Belastingopbrengst was in 1957 ruim 8 miljard EINDRAPPORT VAN DE STAATSCOMMISSIE VOOR PENSIOENWETGEVING Invoer van citrusfruit in ons land komt in gevaar V STAPELLOOP AAN DE NOORD Versnelde inning is de voornaamste oorzaak van de hoge ontvangst Ros voor Brandenburger Tor Afschaffing voorgesteld van het vervroegd Tweekamp tussen Donner en Larsen KNBB wijzigt de biljartkalender Belangrijke ontsparing bij R.P.S. in januari Hogere produktie aan verzekeringen in 1957 Minister weigert importrechten op te schorten Van 13 tot en met 20 april in Den Haag België wil organisatie op zich nemen Selectiewedstrijd van amateurs in Den Haag Skikampioenschap van studenten in Saalhach FRANSE PLOEG VOOR DE RONDE VAN SPANJE SCHEEPVAARTBERICHTEN Noorse skiloopster is in Bad Gastein de verrassing Jeugdelftallen gaan in Soest oefenen v DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 PAGINA 4 Verplaatsing Int. Kaski naar Wenen? Examens Scheidsrechter Schipper leidt Wales-Israël Europese titel bandstoten Delftenaar Stutterheim prolongeert z»jn titel Om wereldkampioenschap MARKTBERICHTEN Blijkens het overzicht per ultimo 1957 van de door het Rijk geheven belastingen heeft de Staat in het afgelopen jaar voor een totaalbedrag van 8.051,7 miljoen aan belastingmiddelen ontvangen tegen 7.642,3 miljoen in 1956 een meer-ontvangst derhalve van ƒ409,4 miljoen. Aan kohier belastingen werd in 1957 ontvangen ƒ3.373.873.000 (v.j. ƒ3.208.602.000), terwijl de niet-kohierbelastingen ƒ4.680.312.000 (ƒ4.409.098.000) oplever den tegen een raming voor 1957 van 4.785 miljoen. Bij de buitengewone heffingen overtroffen de terugbetalingen de ontvangsten met ƒ2.423.000 (v.j. werd 24.674.000 opgebracht). De ontvangsten uit hoofde van de ge zamenlijke kohierbelastingen zijn van 1955 op 1956 scherp gestegen waarna in het afgelopen jaar een accres van meer bescheiden omvang is opgetreden. Deze verdere stijging is uitsluitend ver oorzaakt door de buitengewoon hoge ontvangsten aan inkomstenbelasting in 1957 ten bedrage van f 1.803 min. (v. j. ƒ1.615 min. en 1955 ƒ1.092 min.) Incidentele factoren hebben hier een rol gespeeld. Onder meer zijn de voorlo pige aanslagen inkomstenbelasting 1957 versneld opgelegd terwijl voorts deze aanslagregéUng een „relatief gezien" meer dan normaal bedrag heeft opgele verd. Verwacht moet dan ook worden, dat in 1958 een teruggang in de ont vangsten zal optreden. Aan loonbelasting werd in het afgelo pen jaar ontvangen 1141 (v. j. 949) min, aan invoerrechten 869 721) min.. aan omzetbelasting 1.424 (f 1.299) min., aan accijns op tabak 442 392) min en op gedistilleerd 144 135) min, aan motorrijtuigen belasting 114 91) min en aan divi dendbelasting 93 80) min. W®t de loonbelasting betreft is de op getreden stijging mede veroorzaakt door het feit, dat de in de loop van 1956 tot stand gekomen gedifferentieerde loonsverhoging volledig in de ontvang sten van het afgelopen jaar heeft door gewerkt. Voorts heeft de versnelde in ning van loonbelasting, waartoe in 1957 is overgegaan, een rol gespeeld. Ten slotte nam ook de gemiddelde werkge legenheid in het afgelopen jaar toe; de teruggang van de laatste maanden heeft, mede gezien de gedeeltelijk kwar- taalsgewijze afdracht, de ontvangsten nauwelijks beïnvloed. Met betrekking tot de invoerrechten zij gewezen op de per 7 januari 1957 in werking getreden verhoging van het bij zonder invoerrecht op benzine. Voorts hangt het accres samen met de ver dere stijging van de invoer van 1956 op 1957. De toeneming van de ontvangsten aan omzetbelasting is voornamelijk ver oorzaakt door het verloop van de (no minale) nationale bestedingen. Van minder betekenis waren het vervallen per 1 januari 1957 van de vrijstelling van omzetbelasting voor suiker en de verhogingen van het tarief voor een aantal goederen per 1 augustus. Het Naar aanleiding van het bericht van het Oostenrijkse Katholieke Persbu reau, waarin werd gemeld, dat het Icares (Int. Kath. Sociaal Kerkelijk In stituut) zijn zetel van Genève naar We nen heeft verplaatst, heeft het K.N.P. zich tot het Kaski gewend. Pater Grond, die voorlopig met de leiding van het Kaski in Den Haag en van Icares te Genève is belast, heeft medegedeeld, dat het Kaski de verant woordelijkheid en de juistheid van dit bericht geheel voor rekening van de bron laat en hierop geen commentaar wenst te geven. AMSTERDAM, 1 febr. (G.U.) Docto raal economie C. v. d. Oord (Beverwijk). Kand. economie C. v. Midden (Hilversum), Tj. I. Tan en R. Koppenberg (Amster dam). LEIDEN, 1 febr. Doet. Ned. recht H. O. Th. Hugenholtz, Wassenaar, en A. W. Rei- nink, Leiden. NIJMEGEN, 1 febr. Kand. deel 1 genees kunde: W. R. F. Apfel, Breda; J. F. Bak ker, Arnhem; M. A. Bemtsen, Nijmegen; J. H. F. v. Boxel, Dongen; G. C. A. Es- sens, Eindhoven; W. A. M. Hasenbos. Eind hoven; H. A. J. M. Hogenboom, Heerlen; F. A. J. v. Hussen, Eindhoven; G. G. Klet ter, Nijmegen; A. J. A. Kramers, Geleen; J. A. Kriele. Bergen op Zoom; P. J. M. Lacroix, Oisterwijk; Th. K. Lankveld. Sil- volde; A. V. A. M. Mangnus, Stoppeldijk; F H. A. Marechal, Den Bosch; P W. J. Merx. Nijmegen: J. J. A. Peperkamp, Ben. Leeuwen; L. H. J. P. M. Poot, Bergen (N.H.); E. L. J. van Reysen, Sassen- heim; J. P. A. v. Riet, Woerden- J. E. P. v. Schoolmeesters, Echt; V. M. Chr. Ver stappen, Eygelshoven; H. M. Vingerhoets, Helmond en F. J. M. Wijffels, Brunssum. NIJMEGEN, 3 febr. - Kand. Frans: pater B. W. H. Verbruggen S.J.C. te Hees-Nijmegen., doet. Frans: mevrouw H. S. J. M. Latiers-Holtzer te Eindhoven. LEIDEN, 3 febr. - Doet. geneeskunde 2: mej. J. M. Balek te Den Haag, J 1 Moor te Delft, B. C. L. Touwen, R. Vink j en H. P. Zwennes, allen te Den Haag., semi-artsexamen: D. Happee te Leiden. I A. Schouten te Den Haag en A. D. Si- talsing te Paramaribo., artsexamen: D. J Boerstra te Den Haag. A. J. R. Kou- i mans te Lochem en J. Vermejj te Rot- j terdam., doet. klass.: R. L. Pattiwael te Leiden., kand. klass.: mej. E. H. de Meij- j er te Dordrecht., doet. romaanse taai en letter.: mevr. B. M. Th. Heerkens- van der Lugt te Voorburg., kand. ro maanse taal- en letterk.: mej. L. A. R. A. A. M. Allard te Rotterdam. DELFT, 1 febr. Kand. civiel-ing. P. J. van Stekelenburg, Eindhoven. Kand. scheik, ing.: S. Dingemans, Dinteloord: J. L. A. Jansen, Rotterdam; J. Meyer, 's-Gra- venhage; J. C. Moree, Rozenburg; J. H. N Verheugen, Eindhoven; R. A. Visser, Schiedam; J. Vies, Amsterdam; G. v. V eert, Rotterdam. Ingenieursexamen scheik. ing.: I. J. c. Bonart, 's-Gravenha ge; J. T. P. Bruijns, Rotterdam; R. S. T. B. Driessen, 's-Gravenhage; A. v. d. Dnf, Vlaardingen; M. Glastra, Schevenin- gen: Gouw Tan Hok (met lof), Delft; J de Haan, Hemelum; F. de Haas, Rot terdam; M. E. Hartman, Diemen; F. J. M. ce Jong, Rotterdam; J. J. Kannegieter, Rotterdam; F E. T. Kelling, Amersfoort; J. I. Kemkes, Rotterdam; J. H. Kraaij- veld (met lof), Gorinchem; S. P. Lank- huijzen. 's-Gravenhage; J. G. M. v. d. Lin den, Gemert; R. Lopes Gardozo, Delft; L. Maat, Vlaardingen; F. Meulenbeld, Delft- B Mooijman, "s-Gravenhage; R. J. Roest', Haarlem; w. J. M. Rootsaert, Aarden- burg; J. Sajet, Amsterdam; C. Snelder- waard, Rotterdam; M. Tels, 's-Graven hage; L. J. v. d. Toorn, Rotterdam; F L. Westerweel, Rotterdam. UTRECHT. 3 feb. Kand. rechten: M. G. B. Evers te Roosendaal, J. A. C J. v/d Wouw te Den Bosch, P. M. Hout man te Utrecht. Kand. soc. geografie: mej. M. A. H. v/d Perk te Rotterdam, H. A. J. M. Rijssenbeek te Den Haag. Semi-artsexamen: J. Bettman te En schede, A. C. S. v/d Heijde te Utrecht, mej. W. Th. Jansen te Hilversum en W. P. de Weger te Den Haag. Artsexamen: P. G. M. Bergstein te Geleen, L. Oppe- laar te Woerden, G. Paauw te De Bilt, J. Sebus te Utrecht, mevr. P. H. Wij burg-Den Hartog te Utrecht. Apothe kersexamen: mej. G. K. Ie, H. de Jonge te Arnhem, mej. M. G. E. H. Kneepkens te Weert, mej. M. M. Nijland te Drie bergen, D. Westerink te Bussum, G. J. B. Wijnkoop te Oss, J. D. Jansen te Utrecht. verloop van de opbrengst van de ac cijns op tabak staat zowel in verband met de toeneming van het tabaksver bruik als met de prijsverhoging voor tabaksartikelen per 1 maart 1957. Het verloop van de opbrengst van de accijns op gedistilleerd staat mede in verband met de tariefsverhoging per 14 januari 1957. Het accres van 1956 op 1957 was betrekkelijk gering, doordat eind 1956 verstrekte aankopen door het publiek hebben plaats gevonden terwijl in 1957 op de gevormde voorraden is ingeteerd. De stijging van de ontvangsten aan motorrijtuigenbelasting moet worden gezien in het licht van de verder-* uit breiding van het autopark. Voorts kan worden gewezen op de opbrengstverho- gende invloed van de begin 1957 toege paste tariefsverhoging voor dieselauto's e.d. De vrij krachtige stijging van de opbrengst van de dividendbelasting kan worden toegeschreven aan de vele dividendverhogingen, waartoe in het afgelopen jaar is overgegaan. Bij de Rijkspostspaarbank werd in januari 12 miljoen ontspaard. Het in gelegde bedrag handhaafde zich op het lage niveau van de voorgaande maan den. Het opgenomen bedrag was weder om hoog, o.a. onder invloed van de ver koop van de rentespaarbrieven van de Bank voor Ned. Gemeenten. Het bedrag, dat als gevolg hiervan aan de RPS werd onttrokken, kan globaal geschat worden op minstens 6 miljoen. Ingelegd werd 55.1 min. en terugbetaald 67.1 min., hetgeen een negatief spaarverschil op leverde van 12.0 tegen 13.2 min. in hetzelfde tijdvak van 1957. Het saldo tegoed per ultimo jan. 1958 bedraagt 1945.1 min. (vorige maand 1910.1 min. exclusief rente en ulto jan. vorig jaar 1926.3 min.). In Amsterdam werd bij de Rijkspost spaarbank ingelegd 6.3 min. en terug betaald 7.4 min., een spaarverschil dus van 1.1 min., tegen 1.6 min. vorige maand en f+1.6 min. vorig jaar jan. In Rotterdam waren deze cijfers resp. 4.4 min., 4.3 min. en /+0.1 min., tegen 0.6 min. vorige maand en +1.5 min. in vorig jaar jan. In 's-Gravenhage resp. 3.9 min. en 5.2 min. en 1.3 min. tegen 1.3 min. vorige maand en f+0.4 min. in jan. vorig jaar. Het spaaroverschot in de tot nu toe verstreken periode van 1958 bedroeg in deze drie plaatsen resp. 1.1 min., J+1.0 min. en 1.3 min., tegen resp. 1.6 min., .f+1.5 min. en ƒ+0.4 min. in dezelfde periode van 1957. Volgens het CBS is in 1957 bij 54 ver zekeringsmaatschappijen voor een be drag van 3933.9 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen afgesloten, waarvan 1736.5 min. kapitaal-, 1939.7 min. rente- en 257.7 min. volksverzekering. In 1956 werd voor 3720.8 mnl. aan levensverzekeringen afgesloten, waar van 1692.1 min. kapitaal-, 1793.2 min. rente- en 235.5 min. volksverzekering. In 1956 hadden de cijfers betrekking op 51 verzekeringsmaatschappijen. In december 1957 waren de cijfers 219.1 min. kapitaal-, 242.0 min. rente- en 23.9 min. volksverzekering, totaal 485.0 min. Van een van de hellingen van de scheepswerf vah Jan Smit Czn. N. V. te Alblasserdam, gelegen aan de Noord, is zaterdagmiddag een 20.000 ton metende supertanker te water gelaten, bestemd voor de rederij P. Meyer te Oslo. Men had voor deze tewaterlating speciale voorzieningen getroffen om het schip na de stapelloop af te remmen, daar het anders op de tegenoverliggende oever zou zijn gelopen. In verband met de nieuwe Internationale biljartkalender en het conflict tussen de K.N.B.B. en een aantal topspelers, is de K.N.B.B. genoodzaakt de nationale biljart kalender te wijzigen. Want sommige spelers komen zowel in aanmerking voor het Euro pees kampioenschap libre, dat van 10 tot en met 13 april in Berlijn wordt gehouden, als voor het nationale kampioenschap ere klasse 47/2, dat voor dezelfde datum in Amsterdam was vastgesteld. Dit laatste kampioenschap is vervroegd en wordt nu gehouden van 20 tot en met 23 maart in Amsterdam. Het nationaal kampioenschap ereklasse libre is verschoven van 20 tot en met 23 maart naar 13 tot en met 10 maart. De mogelijkheid bestaat echter dat voor dit kampioenschap te weinig spelers beschik baar zullen zijn, zodat dan eventueel in selectiewedstrijden uitgemaakt moet wor den wie ons land bij het Europees kam pioenschap zal vertegenwoordigen. Tenslotte zal het kampioenschap hoofd klasse klein biljart kader 38/2 niet in maart, maar in april of mei in Helmond worden gespeeld. In de halve finale van het tennis toernooi voor professionals dat in Syd ney wordt gehouden, heeft de Austra liër Sedgman de Amerikaan Gonzales in vjjf sets uitgeschakeld. 1 De staatscommissie voor de pen sioenwetgeving, ingesteld in 1949 onder voorzitterschap van prof. mr. G. A. van Poelje, heeft thans aan H. M. de Ko ningin haar eindrapport aangeboden. Behalve beschouwingen omvat het rap port een voorontwerp van wet met toe lichting. De bedoeling van de instelling dezer commissie was in de eerste plaats de pensioenwet gemakkelijker leesbaar te maken. Voorts was er een grote verlanglijst van wensen en moest voor velerlei vraagstukken worden ge streefd naar oplossingen, die de moge lijkheid inhouden van geleidelijke aan passing bij veranderde omstandighe den. Misschien was „het maken van ene leesbare wet" wel het hoogste doelwit, dat de commissie werd gesteld, aldus zegt zij in haar rapport. Zij zegt dan verder dat haar bij het beëindigen van haar taak de vrees bekruipt, dat haar worp naar dit verre doel te kort is ge weest. Hoe hardnekkig de commissie ook naar resultaat op dit terrein heeft gestreefd, men moet zich niettemin van de uitkomsten daarvan geen won deren voorstellen. In de burgerlijke pen sioenwet dient nu eenmaal met een veelheid van verhoudingen rekening te worden gehouden. Men "heeft niet slechts te maken met het feit, dat de rechtsverhouding, waarin het personeel tot het orgaan, waarbij het werkzaam is, staat, niet steeds dezelfde is, maar ook met de omstandigheid dat de om vang van de werkzaamheden verbon den aan de door dat personeel beklede betrekkingen zeer uiteenlopend kan zijn. Dit heeft tot gevolg, dat herhaal delijk uitzonderingsbepalingen moeten worden opgenomen, die aan de lees baarheid van de formuleringen uiter aard niet ten goede komen. Dikwijls ook kan het niet anders of slechts de technische rechtstaal van de pensioen- deskundige is bij machte de allesomvat tende formulering te verschaffen die de problematiek eist. De restauratie van de Brandenburger Tor op de grens tussen Oost- en West-Ber- lijn is thans zover gevorderd, dat het „Quadriga"-monument voorstellende de God van de overwinning staande op een Romeinse strijdwagen getrokken door vier paarden er weer op geplaatst kan worden. Twee enorme wielen en een van de vier paarden alles in koper gegoten zijn de eerste gereed gekomen onderdelen van het monument. In spanning wacht de Nederlandse Vereniging voor de Fruit- en groenten- importhandel af, wat het antwoord van minister Hofstra zal zijn op de vragen, die het lid van de Tweede Kamer mr. P. A. jtslaisse heeft gesteld over de be staande invoerrechten op citrusfruit. De vereniging heeft via het betreffen de produktschap op 5 oktober jl. aan de directeur-generaal van voedselvoor ziening gevraagd, in navolging van o.a. West-Duitsland, de invoerrechten op ci trusfruit tot 1 juni a.s. op te schorten. Daar het antwoord evenwel negatief was is de laatste hoop gevestigd op het antwoord van de minister. In een toelichting over deze kwestie vertelden de heren J. H. van den Brink, lid van het bestuur an genoemde ereni- ging en R. Mol, voorzttter van het be- drijfsschap voor de groothandel en tus senpersonen n groenten en fruit op een te Rotterdam gehouden persbijeen komst, dat de fruitoogst in 1957 een 120.000 ton opleverde tegen 315.000 ton het jaar daarvoor. Het tekort aan ap pelen b.v. bedraagt over geheel West- Europa drie miljoen ton. Daar staat te genover, dat de export in 1957 toch nog aanmerkelijk hoger was dan in 1956. De consumentenprijs ligt vol gens sprekers dit seizoen dan ook wel tweemaal zo hoog als in het vorige. Daar het aanbod niet in verhouding staat tot de vraag in West-Europa, heeft o.m. West Duitsland besloten tot 1 juni a.s. (nieuwe oogst) de invoer rechten op citrusfruit en bananen op te schorten om de consumentenprijs te drukken en/of de aanvoer te stimule ren. Grotere rechtstreekse vraag op de internationale fruitmarkten van ande re landen dan het onze was het gevolg. Dit voorbijgaan aan de Nederlandse transitohandel betekent een gevoelige terugslag op de Rotterdamse import firma's en op de Rotterdamse haven, zo betoogden de toelichters. Aan de hand van cijfers wezen zij er op, dat Rotterdam de belangrijkste transitohaven voor citrusfruit genoemd kan worden. In 1956 bedroeg de con sumptie van dit fruit in Nederland 105.618 ton bij een transitohandel in dat jaar over Rotterdam van 113.517 ton. Voor de eerste tien maanden van 1957 bedroegen deze cijfers respectievelijk 110.267 ton en 99.034 ton. Verder wijzen zij erop, dat in tegen- Als blijk van waaraering voor de or ganisatie en het succes van de match Donner-Euwe, welke destijds is ge speeld om het schaakkampioenschap van Nederland, heeft het bestuur van de K.N.S.B. „Het Binnenhof" te Den Haag de organisatie van de tweekamp Donner-Larsen toegewezen. Zoals be kend moeten Donner en Larsen een be slissingsmatch van vier partijen spelen om uit te maken wie mag deelnemen aan het interzonale toernooi, dat in september in Joegoslavië wordt gehou den. De tweekamp wordt gespeeld van 13 t.m. 20 april. De partijen beginnen 's avonds omstreeks zes uur. De Nederlandse scheidsrechter Klaas Schipper uit Groningen is aangewezen om woensdag de wedstrijd Wales- Israël, in de voorronde van het wereld kampioenschap voetbal, te leiden. Hij zal in Cardiff worden bijgestaan door de grensrechters G. Florin, (Am sterdam) en A. Albrecht, (Hoek van Holland. De 15-jarige Australische zwemster Andra Morgan thans de derde vrouw ter wereld die de 440 yards vrije slag in een 55-yards-bad ^"der de 5 minu ten gezwommen heeft. Zij maakte een tijd van 4.56.2. stelling tot wat normaal genoemd kan worden een kilo sinaasappelen thans minder kost dan een kilo appelen. Zou den de invoerrechten in ons land niet worden opgeschort, dan zou de invoer van citrusfruit verminderen en zouden de prijzen oplopen. Tenslotte merkten zij op, dat de prijs van de meest ver handelde Spaanse sinaasappel verleden week op Westduitse veilingen 20 pet. hoger lag dan op de Rotterdamse vei ling. Portugal, dat op zich genomen had van 16 tot en met 19 januari j.l. het Europees kampioenschap bandstoten te organiseren, is in gebreke gebleven, zo dat thans naar een nieuwe mogelijkheid voor deze titelstrijd wordt gezocht. Het is zeer waarschijnlijk België, dat nu de organisatie op zich zal nemen. De Belgen hebben reeds laten door schemeren, dat zjj het toernooi in april of mei van dit jaar ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling in Brus sel willen houden. Italië heeft zijn titel van wereldkampioen contract-bridge geprolongeerd. De Italianen zijn er in geslaagd 37 match-punten meer te vergaren dan de ploeg der Verenigde Staten. Voor de selectiewedstrijd tussen de Westelijke amateurelftallen, die woens dagavond op het terrein van VUC in Den Haag wordt gespeeld, is het team van V/est 1 als volgt samengesteld: doel: Vooistra (Holland), achter: Van der Stolpe (Zeeburgia) en Van Eek (Hercules); midden: Morelisse (Velox), Peters (Gooi) en K. den Tenter (DWV) voor: Schaft (OSV), G. den Tenter (DWV), Van Wieringen (WA), Van Straten (Hercules) en Priessen (Am sterdam). In het Oostenrijkse Saalbach zijn de nationale skikampioenschappen voor Ne derlandse studenten gehouden. Er wa ren 150 deelnemers van 6 universitei ten, die een parcours moesten afleg gen van 2800 meter met een hoogte verschil van 500 meter. Er was een in dividueel kampioenschap en een ploe- genwedstrijd voor het stedelijk kampi oenschap. Dit laatste werd gewonnen door de Gemeente Universiteit van Am sterdam (F. van der Schaar, P. Ho nig en B. Holles) met een tqtaaltijd van 10 minuten en 7 seconden. Tweede werd Leiden met 10 minuten, 13 seconden en derde Utrecht, vierde Groningen, vijf de Delft, dat het vorig jaar het kam pioenschap behaalde. In het individuele kampioenschap ze gevierde opnieuw E. Stutterheim van de technische hogeschool te Delft met een tijd van 2 min. 57 seconden. Twee de werd O. Schreuder uit Leiden, der de P. van Lookeren Campagne uit Gro ningen en vierde F. van der Schaar uit Amsterdam. Forestier en Stablinski zijn de kopmannen van de Franse ploeg, die van 30 april t.m. 15 mei zal deelnemen aan de Ronde van Spanje. De directeur van de „Vuelta", de heer Bergareche, heeft nog geprobeerd Anquetil en Darrigade te contracteren, maar deze renners hadden reeds elders verbintenissen. De Franse ploeg wordt ge combineerd door Graczyk, Thomin, Le Ber, Hoorelbeke, Pavard en drie nog nader aan te wijzen renners. De Italiaanse ploeg wordt geleid door Nencini, de winnaar van de Giro-1957 en eerste in het bergklassement van de Tour de France. Maul. Baffi en Bottechla zijn de bekwaamste „helpers" van de Italiaan. Ploegleider Puig zal de Spaanse nationale equipe formeren. Aan de ronde nemen voorts vier regionale Spaanse ploegen deel. De commissie acht het noodzakelijk dat het element van de beweeglijkheid in de pensioenregeling een veel grotere ruimte krijgt dan tot dusverre het ge val was. Waar het betreft de aanpassing aan de persoonlijke omstandigheden van de ambtenaar, stelt de commissie het diensttijdpensioen voor bij 40 jaar dienst en het bereikt hebben van de 60-jarige leeftijd. Zij wenst afschaf fing van de huidige regeling van het vervroegd ouderdomspensioen en in troduceert de figuur van de „her plaatsbare ambtenaar" met een tijde lijk opgeschort pensioen. Voor de we gens invaliditeit gepensioneerden wil de commissie een pensioen, dat is en blijft afgestemd op de resterende al gemene validiteit. De commissie acht een verkorting van de aanlooptijd tot de ambtelijke status noodzakelijk. Zij stelt voor geen wachttijden voor het recht op pensioen op te nemen. Zij wil de weg openen naar een ruimere mogelijkheid tot het medenemen van verworven pensioenaanspraken naar een nieuwe werkkring buiten de over- heids- of semi-overheidssfeer. Tenslot te herhaalt zij haar voorstel tot de z.g. automatische aanpassing der pen sioenbedragen aan de wisselingen in het ryksbezoldigingspeil. De commissie stelt één pensioenwet voor alle burgerlijke ambtenaren (alg. burgerlijke pensioenwet) voor. Voorts adviseert zij enige unificatiewetten voor onderwerpen, die voor de burgerlijke en militaire sector gelijk zijn of kun nen worden geregeld, te weten; instel ling van een raad voor de pensioenwet geving, automatische aanpassing der pensioenen aan het rijksbezoldigings- peil en beperking van de uitbetaling van het ambtelijk pensioen bij gelijk tijdige aanspraak op algemeen ouder domspensioen. Het rapport is niet getekend door het lid der commissie de heer Jac. Olie jr, accountant en actuaris. Hij heeft zijn denkbeelden in een afzonderlijk rapport kenbaar gemaakt. Volgens de heer Olie kan, nu de resultaten van vëeljarige arbeid kunnen worden overzien, een ge voel van diepe teleurstelling niet wor den onderdrukt. Reeds op de vraag, of deze staatscommissie aan haar op dracht heeft voldaan, moet het ant woord ontkennend luiden, aldus de heer Olie, die zijn mening dac verder nader uiteenzet. d Te Bad Gastein zijn de wedstrijden om de wereldkampioenschappen ski al pine-nummers voortgezet met de sla lom voor dames. 41 deelneemsters ver schenen aan de start op de Graukogel. De slalom die uit twee manches be stond, ging over een parkoers van 529 meter, waarin 48 poortjes waren uitge zet. Het hoogteverschil bedroeg 172 me ter. De Zwitserse Renée Colliard, Olympisch kampioene en titelhoudster werd in de eerste manche zevende met een tijd van 55,8 sec. Acht poortjes voor het einde van de tweede manche (on geveer 50 meter voor de finish) kwam zij ten val en moest per brancard van de piste worden gedragen, omdat zij haar linkerenkel verstuikt had. Winnares werd op verrassende wijze de 24-jarige Noorse telefoniste Inger Bjoernbakken, die na de eerste man che de leiding had met 53,9 sec. De tweede manche legde zij af in 51,7 sec., waardoor haar totale tijd 105,6 sec. werd, waarmee zij wereldkampioene werd. De officieuze uitslag luidt: 1. Wereld kampioene Inger Bjoernbakken, totaal- tijd over twee manches 105,6 sec. <53,9 en 51,7); 2. Putzi Frandl (Oostenr.), 107,0 (55,2 en 51,8); 3. Annemarie Wa- ser (Zwitserl.), 107,4 (55,5 en 51,9). Woensdag zal in Soest een selectie wedstrijd worden gespeeld tussen twee jeugdelftallen (YaP tot 18 jaar) als eerste voorbereiding voor de ontmoe ting van het Nede^andse jeugdteam (16 tot 18 jaar) tegen België op 19 maart a.s. te Overpelt (België) De selectie-elftallen zijn als volgt sa mengesteld: Elftal A: d; Kik (Feye- noord); a: De Groot (Hermes DVS) en De Ruyter (Volewijckers)m: Borg huis (GVAV). Romeijn (SVV) en Schil- lemans (De Baronie); v: Gosgens (Ra- pid JC), Lazeroms (RBC), Boogaard (Volewijckers) Oorschot (Excelsior) en Bouwmeester (NAC). Elftal B: d: Hoekstra (GVAV); a: Taf ie (Feyenoord) en .Crompvoets (VVV); m: Stalman (Rapid JC), Smit (EDO) en Steur (Volendam); v: Dijk stra (Achilles)Kick (Volewijckers) Pemming (DOS); Goedhart (Haarlem) en Marcus (HVC) AAUTEDIJK 4 te Madras. ABBEKERK 4 te Penang. ALWAKI 4 te Manilla. ARENDSDIJK 3 te Antwerpen. CALTEX DELFT p. 3 Malta n. R'dam. CALTEX LEIDEN p. 3 Gibraltar n. R'dam. CALTEX ROTTERDAM p. 3 Bizerta n. Rot terdam. CELEBES 3 v. Madras n. Calcutta. CERONIA 4 te Karachi. CLEODORA 3 v. Brisbane n. Singapore. EENHOORN 3 te Algiers. GAASTERLAND p. 3 Finisterre n. A'dam. GHANAKUST p. 3 Dakar n. Le Havre. GROOTE BEER 3. v. Singapore n. Tj. Priok. KABYLIA 3 v. Stockholm n. Purfleet. KARIMATA 4 te Napels. MAASKERK 4 te Duinkerken. MELISKERK 4 te Rotterdam verw. NAESS LION p. 3 Kp. Bon n. Landsend. ORANJEFONTEIN 3 v. Port Elizebeth n. East London. OUWERKERK 3 f. Port Swettenhan. n. Aden. PRINS ALEXANDER 3 v. Haifa n. Antw. STAD ALKMAAR p. 3 Dover n. Savona. STAD SCHIEDAM 3 v. Gibraltar n. R'dam. TARIA 4 te Abadan. TERN ATE 3 v. Cheribon n. Tj. Priok. THEOBALDIUS p. 3 Kp. St. Vincent 4 te Ceuta verw VAN NECK 3 Auckland n. Napier. VASUM p. 3 Gibraltar n. Mena al Ahmadl. WAAL 6 te Tunis verw. WESTERTOREN 3 v. Dunedin n. New Ply mouth. WONOGIRI 3 in golf v. Oman n. Damman. WONOSARI 4 te Gerong. ZUTDERKERK r> 3 Straat Messina n. Genua. ALNATI, 3 te R'dam. BALTICBORG, 3 te R'dam. CALLISTO, 3 te R'dam. KOROVINA, 3 v. R'dam n. Thameshaven. MARIEKERK, 3 v. R'dam n, A'dam. OOSTKERK, 3 v. R'dam n. Genua. ORANJE NASSAU, 3 te A'dam. SEVEN SEAS, 3 v. R'dam n. St. John. ADONIS, p. 3 Kp Vilano n. A'dam. AKKRUMDIJK, 3. v. Philadelphia n. Bal- timore. AMSTELVAART, 5 te Durban verw. AXELDIJK, 4 te Victoria. BATJAN, 4 te Houston. BATU, 3 v. Beyrouth n. Port Said. BONITA. 4 te Guayaquil. COTTICA, 3 v. Charleston n. Savannah. DALERDIJK. 3 te San Francisco. GAASTERKERK, 4 te Kaapstad. GORDIAS, 4 te Antwerpen. HESTIA. 4 te Le Havre. KARA, 3 v. Thameshaven n. Stanlow. KREBSIA, p. 3 Martinique n. Curacao. KRYPTOS, 4 te Algiers. LEKKERKERK, 4 te Suez. LEMSTERKERK, 4 v. Londen n. Genua. LOMBOK, 3 v. Kaapstad n. Pt. Elisabeth. LUTERKERK, 4 v. Bahrein n. Rastanura. NIAS, 4 te Tanga. OVERIJSEL, 4 nm. te Antwerpen. POLYDORUS, 4 te Penang. PRINS CASIMIR. 3 v. Malta n. Pal ma. PRINS DER NEDERLANDEN, 4 te Carta gena. PRINS WILLEM VIJF, 3 v. Barcelona n Genua. RIOUW, 4 te Port Said. ROGGEVEEN, 4 v. Portswettenham n Singapore. SALATIGA, 4 te Basra. SCHERPENDRECHT, 4 te Rastanura. SIBAJAK, 3 v. Southampton n. Willem- stad. SOLON, 4 te Santiago de Cuba. STAD DELFT, 3 v. Boulogne n. Antwerpen. STRAAT JOHORE, 3 v. Durban n. Fremantle. WILLEMSTAD, 3 v. Brighton n. P. of Spain. WONOGIRI, 5 te Damman verw. ZAANLAND, 3 v. Rio de Janeiro n. Adam. VEEMARKT AMSTERDAM, 3 febr. Aan gevoerd 263 runderen; le soort f 3.003.30, 2e soort f 2.90—2.95, 3e soort f 2.60—2.80 per kg sl.gew., handel kalm, prima beesten stijver in prijs. 19 nuchtere kalveren f 1.40 1.55 per kg lev. gew. 293 varkens: le soort f 2 02—2.10, 2e soort f 1.97—2.00, zware varkens f 1.80—1.98 per kg lev. gew. Duurder In prijs. VEILING POELDIJK, 3 febr. Sla A f 31.50—33.50, B f 25.50—29.50, C f 15.50— 22.00, C II f 12.0015.50, per 200 stuks. Ali cante f 3.00—3.30, Andijvie II 61 cent, id. afw. 39 cent. stoofsla 4165 cent. Spinazie f 1.35. Prei A 3842 cent, A II 2233 cent B II 1016 cent. Schorseneren A 334o ot B 15—18 cent, C 1—3.5 cent, Boerenkool 15—21 cent, Spruiten 43 cent. Kroten 8 cent, alles per kg. Selderie f 12.0013.00, Peter selie f 28.00, Raapstelen f 7.00—7.50, per 100 bos. Aanvoer: sla 12.000 stuks, druiven 90 kg. EIERMARKT APELDOORN, 3 febr. Aan voer circa 180.000 stuks. Grote eieren f 12.7513.25 en henneëieren f 11.7512.50 per 100 stuks. Prijzen uit 30 noteringen. MARKTBERICHTEN PURMEREND, 4 febr. Eierenmarkt. 15.000 kippeeieren f 10.5011.50 per 100 stuks. 500 eendéeieren f 9.00 per 100 stuks. Veemarkt. Runderen totaal 452 stuks. 235 vette koeien f 2.203.00 per kg, goed. 87 geldekoeien f 480890 per stuk, matig. 105 melkkoeien f 850—1060 per stuk, kalm. 20 nïnken f 375—650 per stuk, kalm. 5 stieren Seen notering. 42 vette kalveren f 175— 375 per stuk' 1 2.10 per kg, stug. 765 nuchtere slacht- en fokkalveren: nuchtere slachtkalveren f 3555 per stuk, matig; nuchtere fokkalveren f 60—140 per stuk, matig. 203 vette slachtvarkens, vette var kens voor de zouterij en vette zeugen: vette slachtvarkens f 1.60—1.70 per kg, goed; vette varkens voor de zouterij f 1.501.60 per kg, goed; vette zeugen f 1.301.48 per kg, matig. 948 biggen en schrammen; big gen f 4565 per stuk, goed; schrammen f 6095 per stuk, goed. 21 fokzeugen f 250300 per stuk, stug. 289 vette schapen, weidelammeren en vette lammeren: vette schapen f 70120 per stuk, weidelammeren f 55—70 per stuk, vette lammeren f 75115 per stuk, betere handel door kleine aan voer. 29 bokken en geiten f 1055 per stuk, matig. 15 paarden f 400—1000 per stuk, kalm. Totaal aantal dieren 2764 stuks. Pluimveemarkt. 2800 oude kippen en ha nen, wit en rood, f 1.851.95 per kg; 750 oude kippen en hanen, blauw, f 1.95—2.00 per kg. 2700 jonge hanen, wit en rood, f 1.852.00 per kg. 450 eenden: jonge een den f 1.70—2.40 per stuk, oude eenden f 1.001.20 per stuk. 300 konijnen f 3.00 8.00 per stuk, f 1.902.00 per kg. VEILING VENLO, 3 febr. Bieten, rode A 6—8. Champignons I 34.10. II (enkel los) 31.50, III 18.40—19,10. Rode kool 12. Savoye kool A 1215. Spruitkool A 5965, B 47 49. Boerenkool 913. Knolselderle A 16— 22, B 9—12. Peen, rode: Breekpeen A 10 13, B 12—16, C 11—15. Prei A 12—27. Schor seneren A 25—35, B 22—27. Sla kas A 24.20—25.50, B 16.00—17.90. C 13.50. Veldsla 142—155. Witlof AI 45—47, All 38—43, BI 45—50, B II 38—47. Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos. MAÏSTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 3 febr. Noteringen: mrt. 20.15 (20.10), mei 20.15 (20.-0), juli 20.15 (20.10), sept. 20.15 (20.10). WOENSDAG HILVERSUM 1, 402 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Cello en piano. 16.30 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Rege- ringsuitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.50 Act. 19.00 V. d kind. 19.10 Toespr. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 Cabaret. 21.10 Hoorsp. 21.50 Lichte muz 22.45 Caus. 23.00 Nws 23.15 Jazzmuz 23.30 Hammondorgelspel. HILVERSUM L, 298 m. - NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.50 Caus. 8.00 Nws en wëerber. 8.15 Gram. 8.35 Amus muz. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Gram. 11.00 Gram. 11.25 Hoorsp. 12 10 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 Musettemuz. 12.53 Gram. of act 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Con- certork 13.50 Gram. 15.00 Jeugdork 15 45 Gram. 17.20 Caus. 17.40 Beursber 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier 18.30 Jeugdkoor. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.15 Caus. 19.30 Buiten! overz 19.50 Gram. 20 00 Radiokrant. 20.20 Omr ork. 21.10 Bijbel en kunst. 22.25 Filmbe schouwing. 22.35 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsi. 23.20-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 d. jeugd. KRO: 20.00 Vademecum. 20.30 Prettige feestdagen, TV-spe! ENGELAND. BBC Home Service 330 m: 13.00 Dansmuz. 14.40 Gram. 17 45 In dian summer 22.15 Ork. cone. ENGELAND. BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. 16.45 Va- riété-ork. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws en gevar. progr. 23.40 Lichte muz 0.30 Nws. en gevar. muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Operettemuz. 16 00 Viool en piano 17.35 Gevar. muz. 19.35 Operaconc. 22.10 Kamerconc. 23.15 Moderne muz. 0.10-1.00 Gevar. muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.00 Symf. ork. 13.25 Gram. 14.15 Kamer- muz. 15.00 Symf. conc. 16.55 Gram. 19.00 Oosterse muz. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.02 Gram. 16.10 Ork. conc. 17.10 Gram. 17.45 Gram. 18.00 Orgel en cello. 18.20 Gram 18.30 Gram. 19.40 Volkszang. 20.00 Omr. ork. 20.20 Gram. 21.00 Omr. ork., koor en sol. 484 m: 12.00 Gevar. muz. 13.10 Gram. 14.15 Belg. muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 17.10 Gram. 17.30 Strijkkwartet 17.45 Gram. 18.30 Jazzmuz. 21.00 Gram. DUITSE TELEVISIEPROGR. 13.25-14.15 Ski-kamp. 17.00 V. d. Jeugd. 17.35 Tuinb.praatje. 20.0 1 Journ. 20.15 Or- phée aux Enfers, opera. 23.00 Ski-kamp. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 13.25-14.15 Ski-kamp. 19.00 Miroir de Wallonië. .19.30 Aux quatre coins. 20.00 Journ. 20.40 L'Histoire du Soldat, Stra- winsky. 21.30 Literair progr. 22.15 Ski kamp. 22.30 Wereldnws. VLAAMS-BELG TELEVISIEPROGR 19.00 Fotocursus. 19.15 Knutselen. 19.30 Nws. 20.00 Kaleidoscoop. 20.30 Overname v. d NTS. (KRO): Prettige feestdagen TV-spel. 22.00 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4