Vakcentralen verontrust over zeer snelle stijging van de werkloosheid Aandrang op regering om de nodige maatregelen te treffen Jonge Turken urenlang in verwoed gevecht met de Britse politie in Nicosia Veefc/eM Nassers droom De Koningin bezoekt bejaarde gerepatrieerden BERAAD OVER DE ECONOMISCHE SITUATIE Eén van de drie uitbrekers uit „Lloyd hotel" weer gepakt Eén dode, vier gewonden Spaanse prins groet gewonde Tot nu toe 100 gewonden en één dode Nieuw Russisch vliegtuig Cultureel akkoord tussen Moskou en Washington „Zij is nog liever dan op de foto s Jongeman pleegt moord op zijn tante Het weer. Japanse schepen in orkaanachtige storm vergaan Ging in café een borreltje drinken Slippende auto Onaangename verrassing voor. Londen Nadat diefstal van 69 door haar ontdekt was Perón heeft Venezuela moeten verlaten Later meer bewolking Het weer in Europa 224 opvarenden verdronken DINSDAG 28 JANUARI 1958 81ste. JAARGANG No. 29820 De besturen van de katholieke arbeidersbeweging, het christelijk nationaal vakverbond en het Nederlands ver bond van vakverenigingen hebben zich gezamenlijk bera den over de huidige economische situatie, in het bijzonder met betrekking tot de werkgelegenheid. Hoewel de lande lijke werkloosheid op 31 december 1957 nog geen absoluut °naanvaardbare omvang had aangenomen, zeggen de drie vakcentralen toch ernstig verontrust te zijn over de snelle stiJging van de werkloosheid. Bepaalde bedrijfstakken, waaronder met name het bouwbedrijf, alsook de ontwikke lingsgebieden, in het bijzonder in de drie noordelijke pro vincies en verschillende delen van de drie zuidelijke provin cies, zijn, aldus de vakcentralen, in onevenredige mate door de werkloosheid getroffen. Daarbij moet er, volgens de vakcentralen, nog rekening gehouden worden met het feit, dat een deel van de werkloosheid door werkweekverkorting niet in de statistische cijfers tot uitdrukking komt. Bewusteloze vrouw opgehangen f&ee MORRIS beforeyot/óc/t/Z Scooter-Bromfietskleding #/0W/lftr/// De besturen der vakcentralen zeggen net zeer wel te beseffen, dat het wel- „®f.en ,van een politiek van volledige werkgelegenheid in sterke mate afhan- ran van een verruiming van de fi- «Wjenngraaiddeten en een vergroting fnnJi de a^zet 'n het buitenland. Een unr^mentele wijziging in de gevoerde bestedingsbeperking zou hpn- °P dit moment geen verbetering kunnen brengen, inte- gendeel, zelfs tot een snelle verdere achteruitgang van de economische si tuatie kunnen leiden. De besturen menen echter met klem te moeten waarschuwen tegen een te grote terughoudendheid van het be drijfsleven bij de uitvoering van om- schakelings- en expansieplannen, voor- si voorzover deze zijn gericht op ver groting van de export en verhoging van de produktiviteit. De overheid, aldus de drie vakcen tralen, dient op zo kort mogelijke ter mijn verdere en versterkte voorrang te Seven aan maatregelen, welke tot een' \®rruiming van de werkgelegenheid in F? meest getroffen bedrijfstakken en ge- '^den kunnen leiden. "ij de keuze van maatregelen moet, Degens de drie vakcentralen, enerzijds 'et worden op hun bijdrage tot het ^neppen van duurzame produktieve werkgelegenheid, anderzijds op hun ge- 1 °lgen voor de betalingsbalans en de °verheidsrekening. Ten aanzien van de ontwikkelings- Spbieuen dient eveneens primair aan dacht te worden geschonken aan de bevordering van duurzame produktie ve werkgelegenheid. Als zodanig ko men, volgens de vakcentralen, in aan- mei king openbare werken, gericht op de openlegging van deze gebieden ten behoeve van de industrialisatie als mede de herleving van de premiere geling ter bevordering van de vesti ging van nieuwe en uitbieiding van bestaande industrieën. Voorzover de ze maatregelen tekort schieten om op korte termijn een voldoende gunstige invloed uit te oefenen op de werk gelegenheid, verdient, aldus de vak centralen, verruiming van de aanvul lende werkgelegenheid aandacht. Volgens de centralen moet voor de (Van een verslaggever) 29-iari&e zeeman A. de J., een >.iin "Ie drie mannen die vrijdagavond R ontsnapt uit het „Lluyd hotel", het 'like Van Bewaring III aam de Ooste- Vaun Bande iskadc in Amsterdam, is ?®ht weer ingesloten. Hij is in de dat „"'oustraat in de kraag gepakt, na- \ya ®en caféhouder de politie had ge- arschuwd. 'ster ?ntsnaPte gedetineerde vertelde huis at hij van plan was naar het Fl;n„,Van zijn moeder in de Govert jaris «»raat te gaan- Zijn moeder was in fón ar hij kon het niet laten even drinko nabijgelegen café een slokje te Zijn f0h- Hij waagde daarmee te veel. te k=^. eP die van zijn twee ontvluch- sterriiüf en. had maandag in de Am- staan ?,Se edh'es van de kranten ge- n c,a ?ouder herkende A. de J. Bij rv=a u 6011 van de ontsnapten. k°rreltuoSC. j achter de van zijn acht nil om de Politie. De vijf maal zeeman 1St was aanwezig net toen de buis^van ^oer® Wilde zetten naar het u's van zijn moeder meest getroffen bedrijfstakken voorts worden gedacht aan uitbreiding van overheidsopdrachten, een soepeler ver gunningenbeleid, subsidiëring van een groter aantal woningwetwoningen dan thans is voorzien en een tegemoetko ming in de rente ten behoeve van de krachtens het „besluit bevordering van het eigen woningbezit" te bouwen wo ningen. Daarbij dient rekening te wor den gehouden met het plaatselijk of re gionaal beschikbaar aantal bouwvakar beiders. De drie vakcentralen zien als verdere maatregelen, die deel kunnen uitmaken van gerichte werkgelegenheidspolitiek: stimulering van de omscholing en her scholing, het verstrekken van tegemoet koming in verplaatsingskosten van werklozen naar elders, het beperken van overwerkvergunningen, alsmede het mogelijk maken van verkorting van de werkweek als ^tijdelijk middel om de beschikbare arbeid te verdelen, voorzo ver althans de export daardoor niet wordt geschaad. Daarnaast dient, ter handhaving van een redelijke werkgelegenheid voor werkloze minder geschikte arbeids- krachten, zorg te worden gedragen voor voldoende opdrachten aan g.s.w.- werplaatsen. Voorzover de noodzakelijke verbete ring in de werkgelegenheid afstuit op een tekort aan financieringsmiddelen, zal, aldus de vakcentralen, in versterk te mate moeten worden voortgegaan met het nemen van maatregelen, wel ke de financiering veilig kunnen stel len. Gedacht moet worden aan een krachtige bevordering van de export, de besparingen, verruiming van de kre dietverlening, een zo efficiënt mogelijke benutting van de beschikbare financie ringsmiddelen, alsmede een eventuele herleving van de investeringsaftrek. De besturen van de vakcentralen zijn van oordeel, dat de sociaal econo mische raad zich zo spoedig mogelijk dient te beraden over alle aspecten, wel ke voor de economische expansie met het oog op de ontwikkeling van de werk gelegenheid in de nabije en verdere toe komst van betekenis zijn. Het onder zoek van de S.E.R. zal echter in geen SKSw^^t vertragend op het rege ringsbeleid mogen werken. De vakcen- I:ra'e" achten het noodzakelijk, dat de leif néemt'nVerW1Jld gerichte maatrege- Tenslotte wijzen de vakcentralen er °P' dat. er voor het bedrijfsleven geen aanleiding bestaat, zich door de huidi ge tegenslag te laten verleiden tot de faitisme. Een zodanige geestesgesteldheid zou aldus de vakcentralen, juist een door niemand gewenste er onnodige terug gang in de conjunctuur kunnen ver oorzaken. De samenwerking tussen werkgevers en werknemers zal, aldus de vakcen tralen thans haar waarde moeten be wijzen In een eendrachtige bevordering van de werkgelegenheid. iiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii iimiiiiiiiiii Op de rijksweg tussen Witmarsum en Bolsward heeft zich vanmorgen als ge volg van de gladheid een zeer ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarbij de bestuurder van een uit 't Zand bij Den Helder komende personenauto, de 30- jarige K. Baken, om het leven kwam. Vier andere inzittenden van de door hem bestuurde auto erden gewond, van wie twee ernstig. De zesde inzittende kwam met de schrik vrij. Bij het inhalen van een andere per sonenauto slipte de wagen van de heer Baken op het gladde klinkergedeelte, geraakte in de berm en schoot vervol gens naar het midden van de weg, waar hij in de flank gegrepen werd door een passerende vrachtauto van de firma Halbertsma uit Grouw. De heer Baken werd op slag gedood. Hij was pas enkele weken gehuwd. Van de mede inzittenden werd de heer J. Maak levensgevaarlijk gewond. Ernstig ge wond werd de mede-inzittende S. Delver en licht gewond de heren N. Olieman en C. Schoen, allen uit 't Zand. Allen moes ten per ambulance naar het St. Boni- faciushospitaal in Sneek worden ver voerd. Voor het leven van de heer Maak wordt gevreesd. Maandagmiddag heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan het protestantse tehuis voor bejaarden Spathodea te Zeist, waar tal van bejaarde gerepatrieerden uit Indonesië zijn ondergebracht. De in 1909 op Ambon geboren mevrouw Julia SimonsTitaly bood de Koningin bij haar aankomst bloemen aanIn het midden de 73-jarige mevrouw A. W. P Geraths de Saussin geboren in Palembang. Tijdens gevechten in de in Marokko gelegen Spaanse enclave van Ifni werd een bestuursambtenaar gewond en aan boord van de kruiser „Juan Sebastian El- cano" naar Las Palmas op de Canarische eilanden overgebracht. Aan boord van de oorlogsbodem werd de gewonde begroet door de zoon van de Spaanse troon pretendent, Prins Juan Carlos, die momenteel marine-officier is. Turkse jongemannen en meisjes heb ben gisteren urenlang in Nicosia slag geleverd- met Britse politie, die zich met salvo's traangas moest verdedi gen, aldus meldt Reuter. Bij ongere geldheden, die negen uur duurden, zijn volgens de laatste berichten honderd mensen, onder wie 24 politiemannen, gewond. Een Turkse betoger, die on der een politie-auto raakte, is overle den. Voor de Turkse wyk van Nicosia is een uitgaansverbod afgekondigd, Toen het uitgaansverbod afgekondigd werd trokken de Turkse demonstranten zich daar niets van aan. Zij_ bleven van uit zijstraten de Britse politie en mili tairen die het Ataturkplein in het hartje van de Turkse wijk van Nicosia bezet hielden, bestoken met stoelen, stenen, (lessen en stukken hout. Sommigen wierpen zelfs de traangasbommen te rug voor zij konden ontploffen. De on lusten zün een onaangename verrassing voor de Britten geweest, die de Turken als hun vrienden zijn gaan beschouwen. De jonge Turken zijn vermoedelük de straat opgegaan om feest te vieren, na dat geruchten de ronde hadden gedaan dat Engeland had ingestemd met verde ling van Cyprus tussen Grieken en Tur ken en dat de Britse minister van bui- Het nieuwe Russische passagiersvliegtuig „IL-18", dat accommodatie biedt aan 75 tot 100 passagiers en momenteel wordt getestHet vliegtuig heeft vier Turbo- propmotoren van 16 000 pk. tenlandse zaken, Selwyn Lloyd, in Anka ra een overeenkomst hiertoe had onder tekend. Tijdens het hoogtepunt van de ongeregeldheden werden drie Britse po- litie-auto's omver geworpen en in brand gestokeh. Ook werd brand gesticht in een Griekse garage waar nieuwe auto's stonden opgeslagen. Te Paphos in 't westen yan het eiland trokken gisteren schoolkinderen met vlaggetjes en spandoeken naar het plaatselijke politiebureau, waar zij schreeuwden dat zij verdeling van Cy prus tussen Grieken en Turken eisten. Aan deze betoging werd een einde ge maakt door een schoolhoofd. In Fama- gusta hebben Turken twee dagen ge staakt om kracht bü te zetten aan hun eis yan verdeling. De Verenigde Staten in de Sovjet- Unie hebben gisteren een overeenkomst getekend over uitwisseling op cultu reel gebied. De overeenkomst voor ziet in de uitwisseling van radio- en te levisie-programma's en films, aldus meldt Reuter. Bovendien zal er in- de komende twee jaar een uitwisseling op grote schaal plaats vinden op cultu reel, technisch en onderwüsgebied. Met betrekking tot andere gebieden zoals een rechtstreekse luchtverbin- ding tussen New York en Moskou is een overeenkomst „in principe" tot stand gekomen en zal nog nader over leg worden gepleegd, aldus het gemeen schappelijke communiqué, dat over de overeenkomst is uitgegeven. In dit communiqué wordt voorts ge zegd dat deze overeenkomst beschouwd wordt als de eerste belangrijke stap op de weg naar een beter wederzijds be grip. Men hoopt oprecht dat de over eenkomst op een dergelijke wijze zal worden uitgevoerd dat ze wezenlijk zal bijdragen tot verbetering van de betrek kingen tussen beide landen en dat.-mee ook zal bijdragen tot internationale ont spanning. De overeenkomst werd voor de Sov jet-Unie getekend door de Russische ambassadeur in Washington, Georgi Za- roebin en voor de V.S. door W. S. L een speciale Department. assistent van het ,acy. State H.M. de Koningin heeft maandag middag een informeel bezoek gebracht aan uit Indonesië gerepatrieerde be jaarden, die in het protestantse tehuis voor bejaarden „Spathodea" te Zeist een onderkomen vonden. De Koningin liet zich door het bestuur uitvoerig voorlichten over het werk voor de be jaarden in dit tehuis. De naam van de stichting (letterlijk vertaald: boom die schaduw biedt) is ontleend aan een In Indonesië groeiende plant van die Het tehuis biedt op het ogenblik plaats aan 139 geëvacueerden ouder dan 55 jaar, in 47 één- en 46 tweeper soonskamers. Voorts zün er tien bed den voor zieke gerepatrieerden, negen tien personeelsleden zün inwonend. Na de begroeting door het bestuur maakte de Koningin een rondgang do het gebouw. De kamers vond ze echter leeg, want de bewoners van Een 20-jarige jongeman te Den Haag heeft bekend zün 68-jarige tante, de weduwe Veenstra, in haar woning te Twijzelerheide (gein. Achtkarspelen) te hebben vermoord. Buren van de weduwe Veenstra had den haar zaterdag levenloos in haar woning aangetroffen. Aanvankelijk dacht men aan zelfmoord, maar op grond van enkele aanwüzingen in andere richting stelde de rükspolitie te Buitenpost een diepgaand onderzoek in, dat leidde tot de arrestatie van de jongeman die uit Twü'zelerheide afkomstig is en thans woont en werkt in Den Haag. De weduwe Betje Veenstra-Meyer heeft het leven gelaten voor een be drag van negenenzestig gulden. Haar jonge neef uit Den Haag, werkzaam bij een expeditiebedrijf, had schulden en ging donderdag naar zijn tante in Twy- zelerheide om te proberen geld van haar te lenen. Dit lukte niet, zij was ook arm. De jongeman heeft toen een bedrag van 69.- weggenomen, maar zijn tante bemerkte dit. Er kwam ruzie, hij moet haar bij de keel hebben ge grepen en de politie vermoedt dat zy toen slechts is flauwgevallen of be wusteloos geraakt door ademgebrek, doch niet is overleden. Zekerheid hier over bestaat nog niet. De worsteling tussen tante en neef geschiedde hij de voordeur van het kleine huisje. Hij heeft haar toen, overtuigd dat zy dood was, door de woning naar een aangebouwd schuur tje gesleept en haar in een nauw gangetje opgehangen teneinde de in druk van zelfmoord te wekken. Tevoren had hü het huis nog verlaten en de weduwe in bewusteloze toertand laten liggen. Toen hij na enige tyd terugkeerde is hü tot zyn daad gekortien en heeft hy zijn tante met een plastic koord aan een balk opgehangen. De neef bracht de nacht van donder dag op vrijdag in het huisje door, en vertrok vrydagmorgen na nog alle mo gelijke sporen verwyderd te hebben. „Een geraffineerde opzet", aldus de po- iitie. Aanvankelük geloofde de rükspolitie te Buitenpost ook in zelfmoord, maar toen men hoorde dat de neef uit Deh Haag op bezoek was geweest rees de argwaan en begon men verdenking tegen de jongen te koesteren. Hij is na melijk geen onbekende bü de politie en heeft reeds verscheidene veroordelingen wegens diefstal met braak en inklim ming achter de rug. De regering van Venezuela heeft ex- president Peron 'an Argtntinië gifte ren gelast het land te verlaten, aldus meldt A.F.P. Met een tweemotorig passagiersvlieg tuig van de Lineas Aero-Postales Venezolanas" Is Peror naar de Domini caanse republiek vertrokken. De am bassadeur van de Dominicaanse re publiek te Caracas, Bonnelly, voegde zich bij de vroegere president van Ar gentinië. „Spathodea" waren allen verzameld in de grote converentiezaal waar zij sa- rtien met de vorstin de thee gebruikten. Er was geen enthousiast gejuich toen de Koningin binnenkwam, alleen stille bewondering, die zich uitte in een glim lachend knikken van de oudjes, van wie de meesten de Koningin nog nimmer ge zien hadden. ,,Zjj is nog liever dan op de foto", zei eer- der oudjes, die bewo gen de landsvrouwe gadesloeg. Een van de bejaarden bood de Ko ningin een fraaie ruiker orchideeën aan. Ontroerd luisterde de Koningin vervolgens naar een klein gedichtje, dat de 73-jarige te Palembang geboren mevrouw A. W. Geerraths de Saisin voor haar opzegde. De Koningin onderhield zich geruime tijd met de bejaarden en luisterde be langstellend naar hun vaak bewogen verhalen. Een kükje in de keuken van het tehuis besloot dit ongedwongen be zoek van de Koningin. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgeipaakt te 11.15 uur) Later meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen zuid en zuidoost. Onge veer dezelfde temperaturen. Zon: 8.26-17.21 Maan: 12.04-2.48 Advertentie temp. neersl. Station Weer heden afgei. 7 uur 24 uur Stockholm geheel bew. 2 0 Oslo geheel bew. 1 0 Kópenhagen onbewolkt -1 0 Londen geheel bew. 8 0 Amsterdam onbewolkt 2 0.1 Brussel onbewolkt 4 0 Luxemburg onbewolkt -2 0.6 Parijs half bew. 4 0.6 Nice onbewolkt 4 0 Berlijn onbewolkt -4 0 München onbewolkt -11 0 Zürich geheel bew. -4 0 Genève mist -2 0 Locarno onbewolkt -5 0 Wenen onbewolkt -10 0 Rome onbewolkt -1 0 Advertentie Hazet-Fabrieken BINNENVERINGBED hei beste bed ooit gemaakt ,||l| ..ill I' Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED met extra versterkte middensector BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM -|-n- ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 It I 9 P*1 BI 1 £1° KË i M M 1 ËF1 H m «F» Ir® 1 BP™ H W M 11^ hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. Abonnementen 20800 Postgiro 143480 lil 11 B II II illil I i R IÉ II li li 18 imüi lil De administratie behoudt zich het recht voor Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 llfttt B B» B B fiff H— MsmM f|| M B^ÜH jMf Ha H |lf 1 WW KM «mF H advertentiën eventueel zonder opgave van WltUWt nAmLtlBoint lUUfiAil Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur '8 avonds tel. 21544. De orkaan-achtige storm welke giste ren in de zeestraten tussen de Japanse eilanden heeft gewoed, heeft In totaal 224 levens geëist. Een veerboot, een vrachtschip en een tankboot zijn in de storm vergaan. De Nankai Maru, een veerboot i^an 500 ton, kapseisde zondagnacht in de straat van Naruto met 166 mensen aart boord, van wie er geen een is gered. Het vrachtschip Shofuku Maru, van 900 ton, ging voor Kaap Shioncmisaki met 26 rrian aan boord onder. Van dit schip zijn.vijf opvarenden gered. In de Kumanonada-zee, voor de kust van de prefectuur Wakayama, is de tanker Wajin Maru, van 205 ton, met 9 man vergaan. Alleen het lijk van de gezagvoerder is gevonden. Vüf vissers boten worden buitendien vermist. 24 opvarenden werden gered, maar 28 an deren worden vermist en als verloren beschouwd. Schepen en vliegtuigen zoeken naar overlevenden. De staatkundige kaart van het Mid den-Oosten zal binnenkort een nieuw aanzien krügen, als de voorgenomen fusie van Egypte en Sy rië een feit is geworden. Het zijn twee uitgesproken anti-Westerse naties, die nu samen één staat willen gaan vor men. Zowel Cairo als Damascus staan op büzonder slechte voet met Washing ton, Londen en Parüs; vooral sinds de Suezkwestle, die in de herfst van 1956 tot een gewapend conflict leidde. Maar ook bestaat er een zeer ongunstige ver standhouding tussen Egypte en Syrië enerzijds en de min of meer Westers georiënteerde Midden-Oostely'ke landen: Jordanië, Irak en de Libanon ander zijds. En het door de presidenten Nas ser en Koewatly meest gehate land is natuurlyk: Israël. Vooral deze laatst genoemde staat zal dan ook de aange kondigde fusie als een nietuwe be dreiging van zijn veiligheid beschou wen, al ligt het belang van de Egyp- tisch-Syrische samensmelting niet op de eerste plaats op militair gebied. Da strydkrachten van de beide staten zijn namelijk al ruim een jaar geleden on der een gemeenschappelük opperbevel geplaatst. De Egyptische chef-staf, ge neraal Hakim Amer, werd indertijd be noemd tot bevelhebber van de gezamen- lyke legers. Bovendien zijn sedert de herfst van het vorig jaar een duizend tal Egyptische soldaten in Syrië gele gerd. Het is natuurlük allerminst toeval lig, dat de officieuze bekendma king van de stichting van de nieu we staat geschiedde aan de vooravond van de bijeenkomst van de landen van het Pact van Bagdad. Dit verdrag is de regeringen van Cairo en Damascus steeds een doorn in het oog geweest, en Irak is indertijd door Nasser ver weten, dat het verraad had gepleegd aan de Arabische zaak door een bond genootschap aan te gaan met landen als Engeland en Turküe. Intussen hebben Egypte en Syrië voortdurend gevreesd, dat Jordanië en de Libanon zich nog eens by het pact zouden aansluiten. Vooral Jordanië zal nu, na de Egyp- tisch-Syrische fusie, onder toenemende druk komen te staan van Cairo en Da mascus. Jordanië wordt Immers door de nieuwe staat ingesloten. Als die staat er in zou slagen het huidige be wind van Amman omver te werpen en koning Hoessein te verjagen, zou ook het Jordaanse grondgebied onder het bewind van Nasser gebracht kunnen worden. (Niet zo lang geleden wist ko ning Hoessein maar nauwelüks een door Nasser veroorzaakte staatsgreep te verüdelen, en het gevaar voor een coup d'état in Jordanië zal straks onge twijfeld groter worden). Egypte, dat zich aan Engelse over heersing heeft ontworsteld en Sy rië, dat zich vrü wist te maken van Frankrijks gezag, hebben beide, in hun rancune tegen de Westerse „kolo niale" mogendheden, steun gezocht bjj de Sovjet-Unie. Sinds enkele jaren kan men spreken van een as Moskou-Caïro- Damascus. Hoe zeer vooral Syrië on der de invloed staat van het Kremlin is byvoorbeeld eind vorig jaar nog geble ken, ten tijde van de Russische intimi datie-campagne tegen Turküe. Maar ook Nasser loopt aan de leiband van Khroesjtsjev, al mag de Egyptische president zich wat vrüer bewegen dan zün Syrische collega, Koewatly. De nieuwe staat zal officieel een neu trale buitenlandse politiek voeren. Maar men heeft dit soort neutraliteit intus sen leren kennen. In het grote wereld conflict tussen de communistische en de anti-communistische staten ligt de sympathie van zowel Egypte als Syrië geheel aan de zijde van Moskou. De neutraliteit van Cairo en Damascus is van geheel andere aard dan bijvoor beeld die van New Delhi en Rangoon. Nasser en Koewatly zijn extremisten, die in hun haat tegen het Westen een voudig niet willen zien, dat als er op het ogenblik één land ouderwetse kolo niale praktijken toepast het de Sovjet- Unie is. Moskou's Oosteuropese satel lietstaten worden immers door de Rus sen als een soort „koloniën" uitgebuit, op een manier die de ergste vorm van 19e-eeuwse koloniale uitbuiting over treft. Het is opmerkelijk dat de regerin gen van Egypte en Syrië zo'n haast hadden met de aankondi ging van de fusie. De uitwerking van het plan zal immers niet zo eenvoudig zün. Er moet een nieuw parlement ko men, een nieuwe regering, een nieuwe grondwet en een nieuwe vlag. In Syrië zullen alle politieke partijen moeten worden ontbonden, en de zo totaal ver schillende economieën van de beide lan den zullen op elkaar moeten worden af gestemd. Men krijgt niet de indruk dat alle consequenties van de fusie grondig zyn bestudeerd. Nasser en Koewatly willen echter niet langer wachten. Zij willen een anti-Westerse wig dryven in het Midden-Oosten. In de vorming van hun nieuwe staat zien zü een mogelyk- heid om Israël meer te intimideren dan te voren, en om Jordanië en de Libanon van een bondgenootschap met het Wes ten te weerhouden. En intussen droomt Nasser van een nog grotere staat, waarvan hü dan weer de leider zou zyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1