Zal de staat Indonesië nog eens uiteen vallen? Buitengewesten geven Djakarta te verstaan, dat het zo niet langer kan doorgaan V/, A m RH Politie slaat te Maastricht na langdurig speurwerk een goede slag Hemdjurk wordt Caravel Ie" beschikbaar voor eis van H. Vader naar Lourdes Het gebeuren RADIO-ACTIEVE KACHEL UIT PUTTEN WEGGEHAALD ctifral-10 Voortaan weer geregeld overleg tussen de drie vakcentralen Studentenalmanak voor de Koningin Bende van jeugdige inbrekers en dieven opgerold Over een eventueel bezoek is nog steeds geen beslissing gevallen Avondmissen in alle kerken van Nederland Straks volledig verslag over de radio actieve besmetting Kathedrale parochie te Utrecht beperkt collecten tot één 2,5% van het inkomen gevraagd Biiziau bediend 'Z/s f Het figuur heeft afgedaan bij Cardin NIEUWE MODE NOG CARICATURALER DAN DIE VAN DE TWINTIGER IAREN Voorliefde van in breker voor het kijken naar de T.V. wordt hem noodlottig Eeuwfeest van Lourdes LHv/?PUR©I- Nederlandse zeeman te water geraakt en verdronken VERMISTE MAN VERDRONKEN Helft van personeel ontslagen 80 man ontslagen bij haardenfabriek DINSDAG 28 JANUARI 1958 PAGINA van PHILIPS - ROXAKE Inbraken vóór 8 uur Attente politie grijpt hem in zijn kraag Handen en Li ppen Bij aannemersbedrijf 'Van onze voormalige correspondent in Indonesië) De ontwikkelingen in Indonesië vol gende is men c jneigd zich af te vragen, waar dit allemaal toe zal leiden, zowel wat Indonesië zelf betreft, 5ls wat betreft de verhouding tot Ne- derland. Zal het werkelijk zo ver ko- men dat er geen enkele Nederlander jheer overblijft in Indonesië of zal de "Uidige exodus afgeremd worden z°als dat ook vroeger wel geschied is zodat er tenslotte toch nog een aan tal Nederlanders in Indonesië zal blij ven werken? En Indonesië zelf: zal het de enorme klap die het zijn economie toebrengt door met de uitwijzing van de Nederlanders zijn eigen produktie- en verbindingsapparaat te vernielen (om over de andere sectoren waar Ne derlanders een belangrijke rol speelden nog maar niet te spreken) kunnen op vangen, of zal het land zonder meer in de armen van het communisme val len, iets waar bepaalde figuren zeker op aan trachten te sturen. Het zijn vragen, waarop het antwoord moeilijk te geven valt, want er zijn vele machten werkzaam in Indonesië en welke op den duur de sterkste zal blijken valt moeilijk te voorspellen. Al is dan ook alle reden tot somberheid aanwezig, toch zijn er nog tekenen die hoop geven. In Midden-Sumatra en Noord-Célebes, en ook nog wel elders in de buitenge westen, hebben zich sterke anti-commu nistische kernen gevormd en deze zul len zich zeker niet zonder meer over geven aan een communistisch gewor den Java. Het gevaar bestaat dat Indo nesië dan uiteen zal vallen, maar hoe groot is de kans, dat dat werkelijk ge beurt? Erg groot waarschijnlijk niet, maar de machthebbers op Java moe ten met de mogelijkheid toch zeker re kening houden. Er zijn in Djakarta reeds enige ma len berichten gelanceerd als zouden separistische bewegingen gepland wor- ®ei» in de buitengewesten. Er wordt ge- le8d dat militairen op Sumatra een Advertentie Niet alleen A en D maar alls vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 drageet f 2.™ Nu óók voordelige gezins- verpakking van 150 dragees/ Phlllps-Roiane Nederland N.V. - Amsterdam De katholieke arbeiders beweging, het christelijk nationaal vakverbond en het nationaal verbond van vakvereni gingen (K.A.B., C.N.V. en N.V.V.) hebben besloten terug te keren tot een vorm van geregeld overleg. In een ge zamenlijke verklaring zeggen de drie vakcentralen, dat enige algemene richt lijnen deze vorm van geregeld overleg zullen bepalen. Het eertijds bestaande «reglement van samenwerking voor de raad van vakcentralen, bedrijfsunies, 'aden van overleg en afdelingsunies" zal niet herleven. De drie vakcentralen zullen bij deze samenwerking eikaars Principiële grondslag en zelfstandigheid eerbiedigen. Dit kan, aldus de verkla ring, uiteraard slechts betekenen, dat zij het verschil in principiële grondslag als een feit aanvaarden. Dit verschil blijft hen verdeeld houden. Discussie ovcr dit verschil moet, aldus de verkla ag, mogelijk blijven. De vakcentralen stellen opnieuw vast, flat bij een discussie dient te worden uitgegaan van de oprechtheid van el kanders overtuiging. Meningsverschil is ulijven bestaan over de vraag, of de wy'ze, waarop in de algemene vergade- I'JhR van het christelijk nationale vak verbond van 30 juni 1954 over een van u® aan het N.V.V. gewijde paragrafen JJ1 het bisschoppelijk mandement is «•sproken, met dit uitgangspunt in over. "stemming was. Eveneens is verschil de opvatting blijven voortleven over SfJb'aag, of de wijze, waarop het dé zijn besluit tot beëindiging van het fUhenwerking heeft verdedigd, met Wa* ecJoelde uitgangspunt verenigbaar avn,ADe vakcentralen, die maandag- p 'ind in Utrecht een gezamenlijke ver- deefrlne hadden, zijn echter van oor- ovo at oen herleving van de destijds ni» deze Punten gevoerde discussie wei- suft nv°l is, omdat een vruchtbaar re- at uitgesloten moet worden geacht. j 1)6 drie voorzitters van de vakcentra- v u hebben ieder voor zieh gezegd op- feeht verheugd te zijn over het herstel Vfth de samenwerking. B aIdus de voorzitter van de K.A. grkti0 u er J' ,M1ddelhuis, niet alleen van Vnr,» betekenis voor de arbeiders, maar K a BheJi.Jehele Nederlandse volk. De hén _de.noodzakelijkheid erken "h van levensbeschouwelijke organisa- levor-iS wenst °°k een eigen aandeel te ti»t ln sociaal-economische poli- "ek van ons land. De K.A.B. bluft, aldus tlev»eer Middelhuis, open voor construc- «eve samenwerking met alle construe «eve organisaties „staat Sumatra" wilden vormen. Blaar al deze berichten, of liever geruchten, zijn afkomstig van bladen zoals Harian Rakjat, Suluh Indonesia en Bintang Timur, de eerste het officiële orgaan van de Indonesische communistische partij en de andere twee al evpn links. Een behoorlijke bron voor dergelijke berichten is er nooit en ze zitten^ vaak op de meest fantastische wyze in cl- kaar. De militaire censuur op de kran ten in Djakarta die de rechtse kranten bp de minste aanleiding breidelt, laat deze linkse provocaties echter onge straft voortgaan. In Padang, Palembang, Makassar, Menado, Ambon en vele andere plaat sen in de buitengewesten hebben inder daad de plaatselijke militaire gezagheb bers vaak in samenwerking met de civiele autoriteiten in belangrijke mate de macht aan zich getrokken, doch de opzet daarvan gaat doorgaans toch niet verder dan bevoordeling van het eigen gewest, omdat een al te groot deel van de inkomsten aan Djakarta moest worden afgedragen. Deze men sen willen echter zeker geen afschei ding van Java het groot-Indonesische idee is werkelijk overal sterk genoeg maar zij willen een redelijke verdeling van de inkomsten van het land en zij willen dat er nu eindelijk eens begon nen wordt met de opbouw, in plaats van dat er alleen maar over wordt ge praat, zoals in de jaren sinds de soe vereiniteitsoverdracht is gebeurd. Deze realisten, zoals men hen het beste kan aanduiden, zien natuurlijk ook heel goed dat de huidige campagne van de rege ring in Djakarta het land alleen maar schade berokkent, en zij trachten daar om deze regering tot matiging te be wegen. Waarin de linkse pers en haar trawanten dan weer aanleiding kunnen vinden om hen van „collaboratie" met de Nederlanders te beschuldigen (de strijd duurt immers nog voort, zoals president Soekarno altijd zegt?) en hen allerlei onedele motieven in de schoe nen te schuiven, zoals het streven om Sumatra van de rest van Indonesië af te scheiden. Opvallend mag inmiddels wel heten dat zich bij deze „realistische" groep, om het zo dan maar te blijven noe men, ook enige zeer vooraanstaande van Java afkomstige Indonesische politici hebben aangesloten. De twee belangrijkste daarvan zijn wel prof. dr. Sumitro Djojohadikusumo en mr. Sjafruddin Prawiranegara, respectie velijk deken van de economische fa culteit in Djakarta en gouverneur van de Bank Indonesia. Beiden zijn onver valste republikeinen; mr. Sjafruddin leidde in 1949 in Atjeh zelfs de repu blikeinse noodregering toen Soekar- no, Hatta en de andere republikeinse prominenten op Java door de Neder landse troepen bij de tweede politio nele actie gevangen waren genomen. Sumitro, die in Rotterdam gestudeerd heeft en gepromoveerd is, heeft de naam de bekwaamste econoom van Indonesië te zijn. Een feit is dat, toen hij in de regering-Burhanuddin Harahap minister van Financiën werd, hij erin slaagde de onder de eerste regering-Ali Sastroamidjojo wel zeer droevig geworden economi sche positie van" Indonesië belangrijk te verbeteren. Mr. Sjafruddin werd vooral bekend door zijn bekwame lei ding van de Indonesische staatsbank, de Bank Indonesia. Zijn rapporten blonken altijd uit door nuchterheid en constructieve inhoud. Er zit natuurlijk ook een gevaar ln dit „overlopen" van Sumitro en Sja fruddin, want hierdoor geven zij de linkse provocateurs in Djakarta alle aanleiding om te ageren tegen de par tijen waarvan zij lid zijn, resp. de PSI de socialistische partij van Sjahrir en de Masjumi. Ai te graag hebben de communisten het altijd al voorgesteld, alsof deze twee sterk anti-communis tisch ingestelde partijen heulden met anti-Indonesische bewegingen en wat dat betreft is wat er nu gebeurd is natuurlijk koren op hun molen. Maar dat zullen Sumitro en Sjafruddin bij hun besluit zeker wel mee in overwe ging genomen hebben. Men hoort de laatste tijd weer meer klare taal uit de buitengewesten, tel kens weer zijn er stemmen die Dja karta te verstaan trachten te geven c.at het zo niet langer gaat. Na het „Nationaal overleg", dat vorig jaar in Djakarta tussen „opstandelingen" en regering werd gehouden, heetten de meningsverschillen bijgelegd te zijn en inderdaad verstomden de „oproerige" geluiden uit de buitengewesten een poosje. Nu er echter van de beloften van de regering in Djakarta weer niets terecht komt en de situatie slechter wordt in plaats van beter, beginnen deze stemmen zich weer te doen horen. Het is nog steeds niet duidelijk welke kant Indonesië op gaat. Wvl siaat zon der meer vast dat de „opstandelingen" in de buitengewesten géén afscheiding van Java tot doel hebben, wat de com munistische provocatie hen daarover ook in de schoenen mag willen schui ven. Dat anderzijds de mogelijkheid van afscheiding, indien deze door bijvoor beeld een volledig communistisch wor den van Java wenselijk mocht worden, onder ogen is gezien staat wel vast. En dat is iets waar ook de regering is Dja karta stellig toch wel rekening mee zal houden. C. H. SCHAAP A "S Maandagochtend heeft H M. Koningin Juliana op paleis Soestdijk een deputatie van het Wageningse studentencorps ontvangen, welke haar een exemplaar van de 50ste almanak aanbood. Hier ontvangt de Koningin het boekwerk uit handen van de heer H. Vermeulen, voorzitter van de redactie-commissie van de sOste almanak- De Maastrichtse gemeentepolitie is er na langdurig speurwerk in geslaagd om niet minder dan negen zeer jeug dige misdadigers te arresteren in leeftijd variërend van 15-19 jaar. Vijf van hen maakten zich schuldig aan dief stal c.q. joy-riding en de overige vier pleegden een serie inbraken. Het eer ste groepje stal aan de lopende band bromfietsen. Soms werden de brom fietsen weer teruggebracht en bleven de misdrijven beperkt tot joy-riding. In de meeste gevallen echter was sprake van diefstal. Het groepje van vijf was verdeeld in twee clubjes, hét ene bestaande uit drie 16-jarigen en het andere uit twee jon gens resp. 16 eh 17 jaar oud. Alle vijf bleken zij zeer handig in hét stelen van bromfietsen, In het forceren van de fietssloten waren zij erg bedreven. De politie meent dit vijftal aansprake lijk te kunnen stellen voor de vele brom fietsdiefstallen welke in de laatste tpd te Maastricht zijn gepleegd. Gedurende de laatste weken waren er dit niet min- 3iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"""""""""""""""""""""""llll",lllllllllllllllllll"|,= =nlllirillllllllliiliililllllllllll PARIJS, hedenochtend. Aangelokt door het zonnige voor jaarsweer flaneerde gistermiddag de Parijse beau monde oj de Champs «Elysees, waarbij men meer mooie nertsmantels ziet drager in een half uur dan in Amsterdam in een heel jaar. In één van die kostbare bontjas sen ontdekten we toevallig Ingrid Bergman, die hier wel zal zijn om de nieuwe voorjaarsmode te zien. Maar tot nu toe is die niet bijster na- volgenswaard. Noch voor de jeugdi gen noch voor de bezadigden. Het mo- dehuis voor de jongeren Virginie waar o.a. FranQOise Sa8aazl? vanaf haar tiende jaar, heeft de rok iiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii liillllliiniii illlliiiiiiiiiiiiiiiiilliliiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiilliiiil iiiiiiliiiiliillllliiiliiiililliliiiiiiiiiiiiillllllliliiililllllllliliiiii verkort tot boven de knie. Virginie blaast de korte rok van voren op en geeft de japon achter een bjjhangsei vanaf de schouders tot aan de zoom, dat aan vleugels doet denken. De naam engelenjurk is dan ook a. geboren. Wjj hadden gehoopt bij Jean Patou, die de vrouw van middelbare leeftijd kleedt, wat houvast te vinden voor een aanvaardbare voorjaarsmede. Maar Marc Bohan, die ±n dit huis jarenlang de eerste ontwerper is geweest, is er weg en zijn plaats is ingenomen door de niet meer jonge Mad. Carpentier, die voortborduurt op wat zij in de twin tiger jaren deed. De rechte tailleurs hebben jasjes, die vóór soms bijeen zijn .nomen, maar veel muziek zit er met in al die soepmodellen uit de meest trieste tijd ln de modegeschiede nis al probeert rren ze ook op te fleu ren' met een witte, rose of rodp came- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Niet alle ontwerpers in Parijs zoeken het in malligheden. Voor een lief meisje maakte Marie Christiane dit hoedje van witte zijde met een ruime bol, een a- symmetrische rand en bestrooid met gele nopje». der dan een twintigtal per week. In het afgelopen jaar werden minstens 200 bromfietsen gestolen. Sinds de politie het vijftal heeft gearresteerd, is het aan. tal bromfietsen dat gestolen wordt aan zienlijk verminderd. Het groepje van vier jeugdige inbrekers resp. 15 jaar, tweemaal 16 jaar en 19 jaar oud, heeft bekend op minstens vier plaatsen ln Maastricht te hebben ingebroken en op twee plaatsen in de stad een poging daartoe te hebben ondernomen. De po litie neemt aan dat dit viertal ook nog andere inbraken heeft gepleegd. De jeugdige misdadigers gingen als volgt té werk. Wanneer zij 's avonds in huisen geen licht zagen branden, bel den zij er aan. Verscheen niemand in de deuropening dan sloegen zij een ruit stuk en verschaften zich aldus toegang tot de woning. Daar stalen zjj al wat maar van hun gading was: geld (in to taal 2000 gid.), sieraden, radio's, pick ups en andere voorwerpen als wekkers, fototoestellen en muziekinstrumenten. De negen jongens, allen afkomstig uit Maastricht, zijn maandag voorge leid en in het huis van bewaring inge sloten. Tevens arresteerde de Maastrichtse gemeentepolitie maandag vier winkel dieveggen afkomstig uit Belgisch Eys- den. Deze dames, moeder met drie dochters, hadden in een Maastrichts warenhuis textiel-goederen ontvreemd ter waarde van enkele honderden gul dens. Het feit dat een 46-jarige havenarbei der uit Schiedam altijd vóór achten uit inbreken ging omdat hij de televisieuit zendingen niet wilde missen,is hem tenslotte noodlottig geworden. De politie, die de man een „be ruchte inklimmer" noemt, heeft hem zaterdagavond in een brandgang van de Professor Poelslaan weten te grij pen. Het was opgevallen dat een aan tal inbraken in oud-Mathenesse alle maal vóór acht uur 's avonds gepleegd waren. De politie was in deze buurt en voor die tijd dus extra paraat, met het gevolg dat men de man op heter daad kon betrappen. Hij heeft reeds bekend sedert eind november vier inklimmingen gedaan te hebben, die hem in totaal ongeveer f 500 opleverden. De politie vermoedt dat hij nog meer op zijn kerfstok heeft. (Van onze correspondent) Naar verscheidene Parijse bladen gis teravond hebbel» gemeld, heeft de Fran se nationale maatschappij voor vlieg tuigbouw Sud-Aviation zeer onlangs Z.H. de Paus aangeboden om, zo hij in de loop van het Eeuwfeestjaar der Ver schijningen inderdaad een bezoek aan Lourdes wenst te brengen, voor de reis een Caravelle te Zijner beschikking te stellen. Dit aanbod heeft de Paus be reikt door bemiddeling van de bisschop van Tarbes en Lourdes. De Caravelle is het vermaarde dub- belmotorige straalvliegtuig voor de middengrote afstand dat genoemde maatschappij momenteel voor de Air- France en verscheidene buitenlandse maatschappijen in kleine series in aan bouw heeft en waarvan het prototype vorig jaar met succes is voorgevlogen, onder andere ook in de V.S. Het des betreffende aanbod preciseert dat het vliegtuig in staat is om de 1050 kilome ter, die het Romeinse vliegveld van campino scheiden van het vliegveld Lourdes-Ossun af te leggen in één uur en 35 min. en voorts prijst het aanbod de volgende hoedanigheden van de Cara velle in het bijzonder aan: „geluids dichte cabine, ontbreken van trillingen en de aanwezigheid van een systeem waardoor binnen de cabine dezelfde luchtdruk gehandhaafd kan worden als die van Rome". Mgr. Théas heeft thans van mgr. Dell'Acqua, substituut van het Pauselijk pro-staatssecretariaat, het Dinsdag 11 februari zullen de zeven bisschoppen van Nederland een ponti ficale avondmis celebreren, ieder in hun eigen kathedraal. Aan alle pas toors is toestemming verleend die dag eveneens een avondmis in de parochie kerken op te dragen. Op deze wjlze hoopt het Episcopaat, dat geheel Ka tholiek Nederland betrokken wordt bp het Eeuwfeest van de Verschijningen te Lourdes. welks viering diezelfde dag te Lourdes op grootse wijze begint. In de officiële mededelingen aan de clerus der afzonderlijke bisdommen spreken de bisschoppen als hun wens uit, dat tijdens deze avondmis een pre dikatie over de betekenis van Lourdes zal worden gehouden. Zij schrijven voor, dat er tevens een collecte zal zijn voor de afbouw van de jubileumkerk in Lourdes alsmede voor het nationale Mariacongres, dat van 11 tot en met 13 juli in Nijmegen wordt gehouden. verzoek ontvangen om de maatschappij dank te betuigen. „Dit voorstel, zo heet het in het Vaticaanse schrijven, getuigt van een or.tzag en een hoffelijk heid jegens de H. Stoel waarvoor men niet anders dan zeer gevoelig kan zijn Le Monde brengt ln dit verband nog in herinnering dat in maart vorig Jaar bouwers en bemanning van de Cara velle door Paus Pius ^III in audiëntie werden ontvangen. Inmiddels blijft ook na bovenbedoeld aanbod en het daarop ontvangen ant" woord de aangaande een eventueel bezoek van de H. Vader aan Lourdes heersende onzekerheid even volkomen als voordien. Er gaat wat om in de wereld. Khroesjtsjev ont popt zich ineens als de leutigste drankbestrijder ter wereld, daarmee alle grond gevend aan een uit spraak, die Simon Car- miggelt ooit heeft gedaan en die hierop neerkomt dat de drankbestrijders gelijk hebben, maar dat de drin kers alleen weten waaróm. Verder gaan de Engelsen te zijner tijd energie uit zeewater halen, maar het zal nog wel een poosje duren voor zij de energie kunnen opbren gen om zeewater te vervaardigen. En dan is er het geval van die Haagse kolenman, die vuil maar op tijd voor de Haagse rechter verscheen en die daarmee meer eer aan het Recht bewees, dan wanneer hij schoon, maar te laat was verschenen. Nochtans schorste de president de zitting teneinde de zwarte getuige gelegenheid te geven zich te reinigen, alhoewel men, dunkt mij, overdekt met kolengruis even goed de waarheid en niets dan de waarheid kan zeggen. Hoe dat zij, de kolenman maakte van de geboden gelegenheid joyeus gebruik, waste zich met rijkszeep en in onschuld en verscheen even later schoon voor de rechter; op welk mo ment hij ongetwijfeld als kolen- man onherkenbaar was. Maar de rechter kon toen in elk geval, zoals hij wenste, de gelaatstrekken van de getuige onderscheiden. Ik weet niet in hoeverre dat een voordeel is. Maar ik kan me wél le vendig voorstellen dat sommige ver dachten zich gaarne doo- een onder kolengruis bedolven rechter berecht zouden zien. A rlDerten**? Uit het huis van de familie Haan- schoten in de Schoolstraat te Putten is maandag door de A.B.C.-dienst van de marine de kachel weggehaald. De ka chel, bron van de radio-actieve uitstra ling, werd door de in beschermende kleding gestoken mannen in een kist geplaatst en naar buiten gedragen. Voor het huis werden de nieuwsgieri gen »p een afstand gehouden. De ruim ten in de kist werden buiten opgevuld met beton. De kist zal door de marine buitengaats in zee worden geworpen. Deskundigen van de KEMA hielden zich ondertussen bezig met het onder zoek in de woning. Nu de bron van de uitstraling is weggenomen, zal men sneller tot resultaat kunnen komen met de definitieve ontsmetting van het huis en het huisraad. In de achtertuin van het huis werden nog radio-actieve te gels gevonden. Ook enkele grondmon sters reageerden bij het onderzoek posi tief. De kleuterschool „Hummeloord" zal voorlopig nog gesloten blijven. De toe gangsweg naar de school loopt n.l. langs het huis van de familie Haanschoten. Er schuilt te veel risico in om de kleu ters in de omgeving van het huis te brengen. Het ziet er naar uit. dat de woning voorlopig nog niet geschikt zal blijken te zijn voor bewoning. De directeur-generaal van de volks gezondheid heeft het voornemen, te zij ner tijd een volledig verslag te publi ceren over het geval van radio-actieve besmetting te Putten. Voor de samenstelling daarvan heeft hij een beroep gedaan op de KEMA te Arnhem, het medisch-biologlsch labo ratorium van d<- rijksverdedigingsorga nisatie T.N.O., te Delft, do geneeskun- De „engelenjurkjes" van de Parijse couturière Virginie gebracht onder het motto SpelletjesZij noemde het linker jurkje Brievenbushet rechter heeft de naam „Mikado" meegekregen en is gemaakt van witte katoen, uok de com pleterende kanten strook is van katoen vervaardigd. aan de mode tot in het extreme ver kocht hebben, applaudisseerden. Car din gaat er van uit dat het figuur zoals het is ouderwets is: „le corps... c'est démodé". Hij laat het alleen zien als bij de opening van de show drie man nequins opkomen in middernacht badpakken, met lange pijpen tot aan de enkels, een zelfs in schitterende gouden jersey! Ze lijken ons praktisch bij het zwemmen in een zee met kwal len. Maar daarvoor zijn ze zeker niet bedoeld! Zjjn korte zakjaponnen zijn geofferd aan de slkkellijn. Dat wil zeggen dat ze onder aan de rug naar binnen buigen en aan de zoom bijeen zijn genomen als een manchet. Het is nog caricaturaler dan in de twintiger jaren. Ook veel knapper en genialer, maar een negatie van alles wat redelijk is. De collectie Is dan ook een typische exponent van deze losgeslagen tijd en als zodanig zeer boeiend. Soms wondermooi van kleur met veel rood, oranje, garnaal en framboos. De hoeden zqn sunrealis- tische gedrochten van grove tule, wer kelijk met geen pen te beschi'ijven. Waarom doet een couturier zoiets? Omdat hjj moet verkopen. En hij ver koopt alleen aan de Amerikaanse in kopers als hij iets biedt dat de confec tie in Amerika niet maakt. Cardin heeft zichzelf eenvoudig verkocht en de muze aan de kant gezet. Bgl. lia. Iets levendiger zijn de japon-tail leurs. met laag uitspringende plooirok, waarboven het rechte jasja wijd valt. Het meest aanvaardbaar is mischien het sluike deux-pièces, waarbij het bovenstuk is geïnspireerd op het lang doorgeknoopte jerseyvest met kleine col. Maar ook dat is nie' nieuw. Bij de namiddagjapon, die zomers zijn kans krijgt, Hjdt de romantiek in deze mode een kwijnend bestaan, want hoe mooi de satijnen imprimé's ook zijn en hoe soepel en teer de zijden mousse- lines, het zijn maar schriele gevallen, als ze zo kort en sluik zijn, al proberen strikken en losse panden de scharmin- keligheid een beetje te redden. Veel donkerblauw hebben wij nog niet gezien, wel veel turquoise, veel ferijs en heel licht beige. De hoeden die de mannequins dragen zijn onmogelijk groot. Maar 'showhoeden zijn geen straathoeden. De hoeden die men gisteren laat in de middag in de tot stikkens toe gevul de kleine salons bij Pierre Cardin zag, vonden zelfs de Franse modejournalis ten, die chauvinistisch alles plegen toe te juichen, mal. Cardin Is een leerling geweest van Dior en hij heeft wat men noemt: een knappe schaar. De pers- vrouwen die geen piaats hadden kun nen bemachtigen, waren tot op de tafels en de verwarming geklommen in de hoop hier de modefakkel brandend te vinden. Maar alleen zij, die hun ziel Met ingang van 1 februari a.s. wordt ji tu Sint-Catharinaparochie (kathe draal) te Utrecht een nieuwe verzor- gingswijze van de kerkelijke financiën ingevoerd. Een actie-comité heeft in sa menwerking met het kerkbestuur een plan opgesteld, waarin onderscheid ge maakt wordt tussen vaste lasten on ca ritas. Onder de vaste lasten worden verstaan het onderhoud van kerk en bijbehorende gebouwen, de verzorging van de eredienst, licht en verwarming, het salaris van functionarissen in dienst van de parochie en de instand houding van vele katholieke instellin gen in stad en bisdom, in het bijzonder de bouw van nieuwe kerken. Men heeft berekend, dat de parochie aan deze vaste lasten kan voldoen, wanneer de parochianen 2,5 pet.- van hun inkomen afstaan, te voldoen per week, maand, kwartaal halfjaar of jaar, per gir» of per kwitantie aan huis. Parochianen, die de gevraagde bijdra- fe geven in bijzondere omstandighe- en mag men minder, maar ook meer geven worden vrijgesteld van plaat- sengeld of bankenpacht, wekelijkse col lecte voor de eigen kerk en die voor de kerkenbouw in het aartsbisdom, ta rieven bij rouw en trouw, jaarlijkse bij drage aan net parochiefonds en de ver jaringsactie, bijdrage aan de Mariaver- sieringen en aan parochiële jeugdact- tles. Onder de H. Missen zal slechts één collecte gehouden worden voor een lief de dig doel, in het bijzonder voor ver enigingen en instellingen, die hoofdza kelijk op dergelijke collecten steunen. Elke eerste zondag van de maand wordt voor deze collecte een bijzonder beroep op de milddadigheid van de pa rochianen ged an, o.a. voor de semi naries, de r.-k. Universiteit en de mis sie. Bij het vervallen van plaatsengeld en bankenpacht worden alle plaatsen vrij; in bijzondere gevallen kan de pastoor echter een vaste plaats reserveren. De misintenties vallen buitan de regeling. Le verzorging van huwelijksmis en uit vaartdienst zal voor iedereen gelijk zijn; assistentie van meerdere priesters is alleen mogelijk ln zeer bijzondere ge vallen. Giften bij doop, eerste H. Com munie e.d. blijven welkom. Pa rochianen ,dle met deze actie niet mee doen, worden verzocht, beh&lve hun gift voor het speciale doel van de col lecte nog een extra bijdrage aan de ene collecte in de kerk te geven. Alleen zelf-verdienendé parochianen van 18 jaar en ouder worden uitgenodigd, aan l.et plan mee te doen. Op gezette tijden zal hun een financieel verslag gezon den worden. dige hoofdinspectie, de farmaceutische hoofdinspectie en liet rijksinstituut van de volksgezondheid. Dit verslag zal in vertaling wellicht eveneens ter beschik king worden gesteld van het buiten land. Zondagavond is de 54-jarige machi nist M. L. Mulkens van de Nederlandse kustvaarder „Evertsen 4" verdronken in de rivier de Charente bij Tonnay- Charente aan de Franse kust. De heer Mulkens is bij het terugke ren aan boord in het duister te water geraakt. Het lichaam van het slacht offer werd door de brandweer ter plaatse vrij spoedig opgehaald, maar de man bleek toen reeds verdronken. Te Boxtel is maandag in de rivier de Dommel nabij de Schoonberg het stof felijk overschot aangetroffen van de 74-jarige Eindhovenaar M. J. J. van D. die reeds sedert september an het vo rig jat-r in zijn woonplaats werd vermist. Men neemt aan. dat hij toen reeds te water is geraakt. De 81-jarige beroemde revue-komiek Johan Buziau heeft in zijn huis te Rijswijk de H.H. Sacramenten der Stervenden ontvangen. De pastoor van de parochiekerk H. Gerardus Majella in Den Haag heeft hem bediend. De heer Buziau is al enige tijd vrij ernstig ziek. Toen eind vorige week de toestand ineens erger werd, achtte de huisarts het gewenst dat de patiënt be diend zou worden. Volgens de familie leden bestaat er geen levensgevaar voor de heer Buziau. Bovendien zou de toe stand de laatste dagen iets beter zijn geworden. Het aannemersbedrijf N.V. Sanders te Delft, dat vrijwel permanent 300 man werkzaam had bij de aanleg en het onderhoud van wegen, heeft ongeveer 150 man ontslagen. Dit omdat rijk en provincie geen belangrijke opdrachten meer hebben verstrekt op het gebied van de wegenbouw. Verwacht wordt dat nog meer mensen de straat op 'zullen gaan wanneer het werk. dat nog onder handen is, zal voltooid zijn. De directie van de N.V. Nedalo te Hengelo heeft opnieuw een groep per soneelsleden van dit bedrijf (dat o.a. oliehaarden fabriceert) ontslagen. In en kele weken tijds is de personeelssterk te tot bijna de helft teruggebracht. Bij het jongste ontslag zijn 80 personen be trokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5