r Monumenten voor Zeeuwse dorpen NIEUW ELEMENT IN HET WERK VAN DE BEELDHOUWER MARI ANDRIESSEN Dekenale. aanbeveling „Sint Bavo" slaat op de grote trom Actie om katholieke harmonie aan uniformen en nieuw instrumentarium te helpen Katanga-Negermis in St.-Joseph- en St.-Liduinakerlc DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Weer protest tegen kermis Haarlems Bloei in nieuw kantoor Weinig spectaculaire ondergang van Amsterdam E Verlaging van enkele tarieven doorbraak naar opener plastiek J renault-dauphine De „Gysbreght" voor G. en W. SLEUTEL WEG „DE SLEUTELSPECIALIST' AMATE 1958 HAARLEM Programma met vele activiteiten van en door de jeugd rpe Bewoners Oudegracht richten zich tot B. en W. ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 PAGINA 3 ïtefl Winnares Rallye de Monte Carlo GARAGE DEN HOUT Volgend jaar Op hoek van Kruisweg en Stationsplein De actie Prov. Elektriciteitsbedrijf rerla* dank laagd r het door i aan jiting shuis. zijn strek heer Ener- cono' door el el de ver- „het ycho- ïcieel 'zien. van bij* 36.000 awes* rland het vitei- ge- bol- teeds szoe- nder- canen i aan *even meis- ucces. da in hting acties s zijn ;eble- t van dan io en n de sher- aptoe ingen >mer, cours }c& 3 het ander uden, aan- van ■plein 1 dat shtin- ;hrif- •rian- Fran- elgen rneri- airen :714), 1190)^ voor wis- slui- 1 be- ;emd van stuks iets No- roon- be* ilen: )uits. 0.000 nog s3 iur Vandaag, op de vijfjarige herden kingsdag van de watersnoodramp, worden in de Zeeuwse dorpen Ouwer- kerk en Nieuwerkerk twee monu menten onthuld, welke de Haarlem se beeldhouwer Mari Andriessen heeft vervaardigd in opdracht van de ge meente Enschede, die beide dorpen heeft geadopteerd. De burgemeester van Enschede verricht de onthulling. Het monument voor Ouwerkerk geeft de globale vormen weer van twee handen die tevens herinneren aan de beweging van golvend water. Het beeld voor de begraafplaats van Nieuwerkerk stelt een vogel voor. Beide monumenten zijn gehakt uit Ettringer tufsteen. Op de begraafplaats van Ouwerkerk rusten 100 slachtoffers van de waters noodramp; op die van Nieuwerkerk 220. De liggende grafstenen, eenvou dig behakt en eender van vorm, zijn vervaardigd door de steenhouwerij ^broeders Swaalf te Haarlem. Onze medewerker voor beeldende kunst tekent bij deze jongste werk stukken van Mari Andnessen het vol gende aan: De monumenten, die Mari Andries; sen heeft gemaakt voor de d graafplaatsen van de Z dorpen Ouwerkerk en Nieuwerkerk waar aan de slachtoffers van de s^orlP11® t„ in die gemeenten een laatste rustplaats is bereid, sluiten symbolisch aan b(j cie meer tragische dan heroïeke dood, die deze mensen hebben gevonden. Elk der monumenten is aangepast aan de schaal van het betrekkelijk klei ne carré waaraan hei betekenis geeft. In Ouwerkerk heeft mén een even bo ven het algemene niveau verheven plat form gemaakt. De omlijning daarvan door een lage heg, de gelijke maat en vorm van de liggende, met een platte beitelslag behakte, grafstenen, waarin in een klassiek letertype de naam van een overledene is gehouwen, geven de gemeenschappelijkheid aan van de ^^n?oorzaak- De slachtoffers zijn per gezin gegroepeerd in de omlijsting van een hardstenen grafrand. Op een blok tufsteen als voetstuk, geplaatst op een vloer van zwarte goudglanzende Noor- T T et door de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen vervaardigde monu- ment voor de begraafplaats van Ouwerkerk stelt twee handen voor, die J--L door hun vorm tevens de gedachte oproepen aan golven water. Men ziet hier de beeldhouwer bij zijn werkstuk in de steenhouwerij van de gebroeders Swaalf te Haarlem, waar hij zowel het monument voor Ouwerkerk als dat voor Nieuwerkerk (foto hier beneden) voltooid heeft. Laatstgenoemd monument stelt een vogel voor, die probeert op te vliegen. Beide beelden zijn gehakt uit Ettringer tufsteen. Het bezit van harmonie-korpsen mogen we een cultureel be lang noemen voor land, stad en dorp, zowel de musicerenden als de toehorende bevolking betreffend. Hoe menig nationaal of locaal feest krijgt een bijzondere fleur en klank door de medewerking van muziekkorpsen. We denken aan koninginnefeesten, nationale feest dagen, sportbijeenkomsten, con coursen, bloemencorso's enzovoort. Ook voor onze katholieke ge meenschap hebben harmonieën grote waarde: naast onze bijdrage als goede vaderlanders, stedeling of dorpeling aan algemene feestelijke bijeenkomsten in en door onze mu ziekkorpsen (menigmaal een blij en aantrekkelijk visitekaartje in onze volksgemeenschap) worden zo dik wijls ook onze specifiek katholieke feesten door fleurige muziekkorpsen opgeluisterd. We denken hier aan priesterfeesten, het inhalen van neomisten, aubades en serenades bij viering van jubilea van verdien stelijke mensen in onze katholieke samenleving, het vieren van kerke lijke feesten in verschillende streken van het land, katholieke openlucht bijeenkomsten enzovoort. Het is om deze redenen dat ik volgaarne aan het verzoek voldoe, de grote actie van de Harmonie „St. Bavo" ter verwerving van keurige uniformen en een nieuw instrumen tarium bij onze katholieke stad- en streekgenoten in de meest welwil lende aandacht aan te bevelen met het verzoek mild bij te dragen voor een doel, dat ons als burger en katholiek uiterst sympathiek moet zijn. W. N. ZIJLSTRA deken. Advertentie Andere glorie: Na een bestaan van 22 Waanden ruim 200.000 wagens op de weg en een produktie per dag van 950. Nadere inlichtingen, geheel vrijblijvend. Tijdens de jaarvergadering; van de stichting Haarlems Bloei heeft het algemeen bestuur het dagelijks bestuur gemachtigd een definitief plan te laten •haken voor een informatiebureau annex "irectie- en administratiekamers op aet Stationsplein. Tevens kreeg het da- 5?U)ks bestuur volmacht om voorberei dden te treffen voor de financiering j^h het plan. Verwacht wordt, dat het be?toor in het stadhuis binnen niet al •rokken kan wordep. kam?ls bekend zal Haarlems Bloei het te ï- °r in het stadhuis binnen biet al eetlavSe tijd moeten ontruimen. Er is matiik11 gemaakt om het huidige infor- Statii reau van he stichting op het prohspiein uit te breiden, maar dit afge is hoor de stedebouwkundigen \v„ Van het Stationsplein, waaraan betW hulijk in het voorjaar nog wordt baro \?,en- Ir- H. A. Breuring van Open- voor i ken heeft nu een plan gemaakt hoek ,en heel nieuw kantoor, dat bij de Dlein „a,n he Kruisweg en het Stations- Toe«ai-y°^den opgetrokken, te eoü P'an besproken werd maak- Eehooi van he leden de overigens niet iennl A^n-euze °Pmerking om de mo- resik 3. la-ant,waarvan he onderdelen ten nr, +erli In, Haarlem liggen opgesla- toèi te vest?gen.n en d&arfn Haa?lems 'ezen in verband met de reorganf se lei, steken gehouwen eveneens in tufsteen, even boven manshoogte twee rechterhanden omhoog, krachteloos el kaar even rakend, machteloos van gebaar. In Nieuwerkerk is het in een soortgelijke omgeving een vogel, vleu gellam en even hulpeloos op de vaste grond als de mens machteloos is in h0Zimrijk, maar zonder Pa*hods Z1dasta- ze twee monumenten voor de massa ie verdrinking bij de overrompeling van bewoond land door snelstromend sta gend water. Die weldadige beheersing van de ontwerper is de grote verdien ste van de monumenten. Overigens is het bijna het enige, dat zij gemeen hebben met Andriessens reeks verzets- monumenten, waarvan het eerste en meest ontroerende is: de stille Man voor het vuurpeleton aan de Haarlemse Dreef. Andriessen heeft zich in de continuï teit van oorlogs gedenktekenen uitge put en daarom is het verheugend, dat deze opdracht, met toch wel de over eenkomst in de dood, hem de aanlei ding is geworden tot een verandering, niet alleen in het thema, maar ook in de plastische aanpak daarvan en in de keuze van het directe materiaal, steen in plaats van het brons-gietsel. Het ornamentale, zo men wil ab stracte teken, met als middel het doorboorde massief, dat de inwendige ruimte van het volume toevoegt aan de uitwendige massawerking, is een element, dat nieuw is in de handen van Andriessen. Het verst is hij gegaan in het gedenk teken voor Ouwerkerk, dramatisch te- ken in het wijde landschap met in de verte de met caissons versterkte diik, die nog spiegelt in het binnengedron gen water. Op afstand gezien roept dit monu ment de dynamische lineatuur van staande golven op, dichterbij verstilt het beeld, omdat zich de figuratie eruit losmaakt van verdrinkende handen. Dit effect bereikt met beweging en tegen beweging, spel van volumes en de in wendige verdeling van licht en scha duw rondom beweeglijk en ruimtelijk van'lijn, is wel verrassend. Toch hebben wij wel enige bedenkin gen, die daarin culmineren, dat we de allure van de opzet niet doorgevoerd vinden in de uitwerking. fï.™" tieve détaillering van de vlakken spre ken aarzeling en terughouding. De beeldhouwer schijnt bijv. bij het monu ment voor Ouwerkerk niet te zijn ontko men aan het gevoel, dat hij, aan ae guratieve verschijningsvorm van een menselijke hand werkend, daaraan niet alle recht mocht laten wedervaren in verband met het tweede teken (de gol ven) dat hetzelfde moment moest op roepen. De vereiste vrijheid, autonomie van lijn en vlak, die over en door de figuratieve illustratie heen de arabesk als geheel een eigen, nieuwe zeggings kracht moest geven als een werkelijk teken in het landschap, is niet geheel doorgevoerd. De open lucht met haar alzijdige, "eelal diffuse belichting zal zeker de plastische werking vervlakken, waar een markantere, vrije ruimtelijke détaillering van de gezamenlijkheid de krachtige skandering van het licht had moeten oproepen. Het betreft hier echter bijverschijn selen, die aanvaardbaar zijn bij de doorbraak van Andriessen naar een opener plastiek. Het verschijnsel op zich is verheugend, omdat Andriessen nieuwe mogelijkheden aankondigt die, gebonden aan zijn vakmanschap en ervaring, zeker een verantwoorde rea lisering zullen verkrijgen in zijn ko mende werkzaamheid. L. T. Nog in de nieuwjaarsmaand hebben zeer vele vooral jeugdige belangstellenden in de Haarlemse stadsschouwburg de ondergang van Am sterdam kunnen aanschouwen, welke gisteravond weer zijn beslag kreeg in Vondels „Gysbreght van Aemstel", een voorstelling, gegeven door de Neder landse Comedie onder auspiciën van de Stichting „Geloof en Wetenschap". Het is een nogal teleurstellende ondergang geworden, weinig spectaculair en zon der de bezieling, die de voorstellingen van de laatste jaren kenmerkte. Een uitzondering makend voor Johan Schmitz, Ellen Vogel en een enkele an dere, moeten wij de oorzaak zoeken in de zwakke bezetting der meeste rollen. Regisseur De Meester had ditmaal voor zijn Gysbreght een stel nieuwelingen onder de wapenen geroepen, maar vrij wel allen bleven (ver) beneden de maat De prachtige, golvende, vaak bewogen verzen van Vondel misten daardoor ieder dramatisch accent. Slechts een en keling scheen in zijn rol te geloven. Wim Vesseur had met sobere midde len een indrukwekkend en suggestief décor opgebouwd, maar zijn costuums brachten ons vaak in de sfeer van de Tegelse passiespelen. Tenslotte dit: tegen grinnikend Amsterdamse maagden en zich vermakende Klarissen hebben wij geen bezwaar, maar in een treurspel als gisteravond zijn het hinderlijke schep sels. Onze teleurstelling gold, zoals wij schreven, niet Johan Schmitz en Ellen Vogel. Schmitz, een ideale Gysbreght maakte van de titelrol weer een gave creatie. Hij zegt zijn verzen niet alleen als de ervaren routiné, maar hij doet dat evenzeer met een vaste overtuiging, Zijn Heer van Amsterdam wordt daar door met recht een man van adel, een vrome held, een ridder van karakter. Ellen Vogel voerde treffend de Bade- loch naar het dramatisch hoogtepunt in het laatste stuk van het spel. Zij deed dat ook emotioneel en hartstochtelijk en vond in Johan Schmitz daarbij haar zelfbewuste en later vertederde gemaal. Dat stuk is het enige en werkelijk hoog tepunt van de avond geworden. W. H. en feest zonder muziek is geen feest. Geen stad of dorp is er in Neder- land, waar niet een harmonie of fanfare bij alle mogelijke gelegen heden er op uit trekt om aan bepaalde gebeurtenissen extra luister bij te zetten. Haarlem is ook in deze niet de minste onder de Nederlandse steden. Zijn inmiddels traditioneel geworden Taptoe Unique getuigt daarvan in bijzondere mate. De Bloemenstad mag roemen op uitstekende corpsen, die met recht een hoge toon aanslaan. Gestoken in keurige uniformen trekken de muzikanten overal heen en blazen of slaan zij hun partij met kunstzin nige vaardigheid. Katholiek Haarlem heeft naast een jeugdharmome de beschikking over de Harmonie „Sint Bavo", maar het dient gezegd, dat juist bij alle kleur en fleur deze katholieke harmonie ontbreekt. Het gezicht wil ook wat en met enige verbazing vraagt men zich af, waarom de muzikanten van „Sint Bavo" nog steeds en zovele jaren lang het zonder uniformen moeten stel len. Daarom wordt met ingang van vandaag gestart met een grootscheepse actie om de mannen van de muziek aan een uniform te helpen en zo moge lijk ook aan een nieuw instrumentarium. Met de bijkans onmisbaar ge worden steun van de heer W. van der Peyl, die op het gebied van har monieën alles van toeten en blazen afweet, wordt die actie gevoerd, «jet als extra steun een comité tot aanbeveling, bestaande uit dr. A. I. M. Kat, directeur van de Koersschool te Haarlem, notaris B. M. Brans, mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat te Haarlem en de heer W. G. A. M. van Willige, directeur van de Koorschool te Haarlem, notaris B. M. Brans, mr. dr. A. De geschiedenis van Sint-Bavo gaat terug naar het oude Schoten, waar 1 augustus 1919 de harmonie „St. Caeci- lia" werd opgericht, en naar Overveen, waar 21 november 1921 de oprichting van de harmonie „Euphonia" haar be slag kreeg. Beide korpsen ontwikkelden zich zelfstandig, totdat zij enkele jaren geleden een fusie aangingen en onder de naam Sint-Bavo voort bleven „har moniëren". Ais oprichtingsjaar werd 1919 aangehouden en de zetel van de vereniging kwam in de parochie van Sint-Jan aan de Amsterdamstraat. In het parochiehuis aldaar komen de ruim 50 leden iedere maandag bijeen ter re petitie en onder leiding van hun diri gent, de heer Jacq. Wildschut oefenen zij om hun repertoire bij te houden en uit te breiden. In de loop van de tijd hebben velen kennis gemaakt met de prestaties van „Sint Bavo". Ieder jaar brengt het korps Kerstmuziek in de Mariastichting Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 en geeft het daar in de zomer ook een tuinconcert. In de Kerstnacht spelen de muzikanten vanuit de toren van de kerk van pastoor Van Eeden en van de Amsterdamstraat. Met Palmpasen, St.-Maarten en andere evenementen is „Sint-Bavo" evenzeer present. Het bestuur, bestaande uit de heren J. Duineveld, voorzitter; J. Jorna, pen ningmeester; en J. Daan, secretaris, met als geestelijk adviseur kapelaan J. Breedveld, doet uiteraard zoveel mo gelijk om de harmonie op peil te hou den. Ieder jaar is er een solistencon cours en men streeft naar een aparte De mannen van „Sint Bavo" oefenen iedere week. Nu doen zij dat met des te groter enthousiasme om in het najaar voor de dag te treden in een fonkelnieuw uniform. jeugdklas. Voorts is er een dames comité, dat zich beijvert om de aan schaf van nieuwe muziek mogelijk te maken. Tot nu toe heeft „Sint-Bavo" be houdens de steun van enkele goede ge vers en trouwe donateurs alles zelf kunnen doen. Maar met haar actie om nieuwe uniformen en instrumenten aan te schaffen heeft de harmonie de finan ciële steun nodig van katholieke stad- en streekgenoten. Vandaag krijgen de katholieke Overveners een circulaire in de bus, waarop binnen enkele dagen antwoord wordt gehaald. Daarna volgen Oud-Schoten, Haarlem-Oost, het Cen trum enzovoort. Men streeft er naar in oktober de nieuwe uniformen aan te schaffen. In deze actie kan muziek zitten. Het provinciaal electriciteitsbedrijf van Noord-Holland deelt mede, dat het voor de komende twee maandse perio de enkele tarieven heeft verlaagd in verband met de daling der brandstof prijzen. Het algemeen tarief wordt 10.6 (10.8), nachttarrief 8.6 (8.8) en kracht tarief 16.6 (16.8) cent per kwh. J. J. CREMER. Donderdag 13 fe bruari geeft de Letterlievende Vereni- §ing „J. J. Cremer" in de Haarlemse tadsschouwburg voor haar leden een opvoering van „Zwarte crêpe de chine", een toneelspel van Lesley Storm, ver* taald door Liane Saalbom, onder re gie van Henk Bakker. Wie enkele weken uit het leven van alledag wordt genomen, komt langzaam maar zeker in een andere wereld terecht. Dat heb ik tenminste moeten ervaren, toen op een goede dag de machine van het lichaam niet meer zo gesmeerd liep en er schijnbaar een grondige reparatie nodig was. Vanaf zo'n ogenblik ben je een ge tekende, een patiënt die onder de wol moet blijven en wiens leven plotseling voortkabbelt van het ene met zorg en liefde opgediende glas melk naar het andere. De kinderen kijken even vreemd, maar de oudste komt al gauw tot de ontdekking, dat het prachtig is op zo'n ziekbed te kruipen en er de nodige capri olen uit te halen. Intussen lig je daar. Je volgt nog even met aandacht, hoe het met die krant en het nieuws staat, maar al heel gauw vind je het allemaal best. Het laatste contact met de we reld-van-buiten is verbroken; de sfeer van het binnenhuis neemt je volkomen op, je bent een meubel stuk geworden, dat gelukkig nog niet door de worm is aangetast. Er stopt een auto, een deur slaat dicht: de reparateur, die medisch doctorandus is, schrijft na een paar magische gebaren een bon. Ik be grijp niet veel van wat er op staat, maar het kwam, geloof ik, in het kort hierop neer: „Goed voor een bezoek aan een buitengewoon re parateur". Een specialist noemen ze dat in de volksmond. En dan ga je, goed ingepakt, naar een ziekenhuis. In de gangen een ondefinieerbare geur van zalven en drankjes, nonnetjes die sacraal bui gend en met ritselende rozenkransen over de gladde vloeren zweven, her en der onvriendelijke heiligen-beel- den, en de bange stilte van de wacht kamer, waar een missie-almanak de enige troost is. De specialist. Hij kijkt, klopt en knikt goedkeurend. Het valt alle maal nogal mee. Een paar foto's voor de zekerheid, zegt hij. Je loopt door naar een'andere kamer, met een indrukwekkende apparatuur. Julius Röntgen, denk je, maar er komt geen muziek uit. Wel de mu ziek van de aanwezigheid van een stel verpleegsters, die met onbeschrij felijk decente gebaren een spuitje zus en een prikje zo geven. Allemaal voor het goede doel, dat de middelen heiligt. Wat ben je nietig, als je op zo'n soort brancard ligt. Hulpeloos en overgeleverd aan de vrouw, die toch in het verpleegstertje leeft. Je ge hoorzaamt prompt aan haar bevelen: in-ademen, adem-inhouden, uit-ade- men. Intussen wordt je lichaam foto grafisch uitgebeend en even later staat de specialist vergenoegd naar de foto's te kijken als waren het plaatjes van een pin-up-girl. Het leed is nu geleden en daarmede ook de vreugde van kringende, glijdende meeuwen in het winter landschap voor mijn raam. Geen bezoek meer van vrienden, die zich uitputten in medeleven, geen ana nas meer van twee meisjes, die bedeesd, als kwam zij zo uit een pensionaat gestapt wat troost kwamen brengen. En als u nu mij vraagt, waar ik beter van geworden ben, dan is het dat recept, dat ik neergeschreven vond in een mij tot tijdverdrijf geleend boekje: Alter Wein aus alten Krügen, Und ein Lied aus alter Zeit. Haarlem heeft inmiddels geen schokkende dingen beleefd. De verrassing van de eerste sneeuw en de vreugde om dat witte leven zijn weer ten einde. Wij zien uit naar het voorjaar, dat ons weer jeugdig zal ma ken. Maar binnenskamers wordt er gewerkt. De bolle-bozen prakkezeren hard over hun corso, de jonge fleur van de Bloemenstad staat te pope len om er uit te trekken, en als ik goed ben ingelicht, is een wak ker en levenslustig comité druk aan de slag gegaan om Haarlem in mei een missietentoonstelling te bezorgen. Jammer genoeg is de naam Mittovos komen te vervallen maar daarvoor in de plaats is het slag woord „Amate" „Bemint" ge komen. Kun je een schoner devies voor het voorjaar be denken? Het is de moeite waard er voor te werken. er voorbereiding van de grote missie-tentoonstel ling, welke onder de titel AMATE voor het Haar lemse dekenaat van 9-18 mei dit jaar te Haarlem wordt gehouden, worden reeds verschillende activiteiten ont plooid. Vooral de commissie „Jeugd-Sport", welke praktisch alle jeugdgroeperingen omvat, heeft een uit gebreid programma opgesteld om de jeugd enthousiast te maken voor het wereldapostolaat van de Missie, haar meer kennis van de Missie by te brengen, de jongeren te overtuigen van hun taak tot deelname aan het missiewerk en om roepingen te bevorderen. Het gebed voor de Missie wordt daarbij sterk gepropageerd. Bijzondere belangstelling bestaat er bij de jeugd voor de Katanga-negermis. Deze mis wordt onder leiding van pater A. Mettrop W.P. gezongen door de leer lingen van het Lavigerie-college uit Santpoort met begeleiding van tam tams. Tijdens avondmissen in de Sint- Josephkerk aan de Jansstraat op woens dag 5 februari en in de Sint-Liduina- kerk aan de Zaanenstraat op woensdag 12 maart zal deze negermis een compositie van de Afrikaanse neger priester Jozef Kimde worden gezon gen. Verwacht wordt, dat ook volwas senen voor deze bijzondere zang inte rest 1 zullen hebben. Beide plechtigheden beginnen 's avonds om half acht. Een missionaris zal spreken over de missie en er zal slechts éénmaal worden ge collecteerd, natuurlijk ten bate van de Missie. Ten aanzien van verdere activiteiten zij medegedeeld, dat er reeds 20 bij eenkomsten gehouden of besproken zijn, waarop een missionaris in een jeugd groep een praatje, soms met lichtbeel den of grammofoonmuziek, houdt over de Missie. Voorts brengen jeugdgroepen een bezoek aan een seminarie of mis siehuis. zy nemen daar deel aan het spel en bezoeken kapel, klaslokalen, ref ter enzovoort en hebben zo mogelijk ook een gezellige bijeenkomst met de studenten. De commissie heeft film-vertoningen georganiseerd in kleiner en groter ver band, ook voor de niet-georganiseerde jeugd. Er bestaan plannen voor een tweetal grote filmvertoningen. Men wil causerieën houden over on derwerpen, welke verband houden met de Missie en die aangepast zijn aan de verwachte belangstelling van de be treffende jeugdgroep, bijvoorbeeld een inleiding over het leken-missiewerk. Bijzonder attractief zijn twee cause rieën over het onderwerp „Van neger- muziek tot jazz", welke woensdag 5 maart voor de Instuif Haarlem en don derdag 6 maart voor de Mater Amabilis en de K.J.M.V. gehouden worden. Tenslotte staat nog op het program het vervaardigen van werkstukjes, be trekking hebbend op de Missie, door handarbeidclubs. Mogelijk willen parochiële comité'* deze en andere activiteiten in parochi eel verband doen. Zij kunnen hun licht opsteken bij de heer B. Nooy, Laan van Rozenburg 19, Heemstede, telef. 36809. Naar aanleiding van het protest van do bewoners van de Nassaulaan tegen het plaatsen van de kermis op de Nas saulaan, hebben een aantal bewoners van de Gedempte Oudegracht thans een schrijven aar. B. en W. van Haar lem gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen het voornemen eventueel de ker mis voor hun huizen en bedrijven te doen houden. Zij wijzen erop,, dat zij reeds tweemaal per week de markt voor hun deur heb ben met alle daaraan verbonden be zwaren, zoals het lawaai en de overlast op de avonden, voorafgaand aan de marktdagen. Op slechts 205 dagen per jaar zijn zij daardoor behoorlijk te be reiken. Voorts wijzen zij erop, dat de kermis de markt op een zodanige ma nier in elkaar zal dringen, dat daardoor dezelfde chaotische toestand ontstaat als voorheen met versperring van trot toirs, winkeltoegangen, brandputten enz. Zij verklaren niet te begrijpen, waar om bijna vijftig winkeliers van de Ge dempte Oudegracht zo weinig in tel zpn, dat zij telkenmale de dupe moeten worden. Tenslotte wordt er in het schrij ven aan B. en W. nog op gewezen, dat de bezoekers van de kermis door gaans geen grote kooplust vertonen en dat dus ook in dit opzicht niets dan nadelen te verwachten zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3