a Mededeling over prof. Kistemaker niet uit de duim gezogen Commissie voor bouw van lineaire versneller Het gezag van de staat wordt in Algerije ontluisterd f IW I OPRUIMING Kiihling Kruiswoordraadsel Prof. dr. P. Hendrix bestudeert secte der oud-gelovigen naar Moskou Spanje drijft handel met de Oosteuro pese landen Franco gaat zelfs met Tito zaken doen KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF TOPLEV ERIC DE NOORMAN Mr. De Roos antwoordt prof. Cohen: Aanslag op Tsjoe en Lai KLM onveranderd 7 dividend Kerken moeten in contact treden met de Islam Wanbetaling van Indonesië Massaproces in Johannesburg KARPETTEN TAFELKLEDEN BEDDEN DEKENS Z.W.0.-subsidie voor nieuwe reis Verbeterde betrekkingen lussen Madrid en dé O.E.E.S. Grote Houtstraat 96, tel. 12210 Machinaal slapen Trein met evacué's in ons land Brandstichting in hotel te Haren De zaak-Putten Justitieel onderzoek nog niet afgesloten VRIJDAG 31 JANUARI 1958 PAGINA Chinese premier met zakmes gewond DRIE MAANDEN VOOR MISHANDELING Indonesië Communistisch verzoek om Nederlandse kranten weer toe te laten Interview met Franse dominee Leningverplichtingen aan Nederland niet voldaan 95 Zuidafrikanen van hoogverraad beschuldigd Dus allen naar ANEGANG 27 - HAARLEM Dader veroordeeld tot twee jaar Mevrouw H. van Embden- de Ridder overleden Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Prijsverlaging NON-IRON van 17.90 voor 15.75 NON-IRON van 21.50 voor 18.75 Herdenkingsfeest bij de paters Oblaten De Amsterdamse wethouder van on derwas, rar. A. de Roos. gesecondeerd door prof. J. de Boer, president-com missaris van het instituut voor kern- physisch onderzoek der materie en prof. J. A. Ketelaar, eveneens belast met het kernphysisch onderzoek in het la boratorium voor massaspectografie te Amsterdam, heeft donderdag op een persconferentie ten stadhuize te Am sterdam, met klem tegengesproken wat prof. Cohen in Den Haag heeft beweerd, als zouden de mededelingen van wethouder de Roos in de Amster damse Raad over de onderzoekingen die in het Amsterdamse laboratorium worden verricht en de mogelijke resul taten daarvan elke grond missen. Wethouder De Roos heeft toen n.l. gezegd dat prof. Kistemaker op het ogenblik bezig is aan een groot re- searchproject voor de energiewinning uit waterstof en lithium, welke stoffen in Nederland in ruime mate voorhan den zijn, terwijl de stoffen, die tot dus ver werden gebruikt, niet in Nederland aanwezig zijn. Wanneer de onderzoe kingen naar een nieuwe energiewin ning inderdaad succes zouden hebben, dan zou gesproken kunnen worden van een wereldprimeur, die men uiteraard gaarne voor Nederland en in dit ge val voor Amsterdam zou willen reser veren", zo heeft de wethouder destijds in de Raad verklaard. De wethouder voegde hier vanmorgen aan toe dat hij dit alles uiteraard niet uit zijn duim heeft gezogen. De mededelingen, aldus de wethouder, waren gegrond op in lichtingen, die door prof. Kistemaker zijn verstrekt voor en tijdens de bespre kingen over de bouw van een nieuw laboratorium. „Ik mag de juistheid van deze inlichtingen," zo ging de wet houder verder, „niet in twijfel trek ken". Prof. Kistemaker is gebonden aan de afspraak zelf naar buiten geen inlichtingen te geven. Hij vertoeft thans in Amerika zodat ik hem de mening van prof. dr. J. A. Cohen, evenals prof. Kistemaker hoogleraar aan de Leidse uniyersiteit, niet heb kunnen voorleg gen De wethouder wees erop dat stadsbestuurders in kwesties al» deze moeten afgaan op de inlichtingen, die ze krijgen. Zij plegen aan de gemeente raad geen mededelingen te doen, wel ke uit hun duim gezogen zijn. .Mogelijk zou bezwaar gemaakt kun nen worden tegen perspectief, waar over ik heb gesproken", aldus de wet houder, „doch dit komt voor mijn eigen rekening, omdat ik geloof dat ontwik kelingen mogelijk zijn, waarvan men thans de begrenzing nog niet aanstonds kan zien". Prot. De Boer voegde hieraan toe, dat hii hetgeen de wethouder had ge zegd volkomen onderschreef. Prof. Co- hen is een arts en geen natuurkundige en kan dus niet op de hoogte zijn van hetgeen aan researchwerk in het Am sterdamse laboratorium wordt ver richt. Zoals te doen gebruikelijk is hier over nog niets gepubliceerd, omdat men nog geen uiteindelijke resultaten kan vermelden. Alles is nog in het sta dium van het experiment. Voor zover bekend bestaat er geen wetenschappe lijk contact tussen prof. Cohen en prof. Kistemaker omdat fc iden op totaal verschillende terreinen werken. Prof. Kistemaker houdt zich bezig met gas- ontwikkelingsprocessen, die kunnen lei den tot kernfusie, zoals die al in En geland b\j dergelijke onderzoekingen is waargenomen. En in de toekomst zou dat weer kunnen gaan leiden tot ener giewinning. Wethouder De Roos zeide nog. dat hij hier in de Raad speciaal op gewezen heeft omdat men uiteraard wil weten, waarvoor het geld moet worden uitgegeven. Wetenschappelijke werkers mogen voor zichzelf geen „reclame" maken, maar stadsbestuur ders mogen wel vertellen in welke rich ting men koerst. Er wordt in Neder land veel te weinig geld beschikbaar gesteld voor wetenschappelijke onder zoekingen, vergeleken bij andere lan- De Manchester Guardian publiceerde gisteren een uitgebreid verslag over een aanslag, die drie uit Amerika afkom stige Chinezen zouden hebben uitgevoerd op de communistisch Chinese premier Tsjoe en Lai. Een van hen zou de premier met een zakmes een wonde toegebracht hebben tijdens een inter view dat de premier 28 juli in Peking toestond. De Manchester Guardian, dat bekend staat als een betrouwbaar blad. baseert het verslag op een onderhoud met een Chinese student, Li genaamd, die zegt deel uit te maken van een groep van 40 Chinese studenten die na een op leiding aan Amerikaanse universiteiten naar hun geboorteland zijn terugge keerd om daar het communisme te bestrijden. De daders van de moord aanslag zouden ook deel hebben uit gemaakt van de groep. Hij verklaarde het enige lid van de groep te zijn die er in slaagde communistisch China na de aanslag te verlaten. Van minstens 34 leden van de groep verklaarde hij zeker te weten, dat zij reeds geëxecu teerd zijn of omgekomen tijdens botsin gen met de communisten. De terug gekeerde Chinees vertoeft nu in Engeland, maar hij is van plan nogmaals naar zijn vaderland te gaan om daar illegaal werk te verrichten, aldus bet verslag in de Manchester Guardian. Russische geleerden werken aan een elektrische slaapmachine, die de hoe veel Hd slaap waaraan een mens be hoefte heeft tot twee uur per dag zal kunnen verminderen, aldus een bericht van radio Moskou. De machine werkt met ultra korte golven, waarvan de frequentie over eenstemt met de moleculaire werking, die de vermoeidheidsstoffen, overdag gevormd in het menselijk lichaam, af breekt. Tengevolge van de gelijke fre quentie vernietigt de machine de gif stoffen, aldus de Russische zender. De Haagse rechtbank heeft een 32- jarige bierhandelaar te Den Haag we gens mishandeling van een caféhouder conform de eis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. den. En Nederland, dat altijd een goe de naam heeft gehad op het gebied van wetenschappelijke onderzoekingen, dreigt achter te raken. Prof. de Boer onderschreef dit volkomen. Research werk is een dure zaak en begrijpelijk dat men weten wil, waar men aan toe is. Of dit werk zal slagen hangt af van de outillage, waarover men be schikt. „Naarmate die outillage beter zal zijn des te meer kans lopen we in aanmerking te komen voor het Eura- toom". Prof. De Boer deelde nog mede, dat de bouw voor het nieuwe laboratorium in Amsterdam-Oost al is begonnen. Er is een commissie ge vormd voor een nog grotere uitbrei ding, een z.g. lineaire versneller, maar dat is een uitermate moeilijk en omvangrijk project, dat jaren zal duren. Prof. Ketelaar zette nog uiteen, dat de gevaren, die men ducht in de na bijheid van een atoominstituut, erg overdreven worden. In Genève heeft men in de naaste omgeving van een dergelijke versneller woonhuizen ge bouwd, omdat die volkomen veilig zijn. Het is zelfs zo, dat in Atoominstituten het ongevailencijfer lager is dan in an- deze chemische industrieën, juist om dat men voortdurend op de veiligheid is bedacht. Op grond van de resultaten over 1957 heeft de K.L.M. voorgesteld het divi dend over het boekjaar 1957 te bepalen op 7 procent (onv.). Op 31 oktober 1957 werd reeds een interim-dividend van 3 procent gede clareerd, zodat het slotdividend over 1957 4 procent zal bedragen. Een communistisch parlementslid heeft volgens het ANP aan de regering verzocht te willen overwegen het ver bod tot invoer van Nederlandse dag bladen, waaronder het communistische partij-orgaan „De Waarheid" in te trekken. Dit lid grondde zijn verzoek op de overweging, dat „De Waarheid" de be langen van Indonesië voorstaat. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Naar aanleiding van de van 24 tot en met 26 januari te Parijs gehouden „Noordafrikaanse studiedagen", die de federatie van Franse protestanten heeft georganiseerd en waaraan af vaardigingen uit Algerije, Tunis en Ma rokko hebben deelgenomen, heeft „Le Monde" een onderhoud gehad met ds. Mare Boegner, de fede ratie-voorzitter. Uiteraard heeft op de studiedagen de Algerijnse tragedie in het middelpunt van de aandacht ge staan. Met betrekking hiertoe verkiaar- Van het ministerie van Financiën wordt vernomen, dat het per 31 decem ber 1957 door Indonesië aan Nederland verschuldigd bedrag van 17.430.000 niet door Indonesië is voldaan. Het betreft hier de per genoemde datum verschenen rente ad 3.430.000 en af lossing ad 14.000.000 op het in 1950 aan Indonesië verstrekte krediet van f 280 miljoen. Het krediet dat 3'A procent rente per jaar draagt is pro resto nog groot 196 miljoen. Bij de Indonesische regering zijn stapnen gedaan om alsnog betaling te verkrijgen. Inzake het bericht dat de transfer van rente en aflossing op de 3% leningen van de Bank Industri Negara (de Indonesische staatsbank voor indus triefinanciering) per 1969, 1970 en 1971 in oparacht van het Indonesische deviezeninstituut tot nader order is op geschort wordt, aldus het ministerie van Financiën, vernomen, dat bedoelde maatregel uitsluitend de stukken betreft welke zich in Nederland bevinden. Hier is dus volgens het ministerie weder sprake van een discriminerende, tegen Nederland gerichte maatregel. In de prospectussen bij de uitgifte der leningen is uitdrukkelijk vermeld, dat het ge noemde deviezeninstituut een onher roepelijke vergunning heeft verleend voor transfer van de tegenwaarde van coupons scrips en aflosbaargestelde obligaties opkomende in het buitenland, naar het land van inwoning van de oorspronkelijke houder. De in de jaren 1954, 1955 en 1956 ge houden inschrijvingen op de leningen hebben alleen opengestaan voor houders van een zogenaamde rurni-rekening (rupiah-rekening ten name van niet- ingezetenen van Indonesië). Van het totaalbedrag der leningen ad Rp. 300 miljoen waarvan rente en aflossing ten volle door de regering van de republiek Indonesië werden gegaran deerd stond ultimo december 1957 nog uit Rp. 264 min. Op het station te Venlo is gistermor- ger omstreeks half elf een trein met Indische Nederlanders binnengelopen. Het was een extra trein met ruim 400 gerepatrieerden die woensdag met de Italiaanse boot Roma te Genua zijn aangekomen. De trein werd te Venlo in tweeën gesplitst. Een treinstel met 21 zieke kinderen, die aan boord van de Roma mazelen hebben opgelopen, hun ouders en een veertigtal bejaarden vertrokken van Venlo naar Utrecht. De zieke kinderen zijn in het Goois kinderziekenhuis te Hilversum opgeno men. De bejaarden zijn ondergebracht in contractpensions te Driebergen. Het andere treinstel met rond 330 repatrianten ging door naar Weert. Van hieruit werden deze gerepatrieerden met bussen naar het opvangcentrum legerplaats Budel vervoerd, waar in de loop van de dag nog ruim zeshonderd opvarenden van de Himalaya en reizi gers van gecharterde vliegtuigen arri veerden. Behoudens de kleine mazelen epidemie en het feit dat een alleen staande vrouw, de 67-jarige mevr. Zeil kwam te overlijden, die een zeemans graf in de Indische Oceaan vofld, is de bootreis, die 8 januari te Djakarta be gon, goed verlopen. Ofschoon de re patrianten met taalmoeilijkheden te kampen hadden en niet erg gesteld waren op de Italiaanse keuken, waren zij vol lof over de welwillendheid van het personeel. Uiterst tevreden was men over de twee Italiaanse boot artsen, die de zieke kinderen in het hospitaal uitstekend hebben verzorgd. de ds. Boegner onder meer het volgen de: „Moet ik eraan herinneren dat wij menigmaal reeds geprotesteerd hebben tegen de methodes van verhoor, waar bij folteringen worden aangewend of op z(jn minst grove hardhandigheden? De meest objectieve getuigenissen nopen ons te denken dat deze methodes een systematisch karakter hebben gehad waartegen wij ons met de grootste ener gie verzetten. En de onopgehelderde verdwijningen van een zo groot aantal Algerijnen - Mohammedanen of Chris tenen - waaromtrent geen enkele ge zagdrager in staat lijkt ook maar de er'ngste inlichting te verschaffen, ma ken ons eveneens zeer ongerust. Indien ik van de gesprekken die wij gehad heb ben een overheersende indruk heb mee genomen is het deze van de ontluiste ring der gezagdragers, in wie het ge zag van de staat zich moet belichamen. Wie beveelt er in Algerije en wie ge hoorzaamt er? Maar de kwestie over schrijdt de grenzen van Algerije". Op de vraag of het Algerijnse drama de gelegenheid kan bieden voor een toenadering tusser de Christelijke ker ken en de Islam antwoordde ds. Boeg ner: „Helaas, het kan integendeel een kloof teweegbrengen, niet tussen de Christelijke kerken en de Islam maar tussen de Christenen en de Mohamme danen. Daarom is ook op straffe van zich bloot te stellen aan ik weet niet welke verdachtmakingen noodzakelijk dat de Kerken zich inspannen om met alle middelen in contact te treden met de Islam. Het gaat niet om de bevor dering van een of ander „synkretisme", maar om een poging om zonder confes sionele hoogmoed door te dringen in de complexe realiteit van de Islam en zich in staat te stellen haar te confron teren met de Christelijke gedachte en het Christelijk geloof". De redacteur van „Le Monde" heeft eveneens de vraag gesteld of, zoals het geval is ge weest met zekere leden van de katho lieke clerus in Algerije, ook protestant se dominees zich in de verwikkelingen van het conflict gecompromitteerd had den gezien. „Niet voor zover ik weet", luidde het antwooru van ds. Boegner. 93. Roerloos blijft Eric liggen. De pijlwond aan zijn schouder is niet meer dan een schampschot, maar door te doen of hij dodelijk getroffen is, hoopt hij zijn aanvaller dichterbij te lokken. Hij luistert ademloos, als een zacht gekraak tot hem doordringt. Voetstappen. Al zijn spieren spannen zich maar de onbekende komt niet naderbij. Het lijkt of hij aarzelt. Dan verwijderen de geluiden zich weer. Zou hij er zó van overtuigd zijn, dat hij mij gedood heeft? bedenkt Eric verwonderd, ófEn dan richt hij zich bliksemsnel op. Zijn paard! Terwijl hij hier ligt, kan de ander er wel eens met zijn paard vandoor gaan. Geruisloos sluipt hij terug en als hij het dier in de verte hoort briesen, heeft hij zekerheidMet een verwensing dringt hij zich door het dichte kreupelhout. Vaag kan hij de gestalte van een man onderscheiden, die het paard aan de teugel probeert mede te trekken. „Halt!" dondert zijn stem. „Sta, schurk of ik schiet!" Een groep van 95 Zuidafrikanen, be staande uit 57 naturellen, 20 kleurlingen en 18 blanken, zal terecht moeten staan op beschuldiging van hoogverraad. Dit is uitgemaakt na een uitvoerig onder zoek, dat begon kort nadat de be trokkenen in december 1956 waren ge arresteerd. Tijdens het laatste deel van het onder zoek, dat openbaar was, waren de betrokkenen beschuldigd van aanzetting en voorbereiding tot het omverwerpen van de regering door middel van geweld teneinde „een zogenaamde volksrepu bliek" te vestigen. De voornaamste ge tuige 5 charge moest evenwel toegeven, dat hij in zijn leven weinig anders had gedaan dan liegen en bedriegen. Voor deze feiten had hij zelfs een ge vangenisstraf uitgezeten. De verdediging vroeg ontslag van rechtsvervolging, daar naar haar mening de beschuldi gingen niet bewezen waren. Het ver zoek werd evenwel afgewezen. Oorspron kelijk waren er 156 personen aange klaagd, maar eind vorig jaar werden de beschuldigingen tegen 61 van hen ingetrokken, aldus melden Reuter en A.N.P. Advertentie Wegens ENORM SUCCES voortzetting van onze vermaarde met honderden koopjes in enz. Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel Hoek Warmoesstraat Tel. 12610 j Met een uitspraak die het gerechts hof te Leeuwarden donderdag heeft gedaan is een eind gekomen aan de opzienbarende behandeling van de brandstichting in hotel Van der Woude te Haren. De dader, een 41-jarige in woner van Assen, tegen wie drie jaar gevangenisstraf met aftrek van acht maanden voorarrest was geëist, werd nu veroordeeld tot twee jaar met aftrek van acht maanden. De Groninger rechtbank had hem een gevangenisstraf van twee en een half jaar opgelegd met aftrek, na een eis van drie jaar zonder aftrek. Te Amsterdam is op 75-jarige leeftijd overleden mevr. H. van Embden-de Rid der. Zij was in universitaire kringen in de hoofdstad en ook daarbuiten een be kende en gewaardeerde persoonlijkheid. Dochter van wijlen C. G. de Ridder, referendaris san het kabinet der konin gin, echtgenote sinds 1905 van prof. dr. D. van Embden, heeft de overledene op sociaal terrein menig nuttig initiatief ge nomen en zien doorvoeren. Zij riep de stichting Alle-dag-kerk in het leven en vatte de oprichting aan van het Amster dams lyceum, waarvan zij vele jaren curator en enige tijd ook president curator is geweest. De Nederlandse organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. P. Hendrix, die onlangs tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden is benoemd, om college te ge ven in de oud-christelijke letterkunde en de culturele geschiedenis van de Byzantijnse- en latere tijd, een subsidie verleend voor een reis naar Moskou om daar een studie te maken van de secte der oud-gelovigen. De belangstelling die prof. Hendrix voor de Oosters-Orthodoxe kerk koes tert, dateert reeds uit zijn studenten tijd. Toen hij te Leiden klassieke lette ren studeerde, stelde zijn leermeeser Hesseling hem enige Grieks-liturgische boeken ter hand om eens van de in houd kennis te nemen. Genoemde wer ken wekten zjjn interesse voor de Grieks-orthodoxe kerk en deze belang stelling werd nog gestimuleerd door de „antieke mysteriën" van Bolland. Dit is dan ook de reden waarom hij van het begin der dertiger jaren af regelmatig naar Rusland en de randstaten is ge gaan om met de Grieks-orthodoxe kerk in contact te komen. Zijn eerste bezoek op deze reizen gold de bekende kloos ters op de berg Athos. Nadat de hoog- (Van onze correspondent in Spanje) De integratie van Spanje in de orga- nen van de Europese economische samenwerking voltrekt zich zeer langzaam. Evenwel heeft de permanen te Spaanse missie in Parijs, onder lei ding van don Jaime Argüelles, reeds enkele voor Iberia bevredigende resul taten geboekt. Onlangs is Spanje offi cieel toegelaten tot de landbouwsector van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking en vervolgens heeft het land het recht als toehoorder alle bijeenkomsten van de diverse orga nen bij te wonen. Tenslotte heeft de se cretaris-generaal van de O.E.E.S. Span je uitgenodigd een rapport op te stellen, waarin het land zijn wensen en projec ten vervat, welke een toenadering tot de zeventien landen van de organisatie zouden kunnen bewerkstelligen. Een spe ciale commissie van economische des kundigen is met de samenstelling van dit rapport belast. Tot een van de nete ligste opgaven van deze commissie be hoort de stabilisering van de peseta. Na een nieuw laagterekord in november te hebben bereikt, vertoont die peseta thans eerder dan in Spanje zelf werd verwacht een redelijke stijging, die naar worut aangenomen, met het t°e~ ristenseizoen in het verschiet, tenminste enige tijd zal aanhouden. Optimisme lijkt gewettigd, nu Spanje blijk geeft se rieus het probleem van de geringe pro- duktiviteit van de arbeiders aan te vatten en bovendien paal en perk gaat stellen aan de bijna spreekwoordelijk geworden corruptie van zekere in dustriële „clans": de minister van Han del, senor iJUastres heeft niet ge schroomd persoonlijk in te grijpen in enkele gevallen, waarbij zeer hoge re geringsfunctionarissen betrokken wa ren. Anderzijds acht Spanje de tijd ge komen zijn isolement dat grotendeels ook door het land zelf is opgeroepen te doorbreken, door het op grote schaal afsluiten van handelsakkoorden, geduren de de laatste maanden zelfs met landen achter het IJzeren Gordijn. Dat het meest anti-communistische regiem van Europa hier tenslotte toe is overge gaan, vindt zijn oorzaak in de schier hopeloze economische situatie van het land en het schreeuwende gebrek aan deviezen. Spanje heeft zich niet langer laten weerhouden toenadering te zoeken tot een van de meest hardnekkige tegen standers van generaal Franco, zijn com munistische tegenvoeter Jozef Tito. Tij dens de burgeroorlog was Tito een van de bekendste leiders van de „Inter nationale Brigade", die tegen de troe pen van Franco streed. Vertegenwoor digers van de Nationale Bank van Joe goslavië en afgevaardigden van de Spaan se bank voor buitenlandse handel heb ben onlangs te Genève contact op genomen, teneinde te komen tot een handels- en betalingsakkoord. Deze be sprekingen werden te Parijs voortgezet e- naar verluidt zou het verdrag reeds ondertekend zijn. Blijkbaar heeft Franco van de zijde van Belgrado weinig oppo sitie ondervonden, zelfs niet wat betreft het herstellen van diplomatieke betrek kingen tussen beide landen. Spanje wil aan Joegoslavië leveren, kurk, koper, textiel, olijfolie, ijzererts en pyriet. Joe goslavië is bereid in ruil daarvoor ta bak, hout, vlees, machines en electrische uitrusting te zenden. In totaal zou hier mede een bedrag van 5 millioen dollar gemoeid zijn. Ook met de regering in Praag is een handelsovereenkomst gesloten in de vorm van een compensatie-verdrag ter hoogte van vier miljoen dollar. De onderhandelingen hierover werden te Berlijn gevoerd. Tsjechoslowakije le vert vliegtuigen, machinerieën, elec trische apparaten, optische instrumen ten en staal, Spanje zal ijzererts, fruit en pyriet exporteren. Met de eerste zending ijzererts was Spanje niet zo gelukkig. Van de acht monsters die naar Tsjechoslowakije werden verzon den werden er slechts twee aanvaard. Wat het fruit betreft, waren de Span jaarden fortuinlijker. Voor de eerste maal sedert twintig jaar werd weer een trein mandarijnen naar Praag ge stuurd. Deze vruchten waren niet in kisten verpakt, maar los in koelwagen gestort, en rechtstreeks van Valencia naar Tsjechoslowakije verzonden. De reis duurde zes dagen. Bij aankomst bleek slechts twee procent van de zuidvruchten bedorven te zijn. De toenadering tot Oost-Duitsland is voorlopig op niets uitgelopen, daar Oost- Berlijn eist dat Spanje eerst de Oost- duitse regering erkent Wel zal Spanje deelnemen aan de Leipziger Messe, Via een relatie in Zwitserland werd daar een stand gehuurd van 500 vierkante me ter, waar Spanje zijn exportproducten zal tentoonstellen. Met Polen werd als eerste communis tisch land een handelsverdrag aange gaan. Via Warschau schijnt Spanje ook contact gezocht te hebben met Moskou, teneinde tot handelsbesprekingen te geraken. Het is evenwel de vraag of na de jongste Spaanse razzia, waarbij een honderdtal zogeheten communisten ach ter slot en grendel werd gezet, Rusland nog wel genegen tot onderhandelen zal zijn. leraar in 1938 voor het laatst het Paas feest in Moskou had meegevierd, zag hij het vorige jaar de Russische hoofd stad terug, waarbij hij in aanraking kwam met de secte der oud-gelovigen. De secte der „priesterloze" oud-ge lovigen, zo vertelde prof. Hendrix, in een onderhoud met het A.N.P., draagt een merkwaardig karakter. Zij is sterk eschatologisch georiënteerd en verwacht de wederkomst van de Heer, die dan met haar de eeuwige liturgie zal gaan vieren. Daar volgens deze mensen alleen de hemelse kerk de mysteriën viert, bepalen zij zich uitsluitend tot bidden. Vandaar dat zij geen priesters hebben maar slechts voorbidders, die met hen de kerkelijke uren de horen hou den. Om dezelfde reden vermijden zij het woord kerk en spreken derhalve van het gebedshuis. In hun samenkomsten ge bruiken zij liturgieboeken die menig maal nog met de hand geschreven zijn. Het enige sacrament dat zij ken nen is de Doop, want de eucharistie wordt niet meer door hen gevierd. De plaats van dit laatste sacrament wordt ingenomen door het evangelieboek, dat zij hogelijk vereren. Eenzelfde devotie leggen zij aan de dag voor hun ikonen, welke dateren uit de tijd voor Peter de Grote, en die zij sacramenteel geladen achten. In hun ogen is de staat de per sonificatie van de duivel, onverschillig of deze nu door de Czaar of door de Sovjets wordt gerepresenteerd. Een zelfde T^sie hebben ze op de officiële kerk, welke zij fel becritiseren. De sec te der oud-gelovigen vertoont vele over eenkomsten met wat men in Nederland de „gezelschappen" of „conventikels" noemt (de zwarte kousenkerk). Ook haar leden gaan in het zwart gekleed en de mannen dragen baarden en hoge Russische laarzen. Evenals de leden der conventikels, zjjn zij sterk anti-we relds en huldigen buitengewoon strenge opvattingen. De secte is in kleine krin gen over geheel Rusland verspreid en bestaat uit oudere mensen. Daar zij over enige decenniën uitgestorven zal zijn, wil prof. Hendrix haar thans gron dig bestuderen omdat zij niet alleen een oude Russische religieuze traditie be waart maar ook een oude Russische le venswijze met typische gebruiken. Advertentie De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken tafels, bars, enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 Naar aanleiding van het bericht over de conclusie van een commissie, die op verzoek van het college van cura toren der rijksuniversiteit te Utrecht een onderzoek heeft ingesteld aangaan de de behandeling aldaar van Joke Haanschoten uit Putten, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op geves tigd, dat dit onderzoek geheel los staat van het justitieel onderzoek. Dit laatste geschiedt in samenwerking met de ge neeskundige inspectie van de volksge zondheid en is nog niet afgesloten. Horizontaal: 1. meisjesnaam; 4. deel van de dag; 6. vertegenwoordiger'; 10. als on der (afk.); 11. vreemde munt (afk.); 12. deel v. d. bijbel (afk.); 14. Frans pers. voornaamw.; 15. pers. voornaamw.; 17. schaakstuk; 19. wastobbe; 21. zangnoot; 22. boom; 24. jongensnaam; 25. vervoermaat schappij (afk.); 26. jongensnaam; 27. in casu (afk.); 29. de lezer heil (Lat. afk.); 31. Frans voegwoord; 32. familielid; 33. overblijfsel; 35. deel van het hoofd; 37. rookgerei; 38. zonnescherm; 40. groente; 42. deel van het hoofd; 45. pijnlijk, moeilijk; 49. snel; 51. muziekteken; 52. twijgje; 56. en dergelijke (afk.); 57. landbouwwerk tuig; 58. voorzetsel; 60. Engelse ontken ning; 62. goedgeefs; 64. soortegeliik gewicht (aflt.); 65 het Romeins imperiSm (atv «7 kinversiersel; 69. tandeloos zoogdier; TO. meisjesnaam; 72. vogel; 74. godsdienst (afk.); 75. uitroep van pijn; 76. bergplaats; 77. Chinese maat; 78. naaml. vennootschap (Duitse afk.); 80. inwendig orgaan; 81. speelgoed; 82. wondvocht. Verticaal: 1. behoeftigheid; 2. dierenge luid; 3. sluiting; 4. soort vaas; 5. bedorven; 7. schelle kreet; 8. stofmaat; 9. koningsze tel; 11. groente; 13. linnen huisje; 16. dun; 18. pers. voornaamw.; 20. bestaat: 21. lid woord; 23. meisjesnaam; 26. wapen; 28. centraal station (afk.): 30. Engelse titel; 31. meisjesnaam; 32. soort onderwijs (afk.); 33. reeks; 34. ter Plaatse (afk.); 35. jn. houdsmaat- (afk.); 36. inhoudsmaat (afk.); 37. voor; 39. liefkozing; 41. hoge berg; 43. herkauwer; 44. kleur; 45. familielid; 46. daarenboven; 47. soort papegaai; 48. laatst leden (afk.); 49. bloem; 50. Engels voor zetsel; 52. God zij lof (Lat. afk.); 54. Frans pers. voornaamw.; 55. glad; 57. insecten- eter; 59. groente; 61. bouwland; 63. bolge was; ®4- zangnoot; 66. voorzetsel; 68. titel (afk); 70. straat (Fr.); 71. afsluitpin; 72. kostbare stof; 73. aanw. voornaamw.; 75. als volgt (afk.); 79. Greenwlchtijd (afk.). Horizontaal: 1. festoen - vod; 2. recher cheur; 3. Eger - end; 4. lapidair - es; S. slordig; 6. pil - manege; 7. misère - Noor; O.K. - Rolde - R.I.; 9. reu - bijdrage; 10 strook - egel; 11. kot - knal. Verticaal: 1. frêle - morse; 2. eega - piket; 3. scepsis - Urk; 4. thriller - oo; 5. oe - do - robot; 6. erbarmelijk; 7. n.c. - Iaa - d.d.; 8. herinneren; 9. ven - geo - aga; 10. oude - gorgel; 11. dr. - steriel. Advertentie uitsluitend f/m 7 februari VELU Zondag 2 februari vieren de paters Oblaten van de H. Franciscus van Sa- les in hun huizen te Tilburg, Beek en Donk en Nijmegen de 50ste verjaardag van het sterven van hun stichter, de dienaar Gods Aloysius Brisson (1817— 1908). De viering draagt een intern ka rakter. Die dag zendt de K.R.O. een plechtige H. Mis uit vanuit de klooster kapel van het klein-seminarie der Con gregatie te Tilburg en de Vespers van uit de kapel van het groot-seminarie te Beek en Donk. De paters Oblaten zijn sedert 1927 in Nederland gevestigd, hebben sindsdien drie kloosters gesticht en tellen ruim 1C0 leden, van wie er 20 in de missie van Zuid-Afrika en Brazilië werkzaam zijn. Pater Brisson stichtte zjjn congre gatie in 1873 te Troyes in Frankrijk. Haar leden, ruim 1000, hebben zich ver spreid over Europa, Afrika en de beide Aioerika's. Professor dr. J. ten Cate zal zijn afscheidscollege geven op zaterdag 8 februari 1958, 's middags te 15.00 uur in de aula van de universiteit van Amsterdam, Oudemanhuispoort. H* aansluiting hierop zal prof. Ten Cate worden gehuldigd en zal hem een ge* schenk worden overhandigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2