwijs, van industrie, van bruggenbouw en irrigatie is zeer vee] tot stand gebracht." MGR. W. BOUTER Aldus luiden in het kort de goede berichten, welke de bisschop van Neliore over zijn diocees naar Nederland heeft gebracht. Hij is op recht verheugd zijn vaderland, zijn fa milieleden .en .zijn vele relaties weer eens gezien en gesproken te hebben, doch zijn verlangen „naar huis", zoals hij zelf Neliore noemt, begint nu met het uur te groeien. Vol dankbaarheid voor de goede tijd, die hij in de Am sterdamse Catharina-parochie mocht doorbrengen, zal hij dinsdag toch ook vol vreugde op de trein naar Genua stappen om, eenzaam reizend, maar zich vergezeld wetend van vele beste wensen, binnenkort weer aan het hoofd van zijn kudde te staan en de zete" zijner waardigheid in te ne men. Als een goed Amsterdammer maakt hij bij het afscheid over die „waardigheid" nog even een grapje: „Bij rtnijn laatste medische keuring heeft de dokter gezegd, dat ik nu ein delijk eens moet leren lopen in het tem po, dat bij mijn waardigheid past Zo te 2ien zal de Amsterdammer Wil lem Bouter dat wel nooit leren e „stars" zijn deze week niet van de lucht, van de plaat liever ge zegd. Ook voor dit nieuwe jaar hebben praktisch alle platenmerken blijkbaar weer een uitgebreide „hit parade" op het program staan, waarhij de sterren, die er al één of meer dienst jaren op hebben zitten, zich ai dan niet met succes zullen proberen te handhaven tegenover de nieuwe vocale „ontdekkingen". Wat de thema's van de songs betreft ziet het er op het ogenblik naar uit, dat ze wel weer van het „oude liedje" zullen zijn, de „love dus tot onderwerp hebben, althans dat gene, waf de moderne amusements industrie onder liefde pleegt te ver staan. Een enkele uitzondering daar gelaten bliift het wachten nog steeds op tekstdichters, die er iets meer en beters en ook eens iets anders van maken dan al die doorgaans oppervlakkige om niet te spreken van minderwaardige prullaria van de hand van even zovele tweederangs rijmelaars. Een troost is, dat vele luisteraars de teksten niet of nauwelijks verstaan en anderen uit sluitend geïnteresseerd zijn in stem geluid en muzikale begeleiding. Bij dat laatste houden wij het dan ook maar, terwijl intussen A r t o n e de „hif'stoet opent met een reeks 45 toeren- plaatjes, welhaast alle gewijd aan de moderne zangstijl bij een al dan niet gekruid muziekje. Voorop: Paul Anka met een soort Johnny Ray emotionaliteit in „You are my destiny" en „When I stop loving you", de eerstgenoemde song in een langzaam, de andere in een vlugger tempo op een driftige cadans van gitaar klanken (AP 22009)Dan volgen „The Sparkletons", een meerstemmig ensemble in de vlotgezongen en van een tamelijk frisse rock-and-roll en boogiewoogie- begeleiding voorziene nummers „Black slacks" en „Boppin Rock boogie" (AP 22001; Lloyd Price, nogal schreeuwerig in de song „Why", iets rustiger in „Just because", het geheel geserveerd in een vierkwartsmaat, die in felle toonkleuren even fel op gang gehouden wordt (22005); Rock Murphy en zijn „Rockets" in een rockende en rollende versie van „St. Louis Blues" en de „Shortin bread boogie", waarbij de gi- taarsoli wel opvallen (VV 20011); Peter Haneley met een jonge, niet on sympathieke stem en een prettige voor dracht in de foxtrotjes „Top of the list" en „Shenandoah rose", waarbij met name in het tweede nummer aardige vondsten in het arrangement te beluisteren zijn (W 20015); Don Rondo, een bariton, die de bluessfeer weet te treffen in ,,Star§ fell on Alabama" en in „White silver sands" het rock en rollidioom heeft ingepast in de muziek van de prairie (JG 21001); Woody Herman, die, uiter aard met een „jazzy" accent in stemtechniek en voor dracht de songs zingt „A house built on a strong foundation" en „I wonder" en daarbij voortreffelijk wordt begeleid door het or- Marty Paich (W 20012) en Billy Daniels, een barriton ongekunsteld, beschaafd en beheerst de langzame song „You go to my head" vertolkt en aan de andere zijde van het Artone 45 toerenpiaatje VV 20028 de vlugge „vocal" „Blue skies" ten beste geeft. De begeleiding swingend en zwierig in de koperpartijen, is van het orkest van Benny Carter. kest van tenslotte ook, die Yan Nederlands fabrikaat is het „Favorietenfestijn" nummer 2, dat op de 33 toeren Deccaplaat is uit gebracht onder het bestelnummer LQ 60401 en welke respectievelijk vermeldt: „Tussen vier muren", een wat ons betreft vervelend en sentimenteel geval, ge zongen door de Trekvogels; „De wereld rond"; een Engelse wals, waarvan de innemende voordracht voor rekening komt van Son ja Oosterman, „Hoe melk jij een koe", een opgewekt niemendal letje, door De Zingende Zwervers ge presenteerd, „He hola hopsasa", waar De Robbedoezen schik in hebben, „Voor een eiland in de tropen", waarin Ronald en Donald bij vlotte snarenklanken hun liefde uitzingen, „Letters in het zand", met een beet je hese, omfloerste stem gezongen door Elly Roy, „Helemaal door het dolle heen", een calypso- imita tie, die niet schokkend is; uitvoering: het Leedy Trio, en „Zo gaat mijn hart" waarvan The Spotlights, een ensemble van pittige meisjesstem men, wel iets vrolijks hebben gemaakt. Van vaderlandse makelij is tenslotte ook het repertoire op het 45 toeren Advertentie GAAF HUIDJE zacht en mooi (Vervolg van pagina 5) raat zo veel mogelijk dienstbaar te heb ben gemaakt aan de staat, met de her scholing van de gelovigen in de geest van de Marxistische dialectiek. Albert Gaiter toontin zijn „Rood boek" uitvoerig aan, hoe men de diver se stadia van de communistische strijd tegen de Kerk vooral in de na-oorlog- se geschiedenis van de Oost-Europese landen terug vindt. Maar ook in China blijkt men op het stuk van kerkvervol ging veel van de Sovjet-Unie geleerd te hebben. Het is van belang dat de schrijver van deze studie over de Kerk der Stilte zich wat Oost-Europa betreft niet bepaalt tot de "anden van het Pact van Warschau, maar dat hij ook de anti-godsdienstige activiteiten van Tito scherp in het licht stelt. Dat ook in Joegoslavië een kerkvervolging gaan de is, wordt helaas in het Westen nog al eens uit het oog verloren. In augus tus 1956 werd door het officiële Joego slavische partij-orgaan „Borba" de Hei lige Stoel nog de- „onverzoenlijke vij and van Joegoslavië" genoemd. Ver scheidene Joegoslavische bisschoppen worden nog gevangen gehouden of leven in ballingschap, en in de loop der laat ste jaren zijn meer dan duizend pries ters gearresteerd, waarvan er nu waar schijnlijk nog ruim tweehonderd van hun vrqheid beroofd zijn. Zij die bijzondere studie maken van aspecten van de communistische kerk vervolging zullen veel nut hebben van de bibliografie waarmee Galter zijn werk afsluit, terwijl zij de auteur ook dankbaar zullen zijn voor zijn lijst van Pauselijke documenten die op het on derwerp in kwestie betrekking hebben. (De lijst vermeldt niet minder dan 3 Encyclieken en 8 Apostolische Brieven, alsmede een aantal redevoeringen. De opsomming laat echter die boodschap pen en toespraken buiten beschouwing, waarin de H. Vader slechts terloops de problemen van de vervolgde Kerk aanroert) De Paus heeft anderhalf jaar gele den, in een radio-boodschap tot de Duit se Katholiekendag, verklaard, dat de Kerk op het ogenblik „de meest ge vaarlijke vervolging" ondergaat, die zij ooit gekend heeft. Zijn wij ons van dit gevaar wel voldoende bewust? Gaiters „Roodboek" stelt ons in de gelegenheid ons te verdiepen in de grootste trage die van onze tijd, het lijden van de Kerk der Stilte. H. Br. Deccaplaat je V 63C10. waarop de al eerder uitgebrachte afzonderlijke num mers nu zijn verzameld. Het zijn „De wereld rond", door Sonja Oosterman zie vorige plaat „Tulpen uit Amster dam", met genoegen aangeboden door Herman Emmink bij het orkest van Gerard van Krevelen en met assistentie van het meisjeskoor Capriccio, „Kom lieve kleine meid" van Teddy en Henk Scholten, waarbij ons het gekraai van het dochtertje Leila, nu we dat weer eens hoorden, nog steeds niet kan be koren en tenslotte het feestlied ter ere van oom Piet, die weer terug is uit Amerika, uitbundig gezongen door De Robbedoezen met Harten Zes bij het orkest van Jack Buiterman. dansplaatje blazers O Al niet minder of meer in de er afwisseling even een paar in strumentale plaatjes. Op Decca 45 toeren 63012 V laat het Nederlands ensemble Virtuosa onder leiding van Harry de Groot horen, wat er zoal uit een accordeon te halen is. En dat is nogal wat. Van het viertal nummers, dat met verve en zin voor muzikale nuanceringen wordt uitgevoerd, komt „Happy drurn- merman" bijzonder fris uit de verf, Naar wens: een studie-, luister dan wel O Mantovani presenteert op Decca 45 tr. FM 235053 twee roman tische werkjes n.l. „The road to Balling- airy" en „Let me be loved"; in het laatst genoemde nummer om lijsten Mantovani's be faamde violen een paar stralende par tijen van de koper even stemmig en melodieus en min stijl van Mantovani is de „Music for dancing in the dark", dat het groot orkest van Cyril Stapleton in boeiende klanken serveert op Decca 45 toeren DFE 6413. Aan sfeerwerking geen gebrek. Het plaatje op de hoes doet de rest De nummers heten: Blue moon, What is this thing calles love, April in Paris en On the sunny side of the street O Het plaatje DFE 6412, 45 toeren, eveneens van Decca en eveneens voorzien van een mooi, zoetig hoesje, is gewijd aan de muziek van De Sylva, Brown en Henderson, het drietal, dat in de twintiger jaren een leidende rol speelde in de Amerikaanse „musical"-wereld. De zwierige, rijk geïn strumenteerde dans muziek wordt met zorg uitgevoerd door de bigband van Robert Farnon O Tenslotte zet op de Philips langspeler P 10441 R Ray Collignon zich achter het Hammond orgel en ontlokt daar een fleurige selectie uit van popu laire Italiaanse melodieën, vanaf La Pansè tot en met Na coce na chtarra en Casetta in Canada. Een kleurrijke, zonnige plaat, waarbij het korte orgel spel van Ray nog wordt aangezet door een fantasierijke ritme-man. Vriendelijke dans- en luisterplaat. x) Albert Galter: „Het roodboek van de vervolgde Kerk". Brepols, Brussel. et tweede deel van de hit-parade dus nu. Jo Lemans en Bob Benny offreren op hun manier een Ita liaanse serenade. Zij en hij doen dat tweestemmig en bij een illustratieve begeleiding door het orkest van Tony Vess op de Philips langspeler, 33 toeren, P 10434 R. De plaat telt maar liefst vier en twintig liedjes, die wisselen van genre en stemming. Ze komen er vlot en op charmante wijze uit, ook al zijn hier en daar de teksten wat geforceerd op sentimenteel. Er staan frisse en fleurige liedjes tegenover O Van Henri Salvador, de Franse chansonnier, moet men houden. Zijn manier van zingen doet ons wat zeur derig en zemelig aan, maar onze smaak is nu eenmaal die van vele anderen niet. Zijn plaatje 432187 NE van Philips (45 toeren) is uiter aard aan de liefde gewijd. Hij zingt achtereenvolgens de chansons „Amour perdu", Pour tol seule", T'es a peindre" en „Rose André Popp zorgt met zijn orkest voor een speelse vertolking van de hier en daar nogal excentrieke, niettemin originele en illustratieve partituur O Oude getrouwe „hit"sterren zijn dan vervolgens: Slim Whitman: de troubadour van het moderne prairielied bij tijd en wijle wat sen timenteel op London RE-P 1100 45 toeren in de liedjes „That silver haired daddy of mine", „A petal from a faded rose" „Cryin for the moon" en „At the end of nowhere". (Er is bij te dansen ook)Pat Boone, van wie London op het 45 toerenpiaatje RE-D 1112 zijn grote al eerder besproken successen heeft verzameld: Love letters in the sand, Bernardine, Tutti frutti en Just as long as I'm with you. In vijf jaar tijds zijn van Pat Boone 4 miljoen platen verkocht. Dit jongste London- plaatje zal er ook wel weer als koek ingaan O Een hele reeks vocalisten, heb ben beslag gelegd op het 45 toeren Decca- piaatje FM 235049 namelijk The Johnson Brothers („close harmony") in „Around the world", Billy Cotton a la Edmundo Ros in „Puttin on the style", Jimmy Young, beschaafd en met charmante voordracht, in „When I fall in love", Max Bygraves, ronduit en enthousiast, in „A white sport coat", The Beverley Sisters, snel en met swing, in „Freight train" en Tommy Steele tenslotte met zijn aparte versie van „Butterfly" O Almaar meer „stars". Nu „The Big Four", het negende plaatje in deze Philips serie (dit schijfje draagt het nummer 430 500 BE). Achtereenvolgens: Chances are, gezongen door Johnny Mathis, beetje onmannelijk; Honeycomb, het nummer, in de rock and rollstijl dat Marty Wilde voor zijn rekening neemt, samen met „his Wildcats"; An affair to re member, uit de gelijknamige film,, in een evenwichtige, beschaafde versie van Vic Damone en tenslotte het nummer „Fascination", uitgevoerd door Ray Ellis and his gypsies en een heleboel stemmen, die niets zingen O Voor Latijns- Amerikaanse klanken zorgen Maria Zamora „y sus muchachos" op Philips 45 toeren nr. 318008, in de nummers „Moro" en „Cancion de Lima", twee frisgekleurde en met gloed gezongen werkjes alsook Johnny Hoes en Ria Roda bij het orkest van Jack Buiterman op Philips 45 toeren 318045 PF in de met kwieke pit ge zongen „Calypso Ita- liano" en het al even vlotte nummer „Klan ken der Bolero", waar van intussen de tekst wel weer origineler had kunnen zijn O „Half your heart" is getoonzet in de vierkwartsmaat, het nummer „If you see my love dancing" in het tempo van de Engelse wals. De werkjes, in het 45 toerenpiaatje van London nr. 1627 ge groefd, worden met smaak voorgedragen door de vocaliste Bonnie Guitar. Ze zijn beide vriendelijk van melodie. Beschaafd dans- en luisterplaatje. FREDERIC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9