Rusland wenst Amerika geluk Amerikaanse kunstmaan zal nimmer boven de iet-Unie komen Sovj Vóór april de tweede Amerikaanse kunstmaan Betekenisvolle prestatie Pan American Clipper zakt tijdens landing door het onderstel Ongeluk in de dichte mist op Schiphol hijsonder goed afgelopen Gezagvoerder weet een brand te voorkomen Prinses Beatrix hartelijk op Curagao verwelkomd Het „Biba Prinswas in Willemstad niet van de lucht 1 Onderzoek in nieuwe fase Russische voetbalster wegens dronkenschap uitgestoten Felle brand in Breda Zevenenzestig doden bij twee vliegongelukken .Het weer Kouder weer er(lachte van overval aangehouden OVERAL WAPPERDEN DE VLAGGEN ma—mm Schade van een ton aan fabriek KIND IN TEIL MET KOKEND WATER GEVALLEN Aan verwondingen bezweken Ontvluchte psychopaat weer gearresteerd Na vondst van ander stoffelijk overschot Koningin op vakantie in Grindelwald Weer E.V.G.-bestuurder uit C.P.N. geroyeerd Aee MORRIS '{jeforeyouóvp/ Falcon Wollen Tweedjassen Het weer in Europa Wodka aan het beddelaken „Drie jaar geleden bloosde hij nog MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 o De „Explorer", de Amerikaanse kunstmaan die nu al enkele reizen om de aarde heeft gemaakt, beantwoordt tot nu toe volkomen aan de verwachtingen van de Ameri kaanse geleerden. De enige tegenslag die men tot dusverre heeft ondervonden is, dat van de talrijke „verklikkers" aan boord van de „ontdekkingsreiziger", die gegevens moeten Verstrekken over meteorieten, er drie of vier naar het schijnt door beschadiging niet goed werken. Dit kan een gevolg zijn van de enorme druk, waaraan zij bij de lancering Van de kunstmaan zijn blootgesteld. Het is echter ook Diogelijk, dat de „meteorietenregens" in de baan van de „Explorer" dichter zijn dan men verwacht had. Op de hoogte waar de Amerikaanse kunstmaan haar baan be schrijft en die hoger is dan die van de Russische Spoetniks, zouden dan meer meteorieten voorkomen dan men waar schijnlijk heeft geacht. Levensduur der kunstmanen tmmap - Twee baanwaarnemers getuige illSl m - Vliegtuig zwaar gehavend f 30.000 op no. 6547 De moord op Maria Kriek Lichte vorst BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk; Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie; J. 3 W Boerrigter en Mr. W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARL COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Jtimiiiiiini iiiiiuiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiminiHiiiiiiiiiiiii Met grote voldoening heeft men zaterdag niet alleen in Amerika, maar de hele Westerse wereld, kinnis Q^omen van het nieuws uit Cape liberal. Het lang verbeide ogen- iuas eindelijk aangebroken. Ook ku >eniöde Staten hebben nu hun Nadat twee experimen- leu met V angrt ardL-Ta.lce.tten mislukt waren, heeft men nu met een Ju- piter-raket succes gehad. Aan de Russische hegemonie op het gebied van de aardsatellieten is een eind ge komen, en Amerika's internationale reputatie op natuurwetenschappelijk en technisch gebied zal hopelijk spoe dig hersteld zijn. Niet alleen een dictatoriaal gere geerde staat, maar ook 'n uitgesproken democratische natie blijkt een zo kolossale prestatie te kunnen leveren als het afschieten van een aardsatel- Het. De Russen hebben vorig jaar mensheid voorgehouden, dat slechts 7.<!n communistisch land een Spoetnik voortbrengen. Hun kunstmaan j°est door de wereld gezien worden ?'s het symbool van het succes van et communisme. (Het was uiteraard Seen toeval dat de eerste Spoetnik det luchtruim werd ingezonden aan de vooravond van de met zoveel op hef gevierde veertigste verjaardag van de Oktoberrevolutie)Maar nu is gebleken dat ook een vrij land een „Spoetnik kan vervaardigen. Het is alweer vier maanden gele den, dat we overdonderd werden door het schokkende nieuws uit Moskou Het Westen werd plotseling gecon fronteerd met een nieuwe bedreiging, en vooral Amerika werd gedwongen zich te bezinnen op zijn machtspo sitie ten aanzien van de Sovjet Unie. De suprematie van het Amerikaanse kunnen op technisch en natuurwe tenschappelijk gebied was de mens heid zo voortdurend voorgehouden, het bericht van de succesvolle lancering van de eerste Russische aardsatelliet hard aankwam. Maar in Washington heeft men de uitdaging aanvaard. De Spoetniks hebben de Amerika nen doen inzien, dat zij meer geld beschikbaar moesten stellen voor de ontwikkeling van hun raketten, en dat aan de rivaliteit tussen de onder delen van de strijdkrachten onver- ■d>y!d een einde moest komen. De Russische stunt heeft aldus tenge- volge gehad, dat Amerika zich meer 9lng inspannen, dat er in de V.S. ""neer samenwerking kwam, en dat de stemming van zelfgenoegzaamheid Plaats maakte voor een heilzaam ge- Voel van ongerustheid. De „Explorer" heeft deze onge pastheid niet plotseling weggenomen. ~e Russen hebben getoond tot heel *vat m staat te zijn, en men weet let wat zij nog in petto hebben. In ^oierika en elders in het Westen zal s ®n. er zich nu wel voor hoeden de ten 3<ïw hlnie nog eens te onderschat- stige aar aan een periode van ang- kom.enn^eherheid is een einde ge- hierifca heeft Rusland doel- van repliek gediend. de HoefdaSmiCi<lag is in Egm°nd aan der die ^n®e^ouden een 24-jarige schil- aan ri msdagmorgen in een woning 73-jari_ 10Uwstraat te Amsterdam, de Vei,s, ^eermaker P. H. Legendekkers Staaf n ''1?"6 malen met een ijzeren aaneeh^ hoofd heeft geslagen. De een U 600 had zicil schuilgehouden rein. zomerhuisje op een kampter- ®antal hij in z°merhuisjes een inbraken had gepleegd. Ook van Russische zijde heeft men Amerika gefeliciteerd met het behaal de succes. „Dat is goed nieuws", ver klaarde de secretaris van de Russische commissie voor het internationaal geo fysisch jaar, Boris Gerasov, toen hij \an de Amerikaanse kunstmaan hoor de. En de voorzitter van de Sovjet-aca demie van wetenschappen, dr. Nesm- janov, heef verklaard, dat de Russische geleerder zeker verheugd zouden zijn bij het vernemen van het succes van hun Amerikaanse collega's. Vrijwel iedere Russische geleerde die or1 commentaar gevraagd werd haast te zich evenwel te verklaren, dat de derde en nog zwaardere „Spoetnik" spoedig gelanceerd zal worden. Het kan elke dag gebeuren, zo zeide een van hen. De Amerikaans-Duitse deskundi ge dr. Wernher von Braun heeft meege deeld, dat het Amerikaanse leger vóór april een tweede kunstmaan zal lance ren. eveneens met een Jupiter-C raket. De Amerikaanse kunstmaan zal nimmer boven Rusland komen. Van Amerikaanse zijde is verklaard dat men niet om politieke, maar om uit sluitend wetenschappelijke redenen daarvoor zorg heeft gedragen. De Amerikaanse geleerden waren van oordeel, dat de baan die zij voor de „Explorer" moesten kiezen, beter niet ten noorden van de 35ste breed tegraad kon komen, zo is verklaard. Een Russische satellietdeskundige, prof. Blagonravov, heeft al uitdruk king gegeven aan zijn spijt, dat de kunstmaan van de V.S. de Sovjet- Unie mijdt. In Rusland heeft men de „Explorer" echter al wel kunnen horen. Een radio station te Tasjkjent heeft als eerste in de Sovjet-Unie signalen van de Ameri kaanse kunstmaan opgevangen. Een ra dio-amateur in Cuxhaven is hetzelfde gelukt. Deskundigen tijn van mening, dat de frequenties van de zenders in de „Explorer" een exacter overbrenging van waarnemingen en metingen mo- gelijk naken dan die van de Spoetniks. Voor amateurs zal het echter moeilij ker zijn de signalen op te vangen, om dat er speciale ontvangsttoestellen voor nodig zijn. De amateur uit Cuxhaven is tot dusverre dan ook de enige. De Russen zullen echter in ieder ge val van de wetenschappelijke gegevens die de „Explorer" vergaart het nodige te horen krijgen. Het hoofd van het Amerikaanse programma voor aardsa tellieten, dr. Richard W. Porter, heeft verklaard dat Amerika zich strikt Zal houden aan de overeenkomsten voor het Internationaal Geofysisch jaar. Dc wetenschappelijke gegevens zullen gedeeld worden met alle landen die er aan deelnemen, dus ook met Rusland. De gegevens die de „Explorer" uit zendt worden nu door een aantal grond stations radiografisch doorgegeven aan een elektronisch brein in New York, dat ze onverwijld in begrijpelijke uit komsten omzet. De wetenschappelijke naam voor de „Explorer" is: 1958 Alpha. Volgens de internationale overeenkomst moeten de aardsatellieter genoemd worden naar het jaar waarin zij zijn gelanceerd en de volgorde, waarin dit is gebeurd. De kunstmaan, die het Amerikaan se leger met behulp van een vier- t.rapsraket Jupiter C" in haar baan heeft gebracht, is in vergelijking met de twee Russische „Spoetniks" een dwerg, maar men verwacht dat zij veel langer in de ruimte zal blijven. De eerste Spoetnik, die op 4 oktober van het vorige jaar werd gelanceerd, hield precies drie maanden ater op te bestaan. De tweede Spoetnik, aan boord waarvan zich de „ruimtehond" Laika bevond, zal naar men verwacht eind april of in mei naar beneden komen, ongeveer een half jaar na de lancering op 3 november. Een deskundige van het Amerikaanse leger op het gebied van ballistische projectielen heeft te Cape Canaveral de basis waar de Amerikaanse kunstmaan werd afge schoten evenwel verklaard, dat de „Explorer", naar men verwacht, twee en een half jaar tot tien jaar om de aarde zal blijven cirkelen. De Amerikaanse kunstmaan is met haar gewicht van 14.6 kilo zeer veel kleiner dan de Russische satellieten. De eerste Spoetnik woog 81,46 kilo en de tweede 535,248 kilo. De tweede Spoetnik en de „Explo rer" gelijken in zoverre op lkaar, dat het laatste deel vai de raket aan de eigenlijke kunstmaan vastzit en daar mee als één voorwerp om de aarde cirkelt. De eerste Spoetnik draaide apart "rond, aanvankelijk gevolgd door het laatste deel van de raket en later hierdoor voorafgegaan. (Van een verslaggever) Een groot viermotorig vliegtuig, de „Clipper Blue Jacket", een DC-7C van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan American Airways, is zaterdagmiddag in een dichte mist verongelukt bij de landing op Schiphol. Toen het toestel op baan 19-01 die altijd gebruikt wordt voor landingen bij slecht zicht aan de grond kwam, klapten de twee poten van het hoofdlandingsgestei weer in, onmiddellijk toen de banden met het asfalt in aanraking kwamen. Het neuswiel hield het, hoewel de band ervan sprong en zo schuurde het vliegtuig dat toen zeker nog een snelheid van bijna tweehonderd kilometer had schuin achteroverhangend, met het achter ste gedeelte van de romp honderden meters over de landingsbaan. Gezag voerder Reedy schakelde, bliksemsnel reagerend, onmiddellijk alle elektri sche contacten uit en de benzinetoevoer af. Daarmee heeft hjj zeer waar schijnlijk een ramp voorkomen. Er ontstond geen brand en aile elf passa giers, onder wie drie kinderen, konden met de bemanningsleden ongedeerd de zwaar gehavende machine verlaten. het gestrande au?6 krijze startbaan van de dr. Albert Plesman-Iuchthaven van Curar Cao lag zondagmiddag te' trillen in de ?5 toen met daverend geweld !wJ??S£eUen van de marineluchtvaart- ntt™" aanl?°P "amen om als eer- Jn. ,rix hli haar aankomst in de Nederlandse AntiUen te begroe ten. Reikhalzend zocht een enkfling met een verrekyker de horizon af In de hoop de eerste te zijn die de K.L.M.- vogel zou ontdekken. Daar verscheen een klein zilverkleurig stipje aan een diep-blauwe Caraïbische hemel. Even later zag men prinses Beatrix, sportief e- glimlachend boven aan de trap van het vliegtuig, gereed om kennis te ma ken met dit stukje van het koninkrijk en zijn bewoners. Een kort commando klonk, de ere wacht der mariniers stond stram en op eens was de lucht gevuld met de tonen van het Wilhelmus. Toen de laatste klanken waren vervlogen kwam de prinses met kwieke stap het trapje af, aan de voet waarvan gouverneur Speekenbrink, eerste minister Jonck- heer, de commandant der Kon. Marine in de Ned. Antillen, commandeur Goos- sens en gezaghebber Gorsira ter be groeting aanwezig waren. Een hartelij ke handdruk, een enkel woord en toen volgde de inspectie van de erewacht van mariniers, stram in het gelid. Een klein meisje, Marita, trad naar voren om de prinses bloemen aan te bieden. Een klein verlegen meisje en eer. jonge vrouw, die on danks de wetenschap dat zij eens de eerste in het koninkrijk der Neder landen zal zfjn, met een zekere schroom deze hulde van Curacaose bloemen in ontvangst nam. Nadat de commissie van ontvangst aan de prinses was voorgesteld begaf zij zich vriendelijk groetend door een erehaag van padvinders, jon ge wachters, leden van het Rode Kruis, de EHBO en andere organisaties naar het stationsgebouw waar honderden haar hartelijk toejuichten. (Vervolg op pagina 3) Het ongeluk gebeurde onder de ogen van de talrijke belangstellenden, die waren komen kijken naar het vertrek van prinses Beatrix naar de West, maar door de dichte mist heeft niemand op en voor het stationsgebouw er ook maar iets van gemerkt. Ook in de ver keerstoren kon men de landingsbaan niet zien en de verkeersleiding nam aanvankelijk aan, dat de Clipper nor maal was geland. Via de geluidsinstal latie kondigde de omroepster zelfs met een routine-stem aan, dat het vliegtuig van de P.A.A. uit New York was ge land. De bemanning van het toestel kon de toren zelf niet inlichten, omdat de electrische installatie was uitgescha keld en er dus geen radio-contact meer was. Twee baanwaarnemers van de me teorologische dienst op Schiphol, die vlak bij de landingsbaan opmetingen van de weersgesteldheid deden, waren de enige ooggetuigen van 't ongeluk. Zij hadden, zoals gebruikelijk, walkie- talkies bij zich en konden daarmee nog vrjj snel de verkeerstoren waarschu wen. Onmiddellijk daarna stoven brandweerwagens en een ambulance naar de plaats van het ongeluk, al weer zonder dat het publiek en de koningin, die op dat moment, met de prinsessen Margriet en Marijke, prin ses Beatrix uitgeleide deed, het merk ten. De mist onttrok ook een bus aan het gezicht, d'e even later passagiers 'i 4* ^30 Koningin Juliana en Prinses Beatrix even voor het vertrek van Schiphol. en bemanning van vliegtuig ophaalde. De directeur van de luchthaven, de heer U. F. VI. Dellaert, die bij het vertrek van de croonprinses aanwezig was, werd in de drukte van het af scheid gewaarschuwd en haastte zich zo onopvallend mogelijk naar zijn kan toor om de nodige maatregelen te tref fen. Het ongeluk gebeurde om ongeveer kwart over drie en een minuut of tien later vertrok geheel volgens het pro gramma, zij het noodgedwongen van een andere startbaan, het vliegtuig met prinses Beatrix. Een groep deskundigen, onder leiding van ir. C. A. F. Falkenhagen, directeur van de luchtvaartinspectie van de rijks luchtvaartdienst, heeft zaterdagmiddag al vrij spoedig na het ongeluk een eer ste onderzoek ingesteld. Ze hebben een onderhoud gehad met de bemanning en bekeken nauwgezet het zwaar gehaven de vliegtuig. De twee middelste moto ren, waaronder in allerijl een hoop zaagsel was gestrooid om de wegstro mende olie op te vangen, hebben het zwaar te verduren gehad. De propel- ierbladen, die nog enkele malen tegen het asfalt zijn geslagen, zijn verkreu keld. De hele romp van de Clipper is ontzet en verbogen. Op enkele plaat sen is de huid gescheurd en ook de vleugels zijn zwaar beschadigd. Langs het honderden meters lange spoor, dat het vliegtuig in de baan heeft ge schuurd, lagen zaterdagmiddag brok stukken van de propellerbladen en af gescheurde delen van de vliegtuighuid. Het zal de deskundigen waarschijnlijk weinig moeite kosten de oorzaak te ach terhalen. Onmiddellijk na het ongeluk verklaarde de gezagvoerder, dat de lan ding volkomen normaal was verlopen tot het moment waarop de machine de baan raakte. Daarmee kan men de hele landingsprocedure, evenals het aandeel dat de luchthaven Schiphol daarin gehnd heeft, vrijwel buiten be schouwing laten. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat er Iets aan het lan dingsgestel beeft gemankeerd, waar door het b\j de landing niet voldoende zou zijn uitgeklapt. Dat komt meer voor en in de cockpit kan men dat tijdig aan een waarschuwingslicht merken. Bij de landing moet de bemanning er zich aan de nand van dat waarschu wingslicht van overtuigen of het onder stel goed is uitgeklapt. Afgaande op de verklaring van de gezagvoerder, dat alles volkomen normaal is verlopen, zou men dus moeten concluderen, dat in geval van een mankement aan het on derstel ook het waarschuwingssysteem defect moet zijn geweest. Een andere mogelijkheid is r at het toestel te hard op de landingsbaan terecht is gekomen en tengevolge daarvan door het lan dingsgestel is gezakt. Het slechte zicht, dat uiteraard voldoende was om het vliegtuig verlof tot landen te geven, zou de gezagvoerder dan parten hebben ge speeld. De deskundigen waren het er over eens, dat het ongeluk bijzonder goed is afgelopen. De passagiers van het toestel, Amerikanen en Duitsers, sche nen zich dat evenwel nauwelijks be wust te zijn toen zij in de wachtkamer van he stationsgebouw rustig zaten te wachten op het vertrek van een ander toestel, -'at hen naar hun eindbestem ming, Duitsland, zou brengen. „Het was een wel wat harde landing, maar in de cabine hebben we, afgezien van een zwaar schurend geluid, nauwelijks iets bijzonders gemerkt. We kwamen natuurlijk ongewoon snel tot stilstand, maar niemand werd uit zijn stoel ge worpen," zo vertelde een hunner. In de 538e staatsloterij, 2e klasse, le Ujst, is een prijs van 30.000 gevallen op no. 6547. Vrijwel op hetzelfde tijdstip dat Prin ses Beatrix haar reis naar de West begon, maakte een D.C.-7C van de P.A.A. waar schijnlijk tengevolge van de mist, een zeer onfortuinlijke landing. Bij het neer komen ging het toestel door het landings gestel en gleed op de romp over de baan. Vannacht heeft een felle brand de n agazijnen Electron van de machine fabriek v.h. Backer en Rueb te Breda geheel verwoest. Met twaalf waterstra len heeft de brandweer het vuur be dwongen. De schade wordt geschat op 100.000 gulden. Het totale aantal slachtoffers van twee vliegongelukken, die zich zater dagavond hebbel, voorgedaan, wordt op 67 geschat. Bij Los Angeles zijn twee militaire vliegtuigen in de lucht met elkaar in botsing gekomen en ongeveer terzelfder tijd is bU Riu de Janeiro in Brazilië een DC4 van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij in de lucht ont ploft. Bij de vliegbotsing in de V.S., waar bij een Neptune van de marine een Liftmaster van <je luchtmacht ramde, werden 47 mensen gedood: de 35 pas sagiers en de zes bemanningsleden '-an de Liftmaster, vijf van de acht in zittenden van het marinevliegtuig en een vrouw die in haar huis getroffen werd door wrakstukken. Van de twintig inzittenden van het Braziliaanse vlieg tuig zijn tot nu toe vijf slachtoffers ge borgen. De overige vijftien worden nog vermist, aldus meldt A.F.P. maar het staat wel Vast dat ze om het leven zijn gekomen. Het vierjarig dochtertje van de fami lie Struik aan de Enterweg te Rijssen is vrijdagavond in een onbewaakt ogen blik in een teil met kokend water ge vallen. Overdekt met brandwonden is het kind naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar het zaterdagmorgen is overleden. In de woning van een 25-jarige clas sificeerder te Rotterdam-zuid is zater dagavond door de politie een 27-jarige inwoner van Utrecht aangehouden. De man was destij'".' wegens een zedenmis drijf ter beschikking van de regering gesteld en verbleef in het noodasyl voor psychopaten te Groningen. 2 januari j.l. was hij tijdens een transport te Amsterdam ontvlucht en stond derhalve gesignaleerd. De clas sificeerder kreeg, wegens het verbor gen houden van de man, een proces verbaal. De man is intussen naar Gro ningen teruggezonden. Het onderzoek naar de moord op het Nederlandse meisje Maria Kriek bij Colchester is in een nieuwe fase ge komen, nu de politie het stoffelijk over schot heeft gevonden van de zeventien jarige Ann Noblet, een Engels meisje, dat onder soortgelijke omstandigheden is verdwenen. De twee moorden hebben verscheide ne punten gemeen, o.a. de plaats waar de lijken werden gevonden en het feit, dat de twee meisjes waren verdwenen, nadat zij 's avonds op een betrekkelijk eenzame weg uit een autobus waren gestapt. Het Engelse meisje bleek door wurging om het leven te zijn gebracht. Haar stoffelijk overschot werd op een afstand van achttien kilometer van haar ouderlijk huis gevonden. H.M. de koningin is zaterdagavond te 18.36 uur van het station Utrecht met enige vrienden vertrokken naar Grin delwald in Zwitserland voor een win tersportvakantie van veertien dagen. Prinses Irene zal gedurende een week aldaar bij haar moeder verblijven. Ook de heer J. Grootenboers, be stuurslid van de Coöp. Verenigingsbond van werknemers in de grafische en pa- pierverwerkende bedrijven, een E.V.C.- bond, is uit de Communistische Partij Nederland gezet. Ook hij heeft zich ver zet tegen de opheffing van de E.V.C. zoals het communistische partijbestuur wil. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BÓLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 urr) Aanvankelijk opklaringen, over wegend lichte vorst, weinig wind en plaatselijk mist. Morgen in de loop van de dag toenemende bewol king, overwegend droog weer. Zwak ke tot matige zuidwestelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. Zon: 8.17-17.32. Maan: 18.19-7.47. Boven de Britse eilanden kwam in de afgelopen 24 uur een nieuw hogedruk- gebied tot ontwikkeling. Het veroor zaakte samen met een depressie boven Scandinavië op de Noordzee noordwes telijke winden waarmee drogere lucht ons land werd binnengevoerd. De mist verdween daardoor geheel en er kwa men flinke opklaringen voor. Deze zul len in de komende nacht bij zwakke wind aanleiding geven tot lichte vorst. temp aeersi. Station Weer beden afgel. 1 uur 24 uur Helsinki motregen 0 0 Stockholm sneeuw 0 3 Oslo onbewolkt 1 0 Kopenhagen sneeuwbui 2 0.5 Londen onbewolkt 4 0.1 Amsterdam onbewolkt 4 0 Brussel mist 4 0 Luxemburg mist -1 0 Parijs geheel bew. -1 0 Nice onbewolkt 4 0 Berlijn licht bew. 3 3 München geheel bew. -10 0 Zürieh geheel bew. -6 0 Genéve mist -5 0 Locamo onbewolkt -5 0 Wenen zwaar bew. 1 0 Innsbruck zwaar bew. -9 13 Rome onbewolkt 1 0 Het Russische nationale voetbalteam is zondag naar Peking vertrokken zon der de twintig-jarige Eduard Strelt- sov, het idool van millioenen voetbal liefhebbers. Streltsov was uitgestoten... wegens dronkenschap. Streltsov schijnt het in de laatste ja ren erg bont te hebber, gemaakt. Te erg zelfs voor een „ster", die zich - zo vinden sommigen - meer kan veroorlo ven dan anderen. Door zijn prestaties op het voetbalveld was de jeugdige mid denvoor een volkomen onhandelbare, hoogmoedige knaap geworden, die meer malen schandaaltjes veroorzaakte. Het blad van de communistische jeugdbeweging „Komsomolskya Prav- da" heeft in een lang hoofdartikel, be doeld als een waarschuwing aan de an dere sportmensen, een opsomming van Streltsov's zonden gegeven. „Enige tijd geleden moest de club van Streltsov een belangrijke wedstrijd spe len....", aldus het blad, „maar tien mi nuten voor het vertrek was de midden voor nog niet aanwezig. De coach ging op onderzoek uit en trof Streltsov en een andere speler volkomen dronken aan. Beide spelers werden in een auto gezet en toen volgde een wilde rit van anderhalf uur naar het plaatsje Maz- haisk, waar de treir. zou passeren. Op uitdrukkelijk bevel van de onder minister voor de spoorwegen, die tele fonisch was verwittigd, stopte de trein en de dronkaards werden door de andere spelers in een coupé gehesen. Omdat de wedstrijd werd gewonnen kregen beiden zelfs geen standje....". „Nauwelijks een maand later moest de coach opnieuw naar de middenvoor zoeken", zo vervolgt het blad - en het verzucht: „Drie jaar geleden was Streltsov een prettige eerlijke knaap, die oioosde als hij een standje kreeg. Nu wil de „ster" bij voorkeur nog slechts in een „Zil limousine" rijden" - een wagen, die gewoonlijk slechts ge bruikt wordt door hoge Sovjet-autori teiten". ,Toen Streltsov onlangs in een zie kenhuis lag nam zijn moeder geen fruit of boeken voor hem mee, maar wodka... en toen de artsen hem het gebruik van alcohol verboden, hing hij een beddelaken uit het raam, waar aan zjjn vrienden nog twee flessen wodka bevestigden..." „Toch zal Streltsov nog een nieuwe kans krijgen. „Als hjj maar zijn fou ten inziet" zeggen zijn vrienden. Ook enkele spelers van „Spartak" schijnen zich te hebben misdragen. Tij dens een vorig jaar gespeelde wed- stri/r „zagen twee spelers niets, de bal noch hun teamgenoten". De oorzaak? „Een stevige fuif, de avond tevoren..."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1