geen twintig meter zicht Treinbotsing bij Londen in zeer dichte mist Tien doden en tachtig gewondenonder wie vijftien ernstig Twee autobussen op overwegen aangereden Djakarta ontslaat Sjafruddin GELUKKIG Smartegeld voor jeugdige Britse Hercules V.S. binden zich nauwer aan de landen van het pact van Bagdad Bromfietser rijdt twee voetgangers aan op een over steekplaats met knipperbollen Het weer. Enkele tientallen gewonden, van wie twee zeer ernstig Maandag verklaring in Indonesische parlement over Sumatra H.M. de Koningin in Budel C.P.N.-raadsleden afgetreden Studentenstaking in Madrid Sigaretten 10 februari duurder Militair ziek na beet van hond Conferentie in Ankara ten einde Opmerkelijke eensgezindheid 81-jarige man in het ziekenhuis overleden ce MORRIS 'êeforeyouD^ Noorse Veerboot tobt in de mist VANOCHTEND IN DICHTE MIST ik heb uohcO^'L dekens! Het weer in Europa te®. In Amsterdam Wegens conflict tussen de E.V.C. de C.P.N. Koningin Juliana bij repatrianten in legerplaats Budel Vijf en tien cent Djakarta verklaart Overgenomen bedrij ven nog aansprakelijk voor salarissen Brits diplomaat uit Jemen gewezen VRIJDAG 31 JANUARI 1958 G 81ste JAARGANG No. 29823 Voor de tweede maal in acht weken heeft de mist in Engeland een treinramp veroorzaakt. Bij Dagenham, een Voorstad in Oost-Londen, reed gisteravond in dichte mist een stoomtrein van achteren op een stilstaande lokaaltrein. Volgens de laatste berichten werden tien mensen gedood. Tachtig personen werden gewond, onder wie vijftien ernstig. Veertig gewonden zijn naar ziekenhuizen overgebracht. TRUIEN/SOKKEN Rustig weer - SCOOTERBERIJDER VERONGELUKT BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het rechi voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, I 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ÜtyluiiiiiiininiiiniiiiimiiiniiiimminHlii'i""'!""1""" voetgangers zijn donderdagavond «iT s'achtoffer geworden bij een aanrij- °t> een met knipperbollen beveilig er °Ve,s'eekplaats in de Van der Pek- te Amsterdam. a*riHo en een 47-jarige voet ganger Staken de rUweg over, juist op Het moment dat een 19-jarige bromfiet ser naderde. Hij stopte niet zoals hij Verplicht was, bij deze beveiligde over steekplaats, doch reec in volle vaart door. De beide voetgangers werden aan gereden. De 81-jarige heer JImming is tnet een bloedende hoofdwonde naar het Binnengasthuis gebracht, evenals de bromfietser die licht gewond was. De heer Imming is later in het zieken huis overleden. De andere voetganger Hwam met de schrik vrij. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 fERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 erwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Op vele plaatsen mist en slechts enkele verspreide opklaringen. Wei nig wind en ongeveer dezelfde tem peraturen. Zon: 8.22-17.27. Maan: 14.34-5.43. De meeste slachtoffers bevonden zich in het laatste rijtuig van de stilstaan de trein. De overige slachtoffers be vonden zich in het eerste rijtuig van de andere trein. Beide houten rijtuigen -erden in elkaar gedrukt. Het ongeluk gebeurde tijdens het spits uur. Beide treinen zaten stampvol met forensen, die in de Londense city wer ken en die probeerden thuis te komen in een mist, die '.n het gebied van Lon den geen twintig meter zicht liet en het w .g- en railverkeer tot een slakken gang had gedwongen. Spoorwegmannen, agenten, brandweer lieden en militairen uit een nabijgele gen kazerne gingen onmiddellijk aan het werk, o.m. met snijbranders, om de doden en de gewonden uit de wrak stukken te bevrijden. Sommige slachtoffers lagen boven op het versplinterde rijtuig van de stil staande trein. De locomotief van de an dere trein was het rijtuig over onge veer tweederde van de lengte daarvan binnengedrongen en had de banken met de passagiers door het dak ge duwd. Leden van het korps vrouwelijke vrij willigers richtten in 'n keet langs de spoorbaan een kantine in en liepen heen en weer over de spoorbaan met hpte kop pen thee. Verpleegsters in besmeur de witte uniformen zetten met lippen stift een kruis op het voorhoofd van de slachtoffers aan wie morfine was toegediend, om te verhinderen dat de ze gewonden een te grote dosis zou den krijgen. Tijden! de zware mist die donderdag optrad heeft het /eer Vlissingen-Bres- kens met vertraging te kampen gehad. Om 10.20 uur des morgens vertrok de laatste boot uit VILsingen, en deze keer de om 11.10 uur uit Breskens terug. De dienst werd daarna gestaakt tot 9 uur des avonds, doch toen werd met twee boten gevaren waarbij men in zfovaarten de opstelplaatsen te Vlissingen en Bres kens volledig kon „opruimen In deze vijf reizen is al het jachtende verkeer overgezet. Bij de laatste had men zelfs nog plaats over. De mist stremt het scheepvaartverkeer. Ook het vertrek van de Willem Ruys uit Rotterdam naar Singapore ondervond vertraging. Een oude dame wier zoon father AJ. Joly van de missie-procuur te Roosendaal aan boord was op weg naar Brits-Borneo ging er rustig bij zitten, om op het vertrek van het schip te wachten. Het Indonesische kabinet heeft be sloten Sjafruddin Prawiranegara te ont slaan uit zijn functie van gouverneur van de Bank Indonesia, wegens het verlaten van zijn post en het niet ge hoor geven aan de oproep der rege ring om naar Djakarta terug te keren, aldus meldt het ANP. Sjafruddin die op het ogenblik in Midden-Sumatra verblijft, heeft de vo rige week in een „open brief" aan pre sident Soekarno de vrees uitgesproken, dat Indonesië een Russische satelliet zal worden, en verklaard niet naar Dja karta terug te keren, omdat hij niet instemt met de tegenwoordige eco nomische en financiële politiek der regering. Het kabinet heeft thans de leiding van de bank tijdelijk overge dragen aan de eerste vice-gouverneur, Lukman Hakim. De minister van fi nanciën, Sutikno Slamet, deelde mede, dat het kabinet nog niet heeft gespro ken over de kwestie van de opvolger van Sjafruddin. Het kabinet heeft voorts de „huidige binnenlandse politieke situatie" bespro ken, waaronder ook de toestand op Su matra. Volgens een na afloop der bijeen- Advertentie Station Stockholm Oslo kopenhagen Tanden (Amsterdam Y^üssel J-O. Weer onbewolkt mist geheel bew. mist mist mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt motregen mist geheel bew. geheel bew. onbewolkt zwaar bew. mist licht bew. temp. heden 7 uur neersi. afgel. 24 uur O 0.1 O 0.2 0 0 O 0 0 0 O 0 O 0 0 0 0 Advertentie :-v H. M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan het kamp Budel, Vooral voor de kinderen had, de Koningin grote belangstelling. Hier ziet men H. M. aan het bedje van een klein griep-patiëntje, de 9 maanden oude Willem Bolmeyer. komt uitgegeven communiqué zal de regering maandag voor het parlement een verklaring afleggen over de stand van zaken op Sumatra. Intussen heeft de vice-voorzitter van de Masjumi, dr. Sukiman, berichten tegengesproken, als zou de Masjumi aan premier Djuanda schriftelijk hebben verzocht, dat de regering zich zal ont houden van het nemen van maatrege len tegen Sjafruddin, die een der lei dende figuren is van deze Islamitische partij. Dr. Sukiman zeide, dat de partij raad van de Masjumi de kwestie-Sja- fruddin nog bespreekt. Voorts deelde hij mede, dat de partij ook „de kwestie Mohammad Nazir, de algemeen voor zitter van de Masjumi, die op het ogen blik in Midden-Sumatra verblijft, be spreekt". Twee leden van de communistische fractie in de Amsterdamse gemeen, teraad hebben hun raadslidmaatschap beëindigd, n.I. de heer G. Groot Roes sink, voorzitter van de afdeling Amster dam van de bond van Nederlands over heidspersoneel, en de heer J. Bussink, bestuurslid van bond voor werknemers in de metaalnijverheid en aanverwante bedrijfstakken, beide E.V.C.-bonden. De reden van dit ontslag is gelegen in een reeds enige tijd bestaand verschil van mening tussen het partijbestuur van de communistische partij enerzijds en een aantal EVC-functionarissen ander zijds o\ er een eventuele opheffing van de ,VC ten einde de communistische vakbewegingsoppositie in de socialis tische bonden te kunnen hervatten, zo als die voor de oorlog bestond. Koningin Juliana heeft donderdag een bezoek gebracht aan de legerplaats te Budel, waar eerder op..^ da8 400 re patrianten uit Indonesië waren gearri veerd. De koningin werd vergezeld door mevrouw W. A. Repelaer van Driel geboren van der Willigen, dame du pa lais, en door haar particuliere secre taris mr. J. van der Hoeven. Zij werd aan de ingang van de legerplaats om circa half acht verwelkomd door de commandant, de luitenant-kolonel der cavalerie J. L. Maris. De koningin maakte een rondrit door de legerplaats, tijdens welke zij een ze vental gebouwen en paviljoens bezocht. In de hospitaalafdeling werden haar door de tienjarige Kemy Stannie bloe men aangeboden. Aan het begin van de rondtocht werden de leiding van de legerplaats en de staf van het ministerie van maatschap pelijk werk, die de tocht van de re patrianten met het Italiaanse stoom schip „Roma" had meegemaakt, aan hare majesteit voorgesteld. Tijdens haar bezoek, dat een zeer per soonlijk karakter droeg, onderhield de koningin zich uitvoerig met de gere- patrieerden. Hare majesteit heeft de nacht als gast van overste en mevrouw Maris in de legerplaats doorgebracht, in verband met de ontvangst van een tweede con- vooi repatrianten, welke in de loop van vandaag zou plaats hebben. Vanmorgen vroeg heeft zich op de splitsing van de Vondelingenweg en de Pernisserweg in Rotte' dam-zuid een botsing voorgedaan tussen een trein stel van dé Nederlandse spoorwegen en een bus met arbeiders. De bus werd geheel vernield en van de vee-tig in zittenden, voor het merendeel afkomstig uit Rotterdam-noord- moesten er zeven tien naar Rotterdamse ziekenhuizen worden gebracht. Er zouden ernstig ge wonden bij zijn. Hun namen zijn nog onbekend. Het treinstel, een diessellocomotief en 47 lege goederenwagons reed langs de Vondelingenweg in de richting van Pernis. Op de Vondelingenweg reed een bus met ongeveer veertig Rotter damse arbeiders die iedere morgen op deze manier naar een scheepswerf te Pernis worden gbracht. Bij de Pernis serweg moet de bus rechtsaf slaan en een spoorbaan passeren. De chauffeur zon de trein wel geboord, maar niet gezien hebben. Toen hij de spoorbaan verstak werd d bus met een enorme kla-. in de rechterflank gegrepen. Vol gens ooggetuigen werd de bus ongeveer honderd meter meegesleurd. De loco motief ontspoorde. Een transformator- huisje werd van zijn fundamenten gedrukt. Na het ongeval, dat tijdens dichte mist gebeurde, werd direct alr.rm ge slagen en weldra arriveerden de eerste ambulanceauto's ter plaatse om de ge wonden naar ziekenhuizen te. brengen. Een aantal van hen kon ter plaatse worden behandeld. Eveneens in dichte mist is vanmor gen de bus van 7.55 uur van de Gado- lijndienst Assen-Ter Apel op de onbe waakte overweg in de Gasselterstraat bij Gasselnijeveen in botsing gekomen met een goederentrein. De bus werd in de linkerflank gegrepen en totaal vernield. Van de inzittenden van de bus wer den mevrouw VosGramsbergen en de heer WGeerts, beiden uit Gieten zeer ernstig gewond en naar een ziekenhuis in Groningen vervoerd. Hun benen wer den verbrijzeld. Mevrouw Walter uit Gasselte en mevrouw H. DekkerDussel uit Assen zijn ernstig gewond naar een ziekenhuis te Assen vervoerd. De overige passagiers, er zaten twintig personen in de bus, kregen snij- en schaafwonden. Het ongeluk kon geschieden door een samenloop van omstandigheden, de dich te mist, (zicht nog geen vijf meter), de gladheid van de weg en de plaats van de bestuurder van de trein, die aan de linkerkant van de motorwagen zat en de autobus, die van rechts kwam, te laat heeft opgemerkt. Toen de trein uit de richting Gasselternijveen de overweg naderde, zag de treinvoerder de bus eerst op een afstand van een meter of vijf. Ook de autobuschauffeur zag de trein pas op het laatste ogenblik opdoemen uit de mist. Rempogingen baatten toen niet meer. het wegdek was spiegelglad. De autobus werd aan de achterzijde gegrepen en een tiental meters wegge drukt. De snelheid van de bus bedroeg ongeveer 20 tot 25 kilometer. Juist aan de linkerachterzijde van de is, waar de verwarming is aangebracht, zaten de meeste passagiers. Vannacht is op een onbewaakte over weg tussen Oisterwijk en Boxtel een auto gegrepen door een goederentrein. Ofschoon de auto geheel onder de trein raakte, deden zich geen persoonlijke on gelukken voor Tot slot is vanochtend op een onbe waakte overweg tussen Leeuwarden en Mantgum een auto aangereden door een trein, waarbij de auto in een sloot te rechtkwam. De aan de arm gewonde bestuurder heeft in een nabijgelegen boerderij om een taxi gebeld, die hem naar het Diaconessenziekenhuis in Leeu warden bracht. Onder de studenten van de medische faculteit van de universiteit van Ma drid is een stakingsbeweging gaande, waarvan de omvang nog niet duidelijk is maar die, naar men meent, gericht is tegen maatregelen waarbij de stu die van hen, die zich als specialist willen vestigen, met twee jaar wordt verlengd. Dit bericht A.F.P. Vanmorgen is de 31-jarige Gouwe naar A. H. Klomp met zijn scooter onder Moordrecht dodelijk verongelukt. Naar blijkt uit de gevonden sporen is hij op de rijksweg door de gladheid geslipt en bij zijn val gedood. Besprekingen tussen het ministerie van economische zaken en de Nederlandse sigarettenindustrie hebber, de sigaret tenindustrie doen besluiten de sigaret- tenprijs met ingang van 10 februari met vijf en tien cent te verhogen. De siga- rettenfabrikantem zullen zelf bepalen, welke merken met vijf cent en welke merken met tien cent meer zullen wor den belast. Tijdens de onderhandelingen tussen de sigarettenindustrie en het ministerie van economische zaken heeft de siga rettenindustrie het vertrouwen uitge sproken, dat de regering conform haar afspraak deze verhoogde belasting op sigaretten slechts tot augustus 1959 doet gelden. Tijdens een bivakoefening, begin deze week in Garderen, van de stafcompag nie van het 101ste marechausseebataljon is de dienstplichtige marechaussee J. J. Roelof door een loslopende hond gebeten en tengevolge daarvan ziek g'worden. Aanvankelijk werd hij op genomen bij de militair geneeskundige dienst van de legerplaats Nunspeet, doch de dokter achtte overbrenging naar het centraal militair hospitaal in Utrecht noodzakelijk. Een arts van dit hospitaal kon dinsdagavond nog geen diagnose geven en hij verzocht de hond, wanneer men die zou kunnen vangen, naar Utrecht over te brengen. In samen werking met marechaussee en "ijkspo- litie is men daarop een speurtocht naar de hond begonnen. Het dier werd ster vend aangetroffen in de bossen van Garderen en is nu overgebracht naar Utrecht. De secretaris-genergal van het Indo nesische ministerie van arbeid, Supo- mo. heeft bekend gemaakt, dat de Ne derlandse bedrijven, die door de Indone sische autoriteiten werden overgeno men, nog steeds aansprakelijk zijn voor de uitbetaling der salarissen aan het personeel. Hij verklaarde, dat de over name alleen nog maar in het stadium verkeert, waarin de Indonesische rege ring toezicht op de bedrijven uitoefent, zodat de kwestie nationalisatie of con- "iskatie niet aan de orde is. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles bevindt zich op het ogenblik in de Turkse hoofdstad Ankara, waar hij als waarnemer de topconferentie van de landen, die zijn aangesloten bij het pact van Bagdad heeft bijgewoond. Men ziet hier Dulles (jinks) en de Turkse eerste minister Adnan Menderes in een auto op weg naar de conferentie. Aan een vijfjarige Brit, Noah Turner, heeft de rechtbank te Birming ham een smartegeld van 4.500 gulden toegewezen, omdat hij brandwonden had opgelopen in een ziekenhuis, waar hij vol gens de doktoren bewe zen heeft een lastig en sterk kereltje te zijn door zich tweemaal aan een dwangbuis te ont worstelen. Noah was twee en een half jaar toen hij brand wonden door kokend water kreeg, nadat hij een stoomketel had om gegooid die in het zieken huis gebruikt we'd bij de behandeling van zijn longontsteking. Zijn moe der betoogde dat het ziekenhuispersoneel op lettender had moeten zijn en de rechtbank gaf haar gelijk. Maar dokfo ren en verpleegsters be toogden dat zij ook wel een beetje voor smarte geld in aanmerking kwa men. Noah was zó lastig geweest. Een van de artsen ge tuigde dat Noah, „een De landen van het pact van Bagdad hebben gisteren aan het einde van de ministerconferentie van het pact in Ankara de „ondermijnende" communis tische activiteit in het Midden-Oosten veroordeeld en verklaard, dat de com munistische tactiek en penetratie in dit belangrijke deel van de wereld val selijk worden voorgesteld als „vriend schappelijke coëxistentie", aldus melden Reuter en A.I.P. De Verenigde Staten, Engeland, Turkije, Perzië, Irak en Pakistan, die zich in het pact verenigd hebben, verklaarden in het slotcom muniqué van de conferentie, die vier dagen heeft geduurd, dat de defensie en veiligheid van het pactgebie'l „van vi taal belang voor ie wereldvrede" zijn. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, ver klaar op de slotver'adering van gisteren dat de Verenigde Staten „van ganser harte" aan het werk van de or ganisatie zullen deelnemen. Men be schouwt dit als een antwoord aan de Mohammedaanse pactlanden, die aan dringen op volledig lidmaatschap van de Verenigde Staten, die slechts via enkele commissies met het pact ver bonden zijn. Dulles heeft de conferentie dan ook als waarnemer bijgewoond. Zijn Britse collega, Selwyn Llo/d, ver klaarde, dat men zich tegen agressie moet vapen en zolang er geen goede ont wapeningsovereenkomst met de Sovjet- Unie bestaat. De ministers hebben deze week. maar hij zei, vorderingen ge maakt bij het vestigen van een militair raamwerk dat van essentieel belang is voor de defensie van de pactlanden. De uitdaging waartegenover wij staan, is ernstig en staat niet toe dat w;j ons minder inspannen, r> eende hij. Voorts deelde Lloyd mede, dat op de conferen tie de meeste wereldproblemen bespro- krn zijn en dat er, hoewel er nog wat meningsverschi'len bestaan, een op merkelijke eensgezindheid is bereikt. Kleuter ontworstelt zich tweemaal aan dwangbuis Hercules in de dop en een vreselijke lastpost" niets voor de ziekenhuis- krib voelde. Hij was zo „rusteloos" dat hij in een dwangbuis gestopt werd en aan het bed werd vastgebonden. Toen een verpleegster terug keerde, na Noah enkele minuten alleen gelaten te hebben, vond zjj de dwangbuis ledig aan het bed hangen. Noah rende ondertussen opgewekt door de ziekenhuisgan gen. Toen hij gepakt was, kreeg hij een kalmerend middel en werd hij op nieuw in een dwangbuis gestopt. Noah spande zijn spieren en verbrak ook deze ketenen. Bovendien gooide hij de stoomketel om. De artsen verbonden zijn wonden en zetten hem in spalken. Maar er was met Noah niets te bereiken. Hij wrong zich uit de spalken en trok het verband af. Op de een of andere manier is hij toch her steld, zowel van zijn longontsteking als van zijn brandwonden. Me vrouw Turner vertelde de rechtbank dat haar zoon sedert zijn ziekte veel spaarzamer met zijn krachten omgaat. Zijn ideaal is tractor.bestuur- der te worden. j Een woordvoerder van het Jeminl- tischegezantschap te Caïro heeft gis teren meegedeeld dat zijn regering ter kennis van een functionaris van het Britse gezantschap te Taiz heeft ge bracht, dat zjjn verdere aanwezigheid in Jemen niet gewenst wordt geacht, aldus bericht Reuter. Volgens de woordvoerder is dit ge schied omdat „het mijn regering is ge bleken, dat deze Britse diplomaat be trekkingen onderhield met anti-rege- ringselementen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1