De Katanga-Negermis in de St. Josephkerk te Haarlem Prof. dr. J. A. Jungmann S.J. spreekt over de liturgie als Mr. C. Barends officieel korpschef geïnstalleerd 1 „DA PACEM" te Santpoort in het koper Visserijgolf Drie verdachten leggen een bekentenis af Het hart op de tong Boeiende causerie in Hageveld Tijdens druk bezochte bijeenkomst in het gemeentehuis Uit STAD en Woensdag 12 februari jubileum concert in „De Weyman" AMATE 1958 HAARLEM Zilveren jubileum W. de Krijger FILMS: sSTraïSivts.11' Ko"-LeeI- DWT-dames stranden, heren handhaven zich Forse straf voor werkman die onder wijzer mishandelde POLITIE HAARLEMMERMEER Gedenkteken voor nazi slachtoffers van Mari Andriessen Zou door Keulen sijn gekocht De overval op de Hilversumse apotheker DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 PAGINA 3 /©E^E(^\ O. L. Vr. van Banneux in Sint-Josephkerk Huisonderwijs voor zieke of zwakke kinderen Waterpolo bekercompetitie Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Haarlemse Politierechter HEEMSTEDE Jaarvergadering „St.-Deusdedit" Lourdes-herdenking in Heemstde R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek SANTPOOR1 Twee man naar Parijs Een sprookje voor degelijke mensen Water en verlichting Beurs van Amsterdam Beurs van Nevt Y ork - - De Katanga-Mis is een compositie van de inlandse onder wijzer Joseph Ki- wele; komend uit de streek Katan ga, gaf hij zijn Mis die naam. Hebben wij hier te doen met zuivere negermuziek? Ik geloof van niet. Natuurlijk bestaat er in Midden-Afri- ka het loffelijk streven naar een eigen kunst en zo ook naar een eigen religieuze muziek. De buitenlandse invloeden zijn ech ter op het ogen blik zo sterk, en het Christendom is er nog zo jong, dat we bezwaarlijk hu reeds een volledig uitgegroeide reli gieuze kunst mogen verwachten. Beter kunnen we zeggen, dat er ernstig gezocht en geprobeerd wordt. Men zoekt naar een gcede toepassing van het eigen instru ment (o.a. de tam-tam), men zoekt ook naar eigen meerstemmigheid. Van dit zoeken is in deze mis-compositie veel te horen. De muziek is zeer eenvoudig, de herhalingen van hetzelfde motief zyn veelvuldig, het ritme is strak en toch vrij Frappant is het vraag- en antwoord spel van de twee koren in het Sanctus en speciaal in het Hosanna; het eenstem mig Laudamus, Adoramus, uit het Gloria ria met de koorstem op „Te". Ook het neuriend begeleiden in het Agnus Dei. Als geheel geeft deze compositie een beeld van de naar eigen religieuze kunst strevende Afrikaan; tevens geeft ze ons misschien iets om over na te denken door haar ongecompliceerde spontane ïteit. De benadering van de negermen- tameit is voor de Europeaan natuurlijk hachelijk. De uitvoering van koor en slagwerk wordt dan ook door de uitvoe renden zelf gezien ols een poging om kennis te doen nemen van wat er leeft in de groeiende Kerk van Centraal- Afrika. Zondagavond 9 februari om zeven uur tijdens een plechtig Lof in de deke nale Sint-Joseph-kerk aan de Jans straat de beeltenis van Onze Lieve Vrouw van Banneux worden ingehaald. Dank zij de actie, welke de laatste maan den daarvoor gevoerd is, konden enke le beelden van de Maagd der Armen aangekocht worden ter plaatsing m de kapel van het Huis var. Bewaring en m de huiskapel van het Sint Elisabeths- of Groote Gasthuis te Haarlem. Deken W. N. Zijlstra van Haarlem zal tijdens het solemnele Lof de beel den wijden. De bekende Banneux-pro- pagandist pater Joachim, Carmeliet, zal de feestpredicatie houden over de bijzondere betekenis van de verschij ningen van Onze Lieve Vrouw. In aansluiting op de plechtigheid in de Sint Joseph-kerk zullen dinsdaga vond 11 februari, op het feest van Onze Lieve Vrouw van Lourdes en de vijfen twintigste verjaardag van de verschij ningen van Onze Lieve Vrouw in Ban neux, de beelden van de Maagd der Armen geplaatst worden in de bovenge- noemao kSpellen. Het komt meermalen voor, dat kin deren in de leerplichtige leeftijd door ziekte, zwakte of lichaamsgebreken met in staat zijn de school voor laS®r derwijs te bezoeken. Van schoolbezoek kan dan gedurende weken, maanden jaren geen sprake zijn. In vele 8eXal' ien blijkt echter, dat de gezondheids toestand van sommige kinderen na enige tijd wel toelaat, dat zij onder wijs ontvangen, al is het bezoek aan een school nog niet mogelijk. De Commissie ter Voorziening in het Onderwijs aan Zieke en Zwakke Kinde ren tracht daarin te voorzien door huis onderwijs te doen geven. Wanneer te juister tijd daarmede een begin wordt gemaakt, kan het kind meestal na zijn herstel het gewone onderwijs weer vol gen, zonder dat het een klas behoeft te doubleren. Mocht men in voorkomende gevallen huisonderwijs wensen, dan kan wer>den tot de penningmees- rfJ"ki?i'nT^trateur van de Commissie, Haarlem de Groot| Zaanenlaan 64 in Zoals wij zaterdag reeds berichtten, wordt morgen, woensdag 5 februari, in de Sint-Josephkerk tijdens de avondmis van half acht de Katinga- Negermis uitgevoerd door leerlingen van het Lavigerie-college uit Sant poort onder leiding van pater A. Mettrop W.P. De plechtigheid geschiedt in het kader van de voorbereidingen tot de missietentoonstellingwelke in mei te Haarlem wordt gehouden. Woensdag 12 maart wordt de mis gezongen tij dens een avondmis in de Sint Liduma- kerk. Bijgaand treft de lezer een korte beschouwing over de negermxs van de hand van pater Mettrop. Vandaag herdacht de heer W. de Krij ger, thans expediteur I, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de P.T.T. In zijn met bloemen feestelijk versierde woning aan de Vondelweg te Haarlem werd hij hedenmorgen harte lijk gehuldigd, waarbij vele sprekers het woord voerden en hem prezen om :,ijn ijver en vriendschap. Daarbij wer den uiteraard vele herinneringen opge haald. Als eerste sprak de adjunct directeur van het postgebouw aan de Baljuwslaan, de heer L. W. J. van Beeck, die een geschenk onder cou vert overhandigde en de zilveren draagspeld. Daarna volgden de heren Ch. A. L. Trommelen, chef van het postgebouw aan de Baljuwslaan, B. Heimig, chef van de expeditie, J. de Nieuwe, die namens de collega's een prachtig bloemstuk overhandigde, en H. Plant, voorzitter van het jubileum fonds, die een fraaie rookstoel aan bood. Mevrouw de Krijger werd ver rast met een ruiker bloemen. Professor dr. J. A. Jungmann S.J., de beroemde publicist op liturgie-we tenschappelijk gebied, heeft gister avond in de aula van het seminarie Ha- geveld in Heemstede gesproken voor een vrij talrijk en geboeid luisterend auditorium over zijn liturgische opvat tingen, zoals die zijn geformuleerd in zijn wereldberoemde „Mïssarum So- lemnia". De Hageveldse leraar dr. J. P. de Jong, onlangs gepromoveerd bij profes sor Jungmann, leidde de spreker met enige woorden in. Professor Jungmann zette uiteen, dat de gelovigen bij het liturgisch gebeuren niet de passieve ~ol vervullen, welke een vroegere opvat ting, vertegenwoordigd door professor Eisenhoier, hun toedacht. De meeste gebeden van de H. Mis bijvoorbeeld zijn in de pluralis gesteld slechts enkele in het enkelvoud. Het optreden van een CINEMA-PALACE: Bekentenissen van de oplichter Felix Krull, voiw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Aan de rand van de hel. 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Dl. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO- De vloek van Frankenstein, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXORDe trots en de hartstocht, 14 J. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ma. en di.: De levensroman van Johann Strauss, a. 1. 8.15 uur. Do.: La Strada, 18 8.15 uur. REMBRANDT: Funny Face, a. 1. 2, 4.15, 7. 9.15 uur. ROXY: Helden zonder moed, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: t.m. di.: Their secret affair, 18 J. 2.15, 7, 9.15 uur. Wo. en do.: The high and the mighty, 14 j. 2.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 5 februari DilrentSu""'. ContactavOTd „Kennemer Concertgebouw 19.15 uur: Muziekuitvoe ringen in het kader van het Interscholair Jeugdtoernooi. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlands Sylphides, Somnabule, Ritme en klank Graduation Ball. GEBOREN: z.v. Chr. van den Berg- Bottelier; z.v. M. E. Janssen-Boo- gaard; z.v. J. A. van Excel-Steenman; Joosten-Polderman; z.v. A. van ^elft-Beun; z.v. A. C. van Bruggen-Vo- !®»s; d.v. T. Staamer-Dek; d.v. J. sJ^ten-den Engelsen; d.v. J. Chr. de d v 2?e Graaf; G. M. Lefeber-Kloes- c M. Vink-Sintenie; d.v. C. Schre Pols; d.v. A. van der Velde-Ap- d.v. Kara M. Vink-Sintenie; d.v. C. Schre- 5 J dus-pQig. d.v. A. van der Velde-Ap- d.v. A. Calandt-de Ridder; Bruijns"jM. Th. Sweijen-Kors; d.v. H. J 0£1PERTROUWDC. Waanders en Scheeii ^anters; P- van K°on en OVERLEDEN: E. Beets, 71 jr., Gast- atr.= vfst; D- Zwitser, 71 jr., Oranje- &t: G. F. J. Bakker. 83 jr., Siaertshof; J. m. de Cock 79 jr., Ser,astraati D- Donia, 74 jr., Cray- «MMteriwm; C. van Eeken, 3 d. Har- S. Sieraad, 62 jr., Camp- riM Èssebaggers-van Ree- van' J?. lr" Hazepaterslaan; N. A. M. don A*Jena- 90 jr., Jansweg; K. van so?n- M6 Üterk, 81 jr., Junoplant- p d" ^an Musscher-de Haas, 29 jr., Voor de tweede afvalronde van de dames beker-competitie van de Konink lijke Nederlandse Zwembond heeft DWT gespeeld tegen Het IJ. De Amster dammers schakelden DWT uit voor overgang naar de derde ronde door met 10 te winnen. De dames van HVGB trokken naar Den Haag en deelden de pun ten (3—3) met HZPC, een resultaat waardoor HVGB overgaat naar de tweede ronde. Voor het spelen van de wedstrijd tegen Raket hebben de da mes van HPC verstek laten gaan, waar door zij zich zelf voor verder spelen in de bekercompetitie hebben uitgescha keld. Voor de eerste afvalronde heren in de bekercompetitie heeft DWT zondag middag in Breda de strijd aangebonden met Surae. Haarlem won met 30. Aan beide kanten werden in snel tem po aanvallen opgezet en het was na goed samenspe! van DWT, dat Fons Roozekrans de score opende. Wat te fel verdedigen van de DWT-invaller Ben Roozekrans strafte de scheidsrechter af door hem op de kant te sturen. Het deed DWT echter geen pijn al kwam de verdediging door de Surae-spelers- meerderheid wat onder druk. Luttik- huizen was de Surae-verdedigers te vlug af en het was tegen de verhouding in, dat hij dc DWT-voorsprong op 20 bracht. Met deze stand werd de tweede helft ingezet. De gastheren kregen ook toen geen kans om door de verdediging boen te komen en het was met een druk- hal van Rob van Driel dat DWT met een 3—0 overwinning als overwinnaar uit de strijd kwam. De 29-jarige Zandvoorde gemeente werkman, die op 9 december van het afgelopen jaar het hoofd der Maria- school in de badplaats mishandeld had, werd maandagmorgen deswege door de Haarlemse politierechter, mr. J. F. Petersen, by verstek veroordeeld tot honderd gulden boete of dertig dagen hechtenis. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had dezelfde straf geëist. De verdachte was aan het werk bij de afrastering van de school, toen tijdens het speelkwartier een groepje kinderen vrij veel notitie nam van de werkzaamheden. Zij zouden met grint naar de arbeiders geworpen hebben en ^en bet hoofd der school, de heer C. F. M. Bosman, volgens dee 29-jarige werkman niet krachtdadig genoeg op- trad tegen zijn kinderen, was het tot een hooglopende woordenwisseling ge komen. De verdachte was in een wip over het hek gesprongen en begon de onderwijzer te slaan en te stompen. „Het overheidspersoneel in Zandvoort is blijkbaar nogal opvliegend", vond de officier van justitie, die herinnerde aan de mishandeiings.affaire aan de boule vard, waarbij een inmid'sls ontslagen hoofdagent van politie betrokken was. Deusdedit", afdeling Heemstede, be- De r.-k. landarbeidersbond „Sint- legt a.s. woensdagavond m Berkenrode" aan de Herenweg baar jaarvergadering. Aanvang van ae avond 8 uur. Het feit dat Onze Lieve Vrouw hon derd jaar geleden te Lourdes aan Ber- nadette Soubirous verscheen, zal in de parochie van Sint Bavo te Heemstede worden herdacht met een triduum op 9, 10 en 11 februari. Spreker zal zijn de bekende redenaar, prof. Stieger. De onderwerpen voor de drie avonden lui den: „Maria in een technische tijd", „Maria in een moedeloze tijd" en „Ma ria in een tijd zonder Godsgeloof". Prof. Stieger geniet vooral bekendheid door zijn spreekbeurten voor jongeren zodat speciaal deze groepen op de drie avonden verwacht worden De avonden beginnen om 7.30 uur (op de 9e) en om 8 uur (op 10 en 11 februari). misdienaar symboliseert als het ware het betrokken zijn van de gelovigen bij het Offer. Lange tijd werd de liturgie uitsluitend door de kerkelijke hiërarchie gedragen, er kwam pas een kentering, toen men hét kerk-begrip verduidelijk te: niet alleen de hiërarchie, maar de zichtbare, door Christus gestichte ge meenschap er. het totaal van de gods dienstige handelingen. ,JDe Kerk ontwaakt in de zielen", schreef Guardini in 1923. Voorwaarde van de kerkelijke gemeenschap is „de kerk van boven" de hiërarchie. In 1917 kwamen er eerst liturgische voor schriften, die bindend waren. In onze tijd is, dank zij de liturgische beweging, en de soms felle tegenstand ten spijt, de pastorale liturgische bemoeiing ont staan: directoria voor het meevieren van de gelovigen van de eredienst. „Li turgie is de concrete godsdienst, die de Kerk houdt onder leiding van een pries ter", aldus professor Jungmann. Na de pauze ontspon zich een zeer ge animeerde discussie, geopend door de Regent van Hageveld, mgr. dr. C. J. Henning. Deze vroeg zich af, of de of fergave, zoals die vroeger gebruikelijk was een inzameling vóór de II. Com munie geen gevaar inhield van ma terialisering van het Offer. Professor Jungmann meende evenwel, dat een of fer zich moet ontvouwen vanuit aardse gaven. Een offergave verlevendigt zulks. Een andere vraag was, wanneer gezamenlijk bidden of gewijd zingen li turgisch wordt. Het antwoord was: zo dra er een priester, of in een nonnen klooster een vertegenwoordigster van de kerkelijke hiërarchie bij betrokken is. De heer P. Coebergh sprak namens de boekhandel, welke het initiatief tot de avond genomen had, een dankwoord. Aanwinsten zijn diverse onderwer pen: Amsterdam, fotoboek; W. Benser, Wij fotograferen in kleur; G. Bomans, Op het vinkentouw; Ch. M. Carty, Pa dre Pio; B. M. I. Delfgaauw, De wijs begeerte van de 20e eeuw; A. W. Gan- zevoort, De wereld van de auto; F. Jansen. Drie kleine kleutertjes; J. J. C. Marlet, Paranormale verschijselen; Nederlandse monumenten van geschie denis en kunst; Dl. 2; le stuk: De ge meente Utrecht; J. M. Prange, De God Hai-Hai en rabarber; H. J. Stuvel, Het deltaplan; A. A. A. Terruwe, De rij ping van het verlangen; De Velsertun- nels. Weet je nog weleen boek vol pluche en pleizier. Het gemeentebestuur van Keulen heeft blijkens mededelingen in een Keuls blad een beeld van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen gekocht en besloten dat te doen plaatsen als ge denkteken voor de slachtoffers van het nationaal-socialisme. Bij informatie bij de beeldhouwer, deelde deze mede, hierover geen en kel contact met het gemeentebestuur van Keulen te hebben gehad. Wel is hij in onderhandeling met een kunst handelaar, die bedoeld beeld voor plaatsing in een museum zou aanko pen, eveneens als gedenkteken voor de nazi-slachtoffers. „Ik leg de leiding van de politietaak met vertrouwen in Uw handen". Met deze woorden installeerde de burge meester van de gemeente Haarlemmer meer, mr. G. C. va.i der Willigen, gis teren, de heer mr. C. Barends tot hoofd inspecteur-corpschef van de gemeente politie, in welke functie mr. Barends met ingang van 1 febr. is benoemd. Reeds eer der, aan het begin van de vorige maand, heeft Haarlemmermeer gemeentepoli tie gekregen. Zij is in de plaats geko men van de Rijkspolitie, die vanaf het einde van de oorlog de politionele taak vervulde. De manschappen van de Rijks politie zullen echter nog voorlopig een gedeelte van het corps vormen, daar nog niet voldoende personeel is kunnen worden aangetrokken om een volledig corps op de been te brengen. De installatie van de nieuwe corps chef had plaats tijdens een speciale bij eenkomst in het gemeentehuis te Hoofd dorp. Aanwezig waren daarbij mr. A. Klem, burgemeester van Meppel, de plaats waar mr. C. Barends vele jaren corpschef van de gemeentepolitie was, de districtscommandant der Rijkspoli tie, de heer H. A. van Steenis, de hoodcommissaris van politie te Am sterdam, de heer H. J. van der Molen, de commissaris van politie van Ensche de, de heer Bruining, de heer W. J. Gorter, commissaris van politie te Haarlem, mr. L. H. Feitsma, Offiier van Justitie te' Haarlem, de heer J. F Jansonius, oud-burgemeester van Haar lemmermeer, kapitein E. van der Waal, commandant van de vlieghaven Schip hol, de districtscommandant van de Koninklijke marechaussee, de heer A. van der Most van Speyk, een vertegen woordiger van de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, alsmede de commissarissen van politie te Zwolle, Emmen, Steenwjjk, Kamper en Velsen en de leden van de Raad der gemeen te Haarlemmermeer. Vele anderen, on der wie verschillende agenten van po litie en wachtmeesters van de Rijkspo litie gaven blijk van hun belangstelling. Burgemeester mr. Van der Willigen toonde zich verheugd over het feit, dat de gemeente weer een eigen politie corps heeft. „Wij gingen de oorlog in met een gemeentepolitie, wij kwamen er uit met een Rijkspolitie. Wat thans Burgemeester mr. G. C. van der Willi gen van Haarlemmermeer biedt de echtgenote van de nieuwe corpschef van de gemeentepolitie bloemen van Haar lemmermeerder bodem aan. Mr. C. Barends ziet glimlachend toe. De r.-k. gemengde zangver. „Da Pacem" te Santpoort gaat woens dag. 12 febr. haar koperen bestaans- feest vieren met 'n groot concert. Dit concert wordt gegeven onder leiding van de dirigent Lou Tervoort in de zaal van „De Weyman De jubilerende vereniging heeft voor deze uitvoering tevens de medewerking van het jon genskoor „Pueri Cantores" onder lei ding van de heer H. van Kuyeren en van het mondaccordeontrio „Bices- to" uit Beverwijk. Er Is voor „Da Pa cem" alle reden tot viering van dit jubileum, omdat de vereniging, in de eerste dagen na de bevryding geboren en daarna tot grote bloei^ gekomen, ook de zorgen niet bespaard is gebleven, maar daarbij in staat is gebleken de ze te overwinnen. Wanneer er over het jubileum toch nog een schaduw valt laten we zeggen een schaduwtje dan is dat om het euvel, waarmee elk gemengd koor kampt: een naar verhouding te geringe bezetting van bas- en tenorpartijen. Maar de man of de vrouw, die daar een afdoende re medie tegen weet te noemen, moet mis schien nog wel geboren worden. Reeds in de bezettingsjaren waren er mensen, die het maar moeijijk kon den verkroppen, dat Santpoort geen eigen katholieke zangvereniging had. Maar met de „Kulturkammer" dacht niemand er over tot oprichting van zo'n vereniging te besluiten. De bevrij ding baande echter de weg en reeds op 4 juli 1945 zat een aantal mensen bij elkaar onder voorzitterschap van de heer J. w. A. Westerhoven. Of er een vereniging moest komen, was toen al geen vraag meer. En zo werd die avond tot oprichting besloten met het doel de beoefening van de zang door dames en heren, het geven van con certen en het deelnemen aan concour sen en het organiseren van gezellige bijeenkomsten. De directie werd opge dragen aan de heer Th. Spook, die zich met de heren J. W. A. Westerhoven en M. Boon reeds in verbinding had ge steld met de parochie-geestelijkheid. Dit trio zou de plannen verder uit werken. Er werd vaart achtei gezet. Op 18 juli was de eerste repetitie-avond in „De Weyman" en de vereniging, die nog geen naam hadl kon er circa 40 leden begroeten. Hoe moest de vereni ging heten? De vraag werd door de heer Westerhoven aan de leden ge steld, maar hij had zelf al een sugges tie. „Da Pacem", geef vrede. De be de, die in de oorlog zo vaak geklon ken had, de bede, die ook op dat mo ment zo zinvol was, werd door allen gretig overgenomen. Veel werk moest verzet worden. Maar het liep allemaal op rolletjes. De jon ge vereniging had het getij mee. Ja renlang was elke activiteit onmogelijk geweest. Een lange reks van avonden hadden de mensen thuis gezeten bij een spaarzame verlichting, gebonden, omdat na acht uur niemand op straat mocht zijn. In die dagen was het gemis aan gemeenschapslever, sterker dan ooit gevoeld. „Da Pacem" was juist op tijd geboren. Het aantal leden groeide bij na met de dag en op 29 augustus kwam de officiële bestuursverkiezing. Allen waren het er over eens, dat de heer Westerhoven voorzitter moest blijven, terwijl mej. Truus Heeremans en de heren M. Boon, B. v. d. Putten en J. van Diepen eveneens een vaste plaats aan de bestuurstafel kregen. Woensdag 28 november 1945 gaf „Da Pacem" zyn eerste concert. Men zag er tegen op. Wat zou zo'n piepjonge vereniging kunnen pres teren. Als de kritiek maar mild zou zijn. Het is een groot succes geworden. „Da Pacem" had zich aan Santpoort gepresenteerd er. was met vlag en wim pel ontvangen. Het luidde een perio de ln van grote bloei. De vereniging liep met rasse schreden naar de hon derd leden. Een terugval kon niet uitblijven. Heel het organisatieleven hernam zijn loop. Het werk eiste de mensen meer op. De continuediensten maakten het soms moeilijk de repetities te bezoeken en ook andere vormen van amusement vroegen de belangstelling. Toch bleef „Da Pacem" hetene succes na het an dere behalen. Zo ls de vereniging de jaren door gegaan. De heer Spook verhuisde naar elders en het bestuur stond voor de moeilijke taak een bekwaam opvol ger te vinden. Enige tijd heeft de heer Jan Beider voor het koor ge staan, maar deze kor. het niet blij ven doen. En toen werd een beroep gedaan op de Beverwijkse dirigent Lou Tervoort. In het begin hebben de leden er enige moeite mee gehad. De directie van de heer Tervoort was zo geheel anders dan zij gewend wa ren. Maar al spoedig ervoer ieder, hoe kundig hij de dames en heren wist te inspireren tot een hoogstaan de wijze van zingen. Thans staat „Da Pacem" voor zijn koperen feest. Voor een zangvereni ging heus geen kleinigheid. Er zijn heel wat verenigingen op jonger leeftijd ter ziele gegaan. „Da Pacem" telt nn circa 50 leden, zou er uiteraard graag vele nieuwe by inschrijven. Maar hoe dan ook, „Da Pacem" is een begrip geworden, geniet bekendheid in de wij de omgeving en is een geducht mede dinger op de zangconcoursen. Vandaar dat bestuur, dirigent en leden met ver trouwen de toekomst tegemoet gaan. bereikt is, is een kwestie van rechts herstel", aldus de burgemeester van Haarlemmermeer. Hij prees de gemeen te gelukkig, dat zij een zo goede corps chef had weten aan te trekken. Hij hoopte, dat de Raad van de gemeente de financiële middelen zou verschaffen om het de politie mogelijk te maken de haar opgelegde taak naar behoren te vervullen, een taak die zeker niet eenvoudig is, mede in verband met het feit, dat de gemeente een zo uitgestrekt gebied heeft. Hij was echter van me ning, dat „met weinig mensen en veel goeds men veel zal kunnen bereiken". Ik hoop, dat U zult slagen in het op bouwen van een apparaat dat goed func tioneert, ondanks de vele moeilijkheden die er zullen komen, een grote maar tevens een mooie taak". Mr. Barends sprak zijn oprechte dank uit voor zijn benoeming. Tot zijn - voor het grootste gedeelte, naar hij zei, nog „imginaire" - mensen van het corps zei hij: „U krijgt van mij mijn volste vertrouwen; ik hoop, dat ik het Uwe mag terug ontvangen". Hij waarschuwde hen echter tevens, omdat hun taak slechts beperkt is. „Bedenk dat hij alles onze pen en onze tong niet vlugger zijn dan ons hart". De burgemeester van Meppel zei in een geestig speechje, dat hij met enig leedwezen mr. Barend., zag vertrekken. Hij was altijd verheugd geweest over het feit dat Meppel een zo goede corps chef bezat. Altijd had er een goede sa menwerking bestaan tussen burgemees ter en politie. Maar desondanks vond hy het plezierig voor mr. Barends, dat hij naar Haarlemmermeer was gegaan. „In Meppei vond U een „opgemaakt bed", iets wat U hier positief niet vindt". Hy wenste mr. Barends van harte geluk met zijn promotie en hoop te, dat hij een prettige woonplaats en een prettige werkkring zou vinden. Hoofdcommissaris Van der Molen uit Amsterdam bracht na een geluk wens het contact van de politie in Am sterdam en die in Haarlemmermeer ter sprake. De samenwerking was al tijd zeer goed geweest; hij hoopte daar om, dat mr. Barends dat contact on verminderd zou continueren. Commis saris Bruining tekende mr. Barends als een man met een open hart, altijd bereid een ander te helpen, wanneer dat nodig was. „Hij zal ook hier heel goed kunnen samenwerken". Commis saris Gorter, die sprak namens de door ziekte verhinderde hoofdcommissaris van Haarlem, de heer J. Fontijne, me moreerde het bestaan van de zogehe ten Kennemerkring, een samenwer- kingseenheid van ae politie-afdelingen in Kennemerland, waartoe ook Haar lemmermeer behoort. Hij hoopte, dat mr. Barends ook in dat verband tot sa menwerking bereid zou zijn. Districtscommandant H. van Stee- TUINBOUW EN PLANTKUNDE. )e Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Haarlem en Omstreken, organiseert donderdagavond '6 februari in rafé-res- taurant Brinkmann een lezing door de heer H. E. W. Croockewit uit Amster dam over „Flora, Fauna en Bevolking van Turkije". Dinsdag 11 februari is er tijdens welke de heer J. Bakker in het Krelagehuis een vergadering, zal spreken over „Bergen en Planten rondom het Gardameer". VERENIGING HAERLEM. De heer R. Woudstra, van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort zal maandag 10 februari in café-restaurant Brinkman spreken over de resultaten van het oudheidkun dig bodemonderzoek in 1956 in en rond het stadhuis. TEKENWEDSTRIJD. De Buurtvereni ging Haarlem-oost heeft een tekenwed strijd uitgeschreven voor jongens en meisjes in de leeftijd van negen tot zes tien jaar. Er kunnen tekeningen ge maakt worden over verschillende spor ten en spelen en de bedoeling is ze als raambiljet te kunnen gebruiken. De in zending sluit 15 februari. Zesenzestig vaartuigen zorgden er maandag voor, dat de IJmuidense vis afslag werd voorzien van een totale aanvoer van 8.200 kisten verse vis. Voor de eerste losbeurt waren er veer tien schepen, die zorgden voor 1000 kis ten schelvis, 735 kisten koolvis, 250 kis ten haring, 575 kisten wijting, 450 kis ten gul en kabeljauw, 100 kisten ma kreel, 1200 kisten schol, 1500 stijve ka beljauwen en 13.000 kilo tongen. De tweede beurt werd door 52 vaartuigen voorzien van 3500C kilo tong en 1750 kis ten schol. Grote schelvis was maandag niet zo duur en deed 29 ttot 22, groot mid del 32, klein middel 28, tot ƒ20, pen nen 26 tot 20 en radio 20 tot 18 per kist van 50 kilo. Haring ging weg voor 27 tot 29 en makreel voor 31 tot 23 per kist van 50 kilo. Grote schol noteerde 15 tot 16, groot mid del 16 tot 17, klein middel 28 tot 21, schol 1/32 tot 22, schol II 22 en schol III 16 per kist van 50 kilo. Jumbo schelvis deed 36 tot 30, gro te wjjting 26 tot 17 per kist van 50 kilo. Tijdens het weekeinde is de visserij om de noord tussen 59 en 60 graden noorderbreedte zeer slecht geweest, evenals het weer. Een paar schepen hebben één of twee trekken van 25 tot 30 manden hoops kunnen doen. Daar na moesten de schepen de visserij van wege het slechte weer staken. Bij de Pittboei daarentegen was het weer pri ma. De loggers en kotters vingen hier 150 tot 200 kilo tongen, 15 tot 20 man den schol en wijting en 3 manden tarbot per etmaal. Maandag was het weer langs de kust nog uitstekend, maar om de noord woedde de storm voort. nis waarschuwde de nieuwe corpschef voor de vele moeilijkheden die er zou den komen. „Het nieuwe werkterrein zal U problemen bezorgen, niet alleen door het verkeer, maar ook door het feit, dat de gemeente grenst aan Am sterdam, Haarlem en Leiden. Ik hoop dat U erin slaagt verbetering in de hui dige situatie te brengen". Tot slot sprak mr. Barends zelf nog enige woor den. Daarna namen velen de celegenheid te baat om de nieuwe corpschef hun gelukwensen aan te bieden en om kennis te maken. De drie mannen die verleden week werden ingesloten, verdacht van betrok ken te zijn bij de overval op de Hilver sumse apotheker de heer C. Verboom (Kamerlingh Onnesweg) in de nacht van 18 op 19 januari J.I., hebben tegenover de Hilversumse recherche een volledi ge bekentenis afgelegd en zijn inmid dels voor de officier van justitie geleid in Amsterdam en in het huis van be waring in de hoofdstad opgesloten. Het zyn de 25-jarige handelsvertegenwoor diger B. K. uit Haarlem, de 23-jarige kunstschilder B. G. uit Amsterdam en de 22-jarige fotograaf A. K., eveneens uit Amsterdam. De drie mannen ontmoetten elkaar geregeld in etablissementen in de bin nenstad van Amsterdam; in de laats te tyd ging het blijkbaar met hun za ken niet al te best want het drietal zat financieel praktisch aan de grond. Er moest geld op tafel komen en daarbij is onbewust gedacht aan het plegen of althans een poging daartoe van een roofoverval. De kunstschilder en de fotograaf hadden inmiddels in Amster dam klandestienerwijze pistolen ge kocht. Het drietal nuurde op zaterdagavond 18 januari in Amsterdam een grijze Chevrolet, een der nieuwste typen. Zij reden in deze auto op goed geluk in de richting van het Gooi via de Rijksweg naar Laren. Op weg van Laren naar Hil versum ontmoetten zij twee meisjes, die een lift werd aangeboden omdat het nogal hard regende. De meisjes wer den naar het station gereden en gingen verder naar de plaats van hun bestem ming, Utrecht, per trein. De drie jongelieden reden vervolgens door de wijken „Over 't Spoor" op zoek, zoals zjj het later noemden, naar een of andere geschikte gelegenheid om een overval te plegen. Het moet toen om streeks een uur in de nacht zijn ge weest dat ze op de Kameriingh Onnes weg reden en ontdekten, dat de apo theek van de heer Verboom geopend was wegens nachtdienst. De overval geschiedde om tien mi- - nuten voor twee. De mannen hebben dan ook een unr lang zich afgevraagd wat er nu eigenlijk gedaan moest wor den en ontwierpen in die tyd hun olan. K„ de handelsreiziger, belde aan en deed bij de heer Verboom enkele bestellingen. Toen hy de win kel wilde verlaten en Verboom de deur voor hem opende, werd de laatste geconfronteerd met G. en K., de unstschilder en de fotograaf, die pistolen richtten op de borst van de heer Verboom. Het resolute optre den van de heer Verboom, die na melijk op de beide mannen toesprong, heeft hen dermate doen schrikken dat ze op de vlucht sloegen. Zy ver klaarden tegenover de politie dat hun schieten niet was bedoeld om de heer Verboom te treffen maar dat dit meer gebeurde uit een zekere nerveusiteit. G. was de eerste die schoot. G. was bang dat terwijl dé apotheker hem op de hielen zat, de anderen met de auto de vlucht zouden nemen. Na de kunstschilder sch ot de fotograaf met zijn pistool in de lucht. De kunstschilder en de fotograaf trok ken dinsdag 21 januari naar Parijs. Zij hadden door middel van de radio en via de dagbladen wel begrepen dat hun overval nu niet bepaald onbekend was gebleven. Ze hadden inmiddels een oud autootje verkocht en van dit geld maakten ze in de Franse hoofdstad goede sier. Maandag 27 januari kwamen beiden in Amsterdam terug en zoch ten contact met de Haarlemse verte genwoordiger om er achter te komen hoe de zaken er voor stonden en of er ook verder naar hun gedragingen een onderzoek werd ingesteld. De pistolen hadden ze in Parijs van de hand ge daan. Het signalement dat de heer Verboom aan de Hilversumse recherche ver schafte, is de aanvallers noodlottig geworden. Zij zullen worden vervolgd waarschijnlijk wegens poging tot dief stal met gebruikmaking van geweld. (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd). Er was eens een straat in een hoofd stad van een provincie. In die straat was een huis waar dieren werden be schermd. Neen geen mensen. Dieren! Het was in die straat en in de straten en op de gracht in de omgeving voor de mensen, die er woonden, zeer on aangenaam. Want de dieren maakten zeer veel kabaal. Men kon er soms niet van slapen. Toen kwam er een goede fee dié daar een eind aan maak te. Hoe? Zij zocht en vond een goede man, die met zijn vrouw lief met de dieren omging. Wat niet gedacht was, gebeurde. De dieren hielden van de goede man en toen hy hun vertelde, dat zij de mensen veel verdriet deden door zoveel kabaal te maken, beloof den» ze voortaan rustig te zijn en zij waren dat ook, omdat zij zoveel hiel den van de goede man en zijn lieve vrouw. Toen leefden de mensen in de straat, in de straten in de omgeving en op de gracht weer rustig want ze konden ongehinderd werken en als het tijd werd om naar bed te gaan weer slapen. Dat duurde zo ruim een jaar. Toen kwam er een boze fee. Zoals boza feeën nu eenmaal zijn: zij vond het niet goed, dat de mensen rustig konden werken en slapen, zij verzon een boos plan. Zij bewerkte met veel overleg, dat de goede man en de lieve vrouw die zo verstandig met de dieren pra ten konden weg moesten. De hoge raad die te beslissen had over het blijven of wegsturen van de goede mensen, fluis terde ze in, dat dierenbescherming nog geen mensenbescherming inhield. Ze deed ze een middel aan de hand, dat veel bijval oogstte bij het grootste ge deelte van de hoge raad der dierenbe scherming. Zij gaf de wijze raad, de man weg te doen omdat het te duur was. Het is immers zo in de mensenwe reld: als ze zeggen hoe wordt ik er wij zer van, bedoelen ze daarmee, hoeveel geld kan ik verdienen of besparen. Dat zal dan ook wel de reden zijn dat de goede man werd ontslagen. De hoge raad vond het een wijs besluit. De men sen in de straat, de mensen in de stra ten uit de omgeving en de mensen op de gracht waren echter ongerust, zij dachten aan voorheen toen ze niet rus tig werken en slapen konden. Zij vroe gen zich af of de hoge raad van de dierenbescherming zo opging in het be schermen van dieren, dat ze niet meer dachten aan mensenbescherming. Mis schien dat c!e goede fee een topconferen tie wil houden met de hoge raad van de dierenbescherming om het ontslag van de goede man en de lieve vrouw die zo goed met de dieren kunnen pra ten ongedaan te maken. De mensen in de straat en de mensen in de straten van de buurt en de mensen op de gracht willen rustig werken en rustig slapen en niet gehinderd worden door dieren- rumoer, al houden ze allen van dieren. De hoge raad van de dierebescher- ming moet hier eens ernstig over na denken. Misschien dat de mensen dan nog lang en gelukkig kunnen leven. JAN ICAS VAN DIJK Ridderstraat 10 Haarlem. Nu er reeds veel geschreven is over het onbruikbare drinkwater, lijkt het ons niet nodig hierover nog verder te reclameren. Misschien is het echter nuttig die instanties, welke met het on derzoek belast zyn, te attenderen op het feit dat enkele jaren geleden dit zelfde verschijnsel in Duitsland voor kwam. Vooral in Hamburg maakte men toen hetzelfde mede als wat thans hier het geval is. Intussen zyn daar die hoogst onaangename lucht alsmede de carbol of chloorsmaak volkomen verdwenen. Zou het dan geen aanbe veling verdienen ter bevoegder plaatse in Duitsland te infomeren hoe men dit euvel verholpen heeft? Nu wij toch aan het schrijven zyn mogen wij tevens nog eens wijzen op de allertreurigste verlichting van de Rijksstraatweg in Bennebroek (de gro te verkeersweg Haarlem-Leiden). De bijzondere slechte verlichting van dit gedeelte in Bennebroek is van dien aard dat ongevallen niet uitblijven. Aan deze hoofdverkeersweg liggen bo vendien de grote Stichting Vogelen zang, een kerk, scholen en een restau rant, terwijl er meerdere zijwegen di rect op dit gedeelte van de Rijksstraat weg uitkomen. De zijwegen zijn wèl goed verlicht, waardoor 't des te meer uitkomt dat op de grote verkeersweg met hier en daar een lichtmast (om het uur een lepel) de z.g. nieuwe verlichting (bij wijze van proef) een allerdroevigst figuur slaat, om van de armoedige gaspitjes in de richting Heemstede maar niet te spreken. Behoort dit alles mogelijk ook tot de bestedingsbeperking van het Rijk. Dan zyn we diep gezonken. EEN BENNEBROEKER. (Niet officiële Koersen) 3% Ned 1953 3(4 Ned 1953 313 Ned 1956 313 Ned 1948 313 Ned 1950 313 Ned 1954 313 Ned 1955 1 3-3 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. lac Inschi Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 Ned Handel Mli cert a k n Van BerKei's Patent LaJvé-Delft cert Van Geldei «.on Hoogvenscert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Boll Amerika Lt)n Kon Ned Stoomb Mb Ned Scheepv Unle KLJM B VA Dell M1J cert. Claims Dordtsche idem pref Claims Kunlnklbke A'dam 214 '56 1 A'dam '56 D A'dam CD vorlg opening Slot 4/1 87% 87% 87% 87ft 83 83 83(4 84(4 89(3 85% 89% 89H 104% 150 161% 160 189 305 190 260 346(3 348 234 251(4 2483,4 154.90 153.60 38% 38ft 149(3 146 193% 140 111(3 110 109.30 CO 107.30 oZ 55ft 56 1250 f 1193 623 f590 5.19 f 5.04 83 ft 92 92 anaconda Copper Bethlehem Steel Jhrysler Corp ien era! Electric ienera) Motors Kenneentt CoDner K.L.M Montgomery Waro Radio Corp Republic Steel rtoyaj Dutch shell Union Oil southern Pacific Southern Railway Tidewater (J.S Steel 31/1 44(3 39% 55 62% 34% 80% 28% 33(4 34% 43% 39%e 61% 39 33% 22% 56V. 3/2 44% 40% 56% 63% 35% 81(4 28(4 33% 34V. 43% 41 62% 39% 33% 22% 57% Stemming i zeer vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3