De onvolwassenheid van het mensdom Zinvolle herdenking van de febraariramp De rechter en zijn beul SCHEEPVAARTBERICHTEN Prof. Carp spreekt bij Leidse viering van dies natalis Haagse district triomfeert weer De „Waterman" in Rotterdam aangekomen In s-GravendeelOuwerkerk en Nieuwerkerk JOODS GEZIN NA 14 JAAR HERENIGD Cowboyhoed voor Yan Beinum 538ste STAATSLOTERIJ ze ki« Volleybaltitels Met ruim 800 evacu&s Afscheid in Los Angeles Hond noopt vliegtuig terug te keren In Noord-Holland In 1957 kwamen 12654 woningen gereed Boelganin schrijft Eisenhower V.S. hadden in 1956 kunstmaan al kunnen lanceren MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 PAGINA 4 Reeks inbraken in het land van Maas en Waal Bromfietser verongelukt Jiddisch kinderliedje veroorzaakt herkenning Draadbreuk in N.S.-bovenleiding door FRIEDR. DÜRRBNMATT Huisorde van Oranje Hoofdbureau van Kaski Broeder Aloysius algemeen overste Congregatie O. L. Vrouw van Lourdes T op-conferentie NY. Herald Tribune: (Van onze correspondent) Met de gebruikelijke serie lezingen, met de toneelvoorstelling van het Leids Studententoneel, dat een opvoering gal van Carl Zuckmayers „Des Teulels General", met de bijeenkomst van de Christen Studentenraad en het Studium Generale, is dit weekend de dies van de Leidse universiteit gevierd. Om twaalf uur zondagmiddag organiseerde de Christen Studenten Raad een bijeen komst in de Zuiderkerk aan de Lam- menschansweg, die door vele oud alumni van de universiteit werd be zocht. Prof. dr. E. A. D. E. Sarp, hoog leraar in de psychiatrie te Leiden en dr. K. H. Roessingh spraken over „Persoonlijkheidsstructuur en de vor ming van een wereldbeeld". Prof. Carp noemde de mensheid, ver geleken met de ouderdom der aarde, nog zeer jong, relatief onrijp en dit is van belang bij de veranderde structuur van de mens in het wereldbeeld. In het psychologische wereldbeeld, dat staat naast het grijpbare beeld van de wereld tracht de mens van grijpen tot begrij pen te komen en hier is de machtspro- blematiek aan de orde: „kennis is macht, maar bovenal bezit". De keer zijde is, dat elk bezit voor verlies vat baar is en dat elk gevoel van macht in onmacht kan verkeren. In een on deelbare wereld echter is geen behoefte aan het begrijpen van het wereldbeeld, hier wordt de primaire behoefte van „hebben." opgeheven en vervangen door „zijn". De mensheid op weg naar de volwassenheid groeit van innerlijke ge spletenheid naar eenheid. In het samen één zijn is het alsof men een nieuw we reldbeeld ziet gloren, het lijkt echter ook, alsof de mens de kinderlijke struc tuur nog niet heeft afgelegd. De on rijpe mens voelt zich in de huidige tijd onveilig en dit blijft het geval, zolang men zowel in het ruimtelijk zintuiglijk als in he. psychologisch wereldbeeld minder gegrepen wordt door het zijn dan door het hebben. Met Marcel zou men kunnen stellen, dat de mens niet een wereldbeeld heeft, maar een wereldbeeld is. In Christelij ke zin betekent dit het zijn: samen mét en vóór elkander. Nu de macht in de wereld nog een rol speelt krijgt elke gedachte aan een metafysisch we reldbeeld iets overdrevens, toch wijzen symptomen er op, dat dit vorm zal krij gen. De eenheidsgedachte wordt ver troebeld door vrees en zelfbehoud. Het onsterfelijkheidsbesef kan dan eerst ontstaan als boven de problematiek van het hebben, die van het zijn wordt geplaatst. Kenmerk van de adolescen tie in de mens is zijn streven naar autonomie, naar bezit. Het misverstand tussen de illusie van hebben van vrij heid en het werkelijk vrij zijn moet worden opgelost, vóór men aan de tijd van een universalistische antropologie toe is. Dr. K. H. Roessingh vroeg zich in zijn rede o.m. af hoe de geloofsovertuiging naar de opvatting van eenheid in het wereldbeeld uitgebouwd moet worden. Zou men een Christelijke wereldbe schouwing als essentie van het geloof moeten uitdragen, strevend naar één ideologie? Men zou het kwaad met het kwaad bestrijden. Men zal de eenheid moeten zoeken, zonder deze onmiddel lijk te willen aanschouwen. De ware gelovige mag alléén oecumenisch of katholiek zijn, d.w.z. algemeen, zonder uitsluiting en van de mening van an deren. Uit de principiële bereidheid het gesprek nooit af te breken, zal het ge loof in de mensheid ontstaan. Ook de Christen Studenten Raad (die deze bij eenkomst organiseerde) wenst de gele genheid te bieden dit gesprek voort te zetten, aldus dr. Roessingh. De 80-jarige oud-hoogleraar van Lei den, jhr. prof. mr. W. J. M. van Eysin- ga, lid van het Permanent Hof van Arbitrage, sprak bij het Studium Gene rale in de Stadsgehoorzaal over „Het internationaal recht in deze t\jd". Hij stelde vast, dat het internationaal recht in het geheel- niet jong is, zoals men dikwijls voetstoots aanneemt, maar oud. Het is ook niet „gebrekkig', al zou men dit, gehoord de vele beweringen, geloven. Er is géén geschil tussen landen, dat niet in laatste instantie aan het Inter- In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in de meubelfabrieken van de heer Ben Salet te Druten, in de meubelfabrieken van de N.V. Gebroe ders Salet, in de Gelowjjfabrieken en in het gebouw van de Nederlandse chris telijke beorenbond N.C.B. alle te Bene den-Leeuwen. Enige brandkasten wer den geforceerd en geopend. De politie, die met speurhonden werkt, kon nog geen nadere inlichtingen geven over de buit, die echter aanzienlijk moet zijn. Van de daders ontbreekt tot nog toe ieder spoor. nationaal Hof van Justitie in Den Haag voorgelegd zou kunnen worden. Ver schillende landen hebben t'i voorbaat de erkenning van dit hof in hun grond wet vastgelegd. Spr. betoonde, dat ech ter sedert het begin van de eerste we reldoorlog, het internationaal recht bij voortduring, met voeten wordt getre den, heviger en frequenter, dan men vóór 1913 gewend was en hij schreef dit toe aan de „verschrikkelijke revolu tie", waarin de weaeld nu sedert 44 jaar verwikkeld is. Deze revolutie noemde hij „zo hevig, dat het nog lang zal duren voor zij zal zijn uitgewoed en de wereld een nieuwe tijd van rust en rechtsbeleving tegemoet kan gaan". In het Krelagehuis in Haarlem zijn zaterdag de districtsvolleybalkampioen schappen van Nederland gehouden. In de poulewedstrijden werd over het al gemeen zeer goed en dikwijls ook span nend volleybal te zien gegeven. Dit hogere spelpeil was ongetwijfeld te danken aan de ingestelde hoofdklasse in de volleybal-competitie, hetgeen vooral te zien was bij de ploegen die hoofdzakelijk waren samengesteld uit spelers en speelsters die vroeger niet tegen vaardiger tegenstanders binnen de Kjnen kwamen. Een opmerkelijk spannende wedstrijd speelden de he- renploegen van Amsterdam en Noord- Holland. Amsterdam, dat de eerste set met 23-25 (een zeer ongebruikelijke score) verloor, won de wedstrijd, dank zij 15-10 en 15-8 setstanden, toch nog met 2-1. De poulewinnaars werden bij de heren de districten Den Haag, Utrecht en Amsterdam en 1 ij de dames Den Haag, Groningen en Amsterdam. In beide finalepoules zegevierde evenals verleden jaar het district Den Haag. Bij de heren, via overwinningen op Utrecht, 15-8 en 15-12, en Amsterdam, 15-10, 13-15 en 12-15. Bij de dames won Den Haag van Groningen met 15-10 en 15-4, maar verloor daarop van Amsterdam 15-17, 16-14, 5-15. In deze poule eindigden drie ploegen gelijk, waarna het punten- gemiddelde de beslissing moest bren gen. Met gering onderling verschil werd toen de eindstand: 1 Den Haag. 2 Am sterdam en 3 Groningen. De gehele zondagmorgen is men in Rotterdam bezig geweest met het de- barkeren van het regeringsschip „Wa terman", dat met ruim 800 evacué's uit Indonesië in ons land was aange komen. Zaterdagavond waren reeds die gerepatrieerden ontscheept, die zelf voor onderdak hadden kunnen zorgen, alsmede de vijftig tbc-patiënten. Er was een dubbele quarantaine ingesteld. Het duurde een half uur, voordat het schip werd vrijgegeven. De overige 730 gerepatrieerden, die in contractpensions zullen worden on dergebracht, zijn zondagmorgen van boord gestapt. Onder hen bevond zich de 21-jarige G. de Vries, afkomstig uit Makassar. Men zou kunnen zeggen, dat hjj zichzelf gerepatrieerd heeft. In Ma kassar zag hij kans ongemerkt aan boord van het KPM-schip „Jan van Riebeeck" te komen. Als verstekeling voer hij mee naar Surabaja en daar heeft hij hetzelfde grapje nog eens uit gehaald, nu met de „Waterman". Hjj had zich overal voorgedaan als haven arbeider en was zo zonder moeilijkhe den aan boord van de schepen geko men. Op de „Waterman"heeft hij hard gewerkt. In Rotterdam heeft de rivier politie zich over hem ontfermd, maai verwacht wordt dat het voor hem wel met een sisser af zal lopen. De „Waterman" is het schip, dat wat het vervoer van Nederlanders uit Indonesië betreft, destijds de spits heeft afgebeten. Het was het enige Nederlandse schip, dat in de buurt was, toen de moeilijkheden begonnen De „Waterman" is destijds naar In donesië gedirigeerd en heeft in totaal 3200 Nederlanders naar Singapore ge bracht. De bemanning is in die haven toege sproken door de consul-generaal van ons land, die namens de regering dank heeft gezegd voor hun vele werk en oprechte toewijding. De 31-jarige bromfietser J. van Elk uit Pplnes is zaterdagnacht te Bolnes met zijn bromfiets tegen 'n tegemoetkomende tankauto, bestuurd door B. G. uit Rid derkerk, gereden en door de botsing ip een sloot terechtgekomen. De be stuurder van de tankauto heeft hem met hulp van de bewaker van een van de boorputten van de Nederlandse Aardolie Maatschappij uit de sloot kun nen halen. Een inmiddels te hulp ge komen dokter constateerde echter, dat de heer van E. reeds was overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had zeven kinderen. In het Krelagehuis te Haarlem is een twaalf districtentoernooi van de Neder landse volleybalbond gehouden. Hierboven een beeld van de wedstrijd tussen Utrecht (voorgrond) en Amsterdam. In 's-Gravendeel, een van de door de watersnood in 1953 zwaar getroffen gebie den, is zaterdagmiddag de ramp her dacht. De herdenking werd bijgewoond door o.a. mr J. Algera, minister van verkeer en waterstaat, en ir A. G. Ma- ris, directeur-generaal van de rijkswa terstaat. Het gezelschap heeft, nadat het ten gemeentehuize was ontvangen door burgemeeser mr C. J. Verplanke, in de hervormde kerk een van de ge zamenlijke kerkeraden uitgaande her denkingssamenkomst bijgewoond. Minister Algera legde vervolgens een krans op het massagraf van de 37 slachtoffers, die 's-Gravendeel in 1953 te betreuren had. De minister liet zich daarna ten ge meentehuize uitvoerig voorlichten over de gebeurtenissen van vijf jaar geleden en over het herstel sindsdien. Een uitgebreide rondrit door de her- Veertien jaar geleden zag het Joodse echtpaar Gal per in in het Poolse concen tratiekamp Vilno, hoe nazi-schildwachten hun 4-jarig dochtertje in een vracht auto wierpen, die met onbekende be stemming het kamp verliet. Het echt paar overleefde de oorlog en de beide echtelieden gaven nimmer de hoop op hun dochter nog eens terug te zien. En gisteren is het gezin in Tel Aviv herenigd; hun dochter Barbara is in middels een knappe 18-jarige blondine geworden. Dit meldt Reuter. Na de scheiding van haar ouders door de nazi's had een Pools gezin zich over het lot van het meisje ontfermd. Zij was zich haar afkomst niet bewust geweest, totdat korte tijd geleden haar pleeg ouders haar tijdens een ruzietje hadden toegevoegd, dat zij „Joods bloed in de aderen had", waarna op haar aandringen het weinige bekende omtrent haar ge schiedenis werd onthuld. Een Joods wees huis nam haar daarna op en later stuur de een Joodse organisatie haar naar Is raël. Zo las op zekere dag het echtpaar Galperin een advertentie waarin om op sporing van Barbara's familie werd ver zocht. Hoopvol gestemd vertelde Galpe rin aan de autoriteiten, dat zijn dochter een moedervlek op haar dij moest heb ben. Dit bleek bij Barbara ook het ge val, maar men vond dit niet overtui gend genoeg. Het drietal werd met el kaar geconfronteerd en toen kreeg moe der Galperin de ingeving een Jiddisch kinderliedje te zingen. En Barbara, die tot op dat moment niet bewust diq taal had gekend, herinnerde zich plotseling de woorden en zong het lied mee, dat ze veertien jaar geleden op haar moe ders schoot had geleerd. Dr. Eduard van Beinum heeft zater dagavond in Los Angeles zijn serie con certen met het Philharmonisch Orkest van Los Angeles besloten met een Beethoven-concert in het „Shrine-audi- torium". Zondag is hij naar Amsterdam vertrokken. In de herfst van 1959 zal dr. van Beinum naar Los Angeles te rugkeren. De clarinettist van het Philharmo nisch Orkest, Joseph Fishman, bood Van Beinum namens de orkestleden als aandenken een breedgerande cow boyhoed aan, symbool van het door hem zo geliefde westen van de Ver enigde Staten. „Ik vind het helemaal niet prettig dit orkest, een uitstekend, eerste-klas or kest, te moeten verlaten. Ik heb hier veel vrienden gemaakt, maar ik moet vertrekken. Zo is het leven nu eelJ- maal", zeide Van Beinum bi) het at- scheid. Kort na zijn benoeming bij het Philharmonisch Orkest van Los Ange les gaf Van Beinum op 12 januari 1956 zijn eerste concert. D~ dirigent zeiae voorts bij het afscheid dit seizoen in Am sterdam slechts veertig, in plaats van de gebruikelijke tachtig concerten te zullen geven. Zondagmiddag om kwart voor een is door een defecte stroomafnemer van een trein een draadbreuk in de boven leiding ontstaan tussen Alphen en Ha- zerswoude. Hierdoor hebben tot tien voor vier toen was het defect her steld bussen moeten lopen tussen Leiden en Alphen. 8. Hjj ging weer verder. Volgens zijn berekening moest hij nu onderhand Tschanz weer treffen. Inge spannen tuurde hjj over het verlichte veld, maar hij bemerkte te laat, dat een paar stappen verder een dier stond. Baerlach was een goede hondenkenner, maar zo'n reusachtig beest had hij nog nooit gezien. Ofschoon hij niet alles precies kon zien, maar alleen de scha duw kon onderscheiden, die boven de iets meer ver lichte grond uitrees, joeg het beest hem zo'n schrik aan, dat hij zich niet veroerde. Hij zag, hoe het dier langzaam, schijnbaar toevallig, zijn kop ophief en hem aanstaarde. De ronde ogen leken op twee hel dere maar lege vlakken. Het onverwachte van de ontmoeting, de kolossale omvang van het dier en de vreemde verschijning ver lamden hem. Weliswaar verliet zijn gezond verstand hem niet, maar hij dacht toch niet aan de noodzaak om te handelen. Onverschrokken, maar als het wa re gehypnotiseerd, staarde hij naar het dier. Zo had het kwaad hem steeds meer gefascineerd, het grote raadsel, dat hij steeds opnieuw probeerde op te los sen. En toen de hond plotseling opsprong, een reusach tige schaduw, die als een ongetoomd monster van kracht en moordlust op hem stortte, zodat hij door de vaart van het zinloos razende dier op de grond werd gesmeten, terwijl hij ternauwernood zijn linker arm beschuttend voor zijn keel kon houden, gaf de oude geen geluid en stootte hij geen angstkreet uit. zozeer scheen hem alles natuurlijk en door de wetten van deze wereld bepaald. Maar voordat het beest de arm, die hem in de weg lag, kon verbrijzelen, klonk er een schot. Het kadaver zakte over hem heen in elkaar en warm bloed liep over zijn hand. De hond was dood. Het beest lag zwaar op hem en Baerlach streek met zijn hand over de gladde huid. Moeizaam richtte hij zich op, sidderde en veegde zijn hand aan het gras af. Tschanz kwam naderbij en borg zijn revol ver weer in zijn jaszak. „Bent u ongedeerd, commissaris?" vroeg hij en keek wantrouwend naar de verfomfaaide linkermouw. „Gelukkig wel, het beest kon er niet doorheen bij ten". Tschanz bukte zich en draaide de kop van de hond naar het licht toe. „Tanden als een roofdier, commissaris. Het beest had u kunnen verscheuren." „U hebt mij het leven gered! Dank u!" Tschanz wilde weten, of Baerlach dan nooit een wapen bij zich droeg. „Zelden," antwoordde de com missaris. De dode hond lag op de kale vuile grond en zij keken op hem neer. Voor hun voeten vormde zich een grote zwarte plek, bloed, dat als een donkere la vastroom uit de muil van het dier stroomde. Toen zij weer opkeken was het decor veranderd. De muziek was verstomd, de ramen waren openge rukt en mensen in avondkleding leunden naar bui ten. Baerlach en Tschanz keken elkaar aan, want zij vonden het pijnlijk samen voor een tribunaal te staan en dat midden in de verlaten Jura, waar, zo als de commissaris vol ergernis dacht, een haas en een vos elkaar nog goedenacht wensen. In het midden van de vijf ramen stond een man alleen, die met opvallende en heldere stem vroeg, wat zij moesten. „Politie", antwoordde Baerlach rustig en hij voeg de er aan toe, dat hij onmiddellijk meneer Gastmann wilde spreken. De man antwoordde, dat het hem verbaasde, dat men een hond moest doden om met Gastmann te kunnen spreken; en overigens had hü nu alleen maar lust en tijd om naar Bach te luisteren, waarop hij het venster weer sloot, met een kalme beweging, zo als hjj ook zonder opwinding veeleer met een soort onverschilligheid had gesproken. Uit de vensters klonk een verward stemgearuis. z.ij hoorden uitroepen als „Ongehoord", „Wat zegt u er van, meneer de directeur?", „Schandalig „unge- looflijk, die politie tegenwoordig, excellentie ioen traden de mensen weer terug en de vensters wer den, het een na het ander gesloten. Alles was weer stil. Er zat voor de beide politiemannen niets anders op dan terug te gaan. Voor de ingang, aan de voorkant van de tuinmuur, werden zij opgewacht. Het was een enkele gestalte die daar rechtop op en neer liep. „Vlug, licht!" fluisterde Baerlach Tschanz toe. In de opflitsende straal van de zaklamp stond een dik ke, pafferige maar toch wel markante figuur in ele gante avondkleding. Aan zijn ene hand flonkerde een zware ring. Op een zacht bevel van Baerlach ging het licht weer uit. „Wie bent u, voor de duivel," gromde de dikke. „Commissaris Baerlach Bent u meneer Gast mann?" „Nationaalraad Von Schwendi. Overste Von Schwendi. Wel-voor-de-donder-nog-an-toe, wat be zielt u om hier zo maar wat in de rondte te schie ten?" „Wij zijn aan een onderzoek bezig en moeten me neer Gastmann spreken, mijnheer de nationaalraad," antwoordde Baerlach beleefd. De nationaalraad was echter niet tot bedaren te brengen. Hij donderde: „Zeker politieke recherche, hè?" Baerlach besloot hem bij zijn andere titel te noe men. Hi) zei voorzichtig, dat de overste zich vergis te, want dat hij niets met welke politieke kwestie ook te maken had. Maar voor Baerlach verder kon spreken werd de overste nog woedender dan de nationaalraad. Com munisten zeker, stelde hij vast, janhagel. Als over ste kan hij niet toestaan, dat er in de buurt werd geschoten wanneer er muziek werd gemaakt. Hij verbood iedere demonstratie tegen de westerse be schaving. Het Zwitserse leger zou de zaken wel eens komen regelen. Wordt vervolgd) bouw in de gemeente an langs de ver zwaarde dijken en een wandeling langs het nog onverzwaarde dijkgedeelte, waarbij de minister werd vergezeld door de dijkgraaf van het waterschap de Hoekschewaard, werd beëindigd bij 't na en tengevolge van de ramp tot stand gekomen dorpshuis, dat door de mi nister officieel werd geopend. Burgemeester Verplanke vestigde ln een toespraak de aandacht op de nood zak tot spoedige verzwaring van de zwakke schakel in de dijkgedeelten langs 's-Gravendeel. De minister zei in zijn rede o.m. dat zijn bezoek aan 's-Gravendeel symbolisch moest worden geacht voor het ganse rampgebied. Hij bracht in herinnering datgene wat door zijn de partement reeds is gedaan ter voor koming van herhaling van dergelijke rampen en hij sprak 't vertrouwen uit, dat de voltooiing van de deltaplannen de grote veiligheid waarborgt. De minister herdacht de slachtoffers en legde er vervolgens de nadruk op, dat juist activiteit van onderop moet leiden tot gezamenlijke weerbaarheid. Hij sprak zijn grote waardering uit voor wat in het rampgebied in het algemeen en in 's-Gravendeel in het bijzonder is bereikt en voor het voortreffelijke ge bouw, dat ter afsluiting van het ramp herstel in de gemeente tot stand is ge komen. Ook Ouwerkerk en Nieuwerkerk op het eiland Schouwen-Duiveland hebben za terdag weer in het middelpunt van de belangstelling gestaan. Op de begraaf plaatsen in Ouwerkerk. en Nieuwer kerk werd ter nagedachtenis van de slachtoffers een monument onthuld, vervaardigd door de beeldhouwer Mari Andriessen uit Haarlem. Beide monu menten symboliseren de ramp alsook de strijd, die de bewoners van de twee dorpen hebben gevoerd om aan de greep van het water te ontkomen. Bij beide monumenten werden verscheide ne kransen gelegd. Koningin Juliana heeft benoemd tot ridder eerste klasse in de huisorde van Oranje de heer A. Veeneman, hoofd commies bij de intendance van de ko ninklijke paleizen te 's Gravenhage, ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienst- jubileum. H.M. heeft toegekend de ere-medaille in goud van de huisorde van Oranje aan de heer G. van Burk, concierge ko ninklijk paleis Lange Voorhout, ter ge legenheid van zijn 25-jarig dienstjubi- leum. DINSDAG ENGELAND, BBC Home Service, 330 HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 m: 13.00 Ork. conc. 14.10 Discussie. 16.15 Nws. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. Gram. 17.15 Schots ork. 19.45 Pianorecital. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. v. 22.45 Ork. conc. d. huisvr. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.55 Caus. 10.00 Gram. 11.00 ENGELAND, BBC Light progr., 1500 RVU: Land achter hoge muren. 11.30 en 247 m: 13.00 Gram. 14.00 Dansmuz. Pianorecital. 12.00 Zang en piano. 12.30 16.00 Dansmuz. 16.45 Mil. ork. 17.45 Ge- Land- en tuinb. meded. 12.33 Mil. ork. var. muz. 19.00 Lichte muz. 21.00 Gevar. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 progr. 21.30 Nws. en lichte muz. 23.00 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. Gram. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en gevar. 15.00 Tenor en piano. 15.30 V. d. zieken, muz. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 RVU: Het U.N.O.-werk in de onderont- NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. wikkelde gebieden van Indië. 19.05 Paris 1315 Lichte muz. 16.00 Ork. conc. 17.45 vous parle. 19.10 Strijkkwart. 19.45 Film- Operaconc. 19.20 Dansmuz. 20.00 Gevar. praatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. progr. 21.00 Lichte muz. 23.30 Symf. ork., 22.15 Operamuz. 22.55 Caus. 23.00 Nws. koor en sol. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.21-24.00 Gram. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.00 Ork. conc. 14.05 Viool en piano. 14.35 HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Symf. conc. 17.00 Kamermuz. 17.20 Gram. Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en 20.00 Kamermuz. 21.50 Gram. lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.15 Gram. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middag klok-noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.35 Tuinb.kron. 12.40 Piano spel. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 ïr2?- i2-55 sGoridmi9.400 G?amm 2LoJ0 GraT' Omr! Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Sopr. en piano. 14.20 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. ork. 22.15 Kamermuz. 484 m: 12.00 Gevar. muz. 13.10 Gram. 14.45 Omr. ork. 15.30 Gregoriaanse zang. d. zieken. 16.30 Ziel^nlof, 17.4Q Beursber! Gram' 20 00 Groot 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muz 18.20 K.V.P., caus. 18.30 Lichte muz, 18.50 niTTTsr tpt rvr^nrPRncR Van klanten en wanten weten. 19.00 Nws. 17 nn v 5 Xuod inn i s 1 n 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 La J- d jeugd 18.00-1810 Opspo- Traviata, opera. (20.15-20.30 Act. 21.40- duits daeh' ?n 40 raha^St 91 5>n rul tSl" 21.55 Klankb.). 22.35 De radiodokter. 22.45 denen 2(W ihrl Cabaret 2120 Die goi" Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15- 14.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.30 Joum. en weeroverz. NCRV: 20.45 Filmprogr. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 De socialistische gedachte en ac tie. 19.30 Nws. 20.00 Cabaret. 20.50 Speel film. 22.25 Nws. en joum Een prachtige wolfshond, Maxie ge naamd, heeft volgens A.F.P. een in- veroorzaakt aan boord van een lijnvliegtuig dat de dienst tussen Tel- Aviv en Rome onderhoudt. De Ame rikaanse eigenares van Maxie, miss Fried Stewart, had haar hond in een grote kooi aan boord laten brengen. Maxie was echter geen gemakkelijke hond en hoewel mei. hem een slaap middel had ingegeven, begon hij al gauw zijn kooi te vermelen, en daar na begon hij zelfs aan de kabels van de staartroeren te knauwen. De be manning bemerkte weldra dat er iets ongewoons aan boord gaande was en de commandant besloot veiligheids halve naar het vliegveld, waarvan men zojuist vertrokken was, terug te keren. Nadat de noodzakelijke reparatie ver richt was, vertrok het toestel voor de tweede maal naar Rome waar het met vijf uur vertraging arriveerde, zij het ook zonder miss Stewart en haar hond, want de luchtvaartmaatschappij had geweigerd Maxie nóg eens aan boord te nemen Het hoofdbureau va. het Internatio naal Katholiek Sociaal Kerkelijk Insti tuut is verplaatst van Genève naar We nen. CALT. PERNIS 31 te R'dam. KORA 31 v. Schiedam n. Londen. ALBIREO 1 v. Aden n. Karachi. ALCYONE 31 v. Baltimore n. Nederl. ALPHACCA 1 te Rio de Janeiro. AMELAND 31 dw. Algiers n. Gibraltar. AMSTELDIEP 31 v. Suez n. Gibraltar. AMSTELLAND 1 te Montevideo. AMSTELSLUIS p. 31 Kp. Henry n. Bomb. AMSTELVEEN 31 dw. Pt. Swettenh. n. Manilla. AVERDIJK 31 v. Antw. n. Houston. BALI 1 te Marseille. BAWEAN 31 v. Suez n. Djeddah. BONITA 31te Cristobal. BOSKOOP 1 te Trinidad. CALT. DELFT 31 v. Pt. Said n. R'dam. CAMEROUNKUST 1 te Freetown. CARTAGO 1 te Cristobal. CHARIS 31 v. Havre n. A'dam. DAPHNIS 1 te Baltimore. DORESTAD 1 te Pto. La Cruz. ENA 31 v. Trinidad n. R. de Jan. GAASTERLAND 31 v. L. Palm. n. A'dam. HELDER 31 v. Cienfuegos n. A'dam. ISIS 31 v. Port of Spain n. Londen. KERTOSONO p. 31 Tunis n. Malaga. K1ELDRECHT 1 te Marseille. KOPIONELLA 1 v. Pt. Sudan n. Abadan. KORATIA 31 v. Pta. Cardon n. N. York. LEERSUM 1 te Londen. LIBERTY BELL p. 31 Comoro ell. n. Philad. CALTEX PERNIS 3 v. R'dam n Sidon. CIRRUS (weerschip) 1 v. station Alpha (Atlantische Oceaan) te Rotterdam. ESSO ROTTERDAM 3 te Rotterdam. HIMALAYA 2 v. R'dam n. Londen. JAPARA 2 te Rotterdam. MISSISSIPPILLOYD 1 v. R'dam n. New Orleans. PRINS FREDERIK HENDRIK 2 te R'dam. SIB A JAK 2 v. R'dam n. Sydney. STAD ALKMAAR 3 v. R'dam n. Savona. ST ATEN SIN GEL 1 te R'dam. WATERMAN 1 te Rotterdam. ALGOL 3 Pto Acevedo. CLAVELLA 3 v. Singapore n. Wellington. DRENTE 2 te Legaspi. HEELSUM 2 v. Savannah n. A dam. LOENERKERK te Abadan. MATARAM 2 v. Padang n. Aden. ORANJE 2 v. rede Belawan n. Colombo. RIJNKERK 2 v. Abadan n. Suez. SALATIGA 2 te Mena al Ahmadi. STAD HAARLEM pass. 2 Dakar n. Mon rovia. STRAAT MADURA 4 v. Colombo te Sin gapore verw. TEGELBERG 2 v. Kaapstad n. Rio de Jan. THELIDOMUS 2 v. Lorenzo Marques n. Lagos. TEIRESIAS 3 te Poadju. TEUCER 2 v. Singapore n. Tandj. Priok. TJISADANE 3 te Mauritius. AAGTEDIJK 2 v. Colombo n. Madras. ALIOTH p. 2 Madeira n. Antw. ALWAK1 2 v. Hongkong n. Manilla. ANTONIA 2 v. Singapore n. Labuan. BAARN p. 2 Flores (Az.) n. Barbados. BATU 2 te Beyrouth. BINTANG 2 te Cochin. BOSCHKERK p. 2 Malta n. Port Said. BUSSUM 2 dw Khorya Morya n. Ras Ta- nura. COLYTTO 4 te Houston verw. COOLSINGEL 2 v. Norfolk n. Europa. COTTTCA 3 te Charleston. EENHOORN p. 2 Bizerta n. Algiers. ESSQ NEDERLAND 2 dw Cadiz n. Isle of Grain. ETREMA 2 v. Iskenderum n. Istanbul. FRIESLAND (Krl) 2 v. Tandjung Priok n. Cheribon. GAROET p. 2 Daedalus Rif n. Aden. GIESSENKERK p. 2 Kp Palos n. Marseille. GROOTE BEER 2 rede Singapore. HESTIA 1 v. Bremen n. Le Havre. KALYDON 2 v. Bandar Mashur n. Turku. LEKKERKERK 4 v. Aden te Suez verw. NANUSA 1 v. Seattle n. Vancouver. OLDEKERK 3 v. Kobe te Hongkong. ONDINA 2 te Sorong. PRINS WILLEM 5, 2 te Barcelona RONDO 1 v. Hoquiam n. Portland (Ore- gno). STRAAT LOMBOK 3 te Fremantle TAPPANZEE 2 te Algiers. VANILLON 2 v. Wellington n. Littleton. VASUM p. 2 Lissabon n. Mena al Ahmadi. IJSSEL p. 2 Landsend n. San Juan. ZEELAND 2 v. Aden n. Suez. AMSTELLAND 2 te Buenos Aires. ARGOS 3 te Famagusta. ARNEDIJK 1 v. Brownville n. Le Havre. ASTRID NAESS 3 te Mena al Ahmadi. BALI 2 te Barcelona. BAWEAN 2 v. Djeddah n. Karachi. BOSKOOP 2 te Laguaira. BRITSUM 2 te East London. CELEBES 2 te Madras. CONGOKUST 2 te /iccra. CORILLA 2 te Cairns. ESSO AMSTERDAM 3 te Aruba. GAASTERKERK 4 te Kaapstad verw. GHANAKUST 1 v. Freetown n. Le Havre. GRAVELAND 2 te Ilheos. GROOTEKERK 2 v. Durban n. East London. JOSEPH FRERING 2 v. Las Palmas n. Monrovia. KIELDRECHT 3 te Genua. KOPIONELLA p. 2 Aden n. Abadan. KYLIX 3 te Eastham. LAAGKERK 2 v. Colombo n. Metwara. LAWAK 2 te Seattle. MAASDAM 3 te New York. MODJOKERTO 2 v. Venetië n. Napels. MONTFERLAND p. 2 Fernando Noronha n. Montevideo. MIJDRECHT 5 te Montevideo verw. MYLADY 2 v. Freetown n. Douala. NAESS COMMANDER 3 te Fawley. ORANJE-NASSAU 2 te Plymouth. OUWERKERK 2 te Pt Swettenham. PARKHAVEN 1 v. Rio de Janeiro n. Santos. PERNA 1 dw Muscat n. Madras. RIOUW 2 te Suez. RIJNDAM 1 v. Halifax n. New York. SCHOUTEN 2 v. Pt Swettenh. n. Mauritius. SOMMELSDIJK 3 te Antw. STATENDAM 3 te Durban. STRAAT BALI 2 te Durban. STRAAT TORRES 2 te Cochin. TERNATE 1 v. Tj. Priok n. Cheribon. TOMORI 2 v. Cadiz n. Marseille. UTRECHT 2 te Surabaja. WILLEM RUYS p. 3 Gibraltar n. Pt. Said. WILLEMSTAD 3 te Brighton. WOENSDRECHT 2 te Buenos Aires. ZAANKERK 2 v. Djibouti n. Manilla. ZAANLAND 2 te Rio de Janeiro. Het algemeen kapittel van de con gregatie der broeders /an O.L. Vrouw van Lourdes (Broeders van Dongen) heeft ter opvolging van broeder Denjis gekozen tot algemeen overste der con gregatie broeder Aloysius (Henri Bres- sers). De nieuwe algemene overste werd geboren op 12 oktober 1905 te Den nenburg in Noord-Brabant. Hij werd ge profest in 1923 en vervulde verscheide ne functies. O.m. was hjj van 1940 tot 1949 provinciaal voor Nederland. Tijdens het laatste algemeen kapittel in 1951 werd hij gekozen tot vicaris- generaal der Congregatie. Broeder Aloysius maakte talrijke visitatiereizen o.m. naar Indonesië en Curagao. De Broeders van Dongen hebben hui zen in Nederland, België, Indonesië, de Nederlandse Antillen, Belgisch Con go en Canada. Jn 1957 kwamen in Noord-Holland 12.654 woningen gereed (1956: 10.236) waarvan 3.498 (3.427) in Amsterdam. Uit deze cjjfers blijkt dat de in maart 1956 ingevoerde nieuwe wijze van bouwvolumetoewijzing (gebaseerd op bouwcapaciteit) voor Amsterdam geen noemenswaardige stijging van de wo- ningproduktie heeft gegeven maar dat het overig deel der provincie daar goed van heeft geprofiteerd. Voor 1958 kan eveneens een bevredi gende woningproduktie worden ver wacht. Immers in 1957 werd in Noord- Holland begonnen met de bouw van 14.720 woningen, waarvan de meesten op 31 december 1957 nog in uitvoering waren. Voor Amsterdam werden 5.140 wo ningen goedgekeurd, voor Aalsmeer 114, Alkmaar 427, Bennebroek 15, Bever wijk 356, Blaricum 45, Bloemendaal 117, Bussum 291, Castricum 41, Diemen 78, Enkhuizen 110, Haarlem 1.022, Haar- lemmerliede 57, Haarlemmermeer 212, Heemskerk 463, Heemstede 108, Den Helder 244, Hilversum 652, Hoorn 79, Huizen 173, Kortenhoef 102, Laren 19, Limmen 14, Muiden 6, Naarden 86, Nederhorst den Berg 14, Nieuwer Am- stel 667, Ouder Amstel 22, Purmerend 329, Uitgeest 33, Uit hoorn 171, Velsen 525, Weesp 33, Wees- perkarspel 65, Zaandam 247 en Zand- voort 158. Van de 14.720 goedgekeurde woningen waren 8.185 woningwetwo ningen, 4.851 premiewoningen, 752 wo ningen met halve premie, 367 herbouw oorlogsschade en 565 woningen in de „vrije" sector. President Elsenhower heeft gister avond een nieuwe brief van Boelganin ontvangen, die, naar te Washington ver luidt, over een Oost-West topconferentie gaat. De brief, die het antwoord is op Eisenhowers boodschap van 12 januari aan Boelganin, telt 17 pagina's. In de brief, waarvan de president pas van morgen een volledige vertaling onder ogen heeft gekregen, zouden ook kwes ties worden aangesneden, die op een topconferentie ter tafel zouden kunnen komen, aldus meldt Reuter. Volgens het vooraanstaande Ameri kaanse blad de „New York Herald Tri bune" had het Amerikaanse leger al twee jaar geleden een kunstmaan kun nen lanceren, als men dr. Wernher von Braun zijn gang had laten gaan. De ri valiteit tussen de verschillende onder delen van de Amerikaanse strijdkrach ten en de „ongelooflijke fantasieloosheid" van de toenmalige minister van defen sie, Wilson, die Von Braun in feite ver bood de Jupiter te lanceren, zjjn de schuld van de vertraging, aldus het blad. HOGE PRIJZEN f 30.000 6547 5000 21642 1 2000 2340 1500 9216 21684 1000 13306 15737 18900 20247 21935 400 1165 2633 3176 4171 4599 6258 8683 12222 12456 12824 14891 16010 16783 18342 19576 ƒ200 2022 2172 2661 3517 3693 3824 4236 4381 4508 4544 4844 5596 6170 6250 6780 6867 7122 7151 7948 8048 8352 8548 8642 8713 9002 9123 9579 9596 9712 9860 10003 10404 10698 10902 10933 11160 11471 11557 11638 11928 11948 12353 12455 12665 12795 12930 13143 13307 13446 13980 14034 14512 14803 15215 15316 15619 16095 16250 16544 16634 17282 17496 17497 17728 18484 18930 19278 20045 20182 20406 21129 21186 21279 21570 21879 PRIJZEN VAN 40 1022 023 118 139 160 190 200 204 216 258 259 263 265 309 323 331 339 346 352 379 380 392 395 399 407 424 484 515 531 5bl 568 583 586 591 602 608 613 674 678 722 971 996 2017 045 083 088 098 121 123 164 177 198 206 265 309 322 327 335 349 352 383 401 404 441 467 479 495 504 509 553 576 577 581 590 614 629 644 658 667 718 739 760 800 824 832 839 843 910 923 938 962 973 988 3003 075 115 139 147 160 166 197 204 229 307 330 337 445 486 502 503 505 530 598 648 650 660 661 683 774 784 806 855 856 858 928 967 976 981 4017 023 046 049 084 093 116 124 133 137 166 259 266 268 284 338 373 378 401 402 416 425 522 576 625 628 654 690 707 756 802 822 829 868 902 957 978 5018 035 063 080 102 116 136 168 191 194 213 228 238 251 259 283 299 311 347 423 429 433 435 438 466 494 500 553 590 594 607 661 669 684 686 688 722 728 730 734 735 739 748 777 778 786 787 883 898 932 968 969 6047 053 106 107 124 167 186 194 201 262 274 301 321 336 361 380 478 491 497 509 575 580 604 645 648 687 697 7U4 745 750 774 776 796 798 799 842 843 877 887 938 971 7008 036 043 142 153 206 211 212 226 230 260 261 289 313 314 347 370 379 380 394 420 509 532 562 566 581 585 621 630 632 633 635 638 653 654 664 675 687 750 755 767 784 790 816 844 941 982 985 8016 041 051 071 098 121 129 170 201 215 219 270 283 289 297 306 311 314 316 321 329 365 366 369 415 424 498 525 554 555 622 631 716 729 741 742 751 755 800 840 849 875 876 930 932 936 958 970 992 996 9027 046 051 056 059 061 107 125 131 182 197 264 284 289 318 323 335 349 382 394 475 488 510 517 577 597 606 632 688 704 719 725 737 754 758 786 819 832 867 894 903 980 998 10005 042 059 066 070 072 094 104 114 151 155 225 230 236 239 291 334 339 364 381 410 415 426 486 494 505 511 524 549 552 556 564 574 584 611 615 624 643 703 824 826 855 862 874 894 896 905 991 11023 033 040 054 073 126 144 146 188 189 304 359 393 403 415 460 470 504 505 538 546 549 552 605 606 632 643 644 654 718 740 760 762 776 791 853 854 916 963 12003 044 047 068 069 086 109 112 150 165 167 174 201 206 233 265 2S0 315 320 356 380 387 430 458 485 565 574 596 600 622 631 640 714 773 780 848 851 862 867 885 889 935 942 961 13038 050 068 114 162 295 334 340 427 444 474 484 489 491 497 499 530 575 629 643 660 678 742 756 783 816 839 865 880 904 943 960 966 999 14004 072 129 152 179 187 203 237 241 243 245 251 278 299 300 362 374 396 465 4S5 504 526 527 542 567 571 624 662 665 698 700 705 711 723 743 745 766 768 791 858 859 929 963 985 990 15004 016 051 054 074 076 080 098 108 127 130 198 201 202 203 233 248 295 301 306 339 448 454 466 474 547 581 586 678 696 709 738 743 773 789 792 810 818 843 853 880 923 954 957 959 967 968 972 16060 093 128 164 282 283 299 306 324 383 400 401 429 528 577 610 624 638 644 673 729 737 738 768 787 790 795 813 833 909 921 967 971 990 998 17027 037 129 167 186 240 262 272 291 336 340 392 409 474 509 568 626 647 721 726 761 782 857 865 904 936 939 987 18005 021 052 071 099 105 125 130 169 207 203 209 210 249 275 280 282 304 381 398 410 434 471 480 504 521 580 589 594 627 635 670 733 761 765 790 822 857 862 865 907 19000 19012 106 139 144 159 164 171 174 195 205 207 221 261 272 285 302 306 314 334 360 375 382 402 418 425 434 439 459 469 486 510 529 612 618 697 750 805 809 811 824 833 838 863 950 967 986 997 2000S 011 073 086 100 109 122 137 169 192 249 279 405 458 497 523 565 584 611 612 636 644 691 707 723 745 784 832 873 905 996 21038 050 073 083 091 126 127 130 141 146 154 174 201 203 224 226 273 287 311 319 331 351 381 388 401 407 415 442 445 448 451 452 458 501 543 545 621 634 668 679 696 704 710 714 762 765 776 817 828 850 864 871 874 921 928 941 967 968 975 993

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4