Dichte mist de oorzaak van een aantal ongelukken en veel ongerief Repatrianten aangekomen IÉ „Jupiter-C'-raket sterk genoeg om een reis naar de maan te maken EGYPTE EN SYRIË ÉÉN ARABISCHE STAAT Benelux-Unie-verdrag in de Ridderzaal plechtig ondertekend Afscheid op Schiphol van prinses Beatrix mW 1 m Ernstige autobotsing in Limburg vertraagd vertrek van schepen „Spoetnik, maak plaats voor mij" Vanguard-raket is nog aanzienlijk beter Ook unie tussen JordaniëIrak en Saoedi-Arabië? Militair tehuis „drooggelegd" Belangrijke bijdrage tot een grotere economische eenheid van W.-Europa Handgranaat na 13 jaar in school gevonden In 40 dagen gemonteerd BOTSING VAN „EXPLORER" MET „SPOETNIK" VRIJWEL UITGESLOTEN ESKSTiJS».urpfïï* IP i k i M i m Vrijwel zonder eten m Raket-deskundige meent Presidenten tekenen documenten Oud-deken W. Pompe bediend A. H. Dobbelmann f Rij ksgecommitteer den eindexamens muziek Pater Balvert in Brazilië overleden n 4? MAANDAG PAGINA FEBRUARI 1953 dinsdagmiddag heeft de opruimings- tricht Van de gemeentepolitie te Maas- veiüg,fe? Amerikaanse handgranaat in geveer ~,ewaring genomen, welke on- °P de rWen jaar achter een balk Sensschrvv!lderverdieping van een jon- ^r- G. A. A. M. Boot naar Nieuw-Guinea Missionaris-pionier Benoemingen bisdom Rotterdam Pater L. Snijders O.E.S.A. t 'm, Igpg m i w &mm M"* 'V* ?- fl ïAlmm J U I Ook het afgelopen weekeinde heeft de zeer dichte mist op verscheidene plaatsen in ons land opgelukken en on gerief veroorzaakt. Omstreeks drie uur Zaterdagmiddag was in het gebied rond Sittard 't zicht zo slecht, dat velen zich niet kunnen herinneren ooit zulk een dikke mist te hebben meegemaakt. De autobuslijn SittardSteijn moest tijde lijk worden stilgelegd omdat het niet tteer verantwoord werd geacht te rij den. Sommige autobestuurders konden de punt van de motorkappen van de door hun bestuurde auto's miet meer Waarnemen. Tegen half vijf verdween de mist. Op de autosnelweg Heerlen-Geleen gebeurde zaterdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf onder de gemeente Spaubeek een zeer gecompliceerd ver keersongeluk. Niet minder dan negen auto's en een roqtor reden dichte mistbank op elkaar. Het gevolg was: een dode, een zwaar, en vier lichtgewonden, alsmede grote mate riële schade. Het ongeluk gebeurde toen een vracht auto een andere vrachtauto wilde pas- seren Beide auto's reden m de rich- ting Geleen. Uit de tegenovergestelde richting kwam op hetzelfde ogenblik een zware truck welke tegen de passerende vrachtauto botste. Een achter deze vrachtwagen rijdende autobus kon nog bijtijds tot stilstand worden gebracht. Met de daar weer achter rijdende perso nenauto lukte dat niet. Achter de vracht auto welke gepasseerd werd, kwam een andere vrachtwagen aanrijden. Daarachter reed een motor van de we genwacht. De wegenwachter, de 28-ja- rige heer Tiebosch uit Geleen, botste met zijn motor op de laatstgenoemde vrachtwagen en werd zwaar gewond. Bij de botsing waren verder nog een vracht wagen en voorts een Belgische autobus en een Heerlense bestelauto betrokken. Uit de ravage moest met behulp van snijbranders de chauffeur fa. Brouns uit Heerlen worden bevrijd. In zwaar gewonde toestand moest hij in het zie kenhuis te Sittard worden opgenomen. Daar is hy in de loop van de dag over leden. De vier lichtgewonden, vracht wagenchauffeur K. uit Schinnen, de chauffeur van de personenauto, zekere E. uit Heerlen en tw e andere inzitten den van deze auto, konden ter paatse medisch worden behandeld. De materiële schade, aan verscheidene auto's toegebracht, is zeer groot. Het passagiersschip „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Loyd, aan boord waarvan zich vrijdag jl. emi granten inscheepten met bestemming Nieuw Zeeland en Australië, kon door de mist de haven van Rotterdam zaterdag niet verlaten. Eenzelfde lot trof het bijna 28.000 brt. metende Brit se m.s. „Himalaya". Dit schip kwam donderdag in Rotterdam aan _met gerepatrieerden uit Indonesië. Eerst zondagmiddag konden beide schepen het ruimere sop kiezen en verheten zij de haven. Het Nederlandse 500 ton metende schip „Thea" is op de Seine, in dichte mist. in botsing gekomen met een on bekend vaartuig. De „Thea" was uit de Noord-Ierse haven Londonderry naar Rouaan onderweg. Het schip Is later de haven van Le Havre binnengelopen, voor een inspectie van de bekomen averij. Met de Italiaanse expres Genua-Am- sterdam zijn zaterdagmorgen ca. elf uur 114 evacué's uit Indonesië i i Arnhem aangekomen, waar ze werden opge wacht door enkele groepjes belangstel lenden. De evacué's waren vrijdagmor gen om half 7 in Genua van boord ge gaan en op de trein gestapt, die hen naar Nederland zou brengen. Eerst 's avonds om 7 uur kregen zjj een voed- selpakketje. Bij hun aankomst in Arn hem bleken zij sedertdien niets meer gegeten te hebben. Ze hadden zelfs geen kop koffie gehad. Een heer had in Djakarta een briefje van tien gekregen in ruil voor roepiahs. Op het station in Arnhem wilde hij een kop koffie besteller maar het tientje bleek reeds lang verlopen en dus waar de trein met zakken hondebrood om de deloos te zijn. Enkele dames liepen langs meegebrachte en al even hongerige dieren te voeden. Het schijnt dat de Lloyd Triestina, die de treinreis heeft georganiseerd, wat de voeding betreft o t- .ins in gebreke is gebleven. Na aankomst in de Gel derse hoofdstad werden evacué's, wier kleding niet voldoende beschutting bood tégen het kille klimaat, door Ro de Kruispersoneel in dekens gehuld en naar de bussen gebracht, die hen naar de legerplaats Budel brachten. Huntsville, het stadje in de Amerikaanse staat Alabama, waar zich de laboratorium bevinden waarin de raket is gebouwd waarmee de „Explorer" is gelanceerd, verkeerde zaterdag in feeststemming. De bewoners droegen met opschriften als „en nu voorwaarts", „alleen Huntsville kon att Hoen-, en zelfs kreten als „maak plaats voor mij. Spoetnik" en „onze raketten mislukken nooit". In alle feestvreugde vergat men echter niet op het plein van het stadje een pop te verbranden, die de vorige Amerikaanse minister van defensie, Charles Wilson, voorstelde. Wilson heeft h.l., toen hij nog minister was, kolonel John Nickerson voor de krijgsraad laten dagen, omdat deze zich verzet had tegen het heduit van Wilson dat het leger zich niet meer mocht bemoeien met raket ten, die een grotere draagwijdte hebben dan 320 km. Een enthousiaste menigte in Cairo bestormt de auto waarin president Nasser van Egypte en president Koewatly van Syrië naar het presidentiële paleis in Cairo reden, om de proclamatie te ondertekenen waarbij de Federale Unie van beide landen werd afgekondigd. (Van onze correspondent) In het 23 december geopende r.k. mi litaire tehuis in Den Helder mag voor lopig geen bier en andere zwak-alco- holische dranken meer worden geschon ken. Begin november is voor dit tehuis verlof A aangevraagd. Omdatt dit bij de opening nog niet was verkregen, heeft de vlootaalmoezenier Wilmink, de zaak voorgelegd aan de burgemeester van Den Helder. Deze heeft toen mon deling zijn fiat gegeven. Donderdag verscheen er een inspecteur van de drankwet met het aanvraagformulier voor het verlof om de inrichting op te nemen. Deze toonde zich hoogst ver wonderd dat het tehuis al was geopend. Op zoveel spoed was kennelijk niet gerekend. De inrichting werd bekeken en deze voldeed aan alle eisen. Na het vertrek van de inspecteur kwamen twee leden van de Helderse gemeente politie de beheerder aanzeggen, dat de verkoop van bier e.d. verboden werd, tot vergunning zou zijn verleend. De verkoop van koffie en limonades, wat ook onder het verlof valt, wordt nog oogluikend toegestaan. Er zijn intussen reeds meer dan 500 handtekeningen van bezoekers verzameld, die een verzoek aan de betrokken instantie voor een spoedige behandeling zullen vergezellen. Dezer dagen is de emeritus-deken van Den Haag, de hoogeerw. heer W. J. Pompe, van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Em.-deken Pompe verblijft nu in Bilthoven. Zijn toestand is zorgwekkend. De raket waarmee de Explorer" is gelanceerd is, aldus een verklaring van prof. Waring, raket-deskundige aan de universiteit van Connecticut, krach tig genoeg om een reis naar de maan te maken. Deze „Jupiter C" zou een gewicht van 4,5 kg. naar de maan kun nen brengen, omdat kleine wijzigingen dit projectiel in staat kunnen stel len een snelheid van 40.000 km per uur te bereiken, voldoende om de aantrek kingskracht van de aarde te doorbre ken, aldus meldt U.P. Het Amerikaanse leger heeft inmid dels opdracht gegeven, een tweede aardsatelliet van het type „Explorer m de ruimte te brengen, en de marine hoopt dit jaar vier bollen van 15 cm doorsnee en zes grotere te lanceren met behulp van een andere raket, de ..Vanguard". Het laboratorium voor raket-aandrij ving, waar men de brandstof heeft ont wikkeld voor de „Jupiter C" (een vloei- heeft gelegep6 Maastricht verbor§en ben sin£ranaat moet er gelegen heb- deze spiT» Amerikaanse militairen in einde vani9f4elegerd waren' aan het zitLl6bruari vertrekt de algemeen voor- S"er van de A.R.K.A.. mr. G. A. A. v ol' voor een bezoek van enkele en Ji a?F Nederlands Nieuw-Guinca, ring ging van de regionaIe rege- bare brandstof op hydrazone-basis, „hy- dyne" genaamd, welke 12 pet. meer stuwkracht ontwikkelt dan de brand stof op alcohol-basis, die tot nog toe werd gebruikt) ziet grote mogelijkheden in de Jupiter C. Men heeft voorgesteld een viertrapsraket te gebruiken voor het m de hoogte brengen en daarna afvu ren van een vijfde trap, voorzien van een satelliet welke rond de maan kan zweven. Hiermee zou men dus de maan kunnen observeren. President Nasser van Egypte en pre sident Koewatli van Syrië hebben za terdagmiddag te Cairo de 'iocumenten getekend, waarbij Egypte en Syrië wor den verenigd tot één Arabische staat. De ondertekening vond plaats in het regeringsgebouw. Via de radio konden de Egyptische en de Syrische bevol king getuige zijn van de plechtigheid. Rondom het regeringsgebouw stond een grote menigte, die de twee staats hoofden by hun aankomst had toege juicht. Na de plechtigheid las premier Sabri et Assali van Syrië de menigte een verklaring voor, waarin de „Ver enigde Arabische Republiek" werd uit geroepen, aldus melden Reuter en A.^.P. De nieuwe republiek zal volgens de proclamatie een „democratisch presi dentieel bewind" hebben, met één pre sident, één leger en één vlag. President Nasser zal op 5 februari a.s. voor de „raad van het volk" een verklaring over de fundamentele beginselen van de unie afleggen. Binnen dertig dagen zullen de Egyptenaren en de Syriërs zich in een volksstemming over de gang van zaken kunne.i uitspreken. De Egyptische en Syrische leiders, die gisteren drie uur besprekingen ge voerd hebben, zullen echter eerst nog moeten uitmaken hoe de politieke, eco nomische en militaire eenmaking van de twee landen in details moet geschie den. Politieke waarnemers te Amman zyn van mening, dat er spoedig een unie tussen Jordanië, Irak en Saoedi-Arabië tot stand zai komen. Men gelooft, dat de boodschappen die koning Hoessein dezer dagen tot koning Feisal en ko ning Saoed heeft gericht, het tot stand komen van een dergelijke unie ten doei hebben. Koning Feisal zou al zyn in stemming hebben betuigd met het plan. In de ouderdom van 56 jaar is zater dagnacht plotseling overleden de heer A. H. Dobbelmann, directeur algemene zaken van de koninklijke zeepfabrieken Dobbelmann n.v. te Nijmegen. De heer Dobbelmann, die ongeveer veertig jaar in het bedrijf werkzaam was, stond be kend als een sportieve en joviale fi guur. Zijn sportiviteit kwam o.m. tot uitdrukking door de plaats die hij in de Nijmeegse sportwereld innam. Hij was erelid van de Nijmeegse hockey club en de laatste jaren tevens voor zitter van Union. De plechtige uitvaart dienst wordt donderdagmorgen tien uur gehouden, waarna het stoffelijk over schot zal worden bijgezet op de H. Land Stichting. Tot rijksgecommitteerden bij de in 1958 te houden eindexamens van het Amsterdams conservatorium te Am sterdam, het toonkunstconservatorium te Rotterdam, het conservatorium van de afdeling Utrecht van de maatschappij tot bevordering der toonkunst, het Brabants conservatorium te Tilburg en het stedelijk conservatorium te Maastricht: 1. dr» J* Damskas te Hot- terdam, 2. W. Andriessen te Amster dam, 3. G. Robert te Haarlem, 4. dr. C. L. Walther Boer te Lochem, 5. A. Jurres te Amsterdam, 6. H. Jordans te Vught, 7. J. Out te Arnhem, 8. E. Flipse te Rotterdam. De ondertekening van de proclamatie door Nasser (rechts) en Koewatly. dat het afstellen van de tijd tot h -t mo- dag werd afgeschoten. De e derbreking, die een kwartier duurde, was het gevolg van de vrees, da peroyde een van de brandstoffen V de raket ontsnapte. Deze Jees bie ongegrond. De tweede onderbreking duurde slechts vier seconden, aldus meldt A.F.P. Tussen de aankomst van de onder delen van de raket en de kunstmaan op de basis Cape Canaveral in Flori da en de lancering is veertig dagen verlopen. De onderdelen werden aan boord van een „Globemaster" van de luchtmacht van Hunstville in Ala bama in diep geheim naar de basis gebracht. Op 17 januari begon de opstelling van de eerste rakettrap, op 24 januari gevolgd door de overige trappen. Op 25 januari werd een schijnlancering uitgevoerd. Op 29 en 30 januari werd de poging met het oog op ongunstige weersomstan digheden uitgesteld. De dag daarop volgde de geslaagde lancering. Volgens de Amerikaanse astronoom dr. Schilfer uit Cambridge bestaat er slechts een kans van één op een mil jard, dat de Amerikaanse satelliet in botsing komt met de tweede Spoetnik. De „Explorer" beweegt zich over de landen tussen 35 graden noorderbreed te en 35 graden zuiderbreedte. Deze zone wurdt in het noorden begrensd door een l\jn, die van Kaboel (Afghani stan) via Beiroet (Libanon), Gibraltar, Winston-Salem (V.S.), Fesno (V.S.) en Tokio naar Kaboel terugloopt, terwijl de zuidelijke grens gaat over Kaap stad (Zuid-Afrika), Montevideo (Ura- guay) <- i Sydney (Australië). De sterrenwacht van Smithsonian te Cambridge, in de staat Massachusetts, voegt hieraan toe, dat de Amerikaan se kunstmaan onder bepaalde omstan digheden in een ruimere strook van ongeveer vijftig graden noorderbreedte tot omstreeks vijftig graden zuider breedte wel te zien zal zijn. Deze strook wordt in he; noorden afgebakend door een lijn die van Stalingrad (Sovjet- Unie) via Frankfort (West-Duitsland), Le Havre (Frankrijk), Grand Falls (Newfoundland), Vancouver (Brits- Columbia) en Aigoen (Mandsjoerjje) naar Stalingrad terugvoert. De zuide lijke grens wordt gevormd door een lijn van Santa Cruz (Argentinië) via de Auckland-eüanden (bp Nieuw-Zeeland) naar Santa Cruz. (Vervolg van pag. 1) Voor het stationsgebouw stonden de auto's opgesteld en vandaar begon de prinses haar tocht naar het gouverne mentshuis welke tevens haar een eer ste indruk zou geven van Curacao. In langzaam tempo ging het naar Willem stad. Het eerste deel van de weg ging langs schaarse behuizing, doch naarmate men dichter bij de Schottegatweg kwam, werd het aantal vlaggen en de belangstelling groter. Langs Rio Cana- rio, Emmastad en het Stuyvesant-colle- ge ging het naar de Rijkseenheidsbou- levard (waar het tempo wat werd ver hoogd) en verder via Parera en de berg Altena langs het Waaigat en De Ruyterkade naar het Gouvernements plein. Hoogtepunt van de intocht Overal stonden juichende mensen en wapperden grote en kleine vlag gen. Overal waren verheugde gezich ten en nieuwsgierige ogen. Ook de jeugd, soms te klein om iets van het schouwspel te beseffen, was ruim ver tegenwoordigd. Het hoogtepunt kwam op het Gouver nementsplein, het plein voor het paleis van de gouverneur, waar honderden waren samengestroomd en waar de auto's slechts stapvoets konden passe ren. Het „Biba Prinses", „Leve de prinses", was niet van de lucht en prin ses Beatrix kwam ogen en handen te kort om alles te zien en iedereen te groeten. Voor het paleis van de gou verneur werd prinses Beatrix begroet door haar gastvrouwen, mevrouw Spee kenbrink en mevrouw Jonckheer, echt genote van de premier, en mevrouw Gorsira, de echtgenote van de gezag hebber. Gezameniyk ging men door de poort het paleis binnen en enkele ogen blikken later verscheen de prinses met de gouverneur, de eerste minister en de leden van het gevolg op de hoek van de tuin van het paleis, waar het Gou vernementsplein en de Breedestraat te zamen komen. Het gejuich zwol weer aan en vriendeiyk wuivend en groetend bleef de prinses enkele ogenblikken staan om deze hulde over zich te laten komen. Toen trad zij terug het paleis ln om na de vermoeiende intocht en de eveneens vermoeiende vliegtocht wat te rusten en tevens gelegenheid te hebben nader kennis te maken met hen die haar van het vliegveld naar Willemstad hadden vergezeld. Het vertrek Met een simpel „dag" en een stevige omhelzing heeft PJ.inses Beatrix zater dagmiddag op Schiphol afscheid geno men van haar moeder, koningin Ju liana en haar zusjes Marieke en Mar griet Toen stapte z« als de laatste van de ruim vüftig passagiers naar de super-constellation „Pegasus die haar naar Paramaribo zou brengen. De ko ningin, haar ontroering voor zoveel foto- en filmtoestellen bedwingend, bleef prinses Beatrix, die achter een der raampjes vrolijk zwaaide, nawuiven tot het v'iegtuig van het platform ver dwenen was. In Genève, waar het Rjn- toestel nog enige andere passagiers op nam stond 's avonds prinses Irene te wachten. Na van haar afscheid ge nomen te hebben, begon voor prinses Beatrix pas goed de reis naar de West, die tot en met 3 maart zal duren en van dag tot dag bezet is met een lange reeks bezoeken en ontvangsten op de Antillen en in Suriname. Het was de prinsessen Marijke en Mar griet met hur hoofddoekjes op aan te zien, dat ze op het allerlaatst hun be zigheden in de steek hadden gelaten om hun oudste zus te vergezellen naar het vliegveld. De heren U. F. M. Del- laert en I. A. Aler ontvingen de konin gin en de drie prinsessen. De beman ning van de „Pegasus", van de ge zagvoerder R. M. Draaismn tot de ste wardess in het nieuwe donkerblauwe uniform, mej. E. Drinkenburg, werden aan haar voorgesteld. In het gezel schap bevonden zich ook de personen die de oudste prinses tijdens haar reis en bij de bezoeken in de West zullen begeleiden: mevr. C. E. B. Röell, kapi tein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong, de particuliere secretaresse van de prinses, mej. M. Meurs en het hoofd van de veiligheidsdienst van het konink lijk huis, de heer C. Sesink. In de VIP- kamer van de ICA-hal waren de minis ters Helders, Lampe en Pos ter begroe ting aanwezig. Niet lang pauzeerde men daar. De passagiers stapten al in, ook de le den van het gevolg gingei. hun plaat sen innemen in het achterste deel van het vliegtuig, waar voor hen en de prinses plaatsen gereserveerd waren. Even voor half vier begaf prinses Beatrix ze was gekleed in een grijze mantel met zwart bontkraagje en had een wit hoedje op zich naar de ma chine. Boven op de trap draaide zij zich nog eenmaal om en zwaaide naar haar moeder en zusjes, en naar de dicht bezette balustrade. Proclamatie Zaterdagmorgen had gouverneur Speekenbrink de volgende proclama tie uitgegeven „Van morgen af zal h.k.h. prinses Beatrix gedurende 14 dagen de gast zijn der Nederlandse Antillen, en daar mede van u allen. Ik ben er zeker ven, namens u te spreken, als ik haar een hartelijk welkom toeroep. Een welkom in het land dat in 1955 met zo veel enthousiasme hare koninklijke ouders heeft ontvangen. Laten wij er voor zorgen dat het bezoek, dat Het verdrag tot instelling van een Economische Unie tussen de Benelux- landen zal onze landen in staat stel len een grotere kracht te ontwikkelen, waardoor wij des te beter uitgerust onze bijdrage kunnen leveren in het bereiken van een grotere economi sche eenheid van West-Europa, een eenheid die de Westeuropese mens nieuwe ontplooiingsmogelijkheden zal verschaffen en voor hem nieuwe ver ten schept. In het besef dat de Bene- luxlanden deze welhaast historische roeping slechts in ware eendracht goed kunnen vervullen zullen wij voortgaan met de versterking van de Beneluxeenheid, aldus minister president dr. W. Drees hedenmiddag bij de plechtige ondertekening van het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie in de Ridderzaal te 's Gravenhage. Dit verdrag is geen op zich zelfstaand feit in de ontwikkeling van de inter nationale economische samenwerking, aldus dr. Drees. Door het tot stand komen van de Europese verdragen is tussen de Beneluxlanden en de andere E.E.G.-partners een nieuwe verhouding tot stand gekomen, die beloften voor de toekomst inhoudt. De eventuele tot standkoming van een vrijhandelsgebied in West Europa zal verdere perspec tieven kunnen openen. Benelux was het eerste begin van dit ontwikkelingspro ces en heeft in zekere mate gefunctio neerd als de motor der internationale samenwerking. Tussen de volkeren der Beneluxlanden is een geest van steeds grotere ver standhouding gegroeid, die een band heeft gesmeed, die niet louter beperkt is gebleven tot het economische. Zij heeft haar invloed ook doen gelden op de andere terreinen van onze samenle ving. Er zijn ook nauwe culturele be trekkingen gegroeid en de Benelux houdt de belofte in uit te groeien tot een ge meenschap, waarin het culturele en maatschappelijke leven tot grotere bloei zal kunnen komen. Het is te wen sen, aldus de minister-president, dat de Benelux ook in dit opzicht tot voor beeld en tot stimulans van een Euro pese volkerengemeenschap moge wor den. De vreugde over de totstandkoming van het verrag kan des te groter zijn, aldus dr. Drees, wanneer w\j terug blikkend zien welke risico's wij heb ben gelopen. Het is bepaald geen ge makkelijk begaanbare weg geweest en reeds het startpunt was moeilijk. België en Luxemburg waren eerder bevrijd en hadden daardoor minder van de oorlog geleden. De regeringen hebben echter doorgezet, ondanks de moeilijk heden onder meer in de jaren 1952 en 1953, die een krachtproef voor de Bene lux hebben betekend. Met de ondertekening van het Unie verdrag is een periode in de Benelux- ontwikkeling afgesloten, het luidt te vens een nieuwe fase in. De Benelux is er, doch zij vertoont nog onvolko menheden, die op basis van dit ver drag moeten worden opgelost. Wij moe ten dus doorgaan totdat het einddoel bereikt is: een volledige gemeenschap pelijke markt, waarin goederen, dien sten, arbeid en kapitaal vrp kunnen circuleren. De Luxemburgse premier Joseph Bech maakte in zijn toespraak eerst een verschil tussen de Europese ver dragen, waarvan men zou kunnen me nen dat zij Benelux hebben voorbijge streefd en de heden ondertekende unie. De Europese verdragen, zo merkt hij op, verkeren op het ogenblik nog slechts in een beginstadium, terwijl het unie verdrag voor alles het eindpunt en de samenvatting van onze ervaringen is. Zeker, er blijven voorlopig nog beper kingen ten opzichte van de grote be ginselen van de unie, er blijven kwets bare terreinen waarbij wjj hebben moe ten zorg dragen voor overgangsbepalin gen en garanties, zelfs na een langduri ge proefneming, maar het is zeker, dat wij heden door onze handtekening een belangrijk resultaat consolideren, dat hoog is uitgegroeid boven het pre caire begin van tien en vijftien jaar ge leden, zo zeide de heer Bech. Het zal de trots van onze drie landen zijn, zo besloot de leider van de Lu xemburgse regering, de weg te hebben gebaand voor de economische eenheid van Europa, die aan het oude conti nent de plaats zal terugschenken waar op het, gezien de door zün volkeren morgen aanvangt, frsn groot succes wordt. Onze kroonprinses heeft de Ne derlandse Antillen nimmer bezocht en verheugt er zich ongetwijfeld over, thans met eigen ogen datgene te aan schouwen, waarover zij zoveel heeft gehoord. Ontvangt haar met een eensgezind enthousiasme, daarbij onze zorgen, problemen en moeilijkheden op zij zettend. Steekt de vlaggen uit. Leve de prinses." gedane inspanning, zijn wetenschap, zijn denkbeelden en zijn cultuur, in do wereld recht heeft. Op dit historisch ogenblik past het, zo zeide de Belgische premier Achiel van Acker in ..ijn toespraak, de af gelegde weg te overzien en daaruit redenen tot rechtmatige trots en te vens aanwijzingen voor de toekomst te putten. Wat wij bereikt hebben is indrukwekkend, wat wij nastreven is nog grootser. Beneluxt is een voorbeeld dat aan Euro pa getuigenis aflegt van zijn ervaring en van zijn heilzame gevolgen, aldus vervolgde premier van Acker. Sommigen vreesden dat onze umo zou verdwijnen in deze grotere gemeen schap en dat Benelux zou kunnen wor den opgeslorpt in Europa, waarvan het de voorloper is. Ik ben overtuigd van het tegendeel. Het lijdt geen twijfel dat wij in moei lijke ogenblikken verenigd zullen biy- ven, dank zij onze wederzijdse steun, en in de jaren van voorspoed dank zij onze gezamenlijke welvaart. Gewis zul len we onder elkaar een weldoende wed- yver en een concurrentiegeest moeten behouden die ons zullen aanzetten tot een betere industriële organisatie en tot de algemene verlaging van onze kost prijzen. Maar we zullen ook elkaar moe ten bqstaan, elkaar moeten helpen op dat onze unie een economische gemeen schap wordt in de ruimste betekenis van het woord. De Belgische premier besloot zijn rede met de woorden: Laat ons onze krach ten samenbundelen om aan de landen van Benelux, in het Verenigd Europa van morgen, een plaats te schenken die hun waardig is. Het provinc.ialaat der paters Fran ciscanen te Weert heeft uit Brazilië te legrafisch bericht ontvangen van het overiyden van pater Sophinias Balvert uit Woerden. Pater Balvert werd 27 februari 1898 geboren, in 1924 priester gewijd en ver trok in 1926 naar de missie in Brazilië. Hij werkte in de staten Minas Gerais en Rio Grande do Sol, waar hij ware pioniersarbeid verrichtte. Zijn paro chies, meestal ter grootte van een Ne derlandse provincie, telden gemidddeld 30 tot 40.000 gelovigen. Tientallen jaren reisde hij per muilezel van het ene dorp naar het andere. Eerst sedert kort be schikte hij over een jeep. In Rio Gran de do Sul heeft hij een kleine groep christenen om zich heen weten te ver zamelen. Toen hp daar voor het eerst zijn missie begon, was de bevolking, welke officieel katholiek is, totaal ont kerstend. Uit dit gebied was sedert 50 jaar geen priesterroeping meer voort gekomen. In zpn tweede werkgebied Minas Gerais is de ontkerstening minder ontstellend. Brazilië, even groot als Europa zon der de Sovjet-Unie, telt op ongeveer 60 miljoen inwoners 8.000 priesters, van wie 800 Nederlandse missionarissen. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft aan de zeereerw. heer C. A. v. Baaren eervol ontslag gegeven uit de bediening. Te Den Haag (H. Jozef) is in zijn plaats benoemd tot pastoor de zeereerw. heer G. F. de Beer, die kapelaan was te Den Haag (H. Gerardus Majella). De zeereerw. heer Th. W. Loomana heeft eervol ontslag gekregen uit de be diening. Tot pastoor te Den Hoorn (H. Antonius en Cornelis), is in zijn plaats benoemd de zeereerw. heer S. Stroek. Tot pastoor te Rhoon (St. Wil- librordus) is benoemd de zeereerw. heer H. J. A. Schouten, die kapelaan was te Delft (Allerheiligst Sacrament). In het St. Barbara Ziekenhuis te Cu- lemborg is op 77-jarige leeftijd over leden pater Liberatus Snijders O.E.S.A. De thans ontslapene, die het vorig jaar zijn vijftigjarig priesterfeest vierde, was Amsterdammer van geboorte. Hij was verscheidene jaren in de hoofdstad werkzaam als kapelaan op het Rusland en in Nieuwendam. oii? $x| Mter-.&SBMS&tistei VJ'S'S N- j -M) "JJS - J. - t*" - v - Toen het vliegtuig met Prinses Beatrist aan boprd wegtaxiede, zwaaiden de achterblijvende leden van het koninklijk gezin haar van harte vaarseel toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3