Trek naar Kennemerduinen wordt ieder jaar groter Verdacht van meineed „Gaslicht" door St. Genesius Boulevard-paviljoen in Zand- voort zonder vergunning Opheffing van gemeente een forse aanslag Nasution spoort troepen tot waakzaamheid aan pi NAAIMACHINES ï3S Capaciteit kampeerplaatsen bereikte in 1957 top Lokaalvredebreuk in Heemstede Exploitant zou misbruik gemaakt hebben van souplesse der politie „Uyt den Bosch" vanmorgen geopend Bouwactiviteit was in het afgelopen jaar niet gering „Pogingen van separatisten zullen geen steun vinden' Meisje aan voogdij onttrokken MEER DAN 300.000 BEZOEKERS „Zaalberg dekens 10% korting WASSENAAR Diversen Twee maanden voor chauffeur uit Vijfhuizen „GELD TE GEEF" Door „Spelers van Sint-Frans" Drie getuigen ter zitting aangehouden ECONOMISCHE POLITIERECHTER Emissieprospectus 5%%-lening P.E.G.E.M. Haarlem Snoeplustige dieven Rechtbank onbevoegd verklaard In echtscheidings procedure BURGEMEESTER HAARLEMMERLIEDE 17e straf voor timmerman DINSDAG 28 JANUARI 1958 PAGINA 3 ÉiiMi Films: Burgerlijke Stand Haarlem Parnassia bijna klaar Provinciale begroting Noord-Holland Jac. Groen vraagt grond van provincie voor verdreven agrariërs Vooropruiming R.-k. Bouwvakarbeiders vieren jaarfeest HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Bouwactiviteiten ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Beurs van Amsterdam New York Met Pasen zal het theehuis Parnassia klaar zijn. De uitspanning, waar plaats is voor ruim tweehonderd bezoekers, zal 's zomers en 's winters geopend zijn. De directeur van het nationale park De Kennemerduinen te Bloemendaal ir. E. C. Roderkerk heelt het afgelo pen jaar over belangstelling niet te kla gen gehad. Er kwamen niet minder dan 300.000 bezoekers dat is 112.000 meer dan het jaar daarvoor verpo zing zoeken in het prachtige natuurre servaat. Onder hen bevonden zich vele buitenlanders. Kampeerders uit alle windstreken van ons land en uit alle hoeken van de wereld tukten 71.000 (in 1956 10.000 minder) nachtjes bij elkaar. Daarmee is de totale capaciteit van de twee kampeerterreinen De Lakens en de De Liguster wel bereikt. Hoe het dan moet, wanneer het aantal kampeer ders nog groter wordt en daarmee houdt de heer Roderkerk voor dit jaar en de volgende seizoenen ernstig reke ning is een nog uitzichtloos pro bleem. Een enquête, die vorig Jaar naar aanleiding van huistvestingsmoei- lijkheden in verschillende Nederlandse kampen door de A.N.W.B., de A.NV.V. en de Kampeerraad werd gehouden heeft merkwaardig genoeg uitgewezen, "at er in de bestaande kampeercentra n°S voldoende plaats is. Dat betekent, dat ef van hogerhand voorlopig geen maatregelen te verwachten zijn. Op Hemelvaartdag- toefden 6.257 men sen in De Kennemerduinen. Zeven en dertig percent wa.» afkomstig uit hoofdstad, zes en dertig procent naarlem en vijf en twintig per- Cent uit andere plaatsen van Noord- Holland en uit Zuid-Holland. Voor zon dag 4 augustus waren deze cijfers: 6 362 bezoekers, van wie acht en twin tig percent uit Amsterdam, acht en veertig percent uit Haarlem en acht tien nercent uit de rest van Noord-Hol land Pen uit Zuid-Holland. Vergeleken met 1956 is het aantal overnachtingen door buitenlanders met zeven percent toegenomen (1956 17 percent). Zij wa- Advertentie JANSVVEG t/o station a. 1. mijn leven. a. L CINEMA-PALACE; De familie Trapp, (5e week). 2. 4.15. 7. 9.15 uur ifl *i£L4S:oEen meisie in slecht gezel- schap, i8 j. 2.30, 7, 9.15 uur. LI D OCasino de Paris, volw 2, 4.15. 7. 9.15 uur. LUXOR: Mijn geld ot 2, 7, 9.15 uur. REMBRANDT: De nachten van Cablrla str. volw. (2e week). 2, 4.15, 7. 9.15 uur ROXY: Guerilla In de jungle, 14 j. 2.30. 7. 9.15 uur. STUDIO: De man met de gouden arm. volw. 2.15, 7. 9.15 u. Dinsdag 28 Januari Concertgebouw, 20 uur: Improvisatie concert door Albert de Klerk en Piet Kee, orgel. Begijnhofkapel, 20 uur: Concert door Klein Vrouwenkoor „Cantemus Minerva-theater, 2015 uur: Concert door het Noordhollands Philharmoniscb Orkest o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Hans icnke- mans, piano. Stadsschouwburg, 20 uur: „De Waaier' toneelspel dat wordt opgevoerd door de leerlingen van het Triniteits Lyceum en van het R.-K. Lyceum voor Meisjes „Sancta Maria Frans Halsmuseum, 20 uur: H. Wlelek doen wij met de film? siteit) met ons?" (Volksuniver- Woensdag 29 januari Stadsschouwburg, 20 uur: Operagezelschap „Forum" met „La Traviata" van Verdi Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Haarlemse Klaverscribo Accordeonclub Raadzaal, Prinsenhof Haarlem, 14 uur- Vergadering van de Raad der gemeente Haarlem. Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. G. L. van der Zwaag spreekt over „Moderne chi- furgie" (Volksuniversiteit). GEBOREN: z.v. J. Akersloot-Lodder; 2.v. J. S. Bokhove-Diehl; z.v. R. M. Schaly-Bakkes; z.v. M. van Eeken-van der Zwet; .v. A. Th. Sweers-Andrée Wil tens; z.v. J. H. Holtkamp-Kramers; 2-v. C. M. F. Ouddeken-de Groot; z.v. M. van der Heijden-Beullens; d.v. 2* M. de Ruijter-Wilms; d.v. M. Goe- de-Yamamoto; d.v. M. Pothoff-Sieben: d-v. M. A. Jansen-van Lieshout; d.v. «L L. A. M. van Hazebroek-Konig: d.v. £-■ J. Röling-van Kessel; d. v. W. C Wit herHille' dv' M' Warmer-de -ONDERTROUWD: A. de Vries en C. v' Groot; G. Beringen en H. G. Koster; C. de Groot en F. W. van der Smit^6n' Bieshaar en S. A. H. OVERLEDEN: B. van Coevorden, 34 jr., Smedestraat; C. j. h. van Wees, horst" S' C' van Riet-Bink TWe a ^Paansevaartstraat; G. gossen-Arends 83 jr., Kievitstraat; J. Verh»^.nenS.tLuer!" 73 jr" Spaarne; J. Verhagen-Dikkeboom, 62 jr., Voorhelm- van Bere^eiinstraat^ing PiSt°0r' 77 jr' ren afkomstig uit zeventien landen. Zo als elders in het land spanden ook de Duitsers in toeristisch opzicht in Bloe mendaal de kroon. Dan kwamen de Zweden en achtereenvolgens de Fran sen, Zwitsers, Engelsen, Denen, Noren, Belgen, Oostenrijkers, Italianen, inwo ners van Lichtenstein, Finnen, Turken, Amerikanen, Canadezen, Australiërs en Indiërs. Het aantal overnachtingen door Amsterdammers, Haarlemmers en andere Nederlanders liep terug, res pectievelijk met vier percent (1956 41 percent), zes percent (1956 20 percent) en één percent (1956 15 percent. Oor zaak: het slechte weer, waarvan na tuurlijk ook de buitenlanders last had den, maar zij waren niet zoals de Ne derlanders in de gelegenheid om naar huis te keren. Tussen 8 juli en 28 september wer den zes internationale werkkampen ge houden, die in samenwerking met de Stichting Internationale Werkkampen, de Vereniging voor Internationale Rechtsorde en de N.V. Grontmij waren georganiseerd. Het totaal aantal deelne mers bedroeg 144. Zij waren afkomstig uit vijftien landen, namelijk uit Duits land (39 de meeste natuurlijk). Frank rijk, Engeland, Nederland (19), Noor wegen, Italië, België, Spanje, Portu gal, Israël, Australië, Ierland, Zweden, Zuid-Afrika en India. Helemaal klaar is de tweede speel vijver in de Koevlakte. Klaar met Pa sen komt het theehuis Parnassia. Het zal zowel de bezoekers aan De Kenne merduinen als de strandwandelaars op warme zomerdagen de nodige verfris sing kunnen verschaffen. De uitspan ning is ook vanaf de Zeeweg per auto te bereiken. Er is een parkeerterrein met een capaciteit van ongeveer vier honderd auto's. Nieuw is verder de ver hoogde toegangsprijs voor volwasse nen. Een kaartje kost voortaan vijf cent meer. Voor de kinderen werd het oude tarief gehandhaafd. De brand- toren bij Het Kopje is thans ook tele fonisch aangesloten, zodat brandmeldin gen vlugger kunnen geschieden dan voorheen het geval was. De strijd te gen de konijnen duurt nog altijd onver minderd voort. Vorig jaar vielen er 280 slachtoffers. Verder zijn op het ogenblik studenten bezig met een botanisch onderzoek langs het duinmeer en met een studie van het dierenleven in het water. En kele vogelwerkgroepen inventariseren de vogelstand van De Kennemerduinen. De heer Roderkerk op'zijn beurt onder wijst evenals vorig jaar duizen den schoolkinderen het vak „natuurbe scherming". Twee maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf legde de Haarlemse po litierechter, mr. J P. Petersen, gister- n?°rf.®n op aan een 27-jarige chauffeur ii VlJfhuizen, 'Re terecht stond wegens lokaalvredebreuk en wederspannigheid jegens de Heemsteedse politie. De offi- van Justitie, mr. G. W. F. van der eist an' had vier maanden ge- P®.fh?u"euT was 14 december bij een wffHotiïL tj Sportpark-restaurant in Heemstede. Het verloop van het feest beviel hem met best en daarom meen- de hg wat meer gang in te moeten zetten. Dat zinde de organisatoren weer niet en de chauffeur werd gesommeerd het lokaal te verlaten. Toen hij dat niet goedschiks wilde, werd er een politie- agent bijgehaald, tegen wie de chauffeur zich hevig verzette. „Ik had een paar borrels op. ik weet niets meer van wat er gebeurd is", al dus de verdachte. De officier van justi tie nerinnerde er aan, dat de chauffeur al eerder veroordeeld was voor een in dronkenschap gepleegd delict en In zijn dorp bekend staat als een driftige man. Mr. O. H. van Wijk pleitte als raads man voor clementie. De Toneelvereniging „De Spelers van Sint Frans", onderafdeling van de K.A.B. in Haarlem heeft voor haar do nateurs een opvoering gegeven van „Geld te geef", een Amerikaans blijspel van Walter Black en Will. Mendreck onder regie van Antoon Snoeks. Het was een kostelijk verhaal rond een oude grootvader op een farm, die als gepensioneerd graveur van de rijks munt door zijn hobby voor de nodige verwikkelingen zorgt. In de kelder van het huis van zijn zoon, waar de oude man na zijn pensionering woont, gaat deze door met het maken van munt biljetten. Door een samen iop van om standigheden komen de biljetten in jin loop. Grote konsternatie, maar tenslotte komt alles weer terecht. De spelers hadden veel werk gemaakt van dit stuk, waarvan de toeschouwers oprecht genoten hebben, getuige het gulle applaus na afloop. Bij de algemene beschouwingen over de begroting 1958 tijdens de hedenmor gen gehouden zitting van. Prov. Staten van Noord-Holland vroeg namens de K.V.P.-fractie de heer Jac. Groen Az. alle aandacht van Ged. Staten voor de schadeloosstelling van agrariërs wier gronden ten offer vallen aan stads- en industriële uitbreidingen. Met name noemde hij in dit verband de IJmond en Kennemerland. De enige goede com pensatie is grond, die de provincie in zo ruime mate bezit. Met name in de IJmond kan de provincie In deze wel wat doen. De spreker drong aan op een spoedige uitspraak van G.S. en stelde daarbij een motie in het uitzicht. Het verontrustte hem, dat er nog altijd geen commissie van onderzoek naar de duin- waterverontreiniging is ingesteld, wel ke commissie de minister enige jaren geleden reeds heeft toegezegd. De voor bereiding van een agrarisch welvaarts plan voor Noord-Holland juichte hij ten zeerste toe. Voorts laakte de heer Groen het namens de C.P.N. bij het begrotingsonderzoek geuite standpunt als zou er sprake zijn van wanbeleid in Noord-Holland omdat de communis ten buiten de samenwerking van de an dere partijen in de Staten zijn gebleven. Zijns inziens is er mits de levensbe schouwingen gerespecteerd worden samenwerking mogelijk tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. De heer Gortzak (C.P.N.) meende dat de werkgelegenheid het voornaamste vraagstuk is, waarmee de Staten zich bezig moeten houden. Het uitte de be kende kritiek op het regeringsbeleid inzake de defensiepitgaven. De heer Baas (A.R.) meende dat G.S. ten aan zien van de bestedingsbeperking enige terughoudendheid zouden kunnen be trachten. Aan het begin van de zitting werd mevr. W. K. Westerdorp-Lansink sink (C.P.N.) uit Amsterdam geïnstal leerd als Statenlid in de vacature ont staan door het ontslag nemen van de heer B. Brandsen. Overeenkomstig het voorstel van G.S. werd een commissie voor maatschappelijk werk ingesteld, (C.P.N. uit Amsterdam geïnstal- subsidieverzoeken van instellingen en organen, werkzaam op het gebied van het maatschappelijk werk. Drie getuigen in een beledigings-af- faire die de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, gisteren te behan delen kreeg, werden tijdens de zitting aangehouden onder verdenking van meineed. Het was een inwoningsruzie tussen een 32-jarige smid uit Haarlem, hoofdbewoner van een huis, en een 64- jarige uit Indonesië afkomstige dame die buiten medeweten van de smid een telefoonaansluiting in het huis wil de laten aanleggen, hetgeen de aanlei ding was tot de woordenwisseling. De smid zou de dame toen beledigd heb ben. Onder ede verklaarde de echtgenote van de smid, dat haar man de beledi- fende woorden niet gebezigd zou heb- en. De officier'van justitie vroeg daar van nog voordat hij zijn requisitoir had genomen acte. Daarop vroeg de verdediger, mr. J. Roggeveen, het zelfde voor de verklaringen van de in wonende dame en haar 24-jarige doch ter. Om te voorkomen, dat beide laatst genoemde dames onderling zouden spre ken, werd (na onderling overleg) de moeder aangehouden, terwijl hetzelfde geschiedde met de echtgenote van de smid. De zaak zelf werd eveneens voor onbepaalde tijd aangehouden. De beledigingen zouden gevallen zijn, toen de smid verrast werd door PTT- monteurs, die in het huis de telefoon wilden aanleggen. De smid gaf daartoe geen toestemming. De politierechter sprak van een „snertzaak, die waar schijnlijk op een boete van een paar tientjes zou uitdraaien. Meineed plegen is heel erg", hield hij de getuigen voor, die evenwel in hun tegenstrijdige ver klaringen volhardden. Met „Gaslicht" hebben vijf spelers van de Katholieke Gemengde Toneel vereniging „Sint Genesius" gisteravond hun donateurs in de Haarlemse Stads schouwburg twee en een half uur lang in spanning weten te houden. Het was ditmaal een ook door verfilming beken de „Victorian Thriller" van Patrick Hamilton, vertaald door Cruys Voor- bergh, die onder regie van Jan Kraak man voortreffelijk ten tonele werd ge voerd. Tegen het décor van een sombere Londse kamer uit het laatste deel van de vorig eeuw speelt zich bij gas licht dit boeiende drama af. De hyper sensitieve mrs Manningham blijkt ge huwd te zijn met een monster van een man: de roofmoordenaar van zijn tante. Twintig jaar later leidt hij een nogal liederlijk leven in hetzelfde huis, waar hij zijn misdaad begaan heeft. Ruste loos zoekt hij daar naar kostbare ro bijnen, het motief voor de moord. Zijn vrouw, die van dat alles niets weet, tracht hij stelselmatig van haar geest vermogens te beroven. Door een toeval doorziet een oude inspecteur van politie dit alles. Hij weet de misdadiger te ontmaskeren en de vrouw haarzelf- ontmaskeren en de vrouw haar zelf- vertrouuwen terug te geven. Even Victoriaans als dit aan span nende scènes rijke gruwelverhaal was de toneel-uitvoering van „Sint Genesi us" in haar tot in de puntjes verzorgde decoratie, costumering en persoonlijke typering. De bleke, wegkwijnende mrs Man- nigham, de wat vaderlijke en breedspra kige Dolitie-inspecteur, de nerveuze heer des huizes, het kokette dienstmeis je en het bejaarde factotum, zij leken allen levend geworden illustraties uit een Dickens-verhaal. Corry Boonman was bewonderens waardig als de geestelijk mishandelde vrouw, die de uiteenlopendste emoties moet verwerken: panische angst, verne dering en ontroering. Uitstekend was ook ae politie-inspecteur, door Theo Krouwels met ouderwetse zwier ge speeld. Harry van Stigt leverde een overtuigende creatie van de brute schurk. Bijzonder aardig was de oude gedienstige door Riet Poelgeest a. g- op de planken gezet, en niet in de laat ste plaats zij Lies Bakker genoemd, die het kokette dienstmeisje speelde. OZD. De economische politierechter in Haarlem veroordeelde maandagmiddag een Amsterdamse café-exploitant tot een boete van honderd gulden wegens overtreding van het Vestigingsbesluit voor Horeca-bedrijven. De verdachte had in de afgelopen zomer zonder de vereiste vergunning in een door hem geopend paviljoen aan de Boulevard de Favauge in Zandvoort sterke dranken verkocht. Volgens de officier van justi tie, mr. J. Wiarda, die vijftig gulden boete en een jaar voorwaardelijke, slui ting van het etablissement had geëist, zou de exploitant misbruik gemaakt hebben van de souplesse van de Zand- voortse politie. De korpschef van de politie had hem, toen de verdachte nog niet alle papie ren in orde had, gezegd: „Goed, open dan maar, met de rest komt het dan wel in orde". De exploitant was name lijk, naar de korpschef als getuige me dedeelde, aanvankelijk van zins een „Weinstube" met damesbediemng te openen. Hij had daarvoor slechts een verlof-A nodig. In verband met de da mesbediening zou er in de zaak niet ge danst mogen worden. Later veranderde de exploitant van gedachte. Hij ging ook ander gedistil leerd verkopen, waarvoor een Vergun ning (moeilijker te krijgen dan een ver lof) nodig is. De damesbediemng bleef gehandhaafd, maar er werd ook ge danst. Toen de politie bleek aldus de korpschef dat de exploitant zich na enige weken zelfs nog niet in verbinding gesteld had met-de Kamer van Koop handel voor een vestigingsvergunning, werd er proces-verbaal opgemaakt voor de overtreding. Dat hij geen moeite ge daan zou hebben ontkende de verdach te. Hij zou vóór het optreden van de po litie al de nodige stappen ondernomen hebben. Het komt wel meer voor, dat een zaak zonder de officiële vergunnings bordjes geopend wordt. De zaak zit dan wel goed en wij hebben begrip voor de Thans is verschenen het prospectus inzake de reeds aangekondigde emissie van ƒ20.000.000 5>/, 30-jarige obligaties in stukken van nom. 1.000 aan toonder ten laste van de Provinciale en Gemeen telijke Electriciteits-Mij. (P.E.G.E.M.) te Haarlem. De inschrijving staat open op dinsdag 4 februari a.s. bij de Ned. Handel Mij., de Escomptohank, de Hol- landsche Bank-Unie, de heren Hope en Co., de Ned. Overzee Bank en de heren H. Oyens en Zonen tot de koers van Evenals de in november en december 1957 uitgegeven 6% P.E.G.E.M.-leningen, welke werden uitgegeven a 100%, is de onderhavige lening aflosbaar in 20 gelijke jaarlijkse termijnen ad. ƒ1.000.000 door uitloting a pari. ditmaal aanvan gende 15 februari 1969. Vervroegde af lossing is slechts toegestaan met ingang van 1969 eveneens slechts a pari. Op neming in de beursnotering zal worden aangevraagd. Met het oog op de gestadige ont plooiing van de elektriciteitsvoorziening in de provincie Noord-Holland en de gemeenten Amsterdam en Haarlem, wenst de vennootschap over de nodige middelen te beschikken teneinde de noodzakelijke vergroting van de capa citeit van produktie- en distributie middelen van haar energieleveranciers aan haar eisen te doen aanpassen. Gistermiddag omstreeks half vier ontdekte de eigenaar van de consump tietent op de hoek van de Wagenweg en de Spanjaardslaan, dat er een ruitje in zijn tent was ingedrukt. Bij nader on derzoek bleek, dat er voor ongeveer 200,- aan snoepgoed, koeken en limo nade werd vermist. De politie stelt een onderzoek in. moeilijkheden bij seizoenbedrijven", al dus de korpschef. „Maar in dit geval duurde het wat al te lang". „In de toekomst zal er drastisch wor den opgetreden in dergelijke gevallen", beloofde de officier van justitie. „In zulke gevallen neemt men blijkbaar het risico van een boete op de koop toe. Die boete kan er wel af, wanneer er eerst flink verdiend is. Zaken, die niet goed zitten, zullen voortaan onmiddellijk ge sloten worden". „U hoeft niet te wachten op de op- .ruiming. Wij smijten de mooiste goede ren er nu al uit. Let op, de grootste voorverkoop begint zaterdag". Aldus een advertentie-tekst, waarvoor een 79- jarige winkelier zich maandag middag moest verantwoorden voor de economische politierechter in Haarlem, mr. J. D. Vink. In strijd met de Uit- verkopenwet-1956 had hij een „voor-uit verkoop" geannonceerd in niet beperkte kring. Volgens die wet is het namelijk wel geoorloofd vaste klanten of andere relaties persoonlijk aan te schrijven met de mededeling, dat er een voorverkoop gehouden wordt. „Ik heb, zolang ik leef, nog nooit voor de rechter hoeven te verschijnen. Na de oorlog heb ik zonder een cent mijn zaak helemaal weer op moeten bouwen. Ik moet hard werken voor mijn brood", aldus de verdachte, die zichtbaar aan gedaan scheen. De officier van justitie, mr. J. Wiar da, eiste vijftig gulden boete. „Verdach te is niet de enige, die hiervoor terecht heeft gestaan. Misschien is dat een schrale troost voor hem". De politie rechter wilde rekening houden met de hoge leeftijd van de verdachte en met het feit, dat hij niet met opzet gehan deld had. Het vonnis luidde vijfentwin tig gulden boete. Een Nederlandse vrouw stelde tegen haar echtgenoot, die te Londen woont en statenloos is een eis van echtscheiding in bij verzoekschrift aan de rechtbank te Haarlem. De man achtte de rechtbank echter niet bevoegd om van deze vor dering kennis te nemen op grond van artikel 262 B.W., dat spreekt van Ne derlandse partijen. Deze exceptie van onbevoegdheid werd echter zowel door de rechtbank te Haarlem als in hoger beroep door het hof te Amsterdam ver worpen. De Hoge Raad heeft nu overwogen, dat in een geval van echtscheiding tussen partijen, van wie slechts een de Nederlandse nationaliteit bezit, terwijl de gedaagde op het ogenblik van de in diening van het verzoekschrift geen bekend hoofdverblijf binnen het ko ninkrijk had, geen wetsbepaling de rechtbank bevoegd maakt om van de vordering kennis te nemen. Mitsdien heeft de Hoge Raad het arrest van het hof vernietigd en de rechtbank te Haarlem onbevoegd verklaard. Vanmorgen is officieel de dépendan ce van de Maria stichting „Lyt den Bosch" aan de Spanjaardslaan ge opend. Om negen uur droeg deken W. N. Zqistra van Haarlem in de kapel van de nieuwe kliniek een H. Mis op. Daarna heeft hij in aanwezigheid van zeer veie genodigden het gebouw plech tig ingezegend en tijdens een feeste lijk getinte bijeenkomst in een van de prachtige zalen van het huis de kliniek geopend. Hij deed dat met een speeclije waarin hij een historisch overzicht gaf van wat er sinds de aankoop van het huis gebeurd was. Evenals de huidiga econoom van de Mariastichting drs. M. van den Heuvel releveerde deken Zijl stra. het werk van de vroegere genees heer-directeur van het ziekenhuis dr. J. G. Hoge. Aan het slot van zijn toe spraakje sprak deken Zijlstra de wens uit dat de zusters met de medici en onder Gods zegen er in zouden slagen het nieuwe leven te ontvangen, te be houden en te verzorgen. Namens het medisch personeel sprak dr. A. V. van Aubel, hoofd van de kli niek. Hij noemde „Uyt den Bosch" een magnifiek gebouw, dat toegerust is met de meest moderne apparatuur die een verloskundige zich denken kan. Ook hij wijdde pieuze woorden aan de nagedach tenis van dr. Hoge. Woorden van lof had hij verder voor het werk van de eco noom drs. van den Heuvel, de zusters Dolorosa en Benigna en Theresiana, de moeder overste van het convent van zusters dat in de nieuwe kliniek zijn in trek heeft genomen. Hij stelde namens de specialisten van het ziekenhuis de Ma riastichting een Kerstgroep als geschenk in het vooruitzicht. Rector H. Roosen schetste de taak van de zusters die zo nauw met het nieu we leven, dat in de kliniek geboren zal worden, verbonden zijn. „Als jonge moe ders het leven doorgeven, zijn ook de zusters verantwoordelijk voor dit leven" Tot slot sprak de provinciaal overste moeder Dolorosa enkele woorden. Ieder die voor de voorbereiding en de tot standkoming van de nieuwe kliniek had geijverd, werd door haar hartelijk be dankt. Het officiële gedeelte werd besloten met een dankwoord van de heer van den Heuvel tot de aannemer, onderaan nemers en verschillende leveranciers. Hij deelde verder mede, dat de eerste boreling in de kliniek een spaarbank boekje met honderd gulden zal ontvan gen. De afdeling Haarlem van de Katho lieke Bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph" viert zondag 2 februari haar trSte jaarfeest, 's Morgens is er een H. Mis in de Spaarnekerk, waarna het ontbijt volgt in Gebouw Sint Bavo. Des avonds om 8 uur is de feestavond in het Gemeentelijk Concertgebouw. De leden uit Haarlem-Noord worden er aan herinnerd, dat er 's morgens om zeven uur een extra-bus beschikbaar is. De bus vertrekt vanaf, de Muider- slotweg en rijdt de route van lijn 1 via het station naar de Spaarnekerk. GETROUWD: A. W. Verheijden en A. de Jong; P. J. Kamerik en E. R. Hel iendoorn. ONDERTROUWD: A. C. Roozekrans en P. van Zij verden; R. D. Koster en M. Dinning. Maandagavond heeft de burgemees ter van de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude drs. J. J. m. Visser zijn (waarschijnlijk laatste) Nieuwjaarsrede uitgesproken. Hjj deed dat tijdens de openbare vergadering van de raad der gemeente. Hij rele veerde daarin het belangrqke feit, dat zich in het jaar 1957 voordeed. „Vol komen onverwacht en onverhoeds werd in het begin van dat jaar een forse aanslag gedaan op onze zelfstandigheid. Een uitgebreid voorstel van Gedepu teerde Staten werd ontvangen, waarin een verdeling van ons grondgebied (het gebied van de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude Red.) tussen Haarlem en Haarlemmermeer vervat was. Al wordt door vele gemeenten bij herhaling aangetoond, dat de gemeen telijke autonomie door de centrale overheid ernstig wordt aangetast, wij zouden toch ervoor willen strijden om ons-zelf te mogen blijven", aldus de burgemeester aan het begin van zijn rede. Hq wees verder op het feit, dat de raad vele malen heeft vergaderd oyer deze „aanslag". Veelal waren de- ze bijeenkomsten niet nodig, omdat de raadsleden en de adviseurs van de ge meente het onderling niet eens waren. Zij ontsproten slechts uit een verlangen gezamenlijk en eenstemmig een afdoend antwoord aan Gedeputeerde Staten te geven op het voor de gemeente funes te voorstel. Het antwoord van G.S. werd niet vergezeld van enige aandui ding, waardoor de brief weerlegd werd. Slechts werd medegedeeld, dat een voorontwerp van wet kon worden verwacht. Een opmerkelijke verandering in het beeld van de gemeente noemde burge meester drs. Visser voorts het ver dwijnen van de blauwe tram. De ver vanging door bussen was zijns inziens een grote achteruitgang, omdat het verkeersprobleem erdoor verzwaard is. terwijl de accommodatie en de ser vice van de bussen ver ten achter staan bij die van de tram. Speciaal ves tigde hij er de aandacht op, dat de plaatsen van de bushalten door de mid denstand niet gewaardeerd worden. Het had echter geen zin, aldus de burger vader, om hierop verder in te gaan, daar de NZH een monopolistische po sitie inneemt. Wanneer merliede en worden, dan de gemeente Haarlem- Spaarnwoude gesplitst zal r zal het inwonertal van Haarlem stijgen met 766, dat van de ge meente Haarlemmermeer met 3432, waarvan 2010 personen die in het dorp Halfweg gevestigd zijn. De totale groei van het aantal inwoners in de gemeen te Haarlemmerliede en Spaarnwoude was 118. Als curiositeit merkte burge meester Visser daarbij op, dat sedert 1947 de bevolkingsaanwas 18,5 pet was. De groei zon nog groter zijn geweest, ware het niet, dat de woningnood zeer ernstig blijft, waardoor velen een huwelijk moeten uitstellen. Wat de woningbouw betreft, aan het eind van 1957 waren er 873 woningen, 25 noodwoningen, 61 woonschepen en 9 woonwagens. Van de woningvoorraad zijn twee onbewoonbaar verklaarde woningen nog bewoond en twee onbe woond. De beide woningbouwverenigin gen hebben respectievelijk 11 en 46 wo ningen; bij het grond- en woningbedrijf zijn 23 woningen in beheer, terwijl de gemeente 7 woonhuizen en 2 noodwo ningen bezit. Op het ogenblik zijn acht woonruimten gevorderd op grond van de Woonruimtewet. De wachtlijst telt 117 gezinnen. De bouwactiviteit is in de gemeen te niet gering. In he4 vorig jaar kwa men 31 woningen en een dienstnood- woning gereed; elf woningen (buiten de twee van de BAW) werden ver bouwd en verbeterd. In aanbouw zijn 41 woningen plus zeven winkels, ter wijl voor vier een bouwvergunning is verleend; voor een is die vergun ning in behandeling. Zeventien ver gunningen werden uitgegeven voor bouw of verhouw van andere objecten dan woningen. De totale bouwkosten Advertentie Alle mérken - dus ruime keuze over 1957 bedroegen ruim anderhalf miljoen gulden. Het verkeer vergde van de politie in de gemeente veei tijd. De burge meester vestigde in dit verband de aan dacht erop, dat een grote handicap voor het corps is het feit, dat de groep van zeven man nooit op volle sterkte ter beschikking is. Het scheen drs. Visser onoverkomelijk toe hierin ver andering te brengen. Voorts wees hij erop, dat in verband met een mogelijke opheffing van de gemeente de pogin gen van B. en W. om te komen tot een passend politiebureau van hogerhand werden opgehouden. Het aantal verkeersongevallen be droeg in het afgelopen jaar 103 tegen 117 in 1956. Ongelukken met dodelijke afloop deden zich vorig jaar voor in twee gevallen (1956: 1). Zwaar lichame lijk letsel werd opgelopen bij 19 onge vallen <1956: 16) en lichamelijk letsel bij 31 gevallen (1956: 51). Het geringe re aantal verkeersongevallen zal waar schijnlijk mede een gevolg zijn van de vorig jaar ingevoerde snelheidsbeper king in de bebouwde kom der gemeen te. In zijn Nieuwjaarsrede maakte drs. Visser voorts melding van het feit dat de gemeente een vrijwillige brand weer kreeg, waarvan de effectieve kracht niet op de proef werd ge steld, omdat de gemeente voor grote calamiteiten gespaard bleef. De mo dernisering van de gemeente-secre tarie kreeg haar beslag, terwijl Is ge bleken dat de automatische pompen bij de Polanenkade, de Oranje-Nas- saustraat en de Kanaalweg voor de waterstand goed werken. De plaatselijke commissie van „Steun Wettig Gezag" trad in haar geheel af. Voor het schooljaar 1957- 1958 is men erin geslaagd een be voegde leerkracht aan te trekken voor lichamelijke opvoeding op de scholen te Halfweg. De Bescherming Bevolking beschikt, buiten de vrijwil lige brandweer, over 27 personen, een aantal, dat burgemeester Visser gaar ne verhoogd zag. Drs. J. J. M. Visser beëindigde zijn rede met een beroep te doen op al le .nwoners van de gemeente hun me dewerking te verlenen om de uit Indo nesië gerepatrieerde Nederlanders on derdak te bezorgen. „Het gaat om tij delijke onderbrenging van personen en gezinnen. De chef van de Indonesische land- kunnen rechtvaardigen dat de bevolking machtstaf, generaal-majoor Abdul Harls van Sumatra zich zal afscheiden en Nasution, heeft na zijn terugkeer van een nieuwe regering zal vormen. inap.rtler.is dag- ïoS'aifif „SJTS order uitgegeven, waarin hij, volgens het de onafhankelijkheidsproclamatie van A.N.P., toegeeft, dat er in het binnen land inderdaad een klein groepje mili taire en politieke figuren is, dat het plan koestert een nieuwe Indonesische staat en een nienwe regering te vormen. ,Jk twijfel er niet aan, dat hun aantal zeer gering is en dat hun pogingen geen steun zullen vinden", aldus Nasn tion. De stafchef verklaarde er in zijn dagorder voorts van overtuigd te zijn, dat de pogingen „van onze vijanden" om de eenheid in de Indonesische republiek te ondermijnen en „ons geliefde land tot een tweede Korea te maken" zullen falen. Koloniale stemmen, zo zei hij, hebben berichten de wereld ingezonden, dat de communisten zich op Java van de macht willen meester maken. Zij hopen, dat dit zal gebeuren, om op die manier te De Amsterdamse rechtbank heeft een, reeds zestien maal veroordeelde 39- jarige timmerman, die naar het buiten land gèvlucht is, bij verstek veroor deeld tot zestien maanden gevangenis straf. Van die zestien maanden werden er hem twee opgelegd wegens heling van sieraden. De rest van de straf (14 maanden) had betrekking op heel ande re delicten: in zijn woning aan de Jor- daan had hij een minderjarig aan haar voogdij onttrokken meisje verborgen gehouden. Voorts had hij twee meis jes, die in de zomer van het vorig jaar uit Nijmegen naar Amsterdam wa ren gelift, in zijn huis opgenomen. Bij het tehuis in Venlo, waar het eerst genoemde meisje onder voogdij van de kinderbescherming verblijf hield, had de verdachte zich aangediend als rech- ter-commissaris uit Utrecht, met een vriend, die hij voorstelde als reclasse- ringsambtenaar. Op deze wijze was het tweetal erin geslaagd het meisje uit het tehuis mee naar Amsterdam te het tehuis naar Amsterdam te brengen. Een 53-jarige voorman rangeerder van de Nederlandse Spoorwegen werd tot zes maanden voorwaardelijk veroor deeld wegens diefstal van de sieraden, die hij later aan de timmerman had verkocht. 1945 kan niet worden geschokt door het groepje elementen in binnen- en buiten land, dat thans onze staat bedreigt". De chef-staf voegde hieraan toe, dat de ver schillende autoriteiten, met inbegrip van de militaire commandanten van Noord en Zuid-Sumatra en van Atjeh hun trouw hebben betuigd. Nasution deed een beroep op zijn troe pen om waakzaam te zijn tegen de Ne derlanders en andere kolonialistische mo gendheden, die tweespalt in Indonesië wensen te zaaien. Intussen heeft een woordvoerder van het parlement bekend gemaakt, dat pre mier Djuanda op 2 februari in het parle ment een verklaring over de gebeurte nissen in Sumatra zal afleggen. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1956 3% Ned. 1948 3li Ned. 1950 3li Ned 1954 3li Ned. 19551 3-314 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. tac. inschr Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 Ned Handel Mil cert A-K.U Van Berkei's Fatent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogvens eert Onliever eert Ned. Kat») PblUps Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU Amerika Lijn Kon Ned Stoomb. MU Ned Scbeepv Unie KX.M. Ö.V.A Dell MDeert Claims Dordtsche idem pref. Claims Koninklijke A'dam 214 '56 1 A'dam '56 D A'dam Hl Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp Genera] Electric Genera) Motors Kennecott CoDber KXJU Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel vorig opening Slot 28/1 88 87% 8714 87# 82% 82% 84% 85(4 85ff 90A 897/« 84% 841/4 106(4 148% 37% 155*4 182% 269 178 245 325% 324 225 236 234 143.40 143.40 37% 136% 137 128% 12914 106% 1064 105.60 108.50 79% 52% 1020 1020 506 510 3.80 3.78 82 92 92% 24/1 41% 39% 44 63% 35% 76% 28% 33% 34 y4 43% 38% 62% 37% 32?i 22% 55% 27/1 4214 39 53% 63% 34% 36% 29 33% 34% 42%e 38%ed 6214 38% 33% 22% 55% Stemming) nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3