FELLE AANVAL VAN NATSIR OP DJAKARTA Eduard van Beinum op Schiphol aangekomen Rapidity heeft in G.T.T.C. moeilijke tegenstander Korps radiotele grafisten bij KLM gaat verdwijnen H.P.W. maakt goede kansen in tweede klasse D Deel van paleis Iiet Loo voor repatrianten ingericht Kruiswoordraadsel HBC lijdt nederlaag en verliest eerste plaats De maandagse beurs in het Krelagehuis E „Waarom zweeg je zo lang?" ERIC DE NOORMAN NAAIMACHINES Djuanda kondigt maatregelen tegen separatisme aan V. en D. in IJmuiden „Ik ga een jaar rust nemen Leiders blijven desondanks ongeslagen Opvallend herstel van Rolland Plaats voor zeventig personen Becht en Dyserinck Vermindering van personeelsbestand CF.FSTDRfFTfC OVER ZIJN REIS TAFELTENNISCOMPETITIE BINNEN ANDERHALF JAAR SCHAAKCOMPETITIE N.H.S.B. De stand is nu: Ir. G. L. Ludolph neemt afscheid van H.T.S. in Haarlem Kandidaatstelling gemeenteraad DE VOLLEYBALCOMPETITIE DINSDAG 4 FEBRUARI 195b PAGINA RENAULT-DAUPHINE Winnares Rallye de Monte Carlo GARAGE DEN HOUT ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Waterstanden K.V.P. afd. Heemstede 8 9 10 11 SANTPOORT De Indonesische premier, ir. Djuan da, heeft gisteren zijn lang verbeide verklaring over de toestand op Suma tra afgelegd in het Indonesische parle ment te Djakarta. Hij zei, dat zijn re gering „positieve maatregelen" zal ne men om alle separatistische bewegin gen in het land de kop in te drukken. Het effect van zjjn woorden werd ech ter overschaduwd door een uitermate krachtige aanval, die Mohammed Nst- sir, voorzitter van de Islamitische par tij „Masjumi" op de centrale regering heeft ondernomen. Hü heeft een arti kel gepubliceerd in het te Palembang verschijnende dagblad „Batanghari Sembilan", waarin hij het „regiem van president Soekarno" ervan beschuldigt te streven naar het „afsnijden van de banden met de westerse democratieën en iet gebruiken van de economische ontreddering in het land als argument om zich aan te sluiten bjj het Russische blok". Het orgaan van de „Masjumi" in Djakarta, „Abadi", heeft het arti kel van Natsir vanmorgen overgeno men. Natsir schrijft, dat het geschil over West-Irian door Soekarno c.s. slechts wordt gebruikt als springplank naar een ander, groter plan. Natsir, die zijn aanval op het „re giem van Soekarno" 'anceerde in het zelfde blad, dat door de ontslagen gou verneur van de Bank Indonesia, Sjafruddin Prawiranegarais gebruikt voor zijn geruchtmakende waarschu wing tegen de centrale regering, ver blijft al ongeveer 14 dagen met vrouw en kinderen te Padang op Sumatra. Hij keert vermoedelijk niet naar Java terug. Hij schrijft, dat de communistische partij op Java speciale bescherming krijgt en dat haar tegenstanders voort durend worden lastiggevallen. Hij is van mening, dat de minister van buitenlandse zaken, Subandrio, het westen en zelfs Aziatische vrienden, zoals Indië, van Indonesië heeft ver vreemd door in de Verenigde Naties te dreigen met „een andere koers", als de Indonesische eisen met betrekking tot West-Irian niet werden ingewilligd en door daarna te waarschuwen, dat In donesië „onconventionele en ontradi tionele handelsmethoden" zou toepas sen, als het westen maatregelen zou nemen, lie niet bevorderlijk waren voor normale handelsbetrekkingen. De Irian-campagne op zichzelf was niet voorbereid, aldus Natsir. „Het overnemen van Nederlandse onderne mingen in Indonesië heeft tot c. volg gehad, dat dertig tot veertig procent van onze economie werd verlamd, ter wijl de Nederlanders een verlies van slechts drie procent van hun natio nale inkomen leden". Natsir zeide: Onze export is dood, de invoeren lopen terug, het begrotingste kort bedraagt 6% maal de oorspronke lijke raming, onze deviezenreserves zijn uitgeput. Niettegenstaande dit alles is De directie van de Haardenfabriek en Ijzergieterij Becht en Dyserinck te Weesperkarspel deelt mede, dat mede dank zij het verder doorwerken van de maatregelen tot verbetering van de pro- duktiviteit binnenkort een aantal werk nemers, die de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt of reeds had over schreden, zal worden gepensioneerd. Voorts is vergunning aangevraagd tot het ontslag van 17 migranten uit Dren the en van 12 andere personeelsleden. In de produktie- en afzetverhoudingen is sedert einde 1957 geen wijziging ge komen. De afzet in het buitenland ver toont gunstiger aspecten. NATSIR Nederland nog steeds niet bereid West- Irian terug te geven. Wij verloren vrienden in het westen en zelfs Indië hield zich afzijdig. Natsir betoogde, dat het duidelijk was, dat „Soekamo's regiem" onder de vlag van het tegenwoordige kabinet zijn eigen plannen uitvoert, die passen in een nog groter plan om de macht te veroveren in gehee' Zuid-Oost Azië. Advertentie Wagenweg 29 Haarlem XeL 20518 4 Onze directrice - hairstyliste Mej. Corry v. d. Vlist is van haar buitenlandse studiereis teruggekeerd en toont u gaarne zonder enige verplichting de nieuwste houdbare modieuze coiffures. Institut de Beauté Haute Coiffure De directie van Vroom Dreesmann heeft besloten tot een vestiging in IJ muiden, naast die in Haarlem en Bever wijk. Reeds enige tijd zijn met de ge- meete onderhandelingen -aande en V. A D. heeft nn een claim op een ter rein aan de Lange Nieuwstraat te IJ- muiden-oost, tussen de Bonifatiusstraat en de Engelmundusstraat. Er 's nog geen besluit genomen over het assortiment dat V. D. in IJmuiden gaat brengen. Verwacht mag worden, dat het winkel pand ongeveer de allure zal krijgen van het bedrijf in Beverwijk. Hierover moet echter nog overleg worden gepleegd tus sen de architect en het bedrijf van Open bare Werken te Velsen. (Van een verslaggever) „Ik heb een verrukkelijke tijd in Los Angeles gehad, maar ik ga 7olgend jaar niet terug. Ik ben nu 57 jaar en wil het nu wei eens een jaar werkelijk kalm aan doen", zei gistermiddag op Schiphol de dirigent Eduard van Beinum. Na drie maanden gastdirectie in Los Angeles was hij vanmiddag opgetogen over die tijd en over het prachtige symfonieorkest teruggekeerd. Leden van de stichting Het Concertgebouworkest en leden van het orkest zelf stonden hem op te wach ten met bloemen en geschenken. De heer Van Beinum moest echter eerst op de foto met twee eskimo-kinderen, die met hetzelfde vliegtuig waren aangeko men om hier hun rolletje in een tele visieprogramma voor kinderen te ver vullen. „Mag ik thee?", vroeg de heer v. Bei num nadat alle hartelijke plichtplegin gen achter de rug waren en hij naast zijn echtgenote en prof. dr. Bernet Kem- pers gezeten was. „In drie maanden heb ik ongeveer 25 concerten gedirigeerd. Het komende jaar zal ik geen engage-, menten in het buitenland aannemen en alleen het Concertgebouworkest dirige ren. Ik wil een paar maanden op va kantie naar het zuiden. Mijn laatste concert was voor een zaal met 6700 men sen. We speelden de achtste en negende symfonie 'van Beethoven. In heel mijn leven heb ik nog nooit zo'n grote emotie ondervonden als bij deze mensenmassa. De volgende dag deed het orkest mij uitgeleide op Schiphol". Op de vraag waarom hij juist Bernard Haitink naar Los Angeles had laten ko men om hem tijdens een korte ziekte periode te laten vervangen, antwoordde de heer v. Beinum: „Dit was een prach tige gelegenheid om de jongste van mijn collega's, van wie ik heel hoge verwach tingen koester, daar enige bekendheid te geven, "k heb het in Los Angeles ten slotte voor het zeggen, dus koos ik voor alle Amerikaanse concurrenten liever Haitink". Advertentie Andere glorie: Na een bestaan van 22 maanden ruim 200.000 wagens op de weg en een produktie per dag van 950 Nadere inlichtingen, geheel vrijblijvend. 95. Zonder onderbreking rijdt Eric voort langs Harald's spoor. Het lijkt hem niet waarschijnlijk, dat de schurk een tweede maal rekening zou houden met achtervolgers, maar toch is hij op zijn hoede. Tegen de middag houdt Eric opeens met een ruk zijn paard in en luistert. Zijn scherpe oren hebben een gerucht opgevangen. Een zwak nauw hoorbaar gefluister lijkt het. Meteen stijgt hij af en zoekt de bescherming van het woud op. Het is moge lijk, dat hij zich iets verbeeldt, maar zeker is zeker. Weer luistert hij. Hij kan er niet veel wijzer van worden. Toch weerhoudt iets er hem van verder te gaan. Voorzichtig brengt hij zijn paard verder het woud in en bindt het daar vast. Hij sluipt, zonder gerucht te maken, voorwaarts en dan krult een grimmig lachje zijn mondhoeken. Zijn voorgevoel is maar al te juist gebleken. Aan de rand van een kleine open plek zitten twee mannen zacht te praten; de een is Harald; de anderzonder enige twijfel de geheimzin nige helper achter de schermen. „Ziezo," gromt Eric met flikkerende ogen, „mooier kan het niet. Ik zal dat tweetal de verrassing van hun leven geven." Rapidity heeft in GTTC 2 een moei lijke tegenstander gevonden en heeft de grootste moeite gehad zijn ongesla gen record te handhaven. Hamers stak bij de GXIC-reserves weer in zijn bes te vorm en dat betekende, dat geen van de Beverwijkers tegen hem was opgewassen. Xoen voorts Winder, vrij kansloos nog wel, tegen van der Veldt ten onder ging, moest het dubbel nog de beslissing brengen. In de eerste ga me was Rapidity duidelijk sterker, maar in de tweede kwam GHC 2 goed terug. In de derde echter een kleine overwinning voor Rapidity, hetgeen hun dus nog juist de volle winst bracht. HBC 3 zorgde voor een daverende ver rassing door Winfried met de bijna on ongelooflijke cijfers 91 te kloppen. Voorts moet worden vastgesteld, dat deze uitslag in het geheel niet geflat teerd was. Duinveld boekte een vlotte overwin ning op Hageman, maar dat was dan ook alles. Voor het overige kwamen de gasten er beslist niet aan te pas. HBC 2 boekte tegen TOG 2 een teleurstellend resultaat door met 73 van TOG 2 te verliezen. Van der Dries, voortreffe lijk in vorm, won drie maal, maar Leu ven en Mense konden zelfs geen game winnen van de reserves, die er steeds beter in raken. TYBB deed goed werk tegen Hotac en zegevierde met 64. ïtijkelijkhuizen, anders toch beslist niet de sterkste man, verrichtte een bijzon der opvallende prestatie door al zijn tegenstanders te verslaan. Wittéman won tweemaal, maar moest in De Loor zijn meerdere erkennen. VeenendaaJ zorgde tegen Van Maanen voor het zes- De KLM-directie heeft een regeling getroffen om haar 220 radiotelegrafisten, die d.oo- de voortschrijdende techniek In de burgerluchtvaart, langzamerhand overbodig zijn geworden, binnen onge veer anderhalf jaar aan andere functies of zo mogelijk elders aan andere be trekkingen te helpen. Reeds jaren geleden is duidelijk ge worden, dat de functie van radiotele grafist zou verdwijnen. Passagiers vliegtuigen bedienen zich tegenwoordig niet meer van radiotelegrafie maar van radiotelefonie. Dat systeem is zo een voudig dat het radiotelefonisch contact zonder moeite en in vele gevallen zelfs beter door de gezagvoerder kan worden onderhouden. Enkele grote burgerlucht vaartmaatschappijen vliegen reeds ge ruime tijd zonder radiotelegrafisten. Bij de KLM was dit aanvankelijk alleen op de korte lijnen het geval, maar sinds enige tijd ook op de Atlantische route. De KLM-directie heeft met de thans ontworpen regeling de kwestie soepel en vooral niet te plotseling willen op lossen, zo heeft een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij medegedeeld. Voor die telegrafisten, die wat leeftijd en geschiktheid betreft daarvoor in aanmerking komen, is de mogelijkheid opengesteld tot vlieger te worden op geleid. Er zijn enkele oud-radiotele grafisten bij de KLM. die de morse sleutel voor de stuurknuppel hebben ver wisseld. Ook is de mogelijkheid van een omscholing tot steward opengesteld. De radiotelegrafisten die voor beide vlie gende functies niet geschikt zijn, of die een andere werkkring ambiëren, zullen zich verder kunnen bekwamen voor verschillende functies op de grond bij de KLM. Het ziet er evenwel naar uit, zo heeft een KLM-woordvoerder gezegd, dat niet alle radiotelegrafisten op deze manier aan een andere betrekking bij de KLM kunnen worden geholpen Zij die over blijven zullen zich aan een psycholo gische test kunnen onderwerpen om te zien voor welke functie binnen of bui ten de KLM zij geschikt zijn. Eerst na dat zij deze test hebben ondergaan, gaat een termijn van anderhalf jaar in, waar binnen de KLM de radiotelegrafisten de gelegenheid geeft zich om te scholen. Met vertegenwoordigers van de radio telegrafisten en van de erkende vak bonden pleegt de KLM-directie reeds enige tijd overleg over de financiële regelingen die in de verschillende ge vallen zullen moeten worden getroffen. Advertentie Het gaat met de r.-k. schaakclub1 H.W.P. uitstekend in de competitie van de Noordhollandse Schaakbond. Het eerste tiental, spelend in de tweede klasse D, heeft zelfs een goede kans al leen aan de leiding te komen. De Haar lemmers waren in Zandvoort bjj de concurrent van die naam op bezoek en keerden nog wel niet met een overwin ning huiswaarts, maar zij hebben met een 45 voorsprong in elk geval reeds de halve winst binnen. Daarvoor zullen de Zandvoorters evenwel nog grote moeite moeten doen. Wanneer de res terende partij H.W.P. een halve punt oplevert staan zij één winstpunt voor op Heemstede 2 en zelfs twee punten op Zandvoort. Ook Hoofddorp volgt dan op twee punten, zodat aan spanning geen gebrek is. Kjjk-Uit 3 met twee punten en Haarlem 3 met nog geen en kele winst voeren hier de strijd om de fatale laatste plaats te ontlopen. Het tweede tiental van H.W.P., deel nemend in de vierde klasse C, neemt de zeer eervolle plaats in achter het geduchte team van de P.T.T.-schaak- club „De Torens". Het heeft slechts één punt minder en met het onderling treffen nog in het verschiet is er nog van alles mogelijk. Het komend programma voor de af- Alle merken a ui ruime keuze In de loop van de volgende week, vermoedelijk 10 februari, zullen ruim zeventig uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders, hun intrek nemen in een gedeelte van het koninklijk paleis Het Loo. Een gedeelte van het paleis is, zoals is gemeld, ter beschikking gesteld, en wel dat gedeelte, waar na de waters noodramp van 1 feb. 1953 slachtoffers huisvesting hebben gevonden. Boven dien is een aantal kamers aan de zgn. Empire-gang vrijgemaakt. Het inrichten van de vertrekken voor de gerepatrieerden geeft op Het Loo veel werk. Alle kamers moeten worden vrijgemaakt. Het hoofd van de huis houdelijke diensten, de heer Wiessner, en de opperhoutvester hebben zelf hun kamers onruimd en elders in het paleis hun intrek genomen. Verscheidene van de ter beschikking gestelde kamers wor den opnieuw behangen. De heer Wiess ner houdt daarop toezicht doch moet zich bovendien bezighouden met de aan koop van alles wat voor de inrichting en huisvesting nodig is. Dat betreft niet alleen de stoffering en het meubilair, maar ook serviesgoed, beddegoed enz Boven bevinden zich 32 bedden en op de begane grond 30. Het ligt in de bedoe ling de kamers op de begane grond visie over het geheel. zoveel mogelijk voor bejaarde gerepa trieerden te bestemmen. Er zijn kamers voor gezinnen van 2, 3 of 4 personen. Er is zelfs woonruimte voor een gezin van 6 personen. De inrichting van de kamers is zodanig, dat de bewoners zich hier ook overdag kunnen terugtrekken, wanneer zij zulks wensen. Daarnaast is er een ruime recreatiezaal, waarin rotan stoelen staan, die met fleurige kussens zijn overtrokken, en een eetzaal, die 's-avonds kan worden gebruikt voor diegenen, die schrijfwerk hebben te ver richten. Bij de eetzaal bevinden zich een dienkamer en een keuken. De re creatiezaal is ondergebracht, in de zgn. „wapenzaal" en de eetzaal in een zgn. „rookzaal". Voorts is er een ziekenkamer met vier bedden, een kamer voor de leidster en een kamer voor een ver pleegster. Het ligt in de bedoeling, dat de hier gehuisveste gerepatrieerden te zijner tijd, wanneer zij over een eigen woning beschikken, het meubilair en alles wat voor hen is aangeschaft, meekrijgen. Als leidster zal optreden zuster T. Baas, die met watersnoodslachtoffers indertijd in Het Loo al veel ervaring opdeed. De ge meentelijke sociale dienst heeft de super- delingen waarin beide teams spelen luidt: afd. 2 D: 6 februari H.W.P.- Hoofddorp; Haarlem 3-Zandvoort en 10 februari Heemstede 2Kijk-Uit 3. Afd. 4 C: 10 februari De TorensK.S.C. 2; 11 februari Santpoort 2—H.W.P. 2 en 13 februari S.S.C.H.—Het oude Slot 2. Wat de overige afdelingen betreft valt in de overgangsklasse het Plotse linge herstel van het Overvener Rol land op. Deze club boekte de eerste vol le winst, 64, op Zaandam 2 en zag een protest inzake de wedstrijd met Bloemendaal toegewezen, waardoor een 5%—4'A nederlaag veranderd werd in een 55 gelijk spel. De strijd om de laatste plaats is nu weer volkomen open daar behalve Rolland ook Bloe mendaal slechts over drie winstpunten beschikt. Ook nog niet veilig is Heem stede, dat van het Beverwjjker Pat-Mat met 64 verloor maar de belangrijke wedstrijd tegen Bloemendaal met 4/j—- BA wist te winnen. Zaandam 2 zit met vier punten ook in de hoek waar de klappen vallen. Kijk-Uit speelde met Pat-Mat voorlopig gelijk, 3A—dYi. In dien Pat-Mat niet tot de volle winst komt is het kampioenschap van het Alkmaarder V.V.V. een feit geworden. Haarlem 2 behaalde in 1 B de eerste volle winst. Aalsmeer werd met 5 A 4%A het onwillig slachtoffer. ».E)e Uil" uit Hillegom behaalde ook de eerste winstpunten. In 2 C werd toevallig weer Aalsmeer het slachtoffer; ditmaal het tweede tiental van deze club dat met 37 de winst naar Hillegom zag ver dwijnen. Caïssa 2 blijft winnen; in 3 A versloeg het nu M.S.C. 2 met BA—4)4. Aardswoud verraste hier met een 73 overwinning op Schaaklust 2. Schaak- mat-Caïssa 2 werd uitgesteld vanwege de slechte weersgesteldheid. Pat-Mat 3 versloeg de tegenstander weer met ruim verschil. Ditmaal werd Witte Paard met 7—3 verslagen. Castricum 2Lasker werd ZA3 A me5 noS drie partijen te beslissen. Weening 2 (Be verwijk) loopt in 3 C met kampioens illusies rond. Pat-Mat 4 ging met 37 kansloos ten onder; Het Oosten 2 staat tegen Kijk-Uit 4 met 4—5 voor. Bloe mendaal 2 leverde goed werk door een 4—6 zege op Heemstede 3. De nieuwe club, ontstaan door fusie van Kenne- merland en 't Schouwtje K.S.C.gaat in 3 D recht op het kampioenschap af. De grootste concurrent Ha.S.G. -t werd in eigen huis met ZA6)4 gedecideerd verslagen. Het Oude Slot kan de goede vorm nog steeds niet vinden. Door met 6—4 van Zandvoort 2 te verliezen wer den de Heemstedenaren rode lantaarn dragers. Bloemendaal 3 versloeg hier Halfweg 2 met 7—3. L. uitslagen in de vierde klasse luiden: 4 A: Oppositie 2 D.O.S. 5—5. 4 B: K.T.V. 3—Schoorl 3—7. IJMUIDEN Dinsdag 4 feuruari Hoog water: 3.41 u. en 15.52 u. Laag water: 11.39 u. Maanstand: volle maan 9.05 u. Woensdag 5 februari Hoog water: 4.24 u. en iö.35 u. Laag water: 0.00 u. en 12.24 u. de winstpunt van de gasten. Johez ver loor ten slotte kansloos van Togido 2 en staat thans geheel alleen onderaan. HBC 3 kan de dans wellicht nog ontspringen, vooral ook omdat de mogelijkheid be staat dat er slechts een team degra deert. Dat zal gebeuren, indien er geen overgangsklasser degradeert. Zoals be kend promoveert de kampioen dit jaar automatisch. In 2A hebben de leiders het weer hard te verduren gekregen. Rapidity 3 slaagde er zowaar in aan HBC 4 een punt te ontfutselen. Dat betekende kostbare winst voor de Beverwijkers, die nu wel zo ongeveer veilig zijn, maar tevens een kostbaar verliespunt voor de Heemsteedse ploeg. Gelukkig was dit verlies niet noodlottig, daar Prowa- no en Togido 4 de puntjes gelijk ver deelden. GTTC C leed de grootste strop; het verloor met 73 van VGZ. HBC 4 leidt thans nog steeds met 19 punten, Prowano volgt met 18, GTTC 3 en To gido 4 hebben er 17. De spanning is er dus nog volkomen in. In B maakten Togido 3 en Rapidity 2 geen fouten en TYBB 2 en GTTC 4 verzamelden onderaan kostbare punten. De reserves versloegen DHC 3 met 73, terwijl GTTC 4 met de zelfde cijfers heer en meester over VTC bleef. Beide ploegen hebben thans zes pun- ten, met TYBB echter een maal min der gespeeld. Hotac 2 blijft onderaan staan met slechts vier punten. Oranje Zwart handhaafde zich in de midden moot door een verdienstelijke 91 over winning op Hotac 2. Bij de Dames geen schokkende ge beurtenissen. In A klopte Rapidity CSV met 73, maar Winfried was tegen Jo hez niet opgewassen en verloor met 7— 3. Oranje Zwart en Rapidity blijven fel om de titel strijden. De Haarlemse meisjes versloegen VTC met 64 en de Beverwijkse ploeg hield door met 73 van Ready te winnen zijn ene punt voorsprong. TYBB blijft verheugen de dingen doen en versloeg nu weer TOG met de sprekende cijfers 91. Deze week zal HBC 2 in de eerste klasse wel winnen van Winfried maar HBC 3 heeft niet veel kans tegen Hotac. TYBB—Rapidity is een belangrijke strijd, die de gasten échter de beste kansen biedt. Ir. G. L. Ludolph, directeur van de Hogere Technische School in Haarlem, legt i.v.m. het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd over enkele maanden zijn functie neer. Ter gele genheid van dit afscheid is een erecomi- té gevormd, waarin zitting hebben mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, tevens beschermheer van het corps van leerlingen en oud-leerlingen, ir. J. D. Berdenis van Berlekom, voor zitter van de ver. voor nijverheids onderwijs, ir. A. G. v. d. Hoek, inspec teur van het nijverheidsonderwijs, ir. G. Hofstede, oud-directeur van de M. T.S. en oud-inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs en C. v. Schie- veen, oud-voorzitter van de vereniging van afgestudeerden. De scheidende di recteur zal 29 maart een afscheidsrecep tie in de Vleeshal worden aangeboden. Aanstaande woensdag zal de afdeling van de K.V.P. in Heemstede In ge bouw „Nieuw Berkenrode" vergaderen. De agenda vermeldt als belangrijkste punt de kandidaatstelling voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. De avond begint om 8 uur. Horizontaal: 1. vis van inge wand ontdoen, - gewicht; 2. citroenkruid, - papegaai; 3. bepaald roof dier, - jaarlijkse roei-"5 wedstrijd; 4. étage, - behoudens weglatingen (Lat. afk.); uj 5. ambacht, - doopmoeder; 6. UEdele, «O - stad in Jorda nië, 7. famililid, t» - dicht, afgunst; 8. acad. graad, oo - Europese stad; 9. degen, - beest; O* 10. overtrek, - verfrissing; 11. bergruimte, <-* - biersoort. Verticaal: 1. deel van En geland, - zeef; 2. gewaagd; 3. kleurling, - rivier in Rus land; 4. acad. graad, - rood (Eng.), onzuiver ge wicht (afk.); 5. gebrek, - kweeksel; 6. eiland in In donesië, - slagader; 7. instrument, - noot; 8. term bij kaart spel, - vruchteloos; 9. gebouw in Amsterdam; - looizuur; 10. geneesmiddel, - diereproduct, 11. Engels burge meester, hevig verlan gen. 2—2; Deze week heeft het team van H. B. C. tn de eerste klasse van de volleybalcom petitie wel bijzonder teleurgesteld door van de toekomstige sportleiders uit Overveen te verliezen (31). De Heemsteedse ploeg kwam binnen de lijnen zonder oud-inter national Hans Maas en begon met een overwinning in de eerste set. In de hierna volgende sets slaagden de koplopers er echter niet meer in de volle winst te be halen, zodat deze nederlaag van H. B. C. tevens betekende, dat de leiding in de hoog ste klasse verloren ging. Het team van Rapiditas '31 begon tegen Eclecta uitstekend, doch het zag geen kans de volle winst te bemachtigen. In de over gangsklasse eindigde de plaatselijke dames ontmoeting tussen M.H.B.S. en H.V.S. i" een overwinning van de M.H.B.S.-dames, ofschoon grote tegenstand overwonnen moest worden. De reserves van Die Raec overwonnen Eclecta, terwijl de dam Onze Gezellen, zoals verwacht, niet pg wassen bleken tegen de Gios-p De volledige resultaten waren: DAMFS' Onze Gezellen Gios 13: MHBS-HVS 3-1: Eclecta—Die Raeckse 2 lTsSO-Set up 2—2; Vesmia 2—AW 3—0; SantDoortOSS 03; De Blinkert 2—OG 2 flnotPAVC 3-Set Up 2 1-3; Onze Gezellen 3—Blinkert 3 1—3; DSS—PWN Eclecta 3WIK 3—1. HEREN: Cios—HBC 3—1; Set Up—DSS 1—3; Rapiditas '31—Eclecta 0—3; PSVH 2— HVS 3 2—2; Santpoort 2—HBC 2 2—2; Boru—PWN 0-3; De Blinkert 2—OVRA 2 1—3; Velox 2—Cios 3 2—2; WIK 3—Gios 3 3—0. De volleyballers zullen gedurende de maand februari ook weer gebruik maken van de maandagavond om de competitie tijdig klaar te krijgen. Voor vanavond zijn reeds enkele interessante wedstrijden vastgesteld, want In de heren hoofdklasse ontvangt Die Raeckse het Rotterdamse Li banon '51. terwijl in de dames overgangs klasse H.V.S. de strijd gaat aanbinden tegen Madjoe uit Enkhuizen. Bovendien komt het herenteam van H.B.C. in het veld tegen de reserves van Die Raeckse, welke ontmoeting thans door H.B.C. ge wonnen moet worden om de fraa'e plaats in de kopgroep te behouden. Aangezien het Haarlemse M.H.B.S. in de dames overgangsklasse nog een fraaie kans heeft om de bovenste plaats te be zetten, geven wij hierbij de ranglijststan den per heden in deze klasse; TOG (Hoorn) 14—21 MHBS (Haarlem) 12—1A Madjoe (Enkhuizen) 12J' SES (Zaandam) 1215 The Smash (Alkmaar) 1413 AVC (Haarlem) J212 Catapult (Alkmaar) 1011 Octopus Alkmaarj ïi i Flevo (Enkhuizen) 11 r waren dit keer veel tulpen in de keuringzaal van het Krelagehuis maar het overgrote deel betrof bekende gezichten. Narcissen waren er niet veel en hyacinten weinig. Bjj de narcissen zagen we wel enkele opmerkelijke variëteiten. Zo etaleerde de fa. G. B. de Vroomen Zn., Sas- senbeim, twee grootkroningen, die elkaar niet zo heel veel ontliepen in kleur. We noteerden Prof. Einstein en Mary Hously. Beiden met goed ge vormd sneeuwwit dekblad en heider- oranje kroon. De clp ligt by eerstge noemde vrywel geheel plat op het bloemdek, terwyi hy by Mary Hously iets meer bekervormig ls. Het kruid van Mary Hously is echter veel krach tiger. De gele trompet City of Haar lem van Gebr. Van Graven, De Zilk, maakte ook een prima indruk. Beste Yellow Sun zagen we van J. Biemond Zn, De Kaag, di tevens goede Jo seph Mac Leod naar voren bracht. Bij de hyacinten waren het weer de blauwe Perfection en de rose Signor en Eris van M. Veldhuizen van Zanten N.V. te Lisse, die sterk de aandacht trokken. G. Hommes, Heiloo, bracht zyn donkerblauwe sport uit iris Wedg wood weer naar voren onder de naam Ideal. Inderdaad een ideale iris, waar van men veel mag verwachten. By de tulpen bracht N. Zandbergen Wzn., Rijnsburg, een oranje zaailing, die wel nog wel eens terug zullen zien. G. J. Meeldijk uit De Zilk exposeerde de apart getinte Mary Hously en Van Hettema Zn., Beetgum, de voortref- feiyke randtulp Kees Nelis. L. van Berkel, Vogelenzang, toonde een diep rode sport uit Van der Eerden en de zo even genoemde Mary Hously zagen we ook in prima conditie van Th. vaD Haaster, De Zilk. De apart-rode Achil les werd naar voren gebracht door G. Enthoven, Nw. Vennep en de fa. Ant. Npssen Zn., Santpoort waren er na tuurlek weer met een aantal zaailin gen; de dubbele Stockholm, Crescendo, Monte Carlo en Atlantic City. Een bes te rode parkiet onder de naam Erna Lingren zagen we van Konijnenburg Mark, Noordwyk. Prima van steel en vorm! HVS (Haarlem) De Kennemers (Beverwijk) 12—4 12—1 Deze week zal MHBS de strijd opnemen tegen De Kennemers uit Beverwijk en heeft geen moeite om weer enige kostbare winstpunten te bemachtigen. Het damesteam van Die Raeckse ont vangt woensdagavond Kracht en Vlugheid. Ook de ploeg van Die Raeckse zal de volle winst kunnen behalen. Bij de heren is in de hoogste klasse de ontmoeting tussen Eclecta en OVRA vastgesteld. Het volledige programma voor woens dagavond luidt: DAMES: Eclecta—Velox, Die Raeckse— Kracht en Vlugheid, MHBS—De Kenne- mers, MHBS 2—Eclecta 2, SSOSantpoort, OSSGios 3, OSSPSVH, AVC 2Vesmia 2, Eclecta 3—DSS, PSVH 2—Velex 2, WIK—Boru. HERENVelox 2—HBC 2, Eclecta— OVRA, HVS 2Santpoort, Spaarnestad 2— PSCB 2, Eclecta 2—OSS, SSO—Gios 2, HVS 3—Gios 3, Cios 2—AW. Voor een volledig bezette zaal heeft de Santpoortse toneelvereniging Getosa in Zomerlust twee opvoeringen gegeven van het spel „Waarom zweeg je zo lang" van H. Turnhout en Bert Peets, een stuk dat een grote expressiviteit van de spelenden vergt. Het gebeuren speelt zich af in een doktershuis, waar behalve de internist Hans Sluizer en zijn vrouw Regina, ook zijn moeder en een trouwe huishoudster Bets wonen. De dokter, die zijns vaders praktyk voortzet, gaat geheel op in zyn werk, maar voelt ondanks zijn gelukkige hu- weiyk, dat er toch iets is tussen zijn vrouw en hem. Zijn vermoeden wordt bewaarheid, als hy naar het zieken huis geroepen wordt om een man die door een tram overreden is, te be handelen en in deze de bandleider her kent met wie zyn vrouw vroeger op trad als zangeres. Hy is echter on kundig van het feit, dat er tijdens dia periode een verhouding tussen zyn vrouw en de musicus heeft bestaan en dat er een zoon geboren is. De dok tersvrouw Regina heeft dit haar man nooit durven vertellen en de musicus zweeg door zich grote bedragen te la ten betalen. Op de avond van het on geluk komt haar zoon, die zij als een kind van een half jaar verlaten heeft, haar de dood van zijn vader, die enkele uren van te voren nog tien duizend gul den zwyggeld eiste, meedelen. Deze dood effent de weg naar een voor alle partyen tenslotte toch aanvaardbare ontknoping. Getosa heeft het zich met dit stuk, dat een doorleefde uitbeelding van de karakters vraagt, niet gemakkeiyk ge maakt. Niettemin wera een redeiyke uitvoering over het voetlicht gebracht. Mejuffrouw R. Tervoort, die voor een tweede keer op de planken stond, had een zware taak in de vertolking van Regina, de doktersvrouw. Getosa kan hier in de toekomst zeker een goede kracht aan krygen. Jammer dat mej. T. v. d. Kolk, wier vlotte spel als as sistente van de dokter ook nu weer in belangrijke mate het gehele stuk droeg, de gelederen van Getosa gaat verla ten. Byzonder leuk was ook het samen spel tussen oma (mevrouw Stuwel) en de huishoudster (mevrouw van Noordt). Van de heren verdienen vermelding A. Llefting als Emiel de Wilde, J. Post als Charles Durand en J. Blom als Freddy van Hoogland. Regisseur C. Jongejans kan op twee geslaagde uit voeringen terugzien. T. M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2