De nieuwe RANG rol, méér dan een lekkernij, een exquise versnapering.. ^rmygrrmrrmrnrnnrmTmTnrnmnrmrmTnrHTüTnn^^ oooTbTOinroTro^ Tien jaar geleden rouwde Indië om Gandhi's dood Monument op plaats van crematie trekt dagelijks pelgrims uit het hele land communistische aanval Trouw volgeling van Moskou volgt Kadar op als premier Lood om oud ijzer V oor geschr e~ven wasmiddel De nieuwe Aga Khan geïnstalleerd y o i m o «o m c t O po o_o O QoooaQPoooQooooaoottflQaaflOCfloaflaaafl 1timuiJULiLiULiuulIL^^ 8 »,limJLiLUAJU.UJüUiJUUÜULUA^ Öulles belooft aan leden van Pact van Bagdad hulp bij Iraakse afgevaardigde doet een felle aanval op Frankrijk en Israël De taartkwestie is thans opgelost Geen pardon voor „mannen van het soort van Maleter en Dery9 -Prehistorische reuze ratten- Gevolgmopperende huls- vrouwen in Groningen Nieuw bankgebouw uitgebrand Tijdelijke toeslag op kinderbijslag Kosten: 80 miljoen Russische havens sneller ijsvrij Door middel van kolenstof en donker gekleurd zand MUTATIE IN HONGARIJE Pater dr. Th. Verhoeven S.V.D. DINSDAG 28 JANUARI 195b PAGINA 7 een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. Rotterdamse student legt bekentenis af Oud incident met Maria Callas Prinses Beatrix zaterdag naar Curasao 100-jarige overleden Wetsontwerp: Koninklijke onderscheiding Advertentie PANG Glltflt de CüCüfr Een gedeelte van de as van Gandhi werd in 194S uitgestrooid over het water van de Ganges, op de plaats waar deze heilige rivier met de Jamnu samen stroomt. Op deze foto ziet men hoe de as met een bootje naar het midden van de rivier werd gebracht. Onder een met bloemenslingers behangen baldakijn bevond zich de urn, waarvan de inhoud door een van Gandhi's zonen in de rivier werd uitgestort. Op de eerste dag van de minister conferentie van het pact van Bagdad in Ankara hebben de Verenigde Staten en Engeland de vier Mohammedaanse pactleden, Turkije, Irak, Perzië en Pa kistan, meegedeeld, dat het Westen overeenstemming met de Sovjet-Unie wenst, doch dat elke communistische aanval zal worden algeslagen, aldus be richt Reuter. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, die de conferentie als waarnemer bij woont omdat de Verenigde Staten geen volledig lid van de organisatie zijn, be- loolde, dat een grote mobiele strijd macht zal optreden tegen elk commu nistisch land dat een lid van het pact van Bagdad aanvalt. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd verklaarde, dat men moet blijven streven naar vermin dering van de spanning tussen Oost en West en naar een overeenkomst met de Sovjet-Unie, zodra dat mogelijk is zon der het opgeven van de vitale Westelij ke belangen. Generaal Noeri al Said van Irak deed een felle aanval op Is raël, dat, naar hij zei, de Verenigde Naties „aan zijn laars lapt Voorts verweet hy Frankrijk „de afschuwelijke bloedbaden" in Algerije. Generaal Noe ri vroeg om oplossing van het vraag- De Naardense politie heeft de historie van een „grap'waarvan burgemeester N. J. C. Cramer het slachtoffer is ge worden, tot op de bodem uitgezocht Het blijkt dat deze grap helemaal niet zo grappig was als men veronderstelde. Na intensief speurderswerk slaagde de Naardense politie er namelijk in de 20- jarige Rotterdamse economische student J. C. voor een verhoor naar Naarden J® krijgen en deze bekende na een °eizaam onderzoek de hele historie. He jongeman blijkt tijdens een be- aan een bruiloft in Naarden een •Negram te hebben gezonden naar een friend in Den Haag, zich daarbij uit gevende voor een „lid van het gemeen tebestuur". Later heeft hij vanuit Bus- sum opnieuw opgebeld en de telefoniste Bevraagd of alles in orde gekomen was. ~st was het geval en als dank zou zij taart ontvangen. Inderdaad kwam >eze taart, welke besteld was op naam .®n burgemeester Cramer. Dit was ech- icn werk van de Rotterdamse J ngeman. Hoewel hij zijn excuses zo- „i mondeling als schriftelijk heeft aan geboden, vermoedt men, dat dit alles hebber'10™1 n°e Wel een staartie za* Ee?st^Hk£h°TS2°v^kJie Is een katholiek geest-i^ke, Jan DokuliJ. tot twaalf ia ar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hii ®en reactionaire illegale 'chrKtpn Hp Moravië zou heb- stuk-Kasjmier, een geschil tussen Paki stan en Indië, door uitvoerig van de re solutie van de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties. Generaal Noeri beloofde voorts steun voor het Turkse standpunt inzake Cyprus. De Russische pers en radio hebben gisteren felle aanvallen op de Ameri kaanse deelneming aan de conferentie in Bagdad, die vier dagen zal duren, gedaan. Volgens radio Moskou willen de Verenigde Staten de landen van het pact de „rampzalige weg van voorbe reidingen voor den atoomoorlog" op dwingen. De raad van gouverneurs van de „American guild of musical artists" heeft maandagavond uitspraak gedaan in een 'zaak betreffende de sopraan Ma ria Meneghini Callas en de Opera van San Francisco. De sopraan had verleden najaar een met deze Opera gesloten contract verbroken door niet op te treden. De zangeres verklaarde dat zij te ziek was om te zingen. De raad kwam tot de uitspraak dat zij „niet geheel in haar recht" was toen zy zich met aan het contract hield. JJe raad besloot, na een bijeenkomst van drie en een half uur, madame Callas geen straf op te leggen, maar haar de mening van de vergadering mede te delen. Vanmorgen is brand uitgebroken in de nieuwe boerenleenbank te Garijp. Het gebouw, dat nagenoeg gereed was en over enkele weken zou worden geopend, is van binnen geheel uitgebrand. Door het omvallen van een oliekachel ontstond brand, waarbij zich veel rook ontwikkelde. De brandweerlieden uit Bergum, voorzien van rookmaskers, kregen geen kans het gebouw binnen te dringen. Alleen de betonnen muren van het gebouw staan nog overeind. Prinses Beatrix zal, voor haar reis naar Curasao, op zaterdag i februari a.s. des middags om half vier met een lijnvliegtuig van de K.L.M. .ertrekken. De prinses zal reizen met de Lockheed Super Constellation PH-LKC „Negaton". De vliegtocht gaat van Amsterdam via Genève naar Lissabon, Salt Island (Azoren), Paramaribo en Caracas naar C ,gao. De „Negaton" moet volgens schema zaterdagavond 1 februari om 21.20 uur plaatselijke tijd in Lissabon aankomen en vertrekt er'drie kwartier later. Het toestel wordt volgens schema om 16.05 uur plaatselijke tijd op 2 februari te Curooa, Het is aanstaande donderdag tien jaar geleden, dat Gandhi, de gro te strijder voor de onafhankelijk heid van Indië, te New Delhi vermoord werd. Nog altijd stromen dag in dag uit pelgrims naar de hoofdstad om er het monument te bezoeken, dat aan de Ma- hatma, Grote Ziel, gewijd werd. Overal in Indië ziet men in de open bare gebouwen in steden, maar ook in de kleinste dorpen het portret van Gandhi aan de wand hangen. En Nehroe, Gandhi's geestelijke erfge naam, heeft in zijn werkkamer in het Indische parlementsgebouw steeds een koperen beeldje van de grote leider op zijn schrijftafel staan. Op de avond van vrijdag 30 januari 1948 begaf Gandhi zich naar een gebeds bijeenkomst, die gehoudei zou worden op een grasveld achter het huis van de Indische groot-industrieel Birla, aan AL buquerque Road te New Delhi. Hij kwam langzaam aan wandelen, steu nend op de schouders van zijn klein dochters Manu en Abha, die hem flan keerden. Plotseling sprong er een man naar voren, die de Mahatma, op de traditionele Indische wijze, de handen gevouwen voor het gelaat, een groet bracht. Gandhi beantwoord de de groet. Plotseling trok de man een revolver en vuurde tot driemaal toe. Twee kogels doorboorden Gandhi's borst en de derde trof hem in zijn on derlichaam. Hij zakte langzaam ineen. Onmiddellijk verloor hij het bewustzijn en nog voor men hem het huis van Bir la had kunnen binnendragen, had hij de geest gegeven. De naam van de moordenaar was: Nathuram Vinayak Godse, redacteur van een kleine pro vinciale krant. De man behoorde tot een extremistische Hindoe-partij. Hij werd later ter dood veroordeeld en ver volgens opgehangen. De hele Indische natie was in die pe rouw gedompeld en alom ter we reld leefde men met de Indiërs mee. Paus Pius de Twaalfde en talloze staatshoofden zonden condoleance-te- tegrammen. Algemeen was men van gevoelen, dat met Gandhi een van de grootste figuren van de eerste helft van de twintigste eeuw was heenge gaan. v De crematie geschiedde de volgende dag. Te Rajghat, een groot vlak terrein aan de oever van de rivier de Jumna, tussen New Delhi en de oude stad Delhi hadden zich naar schatting 700.000 mensen verzameld rond de plaats, waar de lijkverbranding zon plaatsvinden. Het stoffelijk overschot van de Mahat ma, de Grote Ziel, werd neergelegd op een hoge stapel „sandalwood"-blokken en terwijl de Hindoe-priesters hun ge zangen aanhieven, ontstak een van Gandhi's zonen het vuur. Weldra spron gen de vlammen hoog in de lucht en na enige tijd restte er van het lichaam van de grote Indische leider nog slechts wat as. Die as werd verzameld, om op ver schillende punten in Indië te worden uitgestrooid. Zo is bijvoorbeeld een ge deelte in de zee gestort te Kaap Co- morin, Indië's meest zuidelijke punt en de plaats waar de Arabische Zee, de Indische Oceaan en de Golf van Ben galen elkaar ontmoeten. „Kort geleden heeft men hier een tem peltje gebouwd Een ander gedeelte werd verstrooid in de Gangesf op de plaats, waar deze heilige rivier met de Jamnu samenstroomt. Een jaar geleden hebben wij een bezoek gebracht aan de plaats, waar Gandhi werd gecremeerd. Het monument, dat hier gebouwd werd, be vindt zich nu midden in een prachtig park. Na ons zoals is voorgeschreven van ons schoeisel te hebben ontdaan, hebben wij de trappen bestegen van het met een ijzeren hek omgeven bordes, waarop het eigenlijke gedenkteken is gebouwd. En op deze voor de Indiërs heilige plaats hebben wjj een ogenblik de grote figuur herdacht, wiens idea listisch streven alom ter wereld zoveel bewonderaars heeft gevonden. De Samadhi, zoals het gedenkteken genoemd wordt, is uiterst simpel: het is niet meer dan een groot rechthoekig stenen blok, waarvan de bovenzijde voortdurend versierd Is met kleurige gestyleerde figuren, vervaardigd van Afrikanen, jasmijn, dahlia's en andere bloemen, die dagelijks ververst worden. In het midden is een gedeelte uitge spaard en daar ziet men twee uit bloem bladeren gevormde Hindoe-karakters. Het zijn de woorden „Hé, Ram" (o God), de laatste woorden, die Gandhi sprak voor hg de geest gaf. Wij zagen een groep schoolkinde ren, die onder leiding van een onder wijzer een bezoek kwamen brengen aan de Samadhi. Onbeweeglijk en kennelijk ontroerd schaarden zij zich rond het monument, waar zij de Hin- doegroet brachten. Wij zagen twee mannen, die een zware bloemenslin ger kwamen brengen en bij het ver laten van het bordes kwamen wij een §FoeP Zuidindische vrouwen tegen, hielderf316 boeketten de hand rti?tï.il1013,ument van Gandhi, de man, He ïïïriltÜu ^le 00k gedaan heeft om volkeren tot elkaar te bren- Indië's eenheid. Te «on tegenstellingen tus sen de kasten weg en beseffen de inwo ners van Uttar Pradesh en Madras, van tIÏAAay elJ- de Punjab, dat zfj behoren tot één natie. Een vrije en onafhanke- lijke staat, die zyn ontstaan voor een zeer belangrijk deel te danken heeft aan de lange en vaak bittere strijd van de Mahatma. H. Br. De 100-jarige inwoonster van Bergen op Zoom, mejuffrouw Paulina Muller, is maandag in het St. Catharinagesticht, waar ze sinds 1944 woonde, overleden. Vorig jaar, 30 juni, heeft zij onder grote belangstelling haar eeuwfeest ge vierd. Haar gezondheid was toen nog uitstekend. (Van onze Haagse redactie) Een tijdelijke toeslag op de kinder bijslag van 10 cent per kind per dag voor bepaalde categorieën werknemers en voor rentetrekkers en van 5 cent voor kleine zelfstandigen. Dit voorstel, gedaan door de Stichting van de Arbeid, is thans door de regering overgenomen in een wetsontwerp, dat aan de Tweede Kamer is aangeboden. De toeslag zal slechts gelden voor het jaar 1958. Voor werknemers geldt een loongrens van 16 gld per dag als gemiddelde over drie maanden. In haar toelichting sluit de regering zich aan bij de overwegingen van de Stichting dat in de laatste maanden de kosten van levensonderhoud meer zijn gestegen dan was voorzien. Met name in gezin nen van werknemers met lagere lonen en niet verdienende kinderen is deze stijging moeilijk te dragen. Een duurte- toeslag is daarom ook volgens de re gering een middel om aan deze moei lijkheden tegemoet te komen zonder dat het welslagen van de politiek tot herstel van het financieel en economisch even wicht in gevaar komt. De kosten ad 80 miljoen van de toeslag voor de werknemers komen ten laste van het kinderbijslagvereveningsfonds; voor de rentetrekkers en kleine zelfstandigen worden zij door het rijk gedragen. Russische deskundigen hebben een middel gevonden om de Russische ha vens dit voorjaar twintig tot dertig da gen eerder dan normaal ijsvrij te maken, aldus bericht Reuter. Met vliegtuigen zal op de ijsschotsen kolenstof en donker gekleurd zand wor den uitgestrooid, waardoor het ijs en de sneeuw de zonnestralen minder kunnen weerkaatsen en sneller zullen smelten, zo meldt het Sovjet-persbureau Tass uit Leningrad. •"'-F.: A-' In het overvolle cricketstadion van Karachi in Pakistan is de nieuwe geestelijke leider van de Ismaili's (een Mohamme daanse secte) Prins Karim, geïnstalleerd als Aga Khan IV. Hij volgt zijn grootvader, Aga Khan III, die vorig jaar tn Zwitserland overleed op. Links: De nieuwe Aga Khan, een lijnrechte afstammeling van Mohammed, onder het baldakijn in het stadion, waar 80.000 mensen uit alle hoeken van Azië en Afrika de plechtigheid, bijwoonden. Rechts: de 21-jarige Prins Karim Aga Khan IV op zijn troon in het stadion. Hij droeg de rood-bruin gebloemde mantel, welke zijn groot vader heeft gedragen tijdens het jubileum in 1954. Het Hongaarse parlement heeft gis teren premier Janos Kadar op diens ver zoek ontslag verleend en de door hem voorgedragen opvolger, eerste vice-pre mier dr. Ferenc Münnich, tot premier gekozen. Op voorstel van Kadar Is hij zelf voorts, met de minister van open baar onderwijs Kallay, benoemd tot mi nister zonder portefeuille. Kadar is af getreden omdat hq zich geheel aan zijn werk als eerste secretaris van de Hon gaarse communistische party wil wy- Men ontmoet niet elke dag mensen die Soekarno tot hun persoonlijke kennis sen rekenen; maar nog zeldzamer komt men in contakt met iemand wiens naam is opgenomen in de officiële titulatuur van prehisto rische reuze ratten. Een priester en classicus die het een met het ander combineert, moet zeer waarschijnlijk als een unicum worden aangemerkt. Dat uni cum is pater dr. Th. Verhoeven S.V.D., ondanks dat „pater" en „dr." een gemoedelijk mens, die bij al zijn Latijn, Grieks en In donesisch de Brabantse tongval niet is vergeten. Pater Ver hoeven is in 1907 in IJden ge boren; hij volgde in zijn ge boorteplaats het klein seminarie van de Paters van Steyl, dat toen nog in het Brabantse ker sendorp was gevestigd, deed in 1926 staatsexamen in Utrecht en werd 29 januari 1933, Woensdag 25 jaar geleden, in de kapel van het groot seminarie van de orde in Teteringen tot priester ge wijd. Het was niet verwonder lijk, dat hij daarna, als bezitter van het staatsdiploma, tot stu dent en leraar werd bestemd; in 1940 deed hij in Utrecht cum (*n tropenshirt) laude zijn doctoraal en tijdens de oorlogsjaren gaf hij de nieuwe generatie van Udense studenten onderricht in de klassieken. De gebouwen in Uden waren toen door de Duitsers bezet en het seminarie was in Veghel onder gebracht, waar de paters onderdak vonden bij particulieren. Het was in die tijd dat pater Verhoeven voor het eerst buiten zijn (klassieke) boekje ging en in ondergrondse kringen bekendheid kreeg als onderbrenger van Joden, meest kinderen, die hem van Amsterdam, Den Haag en Leiden uit werden gebracht en die hij bij Veghelaren een veilige wijkplaats be zorgde. Pater Verhoeven is een bescheiden mens, bij wie men vergeefs om sterke verhalen komt. Hij vermeldt alleen het resultaat: 30 mensen die werden ondergebracht. De verwoesting van de seminariegebouwen in Uden die de aanleiding werd voor het machtige nieuwe complex in Deurne was een verlies dat in geen verhouding stond tot de zware slagen die de missie op de kleine Soenda-eilanden werden toegebracht. Tal van missionarissen kwa men in kampen om het leven en de vraag naar nieuwe krachten was r.a de oorlog groter dan ooit. Pater Verhoeven was een van degenen die zich voor het missiewerk beschikbaar stelden; een maand na zijn promotie In 1948 vertrok hij naar Indonesië, waar hij studiedirecteur werd aan het seminarie van Mataloko op Flores, dat toen 250 studenten telde. Thans zijn er in deze missie vijf seminaria: drie op Flores, een op Timor en een op Bali, met een kleine 700 studenten. Een veelbelovende groei al moet men bedenken dat zeer veelstudenten afvallen. Pater Verhoeven heeft als studiedirecteur het onderwijs, dat sterk westers was, op Indonesische leest geschoeid. Speciaal wijdde hij zijn aandacht aan het Latijn, waaraan ook Indonesische priesterstudenten niet ontkomen en dat voor hen een geweldige moeilijkheid vormde: op zich reeds veel ingewikkelder dan het Indonesisch moest het bovendien worden geleerd via het Nederlands en later via uit het Nederlands vertaalde boeken. Hier toog de classicus Verhoeven aan het werk. Hij slaagde erin, een „Cursus Linguae Latinae" samen te stellen, uitgaande van het Indone sisch. Daarin heeft dr Verhoeven de christelijke schrijvers een plaats gegeven, gelijkwaardig aan die van de heidense. Hoe groot zijn ver diensten als schrijver van een Indonesisch Latijnse grammatica echter mogen zijn, pater Verhoeven heeft pas goed naam gemaakt door zijn archeologische activiteiten, die hij samen met zijn seminaristen heeft beoefend. Dank zij het feit, dat hij in zijn Utrechtse studietijd vier jaar archeologie had gestudeerd, wist hij de vondsten die bij diverse op gravingen op Flores aan het licht kwamen, op hun juiste waarde te schatten. De ontdekking van enkele reuze ratten uit het pleistoceen die thans in Leiden worden onderzocht heeft de theorie van een zoog- dierengrens tussen Bali en Lombok achterhaald en vormt het bewijs, dat Flores eens aan Java heeft vastgezeten en dus met Sumatra en Borneo deel heeft uitgemaakt van het grote vasteland dat vroeger hij Indië aan sloot Een andere ontdekking van formaat was die van subfossiele neger pygmeeën, die pater Verhoeven naar Nederland heeft en die nu worden bestudeerd in Utrecht. Tenslotte heeft de missionaris een grote collectie Romeinse kralen verzameld, die bij grote feesten nog door oude bewoners van Flores werden gedragen en zorgvuldig bij het goud bewaard. Ze dateren uit de tijd van Christus, toen Flores handel dreef in sandelhout, dat als wierook diende. De kralen en een groot aantal metalen voorwerpen van de Dongson cultuur omstreeks 300 vóór Christus bevinden zich in het museum in Flores, da. is ingericht in het huis waar Soekarno verbleef tijdens zijn ballingschap. De president is het onlangs zelf komen openen. Pater Verhoeven heeft ons de foto's laten zien, waarop een glimlachende Soekarno ondanks alle politieke moeilijkheden de hand drukt van de pafers, met wie hij in zijn ballingschap vriend schappelijke contakten had. Persoonlijke vriendschappen staan ook bij Indonesiërs boven de politiek. In juni van het vorig jaar is pater Verhoeven naar Brabant terug gekeerd om les te gaan geven aan het klein seminarie in Deurne, waar. men bevoegde leerkrachten nodig had. Deze zomer, als nieuwe classici afstuderen, hoopt hij terug te keren naar Flores, dat zijn tweede vader land is geworden. den. Kallay is eveneens partijsecreta ris. Dit melden Reuter en A.F.P. Waarnemers geloven niet dat het af treden van Kadar, die tijdens de opstand van 1956 aan de macht kwam, zijn macht veel zal verminderen. Kadars opvolger, de rechtsgeleerde dr. Münnich, is nog minder „liberaal" dan hy en een trouwe volgeling van Moskou. Pas na de Hongaarse opstand is hij in de communistische party meer naar voren gekomen. In de eerste dagen van de opstand stond hy aan de zijde van Nagy, die hy evenwel by het optreden van de Russen op 4 november 1956 in de steek liet. Janos Kadar is 45 jaar. Als arbeider in de staalindustrie organiseerde hy tij dens de Tweede Wereldoorlog een com munistische verzetsorganisatie tegen de nazi's, werd een leidende figuur in de communistische partij en tenslotte mi nister van binnenlandse zaken in 1948. Wegens „Titoïstische sympathieën" moest hij twee jaar later aftreden, maar werd na Stalins dood gerehabili teerd. In zyn toespraak tot het parlement zei Kadar, dat westelijke kringen de laat ste maanden op amnestie voor de arres tanten van tijdens en na de opstand had den aangedrongen. „Maar alles wat zy beoogden was, dat dezen in vrijheid zouden worden gesteld voor later ge bruik", aldus Kadar, die doelde op „mannen van het soort van Maleter en Dery". De grote meerderheid van het volk steunt de regeringspolitiek, aldus Ka dar. Een bewijs hiervoor zag hij in het feit, dat vorig jaar op de „dag van de grondwet" (20 augustus) anderhalf mil joen mensen bijeenkomsten van het Volksfront hebben bijgewoond. Voorts merkte Kadar op, dat meer dan 28.000 van de 200.000 Hongaren, die in 1956 het land verlaten hebben, zyn teruggekeerd. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw de heer E. J. van Romondt, gewezen mi nister van economische zaken en wel- vaartszorg van de Nederlandse Antillen. De vervanging van Kadar door Münnich als premier van Hongarije geeft ons helaas weinig hoop op een lotsverbetering van het Hongaarse volk. In de communistische staten is immers de minister-president niet de belangrijkste man. Het is de eerste secretaris van „de partij", die in de volksdemocratieën de leiding heeft. Deze situatie bestaat al sinds Stalin indertijd in de Sovjet-Unie het par tij -secretariaat in handen wist te krij gen. In Hongarije was Kadar, sinds de onderdrukking van de opstand van 1956, zowel regeringshoofd als leider van de partij. Maar dit was een ab normale toestand. Door de benoeming van een aparte premier is de politie ke structuur' dan ook slechts genor maliseerd. De officiële aankondiging van de jongste mutaties in Boeda pest bevat de onheilspellende mede deling dat Kadar voortaan meer aan dacht zal kunnen wijden aan de be hartiging van de partij-belang en, d.w.z. aan de Russische belangen in Hongarije. Misschien zal men in het buiten land de naam van Kadar in de toe komst wat minder vaak vernemen, nu de regeringsbesluiten officieel door Münnich zullen worden aange kondigd. Maar de oud-premier blijft Hongarije's voornaamste politieke fi guur; Moskou's perfecte marionet in Boedapest. Münnich heeft zich overigens in november 1956 een even gewetenloos man getoond als zijn kameraad Ka dar. Als minister van de Strijdkrach ten en de Openbare Veiligheid speel de de nieuwe premier indertijd een belangrijke rol in het door Rusland geleide communistische wraakgericht. Kadar is ongetwijfeld de meest ge hate en diepst verachte man in Hon garije, en misschien koestert men in regeringskringen in Boedapest en Moskou de hoop dat een man als Münnich door het Hongaarse volk als een wat meer acceptabele pre mier zal worden beschouwd. Mis schien hoopt men ook dat in de V.N. een door Münnich geleide regering wat minder tegenstand zal ontmoeten dan een door Kadar aangevoerd ré gime. Maar ongetwijfeld zal spoedig blijken dat de Hongaarse natie geen reden heeft om zich over de verschui vingen in de communistische topkrin gen te verheugen. De eigenlijke zetel van de Hongaarse regering blijft in Moskou gevestigd. De benoeming van een nieuwe „gaüleiter" in Boe dapest verandert daar niets aan. De woningbouwvereniging Gruno heeft in het uitbreidingsplan Kostver- loren te Groningen een modem com plex woningen gesticht, waarin naar buitenlands voorbeeld de meest mo derne voorzieningen zyn aangebracht. Tot dit complex behoort de 600.000 ste woning, welke na 1945 in Neder land is voltooid en welke november 1956 officieel is geopend. Het com plex bevat grotendeels woningen in vierwoonlagen op een souterrain, uit gevoerd in het montage-systeem Rot tinghuis. In het souterrain in elk blok is on dergebracht een gemeenschappelijke wasruimte voor de gezinswas, waarvan de huisvrouwen van het blok by toer beurt kunnen gebruikmaken. Deze wasruimte is voorzien van de meest moderne apparaten voor de gezinswas, zoals gasgeysers, wasmachines, centri fuge, droogtrommel en strykmachi- nes. De met deze wasruimte en de inrichting hiervan gemoeide kosten voor afschrijving en onderhoud wor den de bewoners als een toeslqg op de huur door de woningbouwvereni ging in rekening gebracht. In deze toe slag zijn tevens begrepen de kosten van het elektriciteitsverbruik van de aanwezige machines. Het verbruik van ga- en van de gasgeysers en enkele andere apparaten wordt door middel van muntmeters verrekend. In deze wasruimte is tevens een met glaswan den afgesloten speelhoek voor kinde ren, voorzien van speelgoed, ingericht, waar de huisvrouwen de kleuters in het oog kunnen houden tijdens het doen van de was. Nu stelt de appara tuur in deze wassets bijzondere eisen aan 't gebruik. De huisvrouwen moes ten er op getraind worden. Haar is een instructie gegeven over het juis te gebruik van de wasapparatuur. Nieuw is dat in deze instructie te vens het gebruik van een bepaald was- rr'del wordt voorgeschreven, een wasmiddel dat de woningbouwvereni ging aan de wassende huisvrouw levert. Tegen deze instructie om een bepaald merk wasmiddel te gebruiken is by vele hulsvrouwen en ook in de zakenwereld verzet gerezen. Vele huis vrouwen doen mopperend de was om dat het wasmiddel hen om welke reden ook niet aanstaat. Een kwart van de huisvrouwen gebruikt het wasmiddel zonder meer. De rest wast ofwel vol gens de instructie omdat het nu een maal moet of saboteert haar zo veel mogelijk. De directeur van de woningbouwver eniging Gruno, de heer F. J. Stinissen zei ons desgevraagd dat hier sprake is van een experiment. De machines in de souterains zijn in wezen kleine bedrijfsmachlnes en vragen speciale behandeling. Zo mag men daarvoor geen synthetische zeep gebruiken. De vereniging heeft proeven genomen met allerlei wasmiddelen. Het middel dat de beste resultaten opleverde heeft men genomen en op dit middel zyn de was- instructies gebaseerd. Het wasmiddel ls in het souterrain in een zelfbe dieningsstand te koop. De woning bouwvereniging Gruno heeft dit mid del regelrecht van de fabriek betrok ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7