Brandweercommandant G. J. Stap bejubeld en bezongen Prachtige vertolking van Verdi's Requiem H Dr. A. R. Jonkhoff hartelijk gehuldigd in ,,'t Bolwerk" R.-k. Transportarbeidersbond 18 februari veertig jaar Agenda Haarlem Geen spoedige verbetering van Heemsteeds water NAAIMACHINES Veertig jaar bij Haarlemse brandweer s?— Puzzlerit voor politie Concert Koor Katholiek Haarlem Bij zijn zilveren jubileum Officiële viering op 16 en 17 februari ter- c°DDer Moeilijkheden rond woningbouw Recital van Eduardo del Pueyo Kunst en Religie TIJDENS RECEPTIE IN STADHUIS Voor 1000 goederen uit winkels gestolen FILMS: Muziek HEEMSTEEDSE GEMEENTERAAD Heemsteedse Kunstkring Begaafd pianist Artikel over nieuwe kerk in Oud-Schoten PAGINA 3 ra1 dAw'e''vS.r ENGEL, Gr.Houtstr.t81, Tel. 14444 .Beurs van Amsterdam ZUSTER ADOLPHINE OVERLEDEN Ongeval in de Zilk Beurs van New York Pauze-Theater Diversen Toneel Tentoonstellingen Burgerlijke Stand Haarlem Blijvend? Bouwterrein Burgerlijke Stand IN PUT GEVALLEN Op een feestelijke receptie is de com mandant van de Haarlemse brand weer de heer G. J. Stap bejubeld en bezongen, omdat hij veertig ja»1- ",J het korps was. Bejubeld door vele spre kers, bezongen door zijn manschappen, die na een toast in de volle Bidder zaal van het Haarlemse stadhuis een feestlied aanhieven, dat klonk als een (brand)klok. De brandweermannen wa ren gekleed in hun duffelse jekkers en droegen op het hoofd de martiale brand- helmen. Tijdens de toespraken stonden de mannen van de Haarlemse brand weer op de trappen van de Ridder zaal als één man achter hun jubileren de commandant. Het kaarslicht schoot Vonken uit het koperen beslag van de helmen. ïviï?,l"'eemeester mr. O. P. F. M. Cre- V? va° Haarlem was de eerste, die cie neer Stap en zijn familieleden com plimenteerde. Hij zei, dat de verstand houding tussen korps en commandant zo goed is, dat de mannen van de Haar lemse brandweer voor hun comman dant zowel letterlijk als figuurlijk door het vuur gaan. Verder stelde burge meester Cremers vast, dat er in de loop der jaren veel veranderd is in het brandweerwezen. Vroeger ?eerJ tig jaar geleden bijvoorbeeld hand pompen en brandklokken, thans moder- ne brandweerwagens met een volauto matische apparatuur en telefoon-mobi- lofoonverbindingen. Hij prees de heer Stap om zijn leiderscapaciteiten en me vrouw Stap om haar bereidwilligheid. „Uw man is niet veel thuis en bijna al zijn vrije tijd besteedt hij aan de brandweer". Burgemeester Cremers spelde vervolgens de jubilerende brand weerman de medaille van de Koninklij ke Nederlandse Brandweerbond op. Hij was blij, dat hij dat mocht doen bij een man, die anderen zovele malen deze onderscheiding had uitgereikt. De ondercommandant van de Haar lemse brandweer de heer J. P. Pollé tracht;^"" £.hef om diens plichtsbe- tot ctinf"Door uw ijveren kwam veel de nrpmnti„2ei .dc heer Pollé, „vooral heeft steedaVe k van de brandweer niet ,1 te >a„„ De heer G. J. Stap geeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem uitvoerige inlichtingen over de werk wijze van de oude brandspuit, die giste ren de receptie van de Haarlemse brand weercommandant in de Ridderzaal opluisterde. navertentte Alle merken dus ruime keuze (Niet officiële Ned. 1953 8% Ned 1953 3% Ned 1956 8% Ned. 1948 3% Ned 1950 8% Ned 1954 31/4 Ned. 1955 1 3-3 Med. 1947 3 Ned. 63-64 bel. tflc. lnschr Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 Wea fciandeJ Mil cert. A.K.U Van BerRers Patent CaJve-Oelft eert Van Gelder Bon. Hoogvens cert Unilever cert ïjed Kabel Philips Kpn. Petroleum tfxmsterdani" Rubber Amerika LIJd Ned. Stoomb. Mt). K^j^cbeebV. Unie V- Ueü* CIl^DordtSch. cert A*2am '56 ri dam tn koersen) vorig opening Slot 31/1 881/4 85 H 82% 82% 84% 84=4 85% 89% 84% 106 150% 156% 187 282 183 253 340% 226 240% 146.80 38% 155 135% 110 107.10 81% 53% 1178 583 4.19 83 81% 91% 241t: 343 159 148.20 39 146 110 108.20 81 53% lagedrukautospuit in dienst wordt ge steld. Van zijn manschappen kreeg de heer Stap een prachtig radiotoestel, terwijl zijn echtgenote verrast werd met een boeket bloemen. Namens de Haarlemse Vrijwillige Brandblussers Vereniging „De Tien", waarvan de jubilaris uit hoofde van zijn functie het ere-voorzitterschap be kleedt, bood^de voorzitter de heer P. F. Serné gelukwensen en kleine geschen ken aan. De districtsinspecteur de heer M. K. Fehres memoreerde, dat Haar lem nog een van de weinge steden is, waar het blussen van branden is toe vertrouwd aan vrijwilligers. Die taak is in Haarlem in goede handen. Afge vaardigd door de vereniging van de hoofden van takken van dienst was de heer Ch. C. van der Vlis, die na een complimenteus persoonlek woord de heer Stap o.a. een langspeelplaat cadeau deed. De heer J. Poorta, voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten, stelde tenslotte vast, dat zijn collega uit het goede „brandweerhout" gesneden was. Elk van de sprekers werd door de heer Stap uitvoerig en harteiyk be dankt. Daarna was er een ongedwon gen samenzijn, waarop de heer Stap staande bij een in de Ridderzaal opgestelde brandspuit de burge meester onder andere uitvoerig inlicht te over de werking van het apparaat. Woensdagavond kon men in de verla tenheid van de badplaats Zandvoort tal rijke politiemannen ontwaren, die zich op verschillende punten van het dorp om in politietermen te spreken op verdachte wijze ophielden. Het was hier geen grootscheepse actie in het kader van de binnenlandse veiligheidsdienst (zoals een argelose dorpsbewoner veron derstelde) maar een puzzlerit. uitge schreven voor de gemeentepolitie en de reservepolitie van Zandvoort. Inspecteur Douma en de heer Uithorsl van de politie-administratie hadden een opgave samengesteld welke de deelne mers veel hoofdbrekens heeft gekost. De opgave bestond uit drie delen: een route-beschrijving, een pijlenrit en een kruispuntenrit. Op 20 plaatsen waren controleposten opgesteld. Om half acht startte de eerste deelnemer en om half elf kon de hoofdinspecteur-korps chef, de heer Huijsman, tot de prijsuit reiking overgaan. De eerste prijs werd op eervolle wüze behaald door de briga dier De Hoop, met 22 strafpunten. De hoofdagent De Kruijf werd tweede met 121 strafpunten en de inspecteur Van Buren derde met 126 strafpunten. et aangrijpende Requiem van Giuseppe Verdi, dat reeds by zo onnoemiyk velen de gevoe ligste snaren heeft doen trillen, kreeg gisteravond door koor Katholiek Haar lem onder leiding van Albert de Klerk, een hymnische en koninklijke verklanking. Albert de Klerk is een dirigent van betekenis, dat bleek wel zonneklaar uit deze ontroerende weer gave. Dus alles was weer volmaakt, boven de kritiek? Neen, dat was het niet, dat is een oratoriumuitvoering niet zo gauw, daar een dirigent met een koor moet werken dat uit dilettanten be staat, en in dit geval met een bezet ting van het mannenkoor die voor dit werk onvoldoende as. Ook domineert de meermalen het orkest zo sterk dat In café-restaurant ,,'t Bolwerk" heb ben talryke patiënten, vrienden en ken nissen gistermiddag de hand gedrukt van dr. A. B. Jonkhoff, die zijn 25-jarig jubileum vierde als te Haarlem geves tigd arts. Onder voorzitterschap van wethouder W. C. Bakker had zich een huldigingscomité gevormd, dat zich met de organisatie van de huldigings bijeenkomst belastte. Van vele zijden had het comité zoveel giften bijeen ge kregen, dat de gewaardeerde huisarts op deze receptiemiddag een reis naar de Tiroler Alpen kon worden aangebo den, alsmede een filmcamera, een boek, een verzilverde serviesschaal, een huis kamerlamp en een jubileumalbum, dat verlucht Is door de heer J. Pander. Het spreekt, dat mevr. Jonkhoff volkomen deelde in de hulde die haar man kreeg toegezwaaid. Zq kreeg bloemen aange boden. Vele patiënten maakten van de ge legenheid gebruik om ook zelf de jubi lerende arts de hand te schudden en hem een bloemetje te overhandigen. Het treffendst werd de genegenheid, die men de arts toedraagt, wel gede monstreerd door het verschijnen ter re ceptie van mevr. Elkerbout-Kloek, het eerste kind dat dr. Jonkhoff in zijn Haarlemse praktijk ter wereld had hel pen brengen. Mevr. Eikerbout was ge boren op 30 januari 1933, de eerste nacht van. dr. Jonkhoffs praktük. Na mens het huldigingscomité werd het woord gevoerd door ds. H. W. Wierda, die in een geestig speechje verklaarde wraak te willen nemen voor de „bittere pillen", die de dokter in de afgelopen vqfentwintig jaar zijn patiënten had toegedacht. Die wraak was overigens zoet. want zq bestond uit een grootse huldiging. De dominee releveerde, dat dr. Jonkhoff behalve arts, vooral ook een goed en menslievend vriend is ge weest, die zp'n patiënten in moeilijke uren bü geboorte, dood en ziekte ter zpde stond, daarby steeds opziende naar de grote Heelmeester, Jezus Christus. Dr. A. Jonkhoff studeerde in 1926 af in Groningen en promoveerde een jaar later. Vervolgens studeerde hij in Lon den en verbond zich aan het serologisch instituut in Utrecht. Op 30 januari 1933 vestigde hij zich als huisarts in Haar lem. Van 1937 tot 1940 was hij kapitein arts bij het Haarlemse garnizoen. Tij dens de oorlog werd hij wegens illegale activiteiten gearresteerd en naar Vught en Dachau gebracht. Dr. Jonkhoff liep daar een hevige aanval van vlektyphus op. Na de oorlog was hij aanvankelijk contractarts bij de Militair Geneeskun dige Dienst en daarna controlerend arts van de Rqks Geneeskundige Dienst, welke functie hij thans nog vervult. Ook is hq toeziend arts voor de gede tineerden in de Koudenhornkazerne. Als diaken in de Gereformeerde kerk van Haarlem-noord en bestuurslid van de Chr. Vereniging ..Zedenopbouw", van het Chr. Militair Tehuis en van de Schoolvereniging „Groen van Prinste- rer" is dr Jonkhoff ook buiten zijn prak tik in het openbare leven werkzaam. de koorzang (in hoofdzaak dan de man- nenzang) volkomen verpletterd werd. Van de twee mogeiykheden: of het orkeci wat te temperen of het foor sterker te laten zingen, is natuurlek de eerste oplossing de beste. Het is volkomen begrijpelijk dat een dirigent zich bij hoogte punten die aan een apotheose grenzen iaat gaan. (gelukkig het koor dat zo een dirigent heeft!), doch de vocale dispositie moet dan in verhouding tot de majestueze orkestbezetting een équi- libre bezitten, dat thans ontbrak. Be houdens deze aanmerking, moet het werk van dirigent en koor hoog gepre zen worden, het heeft ons ontroerd, meermalen diep ontroerd. Het solistisch vocaalkwartet, bestaan de uit Corry Bijster, sopraan, Elsa Hernady van Bueren, mezzosopraan, Arjan Blanken, tenor (die wegens ziekte vari Tom Brand remplaceerde) en de bas Hans Wilbrink, zong op doorgaans excellente wijze de veeleisende party en, behoudens enige kleine vergissingen van de mezzosopraan, onder andere hij de syncopen van „in aeternum" van de Communio. De begeleiding van het Noordhollands Philharmonisch Orkest was, op enkele slordigheden na, over het algemeen brillant en meermalen fyngevoelig. T. de Vr. De Haarlemse recherche heeft woens dag dank zü de oplettendheid van een der verkoopsters in een kledingmaga- zün te Haarlem twee dames kunnen arresteren, resp. 31 en 50 jaar oud, bei den afkomstig uit Velsen. De verkoop ster zag, dat zü jongens- en meisjes truitjes alsmede een herenoverhemd meenamen zonder te betalen. De poli tie werd gewaarschuwd en de dames werden gearresteerd en ingesloten. Uit een onderzoek dat werd ingesteld kwam vast te staan, dat zij in de maand ja nuari in diverse winkels in Haarlem, Amsterdam en Velsen voor ongeveer duizend gulden aan lijfgoederen hadden gestolen. Zq hebben bekend. Het onder zoek wordt voortgezet. Gisteravond is in het klooster van de zusters Franciscanessen aan de Konings straat te Haarlem op 76-jarige leeftijd overleden zuster Adolphine. Zü was werkzaam als kleuterleidster aan de fröbelschool. Een 9-jarig dochtertje van de fam. v.d. P. kwam zodanig ten val, dat het een arm brak. Nadat een lid van E.H.B.O. een eerste verband had ge legd, adviseerde dokter v.d. Kaaden uit Hillegom verdere behandeling in de Mariastichting te Haarlem. HARMONUE „St.-MICHAEL". De r.-k. Harmonie „St.-Michaël" zal woensdag 5 februari 's avonds om kwart over acht voor haar leden en do nateurs een muziekuitvoering geven in het Minerva-theater te Heemstede Voor de pauze treedt de harmonie op, na de pauze zal de film „Het leven van Verdi" worden vertoond. De afdeling Haarlem van „Sint Boni- facius", de r.-k. Bond voor Werknemers in het Transportbedrijf, gaat een jubi leum vieren. Dinsdag 18 februari is het namelijk veertig jaar geleden, dat na veel wikken en wegen officieel de bond werd opgericht. Dat betekende destijds een afscheiding van de transportarbei ders van de grote bond, waarbij ook het fabriekspersoneel was aangesloten. De belangstelling was in het begin niet groot; slechts achttien werkers in het transportbedrijf meldden zich als lid, maar het ging snel vooruit. Een jaar na de oprichting reeds was het ledental gegroeid tot vijfenzeventig, mede een gevolg van de energieke aanpak van het bestuur waarin zitting hadden de heren P. Kroon van Diest, Joh. Turkenburg, A Turkenburg, A. V/r--enaar en De Haan De afdeling gro de; na twee jaai vijfennegentig leden en na tien jaar. toen de afdeling voor zijn tweede lustrum stond, ruim tweehonderd. De grote pro paganda die onder de transportarbeiders gevoerd werd, droeg daartoe in belang rijke mate bij. Moeilijkheden bracht dat echter wel met zich mee, omdat verschil lende ondernemers slechts ongaarne za gen, dat hun personeel zich organiseerde; sommigen zelfs verboden het. Met het verstrijken der jaren, verdween echter de argwaan tegen de organisaties, zowel bij de werkgevers als bij die arbeiders die er nog steeds enigszins sceptisch tegenover stonden. Zoals later bleek, moesten de grote moeilijkheden nog komen. In de dertiger jaren, de tijden van depressie en ma laise, was het aantal werkloze aangeslo tenen groter dan het aantal werkenden. De zwaarste slagen kreeg de bond ech ter te incasseren in 1940, toen de oorlog uitbrak, en in 1941, toen de katholieke arbeiders verboden werd lid te zijn van het Werklieden Verbond. In één slag Benfi u C°PP« f^lhlehem Steel Ghryslei Corp Genera) Electric Genera] Motors Montgomery Ward wadlc Corp Republic Stee) Roy ai Dutch Shell OnloD OU Southern Pacific ®®uthem Railway U-S. stee] 29/1 43% 39% 55% 63% 35% 79% 28% 33% 34% 43% 39 60% 39 34% 22% 56% 30/1 43% 39% 55% 62»/» 35% 79% 28% 33% 34% 43% 39% 60% 39% 33% 22% 56 Stemming! onregelmatig CINEMA-PALACE: Bekentenissen van de oplichter Felix Krull, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Aan de rand van de hel, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: De vloek van Frankenstein, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: Mysterieus Azië, a. 1. 11 u. LUXOR: De trots en de hartstocht, 14 j. 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: It's always fair weather, 14 j. Vr. 8.15 uur. Za. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 U. Ma. en di.: De levensroman van Johann Strauss, a. 1. 8.15 uur. Do.: La Strada, 18 j. 8.15 uur. REMBRANDT: Funny Face, a 1 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: In het jachtgebied der haaien, a. 1. 11 uur. ROXY: t.m. zo.: De vlucht van de pijl, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.-middag: Helden zonder moed, 14 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: t.m. di.: Their secret affair, 18 1 2 15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: In einer kleinen Kondltorei, a 1. 11 tiur- Wo en do.: The high and the mighty, 14 j. 2.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag 31 Januari Concertgebouw, 19.15 uur: Muziekuitvoe ringen in het kader van het Interscholair Jeugdtoernooi. Maandag 3 februari Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Gemengde Arbeiders Zangvereniging „Stem des Volks" o.l.v. Dick Dekker. Grote Kerk, 11.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 4 februari Concertgebouw, 20.15 uur: Zevende con cert serie D van het Noordhollands Phil harmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends; soliste Monique Haas, piano. Programma: Werken van Handel-Beecham, Bach, Franck en Landré. Woensdag 5 februari Concertgebouw, 19.15 uur: Muziekuitvoe ringen in het kader van het Interscholair Jeugdtoernooi. Donderdag 6 februari Concertgebouw, 20 uur: Pianoavond door Hans Richter-Haaser, Programma: Werken van Schubert, Brahms, Haydn en Beetho ven. Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamermu ziekavond door Elisabeth Lugt, sopraan, en George van Renesse, piano. (Volksuniver siteit). Zaterdag 1 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met een charmante voorstelling van het blijspel „De prins en de showgirl" van Terence Rattigan. Regie: Elise Hoomans. In de hoofdrollen: Anny de Lange, Kees Brusse, Rudi van Hemert en Wim Hoddes. Zondag 2 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met De prins en de showgirl. (Zie zaterdag 1 februari). Maandag 3 februari Stadsschouwburg, 20 uur: R.-K. Toneel vereniging „Thalia" met „Trouwen is niet makkelijk". Dinsdag 4 februari Stadsschouwburg, 20 uur: R.-K. Toneel vereniging „Thalia" met „Trouwen is niet makkelijk". Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereni ging „Door Inspanning Uitspanning" met „Vrouwen in paniek". BALLET Woensdag 5 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlands Ballet o.l.v. Sonia Gaskell. Programma: Les Sylphides, Somnabule, Ritme en klank, Graduation Ball. Dinsdag 4 februari Rembrandt-theater, 12.40—13.20 uur: Pau ze-theater, veertig minuten toneel: „Een dorpsvrijage" van G. B. Shaw met Nienke Sikkema en Jurg Molenaar. Donderdag 6 februari Brinkmann, Groote Markt, 1214 uur: Grammofoonplatenconcert met o.a. het vioolconcert van Max Bruch (Pauzethea- terclub). Vrijdag 31 januari Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met Vondels „Gysbreght van Aem- stel" (Geloof en Wetenschap). Zaterdag 1 februari Lange Margarethastraat 13, 19.30 uur: llfargriet"1 s*10wav°nd kleuterdagverblijf Maandag 3 februari Brinkmann, Groote Markt, 20 uur- De heer Lode van Gent spreekt over „Bretag- ne, het sprookjesland" (Geloof en Weten schap). Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: Kern avond Sociaal Tourisme met als onder werp „Wereldtentoonstelling 1958". Raadhuis, Lisse, 15 uur: Vergadering van de Raad der gemeente Lisse. Seminarie Hageveld, Heemstede, 20 uur: Lezing door prof. dr. J. A. Jungmann S.J. Dinsdag 4 februari Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: De heer Gustave Thibon spreekt over „L'hipocrisie des temps modernes". (Geloof en Weten schap). Concertgebouw, 19.30 uur: Inleiding tot het concert van het NPhO door Paul Chr. Westering. (Volksuniversiteit). Woensdag 5 februari Brinkmann: Contactavond „Kennemer Dierentehuis". De pianiste Monique Haas is soliste bij het zevende concert in de serie D van het Noordhollands Philharmonisch Or kest, dat 4 februari gegeven wordt. Donderdag 6 februari Geb. der Vrijz. Hervormden, 20 uur: Dr. A, F. Portielje spreekt over „Omzwervin gen in de wildernissen van Ontario en Quebec. (Weten en Werken). Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: De heer H. W. E. Croockewit spreekt over „Aziatisch Turkije, landschap met flora en fauna". (Koninklijke Natuurhist. Vereni ging). Bisschoppelijk MuseumOude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 1316 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp in februari 1953. Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 13.30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 1015 uur; op zon en feestdagen van 1315 uur. Galerie Espace: Expositie van tekeningen en gouaches van Alecninskl. Geopend dagelijks van 11—17 uur. (T.m. 8 febr.). Grote Kerk: Te bezichtigen /an 917 uur Museum Het huis van Looy: Geopend da gelijks van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur; zon- en feestdagen van 1417 uur. stadhuis Groote Markt, te bezicht.gen op werkdagen van 9—17 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Zo. van 14—17 uur. werd de afdeling, met vierhonderd le den, vernietigd. Na de bezetting kon men starten met een ledenaantal van ongeveer honderd vijftig. dank zij de bewaard gebleven ledenlijsten. Door propaganda probeerde men dit aantal op te voeren. Resultaten bleven niet uit; nu„ bij het veertigjarig jubileum heeft men de vierhonderd weer bereikt. Het jubileum zal zondag 16 februari gevierd worden. Men wil dat op de eerste plaats doen met de kerkelijke viering. De geestelijk adviseur van de afdeling pater Th. van Schie O-F.M. zal daartoe in de kerk van de parochie van de H. Antonius een Hoogmis opdragen uit dankbaarheid. In het gebouw Sint Bavo aan de Smede- straat te Haarlem zal daarna een nemeen- -hav""l{jk out*-tit worden pehr 'en. r[j e legen'4 zullen de speldjes ivor en uitgereikt aan hen die vijfentwintig of veertig jaar lid zijn van de K.A.B. Zondag 16 en maandag 17 februari zal, eveneens in het gebouw Sint Bavo, een feestavond worden gehouden. De mede werkenden daaraan zijn: het duo „Wi-Jo" met cabaret, Hetty Roukens met voor dracht, de telepaath en illusionist „Remi- dol" en Henk Sijpheer, xylofonist. Dini van Bergen heeft de muzikale leiding. ONDERTROUWD: H. A. Kors en G. Levering; B. Talens en A. W. K. H. Vernooij; A. Bijster en H. Minke; J. Langeraap en C. F. Vlaanderen; Th. Th. Ris en L. M. Magielse; A. J. Krokkee en H. M. Drayer; Ph. van Norden en E. C. Eichhorn; C. A. Ter stal en N. H. Willemse; A. Bruü'n en J. M. A. Kenter; W. van Koperen en A. M. de Paus; W. A. J. de Nobel en A. W. Koster; J. J. Jansen Hen driks en E. I. Bellaart; A. L. M. de Rooü en G. A. Bennema; N. Vis en H. Meerveld; P. Stins en A. Groet; B. Kliek en P. F. Beentjes; C. Jacobs en M. den Ouden; L. de Vries en A. M. Doop; J. Luiting en E. Th. Wou denberg; L. Hegedus en J. A. H. van dep Ham; E. Oldenburg en A. van Everdingen; J. H. W. Renout en A. G. Vogel; C. J. de Wit en L. H. M. van der Veer. ONDERTROUWD: H. M. van Slooten en S. H. Zwolle. GETROUWD: L. Eichhorn en J. E. de Ruiter; H. IJ. Piek en L. Wü'tvliet; J. Reeuwyk en P. M. Heijne; J. P. Hoogkamer en W. D. Meüer; B. H. Schaaf en A. M. H. van de Pol; N. P. Hoogzaad en A. F. M. van der Wijden; A. A. Briaire et. W. G. van Lieshout; L. G. P. Smit en A. M. van der Pol; J. B. Verdonk en Th. H. C. van den Bos; F. Kroder en M. H. Huis in 't Veld; J. A. M. J. F. Brupn en C. A. van den Haak; W. Mulder en J. S. Roos; J. Café en H. Wiedijk; L. Pais en A. C. Spies; E. Overdük en R. de Vries; A. Weggeman en A. Koper; A. J. van de Gevel en C. J. van der Ham; L. J. Nijsse en M. Knol; E. Groe- neveld en C. van Slooten. GETROUWD: R. C. van der Meer en J. Hoogeboom, B. Talens en A. W. K. H. Vernooij, L. J. Hubert en C. J. de Vries, R. Metz en H. A. Harde- smeets. GEBOREN: H. E. van Oosten-Kos ter, z.; E. G. E. baron van Randwück- Wasilewski, 2 zoons; Th. van Eis-Bal- ster, z.; H. Beers-van Dijken, z.; S. Zwart-van der Meer, z.; W. H. Jo- chemsz-Jongejan, z.; G. Verheul-van der Horst, z.; H. J. Coule-Bos, d.; G. J. Zijlmans-van Nes, d.; J. M. Wild schut-Dames, d.; G. Molenbroek- Scharpff, d.; H. Sikkenk-Hofstee, d.. C. J. Schneider-Eerhart, d.; A. H. Ra demaker-Klok, d.; C. C. Buis-Jongeneel, d.; A. M. J. Rooseboom de Vries-Joos- ten, d.; H. M. Puts-Froeling. GEBOREN: J. H. Th. van der Put- ten-van der Steen, z.; R. Abbink-Eren- stein, z.; J. M. Koedam-Murphy, z. Chr. Th. J. de Zwart-Wlegmans, z.; A. H. Haasdyk-Eekhout, d.; G. M. Roozen-Haid, d.; E. Beekman-Schoema- ker, d.; B. A. Kuin-Dubbelman, d. OVERLEDEN: F. P. Otte, 67 jr., Hofdükstraat; J. A. Boogh, 87 jr., de Rupterweg; F. C. Kelderman, 77 jr., Ripperdapark; G. van der Velden, 26 jr., Krocht; A. J. Loerakker, 84 jr., Dolfijnstraat; T. H. A. Gosses, 68 jr., Gasthuisvest; K. A. Olivier, 64 jr., Bos en Vaartstraat: B. C. van Saase, 76 jr., Maerten van Heemskerkstraat; U. Geus-Zweep, 70 jr., Stormstraat; A. Dekker, 79 jr., Leidsevaart; A. de Jongh-Bom, 88 jr., Westerhoutpark. OVERLEDEN: B. Vreenegoor, 69 jr., Schalkwijkerweg; J. J. van der Waals, 49 jr., Diepenbrockstraat; J. Heyne, 91 jr., Graaf Willemstraat. BOUWKUNST. Maandag 10 februari zal in restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem de heer H. A. Maaskant voor de Koninkiyke Maat- schappü tot Bevordering der Bouw kunst, de Bond van Nederlandse Ar chitecten, een lezing houden over het onderwerp „De naoorlogse ontwikke ling van Rotterdam". Bovendien zullen vertoond worden de films „Houen zo" en „En tochRotterdam". Gevreesd moet worden, dat de nare bysmaak van het water, dat niet alleen de inwoners van Heemstede in beroe ring heeft gebracht, maar eveneens, die in andere delen van de provincie Noord-Holland, voorlopig nog niet ver holpen kan worden. Wel wordt gehoopt, dat negentig procent van de narigheid in de toekomst verholpen zal kunnen worden, maar daarvoor zijn twee ver beteringen nodig, die niet in korte tijd verwezenlijkt zullen kunnen worden. Het zijn de verbetering van de waterkelder van het pompstation en het bouwen van een niet verder in details genoemde installatie. Dit deelde donderdagmiddag wethou der VAN WIJK mee in de openbare raadsvergadering der gemeente Heem stede in antwoord op vragen van de heer A. C. Hopstaken (K.V.P.) Wethouder Van Wqk had deze gege- Provinciale Staten, waarvan hij juist vens opgedaan in de vergadering van terug keerde. Daar had de Gedeputeer de A. B. J. Prakken getracht een ant woord te geven op vragen, als die dooi de heer Hopstaken aan het gemeente bestuur van Heemstede waren gesteld. Het college van Gedeputeerde Staten had, aldus wethouder Van Wyk, een on derhoud gehad met de directeur van de Amsterdamse gemeentelyke water leiding, die had bevestigd, dat na het tot stand komen van de grote werken van de watertransportleiding Rijn-Ken- nemerland de bysmaak een tegenvaller was. Toen in 1951 de proeven werden geno men vielen deze goed uit en gedurende de negen maanden, dat het Rijnwater in de duinen werd geïnfiltreerd heeft nog niemand last gehad. Op 8 januari biykt het water met büsmaak de slechtste dag te hebben beleefd. De wet houder herhaalde wat al reeds zo dik- wüls is gezegd, dat de vele soorten af valstoffen als aanleiding van de nare smaak van het water moeten worden aangemerkt. Maar met een aan zeker heid grenzende waarschyniykheid kun nen ziekten niet door de toestand van het water zijn ontstaan, aldus de spre ker. Hq voegde er aan toe, dat water zonder bpsmaak bij controle wel een bijsmaak bleek te hebben na infiltratie. Tevens had m~n geconstateerd, dat naar Purmerend gevoerd water daar een bpsmaak had, die halverwege de aanvoer niet werd opgemerkt. De heer P. ZEGWAART (K.V.P.) maakte na de uiteenzetting van wethou der Van Wijk nog de opmerking, dat hq twijfelde aan de overigens goed bedoel de pogingen van de deskundigen. In Rotterdam is het water eveneens vies en daar heeft men tot op heden even min verbetering -in kunnen brengen. Voordat de waterbijsmaakkwestie bij de rondvraag ter sprake kwam besloot de raad met algemene stemmen con form het voorstel van B. en W. met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten een geldlening van vüfentwintig dui zend gulden aan te gaan voor financie ring van de uitbreiding van de pompin- Btallatie in het pompstation „Leiduin". Het geld zal worden verstrekt in twee termijnen 13.000 op 1 maart en 12.000 op 1 mei) en tussen 1 april van de jaren 1964 tot en met 1983 in twintig jaariykse termijnen van 1250 worden terugbetaald. De Prot. Chr. afgevaar digde MR. DR. J. VAN BRUGGEN gaf zqn stem aan het voorstel, onder het grootst mogelüke protest, omdat het om de volksgezondheid ging. Hij was het helemaal niet eens met de voorwaar den, voor het aangaan dezer lening ge steld. De raad, die na eenmaal des avonds bqeen te zqn geweest, dit keer Onder auspiciën van de „Heem- steedse Kuntskring" gaf de Spaanse pianist Eduardo del Pueyo gisteravond een recital in het Minervatheater te Heemstede. Hel programma werd geopend met de „Lebewohl" sonate op. 81 van Beet hoven: een concessie van de compo nist aan de mode om scheiding, afwe zigheid en terugkeer in muziek uit te drukken, maar een concessie van hoog muzikaal gehalte. De oprechtheid van Beethoven's gevoelens en de natuur lijkheid, waarmee de drie phasen pas sen in de sonatevorm, maken aldus Hélène Nolthenius van dit werk een charmant en zelfs indrukwekkend stuk cultuurhistorie, doch het blijft een in termezzo. De wpze waarop Eduardo del Pueyo dit stuk vertolkte, was niet alleen büzonder boeiend maar was Beethoven ten voeten uit getekend zo raak als wij maar zelden hebben beluis terd. Dat de pianist geen technische moeiiykheden kent, bleek ook uit zijn interpretatie van Beethoven's sonate „La Chasse" op. 31 no. 3. Ook hier was zijn spel gaaf en van een wonder- baarlqke verfijning, terwijl hij de vorm geving in scherpe duidelpk te volgen contouren naar voren bracht. Een vormalyse-les van de bovenste plank! Na de pauze speelde hq zqn grootste troeven uit in werken van zijn landge' noten t.w.: Granados' „Troisième ca hier de danses" en Albeniz „Deuxiéme cahier d'iberia". Deze beide com ponisten, die met De Falla tot het gro te driemanschap gerekend worden en tot de onvergankelü'k roem van Span je als muziekscheppende natie hebben bijgedragen, bouwden voort op de Spaanse volksmuziek. Eduardo del Pueyo gaf deze muziek zowel ritmisch als muzikaal gestalte en besloot zjjn grandioos optreden met twee toegif ten van De Falla (vuurdans) en Gra nados. A.Krt. weer op de oude wijze om vier uur des middags bqeen kwam, had iets meer dan een uur nodig om de agen da van elf punten af te werken. Het enige punt, waarover nogal wat werd gediscussieerd, was de verkoop van bouwterrein ter grootte van ongeveer 872 vierkante meter aan de westzijde van de Troelstralaan. Hier zullen vier eengezinswoningen worden gei bouwd. Mevrouw H. VAN DER MEU- LEN-HOUWER (ARB) deelde de de mening van de heren A. J. J. VERSPOOR (ARB.) en A. J. VAN DER LINDEN (K.V.P.), die het betreurden dat deze bouw niet geheel voorziet in de leniging van de wo ningnood is blijven bestaan. Boven nen. Daarom wenste laatstgenoemde spreker bij de aanvaarding van het voorstel aangetekend te hebben tegen dit voorstel te zpn. De heer VAN DER LINDEN vreesde, dat Heemste de straks is volgebouwd en de wo ningnood is blüven bestaan, oven dien kan van de woningen waar van er twee van de vier wel door Heemstedenaren moeten worden be trokken maar een beperkt aantal mensen gebruik maken daar men in staat moet ziin de koop te kunnen fi nancieren. Hij stelde nog de vraag, waarom hier geen premie- en woning wetwoningen kunnen worden ge bouwd. Zijn fractiegenoot de heer P. ZZG- WAART wilde begrip voor de moeilijk heden tonen, maar deelde de bezwaren van de vorige sprekers. Hij deed de suggestie de woningen niet fifty-fifty te verdelen, maar in de verhouding 1:3, waarbij het laatste getal het aantal voor Heemsteedse inwoners beschikbaar te stellen woningen aangeeft. Wethouder VAN HOUTEN meende iets te kunnen rechtzetten. Twee van de vier woningen zqn in elk geval voor ingezetenen en voor de overige twee dient hen de voor keur te worden gegeven. Bovendien kun nen particulieren geen woningwetwonin gen bouwen en heeft de gemeente geen geld om premiewoningen neer te zet ten. Wethouder VAN LENT voegde hier aan toe, dat de hier gekozen weg de enige is om bouwgrond te verkopen en de bouw van huizen mogelijk te maken. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. RIDDER VAN RAPPARD. wees erop, dat in tegenstelling met vroeger deze bouw geen enkele invloed heeft op het Heemstede toegewezen contingent huizen. Hij zette tevens de onjuiste ge dachte van de heer Zegwaar recht, dat Heemstede geen toestemming meer zou verlenen aan de Bouwkas van Ned. Ge meenten om in Heemstede te bouwen. ONDERTROUWD: M. Wetselaar en J. G. Kepper; G. W. J. Teeuwen en A. Th. E. van der Zijden; A. Ph. Zwit ser en M. G. Visser; W. Slooten en L. van der Luyt; E. Koning en A. Gaijkema. GETROUWD; L. J. M. Janssen Schmidt en M. J. W. Beelen; H. Blü- mers en S. de Witte: P. R. Kersten en Ch. M. de Vries; B. Barmentlo en J. A. de Bonte. H II In „Kunst en Religie", het tüdschrift voor religieuze kunst, dat een voortzet ting is van Het Gildeboek, heeft een der redacteuren, J. M. Joosten, een be schouwing geleverd over twee nieuwe kerken van ir. H. Nefkens. Eén ervan is de Petrus en Pauluskerk in de doch terparochie van Oud-Schoten. Joosten kritiseert deze projecten op hun eigen verdiensten, maar meer ze ook aan el kaar af. Zo zegt hü, dat uiterlijk geen van beide de dogmatische gebonden heid vertoont aan vormen, die in de eerste tien eeuwen van de christelijke kerkebouw gebezigd werden. De resul taten echter zullen toch méér zijn dan een optelsom van alleen maar functio neel en constructief bepaalde vormen en de expressie zullen zijn van een op rechte beleving van de eredienst. Hiermee bedoelt hij te zeggen, dat de beginselen van het strikt eigentydse bouwen zijn toegepast en dat de aldus ontworpen gebouwen toch onmiskenba re en liturgisch zeer bruikbare kerken zullen zijn. De voor Rotterdam ontworpen kerk acht hp minder traditioneel dan de Haarlemse, ten dele door de grotere eenheid van koor en schip, maar in bei de plannen acht hij „het steriele gedog- matiseer inzake de vormgeving van de stof als uiting van de geest" overwon nen. Bq dit artikel sluit zeer wel aan, een beschouwing van G. G. de Blauw over „Ark", tentoonstelling van protestants- christelijke kerkebouw in de laatste tien jaar, waarbij een vergelijking met de na-oorlogse r.-k. kerkebouw voor de hand lag en getrokken wordt. Pater Fr. Michael Heusen O.P. wis selt de bouwkunst af met vlakke kunst van kleinere schaal: het Miserere van Rouault. Hp analyseert de positieve «enzaamheid van deze monnik in de kunst en vervangt zqn plaatsbepaling als „verdwaald middeleeuwer" door „ziener, die de hedendaagse mens en de structuur van de huidige wereld diep heeft gepeild". Ook deze aflevering van Kunst en Re ligie, het tweede nummer sedert de re organisatie, houdt de belofte in, dat dit tijdschrift een volwaardige stem in de eigentydse culturele documentatie van ons land gaat zijn. T. Donderdag is een 10-jarige jongen uit Haarlem door een gat in de afsluiting van de in aanbouw zijnde Prinsenbrug gekropen. Hü ging op een deksel staan, waarGdoor dit kantelde. Het gevolg wa dat hij in een vijf meter diepe put viel. De G.G.D. heeft hem met een bran card naar boven gehesen. De jongen liep tengevolge .van de val een hoofd wonde op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3